جدول درجه بندی رنگ الماس و راهنمای خرید بهترین رنگ الماس بر اساس بودجه شما

رنگ الماس به میزان بی رنگ یا زرد بودن آن اشاره دارد. به طور کلی الماس با بالاترین کیفیت بی رنگ است درحالی که الماس‌های کم کیفیت تر میتوانند هاله‌ای از سایه رنگ زرد را داشته باشند. بر اساس طبقه بندی موسسه گوهرشناسی آمریکا GIA ، رنگ الماس دارای درجه بندی متفاوتی از بالاترین آن یعنی D (بی رنگ) تا Z (زرد کمرنگ یا قهوه‌ای) می‌باشد. وقتی به دنبال خرید الماس هستید ، رنگ الماس یکی از جنبه های روند خرید است که نباید از آن غافل شوید. قیمت الماس بر اساس رنگ آنها بسیار متفاوت است ، به این معنی که انتخاب رنگ مناسب برای نیازهای خاص می تواند به شما کمک کند تا در هزینه های زیادی صرفه جویی کنید بدون اینکه بر ظاهر نگین یا انگشتری که برای نامزد خود می‌خرید، تأثیر بگذارد!نمودار و چارت رنگ الماس الماس های رنگی با رنگی واضح و متمایز ، قطعه هایی گرانبها و در رنگ هایی مانند آبی ، صورتی و زرد موجود هستند. با این حال ، در الماس سفید ، سایه رنگ زرد معمولاً به عنوان امری مطلوب دیده نمی شود. حال آنکه هرچه الماس بی رنگ‌تر باشد ، به طور کلی درخشان ، ارزشمند و نادرتر نیز هست. الماس های بی رنگ قطعاً کمیاب هستند و در مقیاس درجه بندی رنگ بسیار بالاتر از الماس‌هایی با زرد کمرنگ هستند.

درجه بندی رنگ الماس چگونه تعیین میشود؟

درجه بندی رنگ واقعی الماس با مقایسه رنگ آن با یک سنگ مرجع در یک آزمایشگاه کنترل شده صورت می گیرد. هر سنگ مرجع باید حداقل کمترین مقدار رنگ آن درجه را داشته باشد. این مقایسه باید در زیر نور معادل روشنایی روز انجام شود. الماسی که در حال درجه بندی (Grade) شدن است را رو به پایین قرار میدهند (face down) و از اطراف آن را مشاهده می کنند، تا نقش شکل و تراش در تغییر رنگ خنثی شود. از نورپردازی استاندارد استفاده شود ، تا ناهماهنگی های طول موج نور را از بین ببرد. برای دقت بیشتر ، این تنظیم برای درک میزان نقص رنگ در مواد زیرین فوق العاده است. هرچند این نوع تعیین تخصصی برای جواهر شناس است. شما بیشتر به این موضوع اهمیت می دهید که الماس وقتی بر روی حلقه شما سوار میشود، چگونه به نظر می رسد.نحوه گرید بندی رنگ الماس از آنجایی که الماس‌ها به صورت رو به بالا (face up) سوار میشوند، شکل و تراش نقش اساسی در چگونگی درک رنگ الماس خواهد داشت و این مبتنی بر دو ویژگی اصلی است: بازتاب نور و میزان درخشش. در واقع بازتاب نور بیشتر = رنگ بیشتر اگر یک پرتویی از نور ، قبل از بازگشت به چشم شما در الماس بچرخد ، بارنگ تر به نظر می رسد. هرچه نور بیشتر در دایمند چرخش کند ، بیشتر با عناصر ایجاد کننده رنگ در الماس ارتباط برقرار می کند. پرتویی از نور که در داخل یک الماس حاوی نیتروژن (عامل رنگ زرد) عبور می کند ، زرد تر می شود و مدت زمان طولانی تر در الماس می چرخد.  به این دلیل است که بیشتر نور با طول موج آبی و بنفش توسط اتمهای نیتروژن در ساختار بلور الماس جذب می شوند. هرچه نور آبی و بنفش بیشتری جذب و حذف شود ، رنگ زرد قوی تر می شود.

جدول رنگ الماس‌

GIA نموداری از درجه بندی الماس ارائه کرده که از آنها در شناسنامه های مربوط به الماس استفاده می‌شود. وقتی در بازار خرید و فروش الماس وارد شوید توصیه میشود به دنبال الماس‌هایی با شناسنامه Gia رفته زیرا رنگ و دیگر خصوصیات الماس را به خوبی گریدبندی کرده و همین اعتبار سبب میشود سنگ شما هم اعتبار و ارزش بگیرد.جدول درجه بندی رنگ الماس چارت یا جدول رنگ الماس به چندین دسته بی‌رنگ (Colorless) ، نزدیک بی‌رنگ (Near Colorless) ، زرد کمرنگ (Faint Yellow) ، زرد خیلی روشن (Very Light Yellow) و زرد روشن (Light Yellow) تقسیم بندی میشوند که هر کدام دارای حروفی اختصاری مربوط به یک درجه خاص است که در زیر توضیح میدهیم:

درجه رنگ D

D بالاترین درجه رنگ در الماس است ، یعنی تقریباً هیچ رنگی ندارد. چه با بزرگنمایی و چه با چشم غیر مسلح ، یک الماس رنگ D بدون رنگ به نظر می رسد. الماسهایی با رنگ D معمولاً بر روی پلاتین یا طلای سفید سوار می شوند ، زیرا طلای زرد و غیره زیبایی بی رنگ الماس را از بین می برند. الماس با درجه رنگ D با قیمت بسیار قابل توجه نسبت به سایر درجه های رنگ معامله و جزو نادرترین و گرانترین نمونه در بازار است.

درجه رنگ E

الماسهایی با رنگ E تقریباً مشابه الماسهایی با رنگ D هستند. بیشتر اوقات ، تفاوت رنگ بین الماس D و E فقط برای یک جواهرشناس حرفه‌ای، وقتی که این دو الماس تحت بزرگنمایی و مستر استون قرار گیرد‌ قابل تعیین است. مانند رنگ D ، الماسهایی با رنگی E نیز معمولاً به روی پایه انگشتر پلاتین یا طلای سفید سوار می شوند تا از نمایان شدن رنگ نزدیک به بی عیب جواهر جلوگیری کند. گرچه قیمت این الماس ها از الماس های رنگی D کمتر است ، اما با این وجود قیمت بالایی دارند.

درجه رنگ F

الماسهایی با رنگ F تقریباً مشابه الماسهای رنگی D و E هستند و تقریباً هیچ رنگ قابل مشاهده ای ندارند. حتی در زیر بزرگنمایی و در کنار هم ، به جز از نظر یک متخصص الماس، از نظر یک شخص عادی الماسی با رنگD ، E و F تقریباً شبیه به هم بنظر رسیده و تفاوت خاصی ندارند.

درجه رنگ G

الماس‌هایی با رنگ G تقریباً هیچ رنگی از خود نشان نمی دهند و در درجه اول در چشم غیر مسلح بی رنگ به نظر می رسند. درجه رنگ G بالاترین و بهترین گرید در محدوده “نزدیک به بی رنگ” در مقیاس GIA است که الماس های درجه بندی شده G به J را پوشش می دهد. اگرچه الماس‌هایی با رنگ G دارای مقداری تن رنگی هستند ، اما تشخیص آنها با چشم غیرمسلح تقریباً غیرممکن است. مانند الماس های D-F ، این الماس ها باید روی طلای سفید یا پلاتین سوار شوند تا از اثرات انعکاس رنگ زرد یا رزگلد کاسته شود.

درجه رنگ H

الماس‌هایی با رنگ H در درجه اول با چشم غیرمسلح بی رنگ به نظر می رسند اما دارای رنگ مایه زرد کمرنگی هستند که معمولاً در زیر نور روشن ، با بزرگ نمایی قابل مشاهده است ، به ویژه هنگامی که با الماس های درجه رنگ بالاتر مقایسه می شوند. مانند الماسهایی با رنگ G، الماسی با رنگ H را نیز می توان در انگشتر با رکاب پلاتین یا طلای سفید تنظیم کرد و هیچ مشکلی وجود ندارد. الماس هایی با رنگ H نسبت به الماس هایی با رنگ G کمی ارزان تر و در مقایسه با الماس های موجود در سطح بی‌رنگ، به طور قابل توجهی مقرون به صرفه ترند. این حداقل درجه رنگی است که ما برای اشکال الماس با یک پیشخوان (Table) بزرگ ، مانند تراش رادیانت و بالشتی ، توصیه می کنیم.

درجه رنگ I

الماسهایی با رنگ I ترکیبی عالی از ظاهری تقریباً بی رنگ و ارزشی خوب را برای پول پرداختی ارائه می دهد. این الماس ها تن رنگ زرد ناچیزی دارند که معمولاً فقط زمانی قابل مشاهده است که در کنار الماسهایی با درجه رنگ بالاتر مشاهده شوند. یک الماس گرد با تراش برلیانی و رنگ I می تواند در محیطی از پلاتین یا طلای سفید و همچنین در کنار فلزاتی مانند طلا یا رزگلد فوق العاده به نظر برسد. همانطور که انتظار داشتید ، قیمت الماسهایی با رنگ I نسبت به الماسهای رنگی G یا H کمتر است. این حداقل درجه رنگی است که ما برای الماس هایی با تراش پرنسس توصیه می کنیم.

درجه رنگ J

الماسهایی با رنگ J اساسا از نظر چشم غیر مسلح بی رنگ به نظر می رسند ، اما معمولاً تن یا سایه رنگ زرد کمرنگی دارند که در زیر نورهای روشن قوی و بزرگنمایی به راحتی قابل مشاهده است. در الماسهایی که Table بزرگی دارند ، ممکن است در برخی شرایط نوری ، رنگ با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده باشد.تفاوت گرید بندی رنگ الماس در واقعیت از منظر ارزش خرید داشتن نسب به پولی که می پردازید ، الماس هایی با رنگ J می توانند گزینه های خارق العاده ای باشند. ما این رنگ را برای الماس های گرد برلیانی که با پلاتین یا طلای سفید (سولیتر) سوار شده اند ، توصیه می کنیم ، زیرا تراش الماس گرد در پنهان سازی رنگ عالی است. با این حال ، درجه رنگ J برای اشکال الماسی با Table بزرگتر و فست‌های کمتر توصیه نمی شود.

درجه رنگ K

الماسهایی با رنگ K در مقیاس رنگ الماس GIA به عنوان “تُن رنگ ضعیف faint tint ” طبقه بندی می شوند ، به این معنی که آنها دارای سایه رنگ ناچیز زرد هستند که حتی با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده است. در بازه قیمت خرید، الماس های رنگ K به طور قابل توجهی کمتر از محدوده G تا J هستند. در یک پایه انگشتر طلای زرد زیبا ، یک الماس گرد با تراش برلیانی با رنگ K می تواند زیبا به نظر برسد. با این حال به طور کلی پایه انگشتر الماس های این درجه رنگ نباید از جنس پلاتین یا طلای سفید درست شوند.

درجه رنگ L

الماسهایی با رنگ L دارای سایه رنگ زردی هستند که در شرایط نور طبیعی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند. الماس با این درجه رنگ بسیار مقرون به صرفه تر از محدوده G تا J است و آن را به گزینه مناسبی برای بودجه پولی شما تبدیل می کند. به دلیل رنگ زرد ، درجه رنگ L را برای اشکال الماس غیر گرد توصیه نمی کنیم. ما همچنین آن را برای الماسهایی که در پلاتین یا طلای سفید قرار می گیرند توصیه نمی کنیم. با این حال ، الماس های گرد برلیانی در رنگ L به دلیل گرم و زرد بودن رنگ فلز ، هنوز هم می توانند در انگشترهای طلای زرد سولیتر عالی به نظر برسند.

درجه رنگ M

الماسهایی با رنگ M ، سایه رنگ زرد مشخصی دارند که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. مانند الماس K و L ، الماس هایی با رنگ M در مقایسه با الماس های بی رنگ یا نزدیک به بی رنگ ، میتوانند صرفه جویی خوبی در هزینه خرید یک الماس در بودجه های کمتر داشته باشند. درجه رنگ M معمولاً کمترین درجه رنگی است که توسط فروشندگان الماس آنلاین ارائه می شود. اگرچه الماسهای رنگی M در پایه انگشتر آنتیک طلای زرد می توانند گرم و زیبا به نظر برسند ، اما رنگ آنها حتی با چشم غیر مسلح کاملاً براحتی دیده میشود.

درجه رنگ N-R

الماس در محدوده N تا R تن رنگ زرد یا قهوه ای قابل توجهی است. این الماس ها با قیمت بسیار پایین تری نسبت به الماس هایی با سایه رنگ کمرنگ یا نزدیک به آن موجود هستند. ما الماس های درجه N-R را توصیه نمی کنیم.

درجه رنگ S-Z

در الماس های محدوده S-Z ، رنگ زرد یا قهوه ای در آنها به راحتی قابل مشاهده است. به همین دلیل ، ما الماس S-Z را توصیه نمی کنیم.

مقیاس رنگ در الماس های رنگی فانتزی

رنگ برای الماس های رنگی فانتزی (Fancy Colored Diamonds) به روشی دیگر درجه بندی می شود. در حالی که الماس های سفید بر اساس سایه رنگ زرد یا قهوه ای موجود درجه ای از D تا Z دریافت می کنند، الماس های رنگی فانتزی بر اساس شدت رنگ آن درجه بندی می شوند. به جای استفاده از حروف اختصاری ، گرید بندی الماسهای رنگی فانتزی از ضعیف یا کمرنگ “Faint” به فانتزی پر رنگ “Fancy Deep” می باشد. مقیاس درجه بندی رنگ در الماسهای فانتزی به این ترتیب است:

 • Faint (ضعیف یا کمرنگ)
 • Very Light (خیلی روشن)
 • Light (روشن)
 • Fancy Light (روشن فانتزی)
 • Fancy (فانتزی)
 • Fancy Intense (شدید فانتزی)
 • Fancy Vivid, Fancy Deep or Fancy Dark (واضح فانتزی، عمیق یا تیره فانتزی)

برای استفاده از الماسهای زرد فانتزی به عنوان مثال ، الماس با درجه “Faint” اندکی زردتر از الماس سفید درجه Z می‌باشد. در حالی که یک الماس زرد Fancy Intense یا Fancy Vivid یک رنگ شدید و واضح، تقریبا طلایی دارد. الماسهایFancy Vivid ، Fancy Deep و Fancy Dark درجه بندی هایی هم ارز هستند ، اما از نظر میزان روشن بودن رنگ تفاوت دارند. رنگ الماس Fancy Vivid نسبت به Fancy Dark یا Fancy Deep رنگمایه روشن تر و زنده تر ودرخشان‌تری دارد. الماسهای Fancy Vivid یا Fancy Intense اغلب بیشترین خواستار را برای الماسهای رنگی فانتزی دارند و بنابراین معمولاً گرانترین آنها هستند ، در حالی که رنگهای کم رنگ یا روشن معمول تر و ارزان ترند.

در هنگام خرید الماس ، چقدر درجه رنگ اهمیت دارد؟

تعیین رنگ الماسوقتی بحث خرید الماس باشد، باید از مطمئن شوید الماسی را خریداری می کنید که آنقدر سایه رنگ زرد آن کم است که متوجه آن هم نشده اید. چند مورد در مورد رنگ الماس به طور کلی می دانید این است که:

 1. به طور کلی عدم وجود رنگ یکی از چندین شاخص ارزش‌گذاری خوب است.
 2. درجه رنگ الماس همیشه باید توسط یک متخصص درجه بندی تعیین شود.
 3. درجه بندی و ارزش الماس بین الماس های رنگی (فنسی) و بی رنگ متفاوت است.
 4. رنگهای الماس از D به Z درجه بندی می شوند ، بیشتر الماسهای مورد استفاده در جواهرات جایی در محدوده D تا M قرار می گیرند.
 5. نوع سوار بودن سنگ در انگشتر می تواند در درک و مشاهده رنگ نقش داشته باشد.

چهار نکته مهم درباره رنگ الماس که قبل از خرید باید بدانید:

 1. برای انتخاب یک الماس خوب نیازی نیست که متخصص رنگ الماس باشید. کافیست نکات گفته شده را بخاطر بسپارید.
 2. تفاوت بین یک درجه رنگ و گریدهای دیگر (به عنوان مثال ، یک الماس با رنگ G و یک الماس با رنگ H) بسیار کم است ، به حدی که درک آنها با چشم غیر مسلح تا حد زیادی غیرممکن است. با این حال ، تفاوت بین یک درجه رنگ و دیگری که سه یا چهار بالاتر یا زیر آن است (به عنوان مثال یک الماس رنگی G و یک الماس رنگی K) معمولاً به راحتی در هنگام قرار گرفتن الماس ها در کنار یکدیگر به خصوص در زیر نور شدید و با بزرگنمایی قابل تمایز است.
 3. همیشه نیازی به انتخاب بهترین درجه رنگ نیست. تا زمانی که بودجه هنگفتی نداشته باشید ، خرید الماس رنگی D ضروری نیست. بخصوص وقتی که الماسی با تراش well cut و رنگ G یا H یا حتی I به همان اندازه روی انگشتر برای نامزد شما خوب به نظر برسد.
 4.  شکل الماس و نوع فلز پایه انگشتر که برای سوار کردن سنگ انتخاب می کنید هر دو در اینکه چه رنگی انتخاب میکنید مناسب هستند. به عنوان مثال ، تراش گرد برلیانی در پنهان کردن رنگ عالی است ، در حالی که در نوع تراش زمردی چنین نیست.انتخاب درجه رنگ الماس بر اساس نوع پایه انگشتر طلا یا پلاتینیوم این بدان معنی است که باید درجه رنگی متناسب با شکل الماس انتخاب کنید. وقتی نوبت به فلزات می رسد ، برخی مانند طلای زرد و رزگلد می توانند رنگ زرد کمرنگ یک الماس با کیفیت درجه رنگ پایین را بهتر از پلاتین و طلای سفید پنهان کنند.

بهترین رنگ برای الماس کدام است؟

درجه رنگ D بالاترین کیفیت درجه رنگی است که یک الماس می تواند دریافت کند و می توان آن را “بهترین رنگ” برای یک الماس نامید. با این حال ، این موضوع کمی پیچیده تر از آن است. در حالی که بدون شک از نظر رنگ یک الماس رنگ D بهترین است ، تفاوت قیمت بین یک الماس رنگ D و یک الماس با درجه رنگ پایین تر اما تقریباً با ظاهر یکسان اغلب می تواند بسیار زیاد باشد. مقایسه قیمت الماس با رنگ Dبه عنوان مثال ، در تصویر بالا این الماس گرد برلیانی 1 قیراطی ، پاکی VS2 ، تراش excellent و رنگ D ، شکی نیست که رنگ آن خارق العاده است ، اما قیمت آن حدود 6050 دلار است. اکنون ، به الماسی با رنگ H نگاه کنید که از نظر وزن ، پاکی و کیفیت تراش یکسان است ولی قیمتی معادل 5190 دلار دارد که تقریبا 15% کمتر است.(توجه کنید بسته به نوع خصوصیات اینکلوژن الماس و غیره قیمت ها میتواند متفاوت باشد)مقایسه قیمت الماس با رنگ Hاگرچه ممکن است در بین دو الماس که با بزرگنمایی 20 برابر مشاهده می شوند تفاوت بسیار کمی در رنگ مشاهده شود اما تفاوت رنگ تقریباً برای چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست. تفاوت قیمت بین این دو الماس 860 دلار است – پولی که می توانید برای الماسی با نیم یا یک قیراط بزرگتر ، یا پایه انگشتری زیبا با طلای زرد یا رز گلد انتخاب کنید تا آن میزان کیفیت درجه رنگ پایین را مخفی و یا اصلا به راحتی برای عروسی و ماه عسل پس انداز کنید!

کدام پایه انگشتر مناسب شکل و رنگ الماس من است؟

بهترین رنگ برای الماس ، رنگی است که با سلیقه و علاقه شخصی شما ، شکل الماس ، فلز مورد استفاده برای انگشتر و بودجه شما ، متناسب باشد.

بر اساس شکل الماس:

 • گرد (Round): درجه H-J اگر درجه‌ای بالاتر از H انتخاب کنید ، هزینه ویژگی دیگری را پرداخت خواهید کرد که نمی توانید با چشم غیر مسلح متوجه آن شوید یا از آن لذت ببرید.
 • پرنسسی (Princess)، زمردی (Emerald)، آشر(Asscher) : از درجه رنگهای G-I مناسب است
 • سایر اشکال الماس: درجه های F-H.

بر اساس نوع پایه انگشتر طلای زرد

انتخاب بهترین رنگ الماس بر اساس انگشتر

 • گرد (Round): درجه‌های K-M مناسب هستند. رنگ زرد طلا در رنگ الماس جذب می شود ، بنابراین هر درجه بالاتر از K به هر حال اندکی زرد به نظر می رسد.
 • پرنسسی (Princess)، زمردی (Emerald)، آشر(Asscher) : از درجه رنگهای J-K مناسب است.
 • سایر اشکال الماس : درجه های I-J.

بر اسا پایه انگشتر با سبک سنگفرشی (Pave)/ سنگهای جانبی/ Halo

 • پرنسسی (Princess) ، زمردی (Emerald)، آشر(Asscher) : گریدهای G-I
 • سایر اشکال الماس : گریدهای F-H
 • سایر اشکال الماس برای Halo: گریدهای F-H

در هنگامی که پایه انگشتر شما به صورتی طراحی شده باشد که بتوان الماس را در وسط آن قرار داد بهتر است دو سنگ اطراف هم درجه با سنگ اصلی وسط و یا آنها را تیره تر انتخاب کنید تا کنتراستی برای الماس وسط ایجاد و آن را درخشان تر نشان دهند. بیایید با بررسی دو نمودار رنگ الماس زیر ، نگاه دقیق تری بیندازیم. 9 الماس در سمت چپ از زاویه بالا و به صورت تصادفی چیده شده اند و همان‌ها در سمت راست از بغل رو به پایین به صورت منظم نمایش داده شده است. با دیدن تصاویر سمت چپ ، آیا می توانید آنها را به ترتیب درجه بندی صحیح قرار دهید؟

پاسخ (در سمت چپ) – ردیف اول: G ، L ، E. ردیف دوم: F ، J ، D. ردیف سوم: H ، K ، I

همانطور که ممکن است متوجه شده باشید ، انتخاب یک جزء خاص از الماس برای چشم غیر مسلح دشوار است. بنابراین از نظر ارزش خرید در مواقع بودجه کمتر، بهتر است گاهی فقط به زیبایی الماس از نمایی نه چندان نزدیک توجه کنیم تا اینکه روی هاله ای ضعیف تمرکز کنیم. بیاد داشته باشید که رنگ فقط یک فاکتور قوانین چهار گانه 4C’s یعنی رنگ ، وزن، تراش و پاکی است و باید انتخاب ما تناسبی با همه این عوامل داشته باشد. یک الماس با رنگ D ولی تراشی بد میتواند زیبایی را تا حد زیادی کاهش دهد و برعکس.

4 دیدگاه برای “جدول درجه بندی رنگ الماس و راهنمای خرید بهترین رنگ الماس بر اساس بودجه شما

 1. حمیدرضا گفته:

  سلام
  دوست ما یک الماس ۳ قیراطی با درجه کیفی vvs2 و رنگy_z داره امکانش هست قیمت اون رو داخل ایران بدونم

 2. محمد رضا عارف گفته:

  ممنون از توضیحات خوب شما من یک گردنبند دارم که به عنوان گردنبند تمام بریلیان وباگت خریداری کردم سال ۱۳۹۰ با ۴ قیراط باگت و الماس ۳۹.الان به قیمت خیلی پایینی برش می دارن لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  • حسن کرمی گفته:

   باید ببرین آزمایشگاه گوهرشناسی براتون بررسی کنن. بهرحال الماس اونم با این دلار هرچقدر هم کم باشه بازم ارزش داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *