سنگهای قیمتی

از سنگ گارنت سبز دمانتوئید چه می دانید؟

تاریخچه سنگ گارنت سبز دمانتوئید

سنگ گارنت سبز دمانتوئیدسنگ گارنت سبز دمانتوئید که به عنوان کمیاب ترین و با ارزش ترین سنگ خانواده گارنت معرفی می شود، اول بار در قرن نوزدهم در روسیه به دست آمد. تا مدت زمانی طولانی روسیه تنها منبع این گوهر کمیاب بود؛ اما به دلیل تولید پائین، سنگ گارنت سبز دمانتوئید معمولا در جواهرات قیمتی و آنتیک به کار می رفت. در سال های ۱۹۹۰ منابع جدیدی کشف شدند ولی گارنت دمانتوئید یک گوهر سنگ مطلوب و همچنان گران بها باقیماند.

مشخصات سنگ گارنت سبز دمانتوئید

گارنت دمانتوئید
گارنت تکاب آذربایجان

گارنت سبز دمانتوئید گوهر سنگی با رنگ سبز درخشان و یکی از انواع گارنت آندرادیت است که خواص رنگ سبز خود  را مدیون حضور مقادیر بسیار کمی کرومیوم و آهن فریک می باشد. دمانتوئید در سنگهای آذرین که در اعماق زیاد زمین قرار دارند، سینیت ها، سرپانتینیت ها، شیست ها، سنگ های آهکی بلورین و اسکارن ها تشکیل می شوند.

ذخایر سنگ گارنت سبز دمانتوئید در ایران و جهان

ذخایر گارنت دمانتوئید در جهانامروزه معادن تاریخی روسیه دیگر دمانتوئید را تولید نمی کند. مقادیر کوچکی در آلمان، ایتالیا، سوئیس، زئير، ایران، آمریکا و در سال ۱۹۹۸ در نامیبا نیز پیدا شدند ولی تولید آن همچنان پائین است. حتی با کشف منابع جدید، دمانتوئید خیلی کمیاب است. هر قیراط سنگ پاک و قابل برش صفحه ای (Facet) ارزش بالایی دارد.

سنگهای گارنت سبز
سنگ گارنت سبز ایتالیا

سنگهای گارنت سبز شاهین دژ، تکاب، کردستان، کرمان و زاهدان را از دمانتوئیدهای سبز ایران موجود در ایران هستند. نوع گارنت دمانتوئید کرمان شهرت جهانی داشته و حتی در بازار جهانی این گونه بعد از گارنت سبز نیجریه در اهمیت بالایی قرار دارد. اخیرا نوع درشت بلورهای آن در جنوب سیرجان و دیگر نقاط در شمال غرب ارومیه با وزن بیش از 20 قیراط استخراج شده است.

درخشش بی نظیر سنگ گارنت سبز دمانتوئید

سنگ گارنت دمانتوئیددرخشش بی نظیر و شکست نور به رنگ های رنگین کمان در این جواهر، سبب نام گذاری آن به این اسم (شبيه الماس) شده است (Demantoid = like diamond) درخشندگی و شکست نور بالا، جلای بسیار خوب و رنگ سبز سیر در این سنگ از دیگر گوهر سنگهای معروف مانند زمرد، پریدوت، یاقوت، سافیر و حتی از الماس های با کیفیت خوب، بیشتر و قوی تری است.

سنگ گارنت سبز دمانتوئید تحت عناوین «زمرد سیبری»، «کریزولیت سیبری» و «کریزولیت اورال» نیز نامیده می شود. البته ترکیب شیمیایی و ویژگی های فیزیکی اعضای گروه گارنت با این گروه ها متفاوت است. برای پاک کردن این گوهر از آب گرم، کمی مواد شوینده و برس نرم استفاده شود. از بکار بردن روش های مکانیکی و قرار دادن در معرض گرمای شدید پرهیز شود.

سنگ گارنت دمانتوئید مصنوعی

گارنت دمانتوئید افغانستان
گارنت دمانتوئید افغانستان

سنگ گارنت سبز دمانتوئید گونه ای محبوب به ویژه در هنر جواهرسازی مدرن است. این گوهر نمونه مصنوعی (سینتتیک) ندارد. به روش گرمایی رنگ آن را بهبود می بخشند که بادوام و غیر قابل تشخیص می باشد.
با این وجود، انواع سبز رنگ گارنت سینتیک معروف به (YAG (Yttrium aluminium garnet به عنوان جایگزین دمانتوئید می تواند استفاده شود.

بزرگترین سنگ گارنت سبز دمانتوئید در جهان

بزرگترین گارنت دمانتوئید
بزرگترین نگین تراشیده سنگ گارنت دمانتوئید

بلورهای سنگ گارنت دمانتوئید معمولا کوچک هستند و سنگ های بزرگ تر از ۱۰ قیراط بندرت به دست آمده است و سنگ های با برش صفحه ای بزرگ تر از یک قیراط نیز کمتر دیده می شوند. بزرگترین دمانتوئید به دست آمده از ناحیه اورال روسیه، وزنی معادل ۲۵۲٫۵ قیراط یا ۵۰٫۵ گرم داشته است.

راف سنگ گارنت سبز ایتالیا
راف سنگ گارنت دمانتوئید از ایتالیا

در انستیتو اسمیتسونین در واشنگتن دی سی، یک قطعه نگین دمانتوئید با برش صفحه ای به وزن ۱۱٫۲۴ قیراط به نمایش گذاشته شده است. در حقیقت، دمانتوئید امروزه یکی از کمیاب ترین گوهرسنگ های رنگین محسوب می شود.

برچسب ها

‫28 نظرها

 1. سلام من ی سنگ سبز رنگ شیشه ای دارم برای چند نفر فرستادم گفتن گارنت سبز هست فروشنده ام

 2. من یه خشت گلی پیداکردم که توش سنگهای سبز به کار رفته شبیح شیشه سبژ هستند کسی میدونه چیه

 3. سلام من ی تپه سنگ سبز دمانتوئید دارم دقیقا از نمونه سنگ عکس اولی هفت هشتا نگین توش دروردم از ی سنگ کوچیکش دروردم خامه پولیشش نخوردس دوتا از نگیناشم خیلی بزرگه کسی خواهست میفروشم

  1. سلام و درود
   من ی مشتری دارم آماده ولی تا الان خرید و فروش نکردم ممکن قیمت و عکس واسم بفرستید ممنون

   1. سلام. فروش عمده و بار خونه دمانتویید دارم از کیلویی ۱۰ میلیون به بالا حدود ۸ کیلو موجود میباشد.

    1. سلام چه نمونه از گارنت هایی که میگید چه رنگ و نوع هستند که کیلویی ده میدی

 4. سلام من به مقدار 7 کیلو از این سنگ را دارم از 1 گرم تا 130 گرم خریدار لطفا ایمیل بزنه باهم به تفاهوم برسیم با تشکر

 5. سلام.من در زمینه گارنت دمانتوئید و سنگهای قیمتی فعالیت میکنم و علاقه شدیدی به خرید این گونه سنگها بصورت راف و طیبعی دارم.در ضمن کار تراش دامله و فست و جواهری هم انجام میشود. دوستانی که این سنگها را دارند میتوانند عکس سنگها را ارسال کنند.با تشکر احمدزاده
  siamak80800@gmail.com

   1. من چهار کیلو گارنت سبز در تهران در یکی از موسسات علمی آماده فروش دارم

   1. سلام آقا امیر لطف کنید عکس گارنت ۴۰۰ قیراطی رابرام بفرستیدممنون

  1. سلام از این سنگ سبز من دارم اگر شما خریدداریدمن میفروشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن