سنگهای قیمتی

مشخصات سنگ فیروزه چیست؟ انواع سنگ فیروزه و خواص آن

خلاصه مشخصات سنگ فیروزه و خواص آن

سنگ فیروزه آبیسنگ فیروزه در طول تاریخ همواره مورد توجه انسان ها قرار گرفته است. شاید مهم ترین دلیل اهمیت بشر در طول تاریخ به خواص سنگ فیروزه نیز مربوط باشد. از انواع سنگ فیروزه می توان به نوع شجر و فیروزه عجمی اشاره کرد. از مشخصات سنگ فیروزه می توان به رنگی جذابآن اشاره کرد که بسته به نوع رنگ آن، آبی آسمانی یا آبی تیره می تواند بسیار گران و یا ارزان باشد.
در این مقاله ما به این سوالات پاسخ می دهیم:

تاریچه سنگ فیروزه چیست و منابع آن درجهان از کجاست؟ مشخصات سنگ فیروزه چیست؟ انواع سنگ فیروزه کدامند؟ تشخیص اصلا بودن و شرایط نگهداری آن چگونه است؟ خواص سنگ فیروزه چه از نظر روحی روانی و چه درمانی چگونه است؟ اعتقادات و باورها درباره قدرت ماورایئ این گوهر چه بوده؟ تاثیر آن روی چاکراهای بدن چیست؟ در ادامه به تمامی سوالات پاسخ می دهیم تا رازهای نهفته این گوهر را بگشاییم!


تاریخچه سنگ فیروزه

تاریخچه کتاب قدیمی فیروزهسنگ فیروزه به عنوان یکی از قدیمی ترین سنگ های جهان دارای تاریخی طولانی می باشد. به علت رنگ جذاب آن، حداقل هزاره های ششم و پنجم پیش از میلاد این سنگ مورد توجه و استفاده انسان قرار گرفته است. کاوشهای باستان شناسی نشان داده است سه هزار سال پ.م. حاکمان مصری باستان، از جواهرات این گوهر زیبا جهت تزئین آرایشی، طلسم استفاده و یا به همراه مومیایی خود دفن می کردند. به همین جهت ذخایر محدود آن در مصر به سرعت رو به اتمام گذاشت.

فیروزه یا سنگ ترکی؟

ایرانیان این سنگ را «پیروزه» به معنای پیروزی می نامیدند، سپس اعراب این واژه را معرب کرده و «فیروزه» خوانده اند. در زبان انگلیسی این واژه به معنی سنگ ترکی (برگرفته از واژه فرانسوی Pierre Turquise) می باشد و آن برگرفته از این واقعیت تاریخی است که در زمان گذشته ایران و سایر ملل شرق میانه از طریق راه ترکیه، این سنگ را به اروپا صادر می کردند و تصور همگان این بود که این سنگ در ترکیه استخراج می شود.

این درحالی بود که در ترکیه به آن «فیروز fayruz» گفته می شد و استخراج مرغوب ترین نوع آن در ایران، آن هم در یکی از اولین معادن بزرگ سنگ فیروزه دنیا در نیشابور قدمتی سه هزار ساله داشت. این سنگ در قرن چهاردهم به عنوان سنگ زینتی با ارزش در اروپا به شمار می رفت. پس از زوال قدرت کلیسای کاتولیک رم به مردم اجازه داده شد تا از آن در ساخت جواهرات استفاده کنند.

شعر نوشته فیروزه

تاریخ استفاده سنگ فیروزه در ایران

در ایران قرن های متمادی در این کشــور به طور گسترده برای تزیین اشیاء، مساجد و داخل و خارج بسیاری از بناهای مهم استفاده شده است. این شیوه ساخت و ســاز ایرانی بعدها به شبه قاره هند نیز راه پیدا کرد و در ســاخت تاج محل نیز از فیروزه استفاده شده است. و این رنگ، نمادی از بهشت خدا بر روی زمین تلقی می شد. کاوش های باستان شناسی که در منطقه آسیای میانه صورت گرفته، نشان می دهد در گورهای ثروتمندان این منطقه و سراسر حوزه قفقاز، فیروزه ایرانی یافت شده است.

یکی از مهم ترین یافته های باستانی در شمال شرق ایران در محوطه تپه برج اطراف معدن تاریخی نیشابور مربوط به اسکلت زنی حدود 45 ساله است که یک قطعه سنگ فیروزه سوراخ شده در نزدیکی کمر اسکلت شناسایی شد. آزمایشات نشان داد که قدمت اسکلت به 4360 سال قبل از میلاد مسیح بر میگردد!

در طول تاریخ، از دانه های تخم مرغی شکل فیروزه ایرانی برای ساخت جواهر آلات و مرصع کاری اشیاء استفاده شده است. گفته می شود به دلیل نبود فناوری فرآوری، این سنگ ارزشمند هم اکنون از معادن ایرانی به صورت خام به ترکیــه صادر و پس از تراش و فرآوری، به نام سنگ فیروزه ترکی به جهانیان عرضه می شود و کشــورهایی چون چیــن، هند و ایتالیا نیز تلاش می کنند تا مرکزیت تجارت این کانــی زیبا را به دست آورند.

مشخصات سنگ فیروزه

مشخصات سنگ فیروزه معدنی
فیروزه کانی از جنس فسفات آبدار آلمینیوم و مس با ساختار بلوری کج وجهی (تری کلینیک)، شفافیتی کدر و مومی شکل و سختی 5-6 درجه در مقیاس مو است. این سگ تحت تاثیر محلول های اسیدی در محیط آبی تشکیل می شود و به صورت توده های فشرده یا رگه هایی جداگانه در داخل شکاف سنگ ها به صورت گرد یا قلوه ای شکل یافت می شود.

بهترین مناطق از نظر آب و هوایی جهت تشکیل این سنگ مناطق خشک می باشد. این گوهر معمولا در مناطقی یافت می شود که در آن صخره های به جا مانده از فعالیت های آتشفشانی بوده یا حرارت زمین در شکل گیری آن دخالت داشته است. فیروزه سنگی با بافت متخلخل است و هرچه تخلخل و حباب های درون این سنگ کمتر باشد درصد خلوص آن بیشتر و درنتیجه سختی و استحکام آن بیشتر و احتمال شکستگی و ترک خوردگی جهت استخراج اولیه و یا تراش آن کمتر می شود. به دلیل خلل و فرج های فراوان در این سنگ می توان برای خوش رنگ کردن آن از نمک های مس و آنیلین Aniline استفاده نمود.

رگه های قهوه ای سنگ فیروزه

رگه های قهوه ای فیروزهاغلب در این سنگ به علت اکسیداسیون آهن، رگه هایی قهوه ای رنگ به اندازه دو سانتیمتر از کانی لیمونیت دیده می شود، وجود ذرات ریز ماسه سنگ یا رگه های اکسید منگنز یا یشم سبز این سنگ را به رنگ خاکستری سیر درمی آورد که به آن سنگ فیروزه ماتریکس هم می گویند. این سنگ ‌ممکن ‌است ‌با‌ کانیهایی ‌ماالکیت و کریزوکوال ‌تشکیل ‌تودههای ‌به ‌هم ‌فشرده‌ و‌ آمیخته ‌را‌ بدهند.

این گوهر را با رگه های سیاه  “فیروزه تارعنکبوتی” (Spiderweb Turquoise) نامیده می شود. در موارد نادر که رگه های آن طلایی می باشد بسیار با ارزش تر می باشند. رنگ های سبز آبی کمرنگ و سبز آبی از ارزش کمتری برخوردار هستند. این رنگ ها به علت وجود کم یا زیاد بودن عناصری مثل مس و آهن می باشد.

با درنظر گرفتن همه این مسائل به همین دلیل نوع اصیل آن با رنگ آبی یک دست بسیار کمیاب است. شاید به همین دلیل است که سنگ فیروزه نیشابور با رگه های زیبای خود و رنگ آبی آسمانی اش در دنیا مشهور می باشد!

فیروزه کمیاب سبز و زرد رنگ

مشخصات سنگ فیروزه از نظر رنگ

رنگ جذاب و آبی این گوهر زیبا به دلیل حضور عنصر مس است. اگر این سنگ در منطقه ای که میزان مس معادن آن بیشتر است استخراج شود، آبی آن بیشتر و به رنگ آبی آسمانی خواهد بود.

اگر در آن معدن، قسمتی از آلومینیوم توسط آهن جایگزین شود، به رنگ مایل به سبز و اگر میزان روی افزون تر باشد، به ترکیبی از رنگ های زرد و ســبز دیده می شود که معمولا پدیده ای نادر است. همانطور که در تصویر می بینید انگشتر فیروزه کمیابی است که با ترکیب سبز و زرد نمایی کمتر دیده شده از این گوهر را نشان می دهد. جالب است بدانید چنانچه آهک در منطقه رشد این گوهر زیاد باشد رنگ آن به سمت سفیدی رفته و کمرنگ تر می شود البته در حالت معمول علت اصلی سفیدی مربوط به اکسید آلومینیوم(Al2O3) می باشد.

منابع سنگ فیروزه در جهان

معدن فیروزه نیشابور در ایرانسنگ فیروزه در مناطقی هم چون ایران، تبت، چین، مصر و جنوب غربی آمریکا به دست می آید. گرچه درجه خلوص و رنگ تولیدات اغلب معادن آن با هم متفاوت است ولی اغلب این سنگها حداقل از لحاظ شکل ظاهری شبیه هم هستند.

معادن سنگ فیروزه در خاورمیانه

معدن سنگ فیروزه نیشابور قدیمی ترین و مهم ترین معدن در کشور است و در سـطح جهان نیز از شهرت و اعتبار خاصی برخوردار است. نیشابور از گذشته های دور، شهری با اهمیت در کنار جاده ابریشم بود و از یک سو، فلات ایران را با آسیای مرکزی و از سوی دیگر، فلات آناتولی و سواحل مدیترانه را به چین پیوند می داد. ایــن معادن در مجاورت یک مسیر قدیمی قرار دارد که در روزگاران قدیم محل عبور کاروان های بازرگانی بوده است. در این تصویر نیز کارگر معدن نیشابور را مشاهده می کنید.

در مصر دو معدن از معادن شبه جزیره سینا که «کشور فیروزه» نامیده می شد نیز وجود دارد که در زمره قدیمی ترین معادن شناخته شده جهان قرار دارند. این معادن اکنون ارزش اقتصادی چندانی ندارند و توســط بومیان به شکل ابتدایی استخراج می شود. سنگ فیروزه این منطقه سبز تر از نوع ایرانی آن است. امروزه بسیاری از فیروزه های که در ایران به فروش می رسند مربوط به شهر بابک کرمان هستند که چند سالی است منابع بسیار غنی از آن یافت شده است.

معادن فیروزه در غرب

جنوب غربی ایالات متحده از لحاظ تولید سنگ فیروزه بسیار غنی است و مناطقی مانند آریزونا، کالیفرنیا، کلرادو، نیومکزیکو و نوادا از مراکز عمده تولید آن در این کشور شناخته می شوند. در حال حاضر، آریزونا بزرگترین تولیدکننده این سنگ در کشــور است. نــوادا دیگر ایالت آمریکاست که با داشتن 120معدن، بخش عظیمی از سنگ فیروزه مورد استفاده صنعت جواهر سازی را تامین می کند. مرغوب تریــن نوع آن در ایالت متحده، از معدن “لس کریلوس” نیومکزیکو به دست می آید و قبل از ورود فاتحان اسپانیایی به قاره جدید، سنگ این معدن به طور گسترده توسط بومیان مورد بهره برداری قرار می گرفت.

چینی ها نیز پیش سه هزار سال ق.م. این گوهر را می شناختند و به طور محدود تولید و هنرمندانشان از آن برای برجسته کاری های آثار خود بکار می بردند. مارکوپولو نیــز در گزارش خود اشاره کرده است در ایالت سی چوان چین این سنگ یافت می شده است. در شرق و غرب اســتان تبت نیز از معادن آن وجود دارد.

تشخیص اصل بودن سنگ فیروزه

انگشتر فیروزه رگه دارامروزه نوع با کیفیت و اصل سنگ فیروزه بطور بسیار محدودی در بازار عرضه می شود. البته نوعی از آن به عنوان رنگ ثابت به بازار عرضه می شود که با مواد پلیمری ترکیب شده اند. این گونه از سنگها به علت تولید مصنوعی خود تغییر رنگ نمی دهند و در هر اندازه ای موجود می باشند.
هرچند که روغن،‌ آفت ‌این گوهر ‌محسوب ‌می شود ولی چربی(پارافین و یا مواد پلاستیک مایع) ‌باعث‌ جلا‌ و‌ دوام، پررنگ شدن و پر شدن خلل و فرج آن نیز می شود.‌

در گذشته برای زیبا تر کردن جلوه این سنگ از روش های اشباع کردن آن با روغن های رنگین، واکس و مواد پلاستیکی رنگی استفاده می شد. بنابراین با اتصال فلز داغ به این نقاط بوی بسیار زننده از پلاستیک به مشام می رسد. واکس و روغن در تماس با فلز داغ عرق کرده و در سنگ فیروزه باقی می ماند.  اینها معمولا وزن سبک تری در همین اندازه نسبت به نوع اصیل خود دارند.

نوع دیگری از بدل این گوهر را با رنگ کردن اغلب کالسدونی یا هولیت درست می کنند. قطعات شکسته یا پودر شده آن را نیز با چسب مخصوص در پرس شکل می دهند و یا از شیشه و سرامیک و پلاستیک برای ترمیم آن استفاده می کنند.

انواع سنگ فیروزه و تفاوت فیروزه شجر با عجم

انواع سنگ فیروزهاز انواع سنگ فیروزه در ایران می توان به فیروزه عجمی و شجر اشاره کرد. فیروزه عجمى بدون رگه و یکدست است و در ایران بهترین نوع از این سنگ در جهان محسوب شده و عددی فروخته می شود. قیمت آن بسته به اندازه، رنگ و وزن از 5000 ریال تا میلیون ها تومان متغییر است. بهترین رنگ این گوهر زیبا آبی آسمانی است که محبوبیت بسیاری دارد و در نوع عجمی می توان آن را مشاهد کرد.

نوع شجر نیز بصورت رگه دار با رنگ آبی و سبز دیده می شود. فیروزه شجری واجد رگچه هایى شبکه ای است و بسته به نوع و رنگ و فرم رگچه ها در 14 کلاس تعریف می شود. این نوع گرمی معامله می شود و با توجه به شرایط نگین تراشیده شده، قیمت های متفاوتی به خود می گیرد. در اروپا این نوع مقبولیت بیشتری دارد. اغلب نگین های این گوهر با برش کبوچان دیده می شوند و انواع برش دار یا فانتزی متداول نیستند.  فیروزه های ایرانی عموما برخلاف نوع تبتی رگه هایی درشت و قطعه هایی یک دست دارند. همچنین گونه های ایرانی پر رنگ تر از نوع سنگ های تبتی می باشند.

شرایط نگهداری سنگ فیروزه

استخراج فیروزه معدنی

در برخی منابع گفته شده وقتی رنگ این سنگ به سمت سبز شدن می رود علت آن از دست رفتن آب طبیعی موجود در این گوهر به دلیل گرما مثل نور آفتاب می باشد بطوری که حتی سنگ فیروزه مرغوب نیز در حرارت بالاتر از 250C رنگ آن به سبز مات تبدیل خواهد شد. این گوهر بسیار حساس در مقابل آلودگی است. از دیگر موارد تغییر رنگ ممکن است به علت تماس با مواد شیمیایی از جمله آرایشی خانم ها و یا مواد چربی ایجاد شود. پس در هنگام شستشوی دست با آب کلر دار یا صابون بهتر است انگشتر خود را از انگشت خود بیرون آورید.

سنگ فیروزه بسیار در مقابل خراش آسیب پذیر است. زیاد نگه داشتن این سنگ در آب باعث کمرنگ شدن آن می شود. بهتر است یک بار در ماه انرژی آن را با استفاده از قرار دادن آن در یک کاسه از سنگهای حدید یا هماتیت خشک تخلیه کرده و طی شب در میان سنگ های کریستال(کوارتز شفاف) آن را به دور از نور خورشید شارژ کنید.

فیروزه ؛ سنگ طلسم یا سنگ زندگی؟

طلسم های سنگ فیروزهشاید سنگ فیروزه قدیمی ترین سنگ قیمتی تاریخ بشر باشد که به عنوان طلسم برای قدرت، کسب موفقیت، حفاظت در برابر حوادث و قدرت های شیطانی کاربرد داشته است. این گوهر ریشه در اعماق تاریخ دارد و «سنگ زندگی» نیز نامیده می شود.

این سنگ فرهنگ ها را به هم پیوند داده است. از مصر قدیم، ایران باستان و سلسله شانگ در چین گرفته تا در میان اغلب بومیان آمریکا، این گوهر به عنوان سنگ شانس و طلسم مورد احترام بوده است. یافته های باستان شناسی نشان می دهد ساکنان اولیه نیمکره غربی هم با ویژگی های این گوهر آشنایی داشتند و از آن به عنوان یک عامل شانس و تضمین سلامتی بهره می بردند.

اعتقادات به سنگ فیروزه در مشرق زمین

این گوهر در طول زمان منشاء بسیاری از اعتقادات قدیمی بوده است. هندیان معتقد بودند انداختن انگشتر فیروزه در انگشت کوچک و نگاه کردن به ماه نو، ثروت زیادی به همراه خواهد آورد.  در قرن سوم مردم اعتقاد داشتند این سنگ قدرتی دارد که می تواند صاحبش را از افتادن از روی اسب حفظ و از وقوع حوادث مرگبار جلوگیری کند. همچنین اسب سواران ترکی و ایرانی آن را همانند یک طلسم بر افسار اسب می بستند تا از عوارضی که حین خوردن آب سرد در مواقع گرمای بیش از حد بدن اسب ایجاد می شود جلوگیری کنند.

ماسک قبیله آزتک هااز تغییر رنگ فیروزه به عنوان نشانه ای از خیانت زن تعبیر می شد. اعراب عقیده داشتند در هوای پاک و سالم، این گوهر درخشان تر و در هوای آلوده و غبارآلود رنگ پریده دیده می شود. ایرانیان عقیده داشتند تابش ماه نو بر سطح آن، برای صاحبش و اقبال به همراه می آورد و انسان را از شر شیطان محافظت می کند.

اعتقاد بومیان غربی به سنگ فیروزه

بومیان آمریکا هم چون آزتک ها، اینکاها و مایاها این گوهر معنوی را پرستش می کردند و در آیین های مذهبی از آن استفاده می کردند. در این تصویر ماسک آزتک ها را می بینید که آنها در آیین های مذهبی خود می پوشیدند. مصریان باستان، آن را نشان مکنت و ثروت می دانستند.

سرخپوست های زونی اعتقاد داشتند که سنگ فیروزه می تواند آنها را از شیاطین محافظت کند. سرخپوستان ناواهو و جادوگران قبیله های آمریکایی از آن برای بارور شدن ابرها برای باران اولیه که خیلی نیاز دارند، حین دعای خداوند باران، آن را به رودخانه پرتاب می کنند.

خواص جسمانی سنگ فیروزه

خواص سنگ فیروزه

در امپراتوری ایران باستان، سنگ آبی آسمانی فیروزه به عنوان دستبند و گردنبند برای محافظت فرد در مقابل مرگ های غیرطبیعی و چشم بد کاربرد داشت. آن ها هم چنین باور داشتند نگاه کردن به سطح این سنگ زیبا، بینایی چشم را افزایش می دهد و قرار دادن این گوهر روی چشم ملتهب، می تواند به درمان بیماری آن کمک کند.

مردمان باستان عقیده داشتند فیروزه از سلامت دارنده آن خبر می دهد چون به هنگام بیماری فرد، این سنگ هم رنگ پریده به نظر می رسد و هنگام مرگ صاحبش، رنگ خود را ازدست می دهد. آن ها هم چنین باور داشتند این گوهر در دستان یک صاحب جوان و سالم، بار دیگر درخشش خود را به دست می آورد. برخی عقیده داشتند این گوهر می تواند آب و هوا را پیش بینی کند و بر رویاها اثر بگذارد. حتی امروزه هم برخی می گویند سنگ فیروزه در درمان بیماری های تنفسی، التهاب حنجره ،تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش استرس تاثیر به سزایی دارد.

خواص سنگ فیروزه روی احساسات

حلقه طلا سنگ فیروزهدر روسیه دارای یک رسم طولانی از استفاده از انگشتر سنگ فیروزه در حلقه عروسی به عنوان نماد عشق دارد. در انگلستان مردم باور دارند این گوهر با عشق پایدار همراه می باشد. برای یک زن جوان غیر معمول نیست که قبل از اینکه راهی سفر شود یک انگشتر فیروزه به دوست پسر خود بدهد. این کار برای اطمینان از این است که او را فراموش نخواهد کرد.

فیروزه سنگ حقیقت است و فرد را ترغیب به بخشودگی و رهای خود از پشیمانی های بی فایده می نماید. همچنین به فرد القا می کند تا برای عمل به حقیقت، دلسوزی و بخشندگی دست به کار شود. شاید به همین دلیل است که برخی فیروزه را سنگ تمامیت و حقیقت می دانند. این گوهر به عنوان یک سنگ کنترل پرخاشگری و تجاوز معروف بود.

در جنگ با مسیحیان صلیبی، جنگجویان ترکی لباس فیروزه ای را به عنوان یک طلسم می دانستند و شمشیر خود را با آن تزئین می کردند تا از خودشان محافظت کنند و شجاعت خود را افزایش دهند. گفته شده است که از این گوهر جادویی برای غلبه بر ترس و تسلط در مبارزه همراه با حس پیروزی و آرامش درونی کاربرد داشته است

خواص سنگ فیروزه روی چاکرا و مدیتیشن

خواص سنگ فیروزه روی چاکرای پنجماز جمله خواص سنگ فیروزه می توان به تاثیر آن روی چاکرای گلو(پنجم) به عنوان هماهنگ کننده اشاره کرد. این سنگ عمیق ترین افکار فرد را برای وی آسان می سازد. این سنگ متعادل کننده و القا کننده احساس صلح و وقار می باشد و باعث شفای حوزه احساسی، تسکین تنش روانی و انتقال نقطه کانونی آگاهی به مرکز مخصوص آن در قلب می باشد.

سنگ فیروزه  از جنس عنصر زمین است و در جلوگیری از دست دادن ارتباط با ذهن آگاه در طی مراقبه های ژرف تاثیرگذار می باشد. این گوهر قدرت و حفاظت در طول سیر و سلوک عرفانی را فراهم می کند و با توجه به معنویت بالا، اقدام به بهبود مدیتیشن و آرامش بیشتر ذهن می کند.

فیروزه سنگ ماه تولد آذر

فیروزه سنگ اصلی ماه آذر است. همچنین متولدین بهمن و اردیبهشت نیز به عنوان سنگ ماه فرعی خود می توانند از خواص این سنگ بهره ببرند.

خواص سنگ فیروزه در رنگ درمانی

فیروزه رنگ جهان را در ابتدای آغاز بهاری نشان می دهد، وقتی که آبی زمستان در حال تغییر و ذوب شدن به سبز بهاری می باشد. این یک انرژی تازه و خوشایندی است که درون ما را به آرامش حقیقی تبدیل می کند و به گونه ای رشد و زندگی جدید به وجود می آورد.

رنگ درمانی با سنگ فیروزه
سنگ هایی با رنگ فیروزه ای بیش از حد، آرامش پس از طوفان را آورده، استرس را کاهش و افراط گرایی را خنثی می کند. در سایه های روشن تر این گوهر خوش رنگ، هماهنگی و صلح درونی را از طریق درک معنوی ارتقا می دهد. رنگ های تیره تر و غنی تر موجب قدرت قابل توجه و انعطاف پذیری بیشتری می شوند. آنها علیه نابردباری مقابله می کنند و ما را به ایده ها و محیط های جدید تطبیق می دهند.

در ویدئو زیر سنگ فیروزه معدنی و نحوه برش آن را برای شما علاقه مندان قرار داده ایم:

به مقاله سنگ فیروزه امتیاز دهید!

بررسی تخصصی این گوهر سنگ
خواص سنگ فیروزه
انواع سنگ فیروزه

عالی!

در این مقاله سعی شده از منابع معتبر جهت بررسی جامع سنگ فیروزه استفاده شود.

منابع
.(Robert Simmons & Naisha Ahsian, The Book of Stones (Berkley, CA: North Atlantic Books, 2007.(George Frederick Kunz, The Curious Lore of Precious Stones (New York: Dover Publications, 1971.(Melody, Love Is In The Earth (Wheat Ridge, CO: Earth-Love Publishing House, 1995.[Megemont, pp.] Florence Megemont, The Metaphysical Book of Gems and Crystals (Rochester, VT: Healing Arts Press, 2008)Crystal Enchantments by D.J. Conway, 1999Kyaw Soe Moe, Thomas M. Moses, and Paul Johnson. (2007)," polymer-impregnated turquoise, rapid communications", gems & gemology,149-151.King R.J. (2002)" Turquoise". Geology Today, 18(3).110–114منصور قربانی (1382) سنگها ‌و ‌کانيهای ‌گرانبها گوهرها (‌و‌جايگاه‌ آنها‌ در‌ايران)استاد داریوش ادیب (1389‌) فرهنگ ‌جامع ‌جواهرشناسی
برچسب ها

حسن کرمی

من عاشق کریستال ها و سنگهای زیادی هستم. نبود یک منبع درست درمورد سنگهای قیمتی باعث شد که ساعت ها وقت صرف تحقیق در این باره کنم و نوشتن رو شروع کنم!

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

 1. سلام خسته نباشید سنگ فیروزه که وزن آن یک کیلو و ۳۰۰ گرم باشد ممکن است که اصل باشد و از کجا متوجه شیم که چه ارزشی دارد؟
  با تشکر فراوان از شما

  1. سلام بله چرا اصل نباشه. منتهی اگر اطلاعاتتون قوی نیست بهتره به کارشناس مراجعه کنید. شاید اصلا کریزوکولا باشه. شاید اصلا فیروزه رنگ شده باشه. اگر به پیج اینستاگرامم مراجعه کرده باشین می بینین که روشهای زیاده هست که فیروزه رو رنگ یا اصلا بدلی داد. مثلا هالیت رو رنگ می کنن و به جای فیروزه می دن. راف طبیعی رو هم می شه بهسازی و رنگش رو با مواد پلیمیری یا رزین بهبود بخشید. درنتیجه شناخت ارزش اون مبنی بر نظر کارشناس برای تست اصل بودن سنگ و بعد تعیین فاکتور هایی مثل رنگ ، مقدار رگه یا.. هست.

 2. سلام
  ممنونم واسه اطلاعات و زحمتتون
  چرا اسمی از شهر بابک نبردین ، شهر بابک کرمان هم فیروزه خوبی داره
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *