از سنگ زمرد چه می دانید؟ خواص زمرد و ویژگیهای آن

سنگ زمرد سنگ زمرد با جنس سیلیکات آلومینیوم و بریلیوم و از نوع سبز بریل با سختی 7.5 – 8 در مقیاس موس می باشد. این گوهرسنگ در کلمبیا، برزیل، روسیه و افغانستان یافت می شود. این گوهر همواره در فرهنگهای مختلف الهام بخش بوده و از خواص سنگ زمرد نیز برای برخی بیماری ها نظیر صرع استفاده می شده و بطور کلی در گذشته از خواص زمرد به عنوان تجویز دارو استفاده می شد! آنچه در این مقاله می آموزیم این است که:  مشخصات سنگ زمرد چیست و چه تاریخی پشت آن نهفته است؟ اولین کشف این گوهر در کجا بوده و امروزه ذخایر مهم آن کدامند؟ تشخیص زمرد اصل از بدل چیست و انواع سنتز شده آن چه نام دارند؟ معروف ترین و بزرگترین سنگ زمرد کدامند؟ در ایران جواهرات معروف سلطنتی آن کدام هستند؟ خواص سنگ زمرد چیست و در طب قدیم و چاکرا درمانی چه فوایدی دارد؟

نام زمرد به چه معناست؟

تاریخچه سنگ زمردزمرد به معنای سبز است و نام آن از واژه یونانی “اسماراگودس (Smaragdos)” گرفته شده که برخی نیز می گویند از زبان فارسی نشات گرفته شده است. در گذشته کلیه بلورهای سبز رنگ را زمرد می خواندند. اولین اشاره به آن در ادبیات غربی، از ارسطو است. او طرفدار بزرگ سنگهای قیمتی بوده و در مورد خواص سنگ زمرد نوشته است که همراه داشتن این گوهر، قدرت حضور در سخنرانی ها و در تجارت را افزایش می دهد، سبب پیروزی در دادرسی می شود، به حل و فصل پرونده ها کمک می کند و آرامش و تسلی خاطر می بخشد. ارسطو همچنین درباره خواص سنگ زمرد اظهار داشت:

استفاده از آن در گردن آویز و یا به صورت انگشتری از بیماری صرع جلوگیری می نماید ارسطو

تاریخچه سنگ زمرد چیست؟

سنگ زمرد زیبا از میان سنگهای قیمتی بریل، سنگ زمرد از پیشینه تاریخی بالایی برخوردار است؛ شواهد فروش آن در بازارهای بابل در چهار هزار سال پیش از میلاد وجود دارد. این گوهرسنگ در طول بیش از شش هزار سال در اغلب فرهنگ های دنیا نظر یونان باستان و ایران منبع جاذبه و احترام بوده است. این سنگ به دلیل زیبایی و قدرت معنوی در بین همه ادیان اصلی مقدس شمرده می شد رنگ سبز رنگی مقدس در فرهنگها و مذاهب مختلف نظیر اسلام بوده و حتی کلیسای کاتولیک نیز از آن به عنوان والاترین رنگ مذهبی یاد کرده است. از خواص زمرد از نظر فیزیکی نیز استفاده می شد و به سنگ مطالعه مشهور بود زیرا در گذشته قبل از اینکه عدسی و عینک بزرگنمایی کشف شود از نوع شفاف این گوهر برای مطالعه و دیدن اشیا کوچک استفاده می کردند. آزتک ها و اینکاها (قبیله هایی در آمریکای جنوبی) آن را می پرستیدند و حتی از خواص سنگ زمرد از نظر دارویی بهره می بردند. بعد از تنزل تمدن اینکاها، معدن های این گوهرسنگ از یاد رفت تا اینکه با کشف معادن جدید در قرن 16 میلادی دوباره استخراج آن شروع شد. در فرهنگ ایرانی نیز این گوهر ریشه فراوانی یافته است تا جایی که شاعران در وصف آن شعر سروده اند: شعر درباره سنگ زمرد در مصر قدیم نیز این گوهرسنگ نماد زندگی ابدی و هدیه ای از جانب خدای حکمت (Thoth) شمرده می شد و گوهر محبوب ملکه کلئوپاترا بود. در تورات نیز از زمرد به عنوان سنگ زیربنای شهر بیت المقدس یاد شده و بهمین دلیل نزد مردم بیت المقدس و قوم بنی اسرائیل احترام بالایی دارد.

اولین ذخایر کشف شده زمرد در جهان کدامند؟

کشف ذخایر سنگ زمرداز لحاظ تاریخی، اولین محل معروف، تعدادی معدن کنار دریای سرخ در مصر بود، معروف به معادن کلئوپاترا. بیشترین زمرد های استفاده شده در جواهرات قدیمی از این معادن به دست می آمدند. مکان این معادن در قرون وسطی کاملا گم شده بود. این معادن تا سال ۱۸۱۸ مورد اکتشاف مجدد قرار نگرفته بودند، تا وقتی که کالیود از سوی نایب پادشاه مصر برای جستجوی آنها فرستاده شد و بالاخره معادن قدیمی را یافت: معادن در دامنه کوه های جبل سیکائیت و جبل زوبارا در اتباعی شمالی و موازی دریای سرخ هستند. در قرن 19 معدن معروف کلئوپاترا تقریبا تمام شد. اولین نوع استخراج شده به دست مصریان به دوره بطلمیوسی (۳۳۰ – ۳۲۳ قبل از میلاد) باز می گردد، اما اشیایی پیدا شده است که به رامسس دوم (۱۳۰۰ قبل از میلاد) یا حتی قبل از آن بر می گردد. تصور می شود گنجینه های زمرد مغول، عثمانی و ایرانی از معادن خاوری به دست می آمدند که در واقع از پنج شیر افغانستان بوده است. البته در منابعی آمده است که بسیاری از زمردهای امپراتوری مغولی هند، از کلمبیا توسط کشتی های اسپانیایی آورده می شدند.

مشخصات کانی شناسی زمرد چیست؟

بلور سنگ زمردسنگ زمرد یک کانی با سختی 7.5 تا 8 در مقیاس موس (Mohs) و وزن مخصوص 2.68 تا 2.78 است و از این نظر استحکام آن سخت تر از کریستال کوارتز می باشد. از نظر شیمیایی نیز با ترکیب شیمیایی Be3Al2(SiO3)6 حاوی 67% سیسلیس، 19% آلومینیوم و 14% بریلیوم بعلاوه عناصر آلکالی می باشد. بیشتر بلورهای آن دارای ناخالصی، ترکهای داخلی، کانی های میهمان و مایعات، حباب های گاز بوده و رنگ سنگ در صورت افزایش آنها مات می شود. گوهرشناسان این ناخالصی ها را “Jardin” یا باغچه می نامند. این ویژگی ها به ما کمک می کند تا بوسیله ابزار گوهرشناسی زمرد اصل را از نوع بدل و مصنوعی تشخیص دهیم. در جدول زیر مشخصات زمرد قرار داده شده است:

جدول خصوصیات سنگ زمرد
ترکیب شیمیایی سیلیکات بریلیوم آلومینیوم Be3Al2(SiO3)6
رنگ سبز – سبز متمایل به آبی یا زرد
رنگ خاکه سفید
شفافیت شفاف تا کاملا مات
رخ نامعلوم با شکستگی صدفی
جلا شیشه ای
ضریب شکست نور 1.602 – 1.565
شکست دوگانه 0.006
سختی موس 8 – 7.5
وزن مخصوص 2.78 – 2.67
سیستم کریستالی هگزاگونال
فلورسانس معمولا ندارد

نحوه تشکیل و استخراج زمرد چگونه است؟

ساختار کریستال زمردتشکیل بلور زمرد فرآیندی آهسته و طولانی است همانند کانی های دیگر این گوهرسنگ نیز از مواد مذاب درون زمین و تحت فشار و حرارت بالا بوجود می آید که می توان آنها را در گرانیتها، پگماتیت ها (پسمانده ماگما)، شیست ها و نهشته های آبرفتی پیدا کرد. برعکس یاقوت کبود و یا روبی، اهمیت استخراج زمرد در معادن ثانویه (معادنی که نیاز به حفاری و عملیات هزینه بر دارند) پایین بوده و غالبا از ذخایر اولیه (ذخایری که معمولا در سطح و با وسایل ابتدایی می توان استخراج کرد) در شیارها، رگه و شکافها صورت می گیرد و مستقیما از سنگ میزبان حاوی آن انجام می شود.

رنگ زمرد چگونه است؟

رنگ زمردسنگ زمرد به رنگ سبز با دامنه ای از سبز مایل به زرد تا سبز مایل به آبی دیده میشود ولی بهترین رنگ آن اشباع شده از سبز سیر خالص با تُن رنگی تیره می باشد. این نوع رنگ حتی چنانچه ناخالصی و پاکی آن زیاد باشد باز هم از نوع سبز روشن ولی شفاف آن با ارزش تر است. زمرد شفاف طبیعی که یکی از چهار گوهرسنگ گرانبهاست و با رنگ سبز زیبایش بی شک مشهورترین عضو خانواده بریل است. دیگر رنگهای بریل نیز ارزش گوهری دارند مانند آکومارین (آبی)، هلیدور و بریل طلایی (زرد)، مورگانیت (صورتی)، بیگسبیت (قرمز) و گوشنیت (بیرنگ). رنگ سبز عمیق زمرد مدیون حضور مقدار ناچیزی از فلزات رنگ زا کرومیوم و یا وانادیوم است. تا قبل از سال 1963 میلادی تصور می شد که رنگ سبز آن فقط بخاطر وجود کروم است تا اینکه معدنی از آن در برزیل یافت شد که وانادیوم نیز در آن مشاهده می شد.

پدیده های خاص نوری در سنگ زمرد

گاها دیده شده بعضی زمرد های یافت شده در معادن دارای روتایل هایی سوزنی شکل یا خطوط و اشکالی (تراپیچ ) گونه هستند.

پدیده چشم گربه در زمرد

یکی از پدیده های نوری کمیاب وجود سوزنی شکل هایی در یک جهت اند که باعث به وجود آمدن پدیده نوری چشم گربه (cat’s eye) اند. این زمرد های خاص با این پدیده کمیاب بوده و به نسبت قیمت بالاتری به نسبت نمونه عادی دارند 👌🏻 رکورد گران ترین قطعه زمرد چشم گربه ای فروخته شده در جهان در دستان این زمرد دو قلو است. از ویژگی های این قطعه میتوان به کیفیت بسیار بالا و اینکه هر دو سنگ از یک سنگ تراش خورده و کالیبره هستند اشاره کرد .

پدیده چشم گربه در زمرد
این قطعات در یک حراجی با قیمت ۲ ملیون دلار فروخته شد

پدیده استار در زمرد

زمرد استار
قیمت پایه حراجی این زمرد در سال های گذاشته ۲ تا ۳ ملیون دلار بوده

زمرد با پدیده استار بسیار کمیاب بوده و بسیار کم در بین زمرد های جهان دیده شده است. تمامی این پدیده های کم نظیر از اینکلوژنها و ناخالصی های درون سنگ ناشی می شود. پس همیشه ناخالصی باعث کم شدن ارزش سنگ نمی شود!

زمرد های تراپیچ

زمردهای تراپیچ زمرد تراپیچ یا چرخ ارابه ای اولین بار توسط یک کانی شناس فرانسوی به نام Emile Bertrant در سال 1879 در یک سخنرانی علمی در فرانسه تشریح و معرفی شد. این زمرد ها کمتر از ۱ درصد زمرد های استخراج شده از کلمبیا را تشکیل داده و تنها در بخش غربی حوزه cordillara شرقی تشکیل شده اند. این زمرد ها دارای ناخالصی کائولین (سفید) و یا آلبیت (مشکی رنگ) اند که با طرح ستاره شش پر یا مقطع شش ضلعی درون آن قرار گرفته است در واقع وجود این ۲ ناخالصی باعث ویژه و خاص شدن زمرد های تراپیچ شده است. در بین نمونه تراپیچ های کشف شده در سال های اخیر گونه ای خاص دیده شده که طرحی شبیه به یک ستاره داشته اند. این نمونه های خاص و زیبا را در عکس پایین مشاهده نمایید. زمردهای تراپیچ دندانه ای قسمت های میانی آنها زمرد تراپیچ بوده و بر هر ضلع از ۶ ضلعی آن قسمت هایی دندانه ای شکل بی رنگ رشد کرده اند.

تفاوت زمرد با بریل سبز

مجموعه ای از وانادیوم و کرومیوم باعث تولید رنگ زمردی می شود و هرچه رنگ آهن در زمرد بیشتر باشد به سمت آبی خواهد رفت . امروزه طبق تعریف موسسه گوهرشناسی GIA زمرد ، بریل سبز با درجه غلظت رنگی بالا و تن یا تاریکی متوسط تا تیره است و از نظر نوع رنگ (Hue) بهترین رنگ ، رنگ سبز و سبز مایل به آبی است. تفاوت زمرد با بریل سبز 👈🏻 در صورتی که بریل سبز دارای غلظت رنگی پایین یا به عبارتی سبز کم رنگ باشد به آن زمرد گفته نشده و آن را بریل سبز (green beryl) مینامند. در عکس بالا نیز تفاوت رنگ آنها کاملا پدیدار است.

انواع سنگ زمرد و مشابهات اسمی آن

انواع نام زمردرنگ سبز این گوهر در همه جای جهان یکسان نبوده و بیشتر بصورت نوارها و لکه های تیره و روشن دیده می شود. امروزه برخی در تجارت بین المللی جواهرات، دسته ای که عنصر کرومیوم باعث رنگ سبز آنها شده را زمرد دانسته و دسته دیگر را “بریل سبز” می نامند. گاهی واژه هایی نیز با نام Emerald همراه می شوند که معمولا گمراه کننده می باشند که در عکس بالا توضیح داده شده است.

بهسازی سنگ زمرد چگونه است؟

به علت فشار زیاد هنگام تشکیل زمرد در زمین و شرایط سخت استخراج ممکن است زمرد طبیعی دارای شکستگی ها و ترکهای فراوانی باشد که بهمین دلیل از گذشته تا کنون جهت پوشاندن ترکها آن را در مایعی شبیه روغن مخصوصی قرار داده و زمرد را بهسازی می کنند.

سنگ زمرد بهسازی شده

روغن زدن زمرد یک فرایند جهانی است و حدودا ۹۰ درصد زمرد های موجود در بازار روغن خورده اند اما باید توجه داشته باشید کریستال زمرد ما باید دارای شکستگی های رسیده به سطح باشند تا بتوان روغن را به آن وارد کرد. وقتی زمرد راف از معدن استخراج میشود آن را درون بشکه های روغن می اندازند و این روغن موجب روانی و تسهیل در فرایند تراش آن میشود.

جهت بهبود رنگ نگین زمرد چه باید کرد؟

رنگ زمرد تقریبا ثابت است و در برابر نور مصنوعی و یا طبیعی مانند خورشید تغییر نمی کند و فقط در دمای 700 تا 800 درجه سانتیگراد تغییر می یابد. چنانچه انگشتر زمرد شما در نتیجه تماس با مواد شوینده زیبایی و جلای خود را از دست دهد باید آن را در ظریفی از روغن بدون رنگ قرار دهید. برای افزایش کیفیت رنگ و جلوگیری از بازتاب نور در ترک های آن معمولا آن را با روغن یا موم، اپوکسی یا پلاستیک اشباع می کنند.

نحوه تشخیص زمرد طبیعی از بدل

نحوه تشخیص سنگ زمرد اصلسنگ زمرد از سال 1840 به شکل مصنوعی تولید شده و امروزه بصورت سنتز شده ارائه می گردد. تشخیص نوع طبیعی از سنتتیک آن بسیار مشکل است و نیاز به دانش و تجربه بالایی دارد. سنگهایی که ممکن است به علت تشابه به جای آن عرضه شوند عبارت اند از: دمانتوئید، دیوپسید، دیوپتاز، گروسولار (گارنت سبز کروم دار).

https://www.youtube.com/watch?v=yP33NNhnfJw

با عبور یا انعکاس اشعه ماورا بنفش در کریستال های مصنوعی و یا طبیعی گاهی می توانیم تفاوت آنها را مشخص کنیم.  برخی زمرد های مصنوعی مثل Grown – Flux بدلیل ماده به کار رفته در آنها هنگام قرار گرفتن در معرض با طول موج بالا درخشش فلورسانت قرمز ماتی از خود ساطع می کنند درصورتی که نوع طبیعی آن همچین نوعی بازتاب نمی کنند. استفاده از فیلتر چلسی و بررسی خطوط رشد زمرد زیر میکروسکوپ میتواند بسیار کارساز باشد

انوع زمرد های سنتز شده (Synthetic Emeralds)

انواع زمردهای مصنوعی
سمت چپ زمرد با ناخالصی های چند فازی طبیعی، سمت راست زمرد سنتتیک با الگوی رشد تکرار شده در کل کریستال

اولین بلور مصنوعی آن در سال 1848 میلادی توسط آ.و. ورنوی در آزمایشگاه تولید شد و تا به امروز تکنیک تولید آن تکامل یافته.

 • نوع سنتز شده لنیکس: این سنگها سنتز شده بصورت بلورهای چهارگوش و نه منشورهای هگزاگونال رشد می کنند. ضریب شکست نوری آنها قدری از نوع طبیعی پایین تر است.
 • نوع سنتز شده هیدروترمال: ناخالصی های مشخصه شامل اشکال پرمانند (Feathers) از مایعات دوفازی و بلورهای میخی شکل میکروسکپی و ساختارهای رشد شناور کشیده می باشند.
 • نوع سنتز شده فلاکس: در این روش زمردهای سنتتیک رشد یافته در آزمایشگاه به روش ذوب است و  می توانند دارای ناخالصی هایی مانند اثر انگشت ولی در ابعاد بزرگتر باشند و همچنین آثار بجای مانده از فرآیند فلاکس در آنها پدیدار است.
 • نوع سنتز شده ریجنسی: این نمونه با روش اصیل لیند (Linde) و شیوه یونیون کاربید سنتز شده اند. ضریب شکست نور مشابه نوع طبیعی دارند، گرچه وزن مخصوص آنها قدری پایین تر و 2.68 می باشد. محتوی آهن آنها بسیار کم است و در زیر اشعه ماورا نور چراغ قوه و یا اشعه بنفش موج کوتاه و فلورسانس قرمز رنگ قوی دارند.

تراش های معروف سنگ زمرد

این گوهر دارای بلوربندی هگزاگونال، کلیواژ (رخ) ندارد و تورق های آن به صورت موازی موازی با صفحه انتهایی می باشد. بیشتر آنها دارای درز و شکافهای سطحی می باشند که موجب می شود سوار کردن و پاک کردن آن در کنار سختی بالای این کانی و از طرف دیگر شکنندگی بالا کار تراش را سخت نماید. با این حال این موانع از تلاش و خواسته جواهر تراشان نشده و آنها معمولا از سبکی که به “تراش زمردی (Emerald Cut)” یا چهارگوش معروف است استفاده می کنند. این نوع تراش که درواقع نوعی از طرح تراش پله کانی است صفحاتی را در چهار گوش آن ایجاد کرده که علاوه بر درخشندگی و زیبایی، مقاومت آن را در برابر فشارهای فیزیکی یا مکانیکی افزایش می دهد.همچنین نوعی تراش اشکی آن نیز وجود دارد. چنانچه سنگ زمرد با رنگ زرد و مات و غیر شفاف و یا دارای ناخالصی های فراوانی در خود باشد باید از تراش کابوشن (Cabochon) یا همان تراش گرد استفاده می کنند. این نوع تراش بصورت نیمکره و بیضی شکل بوده و بیشتر در انگشتر های جواهر سنگی کاربرد دارد. در صورت کیفیت پایینتر معمولا آن را به صورت مهره تسبیح و گردنبند درمی آورند.

ذخایر زمرد در جهان کدامند؟

ذخایر زمردامروزه بهترین انواع این گوهرسنگ از کلمبیا به دست می آید. انواع باکیفیت پائین تر و دارای تون رنگی متوسط تا روشن، از معادن برزیل به دست می آیند. همچنین اتریش، هند، استرالیا، افریقای جنوبی، مصر، امریکا، نروژ و پاکستان دارای معادن زمرد می باشند. در چند دهه گذشته، میزان گونه های باکیفیت در زیمبابوه، زامبیا و تانزانیا نیز افزایش یافته است. فقط انواعی از آن که دارای بهترین کیفیت پاک و بی عیب هستند. اغلب آنها دارای درزه و ادخال های کوچک از کانی دیگر می باشند. در شمال سوردلوفوسک روسیه اغلب آنها مات و یا مایل به زرد بوده و نوع با کیفیت آنها بسیار کمیاب است. زمرد های پنج شیر افغانستان با اندازه بلور (بسیاری بیش از ۱۰۰ قیراط) و پاکی خوب پیدا شده که با زمردهای کلمبیا که هیچ مشابهی در ۴۰۰ سال گذشته نداشته اند، رقابت می کنند. به تازگی منابعی نیز از این سنگ در اتیوپی مشاهده شده است. در ادامه با این معادن بیشتر آشنا می شویم و به توضیح آنها می پردازیم.

مهمترین ذخایر و معادن سنگ زمرد در جهان:

معادن زمرد
کریستال زمرد از معادن برزیل
 • زمرد با کیفیت کلمبیا: که دارای مقادیر قابل توجهی آهن است که باعث افزایش وزن مخصوص و ضریب شکست نور در این سنگ می شود. کانی میهمان آنها به شکل تیغه اره می باشد. مهمترین معادن کلمبیا شیوور، گاشالا بوربار، کاسکووز و موزو است. در تمامی این معادن از کانی های میهمان که قبل ار رشد بلورهای زمرد وجود داشته اند اثری نیست.

  https://youtu.be/twnfzM9BQMc

 • معادن زمرد هندوستان: کانی های میهمان در این منطقه در دو فاز مختلف رشد کرده و اکثرا به شکل کما(،) دیده می شوند و کمانی فوکسیت که نوعی میکای غنی از فلز کروم است همیشه در آن وجود دارد. رنگ زمردهای کلمبیا مانند تلالو و رنگ آمیزی برگهای درخت در یک باغچه زیر نور آفتاب بهاری است!
 • دره پنج شیر افغانستان یکی از نقاطی است که زمرد در سنگهای اسکارن کربناتی به همراه کوارتز و آنکریت یافت می شود و به دلیل شفافیت و کیفیت عالی قادر به رقابت با سایر نقاط دنیا می باشد. متاسفانه عدم فناوری استخراج و جنگهای داخلی و سیاسی موجب کاهش استخراج این کانی از این منطقه شده است.

  https://www.youtube.com/watch?v=LPtlEP7JCck

 • در پاکستان معادنی به تازگی یافت شده که زمردهای آن کاملا شبیه کلمبیا می باشند و محتویات مایع آن به فراوانی و در اشکال مختلف دیده می شود.
 • معدن سانداوانا در زیمبابوه نیز دارای زمرد هایی است که کانی میهمان آنها ترمولیت است و بلورهای سوزنی شکل بلند و خمیده ای را تشکیل می دهد.
 • در معادن ترانسوال در آفریقای جنوبی مشخصه زمرد، بلورهای کوچک و تا حدی تخریب شده میکاست. کانی میهمان آن اغلب مولبیدنیت است که با درخششی متالیک و بلورهای کوچک قابل تشخیص است. شکافهای پر مانند که از هر طرف بلور میهمان را احاطه کرده اند نیز دیده می شوند.

نحوه نگهداری سنگ زمرد چگونه است؟

نحوه نگهداری و تمیز کردن سنگ زمرداصولا خانواده بریل دارای ساختاری شکننده می باشند و فرم شکستگی آنها همانند بی نظم است بنابراین در نگهداری سنگ زمرد بسیار دقت کنید که مورد اصابت ضربه مخصوصا در تورق های آن صورت نگیرد. برای از بین بردن معایب و افزایش کیفیت رنگ، آنها را در روغن ها و ترکیبات شیمیایی مخصوصی قرار میدهند. چنین ادخالهایی، به ویژه در سنگهای باکیفیت بالا، با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نمی باشد. استفاده از دستگاه اولتراسونیک و حرارت می تواند روغن را از ترکهای سنگ خارج و متقابلا کاهش شفافیت و حتی شکستن آن شود. بنابراین بهتراست حین کارهای خانه مانند آشپزی و یا شستشو انگشتر یا گردنبند زمرد خود را دور کنید.

نحوه ارزش گذاری سنگ زمرد

ارزش گذاری زمردنکته مهم این است که در ارزش گذاری سنگ زمرد فاکتورهایی مثل کشور یا محل استخراج مهم نیستند بلکه ویژگی هایی نظیر رنگ، پاکی و نوع تراش بر روی آن تاثیر دارند. به عنوان نمونه گونه ای که در کشور کلمبیا یافت شود همیشه با کیفیت نیست و دلیل بر کیفیت بالای آن نمی باشد چه بسا ممکن است انواعی از افغانستان یافت شود که خیلی ارزش بالاتری نسبت به کلمبیا داشته باشند.

https://www.youtube.com/watch?v=Yqf8ed7GVpg

ویژگیهای زمرد با کیفیت چیست؟

ویژگیهای زمرد باکیفیت

 • 1- وزن: این گوهرسنگها معمولا در اندازه های کوچک پیدا می شوند. زمردهای درشت با کیفیت بالا میتوانند قیمت بسیار بالایی داشته باشند. برخلاف الماس که زیر 1 قیراط هم درخشندگی خود را نشان می دهد، سنگ زمرد معمولا در قیراط بالاتر این امکان را دارد. بنابراین وزن پارامتری اساسی در تعیین قیمت آن است.
 • 2- رنگ: همانطور که قبلا ذکر شد هر چه رنگ سبز این گوهر پررنگ تر و شدیدتر، سرزنده تر و غیر مات باشد ارزش آن چندین برابر می شود.
 • 3- پاکی: گونه های بی عیب این گوهر معمولا کمیاب و بسیار گران بها هستند. ناپاکیها در سنگ زمرد ظاهری شبیه خزه یا شاخه های درخت دارند. اغلب گونه های درشت، معایب و ترک هایی دارند و یا رنگ آنها دارای جلوه های ابری هستند.
 • 4- درخشندگی: این فاکتور که وابسته به نوع تراش است نیز همانند سایر سنگهای قیمتی دیگر روی قیمت آن تاثیر دارد.

بزرگترین سنگ زمرد جهان کدامند؟

chipembele بزرگترین زمرد با کیفیت گوهری تراش نخورده در جهان
chipembele بزرگترین زمرد با کیفیت گوهری تراش نخورده در جهان

“Chipembele” نام بزرگترین زمرد تراش نخورده با کیفیت گوهری است که تا کنون در جهان شناخته شده و دارای وزن 7525 قیراط (1.505 کیلوگرم) می‌باشد. این بلور درشت زمرد در زامبیا و در معدن زمرد Kagem متعلق به Gemfields با مشارکت شرکت توسعه صنعتی دولت زامبیا کشف شد. Chipembele در گویش بومی بمبا به معنای “کرگدن” است.

بر اساس یک بیانیه مطبوعاتی، این زمرد در ژوئیه سال 2021 توسط زمین شناس ماناس بانرجی و ریچارد کارپتا کشف شد که طبق گزارش ها، ریچارد کارپتا فریاد زد: به این شاخ کرگدن نگاه کن!

 

بزرگترین زمرد جهان
بزرگترین راف emerald در جهان البته با کیفیت نه چندان بالا

در سال 2011 بزرگترین سنگ زمرد جهان در برزیل با وزنی معادل 360 کیلوگرم، 180 هزار قیراط در عمق 200 متری معدن یافت شد. 

بزرگترین زمردهای جهان
emerald معروف فیورا

یکی دیگر از بزرگترین زمرد های معدنی جهان که در سال 1999 در منطقه بویاکا کلمبیا یافت شد فیورا Fura نام دارد. وزن آن 2.27 کیلوگرم و یا 11 هزار قیراط می باشد. قیمتی برای آن تعیین نشده زیرا فقط یک قطعه بزرگ آن هم از نوع سبز اعلی کلمبیا تا کنون در جهان یافت شده است.

بزرگترین زمرد تراشیده جهان
بزرگترین سنگ زمرد تراشیده جهان به نام “Gift Of God”

همچنین بزرگترین سنگ زمرد تراشیده جهان با وزن 57500 قیراط (11.5 کیلوگرم) که با نام “هدیه خداوند” معروف است وجود دارد و با قیمت بالای 1.15 میلیون دلار به شخصی فروخته شد که البته از سال گذشته طی تحقیقاتی در مورد جنس رنگ آن تردید هایی در مورد اینکه واقعا اصل است یا نه وجود دارد! در حقیق به صورت خفیف رنگ آن بهسازی و همچنین کارشناسان میگویند بریل با منطقه بندی رنگی زمرد است.

زمرد های تاریخی جهان کدامند؟

مغول هایی که در هندوستان زندگی می کردند و به ویژه سلطان “شاه جهان” که تاج محل را نیز ساخت به این گوهرسنگ بسیار علاقه مند بود تا جایی که روی آنها کلمات مقدس را حکاکی می کرد و به عنوان طلسم همراه خود داشت. این قطعات که به “زمردهای مغول” معروف هستند در موزه ها و کلکسیون ها قرار دارند. به عنوان مثال یک سنگ طلسم زمرد سبز سیر با وزن 78 قیراط روی آن به فارسی نوشته شده بود “آن که این طلسم را حمل کند از حفاظت خاص خداوند برخوردار خواهد بود” بنظر من ایران مهد آثار مزین شده با این گوهرسنگ است. بگذارید تنها بخشی از جواهرات سلطنتی ایران را که با این گوهر و دیگر جواهرات تزئین شده اند را برای شما شرح دهیم.

جقه نادری

جقه نادری جقه ناردری یک پیش کلاه جواهر دار ساخته شده در قرن 12 هجری است که بر سر پادشاهان و اشراف زادگان قرار داشت. این کلاه دارای زمرد های بزرگ و الماس های زیبایی می باشد که هم اکنون در موزه جواهرات ایران نگهداری می شود.

خنجر نادرشاه

خنجر زمرد نادرشاهاین خنجر که در موزه توپکاپی ترکیه نگهداری می شود دارای سه قطعه درشت زمرد و دیگر در انتهای آن قرار دارد. جنس غلاف و قبضه از طلا بوده و اطراف آن با الماس تزئین شده است. این خنجر که توسط سلطان محمود عثمانی به نادرشاه هدیه داده شده بود در راه رسیدن به ایران توسط سربازان مطلع شدند که نادرشاه توسط سران ارتش خود کشده و آنها نیز هدایا را به استامبول بازگرداندند.

کمربند زرین

کمربند زردین زمردیاین کمربند کمیاب و بی نظیر دارای یک زمرد 176 قیراطی بزرگ بوده و اطراف آن با 60 قطعه برلیان و 145 قطعه الماس تزئین شده است. گفته می شود احتمالا نادرشاه این گوهرسنگ را همراه کوه نور و دریای نور بعد از فتح هند به ایران آورده است.

تاج فرح

تاج فرح پهلوی زمردیبدنه تاج فرح توسط وان کلیف و آرپل در سال 1346 در فرانسه ساخته و جواهرات آن در ایران روی تاج نصب شد. این تاج شامل 1469 الماس برلیان، 36 عدد سنگ زمرد، 2 قطعه گارنت و 34 قطعه یاقوت و 105 مروارید می باشد

سپر نادری

سپر نادری این سپر یک اثر هنری بی نظیر بوده که مرکز آن با یک یاقوت سرخ 225 قیراطی که در جهان کمیاب است مزین شده است. الماس، سنگ زمرد و یاقوت در سرتاسر این سپر وجود دارد. گفته می شود این سپر در ابتدا ساده بوده و با فرمان فتحعلی شاه مرصع شده است. نادرشاه در بسیاری از جنگها از این سپر استفاده کرده است.

انفیه دان زمرد

انفیه دان زمردیاین انفیه دان که پایه های آن از طلا و سطح آن با الماس تزئین شده شامل 92 عدد سنگ زمرد ناب می باشد. این شی در نیمه دوم قرن 19 ساخته شده است.

تاج پادشاهی خاندان قاجاریه

تاج قاجاریهدر این تاج 1800 عدد مروارید و مقدار زیادی یاقوت، سنگ زمرد و الماس نصب گردیده است. این تاجی است که در بیشتر عکسها نیز معمولا روی سر پادشاهان قجار دیده می شود.

کره جواهر نشان

کره جواهر نشاناین کره به دستور ناصردین شاه در سال 1921 ه. ق ساخته شده است. 34 کیلوگرم طلای خالص و 51366 سنگ قیمتی روی آن نصب گردیده است. دریاها روی این کره بوسیله سنگ زمرد و خشکی های آن با یاقوت مزین شده است. خطوط استوایی و جغرافیایی آن با الماس نشان داده شده است. برای مشاهده بزرگتر روی عکس کلیک کنید.

تخت نادری

تخت نادریو در نهایت کمال تخت پادشاهی را مشاهده می کنید. این تخت به دستور فتحعلی شاه ساخته شده است و مربوط به نادرشاه افشار نیست. تخت نادری به معنی تخت کمیاب است. دلیل این نام وجود 22 هزار سنگ و جواهرات قیمتی می باشد!

زمرد سنگ ماه تولد چه کسانی است؟

رنگ سبز تجلی کننده طبیعت بهار شکوهمند هست و حتی رنگ ونوس خدای روم باستان نیز می باشد. بنابراین سنگ زمرد اهدا کننده عشق جاودانه و زیبایی به متولدین اردیبهشت (ماه می) به عنوان سنگ ماه آنها است. در برخی فرهنگ ها از این گوهر جهت هدیه بیستمین، سی و پنجمین و یا پنجاهمین سالگرد ازدواج استفاده می شود.

خواص زمرد در چاکرا درمانی

خواص زمرد در چاکرا درمانیبه علت رنگ سبز زمرد این گوهرسنگ چاکاری چهارم یعنی قلب را تحت تاثیر قرار می دهد. این گوهر خالص ترین جریان بلورین پرتو سبز است و سنگی است که پاکترین و خالص ترین نماینده الگوی انرژی چاکرای قلب می باشد. از خواص زمرد در چاکرا درمانی جهت گشودن قلب به روی عشق، بخشش، دلسوزی و اعتماد استفاده می شود. این سنگ ترغیب کننده فرد به زندگی و عمل نمودن از روی قلب است و به فرد کمک می کند تا مرکزیت یافته و در خرد قلبی باقی بماند و دلشکستگی اش را درمان کند. این گوهر به فرد امکان می دهد تا ذات مهربان و حمایتگر خود را بدون ترس از آسیب پذیری به نمایش بگذارد. این یک گوهری شگفت انگیز برای فعال کردن خلاقیت هنری و ایجاد تمرکز بر فعالیتهای زندگی است. کسانی که مدیتیشن یا یوگا انجام می دهند با این سنگ تمرکزشان افزایش می یابد.

خواص سنگ زمرد از نظر جسمانی

از نظر جسمانی از خواص زمرد می توان برای تقویت قلب، خون و دستگاه گردش خون استفاده کرد. همچنین برای غده تیروئید، اسهال خونی و باز کردن عروق خونی بسیار موثر است. همانطور که ارسطو نیز گفته در گذشته از خواص سنگ زمرد برای علاج سرطان و صرع نیز استفاده شده است.

خواص زمرد در باورهای قدیم

خواص سنگ زمرددر ایام قدیم باور بر این بود که این گوهر روح و جسم را باهم هماهنگ می کند. پزشکان یونانی از دود ذرات پودر شده آن برای علاج تنگی نفس، سرماخوردگی و حتی مارگزیدگی نیز استفاده می کردند. در ادبیات ایرانی نیز از خواص سنگ زمرد گفته شده هرگاه این گوهر را در جلو چشم مار افعی بگذاریم پرتو آن چشم مار را کور می کند! نظامی در این باره می گوید: خواص سنگ زمردقرن ها پیش در صندوق های مهاراجه ها در هند پر از سنگ زمرد بود. دلیل آن این بود که در کتاب باستانی هندو ها بارها از خواص سنگ زمرد گفته شده بود که داشتن این گوهر باعث سعادت و خوشبختی و شکوه زندگی آنها می شود.

خواص سنگ زمرد در احادیث

خواص انگشتر زمردهمچنین در حیله المتقین ص 18 درباره خواص زمرد گفته شده در دست داشتن این گوهر فقر را به ثروت تبدیل می کند. بی دلیل نیست که پادشاهان از این سنگ در اشیا نزدیک خود به نشانه تجملات استفاده می کردند.

خواص زمرد در متون کهن ایرانی

خواص زمرد طبیعیدر جواهر نامه (ابنیه 177) نیز درباره خواص زمرد گفته شده که کودکی که آن را بر او ببندید دیگر دچار صرع نمی شود. همچنین اگر حشرات موزی وی را گزیده باشند مقدار هشت جو از آن را خورد کرده و به شخص بخورانند باد که ضهر قبل از اثر باز دارد.

سنگ زمرد دافع همه زهر هاست. شربت وی دو جو بود بسایند و دوغ علیل را دهند کی زهر خورده بود به بول از وی جدا گردد عجایب المخلوقات 145

همچنین در عرایس الجواهر ص 56 آمده است که: طبیعت سنگ زمرد سرد و خشک است و هرکه آن را داشته باشد خواب بد نبیند و گویند شکم اسهال را سود دارد. اگر از این سنگ به ران زن حامله ببندند زایش اون آسان می شود. اگر از آن قدری به آب صمغ بسایند و بر جذام مالند شفا دهد.

55 دیدگاه برای “از سنگ زمرد چه می دانید؟ خواص زمرد و ویژگیهای آن

 1. سجاد گفته:

  سلام و ارادت
  من زمرد اصل میخوام چجوری میتونم از شما تهیه کنم؟

 2. مصطفی گفته:

  سلام قیراطی چند دلار میخرین سنگ راف به وزن ۲۱۵۰ گرم.. نمونشم هست

  • حسن کرمی گفته:

   بستگی به کیفیتش داره . مثلا اگه اوپک باشه اصلا گرون نیست

 3. فرید عبدالهی گفته:

  سلام ووقت بخیر اطاعات پر باری بود ممنونم . من یه قطعه سنگ دارم به صورت تراش نخورده و طبیعی هست . اگر کسی می تونه راهنمای کنه ممنون میشم به چند نفر نشون دادم میگن زمرده ممنون میشم کسی راهنمای بکنه faridabdollahi1390@gimail.com

 4. دکتر محمد لواسانی گفته:

  با تشکر از سایت شما. در کتاب مخزن الادویه نوشته عقیلی خراسانی معتبرترین کتاب طب ایرانی در باره زمرد مطالبی آمده است که اگر مایل بودید به سایتتان اضافه کنید.

 5. محمد کمیل گفته:

  ببخشید من یک سنگ دارم تقریبا آبی و سبز هستش و شکل بیضی دارد می خواستم بدونم اصله یا نه و اینکه چطور خودم متوجه شوم

  • سنگ شناس گفته:

   سلام در قسمت پرسش و پاسخ گوهرشناسی سایت افزدون سوال رو بزنید و عکس و سوال رو بفرستید

   • نجيب الله هاشمي گفته:

    سلام دوست های عزیز!
    علامات ابتدایی زمرود چیست؟

    • حسن کرمی گفته:

     درود، پیج اینستاگرام سنگ شناس رو دنبال کنید قبلا در مورد زمرد زیاد پست گذاشتم.

  • سید علی گفته:

   با سلام و حرمت خدمت شما و تشکر از معلومات های مفیدتان
   میخواستم بپرسم از شما که آیا زمرد برای تقویت حافظه و قدرت بیان و ضریب هوشی هم تاثیر گذار هست و یا خیر ؟؟؟ چون من در یک جا مطالعه کردم و در آنجا در این موارد خیلی تاکید کرده بودند که خوب هست اگر جوابم را بدهید خیلی ممنون میشم

   • حسن کرمی گفته:

    سلام، خیر عزیز اینا صرفا باور و تلقین هست. شما با ذهنتون اگر به این چیزا باور دارید شایدم تاثیر داشته باشه.

 6. مصیب گفته:

  سلام یک قطعه سنگ دارم متشکل ازدورنگ سبزوبنفش به وزن ۱۵۰۰قیراط بردم ازمایشگاه ضریب شکست ۱/۵۷-سختی۷/۵وچگالی۲/۹۰وهمچنین سنگ حاوی کروم بود.تشخیص ازمایشگاه زمردبود.آیاواقعازمردبنفش وجودداره؟

  • حسین گفته:

   سلام بزرگترین زمرد بنفش 13 قیراط در موزه شخصی فردی در رومانی هست بسیار با ارزش هست چون نوع کبود و بنفش نه آبی کم رنگ ک اکو آمارین هست بسیار نایاب هستن موفق باشی تو ایران نه خروار جواهر هست نه کارشناس خوب

  • مهرداد گفته:

   سلام بنده کارم خرید و فروش انواع سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و قدیمی هست و اگه تمایل به فروش سنگتون داشتید تماس بگیرید

  • حسن کرمی گفته:

   سلام با پیج سنگ شناس در ارتباط باشید.
   البته صفحه در ارتباط با ما و.. بعد فروشگاهی کردن سایت زده میشه

 7. اندیا گفته:

  سلام و تشکر از راهنمایی شما،یک زمرد زامبیا اوپک به وزن ۱۲ کیلو گرم و با شناسنامه ،از خود زامبیا اوردن،ایا شما خریداری میشناسید که توانایی خرید داشته باشه و یک راهنمایی در مورد قیمت بفرمایید
  با تشکر

  • حسن کرمی گفته:

   سلام، زمردهای اوپک اغلب رنگشون هم بهسازی میکنن.
   برخلاف سایزشون قیمتشون بالا نیست. زمرد نیم کیلویی اوپک هند میتونه قیمتی معادل فقط 300 دلار داشته باشه

 8. مسلم گفته:

  باسلام
  بنده قصدخریدزمرددارم ،زمردی به من معرفی کردن که تمام مشخصات زمردراداردازضریب شکست نور و….همگی مطابق مشخصات زمردهست ودارای کروم میباشدکه زیرچلسی فیلتررنگ ان قرمزمیشود،امافقط چگالی ان۲/۹۵میباشد.ایاصرف این چگالی این سنگ میتواندزمردنباشد؟سپاس ازراهنماییتون

  • حسن کرمی گفته:

   سلام بله میتونه نباشه. البته احتمال خطا هم در وزن مخصوص هست. با دستگاه هیدرواستاتیک دیگه تست کنید

   • mahdi گفته:

    سلام
    لطفاً از طریق واتس اپ یه پیام برای بنده ارسال کنید
    سپاس

 9. علی گفته:

  باسلام خدمت استاد زمرد های یافت شده مانند زمرد های خاوری و تاریخی ربطی به زمردهای پنجشیر ندارد تاریخچه استخراج این سنگ در پنجشیر کمتر از هفتاد سال است و عملا روس هادر افغانستان به اکتشاف آن در پنجشیر به طور علمی کار کرده اند در هیچ سند تاریخی اشاره به استخراج آن نشده و چیز جدیدی در افغانستان می باشد البته بدخشان هم زمرد خیز است اما اشاره ای به وجود زمرد در متون تاریخی در ان نیست در ضمن زمرد های پنجشیر در جهان به ریز بودن معروف است و بسیار نادر رخ می دهد که کریستالهایی درشت تر از ۳تا۵ سانتی متر پیدا شود می توانید اطلاعات بیشتر از سایتbritish geological survey بدست بیاورید .

 10. علی م گفته:

  با سلام
  من تو اینترنت سرچ کردم دیدم زمرد سنگ متولدین خرداده
  من خودم متولد خردادم
  اولا آیا درسته و در غیر اینصورت سنگ متولدین خرداد چیه؟
  ممنون

  • حسن کرمی گفته:

   درود، همونطور که در فوتر سایت سنگای ماه تولد رو نوشتم، زمرد سنگ اصلی ماه اردیبهشت هست ولی یکی از سنگای فرعی ماه خرداد نیز محسوب میشه.
   سنگ اصلی ماه خرداد مرواریده

  • حسن کرمی گفته:

   سلام بسته به کیفیت و رنگ و اندازه و تراش قیمت سنگ زمرد متفاوته. اگر خواستین من زمرد شناسنامه دار از قیراطی چند میلیون تا به بالا دارم.

   • حسن کرمی گفته:

    من جردن هستم ولی چند روز دیگه زمردها آماده و لیست میشه. به اینستاگرام سنگ شناس دایرکت بدید برای خرید راهنمایی تون میکنم. همچنین کلیه زمردها شناسنامه دار هستند و رنج قیمتی اونها بسته به اندازه و کیفیت متفاوته.

 11. مهدی حصاری گفته:

  سلام سنگی در رودخانه پیدا کردم شکل زمرد سبز پر رنگ و ۴۸ گرم هست از کجا بفهم زمرد است؟؟؟

  • حسن کرمی گفته:

   چونکه نباید کپی کرد. میتونید لینک مقاله رو هرجا خواستید بدید!

 12. حامد گفته:

  ممنون این مقاله واقعا کامل بود. زمردهای تراپیچ شده واقعا خاص هستن از اونها مطالب بیشتری بزارید.

 13. محمدعلی حیدری گفته:

  سلام راهنمایی بفرماییدچگونه میتوانم نگین زمردرابااطمینان به اینکه اصل کلمبیاهست تهیه کنم.
  باتشکر

  • حسن کرمی گفته:

   سلام. اینکه شما بتونین بفهمين نیاز به دانش و ابزار گوهرشناسی داره. بنابراین تنها راه خرید اون با شناسنامه معتبر هست و نه هر شناسنامه ای. هنچنین حتما بارکد روی شناسنامه رو باید از مرکز صادر کننده استعلام بگیرید و با مشخصات مثل شکل و قیراط و رنگش رو با نمونه ای که گذاشتن تو شناسنامه مقایسه کنید چون این روزها خیلی شناسنامه جعلی و.. اومده.

 14. عابدی گفته:

  سلام ممنون از مطالب جالب و مفیدتون .میخواستم بدونم منبع اطلاعاتی که گذاشتین از کجاس .من باید تحقیق در مورد زمرد اماده کنم میخواستم منبع مورد استفاده شما رو بدونم

  • حسن کرمی گفته:

   درود، این مقاله از منابع اینترنتی متفاوتی ترجمه، و برخی کتب ها و مجلات مختلف ، و تجربیات و اطلاعات خودم جمع آوری شده . شما می تونید منبع رو همین سایت در انتهای تحقیقتون بزنید.

  • کامیار گفته:

   سلام دوست گرامی
   لطف کنید شماره تماسی از خودتون بزارید
   اگر واقعن زمرد دارید مردانن و وجدانن زنگ بزنید مسآله حیاتی است و بحث مرگ و زندگیه

   • بهنام گفته:

    سلام 257قیراط زمردپنجشیرافغان دارم،بهسازی نشده،غیرانفجاری،دارای شناسنامه معتبر،قصدفروششودارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *