لونسدالیت (Lonsdaleite) و توهمی درباره گوی‌های سفید الماس

لونسدالیت یکی از جدیدترین و نادرترین موادی است که توسط دانشمندان مورد تحقیق قرار گرفته و دارای خصوصیات شگفت انگیزی است. یکی از خصوصیات اصلی آن مرتبط بودن با الماس ، از نظر ترکیب شیمایی و ساختار بلوری ، همچنین فرآیند شکل گیری آن با شهاب سنگ ها است. با داشتن چنین ویژگی هایی ، اخیراً ماده ای به نام الماس لونسدالیت “Lonsdaleite Diamond” یا الماس اختری “Stars Diamond” در برخی بازارهای سنگ های قیمتی و مواد معدنی گرانبها در جریان است. در ایران نیز افرادی گوی های سفید رنگ سختی را تحت عنوان الماس لونسدالیت ، شهابسنگ الماسی ، الماس آسیاب و.. با قیمت هایی نجومی معامله میکنند. هدف این مقاله که از موسسه گوهرشناسی GIG عمان توسط حسن کرمی ترجمه شده است، بررسی ماهیت و واقعیت لونسدالیت و همچنین گوی های سفید سخت رایج در بازار است. اما بهتر است اول ببینیم که لونسدالیت چه است؟

لونسدالیت (Lonsdaleite)

کاتلین لونسدیل
کاتلین لونسدِیل با مدل های بلوری ، عکاس ناشناخته ، پ. 1946. با مجوز از پروفسور ایان وود ، علوم زمین UCL ، فوریه 2019 ، گالری اکتاگون . کاتلین لونسدیل بلورشناسی بود که ساختار بنزن را با استفاده از روشهای پراش اشعه X در سال 1929 محقق کرد. او همچنین در زمینه سنتز الماس کار می کرد و در استفاده از اشعه ایکس برای مطالعه بلورها پیشگام بود.

لونسدالیت به افتخار ” Dame Kathleen Lonsdale ” نامگذاری شده است. این ماده معدنی شکل کربن هگزاگونال (شش ضلعی) را توصیف و نشان دهنده یکی از پلی‌مورفها (چند شکلی) از سری کربن ، از جمله فازهای کانی الماس و گرافیت ارائه میدهد. در واقع ، ساختار بلوری لونسدالیت شش ضلعی است و ترکیب شیمیایی آن C است. به همین دلایل به آن “الماس هگزاگونال” نیز می گویند. این کانی معدنی برای اولین بار حدود 50 سال پیش در شهاب سنگ آهنی دیابلو کانیون (Diablo Canyon) کشف شده است. شکل گیری آن به دگرگونی گرافیت طی شوک ناشی از برخورد شهابسنگ با زمین نسبت داده شد. تفاوت فرم بلوری الماس - لونسدالیت و گرافیت ساختارهای کریستالی الماس ، گرافیت و لونسدالیت.عکس از پوپوف ، گورن ، توچگریف و درونسکوسکی ، 2019 این الماسهای ناشی از ضربه ، بلورهای متراکم و تجمعی پلی‌کریستالین هستند که عمدتا از نانوذرات الماس کوبیک و شش ضلعی و گرافیت بلوری باقیمانده تشکیل شده اند. با این حال ، این تعریف امروزه به شدت توسط دانشمندان مورد بحث قرار گرفته است: Németh و دیگران. (2014) فرضیه ” لونسدالیت ” به عنوان یک ماده مجزا وجود ندارد و نشان داد که آن یک الماس کوبیک ناقص و دوقلو است. وی همچنین نشان داده است که سایر چند شکل‌های کربنی گزارش شده را می توان با دوقلوزایی و توده سازی نقص در سطح دو بعدی بلور توضیح داد. از طرف دیگر ، هر دو کراوس و همکاران. (2016) و Turneaure و همکاران (2017) ثابت کردند که تشکیل لونسدالیت (همراه با الماس) ، به عنوان یک گونه جداگانه ، تولید شده توسط فشرده سازی شوک گرافیت می باشد. لونسدالیت همچنین به دلیل ویژگیهای مکانیکی بالقوه برتر خود از جمله مقاومت فشاری ، سختی و سفتی فراتر از الماس مورد توجه بسیاری قرار گرفته است . با این حال ، این خصوصیات استثنایی به دلیل عدم توانایی در سنتز لونسدالیت به عنوان یک فاز خالص ، به طور آزمایشی ثابت نشده است. به عنوان مثال ، در طی فرآیند سنتز الماسهای نانو پلی کریستالین (NPD) ، پیدایش لاملهای لونسدالیت ، که به شدت با ذرات الماس کوبیک مرتبط است ، فرضیه شده است .

الماس لونسدالیت
قسمت پولیش داده شده از شهاب سنگ Canyon Diablo که با ضربه شدید شوکه شده ، توسط فلش یک منطقه دارای الماس را نشان داده شده است(نمونه ASU34.364) ، مکعب مقیاس 1 سانتی متر است. فاصله بین نشانگرهای مقیاس 1 میلی متر است. تصاویر توسط لارنس آ . جِی. گاروی و پیتر نمت ، 2009

باید تأکید کرد که لونسدالیت یک ماده بسیار نادر بر روی زمین است که به صورت ذرات ریز مرتبط با الماس کوبیک و گرافیت در شهاب سنگ های آهنی یافت می شود. لایه های موجود در یک ذره مربوط به الماس ، گرافیت و لونسدالیت را فقط می توان با ابزارهای بسیار پیشرفته ای که قادر به کار در مقیاس نانومتری هستند ، تشخیص داد. علاوه بر این ، امروزه یک بلور خالص توپر و نسبتاً بزرگ (در مقیاس میلی متر) لونسدالیت ، نه طبیعی و نه مصنوعی ، گزارش نشده است.

بررسی توهم الماس لونسدالیت

الماس سفید آسیاب لونسدالیت بدلی
نمونه ای که تحت عنوان الماس لونسدالیت در آزمایشگاه GIG در ژوئن 2020 مورد تجزیه و تحلیل واقع شده است.

در ژوئن 2020 آزمایشگاه GIG یک سنگ کره ای تقریباً تمام صیقلی ، سفید و اوپک با وزن حدود 100 قیراطی را برای تجزیه و تحلیل دریافت کرد . با حفظ اخلاق در آزمایشگاه ، تیم قبل از پایان آزمایشات ، برای شناسایی مواد ، چیزی در مورد تاریخچه نمونه نپرسید. تیم آزمایشگاه از مشاهدات استاندارد [جدول 1] گرفته تا ابزارهای بسیار پیشرفته ، چندین تجزیه و تحلیل را روی نمونه انجام دادند.

جدول 1 ویژگی های گوهرشناسی نمونه در ماه ژوئن توسط آزمایشگاه GIG تجزیه و تحلیل شد.

به ویژه ، از طریق میکروسکوپ نوری ، مجموعه متنوعی از ساختار دانه ای بسیار کوچک مشاهده شد. علاوه بر این ، مهره در آزمایش لامپ وود، فلورسانس غیر معمول را ارائه می دهد: زرد تکه ای با شدت متوسط در موج طولانی (365 نانومتر) و آبی گچی متوسط در موج کوتاه (254 نانومتر). سرانجام ، وزن مخصوص 3.53 حاصل شد. ترکیب شیمیایی توسط آزمایش ED-XRF انجام شد و توزیع نسبی عناصر در جدول 2 گزارش شده است. به غلظت بالای آلومینیوم قابل توجه بود. سپس اطلاعات شیمیایی توسط تجزیه و تحلیل میکرو رامان ادغام شد.

جدول 2 ترکیب شیمیایی با استفاده از تکنیکED-XRF ، میزان غلظت بالای آلومینیوم قابل توجه است.

این روش برای شناسایی فازهای معدنی ، بدون هیچ گونه آماده سازی نمونه ، بسیار مفید است. به لطف میکروسکوپ اپتیکال همراه با طیف سنج رامان ، منبع اندازه‌گیری در نقاط مختلف سطح نمونه متمرکز شده و طیفی مانند آنچه در شکل 5 بالا میبینید گزارش و انجام شده است. باندهای مشاهده شده در طیف رامان در cm-1 418 و 380 با آنهایی که برای فاز معدنی کرندوم گزارش شده سازگار هستند . با عبور از تمام داده های به دست آمده ، تشخیص نهایی نمونه با ” ترکیب سرامیک آلومینا ” مطابقت داشت.

شکل 5 طیف رامان که توسط اسپکتروفتومتر Renishaw InVia بدست آمده است، منبع لیزر اندازه‌گیری (514.5 نانومتر) را روی سطح نمونه متمرکز می کند ، در محدوده بین cm-1 150 تا 1800 است. باندهای مشاهده شده در طیف رامان در 418 و 380 cm-1 با آنهایی که برای فاز کانی کرندوم گزارش شده سازگار هستند .

“توپ آلومینا” یا ” الماس لونسدالیت”؟

الماس آسیاب شهابسنگ سفید گرد
چنین سنگ بی ارزشی در سایت aliexpress تحت عنوان “شهاب سنگ لونسدالیت” باقیمت 25 هزار دلار به فروش گذاشته شده است! متاسفانه چنین وبسایت هایی به هیچ وجه در مورد خرید و فروش سنگ مطمئن نیستند

برای یک آزمایشگاه گوهرشناسی ، یکی از غم انگیزترین لحظات این است که باید یک ماده جعلی برای مشتری فاش شود ، خصوصاً اگر پس از انجام معاملات و خرید آن سنگ از آزمایشگاه ، صدور شناسنامه درخواست شود. نمونه موردی که در بالا ارائه شد به عنوان “الماس لونسدالیت” معامله شده است. پس از این کشف ، تیم GIG تصمیم گرفت تا در مورد حضور لونسدالیت در تجارت جواهرات در منطقه خلیج فارس عمیق‌تر بررسی کند. تا آنجا که ما می دانیم ، تعداد نمونه های لونسدالیت یا چنین گوی‌هایی خیلی زیاد نیست ، اما همه آنها جنبه یکسانی دارند: دوار و تقریبا گوی سفید مانند. برای روشن کردن بیشتر موضوع، ما با آزمایشگاه های دیگر تماس گرفتیم تا بفهمیم شخص دیگری همان ماده را تجزیه و تحلیل کرده است یا خیر.

الماس آسیاب چیست؟ گوی سرامیکی
چنین سنگ بی ارزشی در سایت ebay تحت عنوان “الماس هگزاگونال لونسدالیت” باقیمت 2 هزار دلار به فروش گذاشته شده است!

تأییدیه ای دریافت کردیم که اخیراً نوع مشابهی از مواد توسط آزمایشگاه گوهرشناسی گوبلین (Gubelin Gem) ، با نتیجه یکسان GIG تجزیه و تحلیل شده است: ترکیب آلومینای سرامیکی. آنچه جالب توجه است پخش آنلاین ویدئوهایی در شبکه های اجتماعی است که این گوی ها را به عنوان “الماس لونسدالیت” ، “الماس کیهانی” یا “الماس هگزاگونال” توصیف می کنند. جالب تر اینکه ویژگی های جذاب آنها و در برخی موارد ، نحوه تمایز بین “توپ های لونسدالیت” و “توپ های آلومینا” و تست‌های خانگی در این ویدئو ها گفته میشود. در واقع ، اگر لونسدالیت ماده بسیار نادری باشد ، “گلوله های آلومینا” ماده ای بسیار رایج و نسبتاً ارزان هستند که برای اهداف صنعتی سنتز شوند. بنابراین ، سوال اصل این است: آیا لونسدالیت می تواند به عنوان یک گوی سفید ظاهر شود؟ تا آنجا که ما می دانیم ، هیچ یک از مراجع علمی که توسط همکار بررسی شده است ، توصیف لونسدالیت را مطابق با گوی سفید گزارش نمی کنند! در ویدئو زیر توضیحات کامل درباره این گوی های سرامیکی داده شده است:

https://youtu.be/mL0s8rFDFhg

گوی های سفید تحت عنوان الماس آسیاب

گوی الماس آسیاب سرامیکیدر ایران چندین دهه است که آسیابهای گلوله‌ای (Ball Mills) در صنایع مختلف از جمله صنایع کاشی و سرامیک، چینی و لعاب، رنگ و سیمان و پودرسازی تولید میشوند. گلوله های آسیاب با توجه به سختی بالای 7 تا 9 در مقیاس موهس بسته با میزان خلوص و تکنولوژی تولید، دوام و سفتی بالا، بعنوان جزء اصلی در فرآیند اصطکاک و سایش مواد در این آسیاب استفاده میشود. اغلب نمونه هایی که معمولا در ایران به من پیام میدهند جزو این دسته هستند.تست سختی الماس آسیاب اغلب میگویند ” با تستر الماس زدیم ، سختی 10 نشون داد! “. موضوع اینجاست آن تسترهای الماس، برای جواهر تراش خورده الماس”اگر شرایط دمایی محیط قابل قبول، زاویه برخورد درست ، دستگاه کالیبره باشد” مقداری کمک میکند (هرچند گاهی هم اشتباه میگوید!) و برای سنگهای راف با سایز بزرگ تقریبا کاربردی ندارد. گرچه بسیاری از نمونه های باکیفیت آلومینا میتوانند سختی بالا تا 9 موس داشته باشند با اینحال” سختی به تنهایی ملاک با ارزش بودن نیست! “

انواع گوی های سفید رایج دیگر

گوی های سفید نگ طبیعی کوارتز و مرمر
عکس بالا: کوارتزهای صیقل شده در رودخانه ، عکس پایین: یک گوی مرمر

بطور کلی نمونه های طبیعی شامل سنگهای آهکی (کلسیم کربنات) و یا سیلیکایی و مرمر و کوارتز، چرت سفید از این دست هستن که طی هزاران سال اغلب در رودخانه فرسایش و صیقلی و تقریبا گرد شده اند. اگر جنسشان کوارتز باشد، مشخص است سختی نسبتا خوب داشته و به راحتی روی آنها خش نمی‌افتد. ضمن اینکه گرد و توپر هم هستند بنابراین به سادگی نمیشکنند. چیزی که مشخص است این نوع سنگها ارزش مادی خاصی ندارند. نمونه هایی از مروارید غار از جنس سنگهای آهکی (کلسیم کربنات) نیز وجود دارد که البته سختی و سفتی پایینی داشته و قیمت ناچیزی دارند.

توپ‌های تصفیه رودخانه
توپ‌های فیلتراسیون رودخانه Chattahoochee در جرجیا

یک نمونه دیگر که برایم جالب بود نوعی گوی مرمری و یا ماسه سنگی با تخلخل بالا بوده که 100 تا 200 سال پیش به عنوان فیلتراسیون گل ولای و لجن زدایی در رودخانه هایی مثل رودخانه Chattahoochee در جرجیا ریخته شده که امروزه افرادی نیز همان حوالی آنها را پیدا میکنند. این گوی های رو در دکوراسیون استفاده میشود. source: “Lonsdaleite Diamond”: What Is All the Fuss About?

210 دیدگاه برای “لونسدالیت (Lonsdaleite) و توهمی درباره گوی‌های سفید الماس

 1. امیر گفته:

  واقعا که جهل مادر تمام بدبختی هاست
  و بزرگترین گناه ساده لوحی ست
  کمی مطالعه و مشورت میتونست شمایی رو که پولت رو بابت تکه سنگی بی ارزش هدر دادی رو آگاه کنه.

 2. توماج خسروی گفته:

  سلام استاد کرمی خسته نباشید،ببخشید آزمایشگاه گوهر شناسی در اهواز هست؟اگه هست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید،با تشکر و سپاس

 3. امید گفته:

  با سلام و احترام
  ممنون از اطلاعات خوبی که در سایت قراردادید
  بارها این سنگ را با طیف سنجی رامان بررسی کردم و نتیجه به کوراندوم ( al2o3 ) نزدیک بوده و همیشه به نیتجه شک میکردم .

 4. زندگی نیمه دوم ندارد.. گفته:

  باسلام.جناب کرمی خودشون فرمودن رشته تحصیلیشون چیه.شمااگه خدایی نکرده سردردداشته باشین پیش دکترارتوپدمیرید?مسلما خیر
  سئوالاتی که داریدروبایدازاهل فنش بپرسیدنه ازاین بنده خدا….

 5. hadii گفته:

  سلام استاد. طبق این نظرات که گفتید و جوابهای دوستان. پس سنگی با قطر حدودا کمتر از دو سانت و بیشتر از یک و نیم سانت که از جای باستانی هم پیدا شده با ظاهری کاملا براق شبیه تیله و وزن تقریبا بیشتر از حجمش. بسیار صاف فاقد ارزش هست. آیا؟

 6. علی گفته:

  سلام استاد ی سنگ دارم پلاستیک نخ مو بهش ببندی نمیسوزه مثل سنگ آسیاب الماسه نمی‌دونم چقد قیمت داره ممنون میشم راهنمایم کنید

  • اکبر گفته:

   اون تار مو یا هر چی دور ناخنتم بندازی نمیسوزه علتش بخوای بدونی برو فیزیک بخون ربطی به سنگ الماسی نداره با اون کلیپا ادمای ساده رو اسکل می‌کنن

  • سکینه ساده دل گفته:

   پایینترین درآمد سرانه ، پایینتر شاخص رفاه اجتماعی، پایینترین نرخ برابری ارزی جهان بی علت نیست ؛ مشکل در مردم بد کشوره
   یه مشت نادان مبتدی فرصت طلب که پای منقل برای تیغ زدن دیگران در ارقام بالا نقشه میکشن ( در بیشتر مواقع هم موفق میشن ) هر از چند گاهی یه چیز علمی را با قدرت شیره و خرافات آمیخته و در این نادان بازار عرضه میکنن ، جالبه یکیشون اینجا داره از ک . و شعرهاش دفاع میکنه و هیشکی نیست پوزبند بهش بزنه.

 7. Zafar گفته:

  درود بر شما، ببخشین، سنگ خاکستری گرد که حالت پلمپ بر روی خودش داره و یا دواره، رو فرمودین که صنعتیه، آیا کاربردش رو می دونین؟ یا چگونگی شکل گیریش رو؟ از قبر بیرون اومدن و سه تا هستن، در مزارهایی متعلق به هزاره اول قبل از میلاد

  • Zafar گفته:

   با درود فراوان.

   سه سنگ گرد و سنگین خاکستری رنگ که یه شیار دایره روی اوناست و از قبری متعلق به هزاره اول قبل از میلاد مسیح در اومدند رو چگونه می بینی؟ در قبور اشیاء مهمی رو میذاشتند، حتی اگه مفرغ بوده که اون زمان ارزش داشته و از قلع و مس توسط کاسی ها شکل گرفته، آیا میشه سنگهای چند هزار ساله ی در مزار گذاشته که انرژی دارند رو بی ارزش دانست؟ با آزمایشات علمی و سختی بالای ،۹؟

  • Zafar گفته:

   با درود فراوان خدمت شما.

   سنگ های توپی، به شکل فرد در قبرها پیدا میشن، سه، پنج و… اگه بهایی نداشته چرا در مقابر باستانی میذاشتند،؟ و ا انرژی زیاد با سختی بسیار بیشتر از الماس دارند؟ سه توپ خاکستری از یه قبر درآوردیم که درپوش هم دارند اما بسیار سخت هستند، آرمایشات خانگی و علمی هم بر روی اونا انجام گرفته، لطفاً مخاطبین رو فریب ندهیم.

   شما احتمالا کالیفرنیوم اصل رو هم رد کنید.

   • حسن کرمی گفته:

    در زمان باستان میگفتن زمین تخته. حالا درسته؟ اون موقع خرافات زیاد بوده. باورهای باستانی رو چه به علم روز.
    شما میگی مخاطب رو فریب نده. بعد حرف از کالیفرنیوم میزنی. اصلا نمیدونی چی هست. این ماده راديواکتیو رو برو دربارش بخون ببین اصلا کجا نگهداری میشه، سالی چه مقدار تولید میشه، لایسنسش دست کیه. بعد بیا اینجا متهم کن.

 8. جاوید گفته:

  دمت گرم و سرت خوش باد
  یه آگهی سنگ آسیاب تو دیوار دیدم.زده بود سختی 10
  طبق جدول موهس سختی 10 فقط مال الماسه. حتی کروندوم و زیرکن هم زیر 10 هستن
  به خودم گفتم خاک تو سرت کانی شناسی و سنگ شناسی رو با نمره پایین پاس کردی، بفرما مردم بی سوادم دارن سنگ معامله میکنن و جا موندی. شاید بجز گرافیک و الماس چیز دیگه ای هم بوده و تو دقت نکردی. یه سرچ کردم به سایت شما رسیدم
  ممنون بابت مقاله و آگاهی بخشی به مردم
  موفق باشید استاد

 9. رحیم چکشی گفته:

  اقا من یه سنگ دارم تو زیر زمین خونمون با توپ رو پایی میزنه هرکی باورش نمیشه بیاد با چشم خودش ببینه🛐🛐🛐🛐

 10. مولانا گفته:

  سلام استاد
  لطفاً با ایمیل من تماس بگیرید تا در مورد یک سری سنگ نیمه هوشمند با شما مشورت کنم. متشکرم

   • ناشناس گفته:

    سلام از چه روشی میشه تشخص داد سنگ الماسه …یعنی با روش های راج و ابتدایی تو خونه ..ممنون میشم کمی راهنمایی کنید آقای کرمی

    • حسن کرمی گفته:

     سلام، راه خونگی نداره. برخی از همین آلومیناهای خالص سختی تا 9 دارن و حتی از روش تست تخریبی خش انداختن هم نمیشه امتحان کرد. در کل، راف الماس که این شکل گرد این شکلی نیست..

  • abbastanha گفته:

   سلام خسته نباشید،من هم موافقم که اصلا ربطی به جواهرات نداره،ولی به نظر من به عنوان کسی که مقدار زیادی رو در شرایط خاص پیداکرده،این هاسنگ معمولی نیستن.واگه بگم زنده آن دروغ نگفتم،اولا،روسطح زمین نمیمونن،دومن،تکی نیستن وحداعقل دوتا یابیشترن،ودوتا،دوتابه هم چسبیدن وله همین دلیل بعضی شوند یه گودی دارن،چون تخت فشاررشدمیکنن به این شکل درآوردن.باتشکر.

 11. س گفته:

  سلام باور کنید یا نه فلفل سبز رو بندازید تو شیر تبدیل به ماست میشه،چند میخرید؟؟😏

 12. مهرداد گفته:

  درود بر استاد عزیز مطالبی ما امروزه میشنویم مثل سنگی که در آیینه دیده نمیشه .سنگی که یخ را آب میکند .سنگی که لامپ را خاموش میکند .سنگی که اینکار را میکند .سنگی که آنکار را میکندوهزاران هزار………..آیا واقعیت دارد یا اراجیفی بیش نیست .لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر.

   • مهرداد گفته:

    سلام اول شهریور ماه امسال یکی ازاین سنگها داخل محوطه محل کار ما خوردکه به قطر پنجاه سانت خراب کره بود سیمان کف حیاط به اطراف پرت کرده بود آیا این سنگ واقعا شهاب سنگ می باشد چطوری باید آزمایش کنم

   • فرامرز گفته:

    سلام آقای کرمی من سه دانه سنگ آسیاب یا الماس دارم تمام تست های خانگی مثل مو دستمال کاغذی یخ انجام دادم همش درست بود نمیدانم قیمتش چنده اگه راهنمایی بکنی ممنون میشم

   • علی گفته:

    سلام من یه سنگ دارم یخ رو واقعا آب میکنه حتی با چند تا سنگ دیگه امتحان کردم که ببینم یخ اب میشه یا نه دیدم نشد فقط این سنگ سفید که نمیدونم چیه آب میکنه میشه در موردش راهنمایی کنید

  • سجاد گفته:

   درود…بنده یکبار خودم فیلمش دیدم…تاریخ زده بود روی کاغذ ولی طرف صحبت نمیکرد…تلوزیون روشن یکاری کرد که نورش فقط وسط صفحه اندازه یه بند انگشت شد…لامپ هم همینطوری کرد….شیر تبدیل به ماست کرد….وبنده خدا یه موتور هندا داغون داشت که صحیح سالم کار میکرد به محض اینکه سنگ میبرد زیر کاربراتور موتور شروع میکرد به بد کار کردن….وهمه این اتفاقات پشت سر هم بدون وقفه بود…پرچام ریخته بود خدایی

  • Sanazz گفته:

   من یه سنگ دارم روی یخ گذاشتم همونطور کاسه ای سریع اب شد و اینکه مو دورش پیچیدم فندک زدم اتیش نگرفت و چند تا چیز دیگه این مواردو تست کردم کاملا درست بود اما به چه درد میخوره و یا ارزشش چقدررو نمیدونم ولی قطعا میدونم که سنگ مفیدی هست میشه با این ویژگی هایی که داره خیلی کارا انجام داد اما بازم نمیدونم چی هست ؟؟؟

 13. سارینا گفته:

  سلام من یه سنگ اسیاب دارم ک سختی ان ۱۰ است یعنی الماس داخل آن هست؟

 14. نازنین گفته:

  من سنگ اسیابمو وزن کردم حدود ۴۵۶ گرمه رو یخ هم گذاشتم تو سی ثانیه بخ رو اب کرد روی پول هم کشیدم رنگ پول رو گرفت به خودش فقط نمیدونم هر گرمش چند میشه

  • جواد گفته:

   سلام من تو زمین باستانیمون دوتا سنگ پیدا کردم یکی دقیقا شبیه ملون یا همون طالبیه گرد و خوشگله هرکی میبینه فکر میکنه دست سازه یکی اندازه یا تیلست گذاشتم رو یخ به سمت راست چرخید و تو پنج ثانیه یک سانت پایین رفت خیلی سریع کامل ذوبش کرد مو گذاشتم دورش گذاشتم رو اجاق گاز اونایی که چسبیده بودن بهش هیچیشون نشد الان نمیدونم چقدر بفروشمشون دومی رو شصت تومن خواستن

  • محمد گفته:

   من با یک تاجر الماس اهل مراکش به نام رشید الباچو صحبت کردم گفت این سنگها لونسدالیت هستن

 15. رحیم گفته:

  درود
  منم امروز یکی از همین گوی ها رو و با مشخصاتی که اکثراً گفتن پیدا کردم. آزمایشی روش انجام ندادم ولی پیداست که وزن مخصوصش خیییییلی بالاست و جالب اینکه توی مسیر کامیونهایی که ضایعات کارخانه های کاشی رو حمل میکنن پیدا کردم…..

   • رضا حبیبی گفته:

    دویست سال پیش که آلومینا نبوده😄پس چی هستن اینا که اینقدر محکم هستن توی آسیابهای مخروبه😄

     • سام گفته:

      من ی سنگ دارم از نزدیک میزنی تو سر هرکی خون از سر طرف بیاد بنظر شما قیمتیه..

    • مرتضی گفته:

     سلام من یک سنگ بسیار شبیه به سنگ لونسدالیت رو از خیلی پقت پیش داشتم و الان در بارش فهمیدم سنگی که من دارم 100 گرم وزنشه و قدیمی هم هست میخواستم بدونم چه جوریه قیمتش چقدره

     • میثم گفته:

      مگه سنگ غیر قدیمی هم داریم؟ سنگها ۱۰۰۰ برابر ۷ جد ما قدمت دارن!!!

   • سارا گفته:

    سلام من چطور میتونم تصویر یک سنگ تقریبا سفید( بیشتر رنگ گچ و اهک هست و توی یک تپه باستانی در شوش پیدا کردم و گرد هست را برای شما بفرستم

    • حسن کرمی گفته:

     عزیز سنگ غیر گوهری اگر حکاکی چیزی روشه یا پشتوانه تاریخی بواسطه چیزی که در کتب ثبت شده داره، باید ببرین یه باستان شناس بررسی کنه. در غیر این صورت، ارزش خاصی نداره.

   • Mm گفته:

    صداقت ندارید یه چیزهایی رو میگید ولی اصل قضیه رو کتمان میکنید. همیشه از طلا بدل میسازن‌. از آهن که بدل نمی‌سازند. طبق خبرهای موثق که دارم لونسدالیت به صورت کروی وجود داره ولی شما دارید کتمان میکنید احتمالا با اون دلال‌ها که با ۱۰۰ هزار تومان پیام میدن که خریدار هستن همدست هستید

  • محسن تصویری گفته:

   سلام میشه راهنماییم کنید
   من یک سنگ توی کوه پیدا کردم
   سفید
   گرد
   وقتی روش نور سفید میگیرم تقریبا ابی میشه داخلش

 16. ایلیا صدیق گفته:

  جناب کرمی بسیار عزیز.
  خداوند به شما صبر جلیل عطا فرماید 🙂 با خیر فراوان در راه درستی که در آن قدم گذاشته‌اید و این سایت فوق مفید را با اطلاعات دست اول و بی مثال برای همه تدارک دیده‌اید.
  همه کامنتها را خواندم همراه با خنده و البته گریه و یاد داستان کرم شب‌تاب کلیه و دمنه در تمام این مدت در ذهنم چرخ می‌زد.
  من شاید ۲۰ سال است که عشق به انواع سنگ و جواهر دارم و در این زمینه ابدا بی‌تجربه هم نیستم اما این آگهی های الماس آسیاب که از نظر من یا گوی آلومینا بودند که از کارخانه کاشی کویر چند سال پیش خوشم آمد و یکی برداشتم و یا اینکه مروارید غار بودند که به قیمت ۵۰ تومن از اینترنت خریده‌ام و اکنون با قیمتهای میلیونی در همه سایتها تبلیغ می‌شود مرا به این صفحه کشاند.
  خدا به شما صبر دهد ))))
  در پناه حق باشید

  • هادی آیین گفته:

   سلام دوست عزیز. این سنگ ا ب چه دردی میخوره. من خودم از این سنگ ا زیاد دارم. سنگای کارخانه کاشی مثل همینجاست دقیقا.. میشه یکم توضیح بدین

  • محمد حسن گفته:

   حقیقت اینه که این سنگها با قدمت بالا آلومینا نیستن. از طرفی مروارید غار یا سیلیس به سختی این سنگها نیستن

 17. نرگس گفته:

  سلام منم از جزیره کیش یه سنگ سفید و محکم پیدا کردم ک اندازه تخم کبوتر هست وزن ۴۰ گرم هنوز آزمایش روش انجام نشده ک بفهمم چ سنگی هست رو ظروف شیشه ک میکشم ظرف خراش بر نمیداره.

 18. فاطمه گفته:

  سلام ببخشید یه سنگ مشابه همی عکسایه شما مه دارم یه شب که باران شدیدی امد صبح رفتم برگای حیاطه جارو کنم سنگ حیاطه شکسته بود و رفته بود تو سنگه منم درش اوردم و ورش داشتم به نظر شما چطور میتانم زفهمم چه سنگیه

 19. داریوش گفته:

  ضمن عرض سلام و خسته نباشین. بله این سنگهای سفید داخل دستگاه درست شدن در کاشی سازی
  حالا این ولش
  سنگ تورمالین اصل بیست شش قیراطی با تلاوت عالی دارم یاقوت قرمز هم دارم چند سری برا فروش سنگ دیگه بردم دودر کردن آدم درست سراق دارین آدرس بدین ممنون میشم

 20. کاربر گفته:

  استاد عزیز در کشوری که با جادو به عقیده 98%بشه هر کاری کرد شما به این افراد که این چرندیات را باور دارند حتی در ازمایشگاه هم نمیتوانید عقیده انها را عوض کنید . ادم دیوانه با دارو کمی امید بهبودی دارد ولی نادان را نمیشود درمان کرد از این نمونه ها زیاد است این فقط نمونه ای از دریاست.ادمی که پول میده واین اشغالها را میخرد ایرادی در پولش هست که باید جیب تعدادی کلاه بردار را پر کند.

  • حمید گفته:

   سلام. مشکل اصلی اینه که هنوز کار علمی دقیقی روی این سنگها انجام نشده. آلومینا که به راحتی قابل تشخیص هست و شاهکار نکردن یه گوی آلومینا رو تشخیص دادن. چه بخواهیم و چه نخواهیم بعضی از سنگهای سفیدی که بحثشون مطرح میشه دارای چگالی ۳.۵ و سختی بالاتر از آلومینا هستن. ایکاش به جای فرافکنی یکی از این سنگها مورد آزمایش قرار بگیره و نتایجش منتشر بشه.

   • حسن کرمی گفته:

    شما حتی حاضر نیستید متن رو بخونید. نتایج آزمایشگاهی در این مقاله اومده. اونایی هم که میگن چگالی بیشتر فلان، خودشون تو خونه با یه ترازوی غیر دقیق و یه قابلمه و آب اندازه گیری میکنن و نتیجه پرت میده. این رو بارها دیدم انجام میدن بخصوص در زمینه شهابسنگها. من با چندین آزمایشگاه گوهرشناسی در ایران نیز هماهنگم و اونها نیز میگن گوی سفید میارن با عنوان سختی 10 و فلان.. تهش همین گوی آلومینا درمیاد.

    • کامران گفته:

     سلام استاد. شنیدم ک یکی از دوستانم یک سنگی سفید وتخم مرغی شکل داره وقتی میندازش توی شیر به ماست تبدیل میشه و شیر بقولی بسته میشه! ایا واقعیت داره همچین چیزی؟ چه نوع سنگی هست این اگر واقعیت داره..ارزش مادی داره؟ . ارزش مادی گوهرها در نهایت به زیبایی و کاربرد آنها در جواهرآلات هست. دقیقا به همین دلیله که یک کراندوم (یاقوت) اوپک اساسا ارزش گوهری نداره و کاربردی هم در جواهرات نداره.

     • حسن کرمی گفته:

      مثلا شیر رو کنه ماست چه اهمیتی داره؟ شما یه قاشق ماست بریزید داخل شیر، بعد مدتی میشه ماست. شاید خیلی از سنگای دیگه چنین کاری کنن، ولی هیچ دیوانه ای همچین تستی رو مبنای ارزش نباید قرار بده، مگر اینکه کلاهبردار باشه.

     • مهدی گفته:

      سلام وقت بخیر ،این مهندس کرمی انگار نمیدونه شیرو با ماست، ماست میکنن این از قدیم هست ایشون تازه یاد گرفتن تا کارخونه ماست هم اینکارو میکنن سوال شما این بود که چرا باید یه سنگ شیر و ماست کنه پس نیازی نیس مردم برن ماست و شیر بخرن و از همون ماست برای تبدیل شیر به ماست استفاده کنن چرا هزینه اضافه بکنن از خیابون یه سنگ پیدا کنن و بندازن تو شیر شاید ماست بشه،داداش گلم اون سنگه حتما متفاوت هست که اون کارو میکنه زیاد به حرف دکتر مهندس کرمی توجه نکن هیچ چیزی خود به خود درس نمیشه حتما اون سنگه یه انرژی داره

     • حسن کرمی گفته:

      واقعا فکر کردی ماست میکنه؟ اینا پنیرک هست. وقتی یه جسم خارجی یا آشغال یا .. به شیر نجوشیده وارد بشه، شروع به پنیرک زدن میکنه و مقداریش سفت میشه. چقدر ملت ساده ای داریم خدایا

     • حسینی گفته:

      سلام
      مقاله عالی بود.
      شخص واقع بین داده های علمی رو قبول میکنه اما کسی یه سنگ برای فروش تو دستش هست خب طبیعیه که قبول نکنه

   • Mahmood گفته:

    من خودم سنگ رو از قبر گبری خیلی قدیمی در اوردم خب یعنی اون قدیم ها هم الومینا بوده ؟

  • مسلم زنگنه گفته:

   شما اعتقاد ندارید از زمان ۳هزار سال پیش دعا و جادو بوده برای اینکه دعا بفهمی واقعی و چقدر وحشتناک میشه انجام بدی تا چیز ساده برو فیلم های سجین رو ببین ۶ تا فیلم همش داستان واقعی که میگه گناهه نکنید. هنوز ندیدی و سرت نیومده بفهمی دعا چیه. خواص سنگ هم علمی ثابت شده باید فقط بفهمی چه سنگی واست خوبه من فیروزه و عقیق هیچوقت نمیزارن بی پول باشم و حتی چیزایی بوده باهام میگرفتنم ولی چهار تا ماشین گشت هیچ کاریم نداشتن عقیق محافظ کننده بلاست اصلا خرافات نیست چیزی که با چشم دید آدم خرافات نیست خدا نابود کنه کسی هم که دعا به دهن کسی می‌کنه شاید بخندی اما وقتی دعا آدم میکنن همش میگی بدشانسیه بابا همش میگی ای چیزا یعنی چی هه ولی بدونی چیه نمیگی بدشانسی میگی فلان فلانت که دعام کردی بخدا قبل اسلام بوده او کتاب که انجام میدم باهاش جد در جد میرسه بهشون

   • محمد راد گفته:

    خیلی خوبه که دعا رو قبول دارید و به خدا اعتقاد دارید بعد از اینور یه کاری میکنید که گشت باید بگیردتون😂

 21. Farzad گفته:

  من یه سنگ دارم که خیلی ازمایش روش انجام دادم و جواب داده چطور باید بفهمم شهاب سنگه ؟

 22. کوروش گفته:

  دوست آقای کرمی
  من لازمه بدونی هر سنگی خاصیتی داره من یه نوع سنگ پیدا کردم مثل توپ شیشه ای داخلش به رنگ آبی وقتی میچرخونیش اون قسمت آبی رنگ بر عکس می‌چرخه همسرم سر درد میگرن داشت وقتی سرش درد میگیره کافیه دو دقیقه سنگ رو تو دستش نگه داره

 23. حسن گفته:

  سلام
  این تستهای خانگی دلیل علمی نداره ولی آب کردن یخ نشان دهنده پیوند نزدیک بین مولکول‌هاست که الماس یا ساختاری مثل اون دارای این خاصیت‌ هست. کافیه یک توپ آلومینا رو با یکی از این سنگهای سفید روی یخ بگذارید تا تفاوتشان رو ببینید. من این کار رو کردم به جرات میتونم بگم تفاوت فاحش هست. ضمنا این مقاله GIG یک سنگ آلومینا رو مورد آزمایش قرار داده خب جای تعجب نیست این نتایج بدست بیاد احتمالا یک مافیا پشت این قضیه هست

 24. حسن گفته:

  سلام
  بعضی از این سنگهایی که در طبیعت پیدا میشه از لحاظ چگالی و انتقال حرارت تفاوت خیلی زیادی با آلومینا دارند. ایکاش یک نمونه از این سنگها تحت عنوان یک پایان نامه یا مقاله مطالعه بشه تا مشخص بشه عناصر سازنده اینها چی هست. در یوتیوب ویدئوهای خیلی زیادی وجود داره که دلالهای زیادی این سنگها رو به نام لونسدالیت خرید و فروش میکنن.

 25. حمید گفته:

  با سلام استاد گرامی، بنده یک سنگ تخم مرغی شکل به رنگ مشکی دارم که در مقابل نور که گرفته می شه رنگ قرمز از خودش نشون میده، با پتک 20 کیلویی زدیم بهش، هیچی نشد، طلا، فلز یا هر چیزی که روش می کشیم از اون وسیله خورده میشه و فقط یه خط روی سنگ می افته و بعد از چند دقیقه پاک میشه و اثری روی اون نمی مونه. با مشعل های گازی فشار قوی هم روش گرفتیم قرمز شد ولی باز هیچ اتفاقی براش نیفتاد. این چی می تونه باشه؟ البته از یه اتاقکی در عمق 11 متری زمین کنار خمره پیدا شده.

  • محمد راد گفته:

   قطعا توی مسابقه محله نشون بدید جایزه شیرین کاری هفته رو بگیرید.

 26. زهره گفته:

  سلام ما هم یکی تو حیاط خونمون پیدا کردیم چگالیش سه ونیم هستش آزمایشات خونگی رو هم جواب میده ولی شیر رو ماست نکرد ولیراز ارزش مادی که بگذریم چیز قشنگیه حالا نگه داشتیم ببینیم خدا چی میخواد

  • رضا گفته:

   باندهای قاچاق در حال خرید این سنگها هستن. اخیرا در یکی از کشورهای عربی یک باند قاچاق با حدود ۵۰ عدد از این سنگها دستگیر شدن

    • داود گفته:

     سلام استاد من نمونه ای از این سنگ رو دیدم که کاملا مثل چشم انسان تراش خورده بود و حتی برجستگی مردمک هم داشت البته کاملا سفید
     درجه سختیش هم واقعا ۱۰ بود و حتی با صحفه گرانیت بر هم برش نمیخورد
     بازم هم فک میکنید بی ارزش بوده؟

     • حسن کرمی گفته:

      گرانیت سختیش میتونه 6 تا 7 باشه . اینکه میگین 10 رو چه اساسیه؟ اصلا گوهر و جواهر چرا با ارزشن؟ در این سوال تفکر کنید.

 27. حسن گفته:

  من یه دونه مشکی دارم فکر کنم تک باشه اخه همه سنگ ها کروی سفید هستند این یکی فقط سیاه هست

 28. سخاوت مصطفایی گفته:

  سلام
  شما که همش بدون مدرک و آزمایش میگید همشون بی ارزشن
  بفرمایید چرا سنگهای سفید دیگری که در طبیعت هست چرا شیر را به ماست تبدیل نمیکنه چرا سنگ را داخل کیسه فریزر میگذاری روی آتیش میگیری کیسه فریزر نمیسوزه و چرا سنگهای دیگه رنگ پول را نمی بره و چرا سنگهای دیگه یخ را آب نمیکنه
  در ضمن وقتی زیر این سنگها چراغ موبایل را روشن میکنی مثل ی گوی سفید میدرخشه و مثل لامپ روشن میشه
  در ضمن سنگهای زمینی چگالیشون ۲ و ۲/۵ و ۷ یا ۸ هست
  در صورتیکه چگالی اینها ۳/۵ هست
  اینها سوالاتیست که باید جواب بدید
  نه اینکه به همه بگید ارزشی نداره
  بدون اینکه جواب علمی و کارشناسانه داشته باشید
  ووووووووووپو

  • سکینه ساده دل گفته:

   یا خوابی که خیلی نادانی یا خودت را به خواب زدی که بازم خیلی نادانی و فکر میکنی زرنگی

 29. ابراهیم نوری گفته:

  با سلام این گلوله ها دو نوع هستن بدین آزمایشگاه سختی ۱۰ باشه درسته که خیلی خیلی کمیابه و دایره اش کامله خیلی دقیق و اگر جلا بشه مانند الماس درخشش داره البته انعکاس آن مانند اینه هست اون نوع دوم که الومینا هست سختی پایینتره با میکروسکوپ بروی اصلی نگاه کنید زیر نور از یک طرف خطوط حلقوی مانند ساقه درخت مشخص میشه ودر اندازه کوچک پیدا میشه تو بستر رودخانه داخل ماسه ها نرم و خیلی بندرت پیدا میشه پس اشتباه نکنید دو نمونه را با هم با تشکر از دوستان

 30. محسن گفته:

  سللام من یک حفارم توی یک کوزه پلمپ مقداری خاک شبیه به خاکستر ته منقل بود من دنبال طلا بودم وبه یک سنگ تو کوزه برخورد کردم بعد از چند روز امدم که آزمایشات خانگی روش انجام بدم به ی چیز جالبی برخورد کردم وقتی سنگ رو روی یخ گذاشتم شروع ب پایین رفتن کرد این یه چیز طبیعیه ک هر چیزی روی یخ بزاری یخ رو آب کنه ولی بعد از چند دقیقه آب شروع ب یخ بستن کرد طوری ک سنگ از یخ جدا نمیشد وتمام آب یخ بست خیلی هم در موردش تحقیق کردم ولی ب نتیجه ای نرسیدم آیا شما اطلاعی در مورد این سنگ دارید.با تشکر محسن

 31. علیرصا گفته:

  باسلام .استادبزرگ وصاحب علم .من اکثرمطالب باارزش شمارومیخونم.تشکرمیکنم.راجع ب سنگ بقولی اسیاب..دوستان این کجا وان کجا اینجا بکارمیاد .سنگ اسیاب تازه ساخته که در بارمیل برای سایش استفاده میشه ومن هم میکنم .ولی سنگ های شبیه ب این درقدیم اونم ی مدهب خاص اعتقادی درتدفین استفاده میشده .جنسشون با این جدیدا خیلی فرق میکنح .من دوتا دارم موقع ابیاری پیداکردم.روی اونها نقوشی هست ک بادره بین بسختی دیده میشه .مربوط ب موجودات ماورایی .چطورممکنه نمیدونم .ولی فرق بزارید .ان دگر شیریست ک ادم میخورد.برای یهودیها ارزش دارن واونها پشت پرده خرید هستند با چینیها .بچدرد میخوره صدسال دیگه میفهمیمیم.

  • Mahmood گفته:

   دقیقا درست میگید من خودم از حفاری یک قبر کهنه پیدا کردم سنگ ها رو

 32. محمدرضا گفته:

  باسلام.من موندم که این همه سنگ جواهری هست توی بازاراززبرجدوزمردویاقوت وتوپازبگیرتاهرنوع دیگشو،اونوقت چه اصراری دارن یک عده دنبال این سنگهای بی خاصیت میرن،داداش اگردنبال خواص سنگ هستی که هرسنگ جواهری کلیم خواص داره که همش اثباتم شده،اگرم دنبال زیباییش هستی که سنگهای جواهرزیباترین هستن هرکدوم به نوبه خودشون .ولی اگردوست داری گوشاتوببرن وپول اضافه داری که حسابش جداست.حداقل به جای اینکه پولوبدی کلاهبردارابخورن وبه ریشتم بخندند،بروبده به ادمهای نیازمندتاهم یک خیری کنی هم دلی شادکنی،خاصیتش ازاون سنگه هم بیشتره

 33. ایرانی گفته:

  خدا عقل بده به یسری، منم پول نمیخام ازش.
  دمتون گرم برا مطلب خوبتون
  برام جالب بود بدونم این سنگ چیه تو دیوار اینهمه اگهی داره، مطلبتونو خوندم متوجه شدم یسری که عقل ندارن و پول دارن دنبال این سنگن، اخه داشته باشی که مثلا چی باهاش یخ اب کنی خخخخ
  موندم اینا میگن سنگو میذاریم رو یخ….
  تا حالا همزمان یه سنگ دیگم گذاشتن رو یخ؟! خب مسلمه هر سنگی بذاری رو یخ سریعا اون سطح مقطع رو ذوب میکنه. اگر سنگ تیره تر باشه زودترم از رنگ روشن. حالا یسری میگن معجزه هست و حتما این اصله.
  حرف خوبی زدین که مطلب رو میخونن بعد مینویسن ما این سنگو داریم اینم ازمایشات خونه گیش
  اینا از نوادگان همونایی هستن که حقشونو دو دستی دادن به ینفر، الان داد میزنن ما ازادی میخایم
  ازشون ناراحت نشو، مقصر خالق هست که کیفیت رو فدای کمیت کرده خخخخ
  هرقدر بگی ماست سفیده اینا میگن ماست رنگی هست.
  روز و روزگارتون خوش

  • محمد گفته:

   زنده باد واقعا هدف از آفرینش اینهمه انسان چیه. یعنی حاضرن چرت و پرتای خرافی رو قبول کنن ولی دریغ از یک کتاب که بخونن و واقعیت رو قبول کنن

 34. رضایی گفته:

  درو ها
  قطعیت مطلق نیست
  همه چیز نسبی است و قراردادی
  وقتی بنام سنگ الماس میخرند و میفروشند ، برای خریدار و فروشنده سنگ الماس هستند
  مگر سنگ اصل لونسدالیت حالا میخواد چه غلطی بکنه ؟
  مرده را زنده می‌کند ؟
  جناب کرمی عزیز می‌بینید که اصالت هم قراردادی است و اگر جامعه ای پذیرفتند ، لاجرم اصل است .
  ممنون

 35. افسانه گفته:

  من چند تا از اینا را دارم و از تمام آزمایشات گوگل مثل بردن رنگ پول آتش نگرفتن دستمال کاغذی و پلاستیک و مو ذوب کرن یخ
  خش انداختن شیشه سربلند بود یعنی الماس آسیاب است ؟ و ارزشی دارد

 36. علیرضا گفته:

  از کجا میتوان در صد سنگ آسیاب را تشخیص مثل اینکه درصد دارد

 37. zz گفته:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتان من سنگی دارم که بر رویش شبیه صدف نقش بسته برای شناخت ارزش و اینکه آیا فسیل است باید از کجا جویا شوم

   • Hadi گفته:

    سلام و عرض ادب استاد عزیز
    کاری به این سنگ های بی ارزش ندارم
    سوال دیگه ای داشتم…
    یکی از دوستان ما در هنگام حفاری یک کوزه پر از سنگ های شیری رنگ ریز اندازه نقل پیدا کردن
    دوستان ما این سنگ های ریز رو از کوزه داخل قبر پیدا کردن که یک کوزه پر از این سنگ ها هستش نزدیک ۷ هزار تا..
    رنگ اصلی سنگ(سفید سفید)
    اما وقتی به اب میندازیم در عرض ۱۰ ثانیه رنگ عوض میکنه و مثل شیشه میشه
    زمانی که به اب میندازیم و از اب خارج میکنیم مثل شیشه میشه و بعد اینکه از اب خارج کردیم در عرض ۱۵ الی ۲۰ ثانیه به رنگ اصلی خودش برمیگرده

    میتونم عکسش رو هم براتون ارسال کنم

    ممنون میشم راهنمایی کنید

 38. یک دوست گفته:

  سلام وخسته نباشید خدمت دکتر وکارشناس عزیز
  حرف های شما کاملا درست هست حرف شما متاسفانه عده ای کلاهبردار که دارن ازین سنگ نون میخورند واونایی که زیر بار نمیرند سرشون کلاه رفته ونمیخان قبول کنند که این سنگ همش کلاهبرداری بیش نیست. من بخاطر علاقه به این علم ۷سال رفتم دنبال این سنگ و توی این چند وقت فهمیدم جز کلاهبرداری و با کمک ملا و دعا این کارا رو انجام میدن وبعد از فروش وخارج شدن از مکان فروشنده دیگه اون آزمایشات رو جواب نمیده، کارهای مثل شیر رو به ماست کردن،آب جوش آوردن،پارازیت و قطع تصویر تلویزیون، قطع آنتن گوشی، خاموش کردن یا ریپ زدن موتور ماشین و سیکلت ،پریدن فیوز کنتور برق،داغ و بی حس شدن دست، آب شدن سریع یخ،نامرئی شدن در آینه، کشیدن شعله شمع،……… همش الکی و کار ملا هست. و سنگ بی خاصیت وبی ارزشه
  درخصوص جواب اون دوستمون که گفتی سنگ رو تو قبرا دیدی ودرآوردند اون داستانش خیلی مفصله بطور خلاصه میگم اون سنگا رو از خاک آرسنیک یا اورانیوم یا همون کیک زرد یا همون خاکی که ایرانیان باستان برای شیمیایی کردن اجسادشون استفاده میکردند درست میکردند برای دورکردن میکروب ها وانگل های خاک برای سالم ماندن جسد بدلیل ساطع کردن پرتوهای خطرناک وضد باکتری آرسنیک…… اونم به تعداد۳یا۷تا درزیر جسد شاهان،سردارها و آدم های مهم نه هر شخصی.
  سنگ آسیاب اصلی ازنوعی ساروج خاص ساخته میشد وبدلیل چرخش زیاد درمدت زمان زیاد باردار میشد مثل مالیدن شانه به پارچه و…..‌ ولی بسیار ضعیف و به مرور زمان کم میشه ولی بازهم ارزش مالی نداره.
  در بعضی از سنگهای گرد جیوه سیاه یاباستان جاساز میشد که جنسشون از ساروج بود .
  دربعضی سم های مختلف حیوانات و حشرات ومارها و ….. گذاشته میشد وبا چند لایه مثل تخم مرغ محافظت میشد که یک لایه اون فلز ی بود ودر رنگهای مختلف در تعداد بالا حدود ۱۰۰۰تا در یک قلعه پیدا شد که به آزمایشگاه برده شد وسم خطرناک اعلام شد که درباستان برای جنگ های شیمیایی و مسموم کردن آب ها استفاده میشد.
  و…….۰۹۱۷۳۵۸۸۳۱۳، اطلاعات بیشتری درمورد این سنگ بی ارزش خاستید درخدمتم ولی جناب کرمی کامل وبجا توضیحات رودادند ونیازی به ادامه مطلب نیست.بدرود

    • Reza گفته:

     سلام وقتبخیر جدا از مبحث سنگ گرو و… یکی از دوستانم یه تکه فلز مذاب شده اندازه دوتا انگشت دست به شکل ظاهری آلمینیوم یا یچیزی سفت تر و روشنتر داشت که یه خاصیت عجیب داشت،وقتی تو دستت میگرفتی و با یه یه شعله فندک قوی حسابی حرارتش میدادی.با کمال تعجب وقتی اون قسمتی که حرارت دیده را میگرفتی دما به لحظه از گرما به خنک شدن تبدیل میشد به نحوی که میتونستی بگیریش و گرما انتقال پیدا میکرد به مکان اولی که موقع حرارت دادن گرفته شده.و یه نکته اینکه چندسال قبل داخل یک بک حفاری مقداری از فلز پیدا کرده بودند

  • علیرضا گفته:

   الان متوجه شدم چه کودن بازی درآوردم بنده چندسال پیش در یک منطقه باستانی یک جای پا برروی سنگی دیدم ۳۰متر پایین تر از اون جای پا روی یک تخته سنگ بزرگ حکاکی جوغن با قطر ده سانت بود و هشت جوغن دیگه که به ترتیب کوچک تر میشدن تا جوغن آخری به قطر سه سانت به حالت خطی طبق شیب سنگ تا پایین سنگ امتداد داشتند من حدس زدم کنار همان تخته سنگ قبری قرارداره همونجا رو کندم تا عمق یک متری هیچی ندیدم نه استخوانی نه اثری از قبری اما در حین حفاری در عمق پنجاه سانتی دو سنگ کاملا گرد و تقریبا سفید رنگ و مشابه سنگ رودخانه ای دیدم کاملا گرد گرد که مشخص بود ساخته دست بوده دقیقا مشابه همین سنگی که شما عکسش گذاشتین هردو سنگ قطر تقریبا ۷سانتی بودند کاملا هم سایز همدیگه جالب اینه که در اون خاک و منطقه تا کیلومتر ها فقط جنس سنگ ها سنگ کوهی بودند من متاسفانه اطلاعاتی از سنگ های قیمتی نداشتم فکر میکردم حتما باید کوزه یا مجسمه پیدا کنم و فکر میکردم این دو سنگ یک علامت هستند برای پیدا کردن دفینه متاسفانه یکی شون رو شکستم چون یکی بهم گفت شاید داخل عمق سنگ مروارید باشه که وقتی دیدم چیزی داخلش نیست اون سنگ دیگه رو هم دور انداختم الان متوجه شدم که این سنگ ها خاص و قیمتی بودند که بخاطر عدم آگاهی قدرشون نتونستم

 39. شقایق گفته:

  درود فراوان بر شما
  خیلی رک و جدی جواب کلاهبرداران میدید
  مرسی

 40. محمد گفته:

  سلام من از صحرا چند کانی پیدا کردم که شبیه کانیه کوارتز هست و نور رو هم به سادگی از خودش رد میکنه میخواستم ببینم با ارزشه؟ سختیه بالایی هم داره و در دل سنگ هست و به شکل بلور های کوچک هست میشه بگید که چه سنگی هست و چه ارزشی داره استاد خواهش میکنم بگید

   • محمد‌رضا گفته:

    با سلام کن هم یه سنگ یا گوی سفید دارم که دستمال دورش میگیری فندک میزنی اتش نمیگیره در مقابل افتاب انرژی نور رو میگیره وارد اتاق تاریک میشی نور سبز رنگی ساطع میکنه در مقابل لامپ روشن یک نقطه روشن قرمز میشه با اسکناس مالش داده میشه رنگ ومیبره ورنگ ابی دو هزار تومنی رو خودش میمونه ایا این سنگ الماس شهاب سنگ دو قطبی یا سنگ لونسدایت‌ هستش

  • حمید گفته:

   سنگ آسیاب الماس درجه۱ دارم صد در صد تضمین و تائید شده
   خواستید در خدمتم فقط ۶۰ میلیون ميليون تومان

 41. علی شیر رضایی گفته:

  اگر واقعا بفکرمردم هستید باید بادلیل وبرهان آنهاراتوجیح کنید که این سنگ هاچیست وچرا اینقدرمقاوم هستن وچرا درآن زمان از آن ها استفاده میشده است واین خواص به چه علت است

  • حسن کرمی گفته:

   دلیل سفت بودن، ساختار گرد بودن و بدون تخلخل و استفاده از مواد با سفتس بالاست. سختی با سفتی متفاوته. اینکه اون زمان یا حالا استفاده بشه، ارتباطی به من نداره. موضوع اینه اینها گوهر یا چیز گرانبها نیستند.

 42. حسینعلی گفته:

  سلام استاد
  خیلی ممنون از راهنمایی‌های گران‌ بهایتان
  من داشتم گول می‌خوردم ولی با خوندن این مقاله و جواب‌هایی که به دوستان دادید،دیگه تقریبا فهمیدم داستان چیه
  خیلی ممنونم از شما

 43. افشین گفته:

  شما خودت داری کاملا با عصبانیت با مردم صحبت میکنید.اگه کارشناس هستید و میخایید که حرفتون رو مردم قبول کنن باید خیلی با آرامش و کلام زیبا جواب بدید نه این لحن شما.هرچه قدرم کارشناس باشید با این طرز صحبت کردن سوادی ندارید.درخت هرچه قدر پربارتر سر به زیرتر.

  • حسن کرمی گفته:

   مطلب با سند و مدرک هست. شما دوست داری قبول کن، دوست ندارید هم قبول نکن. مگر من رو استخدام کردین روزی ده نفر پیام یا تماس بگیره بگه سنگ گرد الماسی داریم و جواب بدم با حوصله. مگه من ربات هستم؟
   شما هم قطعا جزو اونهایی هستی که میخوای یه سنگ گرد بی ارزش تحت عنوان الماس آسیاب بدی دست ملت بدخت.

   • سعید گفته:

    ممنون ار توضیحات استاد خیلی عالی بود
    دوستانی که دنبال سنگ اسیاب قیمتی هستند برن به ادرس تهران بازار سنگ حکیم واحد ۱ اون انتها پر از سنگهای سفد و گرده قیمتش هم حدودا تنی ( هر هزار کیلو )۵۰۰ هزار تومان میده اگه نبری یه دلال میخره همونو گرمی ۵۰۰ هزار میفروشه اونایی که میخوان بخرن زود برن تا دیر نشده یخ رو اب میکنه زن بیوه رو شوهر دار میکنه لامپ رو روشن میگنه( البته قبلش باید لامپها رو ریموتی کنید ) کره رو ماست میکنه شیشه رو میشکنه خیلی سفته از همه مهمتر بزاری زیر لاستیک ماشین سنگین هیچ چی نمیشه خیلی سخته از بالای برجهای دریاچه هم بندازی زمین نمیشکنه خیلی خیلی سفتن

 44. یحیی ابراهیمی گفته:

  سلام آقای کرمی من یه سنگ دارم که رنگش کرم رنگ است .اندازه یه تخم مرغ هست.خیلی هم سخت است که اصلاً شکسته نمی شود.حتی داخل پلاستیک فریزر گذاشتم و روی حرارت مستقیم گاز گرفتم جالبه که اصلاً پلاستیک فریزر نسوخت.لطفا منو راهنمایی کنید .وشماره تماس برام بزارید تا توضیحات بیشتر را برایتان بدم.ممنون

 45. تو هو کو گفته:

  دوست .. سلام
  ..تعداد زیادی سنگ گرد طبیعی دارم ،سفید هم نیست داخل ش هم هسته داره.شما اطلا عاتی داری که بتونه کمک م کنه؟

  • مخاطب گفته:

   سلام
   سوالی داشتم…..؟
   از نظر من شما در این زمینه عجله میکنید
   کی می تونست بگه که خوده فروشنده چرخ خیاطی های شیر نما به جای یک قطعه فلزی از یک قطعه (طلا ) استفاده کردن
   یا توی بعضی از چراغ های نفتی یا… جیوه ای هست که ارزش میلیاردی داره
   یا پشت بعضی از یخچالای قدیمی در یک ضرف قرمز رنگ ماده ای با ارزش میلیاردی است
   یعنی خود فروشنده یا تولید کننده این کالاها در آن زمان نمیدانستن که از چه موادی برای ساخت استفاده میکنند؟
   من هم نمیگم که این سنگ ها ارزش دارند
   ولی همه چیز در آینده مشخص میشه

 46. لااسم و لارسم گفته:

  با تشکر از سکوریتی واضح شما اقای کرمی.وای به حال مردم خرافه پرست و بی سواد.البته تحصیل سواد نمیاره،خودم بعد از لیسانس بیسواد بودم،سواد رو از یه عده تحصیل نکرده یاد گرفتم.خوبه ادم ساده و خاکی باشه ولی خر نباشه.گوهرشب چراغ،سنگ پادزهر،خرمهره،مهره مار،*** کفتار،الماس آسیاب،شهاب سنگ،استخوان شانه به سر،چوب سهیلی،شهاب سنگ،سنگ عقاب،سنگ های موکل دار خودمون یه گروه کلابردار بودیم،نهایت ۵۰هزار تهیه میکردیم،میلیونی میفروختیم،الان من توبه کردم،دوستان همه اینا اصل بود و خواص اونها به درد نمیخورد غیر از دکور،خواهشا نخرید،همش کلاهبرداریه،هرکی خواست بهش میگم چطور تهیه کنه اصلشو با ۵۰ تومن.عه عه تو دیوار میلیاردی دارن میزارن، تو کلاهبرداری هم یکم وجدان خوبه

 47. سام گفته:

  سلام دوستان باسلام خدمت مدیر سایت این سنگها نه سنگ الماس نه سنگ آسیاب این حرفها در حد گمانه زنی است فقط اینو بدونین که به این بی ارزشی هم که دوستان میگن نیست یه سنگ با چندین تست که کسایی که دارن امتحان کردن و مورد قبول بوده پس یه سنک بی ارزش نمیتونه باشه.بعد چرا در قبرهای گبری هست اونم نه همه قبرها بلکه بعضی قبرها تست مو.تست یخ.تست کشیدن روی پول که رنگ پول وبرمیداره وآسیب به پول نمیزنه .میزاری داخل شیر بعد چند ساعت سفت میشه .ومیندازی داخل آب تولیوان شیشه شفاف حالت حباب ریز میزنه حتی اگه ۸روز توآب باشه همونجوری نفس میکشه وحباب میزنه من حاظرم براتون تمام این تستهارو فیلم بگیرم وارسال کنم اگه امکانش باشه پس یه سنگ بی ارزش نیست اطلاعاتی درموردش نیست یه سری افرادواسه اینکه وانمود کنن بی ارزشه که خودشون استفاده کنن این شایعات وراه میندازن ولی الماس هم نیست و سنگ آسیاب هم نیست چون اندازه هاشون ریزبه درشته وحداقل ۷ تا باید توی قبر باشه

   • د رسول گفته:

    سلام خسته نباشید مرد بزرگ من یک سنگ گرد تو دریا تو شکم ماهی پیدا کردم چطور بدونم این سنگ ارزش داره تشکر بزرگوار

    • احسان گفته:

     آقای عزیز آخه اوت سه تا سنگی که اندازه گردوست و دوتا سنگ چند تنی را متحمل میشه و دوام میاره و در چندین سال فرسوده نشده نمیتنه که بی رزش باشه؟

   • کرامت گفته:

    چرا شما اقای کرمی توضیح نمیدی چرا این تست که پلاستیک نمیسوزونه ستمال رو نمیسوزونه رو تو ضیح نمیدی شایدشما واسه یک مافیای خواص کار میکنی وگرنه چه دلیلی داره بشینی مجانی .قت بزاری وفقط یک حرف رو تکرار کنی

    • حسن کرمی گفته:

     من برای کسی کار نمیکنم. اگر اینجور بود حداقل یه دفتر آزمایشگاهی باز میکردم. علم گوهرشناسی رو دوست دارم و دربارش مینویسم.
     شما به هرکی بگی پلاستیک و دستمال میسوزونه، بهت میخنده. اصلا یعنی چه؟ که چی؟ شما هر سنگی دوست داشتی بیار، من برات پلاستیک و دستمال دورشو میسوزنم.
     واقعا بعد از 300 مقاله ترجمه، موندم چرا هنوز عین عقب افتاده ها دنبال این تست ها هستیم. یه زمانی میگفتن مو رو بزار رو عقیق فندک بزنی نسوخت یعنی اصله. یا تاچ lcd رو لمس کنه فلانه. من با جاسپر معمولی هم تست کردم تاچ گوشی رو لمس میکنه… اصلا بکنه یا نکنه اهميتی هم نداره. همش کلاهبرداری ها برای ملتی که از همه جا بی خبرن.
     گوهرها ارزششون به سختی و پایداری، زیبایی، پاکی و کمیابی هست. این موارد باید باهم باشه.

   • آرش گفته:

    سلام خدمت مدیر سایت،شما چرااصرار دارید که به همه القا کنیدکه این سنگهایی که امتحانشو پس دادن بی ارزشن اونم بدون هیچ توضیحو دلیل علمی،شما اگه واقعا کارشناس این حوضه هستید چرا هیچ جواب علمی ومنطقی نداریدبرای سوالایه دوستان که به چه علت این خواص رو از خودش نشون میده این سنگ،یکبار بدرستی توضیح بدیددلایلشو تا به همه سوالایه دوستان جواب داده باشید،

    • حسن کرمی گفته:

     اگر منظورتون امتحان ماست کردن شیر، از بین بردن رنگ پول، تست سختی با اون قلم سنج های غیر کاربردی برای اینها هست، برین خودتون رو مسخره کنید. مستندات علمی در این مقاله نوشته شده. ظاهرا شما حوصله خواندن ندارید.

     • عرش گفته:

      این منطق شما چشم بستن و کتمان موضوع هستش که نظرم اینه قصدی دارین بجز خیر کسی از دوستان نگفته این سنگ جواهر هست که شما ملاکهای جواهر رو مطرح میکنین برای رد ارزششون ارزش یک چیز فقط به زیباییش نیس این سنگ قطعا موادی داره که باعث برداشتن رنگ پول مثلا میشه چرا ملاک ارزش گذاری شما رو یک وسیله فقط از دید جواهر بودن هستش مگه جیوه جواهر هستش که با ارزشه؟ خب شما برای اینکه پول رو رنگشو میبره ج علمی بیار که نشون بده چیز مهمی نیس نوع جواب دادنتون معناداره

  • محمد گفته:

   آفرین بی ارزش نیست، با همه خواصش ۵۰ تومن میدم به هر کی خواست،سنگ سرامیک با سختی ۷ چگالی ۳،همه این آزمایش ها رو جواب میده

 48. امیرحسین گفته:

  من دوتا سنگ دارم نمیدونم ارزش داره یانه رنگ پولو میگیره یخم ‘آب میکنه چطور بفهمم باارزشه یا بی ارزش ؟؟؟

  • حسن کرمی گفته:

   به خدا باید از شما فیلم سینمایی ساخت. این تست های مزخرفات که خیلیا درگیرشن موندم از کدوم منبعی اومده

 49. محمد گفته:

  سلام استاد چگونه می توان تست کرد؟آزمایشگاه خاصی در نظر دارید؟

 50. اسحق ریگی گفته:

  سلام بغیر این سنگ گرد سنگهای فسفری هم زیاد شده که در بازار بعنوان گوهر شب چراغ ازشون یاد میشه البته اونم ارزشی نداره.
  فعلا شهاب سنگ زیاد پیدا میشه که اونم توی ایران مشتری نداره و فقط بعضی آزمایشگاه ها پول میگیرن و مثلا شناسنامه صادر میکنند که تکه کاغذی بیش نیست.

  • حمید رضا روزبیانی گفته:

   سلام.دوست عزیز کاملا در اشتباه هستید.من 4 تا شهاب سنگ با تاییدکیپا وابسته به دانشگاه خوارزمی دارم و یکی از انها رو به استرالیا فرستادم و تایید شده فقط توی شناسنامه کیپا جنس شهاب قید میشه مثلا کندریتی است ولی توی استرالیا تایید شد کندریتی نوع H5 میباشد. قیمت جهانی ان گرمی بین 5 تا 7 دلار است و من گرمی یک دلار خریدم.شما هر شهاب سنگی با تایید کیپا داشته باشید گرمی یک دلار خریدارم.

 51. محمد گفته:

  سلام
  یکی از دوستان که تو کارخانه سینا کاشی ساوه کار میکنه چند تایی آورد من ریختم توی آکواریوم اینا فقط استفاده صنعتی دارن

 52. ناشناس گفته:

  سلام استاد
  بسیار از شما تشکر میکنم برای این مطالب ارزشمند و مستند
  ای کاش همه بخوانند ….
  متاسفانه در ایران بی سوادی بیداد می‌کند یک روز لانه خفاش، یک روز جیوه قرمز، یک روز دندان گنجشک و حالا هم سنگ الماس مدور
  من زیست شناس هستم و یک سال با رواج لانه های خفاش و زهر عقرب جنگیدم تا به این مردم بی سواد ثابت کنم که از نفهمی و بی سوادی شما سو استفاده می‌کنند.
  در بهترین عبارت چقدر مردم ساده لوح شده اند.
  چرا کسی تحقیق نمیکنه، چرا مطالعه وجود نداره
  خیلی متاسفم که سایت‌هایی مثل شیپور و دیوار در ایران و بسترهایی مثل اینستاگرام، تلگرام و… تبدیل شده به محل سواستفاده از ساده لوح ها.

   • شیرین گفته:

    به کسانی که مقاله ی به این دقیقی رو نمی خونن و باز همون حرفا و شایعات ابلهانه رو از شما می پرسند جواب ندید ! اعصاب اضافه دارید ؟!!🤷🤦

 53. محمد مهدی گفته:

  با عرض سلام من یک سنگ دارم که از تیله 8 برابر بزرگتر هست رنگ کرم و خاکستری دارد ده ساعته شیر را به ماست تبدیل میکند بسیار چگالی بالایی دارد و نمی‌شکند روی شیشه خط می اندازد کیسه فریزر دور آن میپیچی روی آتش می‌بری کیسه فریزر نمی‌سوزد . یخ را آب می‌کنه رنگ پول را می‌بره .آیا این سنگ ارزش دارد

 54. حسن گفته:

  سلام من یه سنگ کروی سخت دارم بارنگ مشکی حدود 22گرم وزن داره هرکسی تا بحال سنگ کروی پیداکرده سفید یاخاکستری بوده اما این سنگ کاملا سیاه هیت باسطحی کاملا کروی وصیقلی ایا این سنگ ها بوسیله انسان کروی شده اند یا طبیعی به این شکل هستند

 55. مسافر گفته:

  سلام و ادب ،استاد بزرگوار واقعا این سنگها ارزش ندارن؟ اخه تو دیوار و شیپور زدن به شرط اصل بودن و شناسنامه دار بودن گرمی ده میلیون میخرن،راستش بنده هم تست زدم هم تو یخ هم شیر رو تبدیل به ماست میکنه ،رنگ پول رو به خودش میگیره و … ممنون میشم راهنمایی بفرمایین و اینکه چه خاصیتی داره؟

   • علی گفته:

    خوب خود الماس مگه چیه؟ کربن خالص عامیانه ترین جواب ممکن هست، چیزی که گرانبهاش میکنه بازار تجاری و معاملات اون هست و یا متاورس چی هست؟ نمونه ش معاملات املاکی که هنوز ساخته هم نشدن و مالکش هنوز اون رو ندیده ولی بازار خوبی هم داره
    کاری به هویت لونسدالیت ندارم ولی ساخته دست انسان نیست چون در زیر ریشه یک درخت مرده که حدود پانصد سال عمر کرده و مرده پیدا کردم من یکی دارم به اندازه یک تخم مرغ ولی وزن حدود 235 گرم

    • حسن کرمی گفته:

     الماس کربنه خالصه ولی کربنی با آرایش پیوندی متفاوت با یک گرافیت معمولی که تحت فشار و دمای بیش از حد در اعماق زمین و در ميليون ها یا میلیارد ها سال پیش شکل گرفته .

     • علی گفته:

      موضوع رو نگرفتید بازار فروش چیز دیگه ای میگه سه هزار سال پیش که الماس و طلا ارزشمند بود کسی میدونست که چطوری و چه مدت طول کشیده تا الماس ساخته شده؟ بازار بازاره

    • Reza گفته:

     منم یکی دارم به رنگ نسکافه اندازه درست شبیه تخم مرغ،بسیار سیقلی و سنگین ۱۹۰گرم وزنشه
     داخل یه معدن سنگ کار میکردم پیداش کردم

   • سید گفته:

    نمیشه همه را کلاهبردار بخونی یک مطلبی علمی بیار آزمایش هایی که میگن رد کن اگر میتونی اگر هم نمی تونی عذرخواهی کن

    • حسن کرمی گفته:

     طیف سنجی رامان انجام شده و ترکیب شیمیایی و تجزیه و تحلیل گوهرشناسی از آزمایشگاه معتبر GIG عمان هست که ابزارشون هم از هر لابراتوار گوهرشناسی در ایران بروز تره. البته بعید میدونم اصلا مطلب رو خونده باشی . برو الماستو بفروش .

  • حمید گفته:

   سلام. میتونید به جای سنگ از مایه ماست برای تبدیل شیر به ماست استفاده کنید اونم ظرف یک ساعت!
   پلاستیک فریزرم اگر داخلش آب بریزید اصلا نمیسوزه. سنگ لازم نیست.

   • رحیمی گفته:

    سلام
    خدمت شما بزرگواران
    بنده یه سنگ با سختی ۹ دارم رنگ فیلی چگالی۳.۷ که ذرات کریستالی بسیار ریز که خورد و شکسته نمیشن سنگ خام هستش بشکل کلیه هست و۹۵۰گرم وزن داره خیلی صاف و حرارت هم جذب نمیکنه آیا احتمال لونسدالیت بودنش هست ممنون میشم راهنمائیم کنید

  • لااسم و لارسم گفته:

   ترفندهای سوداگریه این خودم اینکاره بودم،اگه بخوای بفروشی میگن اصل نیست،ولی بهت میفروشن.

 56. رحیمی گفته:

  باعرض سلام و ادب خدمت شما بزرگواران
  جسارتا بنده میخوام عرض کنم دو روزه بنده دنبال این سنگ میگردم که در موردش نوشتید بنده الان اصل این سنگ دستم اصلا گردن نیست بسیار سنگین وزن که در حد و اندازه خودش یشم رو دارم حدودا ۲ برابد یشم وزن داره بخاطر انفجار در اون محل تقریبا نصف شده درخشش ریز زیادی داخلش داره رنگ بیرونی فیلی هستش بسیار صاف که با کمان اره خراش برنمیداره باحرارت شدید فندک اتمی عرق نسبتا معطری داره و داغ نمیشه در دمای هوای معتدل که روی یخ قرارش میدی فوری یخ رو آب میکنه طرحش هم گذشته از صافی یکدست تقریبا بشکل چرم هستش که به یقین میتونم بگم همون الماس مد نظر شماست ۹۵۲ گرم یعنی۴۷۶۰ قیراط وزن داره تقریبا شکل فیروزه تراش دامله رنگ فیلی هستش ولی به جرات میگم غیر قابل توصیف هستش و یه سنگ متفاوت بنده رحیمی هستم عکسشم نیاز بود درخدمتم
  باتشکر

 57. امبر گفته:

  سلام. بلاخره با چه تستی میشه فهمید اصل یا نه. لطفا اگه میدونید بگید.

 58. gaderalizadeh1361@gmail.com گفته:

  سلام دو عدد سنگ سفید رنگ گرد با وزن ۱۶گرم ارزش دارد یا نه ممنونم

   • ممد گفته:

    سلام چرا راجبه چیزی که نمیدوند مشاوره میدید چند نفر بهت میگن استاد 😂😂فکر کردی میتونی بایه مشت حرف بدون سند نظر بدی اگه این نوع سنگ ارزشی نداره پس چرا انقدر خریدار داره با حرف بیخود مردمو گول نزنید

  • ممد گفته:

   سلام باید جفتشون برن آزمایش بشن اگه اوکی باشن تا گرمی ۴۰۰میلیون میخرن

 59. Danyyal گفته:

  سلام و عرض ادب
  من یکدونه گوی دارم اما سفید نیست خاکستری یا کرمی رنگ هست تقریبا و بسیار سفت و سخت هست و حدودا ۱۰۰ گرم وزن دارد … و روی گوی پر از نقطه های سیاه ریز هست که تو جسم گوی هست و یه فرورفتگی های ریز هم با زربین قوی دیده میشه روی سطح گوی و در نور هم یه تکه های براق کوچیک بعضی جاها روی گوی دیده میشه …گرد گرد هست … و من گوی زیاد دیدم ولی همشون سفید بودن و یا خیلی صاف و صیقلی و یا تخم مرغی بودن … ولی این فرق میکنه هم رنگش هم سطح ش …
  بعدشم حدودا از یه خونه قدیمی هنگام تخریب و بنایی پیدا کردیم .
  خواهشا توضیح و جواب بدین

   • رضا گفته:

    تو خیلی میفهمی یجوری حرف میزنی که انگار اصلا وجود نداره چیزی که خودت علاقه نداری به دیگران هم مقبول بچه راست میگید اصل و قلابی وجود داره ولی اینکه اصلا نیست و ارزش نداره مزخرفی هست که داری میگی استاد از چه منبع داری باج میخوری

    • حسن کرمی گفته:

     من خیلی خوشحالم که شما کلاهبردارا رو نابود کردم. این حس خشونت شما نسبت به من باعث انگیزه ام میشه. حالا برو سنگ سفید گرد رو میلیاردی بزار تو دیوار

    • سیروس امینزاده گفته:

     ببند دهن کثیفت را.خرافاتی بی سواد کلاه بردار
     حالم به هم‌ میخوره که با شما کودن های کم توان ذهنی نفهم و بی شعور هم وطن هستم. بهره هوشی کم شما اجازه نمیده حتی یه مقاله را درست بخونید. خاک بر سرتون کنن خرافاتیای پخمه
     شما احمق های وامونده ی درمونده از بس دروغ گفتید خودتون هم باورتون شده.

   • منوچهر گفته:

    سلام لونسدالیت باالومینافرق داره دوستان لونسدالیت یک الماس طبیعی بارنگ سفیدوشفافیت کم هست وبایدخالص بشه ومراحل خودشوطی کنه تاشغاف ودرخشنده بشه عزیزان ندیدن دلیل برنبودن نیست گوی اصل اختری قدرت جادویی ورمزداره که باکوچکترین ضربه بازمیشه وتکه تکه که تکه هاش دقیقا فیزیک الماس داره که باتراش کوچک شکل میگیره این تجربه من هست حدیث مفصل بخوان ازین مجمل

 60. بهروز گفته:

  سلام من تخم مرغی این سنگ رو دارم و مطمئن هستم اصل هست امکان آزمایش و گرفتن شناسنامه براش هست؟

 61. اهورا گفته:

  سلام،با عرض پوزش، من تعدادی گوی قدیمی دارم میشود از نزدیک ببینید

   • رضا گفته:

    اینهایی که تو دیوار و سایت هامیزارن ۹۹٪ قلابی هستند و ارزشی نداره ولی اینکه شما ندیده میگید همه قلابی هست هم چرته تا ازمایش و برسی نشه هیچ چیزی اصل و قلابی مطرح نمیشه تا هحدودی از شکل ظاهری می تونید نمونه اصل رو به ازمایش گاه ها لابراتوار های معتبر کشید و برسی کرد

    • حسن کرمی گفته:

     این سنگهای گرد سفید مسخره بی ارزشن. شما یک شناسنامه معتبر تونستید ازشون پیدا کنید من میزارم تو همین مقاله

     • جواد افشار گفته:

      سلام اقای کرمی خواهشن جواب بدید
      من یه سنگ گرد دارم بعضی تست هارو جواب داده بعضیام نه. نکته قابل توجه این سنگ اینه (وقتی سنگ رو دست میگیری دستو سر میکنه یه جریان برق ضعیفی دست رو میگیره مانند سیم برق تلفن و رگای دست یواش یواش باد میکنه وزنش 50 گرمه ولی وقتی نوک انگشت میگیری یا کف دست این اتفاق رخ میده) من این سنگ رو از مکان نظامی که تو اون منطقه امام زاده قعله و اب انبار قدمت دار هست بار ها دیدم حفار ها از جون خودشون زدن و امدن این مکان حفاری کنن که بعد چند دقیقه به رگبار بسته شدن پیدا کردم ولی چون مکان نظامی هست هیچ کس حق حفاری نداره و دست نخوردس مناطقش
      ممنون میشم پاسخ بدید

 62. حمید گفته:

  سلام.من یه گوی ۵۵ گرمی دارم رنگ سفید در قسمت بالای آن یک خط دور تا دور ان تراش خورده،سختی خیلی زیادی دارد .جنس این سنگ چیست

  • هادی گفته:

   دمت گرم منم دارم اینا اصله و علامت اصل بودنش همینه که بالای سنگ محور میچرخیده من۲۰تا دارم

   • محمد گفته:

    نوش دونه ۲۷ هزار تومنه.الومیناست اون خط رو اکثر توپ ها دارن

   • حسن هاشمی گفته:

    محور چیه برادر عزیز .اون گلوله الومیناس..توی چندتا یایز مختلف واسه تهیه دوغاب در صنعت کاشی.اون تراش بالایی هم جای قالبشه.قبلا فقط ایتالیا میزد الان ایران یزد هم میزنن.نیتونی بری یک تن بخری حدود .۵_۶ میلیون

    • استاد قاسم اهنگر گفته:

     افرین به این میگن یه جواب درست و علمی و ساده دیگه مقاله و قصه کلثوم ننه نمیخواد خدایی دمتگرم

     • سیدعباس گفته:

      استادحرف بی منطق نبایدبزنیدمن نه دارم نه دنبالشم ،ولی به کل بگیم بی ارزش خیلی بایدبی وجدان باشیم .چون شمابه کارتون نمیادمیگی بی ارزشه .صددرصدارزشمندهست سنگی که این تستهاروجواب داده.درکل بی ارزش شماهستیدکه ازیه سری مال خر پول میگیری که مال مردم ومفت به دست بیارن ،به شماهم هیچی نمیرسه فقط خدنگه مالخرهاهستی

  • حسن هاشمی گفته:

   گلوله آلومینا مخصوص تهیه دوغاب در صنعت کاشی.توی بالمیل میریزن.هر کیلویی کارخانه ما خحدود ۴۰ تومن میخرید.

   • حسن گفته:

    سلام
    دلیل اصلی ذوب شدن یخ و نسوختن پلاستیک و … بخاطر خاصیت فیزیکی این نوع سنگهاست “این سنگها دما رو به سرعت جذب میکنن” و این ویژگی باعث میشه مثلا دستمال کاغذی در مجاورت شعله نسوزه. من هم یک نمونه از این سنگها چند سال قبل پیدا کردم و سنگینی و استحکام بسیار بالای این سنگ برام عجیب بود. ظاهرا در برخی کشورهای عربی لونسدالیت خرید و فروش میشه ولی ممکنه این سنگها لونسدالیت نباشن. قصد دارم یک نمونه توپ آلومینا گیر بیارم و ببینم چگالیش چقدره و چه خواصی داره. چون سنگی که من دارم چگالیش ۳.۴ هست که چگالی کمتری نسبت به آلومینا داره. آلومینا چگالیش ۳.۹ هست. به هر حال این همه سنگ که آگهیش رو میبینیم قطعا لونسدالیت نیستن بعنوان نمونه اون خط دوار که روی بعضیاشون هست جای قالب هست و معلومه صنعتی ساخته شده. داشتن چند خاصیت فیزیکی دلیل بر لونسدالیت بودن این سنگها نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *