سنگ اسپینل یا لعل چیست؟ تشخیص، انواع و خواص سنگ لعل به همراه تاریخچه آن

سنگ اسپینل یا لعل قرمزریشه اصلی اسپینل نامشخص است. در سال 1762 واژه Spinelle توسط آکادمی علوم فرانسه پذیرفته شده بود که احتمالا از زبان ایتالیایی spinello به معنی “اتصال” یا spina به معنی “تیغ یا خار” گرفته شده است. به گفته برخی این کلمه از زبان یونانی به معنای “جرقه” و در لاتین به معنی “نقطه” است. در ایران نیز به آن سنگ لعل قرمز گفته میشد هرچند در گذشته به علت تشابه زیاد اسپینل با سنگهایی چون یاقوت و حتی گارنت از نظر عامه لعل (به معنی سنگ قرمز رنگ) خوانده می شدند.

سنگهای اسپینل زیبای تاریخی
این اسپینل از معادن لعل بدخشان استخراج شده اند.

وقتی از 150 سال قبل تفاوت بین یاقوت سرخ و اسپینل از نظر علمی مشخص شد، تقاضا برای خرید اسپینل بسیار کم شد به طوری که این سنگ بیشتر جنبه کلکسیونی به خود گرفت و یا به عنوان یاقوت کم ارزش خرید و فروش میشد. از طرف دیگر از آنجا که تقاضا برای یاقوت های سرخ درشت بسیار بالا و منابع آن نیز محدود شده بود، سبب افزایش یاقوت سرخ شد. شاید این موضوع بتواند اشتهای استعماری فرانسه و بریتانیا را در سال 1880 برای معادن یاقوت موگوک برمه را توضیح دهد.

سنگ اسپینل چیست و چگونه تشکیل میشود؟

سنگ اسپینل موگوک برمه روی بستر مرمراسپینل (Spinel) سنگی با سختی 8 – 7.5 در مقیاس موس و ترکیب شیمیایی MgAl2O4 بوده که میتواند با فرم های اوکتاهدرون یا کریستال های مکعبی، ایزومتریک، هشت سطحی، دوازده سطحی و دو قلو رشد میکند. سنگ اسپینل در سه حالت زمین شناسی میتواند یافت شود:

 • 1) به صورت بلور در سنگ های آهکی یا سنگ آهک دولومیتی مربوط به مجاورت دگرگونی، گَنیس یا سرپانتین
 • 2) دانه های بدون شکل در سنگهای آذرین اصلی
 • 3) سنگ ریزه های ساییده شده از آب در ته نشین های رسوبی

بلورهای اسپینل قرمزسنگ اسپینل در برابر مواد شیمیایی و شرایط جوی فیزیکی مقاوم باشد. غالبا در سنگهای مرمر که کمتر نسبت به شرایط آب و هوایی مقاوم است دیده میشود و سپس توسط جریان ها حمل و در ته نشین های شن و ماسه آبرفتی، جایی که دیگر سنگهای قیمتی یافت میشوند دیده میشود.

جدول خصوصیات سنگ اسپینل
ترکیب شیمیایی MgAl2O4
رنگ قهوه ای ،بی رنگ، قرمز، آبی، سبز سیر، سیاه
رنگ خاکه بدون رنگ تا سفید
شفافیت شفاف تا نیمه مات
کلیواژ ندارد
فلورسانس قرمز قوی، قرمز، آبی ضعیف، سبز تمایل به قرمز ضعیف، سبز ضعیف
ضریب شکست نور 0.712 – 1.736
سختی موس 8 – 7.5
وزن مخصوص 4.1 – 3.5
سیستم کریستالی ایزومتریک

انواع اسپینل ها

سنگ اسپینل سیاهاسپینل در انواع رنگهای قرمز تا سبز سیر تا سیاه و مات حتی آبی وجود دارد که البته در گذشته لعل اساسا به نوع قرمز اسپینل معروف بود. نوع زرد آن روبیسل (Rubicelle)، نوع قرمز خالص آن بالاس روبی (Balas Ruby)، نارنجی روشن تا قرمز نارنجی (Flame Spinel)، انواع قهوه ای رنگ (Piconite)، سبز تیره تا سیاه که حظور آهن در آنها مشهود است (Hercynite Spinel)، سبز تیره تا مایل به سیاه که از نمونه Hercynite مقداری روشن تر است (Pleonaste Spinel)، گفته میشود. سنگ اسپینل آبینوع آبی یا آبی ارغوانی رنگ آن که به گانواسپینل (Gahno – Spinel) معروف است در سال 1937 یافت شده و دارای مقدار زیادی فلز روی است. از پدیده های کمیاب در این سنگ میتوان کالر چنجینگ، پدیده چتویانسی و تراپیچ، آستریزم یا استار (به صورت چهار و شش بازو) را نام برد. اسپینل درواقع نام گروهی از اکسید فلزی مواد معدنی که سبب میشود همان ساختار بلوربندی را داشته باشند. این کانی مجموعه ای از ترکیبات معدنی مختلف را با فرمول ترکیب کلی XY2O4 میتواند شامل شود، که به جای X در فرمول عناصری چون, Fe+2, Zn, Mn+2, Ni, Co, Cu Mg میتوانند قرار بگیرند و به جای Y عناصری چون, Fe+3, Cr, V+3, Ti+4, Ge, or Sb Al میتوانند جایگزین شوند و یک کانی جدید را بوجود آورند.

انواع اسپینل تراپیچ و کالر چنج
تصویر 1: اسپینل تراپیچ
تصویر 2: اسپینل کالر چنج

در جدول زیر انواع کانی های گروه اسپینل را مشاهده میکنید:

جدول کانی های گروه اسپینل
نوع کانی ترکیب شیمیایی
Spinel MgAl2O4
Gahnite (گانیت) ZnAl2O4
Magnetite (مگنتیت) Fe3O4
Franklinite (فرانکلینیت) (Zn,Fe,Mn)(Fe,Mn)2O4
Chromite (کرومیت) FeCr2O4
Columbite-Tantalite (کلومبیت-تانتالیت) (Fe,Mn)Nb2O6–(Fe,Mn)Ta2O6

بهسازی

بلور لعل سرخ طبیعیسنگ لعل مانند بسیاری از گوهرهای دیگر مثل یاقوت کبود، یشم، عقیق و غیره بهسازی می شود. به این معنا که به منظور افزایش کیفیت شفافیت و یا تغییر و ارتقای رنگ، تحت پروسه های مختلفی قرار می گیرد که به آن «بهسازی» می گویند. البته بهسازی اسپینل مانند گوهرهای دیگر، تنوع زیادی ندارد اما همان روش های موجود نیز می توانند تاثیرات لازم را داشته باشند. بهسازی حرارتی، بهسازی روغنی، بهسازی حرارتی عنصری از جمله روش های اعمال تغییرات در اسپینل ها هستند. نمونه مصنوعی آن نیز در بازار وجود دارد و گاهی برخی از سودجویان از گوهرهایی دیگر به عنوان بدل هایی برای اسپینل استفاده می کنند. به همین دیلیل در ادامه به بررسی آنها میپردازیم:

اسپینل های سنتتیک و مصنوعی

انواع اسپینل مصنوعی در رنگهای مختلف
انواع اسپینل مصنوعی در رنگهای مختلف

اولین اسپینل سنتتیک در سال 1847 توسط شیمیدان فرانسوی Jacques-Joseph Ebelmen ساخته شد و در آن دوران به صورت محدود ارائه شد. در دهه 1930 به تقلید از انواع رنگهای اسپینل سنتتیک به تقلید سنگهای دیگر و به صورت تجاری عرضه شد. این رنگها به صورت کنترل شده با مقادیر جزئی و جاینشانی عناصر فلزی چون کوبالت (آبی)، منگنر (زرد)، اکسید کرومیوم (سبز) و آهن (صورتی) بوجود می آیند. به طور کلی سه روش برای ساخت اسپینل مصنوعی وجود دارد:

 • روش (Verneuil (flame-fusion
 • روش The flux-melt
 • روش (Czochralski (pulling

در بازار جواهرات به وفور انواع نمونه های سینتتیک این سنگ در بازار به جای اسپینل طبیعی، یاقوت، گارنت و … فروخته میشود. نمونه آبی سنتتیک آن بیشتر رواج دارد که گاهی جای یاقوت کبود فروخته میشود.افراد عادی نمیتوانند تفاوت اسپینل مصنوعی و طبیعی را تشخیص دهند. جالب است بدانید از جنس اسپینل مصنوعی به دلیل تحمل آن نسبت به فشار و دما در صنعت جهت روکش نسوز سرامیک و آجر هم استفاده میشود.

6 روش تشخیص اسپینل های مصنوعی

 • فلورسانس: لعل های طبیعی زیر نور ماورابنفش با طول موج بالا فلورسانس قوی، و در طول موج کوتاه UV ، ضعیف از خود نشان میدهند.
  تشخیص اسپینل مصنوعی زیر اشعه uv
  تصویر فلورسانس سنگ اسپینل مصنوعی زیر اشعه UV موج کوتاه
  درحالی است که انواع سنتتیک آن در طول موج کوتاه اشعه UV فلورسانس قوی از خود نشان داده و غالبا رنگ آبی روشن، سبز گچی و یا قرمز از خود نشان میدهند.
 • میکروسکوپ: در زیر میکروسکوپ در نمونه های اسپینل مصنوعی معمولا ردپای ذوب فلاکس و یا حباب هایی به صورت الگو و منحنی به علت نحوه ساخت و رشد آنها دیده میشود. این درحالی است که در نمونه های طبیعی اینکلوژن هایی زیاد یا حداقل تعدادی دیده میشود.
 • آهنربا: اسپینل های طبیعی دارای مقادیری عنصر آهن در خود هستند و بنابراین به آهنربا واکنش ضعیفی نشان میدند. این درحالی است که در نمونه سنتتیک و مصنوعی اسپینل به علت نحوه ساخت آنها هیچ واکنشی دیده نمی شود.
 • تولید در بازار: اسپینل های سنتتیک با رنگ قرمز تیره به علت هزینه بر بودن و پیچیدگی فرآیند تولید آن به صورت تعداد کم و محدود نسبت به رنگهای دیگر ساخته میشوند و معمولا این نمونه ها در بازار کوراندوم (یاقوت) مصنوعی و آزمایشگاهی هستند.
 • ضریب شکست نور و وزن مخصوص: لعل طبیعی دارای ظریب شکستی معادل 1.72 تا 1.74 برای اسپینل قرمز و در حالتی که عنصر روی در آن زیاد باشد 1.805 است. این در حالی است که اسپینل های مصنوعی دارای RI 1.727 با خطای یک هزارم است. همچنین وزن مخصوص نوع طبیعی در رنج 3.58-3.61 بوده و عنصر روی در آن میتواند وزن مخصوصش را تا 4.40 نیز ببرد. این درحالی است که اسپینل های مصنوعی وزن مخصوصی بین 3.64 – 3.63 دارند.
 • قیمت: راف بلوری سنتتیک اسپینل میتواند کیلویی از 100 تا 800 دلار بر اساس کیفیت تولید کننده باشد. نگین سنتتیک اسپینل ممکن است قیراطی حتی یک یا دو دلار باشد! بنابراین قیمت عاملی مهم در تشخیص اسپینل های سنتتیک است. نمونه های سنتتیک بسیار شیشه مانند هستند. باید توجه داشته باشید که بهترین راه تشخیص اسپینل اصل، خرید آن همراه با شناسنامه گوهرشناسی معتبر است.

بزرگترین اسپینل یا لعل یافت شده

بزرگترین سنگ اسپینل یافت شده در جهاندر آگوست 2007 چندین کریستال اسپینل در Ipanko در نزدیکی Mahenge تانزانیا یافت شد. یکی از بزرگترین آنها کریستال هرمی شکل 52 کیلوگرمی با رنگ قرمز مایل به نارنجی و صورتی است که توسط یک کشاورز محلی یافت شد. اگرچه فقط چند درصد این سنگ کیفیت جواهری دارد ولی با این حال همین مقدار کم هزاران قیراط اسپینل جواهری ارزشمند تولید کرده است!. این سنگ در بانکوک تایلند تراش خورده است. بعد از آن تاریخ، Mahenge تانزانیا مرکز توجهات جهان درباره استخراج اسپینل هایی با اندازه های بزرگ قرار گرفت.

5 اسپینل تاریخی و مشهور جهان

1- لعل سامریان

لعل سامریان بزرگترین اسپینل جهانلعل سامریان با وزن 500 قیراط و قطر 5.5 سانتریمتر در موزه جواهرات ملی ایران رکورد دار بزرگترین اسپینل جهان از نظر جواهری است. درون این اسپینل سوراخ وجود دارد. گفته شده متعلق به یکی از پادشاهان حبشه بوده است. بر اساس نوشته های خاطرات پزشک ناصرالدین شاه، پادشاه به او گفته بود که این سوراخ به علت بکار بردن و آویختن سنگ در تزئین گردن گوساله سامری طلایی بوده است که بعدها جای آن سوراخ را با الماس پر کرده اند. البته تاییدیه معتبری از این نقل قول و زمان افتادن الماسش وجود ندارد.

2- اسپینل سلطنتی روسیه

دومین اسپینل بزرگ جهان در تاج ملکه کاترین کبیر روسیهدومین اسپینل بزرگ جهان از نظر کیفیت، با وزن 398.72 قیراط در تاج کاترین کبیر و جزو جواهرات سلطنتی روسیه است.

3- یاقوت تیمور

یاقوت تیموراین سنگ نیز با وزن 361 قیراطی سومین اسپینل بزرگ جهان میباشد که نام بزرگترین فاتح قرن ۱۴ یعنی تیمور خان را به یدک می کشد. تا سال 1851 تصور میشد این بزرگترین یاقوت سرخ جهان است! این یاقوت سرخی است که در بین ۲۵ هزار جواهر واقعی شاه شاهان سلطان صاحب قران (تیمور) هست. نام شش پادشاه قبلی و تاریخشان بر روی این سنگ حکاکی شده است. درواقع شاه عباس ایران آن را به جهانگیرشاه هدیه داده بود. جواهری که در سال ۱۱۵۳ هجری قمری از مجموعه جواهر هندوستان به اصفهان (توسط نادرشاه) نقل مکان کرد. در هر صورت در سال 1851 کمپانی هند شرقی یاقوت تیمور را به ملکه ویکتوریا هدیه داد و امروزه این اسپینل به عنوان نگین در یک گردنبند با طرح های شرقی در موزه جواهرات سلطنتی بریتانیا جای گرفته است.

4- لعل جهانگیرشاه

لعل جهانگیرشاه 270 قیراطیاین اسپینل 270 قیراطی حکاکی نام جهانگیرشاه (امپراتوری مغول هندی) را با قدمتی حدود 350 سال دارد. بر اساس روایت ها جهانگیرشاه در پاسخ به حکاکی نام خود روی این سنگ گفته است:

این سنگ نام من را معروف تر از حکمروایی سلسله تیمور لنگ (نخستین پادشاه گورکانی (تیموری)) خواهد ساخت جهانگیرشاه

پیش بینی او حداقل تا حدی درست بود، زیرا دوران حکومت تیمور پس از 150 سال از بین رفت، در حالی که نام جهانگیرشاه بر روی تعدادی از گنج ها و سنگهای جواهری ایرانی و موزه های خارجی حکاکی شده است. این قطعه در سال 1739 میلادی بر روی بازوبند نادرشاه قرار داشت.

5- یاقوت سرخ شاهزاده سیاه

یاقوت سرخ شاهزاده سیاهدر سال 1367 میلادی پادشاه اسپانیا به ادوارد (شاهزاده ولز) شاهزاده سیاه یاقوتی 170 قیراطی را به عنوان پرداخت جهت حمایت نظامی از کشورش طی جنگ داخلی می دهد. این سنگ بعدها به یاقوت پرنس سیاه (The Black Prince’s Ruby) مشهور گشت. گفته شده در سال 1415 این سنگ جان پادشاه انگلستان هنری پنجم را در جنگ آژانکورد (دهکده ای در شمال فرانسه) نجات میدهد. درواقع یاقوت پرنس سیاه در کلاه وی جای گرفته بود در برابر ضربه تبر دوک فرانسوی مقاومت کرده و بدین ترتیب پادشاه هنری و هم سنگ هر دو سالم می مانند. اگر بخواهیم ارزش آن را بگوییم تصور کنید این یاقوت در آن زمان به عنوان پرداخت و ضمانت حمایت یک ارتش به پرنس داده شده بود!. ولی نکته ای که شاید بدرد ما بخورد این است که بعدها آزمایشات مشخص شد این سنگ یاقوت نبوده و دراصل اسپینل است! امروزه این سنگ همراه الماس کولینان II در تاج ملکه سلطنتی بریتانیا جای گرفته است.

گرانترین اسپینل فروخته شده تا کنون

گرانترین گردنبند سنگ لعل فروخته شده در جهان
گردنبند Spinel فروخته شده مربوط به حراجی کریستی

از حکاکی نام شاه جهان گرفته تا پادشاهان دیگر سبب شده که این گردنبد اسپینل رو بسیار خاص کند. بنظر میرسد که در قرن 19 میلادی این سنگها روی گردنبند سوار شده اند. سنگهای آن از بدخشان می آیند که با نام یاقوت سرخ بالاس “Balas ruby” مشهور هستند. این گردنبند تاریخی با اسپینل هایی با وزن 1131.59 قیراط در ژوئن 2019 در حراجی کریستی بیش از 4.5 میلیون دلار فروخته شد.

وضعیت بازار فروش و قیمت سنگ لعل

انگشتر سنگ اسپینلچیزی که مشخص است قیمت این جواهر زیبا در جهان رو به افزایش است. قیمت این سنگ در سایز های بزرگ میتواند بسیار بالا هم باشد زیر نمونه های بزرگ آن بسیار کمیابند. باید دقت داشت که ذخایر اسپینل نیز به همان اندازه محدودند. برای نمونه های باکیفیت برمه و تانزانیا به ازای زیر یک قیراط میتواند 200 تا 500 دلار باشد. برای سایز تا 2 قیراط و قرمز خالص قیمت معمولا 600 تا 1200 دلار است. به همین ترتیب با افزایش سایز مثلا 2 تا 5 قیراط 3 تا 5 هزار دلار برای هر قیراط افزایش میابد. نمونه هایی با رنگ خاص و کمیاب و سایز بزرگ قیمت هایی تا ده هزار دلار برای هر قیراط نیز معامله میشوند. چیزی که بدیهیست کیفیت تعیین کننده قیمت اسپینل است. اسپینل در حالت خام دارای جلا و درخشندگی شیشه مانند است؛ اما هر چه آن را بهتر و دقیق تر تراش دهند، جلای بهتری به دست می آورد تا آنجا که جلای آن به نیمه سخت (نیمه الماس گونه) نیز ارتقاء پیدا می کند و این برای اسپینل، یک امتیاز مهم محسوب می شود. معمولا اسپینل های شفاف و خوش رنگ و دارای تراش های قوی را برای ساخت جواهر به کار می برند و از نمونه های مات تر و کمرنگ تر یا کدرتر برای ساخت گوی، آویزهای نمادین و موارد دیگر استفاده میشود.

معادن و ذخایرسنگ لعل

spinel in Marble matrixکشورهای میانمار، تاجیکستان، سریلانکا، تایلند، ویتنام، کامبوج دارای بهترین کیفیت اسپینل با نام “یاقوت قرمز” هستند. کشورهای دیگری چون افغانستان، نپال، استرالیا، تانزانیا، ماداگاسکار، نیجریه، جنوب غرب کنیا نیز رگه های مرغوب این سنگ مشاهده می شود. در ویتنام نزدیک منطقه Luc Yen، استخراج اسپینل و یاقوت از سال 1990 به طور جدی شروع شده است که اغلب اسپینل ها صورتی رنگ هستند. Mahenge لعلدر تانزانیا نیز در دهه 1980 میلادی در معادن اطراف شهرستان Morogoro، سنگهای اسپینل قرمز – صورتی رنگ تا قرمز آلبالویی و جلوه ای نئونی یافت شده است که امروزه گزارشهایی از اسپینل هایی شفاف و تراش خورده با اندازه 10 تا 50 قیراط نیز از تانزانیا گزارش شده است. اما بیاییم مهمترین مکان های دارای ذخایر این کانی را بررسی کنیم:

معدن اسپینل (لعل) بدخشان تاجیکستان و تاریخچه آن

اسپینل های تاجیکستانمعدن باستانی و تاریخی بدخشان (کوه لعل) در نزدیکی منطقه مرغاب در شرق ایالت بدخشان که اسپینل های آن در ایران قدیم عنوان “لعل بدخشان” شناخته میشود، یکی از مهمترین ذخایرسنگ لعل در تاجیکستان امروزی میباشد. گفته شده به علت یک زلزله شدید و در پی آن سقوط صخره های بزرگ از کوه و خرابی های ناشی از آن این معدن کشف شده است. در ارتفاعات 2900 متری بین کوروگ واشکاشیم کنار رود پانج، مرز بین تاجیکستان و افغانستان معدن کوه لعل قرار دارد که تقریبا نصف اسپینل های آن با رنگ سرخ و بقیه صورتی میباشند. استخراج از این معدن از قرن هفتم میلادی شروع شده و گفته شده سنگهای معروفی چون یاقوت تیمور و یاقوت پرنس سیاه که در اصل اسپینل بوده اند، از این مکان استخراج شده است. در طول قرن بیستم به علت شرایط جغرافیایی و بسته آنجا در اتحادیه جماهیر شوری، این معادن کمتر شناخته شده بودند. در جنگ بین امراتوری روسیه و بریتانیا بر سر استعمارگرایی و تعیین نقشه مرزها در آسیا، از آنجا که روسیه به جواهرات علاقه چندانی نداشت، این معادن روی نقشه در مرزبندی افغانستان و روسیه تعیین شدند و به نحوی از دید جهان مخفی شدند.

Vince Pardieu, Kuh-i-Lal village and the Panj river (the natural border between Afghanistan and Tajikistan) as seen from the historic spinel mines. Photo: G. Soubiraa, 2006.
Vince Pardieu, Kuh-i-Lal village and the Panj river (the natural border between Afghanistan and Tajikistan) as seen from the historic spinel mines. Photo: G. Soubiraa, 2006.

عد از فروپاشی جماهیر شوروی و جنگ داخلی تاجیکستان، این معادن رونمایی شدند و گزارشهای بسیاری از آنها از سال 2005 توسط گوهرشناسان ارائه شد.  (Bowersox,2005; Hughes & Pardieu et al,2006) در وزنهای بالا و مشخص شده نمونه های باکیفیت اجازه خروج از معدن کوه لعل و ارائه به بازار آزاد را نداشته و معمولا در شهر دوشنبه (پایتخت تاجیکستان) و بانکوک (تایلند) اسپینل های عرضه شده سرخ رنگ نمی باشند. یاقوت هایی نسبتا خوش رنگ ولی نه با کیفیت مرغوب از این منطقه نیز استخراج میشود.

معدن اسپینل موگوک برمه (میانمار)

لعل قرمز موگوک برمه میانماربه جرات میتوان گفت قرمزترین اسپینل های جهان مربوط به شهرستان موگوک (Mogok) در میانمار میباشند. این اسپینل ها که تا سال ها تحت پادشاهی برمه به عنوان یاقوت سرخ استخراج میشدند. آنها در سایز کوچک تا متوسط در ذخایر اولیه آنجا در سنگهای مرمر همراه با آپاتیت آبی، کندرودیت و میکا دیده میشوند. البته اسپینل های موگوک در بسیاری از تناژ رنگی از قرمز مایل به ارغوانی تا قرمز خالص (مشهور به یاقوت سرخ قدیم)، صورتی روشن تا نارنجی مایل به قرمز که به “اسپینل های شعله” (flame spinels) مشهورند میتوانند یافت شوند.

نگهداری

این گوهر استقامت مطلوبی در مقابل آتش، اسید و سقوط دارد اما توصیه می شود که در نگهداری آن دقت گردد زیرا وجود شاخص های درونی گاهی باعث می گردد که مقاومت این گوهر، کاهش یابد و صدمه پذیرتر گردد. البته با توجه به سختی بالای آن به ندرت دچار خش میشود. بهرحال هنگام تمیز کردن با آب ولرم و صابون میتوان آن را پاک نگه داشت.

خواص سنگ لعل در چاکرا درمانی

اسپینل نارنجی رنگ
سنگ لعل قرمز مایل به نارنجی رنگ

اسپینل چاکرای تاج (هفتم) و ناف (سوم) را تقویت کرده و می تواند یک سرعت دهنده و سازمانگر الهامات و راه های جدید تفکر باشد. این سنگ محدودیت های گذشته را سست و سبب دور شدن نگرش های منفی شده و خوش بینی و امید را به ما القا میکند. خواص اسپینل موجب میشود فرد را در متمرکز ساختن بر روی هدف خواسته شده تا پیروزی برسد یاری میکند. این سنگ میتواند همه چاکراها و همچنین ساختارهای نصف النهاری بدن را تحریک و انرژی تازه ای را به هر مکانی که بیشترین نیاز به آن باشد آورد. به همین دلیل اسپینل را سنگ متعلق به تازگی می نامند.

خواص سنگ لعل در ایران باستان

خواص سنگ اسپینلبه طور کلی سنگ لعل میتواند از بدن در دوره نقاهت کمک کند و باعث غلبه بر خستگی و یا بیماری گردد. مزاج لعل گرم و خشک است. هرکه لعل با خود دارد از کشتن آمن بود. آورده اند که احتلامش نیوفتد و خواب های هایل نکند و در خواب نترسد و از دیوها (کابوس های شبانه) نشان نبود. جواهرنامه در تنسوخ نامه 72 آمده است که اگر سنگ لعل را مصول کنند و با نبات و گلاب به کسی دهند تا بخورد رنگ و روی او سرخ گرداند و زردی از روی او ببرد و فرح آورد. در کانی شناسی در ایران قدیم /107 گفته شده: اگر کسی لعل بر سینه آویزد از درد دل و علت های سینه ایمن بود.

35 دیدگاه برای “سنگ اسپینل یا لعل چیست؟ تشخیص، انواع و خواص سنگ لعل به همراه تاریخچه آن

 1. محمدرضا گفته:

  سلام اقای کرمی ی سوال داشتم توپاز طلایی طبیعی زیر نور UV رنگ عوض میکنه چ رنگی دیده میشه ممنونم

 2. Omedomede گفته:

  سلام استاد کرمی عزیز یک سنگ دارم به صورت دایره به انداز دکمه پیراهن یکم بزرگتر ولی گرد حدود یک ساعت عرض در۳سانت طول ۸عدد ستاره ویک عدد ماه ازدوطرف دقیقا به یک حالت حکاکی شده قرمز خیلی خون کفتری وشفاف البته نور ازش ردمیشه ولی اذیت نمیکنه چشم رو هرنوری باهررنگی داخلش میگیری فقط قرمز نشون میده ولی خیلی قدمت داره مارالان نیست بیشتر شبیه به اسپینل هست تا یاقوت ولی میگن شاید یاقوت باشه موندم چکار بکنم گوهرشناس هم فقط پول آزمایش میخواد حرف دقیق نمیگن استاد ممنون میشم کمکم بکنی سپاسگزارم

 3. صالع گفته:

  سلام استاد..من یه سنگ ۴۳قیراتی سیاه ستاره ای دارم،،،فکر میکردم یاقوت استار باشه،،ولی توسایت پارسیان خواندم اسپینل سیاه ستاره ای هم هست که اگه آهن رویا کنارش بگیری روش اثر می‌زاره و همین کارو انجام دادم و اثر گذاشت،،،میتونید راهنماییم کنید،،،ایا سنگ اسپینل ستاره ای سنگ ارزشمندی هست؟

 4. مریم جعفری گفته:

  سلام من یک سنگ‌شفاش و تراش خورده دارم ۵ گرم و چند سوت نمیدونم یاقوت هست یا اسپینل و یا اینکه اصلا ارزشی داره یا نه بردم طلا فروش برام قاب طلا بگیره بهم گفت یاقوت هست نمیدونم درست گفته یا نه شما میتونید بهم کمک کنید؟

 5. بهمن عیوقی گفته:

  سلام ایا اسپینل طبیعی آبی رنگ طبیعی وجود دارد وهمچنین طلائی ممنون میشم پاسخ دهید

   • ماهان گفته:

    سلام و درود بر شما استاد کرمی

    روزتون بخیر

    من ماهان هستم و خیلی از آشنایی با شما خوشبختم

    عرضی‌ داشتم خدمت شما
    ابتدا تشکر کنم ار مقاله ی علمی خوبتان

    بنده اخیرا یک سنگ لعل سرخ خریداری کردم از یک دوست عزیز و کار‌درستی که خودش آنسان عارف و اهل سیر و سلوک می باشد که مغازه کوچکی‌ دارد از عود های دست ساز طبیعی و خلاصه چیزهای خوب و خلاصه تاکید می کرد و می‌کنه که سنگش طبیعی هست و لعل بدخشان هست..خلاصه اینکه خیلی تراش خورده و خوشگل هم هست…ولی قیمت سنگ حدود ۶۰۰ هزار تومن و فکر کنم حدود ۳۰ قیراط باشه…و بنده نیز آن را برای یک استاد رکاب ساز فرستادم و او میز برایش رکابی‌ زیبا ساخت…خلاصه می توانم عکس‌آن را برایتان ارسال‌کنم…حالا اکنون که این مقاله ی شما را مطالعه کردم می بینم که سنگ طبیعی خیلی می بایستی گران باشه با این حساب… ذهنیت من این بود که حالا لعل می‌بایستی چیزی مثل عقیق باشه از نظر قیمت…حالا به نظر جنابعالی آیا همچنانی امکانش هست که این سنگ طبیعی باشه ولی حالا از کیفیت پایین تر؟ چون هدف اصلی بنده استفاده از انرژی های خوب سنگ ها هست برای کار درمانی و مراقبه و…خلاصه این ذهن ما مشوش شده.

    ممنون می شوم که‌ توضیحاتی بفرمایید

    سپاس از‌لطف شما

    • حسن کرمی گفته:

     سلام مگر اوپک بودده باشه(نور رو عبور نده اساسا) که چنین قیمتی داشته باشه. باید ببرین آزمایشگاه گوهرشناسی

  • بهمن عیوقی گفته:

   سلام بهمن عیوقی هستم من یک اسپینل 54 قیراطی ویک اسپینل 50 قیراطی ابی رنگ ویک اسپینل زرد 39 قیراطی دارم نمیدونم طبیعیه یا صنعتی جا هائی برای ازمایش بردم ولی قیمت ازمایش خیلی بالاست وتوانائی ریسک ندارم ایا میتونید برای اصل ویا غیر اصل بودن اینها کمکم کنید

   • حسن کرمی گفته:

    سلام اگر یکی از اینا طبیعی باشه پولدار میشید! . اگر ارزون خریدید سنتتیک هستن.

    • بهمن عیوقی گفته:

     سلام اقای کرمی برای اصل یا غیر طبیعی این اسپینل ها میتونید کمکم کنید تا با هم پولدار شیم

 6. Safaei گفته:

  سلااام خدمت شما بزرگوار آقای کرمی …ببخشين اسپينل و كجا ميتونم بفروشم …نميدونم اصله يا سنتيكه.اگه كسي رو سراغ دارين يا راهنمايي بفرمايين ممنون ميشم …

  • سنگ شناس گفته:

   سلام بهتره قبلش براش شناسنامه بگیرید. طبق تجربه سنگای شناسنامه دار رو خیلی سریع تر میبرن

 7. ali گفته:

  سلام من یک سنگ سیاه و قهوه ای دارم اندازه یک تیله ست ۹گرمه و نصفه مکعب هایی کوچک داره خیلی شبیه اسپینل سیاهه قیمت هر قیراتش چنده؟

  • سنگ شناس گفته:

   سلام بستگی به کیفیتش داره. ضمن اینکه اگر مکعبهای کوچییکی داره احتمالا گارنت(آندرادیت؟) هست

 8. رضا سرداری گفته:

  سلام میخواستم بدونم تومرزهای ایران امروزی معادن لعل داریم اون معدنی که تو کرمانه وشهرت جهانی داره چیه

 9. محمد گفته:

  سلام استاد درکاوشی به سنگی دسترسی یافتم نارنجی رنگ وشبیه به مهره سنگ را دریک زاویه مشخص که قرار میدم حروف ان برجسته ونمایان میشه حروف اگر اشتباه نکنم از شجره نامه شخصی دلالت میکنه اگرتمایل دارید عکس را برایتان ارسال میکنم عکس رادرپست اینستاگرام هم گذاشتمsanghaynayabnystany66@gmail.comلطف کنید استاد نام سنگ را میخواستم بدونم.متشکرم

  • مهرداد رضاوند گفته:

   در آلمان انگشتری طبابت سنگ اسپینل خریدم با کاغذ خرید اسپینل ولی در دو جا نشان دادم یکی گفت اسپینل است و دیگری گفت شیشه که نمیدانم چگونه از اسپینل بودن آن اطمینان داشته باشم لطفا راهنمایی بفرمایید

   • حسن کرمی گفته:

    سلام. متاسفانه هیچ راهی نیست که خودتون بتونید تشخیص بدید. تنها راه اینه ببرین پیش یه گوهرشناس . حتی اگر اسپینل هم باشه شاید مصنوعی باشه شایدم طبیعی.

 10. saeed گفته:

  سلام من یک سنگ دارم که شیری رنگه دقیقا مثل تخم مرغ و هم رنگ اون کمی تیره تر..از سنگ معمولی سنگین تره..روی یخ میگذارم ظرف دو سه ثانیه گود میکنه میره پائین..نظرتون چیه ممنون

  • حسن کرمی گفته:

   آخه چه ارزشی داره یخ آب شه یا نشه. فندک هم یخ رو آب میکنه

 11. محمد گفته:

  سلام ما آخر فرق گارنت و اسپینل رو متوجه نشدیم کدوم یکی به نظر شما ارزش بیشتری برای خرید داره؟

  • حسن کرمی گفته:

   هر دو ارزشمندن! ولی خوب اسپینل قرمز طبیعی و بزرگ خیلی گرونتر و با ارزشتر گارنته.
   در ایران بمظرم خرید گارنت بصرفه تر و احتمال اصل بودنش بیشتره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *