بزرگترین الماس سفید حراج گذاشته تا کنون با قیمت 21.9 میلیون دلار فروخته شد

بزرگترین الماس سفیدی که تا به حال به حراج گذاشته شده است به قیمت 21.9 میلیون دلار آمریکا در حراجی کریستیز ژنو فروخته شد. این الماس درشت اشکی شکل 228.31 قیراطی که “صخره The Rock” نامیده می شود، از آفریقای جنوبی یافت شده، جایی که برخی از بزرگترین الماس های جهان از جمله “ستاره آفریقا” اشکی شکل و کاشن رز کات “جوبیلی طلایی” در آنجا یافت شده است.

الماس صخره ، بزرگترین الماس سفیدی که تا کنون در حراجی فروخته شده است.
الماس صخره بزرگترین الماسی که تا کنون در حراجی برای فروش قرار گرفته است. credit Salvatore Di NolfiKeystone via AP, File

الماس صخره” تقریباً به اندازه یک تخم مرغ (5.4 در 3.1 سانتیمتر) است و قبلاً توسط صاحب سابق آن به عنوان گردنبند مجلل کارتیه استفاده می شد. به همراه این سنگ ، صاحب جدید آن یک آویز گرد الماس و پلاتین نیز از برند لوکس فرانسوی دریافت خواهد کرد الماس اشکی “”The Rock که توسط موسسه گوهرشناسی آمریکا (GIA) به عنوان رنگ G، پاکی VS1 درجه بندی شده است، همچنین با نامه ای از GIA همراه است که بیان می کند این الماس اشکی شکل رنگ D-Z بزرگترین الماس موجود است که تاکنون توسط این لابراتوار درجه بندی شده است. قبل از فروش، رئیس بخش جواهرات کریستیز در ژنو، مکس فاوست، توضیح داد که چرا “The Rock” یک سنگ خاص منحصر به فرد است. او به رویترز گفت:

اغلب در برش بزرگترین گوهرها، مقداری از شکل را قربانی می کنند تا وزن خود را حفظ کنند. این یک فرم اشکی شکل کاملا متقارن است و یکی از کمیاب ترین جواهراتی است که تا به حال در حراجی فروخته شده است.

علی‌رغم عظمت آن، قیمت چکش خورده الماس صخره در دوره پیشنهاد سریع چهارشنبه (21 اردیبهشت) از برآورد بازه پایین خود کمتر بود. خانه حراج الماس را 30.2 میلیون دلار آمریکا برآورد کرده بود. در سال 2017، یک گردنبند زمرد و الماس پر از جزئیات ظریف و در هم پیچیده از جواهرساز لوکس سوئیسی de Grisogono که دارای یک الماس مستطیل شکل مرکزی 163.41 قیراطی بود، رکورد فروش الماس سفید را با 33.8 میلیون دلار آمریکا به ثبت رساند.

این گردنبند خیره کننده که از هزاران جواهر تشکیل شده است ، در سال 2017 بیش از 33 میلیون دلار به فروش رسید. photo credits christies.com

اما بخش‌های دیگر فروش «جواهرات باشکوه» انتظارات را زیر پا گذاشت، از جمله یک سنجاق سینه سافایر صورتی، یاقوت و الماس در دهه 1940 که توسط کارتیه نصب شده بود، که به قیمت 585000 دلار آمریکا – بیش از 11 برابر تخمین بالا – تاج مروارید و الماس قرن نوزدهم، با بیش از سه برابر قیمت پیشبینی شده حد بالای آن به قیمت 2.4 میلیون دلار آمریکا فروخته شد.

الماس صخره به همراه الماس زرد صلیب سرخ
سمت راست: الماس صخره – سمت چپ: الماس زرد صلیب سرخ EPA Photo Denis Balibouse/Reuters

قطعه نهایی در این حراجی الماسی بود که تقریباً به بزرگی “الماس اشکی صخره” است ، سنگ کاشن کات زرد 205.07 قیراطی به نام “الماس صلیب سرخ” بود. این جواهر در حالی که تخمین زده میشد بین 7 تا 10 میلیون دلار آمریکا فروخته شود، به قیمت 14.3 میلیون دلار آمریکا فروخته شد. بخشی از آن به کمیته بین المللی صلیب سرخ مستقر در ژنو (ICRC) اهدا خواهد شد. به گفته فاوست، این الماس برای اولین بار بیش از یک قرن پیش در کریستیز برای کمک به صلیب سرخ بریتانیا در طول جنگ جهانی اول فروخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *