بایگانی دسته‌ی: گوهر شناسی و سنگ شناسی

مقدمات گوهر شناسی به صورت رایگان را در پیج سنگ شناس بیاموزید. هزاران ویدئو آموزش گوهرشناسی در کانال یوتیوب و اینستاگرام به همراه صدها مقاله آموزشی در این صفحه قرار داده شده است. 

از نظر سنگ شناسی به مواد مذاب درون زمین که توسط فرآیندهای طبیعی متبلور و سخت شده و قشر خارجی پوسته زمین را تشکیل می دهند، سنگ می گویند. سنگ ها مجموعه ای از یک یا چند کانی هستند سنگ هایی که از یک کانی مانند کلسیت تشکیل شده (مانند مرمریت) منو مینرالیک (Monomineralic) و آنهایی که از چندین مینرال تشکیل شده اند (مثل گرانیت که از کوارتز، فلدسپار ، میکا و … تشکیل شده) پلی مینرالیک (Polymineralic) می نامند.
تشکیل و ساختار کانی های جواهری (Formation and Structure of Gemstones)
کانی ها به طرق مختلف در طبیعت به وجود می آیند منشاء بعضی از آنها مواد مذاب درون زمین(Magma) و بعضی گازها و آبهای بسیار گرمی است که در این مواد مذاب یافت می شوند و همراه با جریان مواد مذاب آتشفشان به سطح زمین می رسند به این دسته کانی های آتشفشانی (Magmatic Minerals) گفته می شود. برخی از کانی ها از آبهای گرم اشباع شده از فلزات کمیاب در مراحل پایانی فعالیت های آتشفشانی (به اصطلاح (Hydrothermal Solution) متبلور می شوند و به نام کانی های هیدروترمال معروفند.

آن دسته از کانی ها که در نتیجه تخریب مواد اولیه تشکیل و توسط آبهای جاری حمل و بر روی هم انباشته شده اند کانی های رسوبی (Sedimentary Minerals) نامیده می شوند. دسته آخر کانی هائی هستند که از تبلور مجدد کانی های اولیه تحت حرارت و فشار زیاد در درون زمین تشکیل یافته اند که کانی های دگرگونی Metamorphic Minerals نامیده شده اند.

ترکیب شیمیایی کانی ها در علم گوهر شناسی

ترکیب شیمیائی کانی های موجود در طبیعت نیز مانند تمام ترکیبات شیمیایی دیگر بوسیله فرمول نشان داده می شود که فرمول مذکور معرف انواع اتم های موجود در ساختار کانی و مقدار و نسبت آنها با یکدیگر است. اکثر کانی های طبیعی دارای ناخالصی های فراوان و عناصر جایگزین شده با عناصر اولیه در فرمول شیمیایی هستند. به طور مثال كانی گارنت شامل یک سری از مینرال ها با فرمول کلی Al3B2(Sio4)3 است که در علم گوهر شناسی دارای رنگ ها و اسامی مختلف می باشند، گرچه فرم کریستالی آنها یکسان بوده و خواص فیزیکی مشابه دارند.

کاتیونهایی که در جایگاه A در شبکه کریستالی قرار دارند می توانند از فلزات Ca , Mn , Fe , Mg تشکیل شده و با عناصر جایگاه B که از فلزات Fe, Al, Cr (سه ظرفيتی) می باشند تشکیل گارنت هایی با وزن مخصوص و ضریب شکست نور متفاوت می دهند. این روش نشان دادن ترکیب شیمیائی کانی ها کامل نیست، اغلب عناصر و فلزات جایگزین شده خود عامل اصلی به وجود آورنده رنگ در یک کانی جواهر می باشند. به طور مثال عنصر کروم در بریل به وجود آورنده رنگ سبز در زمرد است.

اینکلوژنهای جامد نامعمول در یاقوت سرخ مصنوعی (Flame-Fusion)

یک محقق GIA اخیراً اینکلوژن های جامد قرمز تیره غیرمعمولی را در یک یاقوت سنتتیک [...]

باقی مانده مواد پولیش سبز در تیوب های زمرد

در حین بررسی یک زمرد بیضی 1 قیراطی با تراش و کیفیت پایین ، تیوب [...]

این انگشتر اسپینل مصنوعی به عنوان توپاز آبی فروخته شده است

امروز یک انگشتر توپاز از دوستی بدستم رسید که تمایل داشت اصالت آن را بررسی [...]

اینکلوژنهای نیدلی موازی در آپاتیت

مهم نیست یک گوهر چقدر کوچک باشد، دنیای درون آن همیشه حرفی برای گفتن دارد. [...]

این قطعه یاقوت مصنوعی به عنوان طبیعی فروخته شده است

لابراتوار G&G دبی در مورد تعدادی از یاقوت‌های مصنوعی که به‌عنوان بلورهای طبیعی فروخته می‌شوند، [...]

اینکلوژنهای رنگین تاب در آکوامارین

رنگین تابی یا ایریدیسنسی (Iridescence) یک پدیده تداخلی رایج است که در بسیاری از کانی [...]

بلور کمیاب اسپینل ستاره داوود از برمه

در دسامبر 2015، وینسنت پاردیو (مدیر ارشد در بخش گوهرشناسی میدانی) از بازار سنگهای قیمتی [...]

رز کوارتز استار و علت پدیده استریزم در آن

استریسم یا استار به ندرت در کوارتز رخ می دهد اما به ویژه در رز [...]

1 دیدگاه

سافایر مصنوعی با رنگ و استار ناشی از بهسازی دیفیوژن

در سال 2015 آزمایشگاه مرکزی دبی یک گوهر بیضی شکل دامله آبی با پدیده استار [...]

آشنایی با انواع رنگ روبی و سافایر: از یاقوت خون کفتری تا آبی اشرافی

کوراندوم های گوهری به دو دسته روبی (یاقوت سرخ) و سافایرها (تمامی رنگها به جز [...]