الماس کولینان ؛ سرگذشت بزرگترین سنگ الماس کشف شده در تاریخ

راف الماس کولینان
تصویری کپی شده از راف الماس کولینان ، متعلق به آرشیو معدن پریمیر
الماس کولینان بزرگترین الماس با “کیفیت گوهری” است که تاکنون پیدا شده است. این کشف در 26 ژانویه سال 1905 در معدن پریمیر (Premier)، واقع در نزدیکی شهر کولینان ، مستعمره ترانسفال، آفریقای جنوبی کشف شد. راف الماس کولینان با وزن 3106.75 قیراط (621.35 گرم) و ابعاد تقریبا 5.9 *6.35 *10.1 سانتیمتر میباشد. خیلی زود این الماس توسط مطبوعات “الماس کولینان” لقب گرفت. این نام به توماس کولینان ، که بنیانگذار و رئیس شرکت معدن پریمیر بود ، اشاره داشت.
سوراخی عمیق در معدن الماس پریمیر
سوراخی عمیق در معدن الماس پریمیر
توماس کولینان با کشف میدان الماس پریمیر در سال 1898 پس از ردیابی رسوبات آبرفتی بالادستی حاوی الماس متعلق به منبع خود ، نامی برای خود ایجاد کرد. او معدن پریمیر را در سال 1902 افتتاح كرد و اولین كسانی بود كه كنترل کمپانی د بیرز (فعال در استخراج الماس) را بر روی معدن الماس آفریقا را شکست داد. معدن پریمیر در سال 2003 ، اندکی پس از صدمین سالگرد خود ، به معدن کولینان تغییر نام داد. هم اکنون این شرکت متعلق به پترا دایموند است.

داستان چگونگی یافتن الماس کولینان

در سال 1905فردریک ولز که یکی از ناظران معدن الماس پریمیر در آفریقای جنوبی بود در حال مشاهده کارگران معدن بود که کار خود را برای روز تمام می کردند. استخراج معادن در آن روزها شامل معدنچیانی بود که از میله و بیل استفاده می کردند و خاک را توسط ارابه حمل می کردند. در حالی که چشمانش روی کارها می چرخید ، آخرین پرتوی آفتاب صخره ای را گرفت و می درخشد.
آقای ولز کاشف الماس کولینان
آقای فرد ولز در سمت راست تصویر به همراه الماس کولینان در دست همکارانش
ولز چاقوی جیبی خود را بیرون آورد و مشتاقانه دیواره صخره را کنده کاری کرد. سرانجام الماس از پوشش سنگ آن آزاد شد. خیلی بزرگ بود ، ولز حتی نمی توانست دست خود را به دور آن بپیچد. زمانی که وی میخواست سنگ را وزن کند بازرسان معدن گمان کردند که این سنگ خیلی بزرگ است و نمیتواند الماس باشد اما فردای آن روز و پس از آزمایشهای مجدد مطمئن شدند که آن یک الماس است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که حتی الماس کولینان تنها بخشی از سنگ بزرگتر بود که هنوز کشف نشده است. این شایعه باعث ایجاد جرقه‌ای در میان معدنکاران شد ، که امیدوار بودند نیمه دیگر این سنگ را پیدا کنند.

چگونگی فروش بزرگترین الماس جهان

در آوریل 1905 توماس کولینان تصمیم به فروش این الماس گرفت و آماده ارسال آن به دفتر S. Neumann & Company در لندن ، انگلیس شد. این شرکت به عنوان نماینده فروش الماس فعالیت می کند. الماس کولینان برای انتقال دادنش به انگلیس ، 17 میلیون رند آفریقای جنوبی بیمه شد. یک نماینده عالی از لندن به نام سیگسموند نویمان، الماس بزرگ را برای نگهداری ایمن نگه داشتن اعزام شد.
توماس کولینان همراه الماس
توماس کولینان همراه الماس در دست خود
برای قرار دادن جعبه حاوی الماس در صندوق ایمن در یک کشتی بخار که به لندن میرفت ، تمهیداتی انجام شد. تیمی از کارآگاهان و نگهبانان مسلح برای اطمینان از امنیت الماس در طول سفر جمع شدند. تیم امنیتی پیشنهاد کردند جعبه صندوق امانتی شامل یک الماس بدلی و کپی از نسخه واقعی الماس باشد. در حقیقت الماس واقعی کولینان با یک جعبه ساده ثبت شده در مرسولات پستی فرستاده شد. این طعمه انحرافی برای دزدان احتمالی چشم دوخته به این الماس بود. در لندن ، الماس کولینان با قیمت 500 هزار پوند برای فروش عرضه شد. تعداد زیادی از خریداران بالقوه ابراز علاقه کردند ، اما بعد از دو سال هنوز این الماس فروخته نشده بود. در سال 1907 ، دولت مستعمراتی ترانسفال (توسط خود بریتانیا) این الماس را به قیمت 150،000 پوند (ارزش معادل حدود 17 میلیون پوند در سال 2018) خریداری کرد و آن را به عنوان هدیه ای به پادشاه ادوارد هفتم در تولد 66 سالگی اش هدیه داد.

تنها فرد لایق تراش بزرگترین الماس جهان

جوزف آشر ، تراشنده الماس کولینان
جوزف آشر ، استاد تراش سنگهای قیمتی در آمستردام هلند
پادشاه ادوارد هفتم تصمیم گرفت الماس را به گوهرهای جواهری فست تراش دهد. در ژانویه سال 1908 ، او این کار را به شرکت الماس برادران آشر (Asscher Brothers Diamond) ، یک شرکت خانوادگی در تراش سنگهای قیمتی مستقر در آمستردام هلند داد. در آن زمان این خانواده به عنوان موفق ترین شرکت در کل اروپا در عمل و اتمام تراش الماس به حساب می آمدند. برای حمل الماس داخل یک کشتی رویال نیروی دریایی ترتیب داده شد. یک جعبه حاوی الماس در گاوصندوق کاپیتان قرار گرفت و تیمی از کارآگاهان و نگهبانان مسلح برای محافظت همراه این الماس سفر کردند. اما پیش از عزیمت کشتی از بندر ، آبراهام اسچر به لندن سفر کرده و با قطار و کشتی به آمستردام بازگشت؛ با الماس واقعی کولینان در جیب کت خود!

نحوه تراش الماس کولینان

برنامه ریزی و بحث درباره چگونگی برش و تراش الماس کولینان
برنامه ریزی و بحث درباره چگونگی برش و تراش الماس کولینان توسط کمپانی برادران آشر
پادشاه ادوارد برش کولینان را به جوزف اسچر ، رئیس شرکت Asscher Diamond آمستردام واگذار کرد. آشر که الماس معروف Excelsior را که یک الماس 971 قیراطی است که در سال 1893 پیدا شد ، تراش داده بود ، قبل از تلاش برای برش الماس کولینان، شش ماه روی این سنگ از نظر بهترین مکان رخ سنگ و وضعیت اینکلوژن های آن مطالعه کرد. این یک ریسک بسیار بالا برای هر تراشکاری است. در اولین تلاش وی تیغه فولادی شکست ولی هیچ تاثیری روی الماس نگذاشت.
چگونگی تراش الماس کولینان
تصویری از جوزف آشر در حال نصف کردن الماس کولینان
او یک ماه کار را رها کرد و به فکر ابزاری جدیدتر و بهتر برای اینکار شد. در تلاش دوم ، الماس دقیقاً طبق برنامه ریزی شده از طریق رخ های موجود در راف نصف کرد. گفته شده وی از شدت آدرنالین و نگرانی قبل از تلاش دوم ضعف کرد. آنها الماس کوالینان را به 105 نگین فست تراش دادند: 9 الماس اصلی 1055.89 قیراط وزن داشتند و 96 برلیان و 19.5 قیراط سنگ تراش نخورده کوچکتر از سنگ مادر باقی ماند.
9 قطعه اصلی تراشیده شده از الماس کولینان مادر
9 قطعه اصلی تراشیده شده از الماس کولینان مادر
آنها 9 الماس اصلی تراش داده شده را با استفاده از اعداد رومی به عنوان کولینان I تا IX نامگذاری کردند. دو سنگ بزرگ به نام های کولینان یک و کولینان دو به پادشاه فرستاده شدند. بقیه سنگهای برش خورده کوچک و قطعات مربوط به برادران آشر به عنوان هزینه ساخت آنها باقی مانده است. هرچند ممکن است این هزینه دستمزد بیش از حد به نظر برسد، با این حال هر دو سنگ بزرگ دارای ارزش منحصر به فردی بودند که از ارزش کل بقیه الماسها در کنار هم بسیار فراتر بود.

معرفی 9 الماس معروف کولینان

مقایسه بزرگی الماس کولینان نسبت به الماس کوه نور
مقایسه بزرگی الماس کولینان نسبت به الماس کوه نور

الماس کولینان یک (Cullinan I)

الماس کولینان یکالماس کولینان 1 (Cullinan I) با وزن 530.2 قیراط اکنون بزرگترین سنگ الماس تراش داده شده “بی رنگ” موجود در جهان است که دارای پاکی فوق العاده ای (فقط چند کلیواژ و تکه کوچک دانه ریز درون آن) برخوردار است. کولینان یک با تراشی گلابی برلیانی، 74 فست دارای ابعاد 5.89 cm × 4.54 cm × 2.77 cm است. در سال 1910 ، پس از مرگ پادشاه ادوارد هفتم ، پادشاه جورج پنجم تصمیم گرفت كه الماس كولینان یک و كولینان دوم بخشی از جواهرات تاج انگلستان شوند.الماس کولینان یک و دو الماس کولینان I و کولینان II این قابلیت را داشتند تا جدا شده و به صورت سنجاق سینه چسبیده به هم قرار گرفته و پوشیده شوند. کولینان I به عنوان “ستاره کبیر آفریقا” شناخته می شوند. ملکه ماری ، همسر جورج پنجم ، اغلب آن را این چنین می پوشید. بنظر من جرات زیادی میخوهد چنین چیزی را روی سینه خود بچسبانید بی آنکه به افتادن آن فکر نکنید! . در سال 1908 ، این سنگ 2.5 میلیون دلار ارزش داشت (معادل 51 میلیون دلار در سال 2018) – دو و نیم برابر ارزش تخمینی راف کولینان. با این حال این سنگ اگر امروز در حراجی ای مثل کریستیز برده میشد قیمتی بسیار فراتر از این مقدار را داشت.

الماس کولینان دو (Cullinan II)

الماس کولینان دو در تاج سلطنتی
الماس کولینان دو در تاج سلطنتی
الماس کولینان II با وزنی معادل 317.4 قیراط و با تراش برلیانی کاشن و 66 فست به عنوان “ستاره دوم آفریقا” شناخته شده است. این سنگ دارای ابعاد 4.54 cm × 4.08 cm × 2.42 cm میباشد. در گذشته کولینان II ، با تراش بالشتی و وزن 317.4 قیراطی را در قسمت پیشانی تاج پادشاهی، و زیر یاقوت سرخ شاهزاده سیاه (که در حقیقت یک اسپینل قرمز است) قرار بگیرد.
الماس کولینان یک در عصای سلطنتی ملکه الیزابت دوم
تصویر پرتره ملکه الیزابت دوم در طی تاجگذاری خود در سال 1952 به همراه جواهرات سلطنتی
مانند کولینان اول ، با یک حصاری از طلا زرد نگه داشته شده که به تاج وصل میشود. برای جایگیری کولینان دوم، گوهر اصلی در آنجا که یاقوت کبود شکوهمند استوارت (خانواده‌ سلطنتى‌ قديم‌ انگلستان‌) بیضی شکل با وزن 104 قیراطی بود ، به پشت تاج منتقل شد. کولینان 2 دارای عیوب خیلی کم، خراش هایی روی فست Table و خورده تراش کوچکی روی کمربند آن است. البته الماس کولینان 2 را همانطور که ذکر شد میتوان به صورت سنجاق سینه نیز دید.

کولینان سه (Cullinan III)

الماس کولینان سومالماس کولینان سوم یا ستاره کوچک آفریقا با تراش گلابی و وزن آن 94.4 قیراط (18.88 گرم) است. در سال 1911 ، ملکه ماری ، همسر و ملکه جورج پنجم ، آن را در صلیب بالای تاج که شخصاً برای تاج گذاری خود خریداری کرده بود قرار داد. در سال 1914 ، کولیان سوم با مدل کریستالی به طور دائم روی تاج جایگزین شد. امروزه بیشتر در ترکیب با کولینان چهارم توسط الیزابت دوم به عنوان یک سنجاق سینه پوشیده می شود. در کل ، این سنجاق سینه 6.5 سانتی متر طول و 2.4 سانتی متر عرض دارد. از Cullinan III نیز به عنوان آویز در گردنبند سلطنتی استفاده شده است ، جایی که بعضى‌ ازاوقات‌ جایگزین الماس لاهور 22.4 قیراط (4.48 گرم) می شود.

کولینان چهار (Cullinan IV)

الماس کولینان چهار و سه
الماس کولینان چهار در بالای کولینان سه
الماس کولینان چهارم ، که از آن به عنوان ستاره کوچک آفریقا نیز یاد می شود ، دارای تراشی مربعی و وزن آن 63.6 قیراط (12.72 گرم) است. قبلا در قاعده تاج ملکه ولیعهد نیز قرار گرفت اما در سال 1914 برداشته شد. در 25 مارس 1958 ، در حالی که او و پرنس فیلیپ در یک سفر دولتی به هلند بودند ، ملکه الیزابت دوم فاش کرد که کولینان سوم و چهارم به عنوان ” “Granny’s Chips در خانواده وی شناخته شده اند. آنها از شرکت آشر دایموند بازدید کردند ، جایی که سنگ کولینان 50 سال قبل از آن برش داده شده بود. این اولین باری بود که ملکه سنجاق سینه را به صورت عمومی پوشیده بود. در حین بازدید ، او بند آن را باز کرد و آن را برای بررسی به لوئیس آشچر ، خواهرزاده جوزف آشر ، که الماس راف را نصف کرده بود ، پیشنهاد کرد. آشر در سن 84 سالگی ، او به شدت متاثر شد كه ملكه الماس را با خود آورده بود و می دانست كه پس از سالها دوباره دیدن آنها برایشان چقدر معنی دارد.

کولینان پنج (Cullinan V)

الماس کولینان 5
الماس کولینان 5
الماس کولینان پنجم یک الماس قلبی شکل 18.8 قیراط (3.76 گرم) در مرکز یک سنجاق سینه پلاتینی است که بخشی از لباس پیشبند سه گوش زنانه ساخته شده برای ملکه ماری را برای پوشیدن در دهلی دوربار (دولت مستعمره در هند) در سال 1911 تشکیل داده است. این سنجاق سینه با نگین کولینان V و دارای حاشیه ای از الماس های کوچکتر است. می توان آن را از دستبند کولینان VIII و یا VII به صورت آویزان استفاده شود.
تصویری از ملکه ماری و پادشاه جورج
تصویری از  پادشاه جورج و ملکه ماری که الماس های کولینان 1 و 2 و 3 و الماس کوه نور را پوشیده است.
بعداً در گودی تاج وی به عنوان جایگزینی برای کوه نور (یک الماس معروف بی رنگ که در نزدیکی Guntur ، هند یافت شد) مورد استفاده قرار گرفت. الماس کوه نور در تاج جدید ملکه الیزابت در سال 1937 مورد استفاده قرار گرفت.

کولینان شش (Cullinan VI)

الماس کولینان ششالماس كولینان شش دارای تراش مارکیز و وزن 11.5 قیراط (2.30 گرم) است. این آویز از سنجاق سینه حاوی کولینان هشت و تشکیل بخشی از ست جواهری لباس پيشبند سه‌گوش مربوط به‌ تالار دهلی دوربار است. کولینان شش به همراه هشت نیز می تواند در کنار هم قرار بگیرد تا یک سنجاق سینه دیگر را که توسط 96 الماس کوچکتر احاطه شده است تشکیل دهند. این طراحی تقریباً در همان زمان ساخته شده است که کولینان V به شکل قلب برای سنجاق سینه طراحی شده است ، هر دو شکل مشابهی دارند.

کولینان هفت (Cullinan VII)

الماس کولینان هفت در گردبند زمردالماس کولینان هفت نیز دارای شکل مارکیز و وزن آن 8.8 قیراط (1.76 گرم) است. در ابتدا توسط ادوارد هفتم به همسرش ملکه الکساندرا اهدا شد. پس از مرگ وی ، این جواهر را به ملکه ماری ، که آن را به عنوان آویز از گردنبند الماس و زمرد و بخشی از ست جواهری در دوربار دهلی قرار داد.

کولینان هشت (Cullinan VIII)

الماس کولینان 4الماس کولینان هشتم یک الماس با تراش مستطیلی کشیده و دارای وزن 6.8 قیراط (1.36 گرم) است. این سنگ به عنوان مرکز سنجاق سینه ست جواهری تالار دوربار دهلی قرار گرفته است. همراه با کولینان 6 یک بروچ تشکیل داده اند.

کولینان نه (Cullinan IX)

الماس کولینان 9الماس کولینان نهم کوچکترین و آخرین از سری سنگهای اصلی است که از راف کولینان مادر بدست می آید. این گوهر دارای تراش pendeloque یا نوعی تراش اشکی شکل، وزن 4.39 قیراط (0.878 گرم) و در یک انگشتر پلاتینی قرار دارد که به انگشتر کولینان 9 معروف است.

1 دیدگاه برای “الماس کولینان ؛ سرگذشت بزرگترین سنگ الماس کشف شده در تاریخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *