الماس صورتی-ارغوانی بسیار کمیاب با رکورد قیمت 26.6 میلیون دلار فروخته شد

رکورد فروش الماس با رنگ صورتی - ارغوانیدر تاریخ چهارشنبه 22 آبان 1399 ، الماس صورتی-ارغوانی ای که “روح گل رز” لقب گرفته در حراجی ساتُبیز در ژنو با قیمتی معادل 26.6 میلیون دلار طی یک تماس تلفنی از شخصی ناشناس فروخته شد و بدین ترتیب یک رکورد فروش در نوع الماسی با این رنگ صورتی-ارغوانی در حراجی برای خود کسب کرد. این الماس نوع IIa دارای وزن 14.83 قیراط و رنگ فنسی صورتی-ارغوانی واضح و زنده، پاکی IF است.  طبق گفته رئیس بخش جواهرات Sotheby’s ، گری شولر ، نادر بودن الماس نتیجه اندازه و رنگ آن است که به عنوان “Fancy Vivid Purple-Pink” درجه بندی شده است. این جواهر همچنین به عنوان “از درون بی عیب و نقص” یا درجه پاکی “IF” طبقه بندی شده که میزان پاکی آن است ، در حالی که این سنگ به یک زیر گروه نادر از الماس ها تعلق دارد که حاوی مقدار کم تا بدون نیتروژن است.

شولر پیش از فروش در بیانیه مطبوعاتی گفت:

“فقط 1٪ از تمام الماسهای صورتی جهان بزرگتر از 10 قیراط هستند و فقط 4٪ از تمام الماسهای صورتی دارای درجه رنگ” Fancy Vivid “هستند که رنگی غنی و زنده و واضح را نشان می دهند. داشتن فرصتی برای ارائه یک الماس صورتی بزرگ تراش خورده با رنگ و خلوص روح گل رز واقعاً استثنایی است.” Gary Schuler

قیمت نهایی در پایین ترین برآوردهای ساتوبیز قرار گرفت ، که در ابتدا الماس را 21 تا 35 میلیون فرانک سوئیس (23 تا 38 میلیون دلار) ارزیابی کرده بود. با این وجود ، رئیس حراج ژنو ، بنوا رپلین ، روز چهارشنبه در یک بیانیه مطبوعاتی گفت که  “این فروش شاهدی بر ستایش فزاینده و آگاهی از کمبود الماس صورتی بزرگ در سراسر جهان است”. سنگ راف این الماس صورتی-ارغوانی 27.85 قیراط بوده که توسط کمپانی الروسا در سال 2017 از معدن الماس جمهوری یاقوتستان در شمال روسیه که بزرگترین تولید کننده الماس از نظر حجم تولید هست استخراج شده. این  بزرگترین الماس صورتی-ارغوانی ای است که تا کنون در روسیه توسط الروسا استخراج شده است و حدود یک سال تراش آن به طول انجامیده است.  پیش از فروش روز چهارشنبه در هنگ کنگ ، سنگاپور و تایپه به نمایش درآمد.

رقص روح گل رز
باله رقص روح گل رز ماجرای دختری است که برای اولین بار به مجلس رقص رفته. پس از بازگشت، بخاطر خستگی با گل سرخی که با خود به همراه آورده بر روی یک مبل به خواب میرود. او خواب می‌بیند که گل سرخ به صورت جوانی در می‌آید و او را برای رقصیدن بلند میکند. پس از رقص جوان ناپدید میشود. آهنگ وبر، نوعی روندو است. یعنی تم اصلی که والس است به تناوب تکرار میشود.

نام این راف الماس صورتی-ارغوانی را “Nijinsky”  از نام واتسلاف نیژینسکی یک بالرین مرد اهل روسیه گرفته شده که بین سال‌های ۱۹۰۸ تا ۱۹۱۶ میلادی فعالیت میکرد. این نام اشاره به اجرای تحسین برانگیز رقص اصلی اون در نقش “گل رز” داشت، به همین دلیل بعد از تراش نام این الماس را “The Spirit of the Rose” که به معنی روح گل رز هست. 🌹

1 دیدگاه برای “الماس صورتی-ارغوانی بسیار کمیاب با رکورد قیمت 26.6 میلیون دلار فروخته شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *