آیا الماس ها کمیاب هستند؟

اگر در حال خرید حلقه نامزدی الماس هستید و برچسب قیمت را می بینید ، ممکن است برای شما سوال باشد ، آیا الماس نادر است؟ چرا این همه هزینه می کنند؟ آیا تقاضا فقط ناشی از تبلیغات است؟ آیا ارزش ذاتی دارند؟ با سنگ شناس همراه باشید تا به این سوالات و موارد دیگر پاسخ دهیم: 

اگر الماس کربن است ، چرا کمیاب است؟

الماس تنها گوهر ساخته شده از یک عنصر است: آنها به طور معمول دارای خلوص تقریبا 99.95 درصد کربن هستند. 0.05 درصد دیگر می تواند شامل یک یا چند عنصر جزئی باشد ، اتم‌هایی که بخشی از ساختار اساسی شیمیایی الماس نیستند. برخی از عناصر جزئی می توانند بر روی رنگ الماس یا شکل بلور تأثیر بگذارند. کربن یک ماده معدنی نسبتاً رایج در طبیعت است. اما برای متبلور شدن به عنوان یک الماس ، کربن باید تحت دما و فشار بسیار بالا قرار گیرد که در عمق زیر سطح زمین ، در گوشته وجود دارد. در این شرایط ، هر اتم کربن پیوندهای کوتاه و قوی با چهار اتم کربن مجاور تشکیل می دهد. گرافیت ، شکل دیگری از کربن ، در دما و فشارهای پایین پوسته زمین متبلور می شود ، بنابراین ساختار بلوری آن بسیار متفاوت است. نتیجه این است که گرافیت ، که در مدادها استفاده می شود ، بسیار نرم است که می توانید با آن بنویسید ، در حالی که الماس بسیار سخت است و فقط می توانید آن را با یک الماس دیگر خراش دهید.

انگشتر الماس تراش اشکی
الماسهای بزرگ و با کیفیت بسیار کمیاب هستند – مانند الماس 8.25 قیراطی ، رنگ D، با پاکی VVS2 تراش اشکی در این انگشتر نامزدی که با الماس 1.25 قیراطی دیگر در اطرافش مزین شده است.

پس از تشکیل الماس ، که به حدود 3.5 میلیارد سال گذشته برمیگردد، برخی از آنها میلیون ها سال پیش با فوران آتشفشان ها به سطح زمین منتقل شدند. بسیاری از آنها در سنگ آذرین جامد شده ، به طور معمول کیمبرلیت ، جای گرفته اند ، در حالی که بقیه با گذشت زمان پراکنده و با فرسایش سنگ میزبان ، صدها و حتی هزاران مایل را توسط رودخانه ها و سایر آبراه ها حرکت داده شده‌اند. تعداد نامشخصی از این سفر دراز جان سالم بدرنمیبرند ، به دلیل کلیواژ الماس (تمایل به شکستن یا تقسیم شدن به دلیل ساختار اتمی آن) یا وجود اینکلوژنهای درشت از هم جدا میشوند.

چرا قیمت الماس اینقدر گران است؟

بیشتر استخراج‌های الماس از معادن به دلیل حجم عظیمی از سنگ معدن که باید از آن خارج و سپس فرآوری شود (خرد و شسته شود) ، فرآیند تفکیک بازیابی الماس از سنگهای باطله هزینه بر است. در کنار آن ، معادن الماس اغلب در مناطق دور افتاده قرار دارند که به پیچیدگی کار اضافه میکند. استخراج در مکانهایی مانند زمین های یخ زده سیبری و کانادا یا مناطق دور افتاده در آفریقا و استرالیا ، چالش ها و هزینه های ویژه ای دارد.

معدن الماس در شمال کانادا
یک معدن الماس در شمال کانادا احاطه شده توسط تندرا (دشت هاى بى درخت پوشيده از گلسنگ نواحى قطبى) منجمد شده به عنوان نمونه چالش های استخراج سنگ‌های گرانبها از زمین. Copyright: Dominion Diamond Corporation

علاوه بر این، همانطور سایر چیزهایی که ما میخریم، کیفیت و کمیابی ، محرکی برای قیمت الماس است. الماس های کم کیفیت که در صنعت کاربرد دارند بیشترین حجم راف الماس استخراج را از معادن دارند. اینها برای استفاده در جواهرات نامناسب هستند. در حالی که نسبت الماس با کیفیت گوهری به سنگ معدن استخراج شده حتی از معدن به معدن متفاوت است، کارگران اغلب باید حدود یک تن سنگ معدن را برای دستیابی بازیافت ” نیم قیراط ” راف گوهر گرانبها فرآوری کنند، که این مقدار بعد از تراش به صورت فست ، به نصف یا 25 پوینت کاهش میابد.

راف الماس کم ارزش مصارف صنعتی
مانند اکثر الماس های استخراج شده ، این الماس های راف از کیفیت گوهری برخوردار نیستند. آنها برای اهداف صنعتی مناسب ترند. با احترام: Thomas Hunn Co.

امروزه بسیاری از الماس ها به طور گسترده هم در دسترس و هم مقرون به صرفه هستند. با این وجود الماس های بزرگ و با کیفیت عالی پرمیوم با پاکی بالا و رنگ خوب هنوز هم نادرند. بسته به ویژگی های معدن ، ممکن است چیزی در حدود 100000 تن سنگ معدن کیمبرلیت یا مواد ثانویه فرآوری شود تا یک قطعه راف الماس خام که بتوان یک الماس 1 قیراط رنگ D و بی عیب و نقص Flawless از آن تراش داد را یافت و تولید شود. نادر بودن چنین الماس با کیفیتی در قیمت آن منعکس خواهد شد.

الماس گرد برلیانی ده قیراطی
یک الماس گرد برلیانی با رنگ D یک چیز زیبا است. وزن این یکی حیرت آور 102.34 قیراط است. درواقع بیرون آوردن رافی که از آن تراشیده شده است مانند یافتن یک سوزن در انبار کاه میباشد. با احترام: Sotheby’s

کمیاب بودن الماس های رنگی

الماس های رنگی این سوال را تا حد افراطی مطرح می کنند ، “آیا الماس‌ها نادر هستند؟” . بیشتر این زیبایی های دیدنی بسیار کمیاب تر از الماس‌هایی در طیف رنگی D تا Z در مقیاس GIA هستند. برخی از کارشناسان تخمین می زنند که الماس هایی با رنگ فنسی فقط دو درصد از کل تولید الماس راف را شامل میشوند. در حالی که الماس های زرد و قهوه ای نسبتاً رایج هستند ، رنگ های دیگر کمیاب هستند. الماس قرمز ، الماس سبز و الماس آبی با رنگ متوسط تا تیره و اشباع متوسط بسیار نادر است. قضاوت در مورد نادر بودن نسبی دشوار است ، اما بنفش ، ارغوانی و نارنجی خالص و بدون ته‌رنگ قهوه ای از نادرترین رنگ های الماس هستند. الماس های صورتی نیز از محبوب ترین ها هستند. ارزش این زیبایی های منحصر به فرد بسیار سرسام آور است: الماس 59.60 قیراطی Pink Star (صورتی فنسی پاکی IF) با قیمت 71.2 میلیون دلار در آوریل 2017 به Chow Tai Fook فروخته شد.

الماس ستاره صورتی 59 قیراطی در حراجی ساتوبیز
فقط یک ستاره صورتی وجود دارد ، الماس صورتی 59.60 قیراطی با رنگ Fancy Vivid که اخیراً به قیمت 71.2 میلیون دلار فروخته شده است. این یکی از گنجینه های منحصر به فرد زمین است. با احترام: Sotheby’s

الماس های قهوه ای معمولاً تا دهه 1980 برای مصارف صنعتی کنار گذاشته می شدند ، تا اینکه که معدن Argyle استرالیا شروع به تولید الماسهای قهوه ای جذاب به مقدار فراوان کرد. بازاریان باهوش آنها را “کنیاک” ، “شامپاین” و نام های جذاب دیگری لقب دادند که به تقاضای الماس قهوه ای در جواهرات توسط عموم مردم کمک کرد.

الماس فنسی قهوه ای
الماس قهوه ای

زرد دومین رنگ فانتزی رایج است. الماسهای زرد با رنگ فنسی در حالیکه در مقایسه با سایر الماسهای رنگی فراوان هستند ، بخش کوچکی از کل تولید الماس را ارائه می دهند. زیبایی و عمق رنگی که در آنها وجود دارد طیف گسترده ای از گزینه ها را برای انگشترهای نامزدی الماس ارائه می دهد.

انگشتر الماس زرد
الماس فنسی زرد پررنگ 2.02 قیراطی نادر است و این در قیمت این انگشتر منعکس می شود. دو الماس تراش خورده سه گوش در کنار آن قرار دارند. با احترام: EraGem.com

آیا تبلیغات تقاضا برای الماس ایجاد کرده است؟

این تصور که تبلیغات هوشمندانه اشتیاق ما به الماس را ایجاد کرده درست نیست. ویژگی های منحصر به فرد و نادر الماس ها قرن ها آنها را به یک گوهری که آرزو هر شخصی است تبدیل کرده است. رابطه عاشقانه الماس در هند آغاز شد ، جایی که الماس ها از جریان‌ها و رودخانه های کشور جمع می شدند. از اوایل قرن چهارم قبل از میلاد ، تجارت الماس انجام میشد و ثروتمندان تمایل به خرید آن داشتند. کاروانها الماس را از هند همراه با کالاهای عجیب و غریب دیگر به بازارهای قرون وسطایی در ونیز می‌آوردند. در دهه 1400 ، الماس در حال تبدیل شدن به متعلقات شیک طبقه ممتاز اروپا میشد و اکتشافات جدید در برزیل در دهه 1700 میلادی همچنان میل به این گوهر را تقویت می کرد.

انگشتر الماس عتیقه تراش قدیم
فکر می کنید محبوبیت انگشترهای الماس چیز جدیدی است؟ این انگشتر الماس عتیقه مربوط به اواخر قرن 18 است. با احترام: Rijksmuseum ، آمستردام

با این حال تا وقتی که الماس در دهه 1860 در آفریقای جنوبی کشف نشد ، به قدری کمیاب باقی مانده بود که فقط اشراف و ثروتمندان از پس هزینه های آنها برمی‌آمدند. معادن پربار در آفریقای جنوبی – و اکتشافات بعدی در سایر کشورهای آفریقایی ، روسیه ، استرالیا ، کانادا و جاهای دیگر – الماس را سریع به سمت قدرت خرید طبقه متوسط گسترش میداد.

چرا برای الماس ارزش قائل هستیم

گرچه تبلیغات تمایل ما به الماس را ایجاد نمی کند ، اما مطمئناً به تقاضای الماس کمک می کند ، به ویژه از قرن بیستم. نویسنده تبلیغاتی مری فرانسیس گرتی شعار معروف ” A diamond is forever “ در سال 1947 نوشت ، و از آن زمان در همه تبلیغات De Beers ظاهر شده است. چنان کمپین تبلیغاتی جذاب بود که حلقه نامزدی الماس به سرعت راهی برای ابراز عشق و تعهد زناشویی شد. در واقع ، در سال 1999 برند Age Advertising آن را به عنوان شعار برتر قرن 20 معرفی کرد. تبلیغات در تبلیغ الماس نه تنها به عنوان نمادی از موقعیت و تجمل ، بلکه به عنوان نمادی کامل برای یک ازدواج طولانی و موفق بسیار موفق بوده است. اما بعید بود اگر ارتباط عمیق انسان با خصوصیات ذاتی الماس: دوام ، جاودانگی ، زیبایی و کمیابی نبود، این تبلیغات موثر میشد.

2 دیدگاه برای “آیا الماس ها کمیاب هستند؟

 1. S.A.M گفته:

  درود بر شما جناب کرمی
  مطالب جامع کاملی بود
  ممنون از شما🙏🙂

 2. یزدان جوزی گفته:

  درود بر جناب کرمی عزیز که همیشه با مطالب زیبا و واقعی اطلاعاتمون رو در مورد سنگ بسیار بالا میبرید
  ممنون از زحمات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *