آیا عقیق دراگون طبیعی است؟

چندی پیش از من (حسن کرمی) پرسیده شد که آیا عقیق دراگون طبیعی است؟ وقتی تصاویر آن عقیق را دیدم متوجه شدم که 100% بافتی غیر از بافت طبیعی عقیق را دارند. درواقع هیچ منبعی نیز وجود ندارد که نشان دهد عقیق میتواند بافتی شبیه به پوست اژدها داشته باشد.

عقیق دراگون رنگ شده
عقیق دراگون از مواد سیلیکاتی/کلسدونی رنگ شده

عقیق دراگون چیست؟

به طور کلی این نوع عقیق ها ، اغلب کلسدونی رنگ شده هستند که شکلی شبیه به پوست اژدها (دراگون : Dragon) دارد. یعنی در بهترین حالت شما یک کلسدونی رنگ شده میخرید. حتی ویدئوهایی وجود دارد از نحوه ساخت آنها با مواد پلیمری. همچنین ذکر شده برخی نمونه ها کوارتز/عقیق/شیشه سیلیکا هستند که به آنها شک حرارتی وارد شده و پس از ترک دار شدن آنها را رنگ میکنند. این فرآیند Quench Cracking نام دارد.

تشخیص عقیق دراگون
بافت غیرطبیعی این نوع عقیق با روش quench cracking ایجاد و سپس رنگ میشود.

درواقع بافت تار عنکبوتی ایجاد شده توسط ترک‌ها سبب جذب رنگ تا میزان عمق سطح نگین شده و آن را تیره تر جلوه میدهد. در بازار جهانی این نوع عقیق ها به عقیق پوست اژدها (dragon skin) یا عقیق رگه اژدها (dragon vein) و یا حتی عقیق آتشین (fire agate) نیز فروخته میشود که البته قطعا نوع عقیق آتشین نیستند.

عقیق دراگون رنگ شده
بافت این نوع عقیق ها بنظر با همان روش quench crackled ایجاد و رنگ میشوند.

برخی مهره هایی که در اینترنت دیده ام حتی میتوانند هاولیت/منیزیت رنگ شده نیز باشند. برخی نمونه دارای رنگ صورتی ، بنفش و یا رنگ زننده دیگری هستند که هر فرد مبتدی نیز متوجه خواهد شد آنها مواد رنگ شده هستند. یکی از بهترین راه های شناخت اصل بودن چنین سنگهایی پرسش این سوال است: آیا تا بحال راف عقیق (سنگ خام نتراشیده) با این بافت دیده اید؟؟ بهرحال چندین منبع ذکر کرده اند که این مواد رنگ‌شده/ساختگی از چین به تمام جهان صادر میشوند.

بافت غیر طبیعی عقیق دراگون
بافت غیر طبیعی عقیق در این عقیق دراگون صورتی!

عقیق اژدها به چه صورتی تراش داده می شود؟

عقیق های دراگون که در رنگهای متفاوتی رنگ میشوند ، بیشتر به صورت مهره دستبند و یا تسبیح تراش میخورند. نگین های آن نیز به صورت کابوشن است که در ایران نیز فراوان یافت میشود.

دسبند عقیق دراگون رنگ شده
دسبند عقیق دراگون رنگ شده / ساختگی

آیا عقیق دراگون ارزش خرید دارد؟

این موضوع بسته به این دارد که چه مقدار شما پول خرج میکنید. وقتی یک عقیق شجر معمول 100 هزار تومان باشد ، یک عقیق دراگون به اندازه 30 یا 40 هزار تومان می ارزد. هرچه باشد در نهایت اگر خوش شناس باشید یک کلسدونی رنگ شده میخرید و بنابراین ارزش چندانی ندارند.

عقیق دراگون ساخته شده از مواد پلیمیری
این تصویر به گفته منبع آن که در یوتیوب آموزش ساخت آن را میدهد ،یک عقیق دراگون ساخته شده از مواد پلیمیری است .

آیا عقیق دراگون خواص و انرژی دارد؟

به عنوان کسی که فقط به زیبایی و شگفتی سنگها می‌نگرد ، اطلاعی ندارم، هرچند قبلا هم بارها ذکر کردم این مسائل بیشتر جنبه تلقینی و باور دارد. با اینحال اگر هم جستجو کنید میبینید کلی خواص برای این سنگ ساختگی/رنگ شده نوشته اند!

تشخیص عقیق دراگون مصنوعی
این نوع تسبیح های عقیق اژدها که در بازار هم زیاد دیده میشوند در رنگهای متفاوت تولید میشوند. این سنگها رنگ شده هستند.

4 دیدگاه برای “آیا عقیق دراگون طبیعی است؟

  1. eunderlinej گفته:

    ممنون از اطلاعات مفید شما. فیروزه های کم و عقیق های یکسان و محدودی دارید. اگر محصولاتتان بیشتر و متنوع تر باشه ترجیح میدم از شما خرید کنم.

  2. مرتضی گفته:

    بسیار جالب بود استاد . من میخواستم یکی از این سنگها به قیمت بالا بخرم. مقاله شما کمکم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *