الماس‌‌های Eye-Clean و هرآنچه باید در این باره بدانید

وقتی صحبت از پاکی الماس می شود ، هدف اصلی یافتن الماس Eye-Clean است. این بدان معناست که وقتی خودتان به الماس نگاه می کنید ، تقریبا لکه یا اینکلوژنی دیده نمی شود. از آنجایی هیچ کس با لوپ ، به انگشتر نامزدی شما نگاه نمیکند، بنابراین مهم نیست که چقدر زیر بزرگنمایی ، عیوب و ناخالصی ها مشخص شود.

دانستن چگونگی یافتن یک الماس Eye-Clean در درجه پاکی پایین تر – مانند VS2 یا SI1 – می تواند صدها یا هزاران دلار از بودجه انگشتر الماس نامزدی شما صرفه جویی کند. شما برای الماس با درجه بالاتر پاکی مانند الماس IF هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد ، اما باز هم یک الماس Eye-Clean دریافت می‌کنید. در پایان ، آنها یکسان به نظر می رسند ، و شما هزینه بسیار کمتری پرداخت خواهید کرد.

الماس Eye-Clean چیست؟

الماس eye clean چیست“Eye-clean” یک اصطلاح “غیر رسمی” از الماس هایی بنظر اینکلوژن و لکه سطحی (Blemish) قابل مشاهده با چشم غیر مسلح را ندارند و درواقع پاک بنظر میرسند و فقط ممکن است با بزرگنمایی 10x یا بالاتر ، نقوص و عیوبشان دیده میشود.

هنگام تعیین Eye-Clean ، شرایط خاصی مانند فاصله دید 6-12 اینچ و دید انسان از 20/20 معمولاً فرض می شود و باید تحت نور روز یا لامپ فِلورِسِنت یا لامپ مهتابی به آن نگاه کنید. درجه پاکی خاصی وجود ندارد که الماس Eye-Clean را تضمین کند. به عنوان مثال ، درجه پاکی الماس VS2 لزوماً به معنای Eye-Clean نیست. الماس SI1 میتواند Eye-Clean باشد. حتی به طور غیر معمول ، الماس SI2 نیز می تواند آی کلین باشد. به همین دلیل ارزیابی پاکی الماس توسط خودتان بسیار مهم است. اندازه ، رنگ و تعداد اینکلوژنها همه در مشاهده نقص در درجه چشم تأثیر دارند.

چرا پلات پاکی الماس ممکن است گاهی اوقات گمراه کننده باشد

لحظه ای وقت بگذارید و تصاویر زیر را مطالعه کنید. آیا اگر به شما بگویم هر دو تصویر از یک الماس هستند ، باور می کنید؟ شاید از خود بپرسید که چرا دیاگرام پلات فقط 16 اینکلوژن را نشان می دهد در حالی که عکس واقعی سنگ تعداد زیادی سیاه رنگ در کل الماس را نشان می دهد.تعیین الماس eye clean از روی نقشه پاکی الماس

خوب ، این به دلیل انعکاس اینکلوژن‌ها توسط فست‌های پاویلیون (قسمت زیرین الماس) است. متأسفانه ، در گزارش درجه بندی فقط انواع / محل های قرارگیری ذکر می شود اما ظاهر الماس مشخص نمی شود. از طرح GIA به تنهایی ، ممکن است یک گوهر خوب به نظر برسد اما این سنگ در زندگی واقعی چشم پاک نیست. 

در اینجا مثالی دیگر از دلیل مهم بودن عکسها / فیلمها و اینکه چرا خرید کورکورانه الماس واقعاً ایده بدی است میبینید. در حالی که الماس اولی بالایی واقعاً بد به نظر می رسد، سنگ پایین Eye-Clean است.تفاوت پاکی الماس eye clean
حتی اگر 2 الماس در درجه پاکی یکسانی قرار بگیرند ، به این معنی نیست که ظاهری یکسان دارند. این شما را شوکه می کند که بدانید هر دو این الماس در تصویر بالا با تراش امرالد از پاکی SI2 برخوردار هستند؟ با این حال ، الماس اولی (بالا) به دلیل موقعیت و ماهیت اینکلوژنهای آن ، انتخاب بدتری است.

5 نکته برای یافتن الماس های Eye-Clean 

1. درجه پاکی را بررسی کنید اما بدانید که آن همه چیز نیست.

گرچه درجه ای که GIA یا AGS برای پاکی ارائه می دهد مهم است ، اما این تنها معیاری نیست که باید برای ارزیابی یک الماس استفاده کنید. به طور کلی ، الماس در محدوده VS و SI بهترین ارزش از نظر خرید را برای یک الماس Eye-Cleanبه شما می دهد.
به طور کلی ، شما باید به دنبال اینکلوژنهایی باشید که به خوبی در الماس پخش شده اند. اینکلوژنهایی شفاف یا مایل به سفید نیز به موارد تیره ترجیح داده می شوند.

در ویدئو زیر یک الماس 1.01 قیراطی با درجه پاکی SI1 و رنگ F که Eye-Clean است را مشاهده میکنید:

اگر الماس مورد نظر یک الماس VVS ، FL یا IF باشد ، شما برای پاکی بیش از حد هزینه می کنید (مگر اینکه بخواهید برای یک الماس بیش از 3 قیراط بخرید ، پس ممکن است VVS بهترین ارزش اقتصادی برای خرید شما باشد). اینها گریدهای بالاتری هستند و تقریباً همیشه می توانید یک الماس Eye-Clean را با هزینه کمتری پیدا کنید. از طرفی، الماس های I1-I3 آنقدر شامل ناپاکی هستند که براحتی بتوان گفت در هر قیراط بالاتر از 0.4 ، غیر Eye-Clean هستند.

2- از نزدیک و با دقت به الماس نگاه کنید.

اگر به صورت حضوری خرید می کنید ، الماس را در نور معمولی بررسی کنید – نور روز حالت ایده آل است. ببینید آیا نقصی مشاهده می کنید. اگر به صورت آنلاین خریداری میکنید باید به صورت 360 درجه و با کیفیت بالا تصاویر یا ویدئو مورد بررسی قرار گیرند.

3. توجه داشته باشید که اینکلوژنها در کجا هستند.

اینکلوژن واضح در وسط Table الماس
اینکلوژن واضح و آشکار در وسط Table الماس

حتی اگر یک الماس اینکلوژن و لکه دارد ، باید بفهمید که در کجا واقع شده است. اگر آنها نزدیک لبه الماس باشند ، رکاب انگشتر ممکن است آنها را بپوشاند. اگر یک لکه تاریک در وسط Table الماس وجود داشته باشد ، مانند الماس زیر ، آن را نمی پوشاند. در حقیقت ، هر بار که به الماس نگاه کنید ، برجسته و قابل مشاهده خواهد بود. بنابراین باید به پلات یا نقشه اینلکوژنها در ریپورت الماس دقت کنید.

4. پایین ترین درجه را هدف قرار دهید.

اگرچه یک الماس دارای درجه پاکی بهتر ممکن است بهترین انتخاب باشد ، اما ارزش اقتصادی نسبت به خرید آن را (صرفا برای مصارف شخصی) ندارد زیرا یک درجه پایین تر نیز میتواند Eye-Clean بنظر برسد. به عنوان مثال ، شما می توانید الماسهایی مانند این SI2 زیبا را پیدا کنید که تقریباً 18٪ از این VS2 در بودجه شما صرفه جویی می کند.

5- از متخصص الماس کمک بگیرید.

یک متخصص الماس که چشم وی در بررسی صدها الماس عادت و تجربه دارد میتواند به شما در تعیین نوع پاکی الماس و سپس بهترین ارزش بر اساس بودجه شما کمک کند.

بهترین درجه های پاکی برای الماس های Eye-Clean

شکل و وزن قیراط الماس شما در میزان درجه پاکی ای که قرار است Eye-Clean باشد تأثیر می گذارد. برای بدست آوردن بیشترین ارزش برای خرید ، از این دستورالعمل ها پیروی کنید:

Round Cut و Princess Cut: برای الماسهای تراش گرد و پرنسس ، کمتر از 2 قیراط ، VS2 و SI1 تقریباً همیشه Eye-Clean هستند (گاهی اوقات حتی SI2 های تراش گرد). برای الماس های بیش از 2 قیراط ، VS1 و VS2 ، Eye-Clean هستند. وقتی وزن قیراط الماس شما به بیش از 3 قیراط می رسد ، ممکن است مجبور شوید به الماس های VVS2 نگاهی بیندازید تا یک گوهر Eye-Clean داشته باشید. هرچه الماس بزرگتر باشد (وزن قیراط می تواند نقش داشته باشد) ، مشاهده نقص راحت تر می گردد.

Cushion Cut, Oval Cut, Radiant Cut, Marquise and Pear-Shaped: این اشکال الماس بهتر از بقیه نقوص را مخفی می کنند. برای بهترین مقدار SI1 یا SI2 را انتخاب کنید.

Heart-Shaped: الماس های VS2 و SI1 به شکل قلب Eye-Clean خواهند بود و بیشترین هزینه را به شما تقبل میکنند. آنها اینکلوژنها را بهتر از Round Cuts و Princess Cuts پنهان می کنند ، اما نه به خوبی اشکال مانند تراش بالشتی (Cushion Cut).

الماس SI2 EYE CLEAN تراش قلبی
الماس 1 قیراطی SI2 EYE CLEAN تراش قلبی

Emerald Cut ، Asscher Cut و Baguette: مشاهده نقص در الماس هایی با تراش پلکانی آسان تر است. برای بهترین مقدار VS2 را در این شکل ها دنبال کنید.

سوالات متداول:

آیا الماس های VS2 همیشه Eye-Clean هستند؟

تقریباً تمام الماس های VS2 که 1 قیراط یا کمتر هستند ، Eye-Clean هستند (اما هنوز هم نمی توانید این مسئله را قطعی بدانید). الماس های بین 1 تا 2 قیراط معمولاً هنوز هم Eye-Clean هستند اما ممکن است مجبور شوید تا درجه VS1 بالا بروید. برای الماس های بیش از 2 قیراط ، الماس های VS1 و حتی VVS2 را برای گوهرهایی با درجه پاکی Eye-Clean در نظر بگیرید.

کدام اینکلوژن‌های الماس بدترین هستند؟

به طور کلی اینکلوژنهایی که با چشم غیر مسلح دیده می شوند بدترین هستند. بخصوص اگر تیره ، بزرگ یا در مرکز Tableالماس باشند. در بعضی موارد ، خوشه ای از اینکلوژنهای کوچکتر باعث کدر شدن (ابری) الماس می شود. انواع مختلفی از اینکلوژن از خطوط رشد نامنظم (Graining) تا پَر (Feather) وجود دارد ، اما شما باید الماس را از نزدیک بررسی کنید تا ببینید آیا می توانید بدون بزرگنمایی متوجه عیوب شوید.

آیا الماس‌های I1 ارزش خرید دارند؟

الماس‌‌های I1 معمولاً ارزش خرید ندارند ، مخصوصاً برای وقتی که بخواهد در یک حلقه نامزدی به صورت سنگ مرکزی (اصلی) قرار گیرد ، زیرا اینکلوژنهای آشکار و واضحی وجود داشته و قابل دیدن هستند. این اینکلوژن‌‎ها و لکه ها نه تنها زیبایی سنگ را از بین می برند ، بلکه بر نحوه عبور نور از الماس نیز تأثیر می گذارند. بیشتر الماس های I1 فاقد درخشش و آتش (fire) کافی هستند. برای الماس های کمتر از 0.5 قیراط ، مانند سنگهای مخراجی دور رکاب ، الماس I1 خرید خوبی است. درواقع در الماس های مخراجی ، آنها برای دیدن نقص ها خیلی کوچک هستند ، بنابراین می توانید با انتخاب الماس های I1 در این اندازه در مقابل هزینه برای درجه پاکی بالاتر ، پس انداز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *