سومین الماس بزرگ جهان با وزن 1098 قیراط در بوتسوانا کشف شد

کمپانی الماس دبسوانا از کشف سنگ الماس 1098 قیراطی در بوتسوانا خبر داد که آن را سومین الماس بزرگ جهان از نظر کیفیت گوهری است. این شرکت این سنگ را در 1 ژوئن 2021 یافت. سپس در مراسمی خبری در روز 4 شنبه 16 ژوئن با حضور رئیس جمهور این کشور، Mokgweetsi Masisi ، در گابورون ، پایتخت بوتسوانا نشان داد و در روز 4 شنبه 16 ژوئن 2021 خبر را عمومی کرد.

سومین الماس بزرگ جهان با وزن 1098 قیراط
رئیس جمهور بوتسوانا ؛ Mokgweetsi Masisi در حالی که به یک الماس 1098 قیراطی نگاه میکند. عکس از Monirul Bhuiyan/AFP/Getty

لینت آرمسترانگ مدیرعامل دبسوانا میگویند:

باور بر این است که این سومین یافته بزرگ با کیفیت گوهری در جهان است. این یک سنگ نادر و خارق العاده با پیش زمینه تاریخی بوتسوانا است… این سنگ امیدواری را برای کشوری که در تلاش و کشمکش است به ارمغان می آورد.” لینت آرمسترانگ

همچنین این بزرگترین سنگ با کیفیت گوهری است که در تاریخ این شرکت کشف شده و سرمایه گذاری مشترک بین دولت و غول الماس جهانی De Beers که شرکت دبسوانا یکی از تشکیلات گروه آنها است ، ایجاد میکند.

کشف سومین الماس بزرگ جهان با وزن 1098 قیراط
یکی از اعضای کابینه بوتسوانا در 16 ژوئن 2021 ، الماس 1098 قیراطی را در گابورونه ، بوتسوانا در دستان خود نگه داشته است. [Monirul Bhuiyan/AFP]

بزرگترین الماس جهان کولینان ( Cullinan ) با وزن 3106 قیراط بود که در سال 1905 در آفریقای جنوبی یافت شد. پس از آن دومین الماس بزرگ جهان Lesedi La Rona نام داشت که دارای وزنی معادل 1،109 قیراط بود و در سال 2015 در معدن کارووی در شمال شرقی بوتسوانا کشف شد. بوتسوانا یکی از بزرگترین تولید کننده الماس در آفریقا است و به داشتن الماس های سفید در سایز بزرگ مشهور است. دولت تا حدود 80 درصد درآمد حاصل از فروش دبسوانا را از طریق سود سهام ، حق امتیاز و مالیات دریافت می کند. تولید در این شرکت با کاهش 29 درصدی در سال 2020 به 16.6 میلیون قیراط و فروش با 30 درصد کاهش به 2.1 میلیارد دلار رسید ، زیرا همه گیری کرونا بر تولید و تقاضا تأثیر می گذارد. در سال 2021 ، دبسوانا قصد دارد با بهبود بازار جهانی الماس با کاهش محدودیت های سفر و بازگشایی جواهرفروشی‌ها ، 38 درصد تولید را به میزان قبل از همه گیری 23 میلیون قیراط افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *