سنگهای قیمتی

سنگ گارنت چیست؟ خواص لعل و انواع مختلف آن

چکيده مقاله سنگ گارنت و خواص و انواع آن

سنگ گارنت چیست؟ خواص سنگ لعلسنگ گارنت یا لعل جزو سنگهای قیمتی تا نیمه قیمتی محسوب می شود که با درجه سختی و رنگهای مختلفی یافت می شوند. انواع سبز این کانی دارای نگین هایی بسیار زیبا و گران قیمت هستند و نوع نارنجی رنگ آنها عموما مورد توجه کلکسیونرها می باشند. همچنین در طول تاریخ از خواص سنگ لعل یا گارنت در بسیاری از فرهنگها کاربرد مختلفی داشته است.

آنچه در این مقاله می آموزیم:
تاریخچه و ویژگی های این گوهرسنگ چیست و در چه مناطقی یافت می شود؟ انواع سنگ گارنت چیست؟ انواع تراش این گوهرسنگ چگونه است؟خواص سنگ لعل کدامند و در چاکرا درمانی انواع آن چه خواصی دارند؟


سنگ لعل یا گارنت در گذر تاریخ

تاریخچه سنگ گارنتبه دلیل شباهت لعل یا گارنت (Garnet) به دانه های سرخ میوه انار، نام این کانی از واژه لاتین گرونا Grenatos به معنای “شبیه به دانه” گرفته شده است. دلیل دیگر این نام شاید این باشد که یونانیان باستان انار را به عنوان نمادی از هدیه عشق واقعی تلقی می کردند. در اسلام نیز گفته شده لعل سنگی است که آسمان چهارم را روشن کند.

یک افسانه قدیمی وجود دارد که می گوید زمانی که حضرت نوح نور کافی برای هدایت کشتی خود نداشته از درخشش نور فانوسی با جنس سنگ لعل مسافران را طی چهل روز هدایت کرده است. به همین دلیل بسیاری از مسافران در دوران باستان نیز به عنوان نمادین از آن جهت روشنایی مسیر آنرا همراه خود داشتند.

در طول تاریخ سنگ گارنت یکی از کانی هایی با منبع فراوان و همچنین پر کاربرد در جواهرات به دلیل استحکام، قابلیت تراش، تنوع رنگی و زیبایی می باشد. یکی از قدیمی ترین لعل های کشف شده تاریخ مربوط به قبر اسکلت جوانی است که در آن مهره های لعل یافت شده است و قدمت آن به 3000 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد.

مشخصات سنگ گارنت (لعل)

مشخصات سنگ گارنت
سنگ گارنت آلماندین روی بستر گرافیت

گارنت سنگی با سیستم بلوری کوبیک(مکعبی) و با سختی 6.5 تا 7.5 در مقیاس موس (Mohs) است. وجود عناصر مختلف در این کانی موجب شده تا ترکیبات متنوعی با رنگهای گوناگون داشته باشد. فرم های رومب دودکاهدرون و تراپزوهدرون نیز مشخصه این گروه از کانی است.

بیشتر گارنت ها در تماس توده های نفوذی با سنگهای میزبان آهکی و یا در شیست ها، شیل ها، در سنگهای آذرین درونی در حال سرد شدن و واحدهای رسوبی مثل گرانیت ها، پگماتیتها و گرانودیوریت ها تشکیل و یافت می شوند. در اصطلاح عامیانه لعل به بلور های قرمز از نوع آلماندین و پیروپ گفته می شود. سنگ گارنت معمولا در سنگ های دگرگونی ایجاد می شود و در برابر هوازدگی فیزیکی و شیمیایی مقاوم است.

انواع سنگ گارنت

این کانی بر اساس ترکیبات شیمیایی و با توجه به رنگ و تفاوت ضریب شکست خود دارای دو دسته و چندین زیر گروه هستند که به توضیح آنها می پردازیم:

1) دسته پیرالسپیت (Pyralspite) شامل:

سنگ گارنت پیروپ (Pyrope)

سنگ گارنت پیروپپیروپ برگرفته از واژه یونانی pyrpos به معنی “آتشین” بوده و رنگ آن قرمز مایل به نارنجی، قهوه ای مایل به قرمز تا قرمز تیره و یا بنفش این کانی است. رنگ آن به علت وجود منگنز Mg در ترکیب سیلیکاته آن است. پیروب بصورت بلور شفاف تا نیمه شفاف بوده و از نظر ظاهری و همچنین تشابه رنگ ممکن است با گارنت آلماندین و اسپینل، یاقوت سرخ و یاقوت مصنوعی، شیشه و تورمالین اشتباه شود.

این کانی در شیست ها و سنگهای تشکیل شده در فشار و حرارت بالا در مناطقی مانند ایالات متحده، چکوسلاواکی، معادن الماس آفریقای جنوبی، سری لانکا، برزیل، تانزانیا، استرالیا و زامبیا یافت می شود.

سنگ گارنت آلماندین (Almandine)

سنگ گارنت آلماندیننام آلماندین از مکانی در آسیا که به آلاباندا گرفته شده است که در گذشته سنگهای لعل را در آن مکان تراش و صیقل می دادند. آلماندین دارای رنگ قرمز تیره تر از قرمز خونی بوده؛ ساختار آن آهن و آلومینیوم و رنگ قرمز آن ناشی از عنصر آهن است. در تجارت با نام “گارنت آفریقایی یا موزابیک” شناخته می شوند.

وزن مخصوص آلماندین از پیروب بیشتر بوده و به دلیل تشابه نوع خالص آنها فقط با اندازه گیری وزن مخصوص می توان آنها را از همدیگر تشخیص داد. این کانی به وفور در سنگهای دگرگونی و در مناطقی مانند سریلانکا، هند(باکیفیت)، افغانستان، برزیل، اتریش و چکسلواکی یافت می شود. آلماندین های اسکاتلند غیر شفاف و کوچک می باشند.

سنگ گارنت رودولیت (Rhodolite)

سنگ گارنت رودولیتاز نظر شیمیایی رودولیت مابین پیروب و آلماندین با نسبت دو به یک است و در واقع یک نام تجاری برای توصیف انواع زیادی از گارنت های بنفش تا سیری متوسط رنگ می باشد. نام رودولیت معمولا به یاقوت قرمز سیلان که از واژه یونانی “rhodonlithos” یا سنگ رز مانند است مشتق شده است.

سنگ گارنت اسپسارتین (Spessartine)

سنگ گارنت اسپسارتیننام این کانی از شهر اسپسارت (Spessart) در آلمان که برای اولین بار در آنجا یافت شده گرفته شده است. این کانی کمیاب بصورت حفره های بسیار و رنگ نارنجی پر رنگ تا صورتی – نارنجی یا زرد مایل به قهوه ای دیده می شود.

گارنت اسپسارتین بسیار شبیه دسته هسونیت است. نمونه های با کیفیت آن در آلمان و ایتالیا، سریلانکا و برمه، برزیل، آمریکا سوئد و جمهوری مالاگاسی وجود دارد. در برزیل نمونه های باکیفیت آن با رنگ تیره وجود دارد و در جواهر سازی بکار برده می شود.

2) دسته یوگراندیت (Ugrandite) شامل:

سنگ گارنت یوواروئیت (Uvarovite)

سنگ گارنت یوواروئیتنام یوواروئیت از سیاستمداری ثروتمند در روسیه به نام Count Uvarove گرفته شده که درباره سنگ لعل تحقیق نموده است. این کانی یکی از کمیاب ترین و بهترین گونه های گارنت است که فقط به رنگ سبز شبیه زمرد به علت وجود عنصر کرومیوم دیده می شود. به علت کوچک بودن کریستال های آن کمتر در جواهرسازی استفاده می شود. از منابع آن می توان به فنلاند، ایتالیا، روسیه، ترکیه، آمریکا و آفریقای جنوبی اشاره کرد.

سنگ گارنت آندرادیت (Andradite)

این نوع کانی که به وفور یافت می شود از نام دانشمند کانی شناس پرتغالی به نام آندرا J.B.Andrade گرفته شده است. رنگهایی نظیر زرد، سبز، قهوه ای تا سیاه از مشخصه آن است. این کانی در مکزیک، سوئیس، ایتالیا، گرین لند و آمریکا وجود دارد.

بر طبق رنگ آندرادیت ها به سه گونه تقسیم بندی می شود:

1- سنگ گارنت ملانیت (Melanite)

سنگ گارنت آندرادیت ملانیتنوعی آندرادیت سیاه رنگ است که به عنوان بدل الماس استفاده می شود. سنگهای سیاه در صنعت جواهر بسیار نادر بوده که ملانیت یک نمونه مشهور از این نظر می باشد. به دلیل تیتان در آن با ترکیبات آهن جایگزین شده و رنگ سیاه را شامل می شود.

2- سنگ گارنت توپازولیت (Topazolite)

سنگ گارنت توپازولیتنوعی آندرادیت است که به رنگ های زرد تا زرد قهوه ای دیده میشود. به دلیل تشابه خود با سنگ توپاز، توپازولیت نامیده می شود.

3- سنگ گارنت دمانتوئید (Demantoid)

گارنت دمانتوئیدگارنت دمانتوئید نوعی آندرادیت سبز رنگ، با جلای الماسی است و یکی از کمیاب ترین و ارزشمندترین انواع خانواده گارنت در جواهرات قیمتی است. نام آن برگرفته از dutch demant به معنای الماس مشتق شده است. به دلیل اهمیت و وجود این نوع گوهرسنگ در ایران چندی پیش مقاله ای کامل تحت نام گارنت سبز دمانتوئید نوشتیم.

در کوهستان اورال در روسیه مرکزی برای نخستین بار یافت شد و با برش برلیانی خود در میان مردم و طراحان جواهر و کلکسیونرها محبوبیت یافت. مهمترین ذخایر برای دمانتوئیدهای باکیفیت کوه های اورال است. همچنین در زئیر و کره یافت می شود، اما با کیفیت پائین تر. در ایران نیز مقادیر کمی از آن یافت می شود.

سنگ گارنت گروسولار (Grossular)

این گوهرسنگ مات و غیر شفاف به علت شبیه بودن به نوعی انگور فرنگی به نام Gooseberries به این اسم شناخته شده است. رنگهای زرد، نارنجی، سبز و حتی بی رنگ نیز یافت می شود. استفاده از آن در جواهرات کم است ولی انواع با کیفیت و نیمه شفاف آن می توانند یک گوهر محسوب شوند.

سه نوع گروسولار وجود دارد:

1- سنگ گارنت ساووریت (Tsavorite)

گارنت ساووریتساووریت اولین بار سال 1967 در پارک ملی تساو (Tsavo) کنیا یافت شده و رنگ آن از سبز تیره تا سبز روشن بوده و نوع سبز پر رنگ آن در جواهرات به دلیل رنگ، پاکی و شانس کمتر شکسته شدن در تراش دارای ارزش بالا و رقیب زمردهای باکیفت است. عامل رنگ دهنده در آن وانادیوم و کروم است. این گونه در کنیا، پاکستان، تانزاینا و دیگر نقاط جهان یافت شده است.

2- سنگ گارنت هسونیت (Hessonite)

سنگ گارنت هیسونیتهسونیت به نام سنگ Cinnamon یا دارچین نیز نامیده شده و به رنگ های قهوه ای تا نارنجی رنگ دیده می شود. در سریلانکا در سریلانکا، برزیل، کانادا، روسیه و آمریکا، گروسولر گارنت سبز در تانزانیا و مقداری در کنیا وجود دارد. نمونه های پاک آن از سریلانکا بدست آمده که مورد توجه کلکسیونر ها می باشد.

3- هیدروگروسولار (Hydrogrossular)

گارنت هیدروگروسولار هیدروگروسولار نوعی گروسولار سبز رنگ یا صورتی با سختی پایینتر گارنت های دیگر دارای آب هیدروکسید در شبکه کریستالی، غیر شفاف و مات به صورت توده فشرده یافت می شود. یه دلیل شباهت با کانی یشم سبز آن را “تراسوال جید” می خوانند. این کانی بیشتر در سنگهای متافورمیک در آفریقای جنوبی، نیوزلند و آمریکا یافت شده است.

لوکو گارنت (Leuco Garnet)

این نوع گارنت بی رنگ و مات در کانادا و مکزیک بوده و اهمیتی در صنعت جواهرسازی ندارد.

کدام سنگ گارنت برای تراش مناسب است؟

انواع تراش سنگ گارنتتنوع زیاد در سنگ گارنت حتی باعث شده که تراش هرنوع از آنها نیز متفاوت شود. به عنوان مثال از آنجایی که رنگ سنگ گارنت آلماندین قرمز بسیار تیره است قسمت پایین نگین آن را تهی می کنند تا روشن تر شود. در برخی از آلماندین ها ناخالصی های سوزنی شکل روتیل نیز مشاهده شده است.

معمولا نگین های این کانی را صفحه دار، دانه های تسبیح، کابوشن و کنده کاری شده روی نقاشی های برجسته استفاده می کنند. بیشتر گارنتهای سبز و یا آنهایی که دارای نگین های بسیار ریز می باشند غالبا همراه بستر به عنوان کلکسیونی نگهداری می شوند.

ذخایر گارنت در ایران و جهان

بیشترین میزان ذخایر سنگ گارنت در کشورهای ایالات متحده آمریکا، هند، چین و استرالیا می باشد. یکی از بزرگترین سنگ گارنت های کشف شده در دنیا در کشور نروژ بوده که 35000 کیلوگرم وزن و 2.3 متر ارتفاع داشته است.

بزرگترین سنگ گارنت جهان

در سال 2009 نیز یک بلور استثنایی و شایت بزرگترین درشت گارنت ساووریت به وزن 325.14 قیراط با رنگی با کیفیت در شرق آفریقا یافت شد. در ایران پتانسیل بالایی از کانی گارنت وجود دارد که آن را می توان اغلب در اسکارن، گرانیت، پگماتیت، شیست و هورنفلس مشاهده کرد و از نوع گروسولار، اسپسارتین، آلماندین و آندرادیت می باشند.

معادن سنگ گارنت

از مهمترین مناطق دارای ذخایر آن مخصوصا نوع گارنت ارزشمند دمانتوئید در کشور می توان به بابانظر تکاب، کوه گبری رفسنجان، آذربایجان، باغ برج کرمان، خراسان، همدان و غیره اشاره نمود. بنابراین اگر اکتشاف اصولی و مدیریت بهره برداری صحیحی شود می تواند سبب اشتغال و سودآوری بالایی در کشور گردد.

خواص سنگ لعل در چاکرا درمانی

خواص سنگ لعل یا گارنت در چاکرا درمانیانواع مختلف این کانی دارای ویژگی های متفاوتی در بحث چاکرا درمانی می باشند:

 • در گوهر درمانی از خواص سنگ لعل گروسلار به علت رنگ سبز روشن خود تقویت کننده چاکرای ناف (سوم) و قلب (چهارم) می باشد.
 • از خواص سنگ لعل اسپسارتین به جهت رنگ نارنجی مایل به زرد خود می توانید در چاکراهای ریشه (اول)، طحال و اندام تناسلی(دوم) و همچنین ناف (سوم) استفاده نمایید.
 • در چاکرا درمانی از خواص سنگ لعل رودولیت نیز با توجه به رنگ قرمز گل سرخی تا بنفش مات می تواند در چاکرای ریشه(اول)، قلب (چهارم) و تاج (هفتم بدلیل رنگ بنفش) پدیدار شود.
 • در سنگ درمانی از خواص لعل آلماندین بدلیل دارا بودن رنگهای نارنجی – سرخ تا قرمز مایل به بنفش می توان به تقویت چاکرای ریشه(اول) که مختص رنگ قرمز است اشاره نمود.
 • از خواص گارنت آندرادیت در چاکرا درمانی می توان به دریافت انرژی در چاکرای ریشه (اول) و ستاره زمین (کف پا) اشاره نمود.
 • و در نهایت خواص گارنت یووارُیت در چاکراهای قلب (چهارم) و ناف (سوم) که به دلیل رنگ سبز سیر خود می تواند آنها را بهبود بخشد.

خواص درمانی سنگ لعل چیست؟

خواص درمانی سنگ لعلگارنتها به دلیل تنوع خود در رنگ ها خواص درمانی متفاوتی دارند. با توجه به رنگ درمانی با سنگها و نوع آنها به توضیح خواص لعل می پردازیم:

خواص سنگ لعل گروسولار

خواص سنگ لعل گروسولارگارنتهای گروسولار جذب کنندگان ارتعاشی طبیعی عالی برای اظهار فراوانی هستند و برای تجارت و موفقیت در آن بسیار مفیدند. این لعل متعلق به اشتیاق فردی می باشد و فرد را در توانگری در جنبه های مثبت اقتصادی، خلاقیت، احساسی، هنرمندانه و همچنین سلامتی جسمانی تقویت می نماید. چنانچه این سنگ را با مولداویت سبز ترکیب کنید به بالاترین آرزوهای دست نیافتی خواهید رسید!

خواص سنگ لعل اسپسارتین

خواص سنگ لعل اسپسارتینگارنت اسپسارتین باعث ترغیب خوش بینی، اطمینان، شهامت، ارتقای اظهار وجود، خلاقیتی جدید و افزایش فعالیت در بدن می شود.این سنگ واقعیت های نهفته را به وادی ظهور می کشاند. همچنین به دلیل تقویت چاکارای دوم باروری و قدرت جنسی را افزایش و غدد درون ریز را تحت تاثیر قرار می دهد.

خواص سنگ لعل رودولیت

خواص سنگ لعل رودولیتلعل رودولیت انرژی های چاکرای پایه، قلب و تاج را باهم ترکیب می کند و حمایتی جسمانی، احساسی و روحی را ارائه می دهد.
از این خواص لعل رودولیت جهت تسکین دادن و شفای حوزه احساسی، تسهیل ارتباط با درک درونی، هماهنگ شدن با قلب، درمانی مسائل جسمانی که ریشه در زخم های احساسی دارند استفاده می شود.

خواص سنگ گارنت آلماندین

خواص سنگ گارنت آلماندینلعل قرمز یا سنگ گارنت آلماندین سنگی متعلق به محافظت روانی است و با برانگیختن انرژی های حیاتی نهفته بدن در رها کردن منفی ها، نگرانی و ترس فوبیا بسیار موثر است. این سنگ متعلق به دوران کهن تاریخ بشریت است، زمانی که مردم بسیار صمیمانه تر با زمین(چاکرای ریشه) ارتباط داشتند.

از نظر جسمانی لعل آلماندین می تواند اندام تناسلی را تقویت کند. همچنین در بهبودی از جراحت، سرزندگی، ارتباط فرد با طبیعت، افزایش انرژی و استقامت فرد کاربرد دارد.

خواص گارنت آندرادیت سیاه

خواص سنگ گارنت سیاهگارنت آندرادیت سیاه سنگی محافظت کننده در برابر انرژی های منفی است و به فرد در قدرت دادن به اعتماد به نفس و افزایش اطمینان به وی موثر می باشد. این گوهر به شخص در دستیابی انرژی های بنیادین، قدرت های ارتعاشی، دانسته های کهن و از دست رفته کمک می کند.

این گوهرسنگ می تواند برای روشن ساختن مشعل ارتعاش طبیعات و یادگیری دانش اسراری و هماهنگی نیروهای بنیادی زمین برای شما راه گشا باشد. چنانچه نیاز دارید تا با مراقبه به اعماق ضمیر ناخودآگاه جمعی و حوزه مورفوژنتیک دانش ورود کنید لعل آندرادیت سیاه بهترین در این ضمینه می باشد.

خواص گارنت سبز یووارُیت

خواص سنگ گارنت یوواروئیتاز خواص گارنت یووارُیت می توان به عنوان شفا دهنده احساس نارسایی در تمامی جنبه ها اعم از کمبود و فقر اقتصادی، عدم اعتماد به نفس، عشق یا قدرت، دانش و هرچیز دیگر استفاده کرد. از نظر روحانی یک تسهیل کننده هماهنگی بین جریان نامحدود عالم هستی می باشد.

خواص سنگ لعل در منابع و باورهای کهن

خواص سنگ لعل در طب سنتیدر گذشته باور داشتند که گردنبند سنگ لعل در شب می تواند ترس را از بین ببرد و یا کشیدن آن روی چشم باعث براقی چشمان و تقویت بینایی می شود. در گذشته این سنگ به عنوان یک طلسم برای مسافران استفاده می شد. گفته شده که سنگ ماه تولد دی ماه لعل می باشد.

سنگ لعل به عنوان سنگی محافظ در مقابل هر نوع فاجعه ای است که مسافران ممکن است در پیش راه خود داشته باشند. در گذشته گفته اند که هرگاه شخصی بیست جو از سنگ لعل با خود داشته باشد از علت لقوه و جذام و برص و صرع و قولنج ایمن باشد.

چنانچه کسی سنگ لعل را در هنگام خواب با خود داشته باشد کابوس نخواهد دید. معرفه الجواهر

برچسب ها

‫39 نظرها

 1. سلام وقت بخیر خسته نباشید
  مطالب بسیار جالبی بود دستتون درد نکنه
  بسیار عالی
  لطفا امکان کپی را فراهم کنید ممنون

  1. درود ، کلیک راست رو بستم که کپی نشن!
   ضمن اینکه اگر پاراگرافی هم کپی میکنید با ذکر لینک مرجع مجاز هست.

  2. دوستان گارنت آلماندین که دونه های سیاه رنگ در سنگ میکا هستش کاربردش چیه ؟

 2. چنتا انگشتر خوب برای لکنت زبان معرفی کنید که واقعا تاثیر داشته باشه

  1. درود، سنگها دارو یا درمان نیستند و بهتره به متخصص مراجعه کنید. هیچ انگشتری هم. نمیتونه این کار رو برای شما انجام بده.

 3. سلام بنده سنگ گارنت سبز دارم به وزن حدود دویصت گرم اگ کسی خریداره اطلاع بده

   1. سلام وقت بخیر بنده یه معدن سنگ دارم الان تیکه های گوچک سنگ پیدا کردم و مطمینم بزرگتر هم داره قیمت این سنگ ها چقدر هست میتونم عکس تیکه ای که دارم براتون بفرستم قیمت چقدر هست ممنون میشم کمکم بکنید

 4. ببخشید یه سوال داشتم.
  من نویسنده ی داستانای فانتزیم و برای جدید ترین داستانم نیاز دارم یه سنگ خاص رو بهم معرفی کنید. یه سنگ که ریشه‌ای توی عقاید جادویی افراد قرون وسطایی داشته باشه و توی دوره ی کنونی زیاد ازش استفاده نشه. چنین سنگی رو می شناسید؟

  1. در دوره کنونی از هر موقعی بیشتر از سنگها استفاده می شه. ولی بنظرم سنگ چخماق (Flint) خوبه. چون پیشینه تاریخی و بلندی داره و در قدیم هم اعتقادات زیادی راجب این سنگ وجود داشته که امروزه حتی دیگه به عنوان تزیئن هم کسی همراهش نمی بره. 🙂

  2. سلام. ممنون میشم راهنماییم کنید که ایا سنگی با رنگ سرخابی هست؟

   1. سلام، سرخابی یا ارغوانی روشن نمونه بارزش میتونه آمیتیست باشه.

 5. سلام اگه کسی محلی که ازین سنگا هست پیدا کنه .ایا امکان فروش سنگ هست ؟ یا باید وزارت معدن رفت و کلی کار اداری….‌.

  1. درود برای برداشت های زیاد بله ولی در حد جزئی فک نکنم مشکل خاصی باشه.

 6. درود بیکران بر شما ، که اینقدر با دانسته های گرانبهاتون دیگران رو راهنمائی میکنید. سرور گرامی آیا کریستال کوارتز در اندازه ی طول بیست سانت ، قطر پایه پنج سانت (انتها) رو میشه تهیه کرد ، و شفاف باشه . هزاران بار سپاس

  1. درود قبلا داشتم البته یکم کوچیکتر. منتهی کوارتز های ایرانی اکثرا شیری رنگ ان و غیر شفاف هستن و اون شفاف هاشون یا بصورت خوشه ای هستن که به کار شما نمیاد یا خیلی ریز (سانتیمتر 5-8) هستن. مگر اینکه نوع هایی از کشورهای دیگه بتونین پیدا کنین. که البته دقت داشته باشین کوارتز سنتتیک ندن بهتون (زوایای کریستال و شفافیت و.. کاملا ایده آل هست در نمونه های مصنوعی)

   1. سلام من یه سنگ دارم میخواستم بهم بگید که نوع سنگ چیه .ممنون میشم .عکسشو چطور میتونم بفرستم.؟

    1. سلام، از روی عکس نظر دادن درباره کانی ها اشتباست. بهتره از نزدیک ببرین پیش یه سنگ شناس.

 7. سلام
  دمانتویید چنانچه اندازه آنها در حد ماسه باشید بجز مصرف در سمباده و فیلتر تصفیه آب کاربرد دیگری دارد و قیمت کیلویی آن چقدر هست?

  1. سلام گارنت دمانتوئید به خاطر جلای بالایی که داره می تونه در مخراج کاری و بصورت نگین خیلی ریز هم بکار بره. یا اینکه اگر ریز باشن می زارنشون رو همون بستر و بصورت کلکسیونی می فروشن. این موارد استفاده که گفتید مربوط به گارنت های معمول دیگه هست. قیمت ریزشون رو اطلاعی ندارم ولی درشت هاشون گرمی تقریبا صد هزار تومانه.

 8. سلام آیا در ایران سنگ گارنت دمانتوئید سبز پیدا میشه جهت کار روی انگشتری ؟؟؟؟؟

  1. سلام بله! درواقع یکی از ذخایر مهم گارنت دمانتوئید در جهان همین ایران هست که نمونه های بسیار باکیفیتی هم یافت می شه.

 9. سلام, سپاس از توضیحات عالی و بسیار مفصل حضرتعالی
  میخواستم خدمتتون عرض کنم که لعل گارنت یا به قولی نوعی از گارنت نیست, لعل اسپینل هست که بسیار کمیاب تر و گرانقیمت تر از گارنت هست و انواع باکیفیت و درشت آن حتی تا ده برابر کمیاب تر از یاقوت و الماس هست
  موفق و مؤید و پیروز باشید انشاالله

  1. درود بر شما. در گذشته اساسا فرق گارنت و اسپینل رو کسی نمی دونسته. تا جایی که حتی برخی اسپینل های تاجیکستان یا گارنت های باکیفیت رو یاقوت تصور می کردند. حتی امروزه هم شناخت فرق این دو سخته. بنابراين منظور از لعل می تونه نوع های باکیفیت گارنت مثل رودولایت نیز باشه. هرچند امروزه بطور رایج در بازار گارنت رو لعل می گن.
   اسپینل کمیاب تر هست ولی به هیچ وجه از نظر قیمت با یاقوت و الماس و.. قابل قیاس نیست! یه دلیلش می تونه سختی باشه یا اینکه معمولا اسپینل ها در اندازه های کوچیک یافت می شن.

 10. سلام.
  آیا سنگ های معادن کالکوپیریت با چگالی 3الی4 و سیاه مات یک نوع لعل است.
  سنگ هایی با چگالی میانگین3.20 مات آیا ارزش دارند ….رنگ نارنجی مات ….اما قابل سیقل دادن هستند.
  تشکر وبلاگ علمی کامل شما .

  1. سلام کلا وزن مخصوص انواع گارنت تقریبا از 3.47 (Hydrogrossular) شروع می شه تا نوع هایی با وزن مخصوص 4.5 . بطور کلی اونهایی که بعد از پولیش بتونن نور رو مقداری عبور بدن یا مثلا قرمز شن و یا جلا داشته باشن ارزش دارن. سنگ گارنت به زیباییشه وگرنه خلیلی از نمونه های اون ممکنه اصلا ارزشی هم نداشته باشن.

   1. عرض سلام وارادت .خیلی عالی بود واینک خداراشکرمیکنم که فکرکنم دومین گارنت سبز به وزن ۲۳گرم ونیم درجهان باکیفیت خیلی عالی وزیباشبیه به الماس دراختیاربنده هست

 11. با درودبسیار بسیار عالی بهتر این واضح نمیتوان نوشت ارزوی توفیق پیشرفت برای شما در پناه ایزد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن