جدول درجه بندی تراش الماس و راهنمایی معیارهای تعیین بهترین تراش الماس

تعیین درجه بندی تراش الماس (Diamond Cut) یعنی اینکه چقدر تراش و پولیش یک الماس اعم از متناسب بودن سنگ ، عمق و تقارن آن خوب است. به شکل الماس مانند اینکه شکل بیضی یا اشکی است اشاره نمی کند . کیفیت تراش به طور مستقیم بر زیبایی و درخشش الماس تأثیر می گذارد. یک الماس با تراش خوب درخشان است و نور سفید و رنگ را به چشم شما منعکس می کند. الماس با تراش ضعیف به جای درخشندگی، بی روح (dull) است. تفاوت در تراش الماس زیبایی ، جذابیت و ارزش الماس را بسیار تحت تأثیر قرار می دهد و به همین دلیل یکی از مهمترین فاکتورهای چهارگانه الماس 4Cs است.

GIA چگونه کیفیت تراش الماس را برای الماس‌های گرد درجه بندی میکند؟

GIA برای تراش الماس های گرد از درجه Excellent (عالی) تا Poor (ضعیف) درجه بندی میکند. درجه تراش الماس بر اساس تعدادی از فاکتورهای تقارن (Symmetry)، پولیش (Polish)، درخشندگی (Brilliance) و نمایش رنگ نور بازتاب شده (Fire) بستگی دارد. برای بیشترین حالت زیبایی و درخشندگی، فقط الماس گرد با درجه Excellent cut درنظر بگیرید. مطمئن باشید که تقارن و پولیش الماس ، عالی یا بسیار خوب باشد. واقعیت این است که 55٪ از کل الماسهای گرد درجه تراش excellent از GIA دریافت می کنند. حدود 25-30٪ از این الماسهای “excellent” توصیه نمی شوند. زیرا یک متخصص الماس باید ویژگی‌های خوب یا بد (عمق ، Table و زاویه ها) را نیز پیدا می کنند. به همین دلیل است که باید بخش CUT در شناسنامه بخوبی بررسی کنید.

جدول درجه بندی تراش الماس

درجه تراش Excellent : این گرید بالاترین سطح Fire و درخشندگی را فراهم می کند. از آنجا که “تقریباً تمام” نور ورودی از طریق Table سنگ منعکس می شود ، الماس با جرقه و تلالوء باشکوهی تابش می کند. درجه تراش Very Good : این گرید درخشش و نمایش رنگ نور بازتاب شده استثنایی به الماس ارائه می دهد. “اکثر” نور ورودی از طریق Table الماس منعکس می شود. از نظر چشم غیر مسلح ، الماس هایی با درجه تراش Very Good یا “خیلی خوب” درخششی مشابه با درجه Excellent یا “عالی” دارند. درجه تراش Good : الماس هایی با درجه تراش Good یا “خوب” درخشش و برق تلالوء را با انعکاس “مقدار زیادی” از نور ورودی Table سنگ را به چشم بیننده منتقل میکند. این الماس‌ها در عین داشتن قیمتی مناسب، میتوانند زیبایی نسبتا خوبی داشته باشند. درجه تراش Fair : الماسهایی با تراش Fair یا “نسبتا خوب” ، از آنجایی که نور را به راحتی از پایین و بغل سنگ عبور میدهند، بنابراین “مقدار کم تا متوسطی” از نور ورودی به Table سنگ به چشم ما منعکس و درنتیجه درخشش کمی را ارائه میدهند. الماسهایی با تراش Fair ممکن است برای قیراط های کوچکتر و کسانی که به عنوان نگین‌های کناری دور سنگ اصلی روی حلقه استفاده می کنند انتخاب رضایت بخشی باشد. درجه تراش Poor : الماس‌هایی با درجه تراش Poor یا “ضعیف” تقریباً هیچ جرقه یا تلالوء ، درخشش و فایری نداشته و مقدار “خیلی کمی” از نور ورودی به الماس را منعکس و اغلب آن از کناره ها و پایین الماس فرار می کند. لابراتور AGS برای تراش الماس “درجه ایده‌آل” نیز تعریف کرده است. کیفیت تراش الماس توسط AGS به صورت Ideal, Excellent, Very Good, Good, Fair or Poor درجه بندی می شود. در صورتی که هر سه قسمتهای پولیش و تقارن و تناسب درجه Excellent دريافت کند به آن Ideal cut می‌گويند. هنگام مشاهده الماسی با شناسنامه AGS ، توصیه می کنیم فقط الماس هایی با تراش ایده آل “Ideal cut” را برای بهترین کیفیت در نظر بگیرید.

چگونه درجه بندی تراش الماس روی قیمت آن تاثیر میگذارد؟

تاثیر تراش الماس روی قیمت آنقیمت تراش الماس بر اساس دقت و کیفیت تراش و در درجه اول تناسبات و تقارن آن است. اگر در الماسی عمق ، Table و سایر نسبت ها به همان اندازه دقیق باشند درخشش بیشتری در سنگ مشاهده میشود. به همین دلیل ، حتی در مقایسه با یک الماس تراش خورده با درجه excellent معمولی، قیمت بالاتری برای الماس پرداخت می کنید. به عنوان مثال اگر فست ها (سطوح صاف و براق الماس) متناسب باشد ، موجب انکسار و شکستن نور شده و آن را به طرز چشمگیری به چشم بازتاب می کند. الماسهایی که دقیق تراش نخورده اند ، دارای فست ها و پاویلیونی هستند که نور به اندازه کافی شکسته نشده و یا به جای انعکاس به چشم بیننده از جهات دیگر فرار میکند. میزان بازگشت نور و درخشش موجود در یک الماس تراشیده شده استثنایی، ارزش قیمت اضافی را برای آن به همراه دارد. بدون درخشش و آتش ، الماس از تابش کمتری برخوردار است و دیگذ مهم نیست وزن قیراط یا اندازه Table (تیبل) آن چقدر است. رابطه مستقیم کیفیت تراش با میزان زیبایی سبب شده در پرداخت پول در قیمت های بالاتر تراش الماس، هر دلار که می پردازید ارزش داشته باشد و بهتر است بیشتر از اینکه هزینه صرف رنگ یا شفافیت کنید ، برای تراش Cut هزینه کنید.

بهترین درجه تراش برای الماس چیست؟

وقتی نوبت به تعیین بالاترین درجه ممکن می رسد ، GIA از اصطلاح “Excellent” استفاده می کند در حالی که AGS (تعیین کننده این نوع گرید کات) از کلمه “Ideal” استفاده می کند. این تراش ها با زاویه های بهینه و فست های متناسب هستند و باعث می شوند درخشندگی و فایر از داخل Table عبور کند. به همین دلایل ، تراش های excellent ارزش بیشتری دارند و از تابناکی بیشتری برخوردار هستند. هنگامی که خریداران بودجه دارند ، ما اغلب توصیه می کنیم یک الماس کوچکتر ولی با تراشی عالی انتخاب کنید تا اینکه بخواهید یک قیراط بزرگتر ولی با تراشی ضعیف “poor” بخرید.

فاکتورهای تاثیر گذار روی درجه بندی تراش الماس (و قیمت آن)

فاکتورهای تاثیر گذار روی تراش الماسمهمترین عامل در ارزش و قیمت الماس کیفیت تراش آن است. عناصر بسیاری از جمله تناسب ، فست‌ها ، جزئیات نهایی و توانایی انعکاس نور در کیفیت Cut نقش دارند. هرچه این خصوصیات در کل بهتر باشند ، کیفیت الماس بالاتر است و در عوض ، قیمت بالاتر است. در حالی که رنگ و پاکی در زیبایی الماس نقش دارند ، تراش Cut مهمترین مورد در مورد 4Cs است. در اینجا عوامل اصلی موثر بر قیمت الماس ذکر شده است:

 • تناسبات Proportions (تیبل ، عرض ، عمق)
 • تقارن فست ها Symmetrical facets (تقارن تمامی فست‌های الماس)
 • درخشش یا برلیانسی Brilliance (روشنایی بازتاب نور سفید)
 • آتش Fire (پراکندگی نور رنگی)
 • چشمک زنی Scintillation (تلالوء جرقه‌های سفید و سیاه و رنگی هنگام حرکت نور)
 • جزئیات پایانی Finishing details (پرداخت و پولیش دائمی)

راهنمای تعیین تراش الماس با قیمت خوباگر به دنبال رنگ و پاکی بروید ، به نظر می رسد یک الماس مانند این تصویر بالا ارزان است. اما اگر به تناسبات نگاه کنید ، این الماس به طرز وحشتناکی تراشیده شده است. فوق العاده عمیق است و یک Table عظیم دارد. در زیر نور کامل ممکن است تلالوء و جرقه داشته باشید. اما در سناریوهای واقعی این الماس فاقد هرگونه درخشش است.

تناسبات الماس (DIAMOND PROPORTIONS)

درصد نسبت های تراش ایده آل الماس
درصد نسبت های تراش ایده آل الماس

برای درک بیشتر عوامل موثر بر کیفیت تراش الماس ، بیایید نسبت های یک الماس ، در مرحله اول Table ، عرض و عمق آن را بررسی کنیم. این فاکتورها به طور جهانی اندازه گیری شده اند و شاخص هایی عالی از کیفیت کات الماس هستند. تناسبات اندازه ها به طور مستقیم بر توانایی الماس در انعکاس نور و ایجاد درخشش تأثیر می گذارد. نسبت ها بر اساس نسبت های بین اندازه ، زاویه و شکل هر فست الماس است. ترکیبات مختلفی از این عناصر بر نحوه تعامل الماس با نور تأثیر می گذارد که زیبایی کلی و جذابیت ماندگار آن (و همچنین درجه بندی GIA) آن را تعیین می کند.

درباره تیبل الماس (diamond table)

پیشخوان یا table الماسدرصد Table الماس با تقسیم عرض Table (ناحیه سطح بالایی) به عرض (قطر) الماس تعیین می شود. به عنوان مثال ، اگر عرض فست تیبل 3.5 میلیمتر و عرض الماس 5 میلیمتر باشد ،٪ 70 درصد تیبل است. اگر درصد Table خیلی بزرگ باشد ، نور از زاویه ها و فست های تاج الماس منعکس نمی شود. بازتاب های پر جنب و جوش رنگی دیده نخواهد شد زیرا نور به جای رسیدن به چشم، از بالای الماس فرار می کند. اگر درصد Table خیلی کم باشد ، نور در داخل الماس محبوس می شود و از قسمت های دیگر الماس به جای چشم منتشر (نشت) می شود. Table ایده آل به شدت به شکل الماس بستگی دارد. اگر از یک Table عالی برای الماس خود مطمئن نیستید ، حتما از یک متخصص الماس مشاوره بگیرید.

عرض الماس (Diamond Width)

عرض الماس با اندازه گیری از یک انتهای کمربند (قطر در وسیع ترین نقطه) تا انتهای دیگر کمربند تعیین می شود. عرض هنگام تعیین نسبت طول به عرض از اهمیت بیشتری برخوردار است ، که نشان دهنده متناسب بودن الماس با شکل مورد نظر آن است (یعنی مربع در مقابل مستطیل). نسبت طول به عرض با تقسیم طول الماس به عرض اندازه گیری می شود. به عنوان مثال ، اگر یک الماس دارای طول 5 میلی متر و عرض 3 میلی متر باشد ، نسبت طول به عرض 1.67 است.

عمق الماس (Diamond Depth)

درصد عمق در تراش الماسدرصد عمق به ارتفاع الماس ، از کیولت تا بالای Table ، اشاره دارد. عمق بر حسب میلی متر و درصد اندازه گیری می شود. با تقسیم عمق به عرض ، عمق٪ بدست می آید. به عنوان مثال ، اگر یک الماس عمق 4 میلی متر و عرض 4.5 میلی متر داشته باشد ، درصد عمق 88.8% است. در بیشتر موارد ، در الماس با عمق کمتر نسبت به الماس دیگر با قیراط مساوی، به دلیل افزایش عرض، بزرگتر به نظر می رسد. از طرف دیگر ، یک درصد عمق خیلی کم می تواند ظاهر تاریک تری ایجاد کند زیرا نور را به اندازه قوی منعکس نمی کند.

چه اتفاقی می افتد اگر تراش الماس خیلی کم عمق باشد؟

درجه بندی تراش الماسوقتی تراش الماس خیلی کم عمق باشد ، نور با زاویه کم به پاویلیون (قسمت زیرین کمربند الماس) برخورد می کند. نور به جای اینکه از طریق Table و چشمان شما منعکس شود ، از طریق الماس عبور کرده و از طرفین خارج می شود. گرچه الماس های تراش خورده با عمق کم ممکن است بر اساس اندازه، پیشخوان (Table) آنها بزرگ به نظر برسند (همچنین به آنها Diamonds Spready گفته می شود) ، فرار نور در پایین آن درخشش ، آتش، برق و تلألو (جرقه و طبیعتا چشمک زنی) الماس به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

چه اتفاقی می افتد که اگر تراش الماس بیش از حد عمیق باشد؟

هنگامی که یک الماس خیلی عمیق تراش بخورد ، نور با زاویه تیز تری (عمودتری) به پاویلیون برخورد می کند و باعث می شود بلافاصله به فست پاویلیون دیگری منعکس شود. نور مجبور به جمع شدگی یا تو رفتگی و عبور از پایین الماس می شود. وقتی این اتفاق می افتد ، نور تار و راکد می شود و الماس از جنب و جوش و درخشش کمتری برخوردار می شود. همچنین یک الماس با تراشی که بیش از حد عمیق است نسیت به یک تراش ایده آل کوچکتر بنظر میرسد.

تقارن فست ها (Symmetrical facets)

فست های الماسفست های الماس، آینه های ریزی هستند که نور را به سمت چشمان شما بازتاب می کنند. این فست ها Table الماس را احاطه کرده اند. فست هایی در بالای کمربند و زیر آن وجود دارد. پاویلیون (بخشی از الماس در زیر کمربند که به کیولت می رسد) نیز از این فست ها ساخته شده است. یک الماس گرد برلیانی با 58 فست تراش خورده است. اندازه ، محل قرارگیری و تقارن این فست ها بر میزان شکست و بازتاب نور الماس تأثیر می گذارد. الماس با فست های نامتناسب ، فست هایی بسیار زیاد یا ناکافی می تواند باعث ایجاد الماسی با درخشندگی کمتر از ایده آل شود.

درخشندگی (Brilliance)

برلیانسی در الماسدرخشندگی الماس ، روشنایی بازتاب نور سفید است. هنگامی که به یک الماس رو به بالا در زیر نور نگاه می کنید ، باید مقدار زیادی از نور سفید را منعکس کند. الماسی که متقارن نیست ، خیلی عمیق یا خیلی کم عمق تراش خورده است ، به عنوان مثال به جای درخشان ، تار و بی روح به نظر می رسد.

آتش (Fire)

فایر یا آتش در الماسآتش الماس مقدار نور رنگی است که از Table و فست ها منعکس می شود. الماسهایی که خیلی خوب تراش خورده اند نه تنها دارای درخشش نور سفید بلکه دارای آتش نیز هستند. هنگامی که چنین الماسی را از جهت رو به بالا زیر نور – به ویژه نور روز – تماشا کنید باید نور رنگی را ببینید که از الماس بیرون می زند. اگر الماس بازتاب نور رنگی از خود نشان ندهد ، آتش الماس کم است.

چشمک زنی (Scintillation)

تفاوت چشمک زنی و آتش و درخشندگی در الماساثر چشمک زنی الماس به رقض نور و چشمک متناوب طیف نور سفید و رنگی همراه کنتراست سیاه و سفید هنگام حرکت نور روی Table و فست های الماس اشاره دارد. این پراکندگی نور شبیه به تلألو و برق زنی است که به آن Sparkle گویند و به دلیل کنتراستی پویا در مناطق تاریک و روشن سطح الماس ایجاد می شود. در واقع Scintillation میتواند تولید Fire و Brilliance باشد.

یک تصویر سفید حین حرکت هیچ برق و کنتراست خاصی ندارد. ولی یک صفحه شطرنجی بنظر بیشتر برق میزند.

در حالتی که آتش غایب باشد میتواند این چشمک زنی یا خاموش روشن شدن نور را به یک صفحه سیاه و سفید شطرنج تشبیه کرد. یک الماس با مقدار زیادی چشمک زنی مطلوب تر است. یک الماس بدون ویژگی برق زدن می تواند کسل کننده و بی روح به نظر برسد.

جزئیات پایانی (Finishing details)

تراش دوباره الماس
همانظور که می بینید بعد از پولیش و recut دوباره ، اثر آتش و درخشندگی آن بیشتر شده است.

جزئیات پایانی کار ساخت الماس شامل پولیش و پرداخت نهایی آن است. الماسی كه به خوبی صيقل خورده باشد آينه روشنی را برای انعكاس نور بوجود مي آورد. یک الماس با درجه تراش ضعیف (poor) کسل کننده و بی روح به نظر می رسد زیرا وجوه نور را به وضوح منعکس نمی کنند

چه تفاوتی بین ترا‌ش و شکل الماس وجود دارد؟

اصطلاحات Diamond Cut و Diamond Shape معنای متمایزی دارند. شکل الماس رئوس یا شکل الماس را توصیف می کند. به عنوان مثال ، Pear Shaped و Round Brilliant به ظاهر شکل الماس اشاره دارند. تراش به فست ها ، تقارن ، ابعاد و کیفیت بازتابندگی الماس اشاره دارد. به عنوان مثال ، یک الماس به شکل قلب (heart shape) می تواند کم عمق یا عمیق ، مات و بی روح یا درخشان برش داده شود. شکل قلب باقی مانده است ، در حالی که ممکن است ترا‌ش(Cut) تفاوت چشمگیری داشته باشد.

نکات پایانی

به طور خاص ، توجه داشته باشید که هنگام قرار گرفتن الماس در زیر یک لامپ معمولی ، بازگشت نور چقدر روشن و درخشان است. شما می خواهید آتش الماس (انعکاس نور رنگین کمانی) و درخشش آن (نور بی رنگ و درخشش الماس) را بسنجید. همچنین مراقب لکه های تاریک قطعه باشید. وقتی الماس ضعیف تراشیده شود (حتی اگر درجه رنگ یا پاکی بالایی داشته باشد) ، نور به خوبی به چشمان شما بازتاب نمی یابد و آن را به الماسی غیر پویا و بی روح تبدیل می کند. برای تراش های گرد بیشتر بر روی الماس هایی با شناسنامه معتبر GIA یا AGS با حداکثر کیفیت تراش تمرکز کنید.

3 دیدگاه برای “جدول درجه بندی تراش الماس و راهنمایی معیارهای تعیین بهترین تراش الماس

 1. محمد گفته:

  سلام خیلی ممنون. جامع ترین توضیحاتی بود که درباره درجه بندی تراش الماس دیدم

 2. هانیه گفته:

  بسیار سپاسگزارم مطلب جامعی بود. لطفا مقالات بیشتری از الماس بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *