10 تاج گمشده مشهور خانواده‌های سلطنتی

استفاده از تیارا توسط زنان خانواده های سلطنتی بسیار متدوال است. اما در این میان تیرا یا تاجهایی برای همیشه به دلایل مختلفی از جمله فروش یا ساخت مجدد تاج، دیگر هرگز در این خانواده ها دیده نشده اند. در این نوشته مروری به برخی از این تاج های گم شده مشهور خانواده های سلطنتی می کنیم:10 تاج گم شده خانواده های سلطنتی این مطلب به قلم و ترجمه خانم علیرضایی ، نویسنده و محقق جواهرات از پیج اینستاگرام naericajewellery2 می باشد.

10. تاج آفتاب باواریایی

تاج آفتاب باواریایی
bavarian sunbrust tiara

اکثر تاجهایی که برای فروش روانه حراجی ها می شوند معمولا سالهای زیادی را در کمدهای خانواده های سلطنتی خاک خورده اند، اما تاج آفتاب باواریایی اینگونه نبود. این تاج تا مدت کمی قبل از فروش استفاده می شده است.این تاج الماس هدیه ملکه ایزابلای دوم، ملکه اسپانیا به دخترش بوده که در سال 1883 با فردیناند باواریا ازدواج کرد. طرح اشعه های آفتاب که در وسط تاج می باشد نشان خانواده بوربن از خانواده های معروف اسپانیای می باشد. نسل فعلی خاندان سلطنتی باواریا این قطعه را تا سال 2013 می پوشیدند، اما در همین سال این تاج به دلایل نامعلومی در حراج ساتبیز به قیمت 180.000 دلار فروخته شد.

9. تاج الماس و مروارید پرنسس کریستینا

تاج الماس و مروارید پرنسس کریستینا
Princess Christina tiara

این تاج که آخرین بار متعلق به پرنسس کریستینا سوئدی بوده، یک سابقه تاریخی طولانی دارد. تاج قبلا متعلق به مادربزرگ کریستینا، ملکه صوفیا بوده است، او احتمالا تیارا را به پسر دوم خود اسکار واگذار کرده بوده که مدتی بعد به دلیل ازدواج با خانمی مجبور به کنارگذاشتن عنوان خود شد. سومین دختر اسکار و همسرش، به نام السا، مادرخوانده پرنسس کریستینا بود و تاج از طریق او به کریستینا منتقل شد. اما متاسفانه در سال 2012 این تاج از خانه پرنسس کریستینا دزدیده شد، دزد تحت تعقیب قرار گرفت و کیسه حاوی اجناس دزدیده شده را از پلی در استکهلم به رودخانه انداخت، هر چند غواصان زیادی برای پیدا کردن تاج روانه شدند اما فایده ایی نداشت و تاج هرگز پیدا نشد.

8. تاج الماس ماریا الکساندرونا

تاج الماس ماریا الکساندرونا
maria alexandrovna diamond tiara

وقتی دوشس ماریا الکساندرونا در سال 1874 به دوک ادینبورگ( پسر ملکه ویکتوریا و آلبرت) ازدواج کرد پدرش این تاج الماس را به او هدیه داد. این زوج چهار دختر داشتند اما تاج الماس به نوه آنها ملکه ماریا، که ملکه یوگسلاوی شد، رسید. اما پس از لغو سلطنت در یوگسلاوی و مرگ ملکه ماریا، فرزندان او در سال 1960 تاج را در یک حراجی فروختند.

7. تاج مروارید ملکه ماود

تاج مروارید ملکه ماود
(Queen Sonja wears the tiara (Photo: Ian Gavan Getty/Images

زنان دربار نروژ هم اکنون نیز این تاج را استفاده می کنند اما در واقع این تاج اصلی نیست، و یک نمونه بازسازی شده است که با دقت بالا و بسیار شبیه به نمونه اصلی ساخته شده است. در سال 1995، نروژی ها برخی جواهرات خود را برای تمیز کاری و تعمیر به لندن فرستادند تا توسط جواهری گارارد (بسیاری از جواهرات نروژ توسط گارارد شاخته شده بوده زیرا ملکه ماود در انگلستان متولد شده بوده است) تعمیرات لازم روی آنها انجام شود، اما فاجعه اتفاق افتاد و سارقان به دفتر کار گارارد دستبرد زدند و الماسها و مروارید های تاج ملکه را دزدیدند و این تزئینات هرگز پیدا نشد. اما گاراد با الماس و مرواریدهای جدید مجدد تاج را بازسازی کرد و برای خانواده سلطنتی نروژ فرستاد.

6. تاج هاروود

تاج هاروود
harewood tiara

این تاج هدیه ازدواج دختر پادشاه جورج پنجم و ملکه ماری بود. دختر آنها که پرنسس ماری نام داشت در سال 1922 با ویسکونت لاسل، وارث خاندان هاروود، ازدواج کرد این تاج را به عنوان یکی از هدایای ازدواج از پدر و مادرش دریافت کرد. در مرکز این تاج یک یاقوت کبود بزرگ وجود داشت که برخی اوقات به جای یاقوت الماس نیز در مرکز آن قرار می گرفته است. زمانی که پرنسس ماری در سال 1965 درگذشت تقریبا تمام جواهرات او در حراجی به فروش رسید. قیمت تاج الماس حدود 10.000 پوند بود و قیمت یاقوت کبود به تنهایی حدود 10.500 پوند بوده است.

5. تاج نظام حیدرآبادی

تاج نظام حیدرآبادی
nizam hyderabad tiara

این تاج که سه قطعه قابل جدا شدن روی آن بوده است، به همراه یک گردنبند، که هر دو توسط کارتیه ساخته شده بوده است، توسط نظام حیدرآبادی به عنوان هدیه ازدواج ملکه الیزابت دوم به اوا داده شد. اما تاج در سال 1973 به گارارد داده شد تا از الماسهای آن برای ساخت یک تاج دیگر استفاده شود تاجی که از ترکیب سنگهای یاقوت قرمز برمه و الماس ساخته شد. البته گردنبند به همان شکلی اصلی باقیمانده است.

4. تاج روزنبرگ

تاج روزنبرگ
the Rosenborg Kokoshnik

این تاج در دهه 1930 ت.سط پرنس ویگو، پسر شاهزاده والدمار دانمارکی، برای همسر آمریکایی او، اِلِنور، سفارش داده شد. ویگو و النور فرزندی نداشتند بنابراین تاج بعد از آنها به برادرزاده والدمار، کنت فلمینگ در روزنبرگ رسید. همسر او این تاج را در چند مراسم رسمی استفاده کرد اما در نهایت در سال 2014 در حراج ساتبیز به قیمت 275.000 دلار به فروش رسید.

3. تاج پولتیمور

تاج پولتیمور
THE POLTIMORE TIARA

این تاج تا کنون تنها متعلق به یک زن بوده است. این تاج را پرنسس مارگارت، خواهر ملکه الیزابت دوم، خودش برای خودش خریداری کرده و در مراسم ازدواج خود در سال 1960 آن را استفاده کرد. اما پس از مرگ او فرزندانش مجبور شدند تاج را بفروشند تا مالیات املاک او را بپردازند. و این تاج در سال 2006 در حراج کریستیز به قیمت قابل توجه 1.7 میلیون دلار فروخته شد.

2. تاج کارتیه ملکه الیزابت

تاج کارتیه ملکه الیزابت
cartier queen elizabeth tiara

این تاج برای ملکه الیزابت، همسر شاه البرت اول، پادشاه بلژیک، توسط کارتیه ساخته شده بود. الیزابت اغلب این تاج را به سبک دهه 20 در قسمت پایین پیشانی خود می گذاشت. بعدها عروس او پرنسس لیلیان آن را روی سر خود می گذاشت و به طور سنتی می پوشید. خواهر لیلیان با ژان ژاک کارتیه ازدواج کرد و به طرزی نا معلوم این تاج توسط شرکت کارتیه خریداری شد و باعث بروز مشکلاتی در خانواده شد. این تاج هم اکنون در برخی نمایشگاههایی که توسط کارتیه برگزار می شود به نمایش گذاشته می شود.

1. تاج ملکه الکساندرا

تاج ملکه الکساندرا
queen alexandra tiara

این تاج یکی از جواهراتی بود که پادشاه ادوارد هفتم در سال 1863 به عنوان هدیه ازدواج برای همسر دانمارکی خود ملکه الکساندرا، سفارش داد و گارارد این مجموعه را برای او ساخت. ملکه الیزابت دوم هنوز گل سینه و گردنبند این مجموعه را دارد و انتظار می رفت که این تاج هم در کاخ باکینگهام باشد اما مشخص شد که اینطور نیست و الکساندرا تاج را به دختر مجرد خود پرنسس ویکتوریا داده بوده و او این تاج را گم کرده است.

2 دیدگاه برای “10 تاج گمشده مشهور خانواده‌های سلطنتی

  1. سیدعلی شهیدی گفته:

    همش مال کشورهای دیگه مخصوصا هند بوده. انگلیس لعنتی، یک غارتگر به تمام هست.

  2. فرخنده گفته:

    چه تاج های با ارزشی
    هم از نظر دارندگان تاج هم از نظر جواهرات تاج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *