از سنگ آمیتیست چه می دانید؟ خواص سنگ آمیتیست و مشخصات آن

سنگ آمیتیست چیست سنگ آمیتیست یکی از زیباترین کانی ها به علت رنگ بنفش خود است. از نظر یونانیان باستان با باكوس‌ خداوند عشرت‌ و ميگسارى؛ اسطوره یونان و رم مرتبط است. در افسانه های دیگر از خواص سنگ آمیتیست در جنگ، طلسم و یا دفع شر استفاده می کردند. برای قرنها پادشاهان بخصوص در اروپا قطعات با کیفیت آن را همراه لعل و یاقوت سرخ در تاج خود قرار می دادند. آنچه در این مقاله می آموزیم: تاریخچه این گوهر چیست و چه مشخصاتی دارد؟ انواع رنگ و ذخایر و معادن آن در جهان در کجا قرار دارند؟ بزرگترین سنگ آمیتیست جهان کجاست؟ نحوه نگهداری از این گوهر چگونه است؟ خواص سنگ آمیتیست چیست؟ خواص آمیتست از نظر طب ایرانی و چاکرا درمانی چه می باشد؟ پس با سنگ شناس همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

تاریخچه سنگ آمیتیست

تاریخچه سنگ آمیتیستنام آمیتیست برگرفته از واژه یونانی amethystos که در ریشه به معنای “ضد مستی” می باشد. در واقع تصور می شد که چنانچه فردی آن را چه به عنوان گردنبند یا دستبند حمل کند دچار مستی نمی شود! شاید این اعتقاد بخاطر رنگ شرابی این سنگ باشد. حتی در زمان روم و یونان باستان، اشراف زادگان و سیاستمدارن بدلیل خواص سنگ آمیتیست در این مورد یک قطعه از آن را درون لیوان شراب خود می گذاشتند. برخی نیز رنگ جام خود را بدین منظور از جنس این کانی ساخته و یا به این نشانه لیوان را به رنگ بنفش در می آوردند. آمیتیست چیست این سنگ دارای تاریخی طولانی با آداب و رسوم ادیان و فرهنگ های مختلف دارد. در کتاب باستانی “مردگان مصر” از خواص آمیتیست آموزش هایی برای نحوه برش آن به شکل قلب و قرار دادن آن در بدن مرده نوشته شده است؛ بر طبق اعتقاد این روش باعث می شود فرد برای گذار به عالم دیگر در آرامش مسیر خود را طی کند!

مشخصات سنگ آمیتیست چیست؟

مشخصات سنگ آمیتیست آمیتیست سنگی شفاف با سختی 7 در مقیاس موس و جزو پرطرفدارترین نوع در خانواده کوارتز می باشد. رنگ این گوهر به علت ترکیبات ناخالصی آهن دار است. این گوهر معمولا به صورت کریستال شش وجهی یافت می شود و در سنگهای آذرین و دگرگونی، به ویژه گرانیت و گنیس (سنگ جرقه) رشد می کند.

جدول خصوصیات آمیتیست
ترکیب شیمیایی SiO2 – سیلیکات
رنگ ارغوانی تا بنفش
رنگ خاکه بدون رنگ
شفافیت شفاف تا مات
کلیواژ ندارد – به صورت صدفی میشکند
جلا شیشه ای
ضریب شکست نور 1.553 – 1.544
سختی موس 7
وزن مخصوص 2.7 – 2.6
سیستم کریستالی هگزاگونال
فلورسانس ندارد

آمیتیست کوارتز گونه ای از این سنگ به نام آمیتیست کوارتز وجود دارد که نوع فشرده ای از از کریستال های کوچک بنفش که همراه با آن استخراج می شود ولی فاقد بلورهای درشت است. این گونه به صورت لایه لایه و متناوب از آمیتیست و کوارتز شیری رنگ و اغلب بصورت ژئود تشکیل شده است و اغلب در کارهای هنری یا مهره های تسبیح کاربرد دارد. نمونه های پولیش شده با خطوط سفید و کوارتز V شکلی نیز وجود دارد که نسبتا کوچک و بدون شکل کریستالی اند که با نام “chevron” مشهور هستند.

رنگهای آمیتیست چگونه هستند؟

رنگ سنگ آمیتیستسنگ آمیتیست در سایه رنگهای ارغوانی روشن تا بنفش پر رنگ دیده می شود. رنگ بنفش آمیتیست ناشی از ملحق شدن مقدار ناچیزی عنصر آهن در هنگام رشد بلور کوارتز میباشد. سپس اشعه های گاما که با مواد درون سنگ میزبان به بلور ساطع میشوند موجب شده که آهن در معرض تشعشع به رنگ ارغوانی یا بنفش درآید. این سنگ دارای پدیده دورنگی ضعیفی است و معمولا بصورت بنفش و قرمز مایل به ارغوانی خود را نشان می دهد. رنگ های بنفش سیر تا ارغوانی آن معمولا در بازار جهانی دارای قیمت بالاتری هستند.

سنگ آمیتیست سبز رنگ
تصویر پرازیولیت که با نام آمتیست سبز رنگ فروخته شده و با حرارت دهی این رنگ بدست آمده است.

جالب است بدانید که در بازار امتیست به رنگ سبز نیز فروخته میشود که معمولا با حرارت دهی امتیست در بالای 500 درجه سانتیگراد بدست می آید و در حقیقت اسم اصلی آنها  پرازیولیت (prasiolite) و نوعی کوارتز است. این رنگ میتواند در دمای 150 سانتیگراد از بین برود. برخی از کوارتز های سبز در طبیعت یافت شده ولی اغلب آمیتیست های سبز رنگ در بازار جواهرات به وسیله عملیات حرارتی بدست می آیند که بیشتر آنها نیز از برزیل هستند. وقتی کریستال امتیست حرارت (حدود 470 تا 750 درجه سانتیگراد) ببیند اغلب به رنگ زرد، قهوه ای و نارنجی تبدیل می شود. اما وقتی حاوی مقداری زیادی عنصر آهن (Fe2+) باشد به رنگ سبز در می آید.

بهسازی

آمیتیست قهوه ای زیبا
نوعی رنگ قهوه ای یا به رنگ چایی آن که به Tea color در کوارتز معروف است که از فرآیند بهسازی حرارتی آمیتیست بدست می آید.

در طبیعت ، آمیتیست رنگ خود را زمانی به رنگ بنفش در می آورد که مقادیر کمی از آهن درون گوهر تحت تابش تشعشعات طبیعی قرار گیرد. حرارت دهی آمیتیست می تواند نتایج چشمگیری ایجاد کند.  حرارت دهی بین 420 تا 440 درجه سانتیگراد اغلب پرازیولیت ایجاد می کند که به رنگ سبز متمایل به زرد تا سبز است. حرارت دادن آمتیست بالای 440 درجه سانتیگراد تا حدود 560 درجه سانتیگراد باعث تولید سیترین، نوع زرد کوارتز می شود. در واقع، بیشتر سیترین موجود در بازار امروز از آمیتیست گرم شده سرچشمه می گیرد.

آمیتیست مصنوعی و سنتتیک و بدل های آن

آمیتیست مصنوعی و بدلیمتاسفانه در بازار جهانی و بخصوص در ایران نمونه های آمیتیست مصنوعی و سننتیک و همچنین شبهه آمیتیست فراوان یافت میشود. آمیتیست های مصنوعی که با همان ترکیب شیمیایی آمیتیست اصل تولید میشوند درواقع اولین بار حدود 50 سال پیش یعنی 1970 ساخته شدند و از آن پس جواهرفروشان هنگام خرید آمیتیست بسیار دقت بخرج میدهند. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می نمایید آمیتیست های سنتتیک با روش هیدروترمال در آزمایشگاه تولید میشوند. البته نوع های شبیه آمیتیست یعنی جنس ساخته شده از سرامیک – شیشه روسی نیز وجود دارد که به نانوسیتال ها معروف هستند. این مواد که ترکیبی از سیلیکا و اکسید آلومینیوم است بسیار ارزان تر از نوع سنتتیک و آزمایشگاهی بوده و به ویژه در بازار ایران به وفور دیده میشوند.

این مواد در روسیه تولید میشود و به راحتی با ابزار قطبش نما پلاریسکوپ شناسایی میشوند. کافی است سنگ را تحت فیلترهای قطبیده قرار داده و سنگ را چرخش دهید. آمیتیست طبیعی چشمک میزند ولی مواد نانوسیتال زیر پلاریسکوپ به صورت سیاه باقی میماند. بدیهی است گوهرشناسان با استفاده از کالر زونینگ و بررسی دقیق میانباره های آن زیر میکروسکپ میتوانند آمیتیست طبیعی را از سنتتیک تشخیص دهند.

نمونه های آمیتیست اعلی و باکیفیت دارای اینکلوژن های کمتری بوده و بنابراین تشخیص آنها با نمونه سنتتیک گاهی سخت یا غیر ممکن میشود. تا همین اواخر بیشتر مواد آمیتیست مصنوعی ساخته شده دارای ویژگی معروف Brazil law twinning که در نمونه های طبیعی موجود بود، نبودند، ولی امروزه دانه رشد یافته در آزمایشگاه را طبیعی و با همین ویژگی قرار میدهند که قابل تشخیص نباشد. بنابراین حتما هنگام خرید آمیتیست همراه شناسنامه معتبر بخرید!

ذخایر سنگ آمیتیست در جهان در کجا قرار دارند؟

ذخایر و معادن سنگ آمیتیستبه دلیل فراوانی کوارتز در طبیعت این سنگ تقریبا در همه جای کره زمین از جمله سنگهای آذرین، دگرگونی و رسوبی یافت می شود. این گوهر همانند گارنت در گروه سنگهای نیمه قیمتی قرار دارد. به دلیل رنگ خاص و بنفش خود شاید اگر ذخایر آن کمیاب می بود جزو گرانبهاترین سنگها بشمار می رفت. اروگوئه و برزیل از جمله کشورهایی است که به داشتن ذخایر آمیتیست باکیفیت معروف هستند که بیشتر در جریان های بازالتی میتوانند یافت میشوند. حفرات بزرگ میتوانند گاهی حوای صدها کیلو یا چندین تن کریستال آمیتیست باشند. کریستال های آمیتیست اغلب در غرب هند، جنوب برزیل، اروگوئه، ماداگاسکار، ایالات متحده (بخصوص در آریزونا)، روسیه، استرالیا، آفریقای جنوبی، جنوب غربی سریلانکا، آمریکای جنوبی و آفریقا یافت می شوند. در آمریکا قطعه های بزرگ کریستالی از آن وجود دارد. در ویدئوی زیر فردی را می بینید که کریستال سنگ آمیتیست زیبایی را یافته است.

https://www.youtube.com/watch?v=dSZrysajEzQ&t=51s

در کوه های اورال روسیه و معادن آریزونای ایالات متحده نوع ارغوانی قرمز یافت می شود که نگین هایی از جنس آمیتیست در تاج سلطنتی اسپانیا نیز از همین معدن آریزونا بوده اند. بهترین نوع این کانی از سریلانکا (محدود) بدست می آید. بطور کلی در ایران کریستال آمیتیست بزرگ و با رنگ عمیق یافت نمی شود و اکثرا بصورت ژئود و ریز بلور هستند. در چشمه های اطراف بوشهر نوعی از آمیتیست بدست آمده است که به مرور زمان رنگ خود را از دست می دهد و به صورت نارنجی کمرنگ در می آید. همچنین در مناطق شاهرود و فردوس نمونه های باکیفیتی یافت شده است.

نحوه نگهداری سنگ آمیتیست چگونه است؟

نگهداری انگشتر آمیتیستاگر بلورهای آمیتیست را در مقابل نور خورشید قرار دهید مقداری از رنگ خود را از دست می دهند. بدین منظور می تواند با استفاده از اشعه x رنگ اولیه آنها را باز گرداند. برخی نیز معتقدند می توان با قرار دادن در بسته فویل فلزی، رنگ آنها را بهبود بخشید، زیرا رنگ بنفش آن از ناخالصی آهن منشا می گیرد. بهترین راه برای تمیز کردن و خالص سازی انرژی کریستال استفاده از کانی سیلیس شفاف است. گفته می شود که موسیقی نیز همین تاثیر را روی کریستال ها دارد. همچنین قرار گرفتن سنگ آمیتیست در کنار سنگهایی مانند کوارتز و عقیق باعث افزایش انرژی آن می شود. چنانچه به مرور زمان از درخشندگی سنگ شما کاسته شد با پولیش دادن دوباره می توانید آنرا بهبود بخشید.

بزرگترین ژئود آمیتیست کشف شده در جهان

بزرگترین سنگ آمیتیست
بزرگترین ژئود امتیست جهان به همراه دو کودک که نسبت اندازه عظیم آن را نشان می دهد

“ملکه اروگوئه” یا “The Empress of Uruguay” بزرگترین ژئود آمیتیست در جهان است که در سال 2007 یافت شده است. ارتفاع این ژئود 3.27 متر و 2.5 تُن می باشد! حدود سه ماه زمان فقط صرف خارج شدن این ژئود از سنگ بازالت(نوعی سنگ آتشفشانی مادر) شد.

معروف ترین سنگهای آمیتیست دنیا

معروف ترین سنگ آمیتیست
گردنبند باستانی مشهور

یک گردنبند باستانی مشهور که در 2000 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. کنده کاری نوشته عربی روی مرکز آن به قرن هشتم پیش از میلاد است.

معروف ترین سنگ آمیتیست
The Delhi Purple Sapphire

سنگ دیگری به نام “The Delhi Purple Sapphire” که درواقع برخلاف نامش که به معنی “یاقوت ارغوانی دهلی” است درواقع یک سنگ آمیتیست نفرین شده با خلوص بالا و رنگ ارغوانی عمیق می باشد و دارای نشانه های نجومی در دو طرف خود است. این گردنبند هم اکنون در موزه طبیعی لندن نگهداری میشود.

مشهورترین آمیتیست
تاج معروف پادشاه ژوزفین فرانسه. در سمت راست روی سر ملکه ویکتوریا قرار دارد.

Napoleonic Amethyst Parure Tiara تاج زینتی ناپلئونی که یک قطعه نادر تاریخی می باشد. با ۱۵ قطعه آمیتیست با تراش اُوال که با الماس درخشان تزیین شده‌ است، کار خارق‌ العاده‌ هنری کی باشد. این گردنبند در اصل متعلق به پادشاه فرانسه ژوزفین ( ۱۷۶۳ – ۱۸۱۴ ) است. امروزه متعلق به بنیاد Bernadotte Jewel است و به تازگی ملکه Silvia سوئد و ملکه پرنس ویکتوریا نیز در بین افرادی هستند که آن را به گردن آویخته اند.

آمیتیست سنگ ماه تولد چه کسانی است؟

آمیتیست سنگ بهمناین گوهر سنگ ماه تولد بهمن است و از معدود سنگهایی است که به طور خاص برای مردان باعث می شود تا به جذب زنان به آنها کمک کند. در برخی فرهنگ ها این گوهر را سنگ روز چهارشنبه می دانند.

خواص سنگ آمیتیست

خواص سنگ آمیتیستآمیتیست سنگی محافظ و پاکسازی روانی است. از خواص سنگ آمیتیست این است که افرادی که قصد ترک کردن عادت های بد و غلط مانند الکل یا مواد مخدر را دارند بسیار مفید است. همچنین اگر شخصی بیمار باشد قرار دادن قطعه ای از این گوهر در کنار خود می تواند محیط روانی بدن فرد و سطوح انرژی را در سطحی از تعادل و بهزیستی نگه دارد. درواقع خواص سنگ آمیتیست باعث می شود ساختار عصبی مغز به تعادل برسد. کسانی که قصد دارند به دریافت درک شهودی و شناختی بالایی برسند نباید از این گوهر غافل شوند. چنانچه شما در خواب کابوس می بینید با قرار دادن این سنگ در کنار تخت خود می توانید آنها را از بین ببرید.

خواص سنگ آمیتیست در چاکرا درمانی

خواص سنگ آمتیستبا توجه به رنگ ارغوانی آن این رنگی است که برای چاکرای هفتم یعنی تاج تاثیر مستقیم دارد. همچنین سنگ آمیتیست چشم سوم یا همان چاکرای ششم را نیز تقویت می کند. همانطور که در سنگ درمانی با رنگ ارغوانی و بنفش ذکر کردیم این رنگها اصولا ارتعاشات تصوری در ذهن ما ایجاد می کنند. این سنگ گوهری مفید برای مراقبه و مدیتیشن درمانی است و افکار ما را در رسیدن به سطوح بالای هوشیاری و تصورات در ضمیر ناخود آگاه هدایت می کند. همچنین این سنگ سطح انرژی فرد را از تاثیرات وابستگی های منفی پاک کرده و آنها را از محیط خنثی می نماید.

خواص سنگ آمیتیست از نظر باورهای ماورائی

خواص سنگ آمیتیستدر قرون وسطی این گوهر نماد سلطنتی و اشراف زادگی بود. به دلیل رنگ خیره کننده آن در گذشته فکر می کردند که این سنگ دارای قدرتهای ماورائی بوده و به عنوان سنگ طلسم خوش شانسی، وفادار بودن و پایداری استفاده می شد. جالب است بدانید از این سنگ جهت ضد طلسم نیز کاربرد داشت. در گذشته سربازان رومی به همراه خود سنگ آمیتیست حمل می کردند. آنها اعتقاد داشتند که این گوهر باعث دفع آسیب، طلسم شوم و یا مرگ می شود. بعد از مرگ نیز این گوهر را همراه آنها دفن می کردند تا از ارواح خبیثه در دنیای ارواح مصون بمانند!

خواص سنگ آمیتیست در طب کهن ایرانی

از خواص آمیتیست آورده اند که:

هر که حجر جمس (آمیتیست) با خویشتن دارد از درد معده ایمن می شود و جون پاره ای از آن را در آب افکنند هرکه از آن آب بخورد دماغ را قورت دهد و معده را قوی گرداند و هرکه از پیاله شراب که از جمست ساخته باشند شراب خورد مست نشود.  جواهر نامه 215

در کتاب تنسوخ نامه ایلخانی استفاده از آن برای رفع تشنگی مفید بیان شده. خواص سنگ آمیتیست

هرکه نگین جمست (آمتیست) سازد و بر آن صورت مردی کند نیزه در دست و سپری در دیگر دست. کلاهی بر سر و این نگین بر حلقه زرین نشاند به هر جنگی که رود پیروز یابد و این نگین را روز سه شنبه سازد که قمری ناظر بود به مریخ و تا این نگین دارد از سگ مرده و زنده حذر کند.عجایب المخلوقات 141

73 دیدگاه برای “از سنگ آمیتیست چه می دانید؟ خواص سنگ آمیتیست و مشخصات آن

  1. Reza گفته:

    سلام.یه انگشتر بسیار قیمتی رکاب یونان و نگین آمیتیست یادگاری از دوستان بهم رسید،واقعا محشرن جفتشون و قدرت های ماورایی اللخصوص رکابش دارن.هرچقد تحقیق میکنم بازم چیزای جدیدی خودم ازش میبینم.نگهداریش مراعات زیاد میخواد.یک نوره زیاد رنگشو ضعیف میکنه دو با کفو ریکا نشوریدش.و سه اصل کاری تو سالم نگهداریش چیزای اسید دار برای تمیزی بهش نزنید مثل الکل.اگه بهش زدید سنگ آمیتیس به اون محکمی مثله لواشک یه لایه از روش جدا میشه.خیلی فواید داره.من نمیدونم فقط چجوری دادش دوستم بهم یادگاری چون هزارون مرتبه و درجه رکابش از نگینش بالاتره و کاری به قیمت میلیاریش به هیچ وج ندارم و ارزشی جلوی چشم سوم ندارن جفتشون ولی باعصش همون رکاب و کمی هم نگینش.سوالی داشتید در خدمتتونم و برای همتون خواستارم.✌️👁

    • Mony گفته:

      مفید بود.حالا میگن منظور از اینکه باید شارژش کرد چیه یا اینکه خودت تا حالا این سنگ رو شارژ کردی؟

  2. فرزین گفته:

    بسیار عالی، ممنون به خاطر مطالب فوق العاده در سایت و اینستاگرام سنگ شناس.خدا قوت جناب کرمی.

    • میثم گفته:

      سلام
      میخواستم بدونم برا درمان میگرن
      که میگن مثل گردن بند بندازی گردنت درسته بعد یکماه کلا میگرن خوب میشه؟؟

          • حسن کرمی گفته:

            سلام مقاله راجع به سنگ فیروزه رو مشاهده کنید توضیحاتی داده شده .

        • Nika گفته:

          سلام وقت بخیر. اتفاقا من از یک جای خیلی خیلی معتبر و شخصی که دکترای سنگ شناسی دارن گفتن برای میگرن فوق العاده هست

  3. محمدی گفته:

    سلام،من حدود ۱۰۰ کیلو سنگ آمیتیست دارم،میشه برا فروششون راهنمایی کنید

  4. Ali گفته:

    و همچنین اگر شب در خواب انگشتر با نگین امیتیست در دست باشه موجب بیخوابی میشه

  5. Ali گفته:

    من شنیده بودم آمیتیست در اصل یه سنگ کلمبیایه که دریانوردا ازش استفاده میکردن

  6. حسام گفته:

    سلام من متولد بهمن ماه هستم آمیتیست سنگمه خواستم بدونم ستگهایی دیگه میشه داشته باشم براغم واندوه وبیماری

    • سنگ شناس گفته:

      درود اینا صرفا بر اساس باور و اعتقاد هستند و به هیچ وجه دارو نیستن و شما باید به پزشک مراجعه کنید.

  7. بارانی گفته:

    سلام ببخشید میخواستم بدونم برای انگشتر مردانه سنگ آماتیس بدون رگه وجود داره؟

  8. محمد گفته:

    سلام
    من متولد بهمن ماه هستم میخاستم یه انگشتر با نگین امیتیست بگیرم ک متوجه یه نوع نگین ب نام امیترین شدم ک گویا ترکیب امیتیست و سیترین هست و خیلی هم زیبا و مطمعنم ک اصله چون شناسنامه IGL داره
    فقط میخاستم بدونم این سنگ هم اثری و انرژی برای متولدین ماه بهمن داره یا نه و اگر داره در اندازه و یا حتی بیشتر از امیتیست یا کمتر؟
    ممنونم

    • حسن کرمی گفته:

      سلام همه سنگها اون اثری رو که میخواید اگر باور داشته باشید دارند. هر دو سنگ زیبایی هستن ، من نگین آمیتیست زیاد دارم

      • حجت گفته:

        سلام آمیتیست ب اندازه نگین انگشتر مردانه چند قیمت میخوره ؟

        • sardar گفته:

          با سلام
          معادن برزیل سنگهای آمیتیست با کیفیت تری دارند یا معادن اروگوئه؟

          • سنگ شناس گفته:

            سلام رنگ مربوط به آمیتیست های اروگوئه نسبت به برزیل بهتره ولی بر خلاف برزیل اغلب بلورهاش کوچیکن.

  9. مهدی گفته:

    سلام اقای کرمی.خواهشا ادرس پیخ خودتونو میشه بگید من یک سنگ دارم که رنگش بنفش است و از یک گوهرکده خریده ام میخواهم عکس سنگ را بفرستم تا شما ببینید که اصل هست یا نه

    • مهدی گفته:

      این سنگ هم که میگم رنگ بنفشش خیلی کم رنگه و حدود دو کیلو وزن داره 100 هزار تومان خریدمش

    • حسن کرمی گفته:

      درود ، پیج sangshenas@ در اینستاگرام بزنید میاد. در پایین و اطلاعات سایت هم نگاه کنید واضحه!

      • سیما گفته:

        آقای کرمی عکس پروفایلتان در اینستاگرام، چی هست؟ من کدام را باید انتخاب کنم؟

        • حسن کرمی گفته:

          سلام، همین عکس لوگو هست. از طریق پایین سایت هم میتونید برید

  10. گودرزم گفته:

    سلام و عرض ادب خدمت تک تک دوستان گل و و سلام دارم خدمت جناب کرمی عزیز و گرامی. استاد بزرگوار خدمت شما عرض کنم بنده سنگی دارم به شکل آمیتیست با وزن 67 گرم به دوستانی که تخصص دارند در این کار فرمایش کردن آمیتیست نیست جناب کرمی تا با چشم خودتان نبینید شاید باور نکنید اما داخل سنگ را که نگاه می کنید انگار تمام سیارات آسمان را داخل این سنگ قرار دادند اینقدر زیبا و شفاف است همگی بصورت کروی شکل و بسیار عالی. واقعیت خودم احساس میکنم شهاب سنگ باشه چون لکه های سوخته داره. ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید. سپاس

    • حسن کرمی گفته:

      درود عکسش رو در اینستاگرام پیج سنگ شناس بفرستید چون ندید نمیتونم نظر خاصی بدم. ولی شهاب سنگ بنفش نداریم

  11. مریم گفته:

    سلام من نیز یک سنگ بنفش دارم ولی نمیدانم چیه وبعداز آوردن به خانه شفافیتش کم شد

  12. صادقی گفته:

    مطالب ارزنده ای دارید خیلی به اطلاعات من کمک کردید ممنونم

  13. مجتبی گفته:

    سلام
    منکع بشخصع عشق کردم باچنین اطلاعاتی ک بزبان کاملا قابل درک عنوان شده بود …
    چطور میشع تهیع کرد این گوهرباارزش رو ؟؟

    • حسن کرمی گفته:

      ممنون از نظر شما. بستگی داره به صورت ژئود و یا راف کلکسیونی بخواین یا اینکه نگینش رو. ولی در هرصورت، به صورت ژئود خیلی ها دارن. اما نگین آمیتیست بسته به کیفیتشه و گاهی دیده شده شیشه میدن بجاش. باید دقت کنید در این باره. انشالله اگر فروشگاهی کردم وبسایت رو حتما میارم.

    • صادقی گفته:

      سلام یه سر به اینستاگرام ما با اسم دنیای نگین بزنید سنگ آمیتیست با ضمانت اصل بودن تراش دست خودم دارم

  14. محمد علی گفته:

    عالیه واقعا بزارید پیش پیشونی اگه اصل باشه اروم میشید
    بنظرم بزرگش رو بگیرید چون بهتره

  15. ندا گفته:

    خسته نباشید
    ببخشید داخل مقاله قبل ک درباره رنگ بنفش بود گفته بودید سنگ امیتیست و رنگ بنفش مختص کسایی هست ک متولد دی ماه هستن الان اینجا میگید بهمن ماه!!؟؟؟ادم گیج میشه

    • حسن کرمی گفته:

      سلام اون بر اساس چرخه رنگهای طبیعت هست که فلسفه چینی خودشو داره. سنگهای ماه هم فلسفه خودشون رو دارن!

        • حسن کرمی گفته:

          اگر ترک سطحی باشه میشه با تراش و پولیش مجدد درستش کرد. ولی ترک عمیق رو نمیشه کاری کرد.

      • ارشام گفته:

        سلام من نمیدونم ازلحاظ انرژی خوب خوش شانسی ودیگرانرژی های خوب آمیتیست بهتره یااوپال

    • علیرضا گفته:

      واقعا بینهایت سنگ زیباییست ، من ١٨ عدد تراشه ی گرد درشت و تیره رنگش رو همراه عقیق های رنگی در یک گردنبند دارم که بینظیره و حتی موقع خواب هم دلم نمیخواد دربیارمش!!! بنده متولد فروردین هستم و چند جا خوندم علاوه بر الماس امیتیست در فرهنگ های مختلف سنگ ماه فروردین هم هست ،
      خیلی ممنون بابت سایت خوب و مطالب مفیدتون

    • صادقی گفته:

      سلام هر گاه تولد میتونه چند سنگ داشته باشه سنگ آمیتیست اصلی ترین سنگ بهمن ماه ولی اسفند و آذر ماه هم هست

  16. محمد گفته:

    سلام و خسته نباشید من از این سنگ دارم میخوام ببینم مشتری داره من فروشنده هستم سنگهایی دارم عقیق هم هست خیلی زیاده

      • حسن کرمی گفته:

        انشالله اگر فروشگاهی در این سایت افتتاح کردیم حتما میاریم. ضمن اینکه پیج سنگ شناس رو هم در اینستاگرام دنبال کنید!

    • عاطی گفته:

      سلام من یه انگشترش رامشهد گرفتم چطور بفهمم اصل هست یانه ؟ میشه کمکم کنید ممنونم

  17. حسن گفته:

    یک قطعه سنگ آمیتیست به ابعاد 5*10
    سانتی متر فروشی می باشد
    09107608047

  18. لیلا گفته:

    تشکر .مطلب خیلی خوب و کامل بود در مورد خواص.☺👌 در مورو سیترین و سنگهای دیگه هم مطلب میزارید

  19. مهناز گفته:

    درود بر شما من چند ماه پیش مسافرت که بودم رفتم یه روستا و یه آقایی سنگی به من دادند که بسیار برام جالبه هر وقت نگاه میکنم به این سنگ حس بسیار خوبی بهم میده نمیدونم که این سنگ چی داره ولی مطمئنم سنگ بسیار بسیار با ارزشیه

  20. احسان الله نکومند گفته:

    لطفا این مطلب را به صورت فایل PDF پیوست فرمائید تا از طریق سایر شبکه های اجتماعی نیز قابل اشتراک گذاری باشد.
    سپاس

  21. ترانه گفته:

    سلام وقتتون بخیر
    امروز بعد کلی گشتن تونستم کادوی جشن عقد دوست عزیزمو پیدا کنم
    یه دستبند با سنگهای امیتیست😍
    سرچ کردم تا خواص این سنگ رو بدونم که خوشبختانه به وبلاگ شما رسیدم
    چقدر کامل و زیبا توضیح دادین خوشحال شدم از خریدم
    سپاسگزارم
    و جالب اینکه وقتی تووی طلافروشی بودم این دستبند به شدت منو جذب میکرد
    تووی مقاله ی شما متوجه شدم شاید دلیلیش این باشه که سنگ ماه تولدمه😍
    💐💫

    • کوروش گفته:

      این سنگ شما رو انتخاب کرده . من اگه بودم برا خودم نگرش میداشتم

  22. پژمان حسینی گفته:

    سلام خدمت آقای کرمی.ممنون بابت مطالب جالبتون بسیار مفید بود.ممنون میشم اگه بتونم باهاتون ارتباط بگیرم برای همکاری.بنده زمین شناس می باشم و کاوش هایی در مناطق جواهردار داشته و دارم.

    • حسن کرمی گفته:

      درود بر شما ممنون از لطفتون.
      می تونید در اینستاگرام پیج رو دنبال کنید و دایرکت پیام بدید یا تر تلگرام به آیدی sangshenas پیام بدید.

  23. صادق گفته:

    باسلام بسیار متشکریم که مطالبی متفاوت از بقیه در اختیار علاقه مندان گزاشته اید

      • Reza گفته:

        سلامو خسته نباشید خدمت اقای کرمی عزیز..
        سوالی که داشتم از حضورتون اینکه من مذکر،ومتولد بهمن ماه هستم،وعلاقمندشدید به این سنگ شدم.میخواستم بدونم بخوام از این سنگ انگشتری تهیه کنم،به کدام دست و کدام انگشت قرار بدم که تاثیر بیشتر و واقعی خودشو داشته باشه..خیلی خیلی ممنون

      • امیررضا گفته:

        سلام یه تیکه از این سنگ رو از آفریقا اوردم بنفش تیره کسی خواهان این سنگ زیبا و کم یاب است با این شماره تماس بگیره

  24. کیانا گفته:

    سلام و خسته نباشید. واقعا عالیه جناب کرمی . اینکه تخصصی روی مبحث سنگ ها کار می کنید و در این زمینه تولید محتوا رم در دستور کار دارید واقعا قابل تحسینه. امیدوارم روز به روز توسعه بیشتری بدین. در پناه حق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *