بهسازی سنگهای قیمتی

چگونگی بهسازی یاقوت به روش حرارت دهی و افزایش کیفیت آنها

حرارت دهی یاقوت جهت افزایش شفافیت

اینکلوژن های ابریشمی روتایل (سیلک) درون یاقوت کبودبه این تصویر دقت کنید. این تصویر روتایل های silk را در کریستال کروندوم نشان می دهد. روتایل های ابریشم از جنس اکسید تیتانیوم هستند که تجمع بیش از حد آنها باعث کاهش کیفیت و شفافیت در کریستال می شود، گاهی حتی رنگ کریستال را تغییر می دهد. برای کاهش اثر نامطلوب این روتایل ها از فرآیند بهسازی یاقوت به روش حرارت دهی استفاده می شود.

حرارت دهی برای همه رنگ های کروندوم قابل اجراست. روش های حرارت دهی هم بسیار متفاوتند، یکی از جدید ترین روش ها ی حرارت دهی استفاده از امواج مایکروویو است. این امواج بسیار قدرتمند تر، از امواج مایکروویو مورد استفاده در دستگاه های خانگی هستند. بنابر این دستگاه های خانگی را امتحان نکنید.

بهسازی یاقوت سرخ با حرارت دهی
تصاویر قبل و بعد از بهسازی حرارتی در یاقوت سرخ و تاثیر آن در محو شدن سوزن های روتیل

کروندوم می تواند دمای بسیار بالا را تحمل کند. نقطه ذوب کروندوم ۲۲۰۰ درجه سانتی گراد است. درحالی که روتایلی های ابریشمی در ۱۸۰۰ درجه ذوب می شوند. بنابراین با یک حرارت دهی نه چندان پیچیده که به روش سنتی و روش کوره های القایی و امواج مایکروویو انجام می شود می توان به راحتی کریستال ها را بهبود بخشید.

کوره های قدیمی و جدید جهت بهسازی سنگهای قیمتی
تصویر سمت راست: حرارت دهی یاقوت به سبک سنتی که هنوز هم استفاده میشود. محل کامبوج
تصویر سمت چپ: کوره های مدرن و الکتریکی برای حرارت دهی کنترل شده با دمای بالا به سنگهای قیمتی

روتایل های سیلک یا ابریشم در دمای ۱۷۰۰ درجه با فرآیند حرارت دهی تجزیه می شود. برای روند حرارت دهی سنگهای قیمتی به روش سنتی از عایق های حرارتی استفاده کنید: مثل خاکستر یا کائولن یا خاک نسوز یا خاک رس پخته شده دما باید آرام آرام بالا برده شود و آرام آرام خنک گردد.

بهسازی یاقوت به روش حرارت دهی جهت افزایش کیفیت رنگ

یاقوت های بهسازی شده قبل و بعد از حرارت دهی
یاقوت های بهسازی شده قبل و بعد از حرارت دهی

برای استحصال رنگ زرد دمای ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ درجه به کروندوم القا می شود، مدت حرارت دهی ۲ ساعت کافی خواهد بود. برای رنگ قرمز حرارت دهی ۴۰۰ الی ۱۷۰۰ درجه لازم است (برای بهبود رنگ و نه استحصال رنگ قرمز). برای دمای ۴۰۰ درجه، مدت زمان ۷۲ ساعت و برای دمای ۱۷۰۰ درجه، به مدت ۴ ساعت حرارت دهی لازم است.

برای تیره کردن رنگ آبی ۶ ساعت حرارت دهی و دمای ۱۸۰۰ درجه لازم است و برای کمرنگ شدن بلور، ۲۰ ساعت حرارت دهی در دمای ۱۸۰۰ درجه لازم است.

بهسازی یاقوت به روش حرارت دهی

حرارت دهی یاقوت و افزایش کیفیت رنگ آنها

برای بهبود یاقوت ها یا کروندم های استار هم دمای ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ درجه لازم است، مدت زمان دو ساعت برای یاقوت های استار کافی خواهد بود. دمای بالای ۱۷۰۰ درجه به کلی باعث نابودی پدیده ی استار در یاقوت خواهد شد، چون همانطور که گفتیم روتایل های سوزنی در این دما تجزیه می شوند. (بنابراین دما را بین ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ درجه حفظ کنید).

طیف رنگی گسترده یاقوت های هیت شده
طیف رنگی گسترده یاقوت های هیت شده

یک نکته ی دیگر لازم است یاد آوری شود و آن اینکه: در فرآیند حرارت دهی از هیچ ماده ی شیمیایی استفاده نمی شود و رنگ های مختلف با دما های مختلف ایجاد می شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫8 نظرها

 1. سلام
  من چندتا سنگ صورتی کم رنگ دارم که بعد از این که کمی حرارت دید رنگش تغییر کرد و آبی ارغوانی شد بعداز ۲ روز به رنگ قبلی خودشون برگشتن
  میخواستم بدونم اسم این سنگ ها چیه و ایا این سنگ ها ارزشی دارن ؟

 2. سلام
  من یک راف یاقوت برمه دارم ، که رنگش رو به قرمز قهوه ای میخوره .
  بعد از حرارت دهی رنگش قرمز خالص میشه و ارزشش بیشتر میشه ؟؟

  1. سلام. اینکار باید دقیق و حساب شده باشه. ولی به طور کلی قرمز مایل به قهوه ای رنگ ارزشمندی نیست و قرمز خالص مشخصا باعث بهبود و افزایش قیمتش میشه.

 3. سلام آیا خواص خود را از دست میدهد وقتی بهسازی میشود یاقوت

  1. ببینید فرمول شیمیایی اون همونه. منتهی مثلا حرارت دهی ناخالصی ها رو ذوب میکنه. یا اینکه نفوذ شیشه در داخل یاقوت جهت افزایش کیفیت اون، صرفا همراه این جنس یاقوت سرخ میشه…

 4. سلام مادرم چند تا انگشتر داره ازقدیم .یکیشون راوقتی داخل آب قرارمیدی رنگ آب تعغیرمیکند .چه نوع سنگ است ممنون راهنمای کنید

  1. سلام، باید آنالیز بشه. ولی همچین سنگی ارزش گوهری قطعا نداره چون ناپایدار هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن