12 گرانترین جواهرات فروخته شده در حراجی‌های دهه اخیر

دهه گذشته شاهد فروش برخی از گرانترین جواهرات واقعاً خارق العاده در حراجی ها ، با قیمت های غیر قابل تصور بوده است. جواهرات می توانند نمایانگر دوره ای از گذشته باشند و یا داستان عاشقانه صاحب خود را روایت کنند و در کنار آن شگفتی و زیبایی خیره کننده ترین ذات طبیعت را به نمایش بگذارند. در حالی که ترکیب هنرمندانه فلزات گرانبها و سنگ های قیمتی می تواند قیمت بالایی در بازار حاصل کند ، ارزش واقعی یک جواهر در کیفیت ذاتی سنگ های آن نهفته است. به همین دلیل ، گرانترین نتایج حراجی‌های بزرگ توسط الماس ، مروارید و جواهراتی تحقق یافته است که از نظر کیفیت ، اندازه یا رنگ استثنایی هستند.  این مقاله 12 فروش برتر حراج جواهرات در ده سال گذشته (از 2010 تا 2020) و تاریخچه آنها را نشان می دهد.  با این حال اگر جواهر قابل توجهی در سال های آینده فروخته شد در این لیست اضافه میشود.

12- گردنبند یشم جیدایت Hutton-Mdivani

گرانترین گردنبند یشم جیدایت ژادئیت

 • قیمت فروخته شده: 27,440,000 دلار آمریکا
 • حراج: Sotheby’s ، هنگ کنگ ، 07 آوریل 2014 ، قطعه 1847
 • فروشنده شناخته شده: مجموعه دار خصوصی
 • خریدار شناخته شده: مجموعه کارتیه

در سال 2014 ، کمپانی طلا و جواهر کارتیه بیش از 27 میلیون دلار در حراجی برای گردنبندی که در سال 1933 برای عروسی وارث آمریکایی باربارا هاتن و شاهزاده گرجستانی آلِکسیس مدیوانی ساخته بودند ، هزینه کرد. باربارا وولورث هاتن یک میلیاردر اهل ایالات متحده آمریکا بود.

باربارا وولورث هاتن همراه گردنبند یشم گرانبهای خود در کنار همسرش مدیوانی
باربارا وولورث هاتن گردنبند یشم گرانبهای خود را پوشیده است . در کنار خود همسرش مدیوانی در تالار اپرای متروپولیتن نیویورک در 1933 می باشد.

بنابراین گردنبند Hutton-Mdivani نامگذاری شده است و از 27 مهره یشم جیدایت بسیار باکیفیت ، گیره‌ای از جنس یاقوت و الماس ساخته شده و روی پلاتین و طلا نصب شده است. گردنبند با ترکیب سبک آرت دکو و یشم گرانبها، سنگی که به دلیل داشتن انرژی مثبت مورد احترام مشرق زمین است. این گردنبند “یکی از افسانه ای ترین و مهمترین قطعات جواهرات یشم جیدایت شناخته شده در جهان است.” هنگامی که برای اولین بار در حراج در سال 1988 ظاهر شد ، نتیجه حیرت انگیز 2 میلیون دلاری را بدست آورد و پس از آن شش سال بعد با قیمت 4.2 میلیون دلاری ، اما هیچ کس برای چنین قیمت باورنکردنی چکش حراج آماده نبود که پس از 20 سال دیگر در Sotheby’s ظاهر شد.

11- الماس صورتی – ارغوانی ساکورا (The Sakura Diamond)

الماس ساکورا در حراجی کریستیز sakura diamond

 • قیمت فروخته شده: 29.3 میلیون دلار آمریکا
 • حراجی: کریستیز

در تاریخ 22 اردیبهشت 1400 ، الماس ارغوانی – صورتی 15.81 قیراطی با قیمتی معادل 29.3 میلیون دلار آمریکا در حراجی کریستیز هنگ کنگ فروخته شد. نام آن ” The Sakura ” به معنی درخت گیلاس در زبان ژاپنی گرفته شده، که واقعا برازنده این الماس با رنگ ارغوانی – صورتی fancy vivid و پاکی IF است. این سنگ همان طور که میبینید روی یک پایه پلاتین نصب شده است. این قیمت یک رکورد در سال 20221 برای چنین الماس با چنین رنگی در حراجی کریستیز است. مچنین وزن آن ، در این نوع رنگ نیز بزرگترین در تاریخ این حراجی است. بروزرسانی: با چنین قیمتی، رکورد الماس “روح گل رز” که چند ماه پیش با قیمت 27 میلیون دلار فروخته شد، شکسته شد. بنابراین رتبه 11 هم به ساکورا تعلق گرفت.

الماس ارغوانی صورتی روح گل رز با ارزش
روح گل رز بزرگترین الماس صورتی-ارغوانی ای است که تا کنون در روسیه توسط الروسا استخراج شده است و حدود یک سال تراش آن به طول انجامیده است.
 • قیمت فروخته شده: 26.6 میلیون دلار آمریکا
 • حراجی: ساتبی

در تاریخ چهارشنبه 22 آبان 1399 ، الماس صورتی-ارغوانی ای که “روح گل رز” لقب گرفته در حراجی ساتُبیز در ژنو با قیمتی معادل 26.6 میلیون دلار طی یک تماس تلفنی از شخصی ناشناس فروخته شد. این الماس نوع IIa دارای وزن 14.83 قیراط و رنگ فنسی صورتی-ارغوانی واضح و زنده، پاکی IF است. سنگ راف این الماس صورتی-ارغوانی 27.85 قیراط بوده که توسط کمپانی الروسا در سال 2017 از معدن الماس جمهوری یاقوتستان در شمال روسیه استخراج شده است. نام این گوهر از اجرای تحسین برانگیز رقص اصلی بالرین اهل روسیه در نقش “گل رز” گرفته شده، “The Spirit of the Rose” که به معنی روح گل رز هست.

10- یاقوت طلوع خورشید (The Sunrise Ruby)

یاقوت طلوع خورشید sunrise ruby
این یاقوت سرخ بزرگ که از یک شعر پارسی نامگذاری شده است بهترین روبی را در نوع خود به نشان می گذارد.
 • قیمت فروخته شده: 30,335,698 دلار
 • حراجی: Sotheby’s ، ژنو ، 12 مه 2015 ، قطعه 502

گرانترین یاقوت سرخ جهان ، Sunrise Ruby از میانمار استخراج شده است و توسط کارتیه در یک انگشتر باشکوه که دو الماس در اطراف آن قرار دارد نصب و سوار شده است. نام این سنگ گرانبها از شعری به همین نام توسط شاعر بزرگ مولوی ، نامگذاری شده است ، به دلیل رنگ قرمز زنده درخشان و اندازه استثنایی آن ، باعث شده آنقدر نادر باشد که “گنجینه ای از طبیعت” محسوب و مورد ستایش قرار گیرد. نتیجه حراج باورنکردنی بیش از 30 میلیون دلار ، از زمانی که یاقوت در Sotheby’s در سال 2015 توسط یک داوطلب ناشناس برنده شد ، نشان دهنده بازار رو به رشد سنگ های قیمتی رنگی است که اکنون از نظر محبوبیت و قیمت با الماس های رنگی رقابت می کنند.

9- گردنبند De Grisogono

با ارزش ترین گردنبند جهان De Grisogono
این گردنبند خیره کننده که از هزاران جواهر تشکیل شده است ، در سال 2017 بیش از 33 میلیون دلار به فروش رسید
 • قیمت فروخته شده: 33,700,000 دلار
 • حراجی: Christie’s ، ژنو ، 14 نوامبر 2017 ، قطعه 505
 • فروشنده شناخته شده: De Grisogono (نام یک جواهرساز لوکس سوئیسی)

پیشرو در حراجی هفتگی لوکس کریستیز در سال 2017 یک گردنبند خیره کننده زمرد و الماس توسط کمپانی جواهرات سوئیس ، de Grisogono بود. قطعه اصلی این گردنبند یک الماس مستطیلی بی عیب و نقص با 163.41 قیراط ، یکی از بزرگترین‌ها در نوع خود است که از الماس راف 404 قیراطی که در آنگولا در سال 2016 کشف شد ، تراش خورده است. این گردنبند شامل تقریبا 6000 زمرد و الماس گرفته میباشد. اگرچه اینها بر روی طلا نصب شده اند ، اما چنان دقیق تراش خورده اند که به نظر می رسد پیوسته هستند. یک قطعه جذاب که ساخت آن 14 صنعتگر و زمانی معادل 1700 ساعت به طول انجامید ، توسط یک فرد ناشناس با قیمت بیش از 38 میلیون دلار خریداری شد. علی رغم چنین موفقیتی ، در سال 2020 در رسوایی پیرامون صاحب جنجالی آن ، دی گریسوگوون ورشکسته اعلام شد.

8- نارنجی (The Orange)

با ارزش ترین جواهر الماس نارنجی جهان
The Orange ، یکی از بزرگترین الماسهای نارنجی است که تاکنون تراش خورده است
 • قیمت فروخته شده: 35,500,000 دلار
 • حراجی: Christie’s ، ژنو ، 12 نوامبر 2013 ، قطعه 286

این الماس 14.82 قیراطی یکی از معدود الماسهای نارنجی است که توسط GIA ، “fancy vivid” درجه بندی می شود ، این الماس نارنجی بزرگترین در نوع خود (باکیفیت) است که تاکنون تراش داده شده است. این سنگ خارق العاده که به شکل اشکی درآمده است ، 9 قیراط بیش از الماس Pumpkin است که قبلا رکورد گرانترین الماس نارنجی فروخته شده در حراج را به خود اختصاص داده بود. ارزش آن نیز بسیار بالاتر از آن است ، زمانی که آن را یک پیشنهاد دهنده ناشناس در حراجی کریستیز با قیمت چشمگیر 35.5 میلیون دلار خریداری کرد. در مقابل ، اعتقاد بر این است که الماس Pumpkin حدود 3 میلیون دلار ارزش دارد!

7- مروارید گلابی ماری آنتوانت

با ارزش ترین و گرانترین جواهر مروارید جهان
این مروارید بزرگ طبیعی متعلق به ماری آنتوانت است که توسط یک آویز الماس تکمیل شده است.
 • قیمت فروخته شده: 36,165,090
 • حراجی: Sotheby’s ، ژنو ، 14 نوامبر 2018 ، قطعه 100
 • فروشنده شناخته شده: خانه بوربن-پارما (از خانواده سلطنتی اسپانیا)

این مروارید که در گذشته مالک آن کسی جز ماری آنتوانت نبود ، بخشی از مجموعه جواهرات بی نظیر ملکه فرانسه است که وی در جریان انقلاب فرانسه به صورت قاچاق به خانواده اش در اتریش می رفت. برخلاف آنچه که اندازه و شکل جذاب آن می تواند نشان دهد ، مروارید با وسواس دقت زیاد آزمایش و ثابت شده است که یک مروارید طبیعی آب شور است.گرانبهاترین مروارید جهان این قطعه با یک آویز الماس همراه یک پاپیون الماسی دیگر ، که در اصل از یک گردنبند مروارید سه رشته ای استفاده شده توسط ماری آنتوانت که بخشی از فروش ساتبی نیز بود نیز آویزان شده است. هر دو قطعه بسیار بیشتر از تخمین های خود بودند ، این گردنبند تقریباً به قیمت 2.3 میلیون دلار فروخته شد و مروارید به نتیجه حیرت انگیز حراج 36 میلیون دلاری دست یافت.

6- الماس Princie

الماس princie در حراجی
فروش الماس پرینسی در سال 2013 نشان دهنده افزایش علاقه به الماس های رنگی ، به ویژه صورتی است!
 • قیمت فروخته شده: 39,323,750 دلار آمریکا
 • حراجی: Christie’s ، نیویورک ، 16 آوریل 2013 ، قطعه 295
 • فروشنده شناخته شده: فروشنده جواهرات سوئیسی ، David Gol
 • خریدار شناخته شده: خانواده سلطنتی قطر

الماس پرینسی که سه قرن پیش در هند کشف شد ، اولین بار متعلق به خانواده سلطنتی حیدرآباد بود که سرانجام آن را در سال 1960 در ساتبی به حراج گذاشتند. این الماس توسط جواهرسازان افسانه ای ون کلیف و آرپلز به قیمت 46000 پوند خریداری شد ، که به سنگ لقب Princie به افتخار یک نجیب زاده جوان هندی داده شد. وزن الماس صورتی کوسن با وزن 34.65 قیراط ، توسط GIA به رنگ “فنسی قوی” ارزیابی شد. به عنوان سومین الماس صورتی بزرگ در جهان ، تخمین زده می شد که هنگام حراج توسط Christie’s در سال 2013 بیش از 45 میلیون دلار فروخته شود. گرچه خریدار موفق به فروش با چنین مبلغی نشد ، ولی سپس این سنگ باور نکردنی با قیمت 39.3 میلیون دلار فروخته شد که در آن زمان گرانترین جواهری بود که در یک خانه حراج معتبر فروخته شده است. پیشنهاد نهایی توسط یک پیشنهاد دهنده تلفن ناشناس ارائه شد ، اما اکنون مشخص شده است که الماس Princie در اختیار خانواده سلطنتی قطر است.

The Graff Pink -5

الماس صورتی گراف گرانترین جواهرات
Graff Pink گرانترین جواهر فروخته شده در حراجی در سال 2010 شد اما بعدها جایگاهش توسط چندین سنگ شگفت انگیز دیگر تقلیل یافت.
 • قیمت تحقق یافته: 46,158,674 دلار آمریکا
 • حراج: Sotheby’s ، ژنو ، 16 نوامبر 2010 ، قطعه 550
 • خریدار شناخته شده: جواهر فروش لندن ، لورنس گراف

این الماس صورتی بسیار زیبا که در دهه 1950 توسط یک کلکسیونر شخصی به فروش رسید ، توسط GIA در گروه نادر IIa طبقه بندی شد و ریس بخش بین المللی جواهرات ساتبی آن را “یکی از خواستنی‌ترین الماسهایی که دیده ام” نامید. این جواهر 24.78 قیراطی ، تراش زمرد بر روی یک حلقه پلاتین که دو الماس در آن قرار دارد نصب شده است و نام جدید “Graff Pink” را پس از خریداری در Sotheby’s در سال 2010 توسط جواهرساز برجسته انگلیسی ، لورنس گراف به دست آورد. این فروش باعث شد این الماس ، گرانترین جواهری که تاکنون در حراجی فروخته شده است ، اما در سالهای بعد ، چهار سنگ تماشایی دیگر از قیمت چوب حراج 46 میلیون دلاری آن پیشی می گیرد.

4- ماه آبی ژوزفین (The Blue Moon Of Josephine)

گرانترین جواهر الماس ماه آبی ژرفین در حراجی
ماه آبی ژوزفین مطمئنا ولخرج ترین هدیه ای بوده که یک کودک 7 ساله دریافت کرده است!
 • قیمت فروخته شده: 48,468,158 دلار
 • حراج: Sotheby’s ، ژنو ، 11 نوامبر 2015 ، قطعه 513
 • خریدار شناخته شده: جوزف لاو تاجر میلیاردر هنگ کنگی

الماسی که از درون بی عیب و نقصی (IF) مانند “ماه آبی” به طور حتم علاقه مندان و کلکسیونرهای جواهرات را حیرت زده خواهد کرد. این سنگ همراه با رنگ آبی ” fancy vivid ” خود ، ، تنها یک سال پس از کشف الماس راف در آفریقای جنوبی هنگامی که در سال 2015 در حراجی ساتوبی ظاهر شد ، پیشنهادات با ارزشی دریافت کرد.

جوزف لاو میلیاردر هنگ کنگی و دوست دختر کیمبی چان هوی وان و دختر خوش شانسش ژوزفین

با 12.03 قیراط ، الماس تراش خورده در یک رکاب ساده، رکورد بالاترین قیمت پرداخت شده برای گوهر در هر قیراط را با بیش از 48 میلیون دلار ثبت کرد. برنده این حراجی، جوزف لاو تاجر هنگ کنگی بود که نام جواهر را به نام دختر کوچکش به “ماه آبی ژوزفین” تغییر داد. این الماس به دو سنگ دیگر پیوست ، یک الماس صورتی 16 قیراطی به نام “Sweet Josephine” و یک الماس آبی دیگر به نام “Star of Josephine” ، که لاو برای دختر خوش شانس خود خریداری کرد.

3. میراث صورتی (The Pink Legacy)

گرانترین جواهرات الماس صورتی حراج شده pink legacy
میراث صورتی در اولین باری که در حراجی ظاهر شد با مبلغ سرسام آور 50 میلیون دلار فروخته شد
 • قیمت فروخته شده: 50,000,000 دلار
 • حراج: Christie’s ، ژنو ، 13 نوامبر 2018 ، قطعه 311
 • خریدار شناخته شده: برند جواهری Illustrious ، هری وینستون (Inc)

الماس Pink Legacy که در سال 1918 در آفریقای جنوبی استخراج شد ، دارای یک سابقه شجره نامه برای خود است: این الماس متعلق به خانواده اوپنهایمر بود که دِ بیرز (De Beers) را اداره می کرد و هم اکنون به ارزش 152 میلیارد دلار ارزش دارد. این جواهر همچنین دارای قوی ترین درجه اشباع رنگ “fancy vivid” است که فقط یک در میلیون الماس از آن برخوردار است و دارای وزن فوق العاده 18.96 قیراط است. در حالی که دو الماس در اطراف آن قرار گرفته و در یک انگشتر پلاتین قرار گرفته است ، Pink Legacy برای اولین بار در Christie’s در سال 2018 برای فروش برای حراجی قرار گرفت. جای تعجب هیچ کس نبود که این الماس باورنکردنی برای یک نتیجه حراج بزرگ به فروش رسید: 50 میلیون دلار. آن را شرکت طلا و جواهر هری وینستون خریداری کرد که بسیاری از گرانبهاترین جواهرات و گوهرهای جهان را اداره کرده است.

2- آبی اوپنهایمر (The Oppenheimer Blue)

الماس آبی اوپنهایمر با ارزش ترین جواهر در جهان
الماس آبی اوپنهایمر گرانترین کالای جواهری است که تاکنون در خانه حراج کریستی به فروش رسیده است.
 • قیمت تحقق یافته: 57,600,000 دلار آمریکا
 • حراج: Christie’s ، ژنو ، 18 مه 2016 ، قطعه 242

با شکستن رکوردی که در آن زمان ستاره آبی جوزفین داشت ، آبی اوپنهایمر گرانترین جواهری شد که در حراجی کریستی سال 2016 ژنو فروخته است. همچنین نامش از خانواده اوپنهایمر که ترکه فیلیپ اوپنهایمر آن را در اواخر قرن بیستم دراختیار داشت ، نامگذاری شد. الماس آبی زیبا و vivid 14.62 قیراطی بزرگترین الماس در نوع خود است که تاکنون در حراجی فروخته شده است. این گوهر با دو الماس کوچکتر که توسط جواهرسازان وردورا (Verdura) در یک حلقه پلاتین نصب شده بود ، توجه دو پیشنهاد دهنده را به خود جلب کرد ، آنها 25 دقیقه با تلفن با یکدیگر درگیر شدند تا اینکه در نهایت چکش حراج در قیمت 57.6 میلیون دلار پایین آمد.

1- الماس ستاره صورتی (The Pink Star)

گرانترین جواهر الماس صورتی جهان ستاره صورتی
گرانترین جواهری که تاکنون در حراجی‌ها فروخته شده است ، الماس ستاره صورتی Pink Star است که 59.60 قیراط وزن دارد
 • قیمت تحقق یافته: 71،200،000 USD
 • حراجی: Sotheby’s ، هنگ کنگ ، 04 آوریل 2017 ، قطعه 1801

خریدار شناخته شده: گروه چو تای فوک ، یک مجتمع خصوصی مستقر در هنگ کنگ که به جواهرات ، توسعه املاک ، هتل ، فروشگاه بزرگ ، حمل و نقل ، انرژی ، ارتباطات از راه دور ، بندر ، کازینو و سایر مشاغل مشغول است. یک سنگ خارق العاده با تاریخی پیچیده ، الماس ستاره صورتی رکورد گرانترین جواهری را که تاکنون در حراجی فروخته شده را نگه می دارد. این الماس صورتی با وزن باورنکردنی 59.60 قیراط و دارای گرید “fancy vivid” توسط GIA ، از سنگ راف 132.5 قیراطی استخراج شده توسط De Beers در سال 1999 تراش داده شد. تنها فرایند تراش ، که باعث شد راف به یک بیضی میکس زیبا تبدیل شود ، 20 ماه طول کشید و سپس سنگ در یک انگشتر ساده پلاتین سوار شد. در سال 2003 در موزه ملی تاریخ طبیعی اسمیتسونیان رونمایی شد و سپس در سال 2005 در موزه تاریخ طبیعی لندن به نمایش در آمد که روزانه 70 هزار بازدید کننده را به خود جلب می کند. این الماس به زودی در سطح جهان به عنوان یکی از نادرترین ، بهترین و زیباترین جواهرات کشف شده شناخته شد. در سال 2013 ، ستاره صورتی در Sotheby’s به چوب حراج رفت و به نمایندگی از گروهی از سرمایه گذاران ، ایزاک ولف تراش دهنده الماس نیویورک ، برای یک ماموت 83 میلیون دلار خریداری شد. با این حال ، ولف و سرمایه گذارانش در پرداخت مبلغ قصور کردند و بنابراین جواهر به خانه حراج بازگشت.الماس میراث صورتی هری وینستون چهار سال بعد ، این جواهر به حراج در هنگ کنگ بازگشت ، جایی که توسط گروه چو تای فوک ، یک مجتمع عظیم مستقر در هنگ کنگ با یک بخش مهم جواهرات ، برنده شد و هزینه 71 میلیون دلاری آن را نیز پرداخت! . دکتر هنری چنگ کار شون ، رئیس شرکت و تماس گیرنده پیشنهاد نهایی ، به احترام بنیانگذار شرکت ، سنگ را به عنوان “CTF Pink Star” تغییر نام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *