پرکردن شکاف ها و تخلخل های فیروزه با پیریت یا طلا

فیروزه پرشده با پیریت یا طلا به این تصویر دقت کنید. حتما فیروزه های پیریت دار برای شما هم جذاب تر هستند. روش پر کردن شکاف ها و تخلخل های فیروزه را ژاپنی ها ابداع کردند. به جای ناخالصی های پیریت میتوان از طلا استفاده کرد، طلا کوبی در ایران هم مرسوم هست ولی قیمت فیروزه ها را بسیار بالا میبرد. ولی روش طلاکوبی با روش ژاپنی ها تفاوت دارد.

پر کردن شکاف های فیروزه با طلا
پر کردن کنده کاری های روی فیروزه با طلا توسط استاد خاکساری

در روش ژاپنی ها از طلای مذاب برای پرکردن شکاف ها استفاده می شود ولی در روش نقره کوبی و طلاکوبی همانطور که در تصور مشاهده میکنید (با همه فلز ها قابل انجام است). ابتدا نقش مورد نظر به صورت کاروینگ برروی فیروزه حجاری شده و بعد با موم مدلسازی شده و مدل مومی با ریخته گری ساخته و سپس در محل کاروینگ شده چسبانده می شود. برای اینکار مهارت های طلاسازی لازم است. روش دیگر استفاده از ورق های نازک طلا است. چسباندن با چسب یا رزین که قدیم در ایران از یک چسب مخصوص استفاده میشد. یکی از معایب این روش کنده شدن چسب مورد استفاده برای چسباندن طلا یا نقره بروی فیروزه هست ولی چسب های شفاف اپوکسی قوی و مورد اطمینان هستند.

فیروزه های پر شده با پیریت
فیروزه های پر شده با پیریت. همانطور که مشاهده میکنید رنگ پیریت ها به علت خرد شدن از طلایی به خاکستری یا نقره ای تغییر یافته. از این نوع فیروزه ها در بازار ایران بسیار فراوان دیده میشود.

در روش ژاپنی از کامپوزیت های مخصوص دفع حرارت استفاده میکنن که مانع رسیدن حرارت زیاد به فیروزه است. (که البته در بازار ایران هم نیست!) . باید به این نکته توجه کنید که هر فلزی قابل استفاده هست ولی پیریت اگه پودر بشود دیگه رنگ طلایی ندارد. البته شاید امتحان کردن فلزات دیگر جالب باشد. بهرحال باید تست کنید تا نتیجه مطلوب حاصل شود. شما چه تجربه ای در این باره دارید؟

2 دیدگاه برای “پرکردن شکاف ها و تخلخل های فیروزه با پیریت یا طلا

 1. صادق گفته:

  با این اوصاف که فرمودید
  سنگهای فیروزه ی پیریت دار بخصوص فیروزه هاس شهر بابک ، همگی بهسازی شدند؟
  یا پیریت بصورت طبیعی می‌تواند روی فیروزه وجود داشته باشد؟

  • حسن کرمی گفته:

   خیر عزیز. فيروزه های شهربابک کرمان اکثرا پیریت دار هستن. نمونه طبیعی و بدون بهسازی زیبا اونجا زیاد پیدا میشه.
   نمونه های بهسازی شده هم دارن پیریت، که اغلب بعد پولیش هم براق هستن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *