ساخت فیروزه سنتتیک از پودر فیروزه به روش پرس کردن

فیروزه پرس شده تقلبی - فیروزه سنتتیکاگه به عکس های بالا توجه کنید درمیابید نمونه های فوق بسیار یکنواخت و یکدست هستند، که این در فیروزه بسیار غیر طبیعی مینماید. علت، سنتتیک بودن فیروزه هست. فیروزه سنتتیک درواقع ساخته ی دست بشر است. فیروزه های بسیار ریز و غیر قابل تراش نهایتا پودر میشوند گاهی با رنگ مخلوط میشوند و گاهی بدون رنگ بعد از این باز با رزین اپوکسی شفاف مخلوط میشوند و دورن قالب های از پیش تهیه شده ریخته میشوند. این قالب ها اشکال مختلفی دارند، گاه دایره، گاه مستطیل و گاه حتی به فرم یک سنگ راف.

راف فیروزه سنتتیک
راف فیروزه سنتتیک که با رشته ها و الیاف طبیعی رگه دار شده اند!

پس از این که مخلوط حاصل شده درون قالب (ازقبل با پارافین مایع چرب میشوند) ریخته شد با استفاده از پرس تحت فشار قرار میگیرد تا تمامی حباب های آن گرفته شود. فرایند فشار یک دهم بار فشار کافی خواهد بود (همراه با حرارت دهی ۵۰ درجه خواهد بود). مدت زمان بستگی به شرایط کارخانه سازنده ی رزین دارد که معمولا ۱ تا ۳ ساعت است. پس از سخت شدن مخلوط قالب ها را باز میکنند، بعد از این، مورد پولیش قرار میگیرند و آماده بازار مصرف میشوند.

سوالات متداول درباره تولید فیروزه سنتتیک از پودر فیروزه:

سوال: فیروزه ها با وجود سنتتیک بودن رگه دارند. این کار چطور انجام شده؟ با رنگ آمیزی درون قالب ها و گاهی با رشته ها ی مخصوص که طبیعی هم هستند میتواند باشد. فیروزه های سنتتیک و ساخته دست بشرسوال: با این حساب تشخیص فیروزه اصل و synthetic کمی مشکل می شود؟ اتفاقا بسیار راحت هست حتی با بررسی چشمی عامل یکدست بودن فیروزه، پررنگ بودن، رنگ غیر طبیعی و درخشندگی غیر طبیعی بسیار روشن و واضح هست. سوال: رنگ چه نوعی و چه جنسی می تواند باشد؟

راف فیروزه کرمان که دارای کیفیت پایینی بوده و نیازمند بهسازی میباشند
راف فیروزه کرمان که دارای کیفیت پایینی بوده و نیازمند بهسازی و یا پودر شدن میباشند

رنگ های پودری می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. رنگ مایع هم قابل استفاده هست یعنی همان رنگ های آب گریز که برای رنگ کردن سنگها به روش دایینگ (Diying) مورد استفاده قرار میگیرند. جوهرهایی هستند آبگریز و قابلیت حل شدگی در آب را ندارند و برای اختلاط با رزین بی رنگ مصرف میشوند. فیروزه به همین طریق میتواند رنگ شود.

2 دیدگاه برای “ساخت فیروزه سنتتیک از پودر فیروزه به روش پرس کردن

  1. امیرعلی گفته:

    سلام خوبید ببخشید استاد گرامی ازتون ممنون میشم بهم بگید فیروزه نیشابور اصل سنگ سیاه چی هست من یه سنگ خریداری کردم بهم با این اسم دادن میتونم برات عکسش رو بفرستم تا بهم بگید اصل هست یا نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *