سنگهای قیمتی

$ لیست قیمت الماس (راپاپورت) آپدیت 99/3 + آموزش قیمت گذاری الماس


قیمت الماسامروز تصمیم گرفتم لیست قیمت الماس از راپاپورت رو به صورت ماهانه قرار بدهم. در حقیقت دریافت آبونمان Rapaport مستلزم هزینه اشتراک سالیانه که حدود ۲۵۰ دلار تا ۶۵۰ بسته به خدمات مختلفی که ارایه میشود (همانند اشراک ماهیانه مجله یا دسترسی آنلاین به شبکه تجارت الماس) باید پرداخت شود.

این لیست به صورت هفتگی (روزهای جمعه هر هفته) و در سه نسخه ROUND, PEAR, PARCEL منتشر میشود و میتواند به شما در قیمت گذاری الماس بسیار کمک کند. لیست های قیمت الماس در بازار به نام راپاپورت “Rapaport”معروف می باشند براساس وضعیت بازار تنظیم شده ولی به هر حال نحوه تعیین قیمت و یا استفاده از لیست ها براساس سیستم 4Cs می باشد.

توجه: دانلود لیست قیمت الماس به صورت رایگان بوده ولی فقط برای اعضای سایت سنگ شناس قابل دانلود میباشد. این باکس هر ماه آپدیت میشود: آخرین آپدیت لیست 12 خرداد 99. جهت نمایش لینک دانلود از این قسمت ثبت نام یا وارد شوید.

 
توجه:جهت نمایش لینک دانلود لطفا از این قسمت وارد یا نام نویسی کنید
 

جالب است بدانید قیمت های الماس هرهفته درشهر آنتراپ در کشور بلژیک یعنی در حقیقت پایتخت برلیان تعیین میگردد. آنتراپ (Antwerp) شهری است در بلژیک که اکثر بزرگان و معدن داران الماس دنیا و یا میتوان گفت در حقیقت تمام بزرگان الماس دنیا در آنجا حضور دارند و حجم بزرگی از تجارت الماس های خام در این شهر انجام می گیرد. اما بیاد داشته باشید قیمت الماس توسط شرکت رپاپورت در نیویورک منتشر میگردد.

چطور قیمت الماس را از روی جدول راپاپورت بیابیم؟

جدول راپاپورت بر اساس سه فاکتور مهم الماس از قوانین 4C’s یعنی وزن، رنگ و پاکی تشکیل شده است. فاکتور تراش در الماس بسیار مهم است ولی در این جدول لحاظ نشده و بر اساس نوع تراش خیلی خوب very good یا fine که در بازار خواهان و مبادلات بیشتری دارد درنظر گرفته شده اند. بنابراین باید برای تراش های ضعیف به صورت درصد از ارزش الماس کم کرد و یا برعکس. 

برای تراش های گرد از لیست ROUND و برای دیگر تراشها (مانندCushion , Emerald , Heart , Marquise , Oval , Pear ,Square Triangle و غیره…) از لیست PEAR و برای Melee از لیست Parcel باید استفاد بکنید. قیمت‌های الماس تراش گرد از بقیه تراش ها به علت محبوب بودن بالاتر میباشد.
البته Rapaport را بیشتر برای الماسهای دارای شناسنامه که رنگ و درجه ناپاکی آنها مشخص هست استفاده میکنند ولی بعضا پایه قیمت نیز برای سنگهای بدون شناسنامه و گواهی میتواند باشد.

در فایل هایی که برای شما قرار دادیم همانطور که میبینید کلاس های کلی بر اساس “وزن بر حسب قیراط” طبقه بندی شده اند. در سمت چپ عمودی جدول، گرید رنگ از D تا M قرار داد. ردیف افقی بالای جدول نیز پاکی الماس از IF تا I3 ذکر شده اند. همچنین اعدادی که بولد و یا پر رنگ هستند یعنی نسبت به لیست گذشته تغییر کرده اند.

اعداد ذکر شده بر اساس $100 دلار هستند. پس باید اعدادی که به عنوان قیمت هر الماس بدست می آورید باید ضرب در 100$ نمایید. فقط لازم به یادآوری است که تمامی اعدادی که از جدول به دست می آید، ارزش یک قیراط از سنگ مورد نظر می باشد و بالطبع برای تعیین ارزش آن سنگ باید عدد به دست آمده از جدول را در وزن سنگ ضرب کرد.

وزن الماس به قیراط * عدد بدست آمده در RAPAPORT * ۱۰۰= قیمت نهایی به دلار

جدول لیست قیمت الماس راپاپورتبه عنوان مثال فرض کنید که میخواهید قیمت یک الماس با وزن 1.6قیراطی را با کیفیت G و پاکی VS1 بدست بیاورید. با توجه به عکس بالا نقطه تلاقی را بدست آورده که عددی معادل 114 میشود. این عدد را در 100 ضرب کنید. سپس حاصل آن یعنی 11,400$ را در وزن آن یعنی 1.6ct ضرب کنید. قیمت این الماس حدودا 18,240$ میشود. یعنی فرمول محسابه این الماس میشود:
18,240$=1.6*100*114

این قیمت برای تخمین خوب است. ولی دقیق نیست.معمولا فاکتورهای دیگر میتوانند قیمت آن را کاهش یا افزایش دهند. در ادامه به توضیح برخی نکات کلی و مهم می پردازیم.

چه مقدار درصد قیمت برای کیفیت تراش الماس باید لحاظ شود؟

در صورت داشتن درصدی به عنوان تخفیف یا حتی افزایش قیمت برای موارد خاص باید از قیمت کل کسر یا اضافه گردد. در واقع قیمت بدست آمده توسط RAPAPORT توافقی میباشد و عوامل گوناگونی شامل تراش نامرغوب تا عالی یا فلورسنسی یا حتی کمیاب بودن که شامل وزنهای Magic و Premium میشود بر روی تخفیف یا افزودن قیمت تاثیر گزار خواهد بود.

درصدهای زیر قیمت لیست یا discount هایی که معمولا برای لیست راپاپورت بیان میشوند با اصطلاح های   “back of rap” or “off rap” نشان داده میشوند. اگر قیمت مثلا 10% بالاتر از لیست باشد عبارت 10plus کنار الماس بیان میشود.

به طور کلی جداول ارزش گذاری الماس بر مبنای کلاس 2 تراش تنظیم شده اند، حال اگر سنگ مورد نظر دارای تراشی با کلاس 1 می باشد، حدوداً 10 درصد به عدد به دست آمده اضافه می شود. در صورتی که کلاس تراش سنگ 3 باشد، حدود 10 الی 15 درصد از ارزش به دست آمده کاسته شده و در صورتی که کلاس تراش 4 باشد 20 الی 50 درصد کسر می گردد.

برای مثال قیمت کیفیت تراش های عالی یا ایده‌آل “excellent” و “ideal” یا دسته A قیمتشان %10-15 بیشتر از تراش های well-cut است. یعنی این درصد ها به کل قیمت سنگ الماس اضافه شود. برای تراش های ضعیف یا poorly cut معمولا 10-40% کمتر از نوع well-cut لیست میشوند.

فلورسانس الماس چقدر در قیمت آن تاثیر گذار است؟

فلورسانس معمولی تا قوی یک الماس بی رنگ یک نقص محسوب میشود و میتواند 10-20% زیر قیمت لیست باشد. جالب است بدانید این قضیه در الماس های رنگی و فانتزی دقیقا برعکس عمل میکند زیرا فلورسانس میتواند در نور روز آنها را پر رنگ تر جلوه دهد و ارزششان بیشتر میشود.

درصد های دیگر

باید این نکته را بدانید که درصد های پولیش، تقارن، کمربند، کیولت، عمق، پیشخوان و دیگر فاکتورهای مربوط به اندازه های الماس نیز در قیمت الماس به صورت درصد میتواند کم یا زیاد شود. تجربه نشان داده اغلب الماس هایی که در ایران معامله میشوند دارای خصوصیات کیفیت تراش ضعیف یا دیگر موارد هستند و یا بازار نسبتا ضعیف نبود خریدارموجب میشود 30 تا 40 % زیر قیمت لیست تعیین شود.

بر اساس درجه بندی تراش Exellent تا Fear در هنگام خرید درصد تخفیف به خریدار داده می شود. بطور کلی سنگهایی دارای درجه پاکی بالا و بی رنگ به علت گران بودن دارای تخفیف بیشتری نسبت به سنگهایی با درجه پایین و رنگدار هستند. فرشاد کیوانی؛ متخصص الماس

خطرهای پنهان درون جدول قیمت الماس!

آموزش قیمت گذاری الماسحتی دو الماس که کاملا مشابه باشند میتوانند بر حسب درخشندگی یا حتی نوع قرار گیری ناخالصی که مربوط به بحث زیبایی سنگ است دارای قیمتی متقاوت باشند. در تصویر بالا دو الماس با یک نوع سرتیفیکت با گرید 1 قیراط، رنگ G، کیفیت تراش عالی Exellent و کیفیت VS2 میبینید. اینکلوژن یا میانباره سیاه روی Table الماس سمت راست سبب میشود که الماس سمت چپ را انتخاب کنید.

البته قیمت الماس سمت چپ $7,500 است که قیمتی بیشتر از سمت راست 6,500$ میباشد. به همین علت قیمت گذاری نهایی و دقیق الماس حتما کار یک متخصص است که باید بر اساس گرید های شناسنامه آن را تعیین نماید.
شاید بعد از چهار فاکتور اصلی الماس، فاکتور پنجم مهم شناسنامه آن باشد زیرا یک قیمت گذاری خوب باید بر اساس مشخصات دقیق باشد. به هیچ وجه صرفا به توضیحات دلال یا فروشنده الماس اکتفا نکنید. معتبرترین نوع شناسنامه الماس GIA و همچنین AGS است. وقتی بخواهید سرتیفیکت EGL را نسبت به GIA مقایسه کنید، قیمت فروش الماسی با شناسنامه EGL میتوان تا نصف قیمت GIA باشد.

ارزش الماس های بهسازی شده

الماس هایی که با روشهای HPHT بهسازی شده اند بین 50 – 60 درصد زیر قیمت لیست راپاپورت حساب کنید. در تصویر بالا تفاوت قیمت بهسازی شده و بدون بهسازی در دو تراش مارکیز و اشکی مشاهده می کنید. دقت کنید که این درصد فقط برای الماس های بی رنگ است.

چطور یک الماس با قیمتی بصرفه بخریم؟

امیدوارم این نکات را که به صورت کلی عرض میکنم بخاطر بسپارید:

1- زیر کلاس های وزنی انتخاب کنید:

اگر به دنبال الماس 1carat (یک قیراطی) هستید، 0.95ct را انتخاب کنید. اگرالماس 2carat(دو قیراطی) میخواهید، 1.90ct را انتخاب کنید یا برای الماس نیم قیراطی به دنبال برلیانی با وزن نزدیک به نیم مثل 0.45ct باشید. ممکن است بگویید چرا؟ در حقیقت وزن های مهم جدول قیمت 1/4 carat, 1/2 carat, 3/4 carat, 1 carat و .. به اعداد جادویی قیمت الماس معروفند.تفاوت ارزش الماس در قیراط های مختلف

از نظر اعشاری، اعشار انتهایی آنها “0” یا “5” است مانند carat, 0.50 carat, 1.0 carat, 1.25 carat0.25 . این ها اعداد مرزی هستند که قیمت بعد از آن شکسته و به کلاس بالاتر وزنی میرود. کلاس بالاتر وزنی همانطور که در جدول قیمت الماس راپاپورت میبینید دارای جهش قیمتی هستند. رنج بالاتر از این اعداد جادویی میتواند تا 12% ارزش الماس را بالاتر ببرد بدون آنکه تغییر محسوسی در وزن آن داشته باشد.
برای مثال قیمت الماس 1 قیراطی با کیفیت خوب میتواند 6000$ باشد. همین الماس با همان کیفیت در وزن 0.90-0.95 قیراط قیمتی معادل 4000$ دارد. این یعنی 33% قیمت پایین تر!

رنگ الماس در قیمت آن

مقایسه ارزش الماس با رنگ و شفافیت
در این تصویر که برای الماس یک قیراطی با تراش Round آمده است میتوانید تفاوت درصد کاهش قیمت بر اساس کیفیت رنگ و پاکی را مشاهده نمایید

رنگ الماس اشاره دارد به اینکه چقدر الماس بی رنگ است. بالاترین درجه رنگ D و پایین ترین گرید آن Z است. بعد از I رنگها متمایل به زرد دیده میشوند. هرچند که از نظر قدرت دید ما در حالت عادی تفاوت خاصی بین رنگ D و F دیده نمیشود. حتی از نظر من رنگ G نیز همان زیبایی را داشته و میتواند تا 15% زیر قیمت رنگهای تاپ برای شما صرفه جویی کند!

تاثیر پاکی

گرید بندی پاکی به ما اندازه و نحوه دیدن اینکلوژن ها یا ناخالصی های سیاه در الماس را برای ما مشخص میکند. الماسی که با چشم غیر مسلح دیده نشده و یا با لوپ فقط بتوان آن را دید میتواند دارای گرید پاکی SI1 باشد که قیمت آن 50% کمتر از نوع بدون ناخالصی یا Flawless است. در عین حال هر دو یک زیبایی را دارا هستند.

شکل shape الماس

تفاوت قیمت انواع الماستراش برلیان بیشترین هدر رفت وزنی را نسبت به سایر سبک های تراش ایجاد می کند به همین دلیل الماس هایی با برش گرد (Cut (Round بسیار گرانتر از دیگر تراش ها مثل بیضی (oval)، کاشن (cushion) و یا حتی برش پرنسسی (princess) باشد. جالب است بدانید تراش های فانتزی حدود 25% از تراش های Round به طور کلی ارزان تر هستند. در تصویر بالا نمونه الماس GIA 1carat با رنگ G و پاکی VS2 میبینید . یکی برش گرد ROUND با قیمتی معادل 6,300$ و دیگری با برش کاشن و قیمتی معادل 3,500$ میباشد!

کیفیت تراش و تاثیر آن روی قیمت الماس

بنظرم در این قسمت خساست بخرج ندهید! ما همیشه الماسی را که میدرخشد دوست داریم. اینجا تنها جایی است که باید پولتان را ترجیحان برای گرید تراش عالی Exellent Cut بدهید. یک الماس 1 قیراطی روند با پاکی Flawless یا بی عیب، رنگ D و تراش – دارای قیمتی 12,500$ – 15,000$ است درصورتی که بنظر من یک خرید بصرفه برای شما میتواند الماسی با خصوصیات G color, SI1 Clarity و Excellent cut با قیمتی معادل 6,000 دلار باشد. (شاید با تراش cushion قیمتی معادل 3,500$ ذخیره کنید!)

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫21 نظرها

 1. سلام،بخاطر مطالب واقعا سپاسگزارم اما برام یک سوال پیش اومد
  با توجه به متن اینجوری متوجه شدم که قیمت تراش برلیان نسبت به تراش پرنس گرونتره این برداشت درست است؟؟

  1. بله. چون تراشکارها در هنگام تراش راف الماس برای تراش پرنس حدودا از 80% سنگ بهره می برن. یعنی تقریبا 20% سنگ تنها تلف میشه . بدیهیه که برای تراش گرد پرتیش بیشتره و چون اتلاف سنگ بیشتره ، تراش گرد گرون تره.

 2. من یه پلاک و گوشواره الماس خریدم که در فاکتور نوشته R:3661 و پایینتر نوشته ۲۰۵۹۱/۶۲۶ و ۴۷۲ برلیان.این اعداد یعنی چی؟و اینکه ایا قیمت الماس هم با بالا رفتن نرخ طلا بالا میرود؟به همان میزان یا کمتر؟

  1. سلام قیمت الماس به دلاره و بدیهیه دلار گرون بشه اینم گرون میشه. ضمنا برلیان همیشه معنی الماس رو نمیده و در اصل نوعی تراش سنگ هست.
   بنظرم برای درک این اعداد بهتره از خود فروشنده سوال کنید.

 3. سلام حدود قیمتی الماس 14 قیراط بلژیک تراش خورده حدودا چقدر است .
  لطفا شماره تماسی اعلام بفرمایید.

 4. سلام
  ممنون که وقت گذاشتید هزینه کردید اطلاعات و تجربه خودتون را به هموطنان خودتون قرار دادید استفاده کردم چنانچه شماره تماس هم میدادید ممنون میشدم متشکرم

 5. سلام بسیار عالی بود.لذت بردم اطلاعات ام را درباره الماس بالا بردید.ممنونم

 6. با سلام
  ضمن عرض خسته نباشید
  شما در مثالی که زدید ۱۱۴ را ضربدر ۱۰۰ کردید و عدد ۱۱۴۰ رو بدست آوردید!!
  اشتباهی رخ نداده!؟

 7. ممنون از اطلاعات خوبتون ، واسه اولين بار ميبينم كه در مورد قيمت الماس شفاف سازى ميشه و در اختيار عموم قرار ميگيره و به طور علمى و به روز بازار جهانى ، انشاالله كه در مورد انواع گوهر سنگهاى ديگر هم منبع در ايران به وجود بيات كه مردم با آگاهى خريد كنن.بازم ممنون

   1. سلام یک الماس پنج گرمی ۲۶ قیراطی دارم دنبال مشتری خوب میگردم سنگم راف هستش

  1. سلام بنده یه نوع سنگ میدا کردم بسیار ریز می باشد چطور می تونم بفهمم چه نوع سنگی است .شبیه خاکشیر دانه های ریز داره .رنگش زرد و نارنجی تقریبا و شفاف هستند.

   1. سلام یک الماس ۱۲۰ قیراط تراش نخورده با شفافیت متوسط و رنگ شیری حدودا چه قیمتی خواهد داشت.
    فقط محدوده آنرا میخواستم بدونم ،قطعا برای قیمت گذاری واقعی کارشناسی لازم هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن