از سنگ یاقوت سرخ چه می دانید؟ خواص یاقوت سرخ و انواع آن

یاقوت سرخ و خواص آن - یاقوت قرمز سنگ یاقوت سرخ یا روبی نوع قرمز کروندوم و با درجه سختی 9 به عنوان دومین ماده سخت جهان بعد از الماس می باشد. یاقوت سرخ جزو گرانترین و زیباترین سنگهای جهان نیز است تا جایی که در گذشته نماد ثروت و قدرت حاکمان بود. از خواص یاقوت سرخ علاوه بر زیبایی می توان به افزایش خون رسانی و انرژی حیاتی به بدن نام برد. این گوهر دارای ابزار قدرتمندی برای تحریک چاکرای ریشه و و تقویت نیروی بنیادی بدن می باشد. در این مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم که: تاریخچه روبی چگونه بوده؟ مشخصات سنگ یاقوت سرخ چیست؟ رنگ قرمز روبی از کجا سرچشمه می گیرد؟ معادن یاقوت سرخ در جهان و روش استخراج آنها چگونه است؟ نحوه ارزش گذاری روبی چگونه است و چگونه یاقوت سرخ طبیعی را از بدل می توانیم تشخیص دهیم؟ مشهورترین و بزرگترین یاقوت سرخ جهان کدام است؟ خواص یاقوت سرخ چیست و در منابع کهن از خواص درمانی یاقوت سرخ چه گفته اند؟ پس با سنگ شناس همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

تاریخچه سنگ یاقوت

تاریخچه یاقوت سرخ
یاقوت سرخ در تاج پادشاهی چک

نام دیگر یاقوت سرخ ، روبی (Ruby) می باشد که این نام برگرفته از واژه لاتین روبئوس (Rubeus) است.

پارسیان به آن سـبج اسوز یا دافع طاعون می گویند و به هندی آن را پدرام راگ نامند که به معنی نیلوفر سرخ است ابوریحان بیرونی 1374 ص 107

در زبان سانسکریت هند باستان، روبی به عنوان “ratnaraj” نامیده می شود، که به معنی “پادشاه سنگهای قیمتی” ترجمه شده است. یاقوت سرخ همواره سنگی زینتی و با ارزش در تاج و تخت پادشاهان بوده هرچند که برخی از این سنگها در تاج پادشاهان مورد آزمایش قرار گرفته و مشخص شده که یاقوت قرمز نبوده و درواقع اسپینل بوده اند. یاقوت سرخ پرنس سیاه که جزو جواهرات سلطنتی بریتانیا است و روبی تیمور که در تاج سلطنتی اسپانیا مورد استفاده قرار گرفته اسپینل بوده اند. قدما معتقد بودند که یاقوت بر اثر تابش خورشید در دل سنگ به وجود می آید: مشخصات یاقوت قرمزسنگهای درشت یاقوت قرمزی که رنگ و خلوص بالایی داشته باشد بسیار کمیاب بوده و درصورت وجود حتی چند برابر الماس نیز ارزش دارد. در یکی از داستانهای مارکو پولو، قوبلای خان (یکی از نوادگان چنگیز) به پادشاه سیلان(سریلانکای امروزی) پیشنهاد یک شهر در ازای یک یاقوت سرخ درشت را به او می دهد. سریلانکا به عنوان “جزیره سنگهای قیمتی” مشهور است و به دلیل داشتن روبی هایی با رنگی جذاب و ملایم بسیار مشهور است. مارکو پولو در قسمتی از کتاب معروف خود می گوید:

یاقوت های سرخ هیچ جای دیگری به زیبایی یاقوت های سریلانکا وجود ندارد. مارکو پولو

مشخصات سنگ یاقوت سرخ

مشخصات یاقوت سرخیاقوت سرخ یا روبی (Ruby) گوهری با انواع رنگ قرمز و سختی 9 در مقیاس موس می باشد. سنگ یاقوت سرخ همانند یاقوت کبود از خانواده کروندوم (Corundum) می باشد. تا 200 سال پیش تصور می شد روبی از نظر ترکیب شیمیایی مشابه اسپینل قرمز (Red Spinel) و گارنت قرمز در یک گروه کروندوم قرار دارند. راف طبیعی سنگ یاقوت سرخهنگام تشکیل روبی و سفایر به جز اکسید آلومینیوم خالص و عناصر رنگزا، عناصر همراه دیگر، سنگ ها و سیالات درگیر و مذابهای مختلف می توانند همراه با این یاقوت تشکیل شوند یا به دام بیفتند. اگر یاقوتهای کشورها و منشأ های مختلف هیچ گونه تفاوتی در عناصر همراه و ناخالصی درون آنها نداشتند قطعا تفاوت رنگ و شفافیت و پیرو آن تفاوت ارزش وجود نداشت. گاها سنگ مادر یا میزبان یاقوت سرخ کلسیت یا دولومیت (Dolomite) است که خود در اثر دگرگونی مجاورتی با مواد مذاب یا توده های گرم درون عمق زمین از سنگ آهک اولیه تشکیل می شود. برخی محتویات کانی های میهمان مثل روتیل (بلورهای سوزنی ریز) باعث جلای ملایم و ابریشمی در روبی می شوند.  چنانچه مقدار کانی روتیل در محتویات آن زیاد باشد و به صورت کابوشن تراشیده شود پدیده زیبای چشم گربه ای یا آستریوم (ستاره شش پر) در یاقوت بوجود می آید که ارزش جواهر را چند برابر می کند. در جدول زیر مشخصات سنگ یاقوت سرخ آمده است:

جدول خصوصیات سنگ یاقوت سرخ
ترکیب شیمیایی کروندوم – اکسید آلومینیوم همراه کرومیوم- Al2O3:Cr
رنگ قرمز با شدت مختلف
رنگ خاکه سفید
شفافیت شفاف تا مات
کلیواژ ندارد
جلا شیشه ای
ضریب شکست نور 1.778 – 1.762
شکست دوگانه 0.008
سختی موس 9
وزن مخصوص 4.05 – 3.97
سیستم کریستالی تریگونال
فلورسانس در طول موج بلند قرمز رنگ

علت رنگ قرمز یاقوت

رنگ قرمز یاقوتکروندوم به خودی خود تقریبا بی رنگ است و عامل رنگ دهنده در روبی عنصر کروم است و همانطور که قطعا دیده اید سایه هایی قهوه ای رنگ در یاقوت سرخ وجود دارد دلیل آنها مقدار بسیار کمی از فلز آهن در ترکیب شیمیایی آنها است. تقریبا در هر معدنی یک نوع رنگ روبی مختص خود را دارد و فرمول خاصی برای تعیین رنگ آن بر اساس مکان وجود ندارد. معمولا پراکندگی رنگ در سرتاسر نقاط روبی متفاوت است و لکه های قرمز یا نوارهایی در آن مشاهده می شود. بهترین رنگ روبی رنگ قرمز خالص است که به “خون کبوتر” معروف است. اصطلاحاتی رایج در بازار جواهرات مانند یاقوت برمه یا یاقوت سرخ سیامی در واقع بخاطر کیفیت بالای رنگ آن است نه به خاطر مکان استخراج آن.

انواع رنگ در یاقوت سرخ
انواع درجه رنگهای یافوت از خونی غلیظ و تیری تا روشن

ارزش دو یاقوت هم وزن بیست قیراطی در بهترین کیفیت (سافیر کشمیر یا روبی برمه) با نمونه یاقوتی به همان مشخصات کانیایی ولی در بدترین کیفیت گوهری (مانند برخی یاقوت های هند و آفریقا) می توانند تا ده هزار برابر تفاوت داشته باشد، گوهر اولی قیراطی 20 هزار دلار و دومی کمتر از دو دلار!

روش استخراج روبی

نحوه استخراج و یافتن سنگ یاقوت سرخ
مرد اهل سریلانکا در حال روبی در رودخانه

یاقوت سرخ را می توان از شکافها و کانال های بسیار ریز و حفره های کوچک همانند سایر کانی های دیگر پیدا کرد. استخراج این سنگ از معادن ذخیره اولیه از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست و ترجیحا به صورت ابتدایی و از طریق معادن ثانویه رسوبی استخراج می شود. این روش قدیمی صدها سال است که از طریق شستن شن و ماسه های رسوبی کف رودخانه جهت یافتن این گوهر انجام می شود.

منابع و معادن سنگ یاقوت سرخ در جهان

معادن یاقوت در جهانذخایر مهم یاقوت در برمه، ویتنام، تایلند، پاکستان، سریلانکا و تانزانیا می باشد که از بین آنها مهمترین ذخایر معدن موگوک (Mogok) در برمه است. در این معدن لایه های رسوبی حاوی یاقوت قرمز در عمق چند متری زمین و گاهی 8 متر قرار دارند. از بین یک درصد از یاقوت های سرخ استخراج شده جهان که برای استفاده در جواهرات کاربرد دارند آنهایی هستند که دارای رنگ بسیار نفیس “سرخ خون کبوتر” می باشند. در حین استخراج یاقوت سرخ ممکن است کانی هایی نظیر بریل، تورمالین، یاقوت کبود، اسپینل، توپاز، زیرکن، مون استون، گارنت و کیانیت همراه آن یافت شود.

معادن سنگ یاقوت سرخ میانمار (برمه)

یاقوت سرخ برمه
یاقوت خونی برمه

دو معدن موگوک و هسو دارای برمه دارای معروف ترین منبع روبی در طول تاریخ از نظر کیفیت می باشند که جهت توصیف رنگ آنها از واژه “خون کبوتر” استفاده می کنند. در معادن تایلند و کامبوج کمتر این سرزندگی و ویژگی فلورانس رنگ سرخ دیده می شود. خواص یاقوت سرخ این منطقه به دلیل کیفیت رنگ بالای خود نیر بسیار قوی می باشد.

معادن سنگ یاقوت سریلانکا

حرارت دهی یاقوت سرخ در سریلانکا
حرارت دهی روبی در سریلانکا

بیشتر ذخایر روبی سریلانکا در جنوب غربی این جزیره و در منطقه راتناپورا (Ratnapura) قرار دارند. معادن روبی این منطقه بسیار با کیفیت است و رنگ آنها بصورت قرمز روشن و صورتی می باشند. البته در این سنگها ته رنگ ارغوانی نیز دیده می شود که با فرآوری حرارتی از بین برده می شود. نگین های بالای 5 قیراط این روبی ها بسیار خوش رنگ و گران قیمت هستند. در رودخانه های این منطقه هنوز جستجوی این گوهر ادامه دارد.

معادن سنگ یاقوت سرخ تایلند

یاقوت سرخ تایلند
روبی تایلند در دست یک تاجر سنگ قیمتی

در دهه 1970 تا 1980 تایلند تامین کننده اصلی یاقوت بوده است که امروزه به دلیل مسائل سیاسی و استراتژیک در بازار بسیار کم اند. یاقوت سرخ تایلند معمولا دارای رنگ قرمز تیره و سایه قهوه ای رنگ هستند. کمیابی روبی در معدن موگوک برمه موجب شد تا کارشناسان در ماسه سنگ و خاک رس منطقه چانتابوری (Chantaburi) در جنوب شرقی بانکوک دوباره به استخراج این سنگ امیدوار شوند.

معادن سنگ یاقوت تانزانیا

یاقوت تانزانیا طبیعی
راف سنگ روبی تانزانیا

چندین دهه است که در این کشور روبی هایی با ارزش به همراه سافیر آبی و رنگهای دیگر در معادن ثانویه بدست می آید. کریستال هایی تا ده قیراط از این منطقه پیدا شده که رنگی سرخ زنده با ته رنگ آبی دارند. علی رغم حالت معمول، سنگ مادر روبی های تانزانیا سنگ بازالت نمی باشد.

مشهورترین و بزرگترین یاقوت های سرخ جهان

گرانترین یاقوت سرخ جهان

گرانترین یاقوت سرخ جهان ستاره فورا Estrela de Fura

“ستاره فورا” یا “Estrela de FURA” نام بزرگترین یاقوت سرخ باکیفیت گوهری با وزن 55.22 قیراط که تا کنون در یک حراجی قرار داده شده است و با ثبت قیمت فروش 34.8 میلیون دلار ، رکورد گرانترین یاقوت سرخ جهان را شکست. این سنگ در جولای سال گذشته (2022) در معدن یاقوت فورا در موزامبیک توسط معدنچیان کشف شد ، یک قطعه راف 101 قیراطی خیره کننده که از آن یاقوت سرخ 55.22 قیراطی Estrela de FURA با شکل کوسنی تراشیده شد . این روبی یک شگفتی واقعی از طبیعت است. نه تنها به دلیل اندازه درشت، بلکه به دلیل رنگ قرمز اشباع و همگن ، همراه با درجه ای بالا از پاکی، منحصر به فرد است.

یاقوت سرخ طلوع خورشید Sunrise ruby

گران ترین یاقوت جهان
Sunrise ruby

در 13 می 2015 یاقوت کمیاب و بینظیر Sunrise (طلوع خورشید )، یک جواهر دیدنی از مجموعه خصوصی کارتیه در حراج ژنو Sotheby، به مبلغ 30.420.000 دلار فروخته شد .

https://www.youtube.com/watch?v=IWGnWhJGHaI

برآورد کارشناسان برای این انگشتر حدود 20 میلیون دلار بود اما نگین یاقوت خون کبوتری برمه کاملا طبیعی بدون هیچگونه بهسازی، به وزن 25.59 قیراط با تراش cushion، و دو الماس با تراش shield به وزن های 2.47 و 2.70 قیراط ، دو رکورد گرانترین یاقوت سرخ و بالاترین مبلغ ( 1.180.000) دلار برای یک قیراط سنگ رنگی به غیر از الماس را بخود اختصاص داده و در کتاب رکوردها ثبت شد. این یاقوت تا سال 2023 و قبل از اینکه روبی ستاره فورا فروخته شود صاحب رکورد با ارزشترین یاقوت سرخ جهان بود. البته از نظر فروش به ازای هر قیراط هنوز هم رکورددار است.

سنگ یاقوت سرخ 125West

بزرگترین یاقوت جهاناین قطعه در حال حاظر بزرگترین یاقوت سرخ در جهان با وزن 18696 قیراط بوده که بصورت نتراشیده وجود دارد.

سنگ یاقوت سرخ ادوارد (Edward Ruby)
یاقوت مشهور ادوارد
روبی مشهور ادوارد در تاج پادشاهی

این گوهر به عنوان یاقوت پرنس سیاه نیز شناخته شده است و با 170 قیراط وزن در موزه علوم طبیعی لندن موجود می باشد هرچند که آزمایشات بعدی مشخص شد این سنگ اسپینل می باشد با اینحال این گوهر به عنوان روبی در تاریخ شناخته شده است!

سنگ یاقوت ستاره ریوز (Reeves Star Ruby)

یاقوت مشهور استار ریوساین گوهر با ارزش با وزن 138.7 قیراط در موزه اسمیتسونین در ایالات متحده قرار دارد.

سنگ روبی لانگ استار (Long Star Ruby)

مشهورترین یاقوت لانگ استاراین روبی با وزن 100 قیراط در موزه علوم طبیعی شهر نیویورک قرار دارد.

سنگ روبی صلح (Peace Ruby)

این روبی با وزن 43 قیراطی به دلیل همزمان بودن با پایان جنگ جهانی اول در سال 1919 به یاقوت صلح نامگذاری شده است. از این گوهر متاسفانه عکسی در دسترس نیست!

تعیین ارزش گذاری کیفیت یاقوت سرخ

نحوه تعیین قیمت یاقوت سرخدر درجه بندی کیفی یاقوتهای قرمز (روبی) و سافیر فاکتورهای زیر مهم هستند:

 • 1- رنگ که خود شامل رنگ، تیرگی و روشنی رنگ و غلظت رنگ می باشد.
 • 2- پاکی از بسیار پاک تا ناپاک و پر از ناخالصی: پاکی یاقوت برای ارزش گذاری بسیار اهمیت دارد ولی حد تشخیص چشمی برای این امر کافی است به گفته دیگر یافتن نمونه های از روبی که در حد مطالعات میکروسکوپی هم ناخالصی نداشته باشند و در اصطلاح گوهر شناسی (Loup clean) و یا (VVS (Very very slightly includedباشد بسیار کم یاب هستند. یاقوتی که بسیار ناپاک و اساسا اوپک باشد هرچند که بدون بهسازی باشد ولی ارزش مادی ندارد.
  تعیین درجه پاکی در یاقوت
  توجه : در این تصویر پاکی IF در روبی از نظر تئوری وجود دارد. اساسا ما یاقوتی که از درون بدون اینکلوژن باشد نداریم.
 • 3- کشور تولید کننده (مانند برمه، سیلان، تایلند، ویتنام، هند، استرالیا، کنیا و …) که یکی از مهمترین فاکتورها است برای مثال ارزش یک نگین روبی برمه با کیفیت متوسط و وزن یک قیراط می تواند از یک نگین روبی آفریقا به وزن بیست قیراط و با کیفیت بالا بسیار ارزشمند تر باشد.
 • 4- وزن (که به قيراط بیان می شود و اگر دو یاقوت در باقی فاکتورها یکسان باشند با افزایش وزن ارزش نمونه بزرگتر تصاعدی بالا می رود)
 • 5- کیفیت تراش که باعث ارزش افزوده زیادی می شود. از آنجایی که روبی جزو انواع کمیاب در جواهرات است و معادنی که نوع با کیفیت آنها جهت تراش دارند بسیار محدود هستند از این جهت تراش و شکل دهی اولیه آنها باید با هدف حداکثر وزن درنظر گرفته شود. سنگ یاقوت قرمز نتراشیده و مات دارای درخشش کم و جلایی روغنی شکل است ولی بعد از تراش درخشش آن حتی ممکن است به اندازه برلیان الماس نیز برسد!
 • 6- موارد خاص تاریخی مانند یاقوتهایی که در تاجها و نیم تاجها به کار رفته اند و خود روایت کننده تاریخ یک کشور هستند.

در این ویدئو به زبان فارسی این موارد را دقیق تر بررسی کرده ام:

https://www.youtube.com/watch?v=aG36gfyOeG4&t

تشخیص یاقوت اصل و طبیعی از بدل

روش تشخیص یاقوت سرخ طبیعی از بدلاز اوایل قرن اخیر یاقوت های مصنوعی و غیر طبیعی تولید شده اند که دارای ترکیبات شیمیایی و اپتیکی مشابه یاقوت های سرخ اصل را دارا می باشند. یکی از تفاوتهای آنها در نوع اینکلوژن هایشان میباشد . با این حال یاقوت های سرخ سنتتیک و ساخته شده در آزمایشگاه میتوانند شاخص‌های اینکلوژن “اثر انگشت” و یا ترکهای احیا شده را داشته باشند. بنابراین تشخیص آنها گاهی دشوار است تا جایی که در این مقاله درباره این چالش‌های تشخیص یاقوتهای سنتتیک برای شما تهیه کرده ایم.

https://www.youtube.com/watch?v=zVklvXCbFc0

محتویات و ناخالصی ها در سنگ روبی همیشه وجود دارند و این مورد از ارزش آن کم نکرده و یا موجب نامرغوب شمردن آن نمی شود. درواقع ما از این ناخالصی ها و شکل آنها زیر لنز بزرگنمایی است که می توانیم تفاوت یاقوت سرخ اصل و بدل را تشخیص دهیم. البته باید به این نکته توجه کنید که بسیاری از یاقوت هایی که در بازار میبینید معمولا بهسازی شده اند. یاقوت سنگی گرانبها است بنابراین یک یاقوت سرخ باکیفیت قیراطی زیر هزار دلار نیست. یاقوت سرخ پر شده با شیشه سرب دار یکی از انواع رایج بهسازی است که با قیمتی ارزان در بازار موجود است. کدوم یاقوت سرخ اصله؟ در ویدئو زیر براتون توضیح دادم! :

https://www.youtube.com/watch?v=IE1SQSX4zus

تشخیص سنگ یاقوت قرمز اصل
بازار فروش سنگهای قیمتی ار جمله روبی در تایلند

نکته بسیار مهم در این است که متخصصین ساخت یاقوتهای مصنوعی که هدفشان شبیه سازی این یاقوتها به نمونه های طبیعی است، تا به حال نتوانسته اند، حداقل در نمونه های تجاری بازار، سیال در گیر اولیه شبیه آنچه در یاقوتهای طبیعی وجود دارد را ایجاد و حفظ نمایند. این نکته ساده در تفکیک غیر تخریبی طبیعی از مصنوعی بسیار مهم است. گاهی یاقوت سرخ را جهت از بین رفتن ناخالصی هایی که پاکی آن را کاهش میدهند حرارت دهی یا هیت میکنند. در مقاله ای تحت عنوان بهسازی یاقوت به روش حرارت دهی این موضوع را کاملا شرح داده ایم.

https://www.youtube.com/watch?v=ocEFqmaIpzc

همچنین ممکن است به یاقوت را به روش نفوذ سطحی  بهسازی و سطح آنها را پوشش دهند. در بازار می توان انواع یاقوت های سرخ غیر طبیعی از نوع شیشه و یا دوبلت یافت. در تراش آنها معمولا تاج را از گارنت و قسمت زیرین نگین دابلت را از شیشه درست می کنند. حتی ممکن است قسمت تاج را از یاقوت طبیعی و زیرین آن یاقوت مصنوعی نیز باشد که در این مقاله تحت عنوان لایه رشد اضافی یاقوت سنتتیک روی کرندوم آورده ایم! در گذشته سنگ شناسان جهت تشخیص یاقوت اصل از بدل، سنگ را در دهن خود قرار داده و تا اگر به سنگ رنگی اضافه شده باشد به کمک آب دهان مشخص گردد.

یاقوت سرخ سنگ ماه تولد چه کسانی است؟

یاقوت سرخ سنگ قدرتمند متولدین تیر ماه می باشد. البته این گوهر از نظر نجومی با متولدین آذر، آبان ، دی و اسفند نیز سازگار است.

خواص یاقوت در چاکرا درمانی

خواص یاقوت سرخ در چاکرا درمانیعنصر وابسته به یاقوت سرخ ، زمین است و همانطور که می دانید بطور کلی سنگهای قرمز رنگ نیز با چاکرای اول یعنی ریشه آدمی در ارتباط هستند. این چاکرا محل ورود پرانا و وظیفه تولید نیروی حیاتی و بنیادی را برای بدن دارد بنابراین چنانچه کم انرژی و یا دچار کم خونی هستید از انرژی این گوهر ناب غافل نشوید.

خواص یاقوت سرخ از نظر فیزیکی

خواص یاقوت سرخخواص یاقوت سرخ شامل افزایش انرژی حیاتی درون بدن، تحریک سلامتی در تمامی اعضا و دستگاه های بدن می باشد. این گوهر از بوسیله فعال تر کردن سیستم گردش خون، کل بدن را فعال و زنده می کند. این گوهر، دارای ارتعاشات انرژی گرم و تهییج کننده می باشد. از ایوان چهارم تزار روسیه نقل شده که یاقوت سرخ برای قلب، مغز و حافظه مفید است.در قرن سیزدهم میلادی نیز پودر آن به صورت آسیاب شده، یک نسخه تجویزی معمول برای درمان مشکلات کبدی بود. در قرن های 15-16 میلادی، از آن جهت دفع سموم استفاده می شد. گفته شده در زمان باستان وقتی کسی آن را به پوست خود می مالید، تصور می کرد نیروی جوانی و حیات را جذب می کند.

خواص یاقوت از نظر روحی و روانی

خواص یاقوت قرمزاز خواص یاقوت سرخ جهت فرو نشاندن شک و تردید و یاری دهنده فرد در مقابله با اضطراب استفاده می کنند. بطور کلی از خواص یاقوت سرخ می توان به ایجاد القای اعتماد به نفس، احساس نوعدوستی، همراه آوردن شجاعت و دلاوری، رغبت برای زندگی، اعتماد و رضایت اشاره نمود. سنگ یاقوت سرخ برای تازگی و ماجراجویی بوده و ارتعاشات آن جذب کننده فرصت هایی برای تغییرات غیر منتظره یا موفقیت ها می باشد. در این گوهر احساس شکست و ناامیدی را از بین برده و فرد را از جهت احساسی و ذهنی سرشار از انرژی می کند. گفته شده که این سنگ فرد را ترغیب می کند تا دربرابر کسانی که وی را تهدید کرده اند بایستد.

خواص یاقوت صورتی رنگ

خواص یاقوت صورتی رنگالبته یاقوت صورتی نوعی سفایر است ولی از آنجایی که صورتی نوعی طیف از رنگ قرمز است پس ترجیح دادیم خواص یاقوت صورتی را در این قیمت بیاوریم. این گوهر مرتبط با عنصر آب و آتش است و با حمایت از قلب و گردش خون، یاری دادن ارتعاشی تعادل قند خون و سوخت و ساز گلوکوز تاثیرات جسمانی قابل توجهی برای حمل کننده آن دارد. از نظر روحی روانی نیز یاقوت صورتی دارای خواصی چون ترغیب نجاب و دلسوزی در روابط دوستانه، فراهمی رغبت برای عشق بدون ترس و عمل کردن با سخاوت می باشد. یاقوت صورتی سنگی فوق العاده برای محافظت احساسی و روانی در شرایطی که فرد توانایی هدایت اتفاقات را ندارد، ولی نمی تواند به راحتی موقعیت را رها کرده و جدا شود می باشد. این گوهر باعث به شخص امکان می دهد تا طوفان های زندگی را بدون آسیب دیدن پشت سر گذارد.

خواص یاقوت سرخ در منابع کهن و تاریخی

خواص یاقوت در طب قدیمبر اساس کتاب چیستی و هستی آموزی سنگها نوشته دکتر سعید میر حسینیان : انصاری دمشقی در باب خواص یاقوت سرخ می نویسد: « دارنده اش را در دل مردمان با شکوه و ستوده جلوه دهد، انجام نیازها و رفع حاجت ها را برای او آسان می گرداند و به ویژه اگر سنگ یاقوت سرخ بهرمانی باشد. یاقوت عطش را از بین می برد آب دهان را بسیار می گرداند. اندیشه را نیکو و دل را نیرومند می کند و اندوه و زردی چهره را می برد و خطر زهر را دفع می سازد (دمشقی،1382:91)

آشامیدن یک درهم از آن جهت رفع صرع و وسواس و خفقان و رفع سموم و تصفیه خون و تقویت نیروی باصره و پوشیدن انگشتری آن جهت قضای حاجات و رفع ضرر صاعقه موثر است. خواص یاقوت سرخ برگفته از عقیلی خراسانی

همچنین در جایی دیگر نقل شده که در دهان داشتن آن را جهت رفع بدبویی آن و تقویت دل و تفریح و نشاط و مفید می دانند (عقیلی خراسانی) خواص یاقوت سرخ

59 دیدگاه برای “از سنگ یاقوت سرخ چه می دانید؟ خواص یاقوت سرخ و انواع آن

 1. سید گفته:

  جناب سنگ شناس..یاقوت برمه بشدت کمیاب موروثی..۱۳ قیراط..کابوشن..از دور نگاه کنی انقدر زیباست که فک میکنی یه قطره خون ریخته روی دستت..انقدر زنده و براق هست..هاله ای از رنگ بنفش هم داره.نور مستقیم وقوی و از نزدیک بندازی زیر نگین ،صورتی روشنه روشن..ولی در فضا و نور طبیعی قرمز مثل خون…وسطش ۲تا کانی روتیل دیواره شکل،مثل رشته کوه هست و تا پایین سنگ رفته این دیواره ها..ازبغل مثل چشم گربه اس…
  قیراطی ۴۰۰ هزار دلار فی زدن..اگه کسی مشتری داشت چه ایرانی چه عرب من در خدمتم…

 2. ایمان گفته:

  با سلام و احترام . ممکنه توضیح مختصری درباره یاقوت هندی بفرمایید . آیا سنگ کوارتز رنگ شده هستن یا اصلا سنگ نیستن ؟

  • حسن کرمی گفته:

   سلام اگر منظورتون اون درشت ها هستن، کوارتز رنگ شده/ سنتتیک / بریل رنگ شده ، کوراندوم رنگ شده یا اوپک هستن.

 3. محمد رضا گفته:

  سلام
  خدمت استاد گرامی خسته نباشی میگم بنده یاقوت سرخ کریستالی با وزن ۲۴ گرم دارم که دارای شناسنامه واناایز از دانشگاه خارزمی وتایید شده ک سنگ معدنی با سختی بالا خواهشمندم برای فروش راهنماییم کنید با یک انگشت بایاقوت سرخ باشناسنامه ازخارزمی که ۶ گرم وزن داره هم برای فروش راهنماییم کنید با ٱرزوی سلامتی استاد محترم

  • حسن کرمی گفته:

   سلام به پیج های مرتبط با سنگ در اینستاگرام پیام بدید میخرن

   • سروش گفته:

    سلام وقت بخیر
    یه سوال از خدمتتون داشتم
    اینکه آیا یاقوت سنتتیک و مصنوعی دارای ناخالصی هست؟
    بنده یک قطعه یاقوت30قیراطی دارم با تمام آیتم های ذکر شده
    با ناخالصی های مه مانند که فقط در نور قابل مشاهدس
    فوق العاده خوش رنگ وزیبا..
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید…

 4. امینی گفته:

  سلام میخواستم درباره قیمت یاقوت صورتی یا کبود بدونم که گرامی چند است و سنگی که بالای ده گرم باشه

  • حسن کرمی گفته:

   سلام بسته به کیفیت میتونه قیراطی یک دلار یا صدها دلار باشه

 5. Ail گفته:

  انگشتر شیخ احمد دارم دست ساز ۲۴ گرم نقره داره و با نگین یاقوت سرخ اصل روبی کسی خواست پ بده

 6. شهرام گفته:

  سلام آموزنده و عالی نمره بیست اما سئوال بجز یاقوت چه سنگی وقتی نور آبی یووی برخورد میکند قرمزمیشود؟ممنون

 7. مهدی گفته:

  بسیار عالی و تشکر از اطلاعات مفید و ارزشمند استاد بزرگ آقای کرمی
  آرزوی سلامتی و طول عمر رو واستون دارم🙏🌷

 8. Erfan گفته:

  سلام خدمت شما من یه یاقوت کوچیک و یه زمود کوچیک دارم که از یک قلعه تاریخی در افغانستان پیدا شده حالا من چطور باید ثابت کنم که اینا تاریخی هستن؟ و بنظرتون قیمتشون بیشتر میشه یانه؟؟

  • سنگ شناس گفته:

   سلام برای پیشینه تاریخی باید سند و مدرک تاریخی باشه . یا حکاکی ای که کارشناس خط یا باستان شناس تایید کنه مال گذشته هست. ولی قبل این داستانا باید ببرین آزمایشگاه گوهرشناسی ببینید واقعا یاقوت یا زمرد هستند یا خیر!

 9. حامد گفته:

  انگشتر یاقوت سرخ کوچیک و اصل میخوام استاد راهنماییم کنین

  • حسن کرمی گفته:

   سلام ، من یاقوت سرخ گلس فیلد نسبتا درشت دارم، منتهی اگر بدون بهسازی بخواین بالای 20 میلیون باید هزینه کنید. نمونه هیت شده از برمه با شناسنامه هم هست. قیراطی سه میلیون ولی خوب کیفیتش متوسطه

   • محمد رضا گفته:

    سلام استاد پر رنگی یاقوت سرخ باعث افزایش قیمت اون هست؟و اینکه چه نوع ناخالصی باعث گران ماندن یاقوت هست یعنی چه شکل از ناخالصی باعث کاهش قیمت نی؟شکل جسمی سنگ مد نظر است.لطف میکنین جواب بفرماین

    • حسن کرمی گفته:

     سلام صدرصد شدت رنگ بر قیمت یاقوت تاثیر داره. هر ناخالصی که سبب کاهش زیبایی یا کاهش چشم گیر شفافیت بخصوص با چشم مسلح بشه باعث کاهش ارزش یاقوت سرخ میشه مگر اینکه مثلا ناخالصی ای مثل روتایل به صورت عمودی داشته باشه که سبب ایجاد پدیده استار در اون میشه و ایندفه ارزشش رو میبره بالا

 10. حامد گفته:

  وبرام اصل بودنش مهمه و زیبایی و اندازه کوچکش مهم نیست که گرون نشه کجا چطور و با چه قیمتی میشه تهیه کنم
  با سپاس

 11. علیرضا گفته:

  با سلام خدمت آقای کرمی عزیز.
  می خواستم بدونم که معتبرترین مرکز جواهرشناسی در ایران کجاست؟
  بنده شنیده ام که دانشگاه شهید بهشتی است؟ آیا درسته؟

 12. میثم گفته:

  سلام،دوستان من151 قیراط یاقوت سرخ با شناسنامه دارم،لطفا در مورد فروشش کمکم کنید و حق الزحمه خودتون رو هم بردارید،

  • ميثم گفته:

   سلام عرض ادب سه عدد سنگ سرخ كه يكي به صورت هرمي پخمه برش خورده و يكي از سطوح آن در حد ميليمتر كنده شده و نقوش و تصوير ديده ميشه و دوتاي ديگه بيضي هم نقوش در اندازه ميليمتر تصوير برا شما بفرستم ميتوانيد شفاف سازي كنيد برام امكان داره توضيح مختصري در مورد ارزش ان بدهيد سپاس

   • حسن کرمی گفته:

    درود از روی عکس مشخص نیست و نمیشه نظری داد متاسفانه. باید از نزدیک نزد گوهرشناس ببرید.

   • حسن کرمی گفته:

    سلام دوست عزیز. به دلیل موارد حریم خصوصی فقط گذاشتن ایمیل در این سایت مجازه.

   • mohamad گفته:

    سلام دوستان من یه سنگ یاقوت اصل برمه دارم ک با تست سه دستگاه ب سختی۹ ولی ب دلیل ترس جون خودم نمیتوانم برم دنبال کاراش دنبال خریدار واقعی ان میگردم که قیمتش حدود ۵۰میلیارد ارزش داره

  • عارف گفته:

   من خریدارم اگرنچرال باشه یعنی طبیعی مشخص نکردیدراف هستن یاتراش خوردن وشناسنامه متاسفانه توایران شده با۲۰۰تومن راحت گرفت مگر ازشرکت معتبرخارجی باشه لطفا نوعش وماله کجاهست بگیدچونکه مهمه اگرسنتتیک باشه خیلی ارزونه ولی همه شرایط طبیعی رو هم داره

   • محمد رضا گفته:

    سلام
    خدمت استاد گرامی خسته نباشی میگم بنده یاقوت سرخ کریستالی با وزن ۲۴ گرم دارم که دارای شناسنامه واناایز از دانشگاه خارزمی وتایید شده ک سنگ معدنی با سختی بالا خواهشمندم برای فروش راهنماییم کنید با یک انگشت بایاقوت سرخ باشناسنامه ازخارزمی که ۶ گرم وزن داره هم برای فروش راهنماییم کنید با ٱرزوی سلامتی استاد محترم

 13. سید مهدی گفته:

  سلام .یک نگین ارغوانی دارم روی شیشه چهار درج خش می اندازه و با چکش حتی خش نیفتاد و روی صفحه گوشی کار می کنه و وقتی چراغ قوه می گرم رقصه نور قرمز داره و جلا شیشه‌ای است لطفاً بگید به نظر شما چیست ایا می ارزه به یک کارشناس نشان بدهم خیلی ممنونم

  • حسن کرمی گفته:

   دوست عزیز یاقوت سنگی گرانبهاست و البته سخت هست ولی با چکش میتونه بشکنه! شکنندگی با سختی فرق داره و حتی الماس هم با چکش میشکنه. پس هیچوقت اینکار رو نکنید.
   در مورد ارزشش باید بگم که حداقل یه قرن هست که نمونه های مصنوعی یاقوت ساخته میشن و اگر اینی که میگید مصنوعی باشه یا اصل فقط باید زیر میکروسکوپ تشخیص داده شه و سپس بر اساس کیفیتش ارزش گذاری بشه

    • حسن کرمی گفته:

     درود. یاقوت رو افراد عادی نمیتونن تشخیص بدن و نیاز به تجربه، دانش و ابزار گوهرشناسی داره. بنابراین باید ببرین آزمایشگاه گوهرشناسی.

    • حسن کرمی گفته:

     درود ، بله ولی بهسازی شده به روش glass filled . برای خرید به اینستگرام سنگ شناس مراجعه و پیام بدید.

    • یحیی گفته:

     دقیقا همبن طوره گران ترین و زیبا ترین و بزرگ ترین و جادویی ترین و بی نهایت تک ترین دست منه واقعا دوستان انقد جذابه و انرژی بخشه و انقد زیباست هر روز به رنگی در میاد رنگ های عجیب تاریک ترین جا بزاری کوچیک ترین نور باشه بخودش میگیره رگ ه هاش داره میگه من از اعماق زمین آمدم و عنصر اول حیاط انسان هستم زمین و خاک و دیگر…خلاصه بگم لا اینکه پول نیاز دارم ولی نمیتونم اینو لحظه ای دور کنم از خودم قدرت یعنی یاقوت واقعی ک انگشت شماره تو کل دنیا

 14. سید کربلایی گفته:

  سلام یاقوت سرخ قدیمی با پاکی if (شفاف) با برش الماسی دارم . لطفاً بگید ،چقدر می ارزه

  • حسن کرمی گفته:

   سلام، نمیشه نظری داد. جدا از اینکه قیراط خیلی تاثیر داره در قیمت یاقوت سرخ، سایه رنگ نیز در اون مهمه. بحث اصالت هم بماند. بهتره ببرین کارشناس از نزدیک ببینه

 15. سلام ودرود مرابپذیر گفته:

  بسیار عالی و زیبا ست
  کارشما‌بسیار حرفه ای است

 16. سینا گفته:

  البته اگه اصلش پیدا بشه چون اگه پول هم داشته باشی پیدا کردن اصلش کار راحتی نیست و شاید هم افراد معمولی اصلا نتونن گیر بیارن … از قدیم هم سنگ های قیمتی رو بیشتر پادشاهان و سلاطین داشتن البته فکر کنم اون زمان صنعت بدل و مصنوع جات مثل الان وجود نداشته

 17. جمشيدعبدالخاني گفته:

  سلام وباتشكر. ازتوضيحات كامل واموزنده. بنده ياقوت أصل برمه دارم دارم وميخوام يه شناسنامه واسش بگيرم. جون يادگاري از اجداد وپسر ميباشد لطفا راهنمايي كنيد. با تشكر.

  • هدایت گفته:

   سلام
   یاقوت سرخ دارم که کناره هاش رو با چشم نگاه میکنی رنگ زرد مایل به سبز میزنه ، این اصل یا نه با این مشخصه فقط منظورمه نه باقی فاکتورهای ارزیابی ؟

   • حسن کرمی گفته:

    نه هیچ ربطی به طبیعی بودن یا مصنوعی بودنش نداره این قضیه.

 18. علی گفته:

  با سلام وتشکر از توضیحات عالی خواستم فقط تشکر کنم آرزوی موفقیت وسر بلندی برای شما

 19. غلامعلی مظلوم زاده گفته:

  سلام دست شما درد نکنه بسیار عالی وکاربردی ایا در موسسه شما کلاس های آموزشی گوهرشناسی حرفه ای هم دایر است ایا مدرک معتبر هم صادر می نمایید اگه پاسخ مثبت است لطفا اطلاع رسانی فرمایید./ با تشکر

  • حسن کرمی گفته:

   درود خیر دوست عزیز کلاس گوهرشناسی یا ارائه مدرکی توسط ما انجام نمی گیرد و اگر هم بنا به همچین کاری بود در خود وبسایت امکان ثبتنام می گذاشتیم.

  • Yekta گفته:

   سلام خسته نباشید
   من در به در دنبال سنگ یاقوت میگردم که هم اصل باشه هم به بودجه من بخوره
   حتی اگه اندازه ماش هم باشه من میخوام خریداری کنم..
   لطفا کمکم کنید از کجا میتونم بخرم
   سخت میشه به کسی اعتماد کرد…
   ممنـون✋
   🙏🙏🙏

   • سنگ شناس گفته:

    درود طبیعی ولی بهسازی شده موجوده و قیراطی تقریبا صد هزار تومان هست. شناسنامه معتبر قابل استعلام نیز در صورت نیاز صادر میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *