سنگ گارنت چیست؟ خواص گارنت و انواع مختلف آن

سنگ گارنت چیست
یک گارنت مالایا 3.2 قیراطی از دره Umba – تانزانیا .

سنگ گارنت جزو سنگهای قیمتی تا نیمه قیمتی محسوب می شود که با درجه سختی و رنگهای مختلفی یافت می شوند. انواع سبز این کانی دارای نگین هایی بسیار زیبا و گران قیمت هستند و نوع نارنجی رنگ آنها عموما مورد توجه کلکسیونرها می باشند. همچنین در طول تاریخ از خواص سنگ گارنت در بسیاری از فرهنگها کاربرد مختلفی داشته است. آنچه در این مقاله می آموزیم: تاریخچه و ویژگی های این گوهرسنگ چیست و در چه مناطقی یافت می شود؟ انواع سنگ گارنت چیست؟ انواع تراش این گوهرسنگ چگونه است؟خواص سنگ گارنت کدامند و در چاکرا درمانی انواع آن چه خواصی دارند؟

سنگ گارنت در گذر تاریخ

تاریخچه سنگ گارنتبه دلیل شباهت  گارنت (Garnet) به دانه های سرخ میوه انار نام این کانی از واژه لاتین گرونا Grenatos به معنای “شبیه به دانه” گرفته شده است. دلیل دیگر این نام شاید این باشد که یونانیان باستان انار را به عنوان نمادی از هدیه عشق واقعی تلقی می کردند. در اسلام نیز گفته شده گارنت سنگی است که آسمان چهارم را روشن کند.

یک افسانه قدیمی وجود دارد که می گوید زمانی که حضرت نوح نور کافی برای هدایت کشتی خود نداشته از درخشش نور فانوسی با جنس سنگ گارنت مسافران را طی چهل روز هدایت کرده است. به همین دلیل بسیاری از مسافران در دوران باستان نیز به عنوان نمادین از آن جهت روشنایی مسیر آنرا همراه خود داشتند. در طول تاریخ سنگ گارنت یکی از کانی هایی با منبع فراوان و همچنین پر کاربرد در جواهرات به دلیل استحکام، قابلیت تراش، تنوع رنگی و زیبایی می باشد. یکی از قدیمی ترین گارنتهای کشف شده تاریخ مربوط به قبر اسکلت جوانی است که در آن مهره های گارنت یافت شده است و قدمت آن به 3000 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد.

مشخصات سنگ گارنت

مشخصات سنگ گارنت
سنگ گارنت آلماندین روی بستر گرافیت

گارنت سنگی با سیستم بلوری کوبیک(مکعبی) و با سختی 6.5 تا 7.5 در مقیاس موس (Mohs) است. وجود عناصر مختلف در این کانی موجب شده تا ترکیبات متنوعی با رنگهای گوناگون داشته باشد. فرم های رومب دودکاهدرون و تراپزوهدرون نیز مشخصه این گروه از کانی است. بیشتر گارنت ها در تماس توده های نفوذی با سنگهای میزبان آهکی و یا در شیست ها، شیل ها، در سنگهای آذرین درونی در حال سرد شدن و واحدهای رسوبی مثل گرانیت ها، پگماتیتها و گرانودیوریت ها تشکیل و یافت می شوند. در اصطلاح عامیانه گارنت به بلور های قرمز از نوع آلماندین و پیروپ گفته می شود. سنگ گارنت معمولا در سنگ های دگرگونی ایجاد می شود و در برابر هوازدگی فیزیکی و شیمیایی مقاوم است.

انواع گارنت

به طور کلی ، تغییرات رنگ در سنگ های قیمتی ناشی از ناخالصی های موجود در بلورهای میزبان است. در گارنت نیز همین گونه است. با این حال ، در بعضی موارد ، تشخیص اینکه کدام عنصر معدنی باعث ایجاد رنگ میشود، دشوار است. همچنین برخی از سنگ های قیمتی ، از جمله برخی از انواع گارنت ، رنگ خود را از فرمول شیمیایی اصلی خود می گیرند و نه از ناخالصی اضافه شده.انواع رنگ سنگ گارنت رنگ گارنت های قرمز و قهوه ای در اثر عناصر جزیی آهن در ساختار بلوری اونها حین تشکیل است. گارنت های نارنجی و صورتی از منگنز ، زرد از کلسیم و سبز از آلومینیوم ، کروم یا وانادیوم رنگ می گیرند. بسته به ترکیب این ناخالصی های جزئی ، گارنت ها رنگ و سایه رنگ های منحصر به فردی دارن. به عنوان مثال ، مخلوط آهن و کروم یک گارنت ارغوانی/ بنفش تولید می کند. همانند تمام سنگهای قیمتی ، گارنت هایی با رنگ نادر گرانترین هستند. برخی از نادرترین گارنت های رنگی عبارتند از: اسپسارتین که غنی از نارنجی قرمز هست که به آن ماندارین نیز می گویند. یا سه گانه غنی از سبز، تساوریت ، دمانتوئید و اواروویت. با این حال ، با ارزش ترین نوع ، گارنت کالرچنج یا تغییر رنگ دهنده است که از ماداگاسکار و تانزانیا استخراج میشود و در نور روز آبی و در زیر نور مصنوعی قرمز یا ارغوانی به نظر می رسد. گارنت آبی خالص محض وجود ندارد.

انواع سنگ گارنت

این کانی بر اساس ترکیبات شیمیایی و با توجه به رنگ و تفاوت ضریب شکست خود دارای دو دسته و چندین زیر گروه هستند که به توضیح آنها می پردازیم:

1) دسته پیرالسپیت (Pyralspite) شامل:

سنگ گارنت پیروپ (Pyrope)

سنگ گارنت پیروپپیروپ برگرفته از واژه یونانی pyrpos به معنی “آتشین” بوده و رنگ آن قرمز مایل به نارنجی، قهوه ای مایل به قرمز تا قرمز تیره و یا بنفش این کانی است. رنگ آن به علت وجود منگنز Mg در ترکیب سیلیکاته آن است. پیروب بصورت بلور شفاف تا نیمه شفاف بوده و از نظر ظاهری و همچنین تشابه رنگ ممکن است با گارنت آلماندین و اسپینل، یاقوت سرخ و یاقوت مصنوعی، شیشه و تورمالین اشتباه شود. این کانی در شیست ها و سنگهای تشکیل شده در فشار و حرارت بالا در مناطقی مانند ایالات متحده، چکوسلاواکی، معادن الماس آفریقای جنوبی، سری لانکا، برزیل، تانزانیا، استرالیا و زامبیا یافت می شود.

سنگ گارنت آلماندین (Almandine)

سنگ گارنت آلماندیننام آلماندین از مکانی در آسیا که به آلاباندا گرفته شده است که در گذشته سنگهای گارنت را در آن مکان تراش و صیقل می دادند. آلماندین دارای رنگ قرمز تیره تر از قرمز خونی بوده؛ ساختار آن آهن و آلومینیوم و رنگ قرمز آن ناشی از عنصر آهن است. در تجارت با نام “گارنت آفریقایی یا موزابیک” شناخته می شوند. وزن مخصوص آلماندین از پیروب بیشتر بوده و به دلیل تشابه نوع خالص آنها فقط با اندازه گیری وزن مخصوص می توان آنها را از همدیگر تشخیص داد. این کانی به وفور در سنگهای دگرگونی و در مناطقی مانند سریلانکا، هند(باکیفیت)، افغانستان، برزیل، اتریش و چکسلواکی یافت می شود. آلماندین های اسکاتلند غیر شفاف و کوچک می باشند.

سنگ گارنت رودولیت (Rhodolite)

سنگ گارنت رودولیتاز نظر شیمیایی رودولیت مابین پیروب و آلماندین با نسبت دو به یک است و در واقع یک نام تجاری برای توصیف انواع زیادی از گارنت های بنفش تا سیری متوسط رنگ می باشد. نام رودولیت از واژه یونانی “rhodonlithos” یا سنگ رز مانند است مشتق شده است.

سنگ گارنت اسپسارتین (Spessartine)

سنگ گارنت اسپسارتیننام این کانی از شهر اسپسارت (Spessart) در آلمان که برای اولین بار در آنجا یافت شده گرفته شده است. این کانی کمیاب بصورت حفره های بسیار و رنگ نارنجی پر رنگ تا صورتی – نارنجی یا زرد مایل به قهوه ای دیده می شود. گارنت اسپسارتین بسیار شبیه دسته هسونیت است. نمونه های با کیفیت آن در آلمان و ایتالیا، سریلانکا و برمه، برزیل، آمریکا سوئد و جمهوری مالاگاسی وجود دارد. در برزیل نمونه های باکیفیت آن با رنگ تیره وجود دارد و در جواهر سازی بکار برده می شود.

2) دسته یوگراندیت (Ugrandite) شامل:

سنگ گارنت یوواروئیت (Uvarovite)

سنگ گارنت یوواروئیتنام یوواروئیت از سیاستمداری ثروتمند در روسیه به نام Count Uvarove گرفته شده که درباره سنگ گارنت تحقیق نموده است. این کانی یکی از کمیاب ترین و بهترین گونه های گارنت است که فقط به رنگ سبز شبیه زمرد به علت وجود عنصر کرومیوم دیده می شود. به علت کوچک بودن کریستال های آن کمتر در جواهرسازی استفاده می شود. از منابع آن می توان به فنلاند، ایتالیا، روسیه، ترکیه، آمریکا و آفریقای جنوبی اشاره کرد.

سنگ گارنت آندرادیت (Andradite)

این نوع کانی که به وفور یافت می شود از نام دانشمند کانی شناس پرتغالی به نام آندرا J.B.Andrade گرفته شده است. رنگهایی نظیر زرد، سبز، قهوه ای تا سیاه از مشخصه آن است. این کانی در مکزیک، سوئیس، ایتالیا، گرین لند و آمریکا وجود دارد. بر طبق رنگ آندرادیت ها به سه گونه تقسیم بندی می شود:

1- سنگ گارنت ملانیت (Melanite)

سنگ گارنت ملانیتنوعی آندرادیت سیاه رنگ است که به عنوان بدل الماس استفاده می شود. سنگهای سیاه در صنعت جواهر بسیار نادر بوده که ملانیت یک نمونه مشهور از این نظر می باشد. به دلیل تیتان در آن با ترکیبات آهن جایگزین شده و رنگ سیاه را شامل می شود.

2- سنگ گارنت توپازولیت (Topazolite)

سنگ گارنت توپازولیتنوعی آندرادیت است که به رنگ های زرد تا زرد قهوه ای دیده میشود. به دلیل تشابه خود با سنگ توپاز، توپازولیت نامیده می شود.

3- سنگ گارنت دمانتوئید (Demantoid)

گارنت دمانتوئیدگارنت دمانتوئید نوعی آندرادیت سبز رنگ، با جلای الماسی است و یکی از کمیاب ترین و ارزشمندترین انواع خانواده گارنت در جواهرات قیمتی است. نام آن برگرفته از dutch demant به معنای الماس مشتق شده است. به دلیل اهمیت و وجود این نوع گوهرسنگ در ایران چندی پیش مقاله ای کامل تحت نام گارنت سبز دمانتوئید نوشتیم. در کوهستان اورال در روسیه مرکزی برای نخستین بار یافت شد و با برش برلیانی خود در میان مردم و طراحان جواهر و کلکسیونرها محبوبیت یافت. مهمترین ذخایر برای دمانتوئیدهای باکیفیت کوه های اورال است. همچنین در زئیر و کره یافت می شود، اما با کیفیت پائین تر. در ایران نیز مقادیر کمی از آن یافت می شود.

سنگ گارنت گروسولار (Grossular)

این گوهرسنگ مات و غیر شفاف به علت شبیه بودن به نوعی انگور فرنگی به نام Gooseberries به این اسم شناخته شده است. رنگهای زرد، نارنجی، سبز و حتی بی رنگ نیز یافت می شود. استفاده از آن در جواهرات کم است ولی انواع با کیفیت و نیمه شفاف آن می توانند یک گوهر محسوب شوند. سه نوع گروسولار وجود دارد:

1- سنگ گارنت ساووریت (Tsavorite)

گارنت ساووریتگارنت تساوریت اولین بار سال 1967 در پارک ملی تساو (Tsavo) کنیا یافت شده و رنگ آن از سبز تیره تا سبز روشن بوده و نوع سبز پر رنگ آن در جواهرات به دلیل رنگ، پاکی و شانس کمتر شکسته شدن در تراش دارای ارزش بالا و رقیب زمردهای باکیفت است. عامل رنگ دهنده در آن وانادیوم و کروم است. این گونه در کنیا، پاکستان، تانزاینا و دیگر نقاط جهان یافت شده است.

https://www.youtube.com/watch?v=MMcoYNp1O-A&t=8s

2- سنگ گارنت هسونیت (Hessonite)

سنگ گارنت هیسونیتهسونیت به نام سنگ Cinnamon یا دارچین نیز نامیده شده و به رنگ های قهوه ای تا نارنجی رنگ دیده می شود. در سریلانکا در سریلانکا، برزیل، کانادا، روسیه و آمریکا، گروسولر گارنت سبز در تانزانیا و مقداری در کنیا وجود دارد. نمونه های پاک آن از سریلانکا بدست آمده که مورد توجه کلکسیونر ها می باشد.

3- هیدروگروسولار (Hydrogrossular)

گارنت هیدروگروسولار هیدروگروسولار نوعی گروسولار سبز رنگ یا صورتی با سختی پایینتر گارنت های دیگر دارای آب هیدروکسید در شبکه کریستالی، غیر شفاف و مات به صورت توده فشرده یافت می شود. یه دلیل شباهت با کانی یشم سبز آن را “تراسوال جید” می خوانند. این کانی بیشتر در سنگهای متافورمیک در آفریقای جنوبی، نیوزلند و آمریکا یافت شده است.

لوکو گارنت (Leuco Garnet)

این نوع گارنت بی رنگ و مات در کانادا و مکزیک بوده و اهمیتی در صنعت جواهرسازی ندارد.

کدام سنگ گارنت برای تراش مناسب است؟

انواع تراش سنگ گارنتتنوع زیاد در سنگ گارنت حتی باعث شده که تراش هرنوع از آنها نیز متفاوت شود. به عنوان مثال از آنجایی که رنگ سنگ گارنت آلماندین قرمز بسیار تیره است قسمت پایین نگین آن را تهی می کنند تا روشن تر شود. در برخی از آلماندین ها ناخالصی های سوزنی شکل روتیل نیز مشاهده شده است. معمولا نگین های این کانی را صفحه دار، دانه های تسبیح، کابوشن و کنده کاری شده روی نقاشی های برجسته استفاده می کنند. بیشتر گارنتهای سبز و یا آنهایی که دارای نگین های بسیار ریز می باشند غالبا همراه بستر به عنوان کلکسیونی نگهداری می شوند.

ذخایر گارنت در ایران و جهان

بیشترین میزان ذخایر سنگ گارنت در کشورهای ایالات متحده آمریکا، هند، چین و استرالیا می باشد. یکی از بزرگترین سنگ گارنت های کشف شده در دنیا در کشور نروژ بوده که 35000 کیلوگرم وزن و 2.3 متر ارتفاع داشته است. بزرگترین سنگ گارنت جهان در سال 2009 نیز یک بلور استثنایی و شایت بزرگترین درشت گارنت ساووریت به وزن 325.14 قیراط با رنگی با کیفیت در شرق آفریقا یافت شد. در ایران پتانسیل بالایی از کانی گارنت وجود دارد که آن را می توان اغلب در اسکارن، گرانیت، پگماتیت، شیست و هورنفلس مشاهده کرد و از نوع گروسولار، اسپسارتین، آلماندین و آندرادیت می باشند. معادن سنگ گارنت از مهمترین مناطق دارای ذخایر آن مخصوصا نوع گارنت ارزشمند دمانتوئید در کشور می توان به بابانظر تکاب، کوه گبری رفسنجان، آذربایجان، باغ برج کرمان، خراسان، همدان و غیره اشاره نمود. بنابراین اگر اکتشاف اصولی و مدیریت بهره برداری صحیحی شود می تواند سبب اشتغال و سودآوری بالایی در کشور گردد.

خواص سنگ گارنت در چاکرا درمانی

خواص سنگ گارنت در چاکرا درمانیانواع مختلف این کانی دارای ویژگی های متفاوتی در بحث چاکرا درمانی می باشند:

 • در گوهر درمانی از خواص سنگ گارنت گروسلار به علت رنگ سبز روشن خود تقویت کننده چاکرای ناف (سوم) و قلب (چهارم) می باشد.
 • از خواص سنگ گارنت اسپسارتین به جهت رنگ نارنجی مایل به زرد خود می توانید در چاکراهای ریشه (اول)، طحال و اندام تناسلی(دوم) و همچنین ناف (سوم) استفاده نمایید.
 • در چاکرا درمانی از خواص سنگ گارنت رودولیت نیز با توجه به رنگ قرمز گل سرخی تا بنفش مات می تواند در چاکرای ریشه(اول)، قلب (چهارم) و تاج (هفتم بدلیل رنگ بنفش) پدیدار شود.
 • در سنگ درمانی از خواص گارنت آلماندین بدلیل دارا بودن رنگهای نارنجی – سرخ تا قرمز مایل به بنفش می توان به تقویت چاکرای ریشه(اول) که مختص رنگ قرمز است اشاره نمود.
 • از خواص گارنت آندرادیت در چاکرا درمانی می توان به دریافت انرژی در چاکرای ریشه (اول) و ستاره زمین (کف پا) اشاره نمود.
 • و در نهایت خواص گارنت یووارُیت در چاکراهای قلب (چهارم) و ناف (سوم) که به دلیل رنگ سبز سیر خود می تواند آنها را بهبود بخشد.

خواص درمانی سنگ گارنت چیست؟

خواص درمانی سنگ گارنتگارنتها به دلیل تنوع خود در رنگ ها خواص درمانی متفاوتی دارند با توجه به رنگ درمانی با سنگها و نوع آنها به توضیح خواص گارنت می پردازیم:

خواص سنگ گارنت گروسولار

خواص سنگ گارنت گروسولارگارنتهای گروسولار جذب کنندگان ارتعاشی طبیعی عالی برای اظهار فراوانی هستند و برای تجارت و موفقیت در آن بسیار مفیدند. این گارنت متعلق به اشتیاق فردی می باشد و فرد را در توانگری در جنبه های مثبت اقتصادی، خلاقیت، احساسی، هنرمندانه و همچنین سلامتی جسمانی تقویت می نماید. چنانچه این سنگ را با مولداویت سبز ترکیب کنید به بالاترین آرزوهای دست نیافتی خواهید رسید!

خواص سنگ گارنت اسپسارتین

خواص سنگ گارنت اسپسارتینگارنت اسپسارتین باعث ترغیب خوش بینی، اطمینان، شهامت، ارتقای اظهار وجود، خلاقیتی جدید و افزایش فعالیت در بدن می شود.این سنگ واقعیت های نهفته را به وادی ظهور می کشاند. همچنین به دلیل تقویت چاکارای دوم باروری و قدرت جنسی را افزایش و غدد درون ریز را تحت تاثیر قرار می دهد.

خواص سنگ گارنت رودولیت

خواص سنگ گارنت رودولیتگارنت رودولیت انرژی های چاکرای پایه، قلب و تاج را باهم ترکیب می کند و حمایتی جسمانی، احساسی و روحی را ارائه می دهد. از این خواص گارنت رودولیت جهت تسکین دادن و شفای حوزه احساسی، تسهیل ارتباط با درک درونی، هماهنگ شدن با قلب، درمانی مسائل جسمانی که ریشه در زخم های احساسی دارند استفاده می شود.

خواص سنگ گارنت آلماندین

خواص سنگ گارنت آلماندین سنگ گارنت آلماندین سنگی متعلق به محافظت روانی است و با برانگیختن انرژی های حیاتی نهفته بدن در رها کردن منفی ها، نگرانی و ترس فوبیا بسیار موثر است. این سنگ متعلق به دوران کهن تاریخ بشریت است، زمانی که مردم بسیار صمیمانه تر با زمین(چاکرای ریشه) ارتباط داشتند. از نظر جسمانی گارنت آلماندین می تواند اندام تناسلی را تقویت کند. همچنین در بهبودی از جراحت، سرزندگی، ارتباط فرد با طبیعت، افزایش انرژی و استقامت فرد کاربرد دارد.

خواص گارنت آندرادیت سیاه

خواص سنگ گارنت سیاهگارنت آندرادیت سیاه سنگی محافظت کننده در برابر انرژی های منفی است و به فرد در قدرت دادن به اعتماد به نفس و افزایش اطمینان به وی موثر می باشد. این گوهر به شخص در دستیابی انرژی های بنیادین، قدرت های ارتعاشی، دانسته های کهن و از دست رفته کمک می کند. این گوهرسنگ می تواند برای روشن ساختن مشعل ارتعاش طبیعات و یادگیری دانش اسراری و هماهنگی نیروهای بنیادی زمین برای شما راه گشا باشد. چنانچه نیاز دارید تا با مراقبه به اعماق ضمیر ناخودآگاه جمعی و حوزه مورفوژنتیک دانش ورود کنید گارنت آندرادیت سیاه بهترین در این ضمینه می باشد.

خواص گارنت سبز یووارُیت

خواص سنگ گارنت یوواروئیتاز خواص گارنت یووارُیت می توان به عنوان شفا دهنده احساس نارسایی در تمامی جنبه ها اعم از کمبود و فقر اقتصادی، عدم اعتماد به نفس، عشق یا قدرت، دانش و هرچیز دیگر استفاده کرد. از نظر روحانی یک تسهیل کننده هماهنگی بین جریان نامحدود عالم هستی می باشد.

خواص سنگ گارنت در منابع و باورهای کهن

در گذشته باور داشتند که گردنبند سنگ گارنت در شب می تواند ترس را از بین ببرد و یا کشیدن آن روی چشم باعث براقی چشمان و تقویت بینایی می شود. در گذشته این سنگ به عنوان یک طلسم برای مسافران استفاده می شد. گفته شده که سنگ ماه تولد دی ماه گارنت می باشد. سنگ گارنت به عنوان سنگی محافظ در مقابل هر نوع فاجعه ای است که مسافران ممکن است در پیش راه خود داشته باشند. در گذشته گفته اند که هرگاه شخصی بیست جو از سنگ گارنت با خود داشته باشد از علت لقوه و جذام و برص و صرع و قولنج ایمن باشد.

چنانچه کسی سنگ گارنت را در هنگام خواب با خود داشته باشد کابوس نخواهد دید. معرفه الجواهر

101 دیدگاه برای “سنگ گارنت چیست؟ خواص گارنت و انواع مختلف آن

 1. مسعود کریمی گفته:

  سلام دقیقا کدام گارنت سنگ متولد دی است؟ از نظر خواص و انرژی برای این ماه فرقی می کند کدام باشد؟

 2. رحیمی گفته:

  سلام گارنت را با چه چیزی رسوب زدایی کنیم تا تمیز تر دیده بشن ممنون میشم راهنمایی فرمائید

  • حسن کرمی گفته:

   درود، از نظر ظاهری بخصوص حالت تراش خورده نمی تونید تفاوتش رو به این راحتی بفهمید. نیاز به گرفتن وزن مخصوص و ضریب شکست اون هست.

  • عباس امیری گفته:

   آقای کرمی یه لطفی کنید جواب سریع و واضح بدیدنیم کیلو گارنت آلماندین قرمزتیرنور ردمیدن ابعاد شونم خوبه چگونه شفاف شون کنم

 3. بابک گفته:

  باعرض سلام و ادب و احترام محضر استاد عزیز.در صورت امکان به سوال من هم پاسخ بدید .ممنونتون میشم.در صورتی که کسی بخواهد وقت و هزینه ی لازم را برای پیدا کردن سنگ سبز گارنت باکیفیت داشته باشد.شخص شما کجا رو پیشنهاد میکنید برای کنکاش در این حوزه ؟ممنون میشم اگر پاسخ من هم بفرمایید .

 4. مهدی گفته:

  سلام ماتقریبا ۳.۴کیلو گارنت سرخ داریم میشه بفرماییدقیمتش چنده؟

  • حسن کرمی گفته:

   سلام بستگی داره چه کیفیتی باشن. اگر نور رو به سختی عبور بدن ممکنه گرمی هزار تومن نهایت بارزن. اگر نور رو بخوبی عبور بدن، سایز درشت و قابل تراش داشته باشن، بدون ترک باشن، این قیمت به ازای هر گرم میتونه خیلی بالاتر باشه..

 5. هدیه گفته:

  سلام پس گارنت آبی چی که میگن هر قیراطش یک و نیم میلیون دلاره ؟ راسته همچین چیزی ؟ اصلا وجود داره ؟ و چقدر معامله میشه ؟

  • حسن کرمی گفته:

   وجود که داره ولی خیلی نادره. معمولا در سایزهای ریز دیده میشه و درشت هاشون خیلی غیر معمول هستند. نمونه های گارنت آبی در بازارهای سطح پایین هم وجود داره که معمولا اسپینل آبی سنتتیک هستن.
   در هرصورت قیمتش خیلی بالاست و بکار من و شما هم نمیاد.

 6. مسعود گفته:

  سلام،راف گارنت بخوایم هرنوعی شما دارین.مقدار کم می‌خوام.

  • حسن کرمی گفته:

   سلام ما نمونه هایی که برای تراش هستن داریم که اونا هم گرمی بالای 300 هزارتومن هستن.

 7. mohsen گفته:

  سلام یه سنگ دارم میخواستم بفهمم که قیمتش چقدره وچه نوع سنگی هستش

  • سنگ شناس گفته:

   سلام عکس و سوالتون رو در قسمت پرسش و پاسخ گوهرشناسی سایت بفرستید

  • Ch گفته:

   درود خدا قوت. آیا بلور گارنت تکاب برای تراش مناسب است و فی بازار برای هر نگین اش چنده؟ ممنون

 8. بیژن عبدالوند گفته:

  باسلام خدمت استاد کرمی و خسته نباشید و تشکر بابت اطلاعات مفیدتون
  من یک گارنت آلماندین طبیعی که وسطش سوراخه و در گذشته ازش استفاده میشده رو دارم و اول اینکه همه میگفتن حتما یاقوته و وزنش ۱۱/۷۷ct هست و از دانشگاه خوارزمی براش شناسنامه گرفتم اگه کسی قصد خرید داشت لطفا راهنمایی کنید با ما ارتباط برقرار کنه،،، ممنون از شما استاد کرمی عزیز و دیگر همراهان🙏🌹🙏

 9. جمشید گفته:

  سلام خسته مطالب دوستان مطالعه میکردم سوالی به ذهنم رسید گفتم بپرسم در مورد قانون ایران در مورد سنگهای قیمتی چی هست مثلا فردی یک سنگ الماس یک قیراطی پیدا کنه یا 200 قیراطی میتونه بذار توی جیبش از ایران خارج بشه یا میتواند پیش خودش نگاه دارد یا توی ایران بفروشد ؟ تشکر

  • سنگ شناس گفته:

   سلام مشکلی نداره و مال خودش هست. میتونید حتی در آزمایشگاه های گوهرشناسی داخلی براش شناسنامه بگیرید.

   • جمشید گفته:

    200 قیراط یک سنگ ملی نمیشه یک چیز منحصر فرد که یک قانون خاص برای ان باشه . برای شناسنامه گرفتن سنگ هزینه باید پرداخت بشه . برای خارج شدن از ایران چیزی نفرمودین .با تشکر

    • سنگ شناس گفته:

     من که فکر نمیکنم مشکلی باشه. بله هزینه شناسنامه اون هم زیاده احتمالا.
     الماس ها قانون هایی دارن که به این راحتی نمیتونید بفروشید و باید حتما اول شناسنامه داخلی و بعد بین المللی داشته باشه. نیازه بگین از کجا کشف کردینش. علتش بحث الماس های خونین هست که میتونید در این باره در گوگل سرچ کنید.

   • D.r گفته:

    سلام من یه گارنت ارغوانی بزرگ دارم حدود ۳۰گرم هست روزا ابیه شبا بنفش ایا قیمتی هست

   • محمد عباسی گفته:

    سلام آقای کرمی من گارنت میخوام بگیرم ولی میترسم بهم یاقوت بدن تو این اوضاع، راهنمایی میکنید از کجا بگیرم یا سفارش بدم

 10. احمد گفته:

  سلام علیکم
  جناب کرمی بزرگوار از بذل توجه وحوصله درپاسخگویی سپاسگذارم
  بنده متولد نیمه دوم دیماه یا بهتر بگم ۲۷ دیماه هستم ..لطف بفرمایید که چه سنگی مناسب من میباشد که حالا به عنوان انگشتر ویااینکه گردن آویز استفاده کنم

  • سنگ شناس گفته:

   سلام بستگی داره به سلیقه شما.. اصلا اجباری به اینکه از سنگ ماه خود استفاده کنید نیست.

   • مهران گفته:

    سلام من سه عدد سنگ باسختی هفت و سرخ خیلی تیره هستن چند ساله دارم سه تاش صد گرم میشن وتراش خورده هستند اندازهاشون فرق میکنه کمی باهم جلویی نور خورشید خیلی نورانی میشن ودر تریکی سرخ تمام تیره سه تاشم شبیه ل غنچه تراش خوردن چه سنگی هستن ممنون

    • سنگ شناس گفته:

     درود، فقط باید در آزمایشگاه بررسی بشه. غیر ممکن هست با چند جمله و حتی با عکس بشه درباره سنگهای جواهری نظری داد

    • رضائی گفته:

     سلام . وقت بخیر
     مگ مقدار زیادی سنگ گارنت آلماندین دارم به سختی ۷.۳ که شناسنامشم گرفتم.
     کجا میتونم با فروش برسونمش

 11. *SaRa* گفته:

  با سلام.
  قصد ساخت دستبند سنگیی دارم که با پلاک طلا همراهه…
  از سنگهای مشکی میخوام استفاده کنم که بتوان تراش الماسی بشون داد و درخشش خاصی پیدا کنن.
  ممنون میشم راهنمایی کنید🌷

 12. *SaRa* گفته:

  سلام.
  میخواستم دستبند درست کنم، دنبال سنگ مشکی رنگ میگردم که درخشش خاصی داشته باشه…
  درضمن میخوام پلاک طلا هم بزارم براش خوردنده نباشه احیانن😊
  ممنونم🌷

  • محمد جزیره قشم گفته:

   سلام من چند تا سنگ از مسیر رودخونه های فصلی پیدا کردم روییشش شیشه هست کجا میتونم تشخیص بدم چه سنگیه و قیمتی باشه بفروشمش …نور سفید و ابی ازش رد میشه قرمز یا لیزر نه

   • حسن کرمی گفته:

    سلام عکس و سوالتون رو در قسمت پرسش و پاسخ گوهرشناسی سایت بفرستید تا سر وقت پاسخ بدم.

 13. امیر حسین گفته:

  باعرض سلام به دوستان و استادان من یکم گارنت دارم چطوری میتونم اون را بشناسم

 14. Mehdi گفته:

  سلام من به مقدار 300 گرم سنگ گارنت ملانیت دارم میخوام بفروشم قیمتشم دستم نیست هرکی خریداره بهم خبر بده

 15. Ali گفته:

  سلام خوب هستین من چهار نوع سنگ پیدا کردم روی سنگ سوراخ های وجود داره که به آهن ربا میچسبه سیاه رنگه اگه منو راهنمای بکنین ممنوم میشم اگه هم خواستین عکسشو میفرستم تشکر

  • حسن کرمی گفته:

   سلام به اینستاگرام سنگ شناس بفرستید. ولی معمولا از روی عکس نظر دادن اشتباست

 16. سیامک احمدزاده گفته:

  سلام و خسته نباشید به جناب استاد حسن کرمی.واقعا مطالب علمی خوبی را منتشر میکنید.به امید روزی که این صنعت در ایران جای خودشو باز کنه و این صنعت رونق بگیره. باتشکر از زحمات شما

 17. دارایی گفته:

  سلام وقت بخیر خسته نباشید
  مطالب بسیار جالبی بود دستتون درد نکنه
  بسیار عالی
  لطفا امکان کپی را فراهم کنید ممنون

  • حسن کرمی گفته:

   درود ، کلیک راست رو بستم که کپی نشن!
   ضمن اینکه اگر پاراگرافی هم کپی میکنید با ذکر لینک مرجع مجاز هست.

  • مهدی گفته:

   دوستان گارنت آلماندین که دونه های سیاه رنگ در سنگ میکا هستش کاربردش چیه ؟

 18. محمد گفته:

  چنتا انگشتر خوب برای لکنت زبان معرفی کنید که واقعا تاثیر داشته باشه

  • حسن کرمی گفته:

   درود، سنگها دارو یا درمان نیستند و بهتره به متخصص مراجعه کنید. هیچ انگشتری هم. نمیتونه این کار رو برای شما انجام بده.

 19. میلاد گفته:

  سلام بنده سنگ گارنت سبز دارم به وزن حدود دویصت گرم اگ کسی خریداره اطلاع بده

   • دانشور گفته:

    سلام وقت بخیر بنده یه معدن سنگ دارم الان تیکه های گوچک سنگ پیدا کردم و مطمینم بزرگتر هم داره قیمت این سنگ ها چقدر هست میتونم عکس تیکه ای که دارم براتون بفرستم قیمت چقدر هست ممنون میشم کمکم بکنید

    • رضا گفته:

     با سلام و سپاس از لطف شما که تجربیات ارزشمندتون را در اختیار قرار می‌دهید. تعدادی سنگ مثل گارنت (دمانتویید و انواع دیگر). توپاز شفاف حدود 350 قیراط. کهربا. و… دارم‌. شما حاضر به همکاری برای فروش هستید؟

 20. پانته آ گفته:

  ببخشید یه سوال داشتم.
  من نویسنده ی داستانای فانتزیم و برای جدید ترین داستانم نیاز دارم یه سنگ خاص رو بهم معرفی کنید. یه سنگ که ریشه‌ای توی عقاید جادویی افراد قرون وسطایی داشته باشه و توی دوره ی کنونی زیاد ازش استفاده نشه. چنین سنگی رو می شناسید؟

  • حسن کرمی گفته:

   در دوره کنونی از هر موقعی بیشتر از سنگها استفاده می شه. ولی بنظرم سنگ چخماق (Flint) خوبه. چون پیشینه تاریخی و بلندی داره و در قدیم هم اعتقادات زیادی راجب این سنگ وجود داشته که امروزه حتی دیگه به عنوان تزیئن هم کسی همراهش نمی بره. 🙂

  • کیا گفته:

   سلام بهترین سنگ.سنگ پادزهره که برمیگرده به دوره هخامنشیان

  • مرضیه گفته:

   سلام. ممنون میشم راهنماییم کنید که ایا سنگی با رنگ سرخابی هست؟

  • سعید سلگی گفته:

   سلام سنگ لاجورد در بسیاری از تمدنهای باستان از جمله مصر و ایران و یونان به سنگ خدایان شهرت داشته و در علم گوهردرمانی هم یکی از پر انرژی ترین سنگهاست. به نظذم مناسبترین مورده

 21. منتقم گفته:

  سلام اگه کسی محلی که ازین سنگا هست پیدا کنه .ایا امکان فروش سنگ هست ؟ یا باید وزارت معدن رفت و کلی کار اداری….‌.

  • حسن کرمی گفته:

   درود برای برداشت های زیاد بله ولی در حد جزئی فک نکنم مشکل خاصی باشه.

 22. پرواز گفته:

  درود بیکران بر شما ، که اینقدر با دانسته های گرانبهاتون دیگران رو راهنمائی میکنید. سرور گرامی آیا کریستال کوارتز در اندازه ی طول بیست سانت ، قطر پایه پنج سانت (انتها) رو میشه تهیه کرد ، و شفاف باشه . هزاران بار سپاس

  • حسن کرمی گفته:

   درود قبلا داشتم البته یکم کوچیکتر. منتهی کوارتز های ایرانی اکثرا شیری رنگ ان و غیر شفاف هستن و اون شفاف هاشون یا بصورت خوشه ای هستن که به کار شما نمیاد یا خیلی ریز (سانتیمتر 5-8) هستن. مگر اینکه نوع هایی از کشورهای دیگه بتونین پیدا کنین. که البته دقت داشته باشین کوارتز سنتتیک ندن بهتون (زوایای کریستال و شفافیت و.. کاملا ایده آل هست در نمونه های مصنوعی)

  • حسن کرمی گفته:

   درود بر شما سایت سنگ شناس همیشه آنلاینه و به مطالب سر بزنید.

   • صفورا دادو گفته:

    سلام من یه سنگ دارم میخواستم بهم بگید که نوع سنگ چیه .ممنون میشم .عکسشو چطور میتونم بفرستم.؟

 23. ع- آروان گفته:

  سلام
  دمانتویید چنانچه اندازه آنها در حد ماسه باشید بجز مصرف در سمباده و فیلتر تصفیه آب کاربرد دیگری دارد و قیمت کیلویی آن چقدر هست?

  • حسن کرمی گفته:

   سلام گارنت دمانتوئید به خاطر جلای بالایی که داره می تونه در مخراج کاری و بصورت نگین خیلی ریز هم بکار بره. یا اینکه اگر ریز باشن می زارنشون رو همون بستر و بصورت کلکسیونی می فروشن. این موارد استفاده که گفتید مربوط به گارنت های معمول دیگه هست. قیمت ریزشون رو اطلاعی ندارم ولی درشت هاشون گرمی تقریبا صد هزار تومانه.

 24. موسوی گفته:

  سلام آیا در ایران سنگ گارنت دمانتوئید سبز پیدا میشه جهت کار روی انگشتری ؟؟؟؟؟

 25. سامان گفته:

  سلام, سپاس از توضیحات عالی و بسیار مفصل حضرتعالی
  میخواستم خدمتتون عرض کنم که لعل گارنت یا به قولی نوعی از گارنت نیست, لعل اسپینل هست که بسیار کمیاب تر و گرانقیمت تر از گارنت هست و انواع باکیفیت و درشت آن حتی تا ده برابر کمیاب تر از یاقوت و الماس هست
  موفق و مؤید و پیروز باشید انشاالله

  • حسن کرمی گفته:

   درود بر شما. در گذشته اساسا فرق گارنت و اسپینل رو کسی نمی دونسته. تا جایی که حتی برخی اسپینل های تاجیکستان یا گارنت های باکیفیت رو یاقوت تصور می کردند. حتی امروزه هم شناخت فرق این دو سخته. بنابراين منظور از لعل می تونه نوع های باکیفیت گارنت مثل رودولایت نیز باشه. هرچند امروزه بطور رایج در بازار گارنت رو لعل می گن.
   اسپینل کمیاب تر هست ولی به هیچ وجه از نظر قیمت با یاقوت و الماس و.. قابل قیاس نیست! یه دلیلش می تونه سختی باشه یا اینکه معمولا اسپینل ها در اندازه های کوچیک یافت می شن.

 26. یاسان گفته:

  سلام.
  آیا سنگ های معادن کالکوپیریت با چگالی 3الی4 و سیاه مات یک نوع لعل است.
  سنگ هایی با چگالی میانگین3.20 مات آیا ارزش دارند ….رنگ نارنجی مات ….اما قابل سیقل دادن هستند.
  تشکر وبلاگ علمی کامل شما .

  • حسن کرمی گفته:

   سلام کلا وزن مخصوص انواع گارنت تقریبا از 3.47 (Hydrogrossular) شروع می شه تا نوع هایی با وزن مخصوص 4.5 . بطور کلی اونهایی که بعد از پولیش بتونن نور رو مقداری عبور بدن یا مثلا قرمز شن و یا جلا داشته باشن ارزش دارن. سنگ گارنت به زیباییشه وگرنه خلیلی از نمونه های اون ممکنه اصلا ارزشی هم نداشته باشن.

   • ریبوارعبدلله پور گفته:

    عرض سلام وارادت .خیلی عالی بود واینک خداراشکرمیکنم که فکرکنم دومین گارنت سبز به وزن ۲۳گرم ونیم درجهان باکیفیت خیلی عالی وزیباشبیه به الماس دراختیاربنده هست

 27. علی گفته:

  با درودبسیار بسیار عالی بهتر این واضح نمیتوان نوشت ارزوی توفیق پیشرفت برای شما در پناه ایزد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *