تانزانیت چیست؟ ویژگی‌ها و خواص تانزانیت را بیشتر بدانید

تانزانیت یکی از پرفروش ترین سنگهای گوهری در بازار است. با توجه به اینکه فقط در دهه 1960 شناخته شد، این موضوع تعجب آور است زیرا تمام سنگهای رنگی پرفروش دیگر قرن ها شناخته شده اند. این رنگ آبی منحصر به فردش است که با بیشتر مردم در مورد آن محبوبیت پیدا کرده و در آینده این محبوبیت بیشتر هم میشود.

جدول خصوصیات تانزانیت
ترکیب شیمیایی Ca2Al3(SiO4)3(OH)
سیستم کریستالی ارتورموبیک
رنگ آبی – بنفش تا بنفش مایل به آبی تا ارغوانی-بنفش
رنگ خاکه سفید یا بی رنگ
شفافیت شفاف
رخ Perfect {010}, imperfect {100}
شکستگی ناهموار تا صدفی
جلا شیشه ای ، مرواریدی روی سطوح رخ
ضریب شکست نور 1.700 – 1.691
شکست دوگانه 0.008 تا 0.013
سختی موس 7 – 6.5
وزن مخصوص 3.38 –3.10
فلورسانس معمولا آبی

نامگذاری تانزانیت

سنگ تانزانیتتانزانیت (Tanzanite) نامی تجاری است که برای اولین بار توسط Tiffany & co برای نمونه های با کیفیت گوهری کانی زوئیسیت با رنگ آبی استفاده شده است. تیفانی می توانست این مواد را با نام معدنی ” زوئیسیت آبی” بفروشد ، اما آنها فکر می کردند نام “تانزانایت” باعث افزایش علاقه بیشتر مشتری به آن و آسانتر روانه بازار میشود. نام “تانزانیت” به آن رو به این سنگ داده شده زیرا تنها ذخایر شناخته شده تجاری تانزانایت جهان که از اهمیت تجاری برخوردار است در شمال کشور تانزانیا است. این نام منعکس کننده منبع جغرافیایی محدود گوهر است. این معادن همگی در مساحتی در حدود هشت مایل مربع در تپه های مرلانی (Merelani)، در نزدیکی پایه کوه کلیمانجارو و شهر آروشا قرار دارند.نگین سنگ تانزانیت آبی اگرچه تقریبا همه سنگهای قیمتی معروف جهان صدها سال شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته اند ، اما تا دهه 1960 تانزانیت در مقادیر تجاری کشف نشده است. پس از مدت کوتاهی از آن زمان، به دومین گوهر آبی محبوب پس از یاقوت کبود تبدیل شد. این افزایش سریع محبوبیت عمدتاً با تبلیغ تیفانی و رنگ آبی زیبای تانزانیت انجام شد. تانزانایت به دلیل محبوبیت روزافزون ، در ماه دسامبر سال 2002 به عنوان سنگ ماه تولد مدرن دسامبر معرفی شد.

تبلیغات تیفانی در مورد این سنگ

در سال 1967 ، هنگامی که اولین تانزانیت تراشیده و برای بازار آماده شده بود ، جواهرفروشان و عموم مردم چیزی از این گوهر نمی دانستند. آنها هرگز رنگ آبی آن را ندیده بودند و نام آن را نشنیده بودند. برای معرفی جهان به تانزانیت ، تیفانی و شرکت یک برنامه آموزش عمومی را راه اندازی کردند.

تبلیغات تیفانی برای تانزانیت
تبلیغ تیفانی که از دهه 1970 میلادی صورت گرفته و زیبایی های “زیباترین سنگهای قیمتی آبی کشف شده در 2 هزار سال گذشته” را نشان می دهد. تیفانی اولین کمپانی جواهری بود که فقط یک سال پس از کشف، آنها از تانزانیت ها در طرح های خود استفاده کرد.

تیفانی مواد آموزشی را تهیه کرد که باعث می شد مصرف کنندگان از گوهر آگاه شوند ، و آنها موارد لازم را برای کمک به جواهر فروشان در فهم ، بازاریابی و توضیح ویژگی های آن برای مشتریان خود تهیه کردند. هنگامی که یک سنگ قیمتی جدید و قبلاً ناشناخته وارد بازار می شود ، هر شخصی که در خرید و فروش است ، باید قبل از وقوع معاملات ، آموزش ببیند.

گردنبند تانزانیت تیفانی
یک جواهرساز ، کار گردنبند تانزانیت در سالگرد تیفانی را تمام می کند.

اخیراً ، در سال 2003 ، کمپانی پیشرو در معدنکاری تانزانیت (TanzaniteOne Mining Ltd) و شرکتی که سنگهای قیمتی و جواهرات تانزانیت را تراش ، تولید ، عمده فروشی و خرده فروشی می کند ، بنیاد تانزانایت، یک سازمان غیر انتفاعی که تانزانایت را ترویج و گسترش می دهد ، تأسیس کرد. این بنیاد همچنین یک شرکت کننده در پروتکل تانزانیت Tucson است ، سازمانی که برای اطمینان از اینکه تانزانیت در مسیری اخلاقی به بازار وارد میشود ، مشابه کاری که در فرآیند کیمبرلی برای جلوگیری از ورود الماس‌های خونین به بازار الماس ، کار می کند.

تشکیل سنگ تانزانیت

نقشه محل استحراج تانزانیت
نقشه محل استحراج تانزانیت و چهار بلوک A , B , C , D

تانزانیت نوعی کلسیوم سیلیکات آلومینوم است و در حدود 585 میلیون سال پیش در دوره میانه ادیاکاران با فعالیت گسترده تکتونیکی صفحه و گرمای شدید در منطقه ایجاد شد که بعداً به کوه کلیمانجارو تبدیل شد. این کانی معدنی در یک محیط زمین شناسی نسبتاً پیچیده قرار دارد. رسوبات معمولاً در “لولا” چینهای هم‌شیب یافت می شوند. زوئیزیت معدنی به طور طبیعی در طیف گسترده ای از رنگ ها رخ می دهد که شامل بی رنگ ، خاکستری ، زرد ، قهوه ای ، صورتی ، سبز ، آبی و بنفش می شود. از نام “تانزانیت” برای انواع رنگ زوئیسیتی استفاده می شود که از رنگ آبی تا ارغوانی مایل به آبی تا بنفش مایل به آبی متغیر هستند.

زئوزیت قهوه ای
زوئیسیت قهوه ای مایل به زرد باکیفیت که باید در معرض حرارت دهی قرار بگیرد.

در سال 1990 ، دولت تانزانیا معدنهای تانزانیت را به چهار بخش تقسیم کرد: بلوک های A ، B ، C و D. بلوک های A و C به اپراتورهای بزرگ اعطا شد ، در حالی که بلوکهای B و D برای معدنچیان محلی محفوظ بود. در سال 2005 ، دولت اجاره معادن بلوك C را به TanzaniteOne كه 40 ميليون دلار برای اجاره نامه و مجوز استخراج معادن خود پرداخت كرده بود ، تمديد كرد.

رنگ تانزانیت

سنگ زوئیزیت
راف با کیفیت زوئیزیت

زوئیزیت معدنی به طور طبیعی در طیف گسترده ای از رنگ ها رخ می دهد که شامل بی رنگ ، خاکستری ، زرد ، قهوه ای ، صورتی ، سبز ، آبی و بنفش می شود. از نام “تانزانیت” برای انواع رنگ زوئیزیتی استفاده می شود که از رنگ آبی تا ارغوانی مایل به آبی تا بنفش مایل به آبی متغیر هستند. البته این نوع نام انواع رنگ امری غیر عادی نیست. از نام “یاقوت” برای نمونه های قرمز تا کمی قرمز مایل به ارغوانی کرندوم استفاده می شود. از نام “آمتیست” برای نمونه های بنفش کوارتز معدنی استفاده می شود. از نام “زمرد” برای نمونه های سبز بریل معدنی استفاده می شود.

بهسازی رنگ زوئیزیت

بهسازی حرارتی تانزانیت
بهسازی حرارتی تانزانیت

کشف بلورهای شفاف زوئیزیت آبی در دهه 1960 علاقه به این گوهر را برانگیخت. بلافاصله پس از این کشف ، در آزمایش های تحقیقاتی مشخص شد که گرمادهی می تواند باعث بهبود رنگ آبی برخی از سنگ‌های طبیعی شود. آنها همچنین مشخص كردند كه گرمادهی می تواند برخی از زوئیزیت‌های قهوه ای یا سبز طبیعی را به زوئیزیت آبی زیبا تبدیل كند. با این اکتشاف ها ، به اندازه کافی مقادیر زوئیزیت آبی جهت پشتیبانی از تلاش بازاریابی وجود داشت که این گوهر را به میلیون ها نفر معرفی می کرد. رنگ آبی تانزانیت به دلیل مقادیر اندکی وانادیوم در ساختار معدنی زوئیسیت ایجاد می شود. وقتی زوئیزیت حاوی وانادیوم با دمای 370 تا 390 درجه سانتیگراد به مدت 30 دقیقه گرم شود ، حالت اکسیداسیون وانادیوم تغییر می کند و این تغییر باعث ایجاد یا بهبود رنگ آبی در آن می شود. سنگ ها نباید ترک و حباب داشته باشند ، زیرا می توانند خرد شوند یا سایز ترک ها / حباب ها در حین گرم شدن کوره افزایش پیدا کنند.رنگ تانزانیت طبیعی عملیات حرارتی تانزانیت نسبت به آنچه که اغلب برای گوهرهایی مانند روبی و سفایر انجام می شود بسیار ملایم‌تر است. در واقع یاقوت‌ها را می توان در دمای 1000 تا 1800 درجه سانتیگراد گرم کرد و در آن دما برای روزها یا هفته ها نگه داشت.

چندرنگ‌نمایی در تانزانیت

تانزانیت یک گوهر با پدیده چند رنگ نمایی (Pleochroism) است. این یک خاصیت فیزیکی است که در هنگام مشاهده از جهت های مختلف کریستالوگرافی ، رنگ سنگ با دو یا سه رنگ مختلف به نظر می رسد. بعضی از نمونه های تانزانایت در هنگام مشاهده از یک جهت می توانند به رنگ آبی مشخص باشند و در هنگام مشاهده از جهت دیگر از بنفش تا قرمز متفاوت باشند. رنگ آبی آن در نور فلورسنت و رنگ بنفش آن در لامپ رشته ای بیشتر نمایان میشود.

چند رنگ نمایی در سنگ تانزانیت
پدیده پلئوکروئیسم در بلور تانزانیت

سه عکس در تصویر بالا یک بلور تانزانیت را نشان می دهد که از سه جهت کریستالوگرافی مختلف مشاهده شده است. از آنجا که هر یک از سه جهت رنگ متفاوتی از خود به نمایش می گذارند ، این امر تانزانیت را به یک کانی سه رنگی (trichroic) تبدیل می کند. پلئوکروئیسم فرآيند تراش تانزانيت را پيچيده میکند. رنگ سنگ تمام شده بسته به اینکه چگونه Table سنگ محورهای کریستالوگرافی راف را قطع کرده باشد ، متفاوت خواهد بود. رنگ اعلی تانزانایت آبی واضح و زنده (vivid) است. تراش‌کارها باید هر قطعه راف را بررسی کنند و مشخص کنند که آیا می توانند آن را به شکلی برش دهند که جهت حداکثر رنگ آبی یک سنگ تمام شده با رو به بالا باشد. البته آنها باید تعادل بین نوع کیفیت رنگ و مقدار وزن سنگ نیز مورد بهینه را تعیین کنند زیرا گاهی ممکن است حجم زیادی از سنگ مصرف شود تا به آن رنگ دلخواه رسید. تصمیم گیری در مورد تراش تانزانیت یک تمرین در مهارت ، دانش و تخمین قیمت است. در تراش تانزانایت، برخی از ماهرترین استادکاران ، ناهمواری ها را بررسی می کنند و برنامه ریزی می کنند که چگونه برای به حداکثر رساندن رنگ یا ارزش ، برش و تراش داده شود.

تانزانیت در میان سایر سنگهای آبی

سنگهای تانزانیت آبیچهار سنگ قیمتی با رنگ برجسته آبی که بیشتر در جواهرات تجاری در ایالات متحده دیده می شود آکوامارین ، توپاز ، یاقوت کبود و تانزانیت هستند. اگرچه همه آنها از نظر رنگی “آبی” هستند ، اما هر یک به خودی خود بی نظیر هستند. تانزانایت در طیف وسیعی از تن و اشباع رنگی رخ می دهد که تقریباً برای هر خریدار که از هر یک از سنگهای آبی دیگر خوشش بیاید ، جذاب خواهد بود. تانزانیت و یاقوت کبود دو سنگ مورد علاقه موجود در بازار گوهر هستند. برخی دیگر تانزانایت را خریداری می کنند زیرا زیبایی آن شبیه به یاقوت کبود است اما با قیمت بسیار پایین تری از آن عرضه میشود. تانزانیت‌های کم کیفیت تر همچنین با سفایر آبی سنتتیک که از قیمت ارزانتری نسبت به یاقوت کبود طبیعی برخوردار هستند ، رقابت می کند. در این مقایسه ، برخی از خریداران تانزانایت را انتخاب می کنند ، زیرا آنها ترجیح می دهند سنگی را که توسط طبیعت ایجاد می شود داشته باشند ، به جای اینکه در آزمایشگاه تولید شده باشد. رنگهای مختلف تانزانیت چهار حلقه در تصویر موجود در این صفحه دارای سنگهای تانزانیت است که از رنگ آبی واضح و زنده (vivid) در بالا سمت چپ تا آبی بسیار روشن در سمت راست پایین طیف رنگ متفاوتی دارند. سنگهای تانزانیت با رنگ آبی قوی ویوید، آبی مایل به بنفش و آبی مایل به ارغوانی بسیار با ارزش است. دو حلقه در بالای تصویر از این نمونه هستند. این رنگهای غنی، جذاب ترین مواردی هستند که اکثر افرادی مشتاق تانزانایت خرید می کنند. بیشتر تانزانیت دارای تن اندک تا متوسط و اشباع کم تا متوسط است. دو حلقه تانزانیت در پایین تصویر از این نمونه هستند. اگرچه این گوهرها از نظر رنگ برتر محسوب نمی شوند ، بسیاری از مردم آنها را ترجیح می دهند و با کمال میل با کمترین قیمت را می پردازند. تانزانیت در این رنگهای نرم اغلب مورد توجه خریدارانی است که آکوامارین و توپاز آبی آسمانی را دوست دارند.

سنگهای تانزانیت در چه اندازه‌ای یافت میشوند؟

گردنبند با نگین تانزانیت بزرگ
گردنبند تانزانیت 423.56 قیراطی با نام ” Namunyak Tanzanite”  با بیش از 53 قیراط الماس و طلای 18 قیراط که با قیمتی در حدود 304.100 دلار در حراجی کت فلورنس فروخته شد. کل درآمد حاصل از این گردبند توسط این حراجی برای ساخت مدرسه در نپال اهدا شد.

بیشتر تانزانیت‌ها با تراش فست دارای وزنی کمتر از پنج قیراط دارند. نمونه‌های بالای پنجاه قیراط بسیار نادر است. از میان سایزهای کوچک ، گوهرهایی که گرید رنگ بالاتری دارند با ارزش تر هستند. سنگهای بزرگ با رنگ استثنایی بسیار نادر هستند. اینها اغلب توسط کلکسیونرها ، موزه ها یا سرمایه گذاران خریداری می شوند. برخی از آنها همچنین برای ساختن قطعات خاص از جواهرات سفارشی یا طراحی‌ها استفاده می شوند. اندازه یک گوهر تانزانیت ، رنگ آن را تحت تاثیر قرار میدهد. اگر دو سنگ با یک اشباع رنگ مساوی دارید ، سنگ بزرگتر از رنگ ظاهری غنی تری برخوردار خواهد بود – زیرا مسافتی که نور از طریق آن طی می شود تاثیری در رنگ دریافتی آن دارد.

بزرگترین تانزانیت جهان

بزرگترین سنگ تانزانیت در جهان دو بلور 9.27 کیلوگرمی رسماً بزرگترین تانزانیت در جهان شناخته شده و 5.1 کیلوگرم به عنوان دومین کریستال تانزانیت عظیم کشف شده در تاریخ 5 خرداد 99 به ثبت رسید. وزارت مواد معدنی تانزانیا امروز رسما این معدنکار تانزانایت اهل ماسای ، آقای سانینیو لایزر 52 ساله را به عنوان یک میلیاردر تانزیایی (یا به عبارت دقیق تر میلیونر دلاری) به طور رسمی معرفی کرد. در این مراسم رونمایی توسط وزیر سنگهای معدنی آقای دوتو بیتکو انجام شد فاش کرد که دولت تانزانیا از طریق وزارت دارایی دو کریستال تانزانیت را به ترتیب به مقدار 1.94 میلیون دلار و 1.42 دلار خریداری کرده است. قرارداد 3.35 میلیون دلاری خرید دو کریستال در این مراسم توسط هر دو طرف به امضا رسیده است. این دو بلور ترمینیت شده و سیستم بلوری ارتورموبیک دارند. من در مقاله ای کامل و خواندنی داستان این بلورهای بزرگ تانزانیت را نوشته ام که پیشنهاد میکنم حتما بخوانید.

ثبات و پایداری فیزیکی تانزانایت

سنگ راف تانزانیتتانزانیت یک گوهر زیبا است. علاوه بر زیبایی ، دارای خواصی است که نیاز به توجه ویژه ای به آن دارد. تانزانایت برای گوشواره ها ، آویزها و سایر وسایل جواهرات مناسب است که با سایشی یا ضربه ای روبرو نخواهند شد. کمتر برای استفاده در انگشتر مناسب است. بسیاری از متخصصان جواهر توصیه می کنند که “انگشترهای تانزانیت برای مناسبت های مجلسی هستند تا پوشیدن روزانه.” سختی مقاومت یک گوهر در برابر خراشیدن است. تانزانیت در با سختی حدود 6.5 در مقیاس موهس، به اندازه کافی کم است که در صورت استفاده از انگشتر ، سنگ در معرض خراشیدن در هنگام پوشیدن معمول باشد. اگر حفاظت هایی از سنگ در برابر ضربه و ساییدگی در انگشتر ایجاد شده باشد ، یا اگر در هنگام انجام فعالیت ها احتمال احتمال ضربه یا سایش زیاد نیست ، این مشکل کاهش می یابد.سنگ تانزانیت آبی اصل سفتی مقاومت یک گوهر در برابر شکستگی است. تانزانیت دارای یک جهت از رخ کامل است که در صورت برخورد شدید ممکن است باعث شود که سنگ جواهر لب‌پر یا شکسته شود. تانزانیت همچنین نسبت به تغییر ناگهانی دما حساس است و در آن زمان بیشتر مورد شکستگی قرار می گیرد. ثبات رنگ در تانزانیت خوب است. سنگهای بهسازی شده با گرما رنگ خود را حفظ کرده و بعید است در معرض نور طبیعی و در محدوده دمای محیط انسان کمرنگ شوند. مانند همه سنگهای قیمتی ، از تماس با اسیدها و مواد شیمیایی دیگر نیز باید اجتناب شود زیرا این سنگ ممکن است سنگ آسیب دیده شود. در صورت نیاز به تمیز کردن ، آب ولرم و صابون ملایم توصیه می شود. تمیز کردن بخار و اولتراسونیک توصیه نمی شود.

تاریخچه قیمت و ارزش تانزانیت

ارزش و قیمت تانزانیتتاریخچه قیمت تانزانیت افزایش و ریزش شدید داشته است. این تغییرات قیمت مربوط به تعداد محدود معادن و موقعیت جغرافیایی محدود ذخایر تانزانیت جهان است. تصمیمات و مقررات دولت تانزانیا می تواند تأثیر فوری بر در دسترس بودن و قیمت عرضه کل جهان داشته باشد. تانزانایت محدودیت سازی قیمت را که برای سنگهای معدنی ای که در چندین کشور و قاره های مختلف استخراج می شود ، ندارد. رویدادهایی مانند سیل یا چالش‌های معدن نیز تأثیر فوری بر عرضه و قیمت دارد. معادن غیرقانونی و قاچاق نیز باعث افزایش قیمت تانزانیت شده است. در سال 2012 و 2013 تعداد زیادی از معدنچیان غیرقانونی وارد مناطق معدنکاری تانزانایت شدند و به طرز تهاجمی به نوحی معادنی با دسترسی آسان را آغاز کردند. این اتفاق در اوج قیمت تانزانیت رخ داده است. آنها سپس سیل تولید غیرقانونی را به بازار انداختند و باعث کاهش شدید قیمت تانزانایت طی دو سال بعد شدند.

گردنبند 150 قیراطی تانزانیت
بخشی از مجموعه فرش قرمز Chopard جواهری سوئیسی، گردبند جواهر تانزانیت با تراش گلابی شکل و رنگ آبی عمیق با وزن 150 قیراط، یکی از خاص‌ترین گردبندها در نوع خود است.

وقتی قیمت ها تغییر می کنند ، سنگهایی با گرید تجاری معمولاً بیشترین بی ثباتی قیمت را تجربه می کنند. بنابرین با محدود شدن در بازار ، نمونه های درجه تجاری آنها در رقابت با یکدیگر قیمتشان افزایش و سنگ های با کیفیت بالا ، به ویژه سنگ هایی با ابعاد بزرگتر بسیار نادر هستند به عنوان یک قاعده کلی ، آنها تمایل دارند ارزش خود را در بازارهای رو به پایین، حفظ کرده و ارزش خود را در بازارهای رو به رشد افزایش دهند.

تانزانیت سنتتیک

تانزانیت سنتتیک یا مصنوعی در بازار شناخته شده نیست. تا به امروز نیز سخنی از اینکه کسی تانزانیت مصنوعی را با موفقیت تولید و به بازار عرضه کرده است وجود ندارد. با این حال ، سنگ هایی با عنوان “تانزانیت مصنوعی” برای فروش عرضه می شوند. اینها درحقیقت بدل تانزانیت هستند که توسط فروشندگانی که از اصطلاحات مناسب استفاده نمی کنند فروخته می شود. فروشندگان سنگهای مصنوعی یا بدلی موظفند که در زمان فروش ، منشأ ساخته شده خود را به روشنی آشکار سازند – دقیقاً همانطور که برای الماس های ساخته شده در آزمایشگاه و دیگر سنگها ذکر میشود.

شبهه تانزانیت و تشخیص آن

بدل برای هر گوهر محبوبی وجود دارد و تانزانیت نیز از این قاعده مستثنی نیست. چند ماده تولیدی ظاهری مشابه تانزانایت اصلی دارند. فورستریت سنتتیک (کانی معدنی در سری محلول های جامد الیوین) با رنگ و چند رنگی شبیه به تانزانایت تولید می شود. کورونایت (Coranite) یک کرندوم آبی مصنوعی است که شبیه تانزانیت میباشد. تنِیویت ( Tanavyte ) یک گارنت آلومینیومی ایتریم بنفش است که شبیه تانزانایت است. همچنین از برخی شیشه های آبی به عنوان شبهه تانزانیت استفاده شده است. نانوسیتال یک سرامیک -شیشه ساخته شده توسط انسان است که در انواع رنگ ها درظاهری شبیه به سنگهای قیمتی تولید می شود. یکی از این مواد مایل به آبی – بنفش است که به عنوان یک شبهه تانزانیت فروخته می شود.

نانوسیتال تانزانیت سنتتیک
راف نانوسیتال تانزانیت که قطعات صد گرمی آنها زیر 300$ ارزش دارد.

به راحتی می توان با استفاده از پلاریسکوپ از تانزانیت طبیعی جدا شود زیرا تانزانیت اصلی دارای انکسار دوگانه است در حالی که نانوسیتال‌ها کاملاً تک انکساری هستند. با استفاده از طیف سنجی ، نانوسیتال، نمای طیفی غیر عادی را به نمایش می گذارد ، و دارای چندین خطوط ضعیف در رنگ آبی است. یک خط ضعیف و یک باند عریض قوی در سبز، یک باند عریض بسیار قوی در نزدیکی مرز زرد-نارنجی و باند ضعیف و خط ضعیف در قرمز. تانزانیت ممکن است باندهایی را در 455 ، 528 و 595 نشان دهد. یکی دیگر از آزمایش های واضح ، پلئوکروئیسم است ، تانزانیت به طرز تماشایی سه حلقه ای است ، در حالی که نانوسیتال چندرنگ نمایی ندارد. مواد بدلی به طور قانونی نمی توانند به عنوان “تانزانیت” فروخته شوند. آنها باید به شکلی برچسب زده شوند که به خریدار این درک را بخشد که کالای خریداری شده تانزانیت طبیعی نیست و “فقط به نظر می رسد تانزانایت است”.

تانزانایت روکش دار

روکش های کبالت برای بهبود رنگ آنها برای برخی از تانزانیت های رنگ پریده استفاده شده است. این روشهای بهسازی توسط تست XRF قابل تشخیص است و باید به خریدار گفته شود. مثل همیشه ، خرید از فروشگاه های جواهرات معتبر راهی برای خرید با اطمینان است.

تانزانیت های حرارت دیده

تانزانیت حرارت دیده در مقابل بدون حرارتمقدار کمی از تانزانیت آبی رنگ موجود در بازار بطور طبیعی از طریق گرمای دگرگونی و بدون هیچگونه بهسازی توسط بشر تولید می شود. برخی از سنگهای موجود نزدیک به سطح زمین (در منطقه ای که اکنون به آن بلوک D گفته می شود) با کیفیت گوهری و بدون نیاز به عملیات حرارتی بودند. این تانزانیت بدون رنگ طبیعی و آبی توسط بعضی از خریداران سنگهای قیمتی و جواهرات که در هنگام خرید آن را جستجو می کنند بسیار مورد توجه است. امروزه تقریباً تمام سنگهای فروخته شده به عنوان “تانزانیت” دارای رنگ آبی هستند که با حرارت دهی ایجاد و یا بهبود یافته‌اند. وقتی یک جواهر به این روش بهسازی شده باشد ، باید از طرف فروشنده کتبی و زبانی آشکار شود زیرا این امر تأثیر بسزایی در ارزش گوهر دارد.

چقدر تانزانیت در جهان وجود دارد؟

بلور گوهر تانزانیت آبیتانزانیت یک گوهر نادر است. تمام ذخایر شناخته شده محدود به چند مایل مربع از زمین در شمال تانزانیا است. این تنها سنگ محبوبیت زیاد و رو به رشد و شناخته شده است که چنین عرضه محدودی دارد. برخی معتقدند که منابع تانزانیت شناخته شده در حال حاضر فقط در چند دهه می تواند از بین برود. سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می آید این است: “چقدر تانزانیت باقی مانده است؟” پاسخ به این سؤال دشوار است. براساس گزارشی که در سال 2018 منتشر شد ، کل ذخایر تانزانیت 109 میلیون قیراط (21800 کیلوگرم) تخمین زده شده است. بهترین داده های موجود از یک مطالعه مستقل است که در سال 2012 انجام از شرکت TanzaniteOne بزرگترین تولید کننده تانزانایت در جهان حاکی از زندگی معدن در بلوک C که بزرگترین سایت محسوب میشود حدود 30 سال با تولید 2.7 میلیون قیراط در سال است. یعنی تا دهه 2040 البته فقط متعلق به کمپانی “تانزانیت‌وان” است و فرض می کند که آنها با موفقیت می توانند در اعماق عمیق تر مورد نیاز برای بازیابی منابع باقیمانده معدنکاری کنند.

در تانزانیت سرمایه گذاری کنیم؟

بسیاری از فروشندگان تانزانیت از این واقعیت استفاده می کنند که تانزانیت فقط در یک منطقه کوچک یافت می شود تا نادر بودن مواد را ترویج کند. یک مسئله متقابل این است که جهان سیاره ای عظیم است و زوئیزیت یک کانی معدنی بسیار نادر نیست. تعداد افراد و شرکتهایی که نمونه های زوئیزیت را جمع می کنند و آن را به آزمایشگاه می برند تا ببینند آیا به رنگ آبی گرم می شود ، احتمالاً بسیار کم است.

معدنکاران در حال استخراج تانزانیت در تانزانیا
معدنکاران در حال استخراج تانزانیت در تانزانیا

با این حال ، اگر قیمت اوج بگیرد و در پی آن اکتشافات زیادی رخ دهد ، ممکن است آنقدر زوئیزیت “با کیفیت تانزانیت” را کشف کنند که قیمت آن به سطوح کم در تاریخ خود برسد. نفت ، گاز طبیعی و سایر کالاها امروز در قیمت های بالای تاریخی خود قرار ندارند زیرا فناوری و اکتشاف ، ذخایر جدید عظیم را شناسایی کرده است. برخی از فروشندگان همچنین پیشنهاد می كنند كه با برداشت زیاد از كانسارهای معدن های شناخته شده ، ارزش تانزانیت بالا می رود. این ممکن است در ابتدا رخ دهد. هیچکس به طور قطع نمی داند. نکته مهم این است که قیمت ممکن است در ابتدا افزایش یابد اما پس از آنکه هیچ تانزانیت جدیدی وارد بازار نشود ، قیمت آن به سطح پایین می رسد زیرا این گوهر دید و محبوبیت خود را از دست می دهد و در ذهن خریداران محو می شود. اینکه وقتی منابع تانزانایت تهی هستند چه اتفاقی می افتد، نمی توان پیش بینی کرد. ممکن است افرادی که در تانزانیت سرمایه گذاری می کنند ، درآمد کسب کنند ، اما سود تضمین نمی شود.

خواص تانزانیت

خواص سنگ تانزانیتتانزانیت چاکراهای قلب (چهارم) ، گلو (پنجم) و چشم سوم (ششم) را تقویت و فعال میکند. این سنگ موجب ترغیب دلسوزی، تسکین ذهن ، القای شادی، یاری دادن در درک و بیان خرد قلبی میشود. از خواص تانزانیت در تاثیرات جسمانی درصورتی که به صورت مراقبه و تلقین استفاده شود میتوان به تقویت غدد تیروئید و فوق کلیوه، ارتقای پیوند عصبی بین مغز و قلب اشاره کرد.

5 دیدگاه برای “تانزانیت چیست؟ ویژگی‌ها و خواص تانزانیت را بیشتر بدانید

 1. مهدی گفته:

  سلام و عرض ادب.خسته نباشید.چه طور میشه فرق بین تانزانایت و یاقوت رو تشخیص داد.
  دستگاه سختی زیاد جواب نمیده.چه کنم؟
  سپاس

  • حسن کرمی گفته:

   سلام مانند سایز سنگها باید آزمایش های وزن مخصوص، ضریب شکست و دیگر خصوصیات اپتیکی و میکروسکوپی بررسی بشن.

 2. مجید گفته:

  سلام استاد خسته نباشی من مقداری سنگ تانزانیا خام دارم که آزمایشگاه هم بردم و شناسنامه معتبر گرفتم خواستم قیمت این گوهر رو بدونم و اینکه برای فروش چه باید کرد ممنون میشم اگر اطلاعاتی به بنده بدید با تشکر

  • حسن کرمی گفته:

   سلام ، با توجه به شناسنامه و استعلام قیمت از بازار و مشابهاتش در وبسایت های خارجی تعیین قیمت کنید. بهتره ببرین پیش یه کارشناس از نزدیک قیمت گذاری کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *