کشف کهربایی با حلزون 99 میلیون ساله در حال زایمان که تبدیل به فسیل شده!

آثار حلزون های خاکی معمولاً به صورت پوسته صدف یا نقش برجسته حلزونی در طبیعت باقی می‌ماند و حفظ بدن نرم آنها نادر است.

کشف کهربایی که حلزون 99 میلیون ساله در حال زایمان تبدیل به فسیل شده!
یک تولد 99 میلیون ساله در کهربا که برای همیشه ثبت شده است. حلزون ماده و پنج نوزاد او. اعتبار عکس از: Tingting Yu

دکتر آدرین جوکوم (Adrienne Jochum) از انستیتوی تحقیقاتی سنکنبرگ و موزه تاریخ طبیعی فرانکفورت و موزه تاریخ طبیعی Burgergemeinde Bern توضیح می دهد:

یافته جدید کهربای ما واقعاً قابل توجه است. در این قطعه کهربا مربوط به کرتاسه (سومین دوره دوران میانه‌زیستی) از میانمار ، بدن و پوسته یک حلزون ماده خاکی کاملاً محافظت شده را اندکی پس از تولد فرزندانش کشف کردیم که در کهربا نیز حفظ شده است. Adrienne Jochum

دکتر جوکوم همراه با همكارانش از چین و آلمان ، كهربا را با استفاده از عکسهایی با وضوح بالا و تصاویر برش‌نگاری میكرو رایانه مورد بررسی قرار داد و توانست پوسته حلزون را كه حدود 11 میلی متر ارتفاع و بدن مادری شبیه آبنبات مارشمالو که پنج جوان تازه متولد شده را در کنار خودش دارد، پیدا كند. وی افزود:

حلزون ها ظاهراً بلافاصله پس از تولد در رزین درخت محصور شده و طی میلیون ها سال در آن موقعیت حفظ شده اند. حتماً حلزون مادر متوجه سرنوشت قریب الوقوع خود شده است و شاخك های خود را در حالت “هشدار قرمز”به سمت بالا دراز می كند. دکتر جوکوم

اگرچه تولد زنده در حلزون های خاکی شناخته شده است ، اما استثنا محسوب می شود. محققان تصور می كنند كه این گونه كه اخیراً به نام Cretatortulosa gignens توصیف شده است ، نوزاد خود را زنده به دنیا می‌آورد تا از بچه‌های خود را از شکارچیان در جنگل های گرمسیری دوران كرتاسه محافظت كند. جوخوم توضیح می دهد : “این حلزون درست مثل نزدیكان امروزی خود از تیره Cyclophoroidea ، احتمالاً عمر خود را به طور جزئی روی برگهای مرده و پوسیده سپری كرده است. ما تصور می كنیم كه نوزادهای این گونه – در مقایسه با حلزونهای تخمگذار – كوچكتر و از نظر تعداد كمتر بودند تا شانس زنده ماندن آنها بیشتر شود.

نمای نزدیک از نوزاد حلزون خاکی در کهربا
نمای نزدیک از نوزاد حلزون خاکی در کهربا. اعتبار: تینگتینگ یو

بر اساس این مطالعه ، فسیل حاصل از معدن کهربا در شمال میانمار ، دیدگاه های بی سابقه ای در مورد بوم‌شناسی و رفتار حلزون هایی که 99 میلیون سال پیش زندگی می کردند را ارائه می دهد. جوکوم که از این یافته خود ذوق بسیار دارد، می افزاید: “بر اساس این کشف ، ما نه تنها می توانیم در مورد ریخت شناسی و دیرینه شناسی حیوانات اظهاراتی ارائه دهیم ، بلکه اکنون همچنین می دانیم که حلزون های پرزدار در دوره کرتاسه وجود داشته اند”

تصویر CT از محتویات درون درکهربا و حلزون
تصویر CT از محتویات درون درکهربا عکس از Tingting Yu

source: Mother snail labors for posterity in bed of mid-Cretaceous amber Adrienne Jochum

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *