لیست اینکلوژنهای الماس همراه تصاویر آنها

انوع مختلف اینکلوژن در الماساز آنجایی که الماس ها تحت فشار و حرارت فوق العاده تشکیل می شوند، تقریباً هر کدام دارای ویژگی های داخلی (اینکلوژن های الماس) و خارجی (blemishes) به نام “مشخصه‌های پاکی” هستند. این مشخصات به گوهرشناسان کمک می کند تا الماس های طبیعی را از سنتتیک ها (مصنوعی) و بدل‌ها یا شبهه الماس ها جدا و شناسایی کنند. در این مطلب ، مشخصه های داخلی یک الماس یا ویژگی‌هایی که از سطح آن به درون الماس امتداد می‌یابند را بررسی می‌کنیم که به این موارد اینکلوژنهای الماس گفته می‌شود (در مقاله دیگری مشخصه های خارجی پاکی بررسی میشود). وقتی نوبت به خرید الماس می رسد، پاکی جنبه ای است که بسیاری از خریداران، آن را گیج کننده می دانند. در شناسنامه درجه‌بندی الماس، GIA نموداری را ارائه می‌کند که از نمادها برای نشان دادن موقعیت اینکلوژنهای الماس استفاده می‌کند که در بحث پاکی الماس مطرح کردیم. حال نوبت به لیست انواع اینکلوژنهای الماس می رسد:

Feather

اینکلوژن فدر feather در الماس
اینکلوژن فِدر feather در الماس که البته در این تصویر دقیقا به شکل پر است ولی همیشه به این شکل نیست.

فِدر (پَر feather) یک اصطلاح تجاری عمومی برای عنوان شکستگی/ترک درون گوهر، اغلب سفید و ظاهری پر مانند است. بسته به زاویه دید شما، یک فِدر می تواند شفاف و تقریبا نامرئی به نظر برسد یا می تواند نور را گرفته و ظاهری اوپک نشان دهد.

Bearded Girdle

اینکلوژنهای bearded ریش ریش روی کمربند الماس
اینکلوژنهای bearded gridle ریش ریش  مانند روی کمربند الماس photo from ©GIA.edu

فِدرهای بسیار کوچک که از سطح کمربند (گریدل) الماس به داخل سنگ امتداد می یابند. این اینکلوژنهای “مو-مانند” می تواند از فرآیند تراش حاصل شود. در هنگام خرید، باید از یک گریدل ریش دار (Bearded Girdle) با ظاهر خاکستری تیره دوری کرد.

Bruise

اینکلوژن bruise
اینکلوژن bruise عکس از ©GIA

ناحیه کوچکی از اثر همراه با فِدرهای بسیار کوچک و ریشه مانند که معمولاً در یک اتصال فست به دلیل ضربه/فشار رخ می دهد.

Cavity

اینکلوژن حفره در الماس cavity
اینکلوژن حفره cavity در الماس photo from ©GIA

یک حفره زاویه‌ای که وقتی ایجاد می شود که بخشی از فدِر ((feather جدا شود یا زمانی که کریستالی که به سطح می‌رسد بیرون می‌افتد یا بدلیل فشار حین پولیش خارج شود و یک جای خالی ایجاد کند.

Chip

اینکلوژن chip در الماس
اینکلوژن چیپ chip در الماس

یک دهانه کم عمق ناشی از آسیب به سطح سنگ که معمولاً در لبه کمربند، محل اتصال فست یا قلاب ایجاد می‌شود. این اینکلوژن معمولا توسط انسان ایجاد شده و به دلیل آسیب ناشی از ضربه های تصادفی یا در طول فرآیند سوار کردن نگین روی رکاب است.

Cloud

اینکلوژن ابر (cloud) در الماس
اینکلوژن ابر (cloud) در الماس

ابر یا کِلود ، به گروهی از ذرات (نقاط پین‌پوینت) بسیار ریز فشرده (نزدیک به هم) گفته می شود که ممکن است برای تشخیص جداگانه خیلی کوچک باشند اما از نگاه بایکدیگر ظاهری مبهم و ابرگونه دارند. بسته به ماهیت اینلکوژن ابر، گاهی اوقات می تواند سبب کاهش درجه پاکی الماس شود. به عنوان مثال، وقتی ابرها از نظر اندازه و تراکم بیش از حد بزرگ باشند، سبب ظاهری مه آلود برای الماس شده و بر خواص انتقال نور آن تأثیر منفی بگذارد. اگر کوچک و پراکنده باشند، معمولاً جای نگرانی نیست.

Crystal

اینکلوژن کریستال معدنی در الماس
یک اینکلوژن کریستال معدنی در الماس

یک کریستال معدنی موجود در یک الماس.

Grain Center

گرینینگ در الماسیک ناحیه کوچک و متمرکز از اعوجاجی کریستالی؛ می تواند سفید یا تیره باشد و ممکن است ظاهری شبیه نخ یا نقطه ای (pinpoint) داشته باشد. photo from ©GIA

Indented Natural

اینکلوژن دندانه ای intended natural در الماس
اینکلوژن intended natural در الماس photo from ©GIA

اینکلوژن دندانه ای طبیعی (Indented Natural) بخشی از سطح اولیه راف الماس است که در زیر سطح الماس صیقل خورده فرو می‌رود.

Internal Graining

اینلکوژن گرینینگ در الماس
اینلکوژن Internal Graining در الماس photo from ©GIA

گرینینگ داخلی به خطوط، زوایا یا منحنی های ناشی از اختلالات در رشد کریستال گفته می شود که ممکن است مایل به سفید، رنگی، یا بازتابنده به نظر برسند یا بر شفافیت در بزرگنمایی 10x تأثیر بگذارند.

Internal Laser Drilling

اینکلوژن حفاری لیزری در الماس
photo from ©GIA

سوراخ کاری لیزری یک الماس که در این عمل یک فِدر (پر) از داخل به سطح ایجاد می کند، یا یک فِدر ((feather از قبل موجود را در اطراف یک اینکلوژن تیره گسترش می دهد تا به سطح برسد. سپس فِدر دسترسی بلیچینگ (رنگ بری / سفید کردن با محلول) برای کاهش دید اینکلوژن را فراهم می کند.

Knot

اینکلوژن knot
photo from ©GIA

اینکلوژن نات (knot) یک کریستال الماس سفید یا شفاف است که پس از پولیش نهایی تا سطح امتداد می یابد. آنها ممکن است به مرور زمان سبب پهن تر ، ترک یا شکاف شوند.

Laser Drill-hole

اینکلوژن ناشی از سوراخ کاری لیزری الماسیک تونل کوچک و رسیده به سطح که توسط پرتو اشعه لیزر تولید می شود.

Needle

اینکلوژن نیدل در الماس
photo from ©GIA

نیدل به یک کریستال نازک و کشیده که در بزرگنمایی 10x شبیه یک میله کوچک به نظر می رسد گفته می شود. نیدل ها در الماس از نظر رنگ معمولا سفید یا شفاف هستند.

Pinpoint

اینکلوژن پینپوینت pinpoint در الماس
اینکلوژن پینپوینت pinpoint در الماس

یک کریستال بسیار کوچک که در بزرگنمایی 10x مانند یک نقطه کوچک به نظر می رسد. پین پوینت ها سفید یا سیاه بوده و جزو معمول ترین اینکلوژنها در الماس می باشند.

Twinning Wisp

اینکلوژن Twinning Wisp در الماس
اینکلوژن Twinning Wisp در الماس

مجموعه ای از نقاط ریز پین‌پوینت، ابرها یا کریستال های مرتبط با نقص اعوجاج کریستالی و صفحات دوقلویی که در محل رشد الماس تشکیل می شوند. آنها اغلب شبیه یک سطح پیچشی هستند و مانند نوار ظاهر می شوند. در موارد نادر، آنها می توانند رنگ زرد یا قهوه ای خفیفی را نشان دهند که باعث می شود مانند سطوح نازک بازتابنده داخل سنگ به نظر برسند.

Etch channel

اینکلوژن اتچ چنل etch channels در الماس
اینکلوژن های طبیعی اتچ چنل etch channels در الماس

تونل های نازک و توخالی هستند که از سطح الماس شروع شده و به داخل نفوذ می کنند. ظاهر آنها می‌تواند بسیار شبیه به اینکلوژنهای ناشی از درمان سوراخ کاری لیزری داخلی باشد، اما می‌توانند به اشکال مختلف مانند خطوط موازی یا ساختارهای کرم‌مانند نامنظم نیز وجود داشته باشند. این نوع اینکلوژن های الماس طبیعی هستند.

8 دیدگاه برای “لیست اینکلوژنهای الماس همراه تصاویر آنها

 1. مرتضی گفته:

  سلام استاد خسته نباشید اگر سنگی (بدون فلز) چگالی الماس رو نداشته باشه و خیلی پایینتر باشه ولی سختی الماس رو داشته باشه یعنی با تست صحیح دستگاه ده چراغ یا بیشتر رو روشن کنه آیا میشه گفت الماس هست ؟

   • مرتضی گفته:

    حالا بطور کلی آیا الماسی داریم که چگالی کمتری داشته باشه؟ منظورم هرکیمر نیست

 2. زهره گفته:

  سلام من تمام راههای تشخیص الماس روی الماسم انجام دادم همش درست انجام شد پس را میگن شیشه است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *