راهنمای کامل الماس های تراش امرالد (Emerald-Cut)

امروزه در سرتاسر جهان ظاهر شیک و تمیز الماس های تراش خورده امرالد کات ( تراش زمردی) را تحسین می کنند. در حالی که تراش Emerald-Cut به اندازه سایرین درخشان نیست، سطح صاف بالای الماس شفافیتی را برجسته می کند که باعث برق و تلالو این تراش می شود. وقتی از بالا به این الماس نگاه می کنیم، کناره ها شبیه پله ها به نظر می رسند، به همین دلیل است که فرآیند تراش این شکل را تراش پله ای “step-cut” می گویند. اگرچه تصور می شود این تراش الماس مدرن است، اما در واقع صدها سال پیش برمی گردد. بنابراین، این الماس های زیبای تراش زمرد از کجا آمده اند؟

تاریخچه

تراش امرالد یا تراش زمردی چیست؟ emerald cutالماس تراش امرالد (تراش زمردی) یکی از قدیمی ترین شکل های الماس است که ریشه های سبکی آن به تراش table cut دهه 1500 بازمی گردد. گوهرتراشان در ابتدا این شکل را برای سنگ های زمرد ایجاد کردند. تراش زمرد به دلیل کاهش فشار در طول فرآیند تراش و در نتیجه جلوگیری از لب پر شدن در جواهرات محبوب شد. الماس تراشان متوجه این شکل جدید شدند و اندکی بعد شروع به ترکیب آن در الماس ها کردند. اصطلاح واقعی “تراش زمردی” تا دهه 1920 استفاده نشد، تا اینکه Emerald Cut با افزایش محبوبیت روبرو شد. ظهور هنر دکو، که در آن خطوط تمیز و تقارن مورد تحسین قرار گرفت، الهام بخش ترند امرالد کات بود. از آن زمان، تراش های زمردی یکی از محبوب ترین انتخاب ها برای حلقه های نامزدی و سایر جواهرات باقی مانده است. در این نوشته، من به شما نشان خواهم داد که چگونه یک الماس تراش امرالد زیبا را انتخاب کنید که درخشش چشمگیری از نور را نشان می دهد و پر از تلالو است. همچنین نکات مربوط به تناسبات داخلی و مواردی را که تراش ضعیف بیان می شوند را بیشتر بدانید. همچنین بهترین درجه بندی رنگ/پاکی و نسبت های ایده آلی را که باید هنگام انتخاب الماس به آنها توجه کرد را توضیح خواهم داد.

الماس تراش امرالد چیست؟

ابعاد الماس زمردی تراش نسبت به وزن
photo copyright ritani.com

الماس های تراش امرالد معمولاً طرحی مستطیلی دارند و برش های پله ای تراش خورده با فست های خطی مستقیم دارند. آنها همچنین “گوشه های بسته شده” دارند تا به طرح کلی ظاهر کلاسیک تمایز ببخشند. در نتیجه برش پله ای و ساختار فست های موازی، تراش های زمردی به “اندازه” الماس های گرد نور را شکست یا منعکس نمی کند. در نتیجه، این منجر به از بین رفتن مقدار زیادی از خاصیت برلیانسی و چشمک زنی حین حرکت سنگ شده و سبب می شود تراش امرالد در پنهان کردن عیوب مواد موجود در سنگ راف اولیه بسیار ضعیف باشد. الگوی چشمک زنی (scintillation) تراش زمردی با نمونه هایی که در سبک های تراش درخشان مانند گرد یا بیضی یافت می شود، متفاوت است. به‌جای داشتن جرقه‌های ریز نوری که از وجوه ساطع می‌شود، یک الماس تراش امرالد به دلیل ماهیت تراش پله‌ای (step cut) به صورت «روشن» و «خاموش» چشمک می‌زند. همچنین، داشتن یک صفحه Table بزرگ مانند داشتن یک پنجره باز بزرگ است که شما را قادر می سازد تا به عمق بدنه الماس نگاه کنید. این بدان معنی است که در مقایسه با الماس های گرد(round diamonds)، هر گونه اینکلوژنهای ریز، نقص یا تفاوت های جزئی رنگ راحت تر قابل تشخیص باشد.

نسبت‌های تراش زمردی ایده آل الماس

مانند سایر الماس‌های فنسی، باید به این نکته توجه داشت که هیچ پارامتر تراش ثابت یا «اعداد جادویی» وجود ندارد که تضمینی برای تولید یک الماس تراش امرالد خیره‌کننده باشد.

نسبت های ایده آل تراش الماس زمردی امرالد کات
table by beyond4cs.com

جدول تناسبات ایده آل زیر بر اساس تجربه از چیدن الماس های تراش زمردی عالی با بازگشت نور و درخشندگی قوی تهیه شده است. این فقط باید به عنوان ابزاری برای کمک به شما در از کنار گذاشتن الماس های ضعیف عمل می کند. برای انتخاب نهایی خود، باید تصمیمات خود را بر اساس یک ویدیوی بزرگنمایی شده در نور خنثی و بی طرفانه قرار دهید. اینکه هرگز الماسی را تنها بر اساس گزارش درجه بندی نخرید مهم است، زیرا در یک شناسنامه یا سرتیفیکیت، جذابیت شکل یا ویژگی های عملکرد نوری الماس را بطور واقعی نشان نمی‌دهد. توصیه می شود تا از ابزارهای عملکرد نوری مانند ASET برای کمک به ارزیابی کیفیت تراش استفاده کنید تا ریسک خرید به پایین ترین حد خود برسد. امروزه حتی برخی از فروشگاه های آنلاین الماس ، تصاویری با استفاده از این ابزار در کنار تصاویر و ویدئو 360 درجه الماس قرار می دهند.

نمونه هایی از الماس های امرالد کات خوب

پیدا کردن الماس‌های تراش زمردی بسیار سخت است و نسبت‌های بالا فقط یک راهنمایی برای کمک به شما برای شروع کار و ایده گرفتن، این دو الماس را با عملکرد اپتیکی بسیار قوی مشاهده کنید. این دو الماس به دلیل الگوی چشمک زنی پویا و بازگشت نور از بین صدها نمونه انتخاب شدند. همچنین در انتخاب این دو به دنبال جلوه تالار آینه ای و همچنین جذابیت شکل برای انتخاب بوده ایم.

الماس زمردی تراش خوب
برای دیدن مشخصات و ویدئو الماس کلیک کنید
الماس زمردی تراش خوب
برای دیدن مشخصات و ویدئو الماس کلیک کنید

مقایسه چند نوع تراش چهار گوش مشابه

مقایسه تراش های امرالد و چهارگوش آشر کوسنی

Emerald Cut با Asscher Cut

تراش زمردی و اَشر تقریباً یکسان هستند. تنها تفاوت قابل تشخیص نسبت L:W است. تراش های زمرد به طور سنتی مستطیل شکل هستند در حالی که تراش های اشر مربعی تر هستند. از تفاوت ارزش یا کیفیت، هیچ تفاوتی وجود ندارد. همه اینها به سلیقه شخصی یا سبک پایه انگشتر خلاصه می شود.

Emerald Cut با Cushion Cut

تراش امرالد ظرافت شیشه ای و کم نمایانه دارند در حالی که تراش های کوسن یا کاشن ظاهری ساده تر و مدرن تر دارند. تراش کاشن (بالشتی) درخشندگی بیشتری از خود نشان می دهند و برش محبوب تری هستند. تراش های زمردی به افرادی که به دنبال ظاهری باکلاس و جاودانه هستند، پاسخ می دهد.

بهترین پاکی برای الماس تراش امرالد چیست؟

تراش های امرالد دارای سطوح پلکانی بزرگی هستند که می توانند حتی جزئی ترین ایرادات درون الماس را آشکار کنند. به دلیل ماهیت سبک تراش پله ای، درخشندگی و چشمک زنی کمتری دارند و به طور کلی برای اینکه تحت چشم غیر مسلح پاک بنظر برسند (eyeclean) به پاکی بالاتری نیاز دارند. به طور کلی، اکر می خواهید بدون نیاز به پرداخت پول بیشتر برای درجه های پاکی بالاتر، یک الماس eye-clean دریافت کنید پاکی VS2 توصیه می شود. اما توجه داشته باشید که با بزرگتر شدن اندازه قیراط، برای Eye-clean ماندن الماس به درجه پاکی بالاتری نیاز دارید.بهترین درجه پاکی برای تراش امرالد الماس برای کسانی که می‌خواهند نسبت به بودجه شان الماس خوبی داشته باشند، فروشندگانی را توصیه می‌کنیم که ویدیوی HD دارند و تصاویر بزرگ‌نمایی‌شده‌ 360 درجه از الماس ارائه می‌کنند. این به شما در مواردی کمک می کند تا یک الماس با درجه پاکی پایینتر انتخاب کنید بدون اینکه ظاهر الماس به خطر بیفتد. در زیر، دو امرالد کات آورده شده است که اندازه آنها 1 قیراط است و درجه پاکی SI1 دارند. همانطور که می بینید، نوع و محل ناخالصی ها می تواند ظاهر الماس را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد.

مقایسه الماس تراش زمردی با پاکی si1
سمت راست : Eye-clean SI1 با اینکلوژنهای پخش شده
سمت چپ: غیر Eye-clean به دلیل اینکلوژن ابری تیره

در اینجا، باید تاکید شود که تراش زمردی SI1 که Eye-clean باشد منحصر به فرد است زیرا بیشتر الماس‌های SI1 با چشم غیر مسلح پاک بنظر نمیرسند. نکته اصلی این است که هنگام خرید الماس با درجه پاکی پایین باید احتیاط کنید.صرف نظر از جایی که خرید می کنید، باید الماس را تحت بزرگنمایی در نور بی طرفانه و خنثی بررسی کنید. تا آنجا که ممکن است، توصیه می کنم الماس را از زوایای کج بیشتری بررسی کنید تا از نظر Eye-clean بودن بررسی شود.

بهترین درجه رنگ برای الماس Emerald-Cut چیست؟

بهترین درجه رنگ برای الماس امرالد کاتالماس های تراش امرالد با فست بزرگ و باز خود به راحتی رنگشان را آشکار می کنند. با این حال، باید در نظر داشته باشید که ارزیابی رنگ امری وابسته به تصور شخص است و دقت شما با افراد دیگر متفاوت است.اگر فردی حساس به رنگ هستید، ممکن است لازم باشد رنگ بالاتری (D-G) را در نظر بگیرید تا از مشاهده هرگونه رنگ زرد در الماس خود جلوگیری کنید.

جدول بهترین رنگ برای الماس با تراش امرالد
جدول بهترین رنگ برای الماس با تراش امرالد نسبت به قیراط

برخی افراد الماس های تراش زمردی را برای جذابیت کلاسیک خود می خرند. اگر کسی هستید که عاشق جواهرات سبک قدیمی هستید، بسیار خوب است که به رنگ های J یا حتی K بروید که در آن الماس ها رنگ گرمی را نشان می دهند.

نسبت طول به عرض می تواند ظاهر را بهتر یا از بین ببرد

من شخصاً جذاب ترین نسبت طول به عرض را در محدوده 1.30-1.50:1.00 می دانم. زمردهایی با این نسبت های l/w تمایل دارند خصوصیت شکل امرالد را بهتر نشان دهند.نسبت طول به عرض در تراش emerald-cut الماس به طور کلی، هر چه شکل تقریبا مربعی تر باشد، برای افرادی با انگشتان باریک و بلند مناسب تر است. برعکس، هر چه الماس مستطیلی تر باشد، برای افرادی که انگشتان کوتاه و ضخیم دارند مناسب تر است. با این حال، لازم است تاکید کنم که اولویت برای نمای الماس کاملاً به انتخاب های شخصی افراد بستگی دارد. برخی از افراد ممکن است ظاهری مربعی تر با نسبت L/W در محدوده 1.20:1.00 را ترجیح دهند در حالی که برخی دیگر ممکن است الماس های خود را کمی کشیده دوست داشته باشند.

قیمت الماس امرالد کات چقدر است؟

در مقایسه با الماس های روند، قیمت الماس های تراش خورده امرالدی معمولاً 20 تا 30 درصد ارزان تر است و می توانند بصرفه تر باشند. بسته به کیفیت الماس، قیمت ها می تواند با توجه به 4Cs (قیراط، تراش، رنگ و پاکی) متفاوت باشد.قیمت الماس با تراش زمردی امرالد کات بدیهی است که الماس با کیفیت و مشخصات بهتر قیمت بیشتری خواهد داشت. همانطور که از نمودار قیمت بالا می بینید، تفاوت بین درجه های بالاتر و درجه پایین می تواند قابل توجه است! هنگام خرید حلقه نامزدی، اکثر افراد بودجه محدودی برای کار با آن دارند. یکی از اشتباهاتی که اکثر مبتدیان مرتکب می شوند این است که تصور می کنند الماس D/IF بهتر از الماس G/VS2 eye-clean می شود. حقیقت این است که تفاوت در درجه بندی رنگ و پاکی بسیار ظریف و تا حد زیادی فنی است. از نظر بصری، یک الماس G/VS2 شبیه به یک D/IF در نمای رو به بالا به نظر می رسد. این بدان معناست که اگر به پاکی نمادین D/IF نیاز ندارید، می‌توانید صرفاً با عملی بودن و خرید الماسی با درجه‌بندی رنگ و پاکی پایین‌تر، در هزینه‌های زیادی صرفه‌جویی کنید.

تحدب پاویلیون می تواند جذابیت الماس را از بین ببرد

نسبت های تقارن مناسب در تراش امرالد الماسبرآمدگی بیش از حد پاویلیون علاوه بر وزن هدر رفته که باعث می شود الماس به دلیل وزن قیراط آن کوچک به نظر برسد، می تواند در فرآیند جذابیت آن نیز مشکلاتی ایجاد کند. کم عمق بودن پاویلیون نیز مشکلاتی به همراه دارد. متأسفانه گزارش های درجه بندی حاوی اطلاعات یا جزئیاتی در مورد فست ها یا میزان برآمدگی پاویلیون نیستند. برای تعیین آن باید الماس را از نظر ظاهری ببینید. اصطلاح پنجره ای (windowing) معمولاً در الماس‌هایی یافت می‌شود که خیلی کم عمق تراشیده شده‌اند و همچنین زمانی آشکار می‌شوند که نسبت‌ها اشتباه باشد. اگر می توانید به راحتی از طریق الماس شیی پشتش را ببینید، مشکل پنجره ای قابل توجهی وجود دارد و در اینجا یک آزمایش سریع وجود دارد که می توانید انجام دهید.تاثیر میزان عمق در تراش امرالد الماس الماس را با توییزر بالا نگه دارید. با دست دیگر، انگشت خود را زیر الماس بکشید و به آن نگاه کنید. اگر بتوانید رنگ های گوشتی انگشت خود را به راحتی تشخیص دهید، به این معنی است که مقدار زیادی نور از طریق الماس نشت می کند. از سوی دیگر، خاموش سازی (Extinction) به وجود مناطق تاریک در الماس اشاره دارد. آنها معمولاً در سنگ هایی یافت می شوند که با درصدهای عمیق تراشیده شده اند و همچنین می توانند به دلیل گرد شدن فست های پاویلیون ناشی از برآمدگی بیش از حد ایجاد شوند.

راهنمای انتخاب الماس تراش زمردی امرالد کات
بهتر است از چنین الماس هایی به دلیل Extinction شدید (سمت چپ) و windowing (راست) اجتناب شود.

برش گوشه ها

اگر یک الماس تراش فنسی بیش از حد از نسبت های معمولی خود منحرف شود، ممکن است ناخوشایند به نظر برسد و ممکن است در فرآیند سوار کردن گوهر مشکلاتی ایجاد کند. در حالت ایده‌آل، چهار گوشه باید به اندازه‌ای بزرگ باشند که شاخک‌های گیره رکاب بتوانند سنگ را بدون فشار آوردن محکم کنند.

انتخاب درست تراش الماس مستطیلی
الماس سمت چپ نمونه خوبی از تراش زمرد متناسب است در حالی که الماس سمت راست اینگونه نیست.

همچنین، مجددا بررسی کنید که لبه‌های فست در حالت رو به بالا (face-up) مرتب و موازی با یکدیگر باشند. معمولا، این تغییرات در تقارن (symmetry) لحاظ می شود و می تواند باعث شود الماس از ظاهر معمول خود کمتر جلوه داشته باشد.

راهنمای خرید الماس تراش زمردی امرالد کات
از ایرادات جدی تقارن مانند اینها باید اجتناب شود زیرا بر الگوی کنتراست تأثیر می گذارد.

بهترین طرح های پایه انگشتر برای الماس تراش زمردی

راهنمای خرید بهترین حلقه انگشتر الماس الماس با تراش امرالد زمردی مستطیلیبه نظر من، رکاب چهار چنگ ساده یکی از بهترین طراحی ها (و بدون زواید) است که الگوی منحصر به فرد برش پله ای تراش زمردی را به نمایش می گذارد. اگر نمی دانید چه چیزی باید تهیه کنید، انگشترهای چهار چنگ سولیتر طرح های همیشگی و بادوام هستند. برای طرفداران طرح‌های وینتیج، ست‌های 3 سنگی با باگت‌های کناری را پیشنهاد می‌کنم که ظاهری باکلاس و جاودانه به شما می‌دهد. سنگ‌های کناری باگت مخروطی نیز با جذب چشم‌ها به سمت سنگ مرکزی به برجسته‌تر شدن آن کمک می‌کنند. به دلیل اشکال هندسی مستطیلی تراش امرالد، معمولاً انگشتر پایه سنگفرشی یا سبک هیلو (Halo) طراحی شده برای الماس های تراش امرالد را نمی بینید. برای افرادی که می خواهند یک نمایی از مد جسورانه داشته باشند و در انتخاب طرح های خود ماجراجوتر هستند، این 2 طرح زیر منحصر به فرد است ممکن است برای شما جذاب باشد.راهنمای خرید بهترین حلقه انگشتر الماس الماس با تراش امرالد زمردی مستطیلی با استفاده هوشمندانه از پایه های نازک و طرح های کتیدرال (cathedral) ، می توان اندازه الماس تراش خورده ام emerald-cutرا بزرگتر از آنچه هست به نظر آورد. در اینجا 2 طرحی وجود دارد که من دوست دارم و برای افرادی که بودجه کمی دارند بسیار مقرون به صرفه هستند.راهنمای خرید بهترین حلقه انگشتر الماس الماس با تراش امرالد زمردی مستطیلی

جمع بندی برای خرید الماس امرالد کات

برای جمع بندی، در اینجا دستورالعمل های توصیه شده من برای خرید الماس تراش زمردی وجود دارد:

  • Depthنسبت: 60 تا 65 درصد
  • Tableنسبت: 61% تا 68%
  • Polish/Symmetry درجه : Very Good یا Excellent
  • نسبت Length to Width: در محدوده 1.30 تا 1.50
  • Colorدرجه: G یا بهتر
  • Clarity درجه: VS2 یا بهتر

جدول نسبت های ایده آل باید به عنوان ابزاری به شما کمک کند تا به سرعت الماس هایی با تراش ضعیف را کنار بگذارید. ترجیحا با شناسنامه GIA خرید کنید. نکته ای که باید در نظر داشت این است که همیشه باید از ویدئوها برای ارزیابی کیفیت تراش و ظاهر الماس استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *