سفایر استار سیاه دوازده پر از تایلند

یاقوت سیاه استار دوازده پر
یک سفایر استار سیاه دوازده پر، به وزن 3.6 قیراط، با یک مجموعه از پرتوهای طلایی و مجموعه ای دیگر از پرتوهای نقره ای که دو ستاره با رنگ متفاوت تولید می کنند. عکس از Simon Bruce-Lockhart.

چانتابوری تایلند یک مرکز تجاری بین المللی شناخته شده برای گوهرهای رنگی است اما زمانی مرکز مهم استخراج کوراندوم (یاقوت) بود. در دهه‌های اخیر، فعالیت‌های معدنی در این منطقه کاهش یافته است، اما هنوز چندین عملیات در مقیاس کوچک‌تر فعال هستند. سفایر استار سیاه دوازده پر 3.6 قیراطی که در بالا نشان داده شده است، در سال 2017 در بانگ خا چا (یا بنگ کاجا)، یک منطقه معدنی در نزدیکی چانتابوری استخراج شد.

ذخایر سنگ های قیمتی تایلند معمولاً سفایرهای آبی، سبز و زرد (و ترکیبی از این رنگ ها) تولید می کنند. ذخایر در شرق تایلند نیز نوعی سفایر خاص تولید می کند: سفایر استار سیاه. اگرچه این تنوع در سایر ذخایر مرتبط با بازالت ، همانند استرالیا یافت می شوند، اما به ندرت با اندازه، کیفیت و فراوانی سنگ های تایلندی معروف هستند.

رنگ سیاه به دلیل غلظت بسیار بالای ذرات غنی از آهن است که به عنوان هماتیت و ایلمنیت شناخته می شوند. این چگالی بالای ذرات به طور کامل رنگ بدنه سنگ را می پوشاند. هنگامی که به شدت از پشت نور به سنگ تابیده شود (بطوری که روشن شود)، تا حدی از رنگ بدنه سبز مایل به آبی در این نگین دیده می شود. اگر ذرات ورقه ای مانند و غنی از آهن در جهت درستی جهت گیری شوند، منجر به یک الگوی ستاره ای شش پر می شوند. این استار اغلب به رنگ طلایی مایل به زرد است.

یکی دیگر از ترکیبات رایج در کوراندوم، نیدلهای سوزنی روتایل است. هنگامی که آنها فراوان بوده و به درستی در کریستال جهت گیری شده باشند، ممکن است منجر به یک الگوی شش پر، اغلب با رنگ نقره ای مایل به سفید شوند. در برخی موارد، هر دوی این الگوها با یکدیگر همپوشانی دارند و یک استار 12 پر با یک مجموعه پرتوهای زرد طلایی و یک مجموعه از پرتوهای نقره‌ای-سفید ایجاد می‌کنند. گوهری که در تصویر بالا می بینید نمونه ای عالی از این پدیده است که دو استار واضح-تیز با محوریت بی نقص در مرکز سنگ و در عین حال با رنگ متفاوت را به نمایش می گذارد.

منبع:

gia.edu: Gems & Gemology, Summer 2018, Vol. 54, No. 2

1 دیدگاه برای “سفایر استار سیاه دوازده پر از تایلند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *