انواع فیروزه آمریکایی ؛ خصوصیات و معادن آنها

صدها معدن فیروزه در سراسر جنوب غربی ایالات متحده و همچنین در مکزیک، چین، ایران ، استرالیا و دیگر کشورها وجود دارد. فیروزه آمریکایی در اصل توسط سرخپوستان بومی آمریکا در جنوب غربی ایالات متحده یافت شد. معادن فیروزه ای که برای اولین بار در آمریکا راه اندازی شد، با ابزارهای ابتدایی استخراج می شدند. فیروزه ابتدا در نیومکزیکو و کلرادو یافت شد. اولین معدن فیروزه آمریکا در جایی است که اکنون به عنوان سریلوس (Cerrillos)، نیومکزیکو شناخته می شود. مهره‌های فیروزه‌ای در سایت چاکو کانیون پیدا شده‌اند که قدمت آن به قبل از سال 900 میلادی باز می‌گردد. معادن فیروزه سریلوس هنوز در مواردی استخراج می‌شوند، اما در حال تولید نیستند.انواع فیروزه آمریکایی در اواخر دهه 1800، سرخپوستان ناواهو شروع به استفاده از فیروزه در جواهرات نقره ای خود کردند و اندکی پس از آن بازاری برای جواهرات فیروزه بومیان آمریکای جنوب غربی ایجاد شد. بلافاصله پس از آن تقاضا برای فیروزه به طور تصاعدی افزایش یافت و جستجوگران شروع به تملک معادن فیروزه در آریزونا، نوادا، نیومکزیکو و کلرادو کردند. امروزه بیشتر این معادن فیروزه بسته یا تمام شده اند. در زیر لیستی از تعدادی از معروف ترین انواع معادن فیروزه آمریکا را بررسی می کنیم. فهرست معادن فیروزه ما توسط ایالت سازماندهی شده است: معادن فیروزه آریزونا، فیروزه کلرادو، کالیفرنیا، یوتا و فیروزه نیومکزیکو و در نهایت تعدادی از معادن فیروزه نوادا.

فهرست مطالب

فیروزه های آمریکایی: ایالت آریزونا

معادن فیروزه آریزونا به خاطر فیروزه آبی واقعی زیبای خود شهرت جهانی دارند. بسیاری از مجموعه داران فیروزه آمریکایی را همتای فیروزه پرشین، بهترین فیروزه در جهان و آریزونا را ایالتی می دانند که بهترین فیروزه آبی از آن می آید. بیشتر معادن فیروزه آریزونا در واقع معادن بزرگ مسی روباز هستند که ذخایر فیروزه از آنها اجاره شده است. با توجه به این واقعیت، بسیاری از آنها دلیل هزینه بیمه که شرکت های مس باید بپردازند تا معدنچیان در معدن کار کنند، دیگر تولید نمی کنند. هنگامی که فیروزه در حال استخراج مس است، شرکت یا شخص دارای اجاره نامه برای استخراج فیروزه فراخوانده می شود. در زیر لیستی از معادن معروف و شناخته شده از آریزونا آمده است. مطمئناً معادن غنی ولی کوچک دیگری نیز وجود دارد که در اینجا ذکر نشده است.

معدن کینگمن (Kingman Turquoise)

فیروزه تارعنکبوتی کینگمن آمریکا
فیروزه های تارعنکبوتی کینگمن آمریکا ، بهسازی شده به روش تثبیت

معدن فیروزه کینگمن که توسط خانواده کولباگ در آریزونا اداره می شود، آخرین معدن تجاری باقی مانده در ایالات متحده است. شواهد حاکی از آن است که در گذشته این فیروزه در مناطق اطراف خود مورد استخراج قرار گرفته که قدمت آن به سال 600 میلادی باز می گردد. ابزارهایی مانند چکش های سنگی در چاله ها و تونل های باستانی که از میان تپه ها عبور می کردند در سال 1962 یافت شد. شرکت Colbaugh Processing معدن را اداره می کند و در فیروزه تثبیت شده تخصص دارد، به موجب آن اپوکسی به سنگ تزریق می شود که رنگ را پر رنگ تر می کند و مواد گچی را برای برش و پرداخت مناسب می کند. فرآیند مخفی آنها که به “بهسازی با روش زاچری” معروف است به شدت برای بهسازی انواع فیروزه با کیفیت متوسط تا پایین تولید شده در معدن کینگ‌من و سایر معادن در ایالات متحده و خارج از آن استفاده می شود. این نوع بهسازی بافت اصلی را حفظ کرده و رنگ و استحکام را بهبود می بخشد. امروزه 95% فیروزه معدن Kingman به این روش بهسازی می شود. بیشتر فیروزه های کینگمن دارای یک ماتریس سفید است که اغلب برای کنتراست بهتر سیاه رنگ می شود. فیروزه کینگمن طبیعی با کیفیت تولید شده در این معدن عموماً با رنگ آبی متوسط با ماتریس ” water web ” است که به راحتی آن را از سایر فیروزه ها متمایز می کند. بهترین فیروزه آبی دوست داشتنی با ماتریس وب سیاه است. معدن کینگمن نیز انواع فیروزه از سبز کم رنگ تا آبی با ماتریکس قرمز، قهوه ای یا زرد تولید می کند.

معدن فیروزه کینگمن
رگه غنی در معدن فیروزه کینگمن

لئونارد هاردی این معدن را در دهه 1970 اداره می کرد و در آن زمان کینگمن تقریباً نیمی از عرضه فیروزه جهان را تولید می کرد. طبق برآورد لئونارد هاردی، تنها در سال 1973 بیش از 80000 پوند تولید شد. هزاران پوند، چه بهسازی شده و چه طبیعی، در معدن کینگمن طی سال‌ها تولید شده است که هر زمانی که فیروزه‌ای به راحتی قابل شناسایی نباشد یا منشأ نداشته باشد، احتمال زیادی وجود دارد که کینگمن باشد. امروزه حتی فیروزه باکیفیت طبیعی و بدون بهسازی کینگمن به دلیل افزایش تقاضا برای فیروزه آمریکایی با کیفیت خوب کمیاب شده است.

فیروزه بیسبی (Bisbee Turquoise)

فیروزه بیسبی
فیروزه بیسبی

معدن فیروزه بیسبی در ایالت آریزونا به افتخار قاضی DeWitt Bisbee، که یکی از حامیان مالی معدن “مس کوئین” مجاور بود، نامگذاری شد. بیسبی در سال 1880 به عنوان یک شهر معدنی مس، طلا و نقره کشف شد، سپس به سرعت به یکی از شهرهای محبوب برای استخراج فیروزه تبدیل شد. فیروزه بیسبی در ابتدا در دهه 1950 زمانی که کارگران معدن مس را به صورت روباز استخراج می کردند، کشف شد. این فیروزه که تنها توسط یک معدنچی مستقل برای یک دوره کوتاه 2 ساله از سال 1972 تا 1974 به طور فعال استخراج شده است، درواقع محصول جانبی عملیات معدنکاری بزرگ مس بوده است و متعلق به شرکت فلپس دوج می باشد. معدنچیان مس اغلب مقادیر کمی از این فیروزه را در سطل ناهار خود به صورت مخفیانه از معدن خارج می کردند، در حالی که افراد با انگیزه دیگر با نگهبانان معامله می کردند تا مخفیانه وارد منطقه شده و مواد خود را استخراج کنند. انباشته های باطله حاصل از عملیات استخراج مس بسیار زیاد بود و گفته می شود که هزاران کیلوگرم فیروزه بدین ترتیب خارج شده است. در مارس 1972، معدنچی به نام باب متیوز تنها اجاره نامه ای را که تا به حال برای حقوق استخراج فیروزه بیسبی اعطا شده بود، دریافت کرد. گفته می شود که او تا سال 1974 بیش از 2000 پوند فیروزه خوب تا عالی پیدا کرده است. در سال 2004، شرکت ماینینگ فلپس دوج دیگر به کسی اجازه نزدیک شدن به معدن خطرناک قدیمی را نداد و پیت فیروزه را زیر 100 فوت خاک مدفون کرد.

اسلب فیروزه آمریکایی بیسبی
اسلب فیروزه آمریکایی بیسبی

دیگر بیسبی استخراج نخواهد شد. هر بیسبی در بازار امروز به طور رسمی قبل از سال 1974 استخراج شده است. امروز، هر کسی که وسوسه شود در منطقه سرگردان چرخی بزند، به سرعت توسط مقامات محلی مورد بازجویی قرار می گیرد. بهترین مواد از منطقه معروف به پیت “the Lavender” بدست می آید. رنگ فیروزه از آبی متوسط تا تیره با ماتریکس قرمز، سیاه یا قهوه ای چشمگیر همراه است که اغلب به آن “بیسبی دودی” می گویند. طیف های سبز نیز یافت شده است. این فیروزه بسیار سخت است، جلا می‌دهد و یکی از گران‌ترین فیروزه‌های امروزی در بازار است، اگر می توانید آن را پیدا کنید. مانند هر فیروزه بسیار کمیاب، مواد استخراج شده از معادن دیگر گهگاه توسط کلکسیونرهای امیدوار یا فروشندگان مشکوک/با اطلاعات نادرست به اشتباه به عنوان Bisbee معرفی می شوند.

فیروزه قله ایتاکا (Ithaca Peak Turquoise Mine)

فیروزه قله ایتاکا از کوه های سربات در شهر موهاوی می آید. این بخشی از عملیات معدن کینگمن و یکی از دو ذخایر اصلی فیروزه ” Turquoise Mountain” است. فیروزه قله ایتاکا، مانند کینگمن، معمولاً رنگ آبی آسمانی زیبایی دارد، اما به طور خاص به خاطر اینکلوژنهای سنگین پیریت شناخته شده است. در حالی که پیریت در انواع دیگر فیروزه نیز یافت می شود، معمولاً رنگ برنجی آن در مواد قله ایتاکا است که می تواند در تمایز آن از سنگ های مشابه مانند فیروزه مورنسی مفید باشد.

معدن فیروزه زیبای خفته (Sleeping Beauty Turquoise Mine)

فیروزه زیبای خفته
فیروزه آمریکایی زیبای خفته

فیروزه زیبای خفته یکی از شناخته شده ترین انواع فیروزه در جهان است. رنگ غنی و آبی آسمانی و بدون رگه آن را در سرتاسر جهان معروف کرده است و حتی با فیروزه آبی عجمی پرشین که مورد علاقه کلکسیونرها بوده است، رقابت می کند. به صورت ناگتی با ماتریکس سفید نرم، گاهی اوقات با مقادیر کمی کوارتز یا پیریت تشکیل می شود. در طول سال‌ها، از آنجایی که تمایل خریداران به سنگ‌های دارای ماتریکس شروع شد، ماتریس اغلب به‌طور مصنوعی با استفاده از جلا دهنده کفش یا روش‌های دیگر تیره می‌شد تا کنتراست بالاتری به آن بدهد.

معدن فیروه زیبای خفته
معدن فیروه زیبای خفته

معدن فیروزه Sleeping Beauty واقع در گلوب، آریزونا، یکی از شناخته شده ترین تولیدکنندگان فیروزه در جهان است که از رنگ گچی سفید درجه پایین گرفته تا مواد سخت و آبی آسمانی خوش رنگ و پاک تولید می کند که آن را در بازارهای اروپایی معروف کرده است. اروپایی ها فیروزه را بدون ماتریس ترجیح می دهند. برای سال ها، به دلیل رنگ ثابت، هزینه کم و در دسترس بودن بالا، در بین هنرمندان بومی آمریکا، به ویژه از Zuni Pueblo نیز بسیار محبوب بوده است. معدن فیروزه زیبای خفته به دلیل رشته کوهی که در آن قرار دارد نامگذاری شده است که گفته می شود از دور شبیه یک زن خوابیده با دستان ضربدری است. افزایش مقررات دولتی و هزینه های استخراج منجر به تعطیلی معدن در سال 2012 شد. از آن زمان، قیمت فیروزه زیبای خفته به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

معدن فیروزه مورنسی (Morenci Turquoise Mine)

فیروزه آمریکایی مورنسی
فیروزه آمریکایی مورنسی

فیروزه مورنسی یکی دیگر از سنگهای کلاسیک آمریکایی است که مورد توجه و جستجوی کلکسیونرها قرار گرفته است. اگرچه معدن فیروزه مورنسی طیف وسیعی از رنگ‌ها از آبی تا سبز را تولید می‌کند، اما مطلوب‌ترین رنگ آن آبی تیره با ماتریس پیریت آهن‌دار نامنظم و گاهی اوقات مقداری بافت تار عنکبوتی است. معدن فیروزه مورنسی در جنوب شرقی آریزونا واقع شده است. این محصول فرعی یک عملیات معدن روباز بزرگ مس است و قدمت آن به سال 1864 برمی‌گردد. حقوق معدن در دهه 1950 به ویلیام “لاکی” براون پیشنهاد شد و خانواده براون از آن زمان در معدن کار می‌کنند. این معدن اکنون بسته شده است و ظاهرا دیگر بدلیل استفاده از مواد شیمیای قابل استفاده نیست. اگرچه هیچ فیروزه‌ای به‌طور فعال در معدن مورنسی تولید نمی‌شود، اما هنوز هم مقادیر کمی از آن، توسط خانواده ای که مقدار کافی از آن استخراج کرده بودند ، هر سال به بازار می‌آید.

فیروزه گلیسون یا کورتلند (Gleeson or Courtland Turquoise)

فیروزه آمریکایی گلیسون یا کورتلند
فیروزه آمریکایی گلیسون یا کورتلند

معدن گلیسون یا کورتلند در دهه 1890 کشف شد. در اوایل دهه 1900 بود که این منطقه معدنی تاریخی با تولید فیروزه، نقره، طلا و مس شروع به رونق کرد. جان گلیسون یکی از اولین معدنچیان مستندی بود که این ذخایر را که در کوه فیروزه در سمت جنوبی کوه‌های دراگون در محدوده کوچیس قرار داشت، دنبال کرد. فیروزه های این ناحیه به داشتن دندریت نیز معروفند. جالب است که نام کوه فیروزه (Turquoise Mountain) احتمالاً رایج ترین نامی است که به دامنه تپه فیروزه دار داده می شود. دامنه‌های تپه‌هایی در اکثر ایالت‌ها و کشورهای جهان وجود دارد که دارای کوه‌هایی با ذخایر فیروزه‌ای هستند که کوه فیروزه نامیده می‌شوند، که محبوب‌ترین آن‌ها مربوط به کوه فیروزه در خارج از کینگمن، آریزونا است.

معدن فیروزه پرنده آبی (Blue Bird Mine)

فیروزه آمریکایی پرنده آبی
فیروزه آمریکایی پرنده آبی

اطلاعات کمی در مورد این معدن فیروزه آریزونا وجود دارد. این معدن در محدوده کوچیس در بیابان واقع شده است. این معدن مدتی است که وجود داشته و به صورت خانوادگی در طول سال ها در مقیاس کوچک کار شده است. مانند تمام معادن، نمونه های آن در کیفیت و اندازه متفاوت است. در کیفیت درجه بالا از معدن Blue Bird ، فیروزه هایی سخت با رنگ آبی واقعی تیره با کوارتز سفید و ماتریس سیاه یا زرد دیده می شود.

فیروزه گنبد قطعه (The Castle Dome Turquoise)

فیروزه گنبد قلعه یا کسل دُم
فیروزه گنبد قلعه یا کسل دُم (بنظر رنگشان بهسازی شده)

معدن فیروزه گنبد قلعه یا کسل دُم برای اولین بار توسط معدنچیان انگلیسی در دهه 1940 به عنوان یک پروژه مس در جنگ جهانی دوم افتتاح شد. این معدن قبلا توسط بومیان آمریکایی آناسازی کار می کرد. این معدن دومین تولیدکننده بزرگ فیروزه در آریزونا بود. فیروزه های تولیدی آبی و متمایل به سبز بود. اکثر مواد معدن دارای درجه متوسط یا کیفیت پایین بودند که نیاز به بهسازی داشتند. معدن در دهه 1970 بسیار فعال بود و در حال حاضر بسته است.

فیروزه های آمریکایی: ایالت کلرادو

در زیر به تعدادی از مهم ترین معادن فیروزه کلرادو می پردازیم.

معدن فیروزه کینگ ماناسا (King’s Manassa Turquoise Mine)

انواع فیروزه آمریکایی کینگ ماناسا
معدن فیروزه کینگ ماناسا

معدن فیروزه کینگ ماناسا یا به عبارت دقیق تر “معدن فیروزه کینگ” در نزدیکی ماناسا، ایالت کلرادو قرار دارد. این یکی از بسیاری از ذخایر فیروزه ای است که برای قرن ها توسط بومیان آمریکا به طور فعال استخراج می شد. آقای I.P. King در سال 1890 معدن را دوباره کشف کرد و خانواده کینگ از آن زمان تا کنون آن را اداره می کنند. این معدن در ابتدا Lick Skillet Mine نامیده می شد. معدن فیروزه ماناسا طیف گسترده ای از رنگ های آبی و سبز را تولید می کند، بهترین نوع آن دارای ماتریس قهوه ای طلایی غنی با تار عنکبوت هستند. این معدن در حال حاضر فعال نیست، بنابراین فیروزه ماناسا در بازار امروز بسیار کمیاب است.

فیروزه کریپل کریک (Cripple Creek Turquoise)

یک فیروزه نادر با ذرات طلا روی خود از معدن کریپل کریک
یک فیروزه نادر با ذرات طلا روی خود از معدن کریپل کریک ایالات متحده

معدن کریپل کریک در محدوده تلر، کلرادو، محلی برای تعدادی تملک کوچک استخراج طلا است. مانند دیگر نقاط، فیروزه کریپل کریک در اصل به عنوان یک محصول جانبی از معدن طلا یافت شد. رنگ آنها مایل به سبز و مقداری نیز آبی روشن تا تیره با ماتریس قهوه ای است. گفته می شود در یک مورد نادر، نوعی فیروزه در کریپل کریک یافت می شود که دارای سنگ طبیعی طلا در آن است.

فیروزه لیدویل (Leadville Turquoise )

فیروزه لیدویل
فیروزه لیدویل ایالت کلرادو

کلرادو معادن فیروزه زیادی ندارد اما معدود معادنی که دارد معادن خوبی هستند. یکی از بهترین مناطق استخراج فیروزه کلرادو منطقه Leadville بود. منطقه Sugarloaf واقع در لیک کانتی شامل چندین ذخایر فیروزه است که معمولاً با نام Leadville فروخته می شود. این منطقه به دلیل قوانین سختگیرانه معدن و محیط زیست در کلرادو مدتی است که بدون کار رها شده است. معروف ترین معدن فیروزه در منطقه لیدویل، Josie May نام دارد. سنگ ها معمولاً دارای ویژگی های منحصربه فرد و رنگ های پر جنب و جوش هستند.. فیروزه لیدویل با درجه کیفیت بالا از نظر رنگ، سختی و طرح ماتریسی بسیار زیبا است. اگرچه بسیاری از مواد از کیفیت متوسط برخوردار هستند.

فیروزه ویلا گروو (Villa Grove Turquoise Mine)

راف فیروزه ویلا گروو
راف فیروزه آمریکایی ویلا گروو از ایالت کلرادو عکس از mindat.org

فیروزه ویلا گروو یکی از بهترین پیروزه هایی بود که تا به حال از آمریکا بیرون آمد و واقعاً یکی از بهترین فیروزه هایی بود که تا کنون استخراج شده است. معدن ویلا گروو در کلرادو در حال حاضر توسط یک دریاچه کوهستانی کوچک که توسط یک نهر منحرف شده پوشانده شده است، بنابراین در حال حاضر به عنوان معدن نیست و در آینده نیز دوباره استخراج نخواهد شد زیرا ارگان های مردمی می خواهند که دریاچه در حال حاضر دست نخورده بماند. فیروزه ویلا گروو دارای یک رنگ آبی پررنگ است و یکی از معدود گونه‌های فیروزه‌ای است که با رنگ آبی بسیار جذاب Bisbee Blue یا رنگ آبی الکتریک کاملا خیره‌کننده دیده‌ایم. تفاوت بین Villa Grove و Bisbee در رنگ آمیزی ماتریس است. ویلا گروو دارای رنگ ماتریس طلایی یا سیاه است و نه قرمز مایل به قهوه ای. ویلا گروو می تواند دارای دندریت و ماتریس تار عنکبوتی ظریف باشد. نمونه های اعلی این سنگ این روزها بسیار کمیاب است.

فیروزه های آمریکایی: ایالت کالیفورنیا

تولید فیروزه از ذخایر فیروزه کالیفرنیا را می توان به بومیان آمریکایی قبل از کلمبیا ردیابی کرد. ابزارهای معدن ماقبل تاریخ در برخی از کارهای قدیمی معادن فیروزه در سن برناردینو یافت شده است. طی سال‌ها، ذخایر دولتی مقدار قابل توجهی فیروزه تولید کرده است. این ذخایر در مناطق سن برناردینو، امپریال و اینیو قرار دارند. اغلب به صورت ندول و به صورت رگه های پرشده از فیروزه یافت می شود. بیشتر ندول ها اندازه کوچکی دارند، تقریباً به اندازه انتهای انگشت شست شما، و ضخامت رگه حدود 4 میلی متر است. در مواد با درجه بهتر، رنگ از آبی کم رنگ تا آبی تیره متغیر است، مواد با درجه ضعیف تر به رنگ سبز مایل به آبی و سبز هستند. برخی از مواد دارای تارهای عنکبوتی لیمونیت زرد قهوه ای است. در گذشته، تعدادی معادن فیروزه در ایالت کالیفورنیا کار می کردند، چندین معدن در هر یک از بخش ها. امروزه فقط تعداد کمی از آنها معدنکاری و فیروزه تجاری تولید می کنند که یافتن هیچ کدام از آنها آسان نیست. فیروزه کالیفرنیا واقعاً اصلاً به بازار عرضه نمی شود.

معدن فیروزه آپاچی کانیون (Apache Canyon Turquoise Mine)

فیروزه آپاچی کانیون
فیروزه آمریکایی (ایالت کالیفرنیا) معدن آپاچی کانیون

این معدن از زمان آناسازی استخراج شده است. در دهه 60 توسط اد نازلرود دوباره کشف شد و هنوز هم امروزه توسط خانواده نازلرود تولید محدودی دارد که عمدتاً با ابزارهای دستی انجام می شود. رنگ آبی روشن با تارهای شبکه ای باز زرد طلایی یا ماتریس “جزیره ای” است.

معدن تولتک تیفانی (TOLTEC -Tiffany MINE)

یکی دیگر از علایق شرکت تیفانی به فیروزه و معادن آن است. آنها این ناحیه را برای مدتی در دهه 50 و 60 استخراج کردند و اکنون در حال حاضر غیرفعال است. زمانی شرکت تیفانی با فیروزه طبیعی آمریکایی جواهرات فیروزه زیادی می ساخت. این معدن در کوه فیروزه ، در پشت معدن آپاچی کانیون در خارج از بیکر، کالیفرنیا واقع شده است. تا آنجایی که تولید می‌شد، همان ظاهر آبی رویال یا همان چیزی است که امروزه به عنوان نوع درجه یک رویستون شناخته می‌شود.

فیروزه های آمریکایی: ایالت یوتا

اگرچه در ایالت یوتا بیشتر معادن متعددی از واریسیت بسیاری باکیفیت یافت می شود ولی معدن فیروزه نه چندان باکیفیت نیز وجود دارد.

معدن فیروزه کنکوت – بینگام (Kennecot – Bingham Turquoise Mine)

فیروزه معدن بینگهام
فیروزه معدن بینگهام

فیروزه کنکوت محصول جانبی معدن مس Kennecot در یوتا است. این معدن فیروزه با درجه کیفیت بالایی تولید نمی کرد. بیشتر چیزهایی که دیده شده بسیار نرم و به رنگ آبی/سبز روشن است. با این حال، مانند هر معدن دیگر موارد نادری از از فیروزه های کنکوت از یوتا رنگ بسیار خوبی دارند. تمرکز بیشتر در این معدن روی مس است و نه فیروزه. بنابراین برخی اعتقاد دارند موارد بهتر احتمالا یافت خواهد شد.

فیروزه های آمریکایی: ایالت نیومکزیکو

در زیر به تعدادی از مهم ترین معادن نیومکزیکو می پردازیم.

معدن فیروزه سریلوس (Cerrillos Turquoise Mines)

سریلوس نه تنها یک شکل غیر معمول و منحصر به فرد از فیروزه بومی نیومکزیکو است، بلکه دارای تاریخچه ای است که هم با مردم بومی باستانی جنوب غربی و هم شرکت های اخیر معدنکاری آمریکایی در هم تنیده شده است. این تنها فیروزه ای است که در پایه یک آتشفشان تشکیل شده است. بنابراین، رنگ‌های متنوعی از مواد معدنی موجود در سنگ‌های میزبان آتشفشانی مختلف ایجاد شد.

فیروزه آمریکایی معدن سریلوس
فیروزه آمریکایی معدن سریلوس

در واقع، معادن فیروزه Cerrillos دارای رنگهای مختلف سبز خاکی تا غنی، سبز آبی تا رنگ های روشن و کمرنگ تولید می کنند. نمونه های سریلوس بسیار سخت هستند و بنابراین جلاکاری درخشانی دارند. معدن سریلوس علاوه بر تولید سنگی متمایز، قدیمی‌ترین معدن از هر نوع در آمریکای شمالی است. در ده مایلی جنوب سانتافه، این مکان بزرگترین فعالیت معدنی تاریخی در این قاره بود، زیرا ذخایر عظیم فیروزه تا حدی در سطح قرار داشت. معدنچیان با وسایلی ابتدایی حفاری کرده تا به رگه های فیروزه برسند. فیروزه به دست آمده از این کار سخت در میان مردمان اولیه از مکزیک تا غرب میانه و از شرق تا سواحل غربی تجارت می شد. در نیومکزیکو، بسیاری از قطعات فیروزه سریلوس برای استفاده شخصی و تجاری در خرابه های ماقبل تاریخ پوبلو بونیتو در چاکو کنیون کشف شده است. مردم پوئبلو به استخراج فیروزه از معدن سریلوس ادامه دادند تا اینکه در دهه 1870 رونق معدن نقره باعث علاقه به این منطقه شد. شرکت تیفانی در نیویورک و همکارانش منطقه معدن را خریدند و بین سال‌های 1892 و 1899 به ارزش 2000000 دلار فیروزه استخراج کردند.

معدن فیروزه تایرون (Tyrone Mine)

انواع فیروزه آمریکایی تایرون
فیروزه تایرون

فیروزه معدن تایرون با عملیات معدن مس در جنوب غربی سیلور سیتی، نیومکزیکو مرتبط بود. آن معدن در حال حاضر متعلق به فلپس دوج است. با این حال، فیروزه از اوایل دهه 1980 زمانی که فلپس دوج روش پردازش سنگ مس را به خرد کردن و شستشوی اسیدی تغییر داد، دیگر از آن برداشت نشد. این روش هر فیروزه ای را در سنگ معدن مس از بین می برد. در نوع باکیفیت خود دارای رنگ آبی تقریبا درخشان است. فیروزه تایرون بخشی از نوار معدنی است که از شرق شهر سیلور شروع می شود و از طریق آریزونا و منطقه معدن فیروزه مورنسی به مکزیک منحنی می شود. امروزه به دلیل زیبایی و نادر بودن آن ارزشمند است و یک دارایی واقعی برای جواهرات نقره است.

معدن فیروزه هاچیتا (Hachita Turquoise Mine)

فیروزه هاچیتا
گردنبند فیروزه آمریکایی مربوط به معدن هاچیتا (عکس در موزه)

فعالیت استخراج فیروزه هاچیتا در نیومکزیکو از دوران بسیار دور و تا سال 1905 باز می گردد. مانند فیروزه تایرون، هاچیتا نیز ” Azure” نامیده می شد، اما نام های بسیار دیگری نیز داشت. امروز در جواهرات فیروزه جدید و قدیم ، بسیار اندک از نمونه های هاچیتا پیدا خواهید کرد. هاچیتا یکی از سخت‌ترین معادن فیروزه نیومکزیکو برای تهیه فیروزه است.

معدن بسیار تنها (High Lonesome Mine)

معدن بسیار تنها
فیروزه های معدن High Lonesome

در تپه‌های ناهموار در جنوب نیومکزیکو، این مکان بسیار ناهموار و زیبا پر از تپه‌های بی‌پایان گیاهان بومی گوشخر است. معدن فیروزه High Lonesome اکنون تمام شده است. “بسیار تنها”، نامی که روی یک مخزن آبیاری نقاشی شده است، کاملاً مناسب است – زمین بسیار مرتفع و عمدتاً خلوت است. برای بیش از 30 سال، از خورشید تا غروب خورشید، مالک ری و خدمه اش به دنبال فیروزه ای زیبا، بسیار سخت، سبز تا آبی پودری در مدت شش هفته بودند. کوه‌های هاچیتا شواهدی از تلاش‌های ماقبل تاریخ برای بازیابی «سنگ آسمان» دارد. ممکن است هنوز معادن فیروزه نیومکزیکو کشف نشده در کوه های هاچیتا وجود داشته باشد.

معدن فیروزه جانی بول (The Johnny Bull Mine)

واقع در جنوب شرقی نیومکزیکو در منطقه هیدالگو، منطقه معدنی SAN SIMON . این معدن فیروزه ای آبی روشن تا آبی متوسط را تولید می کرد که عمدتاً دارای ماتریس قهوه ای بود. هنوز هم می توان نمونه ها را در اینجا یافت. کلسیت نیز در این معدن فراوان است. این مکان یکی از تنها معادن فیروزه نیومکزیکو است که شنیده‌ایم می‌توانید در آن شکار کنید.

معدن فیروزه سانتا ریتا (Santa Rita Turquoise)

فیروزه جانی بول
فیروزه آمریکایی: معدن جانی بول

یک معدن فوق العاده فیروزه در نیومکزیکو ، بسیار شبیه به فیروزه تایرون فوق العاده است. در واقع این معدن به معدن فیروزه تایرون بسیار نزدیک بود ولی دیگر تولید نمی کند. فیروزه آبی و سبز زیبا، برخی حتی دارای سنگ معدن طلای با عیار بالا به عنوان ماتریس هستند. این در جواهرات نقره و همچنین جواهرات طلا و فیروزه بسیار زیبا است. معدن فیروزه نیومکزیکو کیفیت بالایی دارد و برخی از آنها به بهترین مورنسی قدیمی موجود در بازار نزدیک هستند.

فیروزه های آمریکایی: ایالت نوادا

نوادا از دوران بسیار دور منبع مهمی از فیروزه بوده است و با بیش از 120 معدن ، حجم زیادی از فیروزه را تولید میکند. اکثر کانسارهای شناخته شده در کمربندی قرار دارند که به سمت شمال-شمال شرقی حرکت می کند. در سراسر بخش مرکزی نوادا از شهرهای معدنی و اسمرالدا در جنوب تا محدوده الکو در شمال. این کمربند مصادف است با منطقه ای از فعالیت های تکتونیکی قوی که در اواخر دوران دوونین و میسیسیپین رخ داده است. سنگ های میزبان برای کانسارها سنگ آهک، شیل، چرت، توده های نفوذی و یا سنگ های آتشفشانی و رسوبی دگرگون شده هستند. نوادا فیروزه همراه ماتریکس با رنگهای متفاوتی تولید میکند. برخی از این فیروزه‌ ها با رنگ غیرمعمول ممکن است حاوی روی و آهن باشند که باعث ایجاد رنگ‌های دوست‌داشتنی سبز روشن تا سبز مایل به زرد می‌شود. در ادامه به فقط لیست اندکی از معادن این ایالت را اشاره می کنیم. تصاویر نمونه فیروزه هایی مانند blue ridge، stenich، pixie، red mountain نیز که در نوادا قرار دارند و در این مطلب ذکر نشده را در تصویر اول مقاله مشاهده نمایید. 

فیروزه بولدر (Boulder Turquoise)

فیروزه بولدر
فیروزه بولدر

به طور معمول فیروزه در رگه های باریک یا گره های کوچک در امتداد مناطق تغییر یافته در سنگ میزبان تشکیل می شود، اما در موارد نادر اسلب ها و ندولهای بزرگ نیز دیده میشوند. شما به راحتی می توانید این رگه های باریک را در فیروزه بولدر که توسط سنگ میزبان احاطه شده است، شناسایی کنید. معدن فیروزه بولدر که با نام رویستون ریبون نیز شناخته می شود، در شمال شرقی نوادا واقع شده است. تولید از این منطقه به دلیل زمان محدودی که برای استخراج به دلیل موقعیت دورافتاده و شرایط آب و هوایی زمستانی در کنار هم قرار گرفته اند، به اندازه ای اندک بوده است تا فیروزه بولدر (قلوه سنگی) را به دلیل زیبایی و کمیاب بودنش ارزشمند کند.

فیروزه آبی لندر (Lander Blue Turquoise)

فیروزه آبی لندر گرانترین و کمیاب ترین فیروزه ای است که تا به حال استخراج شده است. مشخصه بهترین لندر آبی رنگ آبی پررنگ و باورنکردنی آن با تار عنکبوت های مشکی یا قهوه ای ظریف است. این معدن در سال 1973 توسط ریتا هاپگود، یک شاغل در کازینو از اقامتگاه مسکونی بتل مانتین ایالت نوادا ، در حالی که با دو خواهرش در حال تفریح پیک نیک بود، کشف شد. معدن، یک ناحیه کوچک بسیار غنی بود که به عنوان “معدن کلاه Hat Mine” نامیده می شد. این اصطلاحی برای معادن کوچکی استفاده می شود که می توان آنها را با سرپوش (کلاه) پوشاند.

فیروزه لندر بلور آمریکا
فیروزه بی نظیر لندر بلور آمریکا ، ایالت نوادا

اگرچه این نوع ناحیه ها غیرمعمول نیستند، اما بدون زون ها یا رگه‌های فعال ، پس از استخراج، برای همیشه از بین می‌روند. این معدن به سرعت تحت نام “معدن مری لوئیز لود” به نام مادر ریتا مطرح شد. سپس به قیمت 10000 دلار به Marvin Syme و Henry Dorian فروخته شد، آنها نیز به نوبه خود باب جانسون را آوردند که تجهیزات را در اختیار معدن قرار داد. روایت ها از این حکایت دارد که تنها 50 کیلوگرم فیروزه از این معدن به دست آمده است. منابع دیگر توضیح می‌دهند که اگرچه ممکن است درست باشد که تنها 50 کیلوگرم از بالاترین درجه راف فیروزه کلاسیک لندر آبی استخراج شده است، درجات مختلف دیگری نیز یافت شده است، از جمله برخی از آنها که به رنگ سبز بودند. ظاهراً، هر یک از این سه معدنچی هر کدام یک کامیون کامل را بیرون آوردند و راه خود را رفتند.

معدن فیروزه کوه لون (Lone Mountain Turquoise )

فیروزه کوه لون
فیروزه معدن کوه لون

این معدن در حدود 1 مایلی شرق تنگه پی‌مستر ایالت نوادا زمانی تنوع زیادی از فیروزه تولید می کرد که شامل برخی از بهترین نمونه های فیروزه تار عنکبوتی و همچنین سنگ های پاک و آبی تیره بود. فیروزه کوه لون همیشه به دلیل حفظ رنگ خود مورد توجه بوده است. در میان تمام رنگهای فیروزه های “کلاسیک” جنوب غربی آمریکا، فقط “آبی لندر” ارزشمندتر است. فیروزه به صورت ناگت در یک شیل آهکی با بستر نازک دیده می شود. این تنها معدن شناخته شده ای است که فیروزه دندریتی و فسیلی، دو نوع بسیار کمیاب فیروزه را تولید می کند. این معدن شامل مجموعه ای از تونل های تصادفی است که توسط معدنچیانی که رگه های فیروزه را تعقیب می کنند حفر شده است. این معدن توسط Lee Hand در سال 1920 ابتدا به عنوان رگه سار معدنی “بلو جی” مورد ادعا قرار گرفت و بعداً، پس از مشاهده این که بسیاری از معادن به نام بلو جی نامگذاری شدند، وی نام معدن را به Lone Mountain (Lone به معنی مجزا و منفرد) تغییر داد. در دهه 1960 این معدن توسط منلیس وینفیلد به یک عملیات روباز کوچک تبدیل شد. امروزه نیز به این روش استخراج می شود.

فیروزه سانی ساید (Sunnyside Turquoise Mine)

فیروزه سانی ساید
فیروزه آمریکایی سانی ساید

معدن سانی ساید در نزدیکی محدوده توسکارورا در نوادا در رشته کوه Tuscarora در شمال شرقی این ایالت واقع شده است. این معدن دیگر فعال نیست زیرا بخشی از عملیات معدن طلا و یک مزرعه با مالکیت خصوصی شده است. معدن Sunnyside بیشتر در دهه 70 استخراج شد. شما دیگر چیز زیادی از این فیروزه خاص را در آن اطراف پیدا نخواهید کرد، به جز جاهای قدیمی. بسیاری از فیروزه‌های یافت شده در این منطقه در خندق‌هایی که چینی‌ها در طی رونق طلای توسکارورا برای طلای پلاسر استخراج می‌کردند، شسته شد. مقدار قابل توجهی از پیروزه سانی ساید برای چندین سال در دهه 70 از آن ناحیه به آریزونا و نیومکزیکو حمل شد، جایی که بخشی از مجموعه جواهرات فیروزه و نقره شناخته شده ای شد که توسط قبایل سرخپوست در این مناطق فروخته می شد. یک ماتریس تار عنکبوت از رنگ های مختلف از قهوه ای طلایی تا سیاه رنگ منحصر به فرد سنگ را مشخص می کند. قسمتی از فیروزه آبی نسبتاً تیره و بسیار سخت است. کمی رنگ آبی مایل به سبز نیز یافت می شود. فیروزه این معدن دارای ویژگی های عجیبی است. این مواد دارای رنگ خوب و سختی فوق العاده، ماتریس عالی در الگوهای تار عنکبوت و پولکی است. ضخامت رگها می تواند تا یک اینچ برسد. فیروزه این معدن امروزه به ندرت دیده می شود.

فیروزه شماره هشت (#8 Turquoise)

فیروزه شماره 8
فیروزه های معروف به شماره 8

معدن فیروزه شماره هشت (یا #8) ، منطقه ای بسیار بزرگ در محدوده یورکا در شمال کارلین، نوادا در سال 1925 کشف و برای اولین بار در سال 1929 استخراج شد. معدن در سال 1961 تخلیه شد. تقریباً 2500 کیلوگرم بین سالهای 1929-1933 استخراج شد. سنگ میزبان به طور طبیعی شیل کوارتز مونزونیت تغییر یافته و چرت سیاه مهره های نازک است. در حال حاضر، معدن برای استخراج فیروزه بسته است. امروز برای طلا استخراج می شود. این معدن تعدادی از بزرگترین ناگت های فیروزه کشف شده را تولید کرد. در سال 1950 یک ندول به وزن 67 کیلوگرمی پیدا شد که اکنون در موزه تاریخ طبیعی است. تقریباً تمام فیروزه های تولید شده از نوع تار عنکبوتی هستند که ماتریکس آنها از قهوه ای طلایی تا سیاه متغیر است. رنگ‌ها از آبی بسیار روشن تا آبی بسیار تیره و برخی با رنگ‌های سبز جذاب درجه بندی می‌شوند. مانند بسیاری از معادن، فیروزه شماره 8 دارای رنگ های مشخصه و الگوهای ماتریسی است که به راحتی قابل شناسایی هستند. امروزه، طیف های تیره‌تر فیروزه‌ های آبی “شماره هشت” بسیار کمیاب است و مورد توجه کلکسیونرها قرار دارد.

فیروزه کاندلاریا (Candelaria Turquoise)

فیروزه کندلاریا
فیروزه کندلاریا ، ایالت نوادا

تپه‌های کندلاریا در جنوب غربی نوادا خانه ده‌ها معدن فیروزه بزرگ و کوچک است. فیروزه کاندلاریا از معدن نقره متعلق به شرکت “سیلور استاندارد” بدست می آید و تنها به صورت پراکنده استخراج می شود زیرا این منطقه بیشتر برای نقره و طلا مورد بهره برداری قرار گرفته است که سبب معروف شدن این منطقه از اواسط دهه 1800 شد. فیروزه تولید شده در اینجا می تواند با برخی از بهترین های دنیا رقابت کند. اغلب در رگه های نازک از آبی الکتریک پررنگ تا سبز متوسط با ماتریکس سیاه، قرمز و قهوه ای شکل بگیرد. بهترین فیروزه از کاندلاریا دارای رنگ آبی تیره با بافت شبکه ای قرمز است. این نوع بسیار نادر است و مورد توجه کلکسیونرها قرار گرفته است. این منطقه همچنین واریسیت تار عنکبوت زیبایی تولید می کند که می تواند بسیار ارزشمند باشد.

فیروزه رویستون (Royston Turquoise)

فیروزه رویستون
فیروزه رویستون آمریکا

فیروزه رویستون از منطقه معدن رویستون واقع در نزدیکی تنوپا ، نوادا می آید و از اوایل دهه 1900 استخراج شده است. “فیروزه رویستون” در اصل شامل چهار ملک قدیمی فیروزه بود که در محدوده رویستون قرار داشتند: تپه بنکر، ایستر بلو، اسکار وهرن و رویال بلو. معدن رویال بلو مسئول اکثر فیروزه های استخراج شده در این منطقه بود و اغلب به نام رویستون رویال بلو از آن یاد می شود. معدن رویستون مقداری فیروزه باورنکردنی با رنگ‌های مختلف از آبی آسمانی تا سبز تیره تولید می‌کند. اغلب به صورت دو رنگ و رنگ‌ها در یک سنگ با ماتریس خالدار قهوه‌ای طلایی یا رگه شبکه ای در کنار هم قرار می‌گیرند. این ماتریس ترکیب های زیبایی با تنوع رنگ سنگ ایجاد می کند. این معدن در حال حاضر برخی از مواد با درجه کیفیت بسیار بالا را تولید می کند، اما در مقادیر محدود. بازدیدکنندگان معدن می‌توانند برای حفاری در میان انباشته‌های بزرگ باطله پول بپردازند تا مقداری مواد درجه متوسط را بازیابی کنند در حالی که صاحبان رگه‌های بزرگ‌تر را برداشت می کنند. این معادن عمدتاً متعلق به خانواده Otteson هستند و اداره می شوند.

معدن فیروزه ماه آبی (Blue Moon Turquoise Mine)

فیروزه ماه آبی
فیروزه ماه آبی از ایالت نوادا آمریکا با بافت زیبای خود

معدن فیروزه ماه آبی در ناحیه رویستون خارج از تنوپا، نوادا واقع شده است. فیروزه ماه آبی را می توان در طیف رنگی از سبز تا آبی تیره، گاهی اوقات با مشخصه های زرد چشمگیر یافت. مطلوب ترین فیروزه بلو مون، رنگ آبی متوسط تا تیره با تار عنکبوت مشکی تماشایی است که برخی از آن ها همین چند سال پیش پیدا شد. این منطقه متعلق به خانواده Otteson بوده و به ندرت استخراج می شود زیرا تمرکز اصلی آنها بر فیروزه رویستون است.

فیروزه کوه پایلوت (Pilot Mountain Turquoise)

فیروزه کوه پایلوت
فیروزه کوه پایلوت

معدن کوه پایلوت در غرب نوادا، در شرق محدوده کوچک مینا واقع شده است. مانند اکثر معادن فیروزه، این معدن به عنوان ادعای مس افتتاح شد. فیروزه کوه پایلوت برای اولین بار در حدود سال 1930 به عنوان یک معدن تونلی استخراج شد، و سپس زمانی که تجهیزات سنگین در حدود سال 1970 در دسترس بود به معدن روباز تبدیل شد. در حالی که کوه پایلوت یک معدن فعال در نظر گرفته می شود، یک منطقه عملیاتی بسیار کوچکی است. فیروزه کوه پایلوت در رگه‌های سخت با رنگ‌های متفاوت از آبی روشن تا آبی تیره با رنگ مایل به سبز تشکیل می‌شود. ماتریس معمولاً از الگوهای خالدار لیمونیتی قهوه ای تیره تشکیل شده است. فیروزه کوه پایلوت به صورت رگه های نازک معدنی همراه با مقداری ساختارهای ناگتی شکل می گیرد. بیشتر فیروزه های Pilot Mountain به عنوان “ریشه های علف” شناخته می شود، به این معنی که بهترین نهشته ها در فاصله 10 فوتی سطح یافت می شوند. بالاترین درجه فیروزه “پایلوت ماونتین” رنگ آبی تیره زیبا با ماتریکس تاربندی عالی است.

فیروزه فاکس (Fox Turquoise)

فیروزه فاکس
فیروزه های آمریکایی از معدن فاکس ایالت نوادا

معدن فیروزه فاکس که زمانی معدن کُرتز (Cortez) نامیده می شد، در شهر لندر، نوادا یافت می شود. این یکی از بزرگترین معادن تولید کننده در نوادا بود و زمانی بیش از 200 هزار کیلوگرم تولید داشت. این مکان برای قرن ها برای بومیان آمریکا در این منطقه شناخته شده بود، اما اولین ثبت رسمی روی معدن در سال 1914 توسط چارلز اشمیتلین و جانی فرانسیس ارائه شد. در آن زمان داول وارد، اپراتور معدن، یکی از بزرگترین مجموعه های سنگ فیروزه را جمع آوری کرد. عملیات معدنکاری پس از سال 1968 به تولید فیروزه به صورت کمی ادامه داد و هنوز هم تولید بسیار کمی دارد (برخی منابع گفته میشود معدن دیگر فعال نیست). فیروزه فاکس را می توان در سایه رنگهای مختلف سبز و آبی یافت که هر دو اغلب در یک سنگ یافت می شوند. مواد با کیفیت درجه بالاتر کاملاً سخت هستند، اگرچه بسیاری از سنگ های تولید شده برای استفاده در جواهرات نیاز به بهسازی دارند. نام های روباه، اسب سفید، درخت سبز و اسمیت برای تمایز بین رنگ های فیروزه ای تولید شده در این منطقه و ایجاد سهم بزرگ تری از بازار است.

فیروزه بلو جم (Blue Gem Turquoise)

این معدن که دیگر فعال نیست در حدود شش مایلی جنوب کوه بتل، در یک عملیات بزرگ معدن مس قرار داشت. از میان چندین معدن نوادا که به نام “Blue Gem” یا “گوهر آبی” نامیده می شود، این بزرگترین و معروف ترین است. تنوع زیادی از فیروزه‌ای از ترکیب‌های آبی تند تا سبز تیره با ماتریس سخت و نامنظم تولید کرد. سختی و رنگ های ظریف “بلو جم” باعث می شود که این فیروزه مورد توجه جواهرسازان و کلکسیونرها قرار گیرد.

فیروزه الماس آبی (Blue Diamond Turquoise)

فیروزه الماس آبی
فیروزه الماس آبی آمریکا، ایالت نوادا

معدن الماس آبی که به دلیل تولید سخت‌ترین فیروزه‌ای که تاکنون یافت شده مشهور است، در خارج از آستین، نوادا قرار دارد و اولین بار در دهه 1930 استخراج شد. سنگ هایی که از این معدن کوچک تولید شده معمولاً قطعات بزرگ به شکل تخته ای هستند، به دلیل ماتریس دودی سیاه رنگ آن که توسط آبی درخشان احاطه شده است، بسیار شبیه به “فیروزه کوه طوفانی” هستند. چرت سیاه در ماتریکس سنگ از مشخصه این نوع فیروزه است. مدت‌هاست که معدن‌چیان منطقه گفته‌اند که معدن الماس آبی برخی از بهترین فیروزه‌های نوادا را تولید کرده است. پس از سال‌ها تعطیلی، امروز بار دیگر فیروزه الماس آبی به طور فعال در مقادیر محدود توسط مالک فعلی استخراج می‌شود.

فیروزه آبی نوادا (Nevada Blue Turquoise)

فیروزه آبی نوادا
فیروزه آبی نوادا

فیروزه نوادا بلو متعلق به بهترین فیروزه ای است که از نوادا بیرون آمده است. نوادا بلو که زمانی به عنوان معدن Pinto یا Watts شناخته می شد، در نزدیکی تاج رشته کوه شوشون در لندر، نوادا قرار دارد. این ذخایر توسط جیم واتس در سال 1901 کشف شد و بعدا فروخته شد. دسترسی به این معدن بسیار دشوار است. در نوع باکیفیت درجه اعلی، رنگ ها از آبی متوسط تا آبی تیره با تار عنکبوت مشکی یا قهوه ای متغیر است. فیروزه آبی نوادا در دهه 1970 به خوبی به بازار عرضه شد و توسط بسیاری از بزرگترین نقره سازان جنوب غربی مورد استفاده قرار گرفت. شماره آوریل 1979 مجله ” Arizona Highways” با صفحاتی که با “فیروزه آبی نوادا” در جواهرات با کیفیت موزه ای پر شده است، این واقعیت را تأیید می کند.

فیروزه کوه سرخپوست (Indian Mountain Turquoise)

فیروزه کوه هندی
فیروزه آمریکایی معدن کوه سرخپوست عکس از Darryl Dean Begay Jewelry

گفته می‌شود که یک چوپان شوشونی هندی (شوشونی نام یکی از قبیله‌های سرخ‌پوست آمریکا) در سال 1970 در رشته کوه بالد در جنوب کوهستان لندر، نوادا، در حالی که گوسفندانش را نگهداری می‌کرد، به رگه فیروزه‌ای در دامنه تپه برخورد کرد. کوه سرخپوست متعلق به اد مائوزی و جی دبلیو. ادگار است که در استخراج فیروزه نوادا مشهورند. استخراج در کوه سرخپوست از اواخر ماه مه تا اوایل اکتبر با بازیابی “حدود 1.5 کیلوگرم” فیروزه کیفیت خوب در روز انجام شد. در طول زمستان معدن را می توان در 10 فوت برف پوشانده دید. این معدن بیش از 20 سال است که تولید نکرده است. فیروزه کوه هند کمیاب است و اگر بتوانید آن را پیدا کنید ارزش جمع آوری دارد. هم فیروزه آبی و هم سبز را تولید می کرد که گاهی اوقات با تار عنکبوت قهوه ای تا سیاه ترکیب می شد.

معدن فیروزه ایجکس (Ajax Turquoise Mine)

فیروزه ایجکس
انواع فیروزه آمریکایی معدن ایجکس

معدن ایجکس در تپه های کاندلاریا در اسمرلدا، نوادا در نزدیکی معدن نقره کاندلاریا واقع شده است. معدن ایجکس به دلیل تولید قطعات فیروزه ای دو رنگ عالی از سبز بسیار تیره تا آبی زیبا شناخته شده است. درجات بالاتر طیف کامل این رنگ ها را در همان سنگ ها نشان می دهد. معدن آژاکس در طول سال‌ها بارها دست به دست شده است، اما به طور فعال توسط مالکان فعلی استخراج می‌شود و مواد باکیفیت را تولید می‌کند، هرچند در مقادیر نسبتاً کم.

معدن فیروزه آبی آپاچی (Apache Blue Turquoise Mine)

فیروزه آبی آپاچی
فیروزه آبی آپاچی ایالت نوادا

معدن فیروزه آبی آپاچی یک معدن کوچک با پتانسیل های فراوان است. این معدن در نزدیکی تنوپا ، نوادا در رشته کوه کاندلاریا واقع شده است. در سال های اخیر معدن دوباره شروع به تولید فیروزه آبی آپاچی با رنگ آبی زیبا و ماتریس مشکی چشم نواز کرده است. این فیروزه آبی آپاچی با کیفیت بسیار کمیاب است و حتی در این معدن نیز به سختی یافت می شود، اما این چیزی است که هر معدنچی فیروزه به دنبال آن است. متأسفانه فقط مقدار کمی از این فیروزه سخت طبیعی زیبا با تکه‌های رگه های شبکه ای آبی تیره واقعاً زیبا کشف شده است. این فیروزه واقعاً یکی از زیباترین فیروزه های نوادا است.

معدن فیروزه دریاچه کاریکو (Carico Lake Turquoise )

فیروزه دریاچه کاریکو
فیروزه دریاچه کاریکو و تفاوت آن با سایر فیروزه های آمریکایی

نام معدن دریاچه کاریکو از بستر دریاچه خشک شده در نوادا گرفته شده است که این سنگ منحصر به فرد در آنجا استخراج می شود. این معدن طیف وسیعی از نوعی فیروزه‌ را تولید می‌کند که در رنگ‌های مختلف از آبی تیره تا سبز روشن، برخی به صورت رگه های شبکه ای آبی تیره یا زرد وجود دارد. پرطرفدار ترین موادی که این معدن تولید میشود با رنگ سبز سیب پررنگ است. این نوع مواد که به عنوان فاوستیت شناخته می شود، پسرعموی فیروزه است که حاوی روی بیشتری است و باعث ایجاد این رنگ می شود. در طول سال‌ها، دریاچه کاریکو نیز تحت نام‌های Aurora و Stone Cabin turquoise تحت مالکان قبلی فروخته می‌شد. امروز این ادعا متعلق به ارنی مونتویا از آلبوکرکی، نوادا است و به طور فعال در حال استخراج است.

معدن فیروزه درای کریک (Dry Creek Turquoise Mine)

معدن درای کریک یک معدن کوچک واقع در شهر لندر خارج از آستین، نوادا است. معدن “فیروزه درای کریک” که گاهی به آن “فیروزه بوفالو مقدس” نیز گفته می شود، در اوایل دهه 1990 توسط قبیله سرخپوستان شوشونی کشف شد. وقتی کشف شد، گوهرتراشان به دلیل رنگ منحصربه‌فردش مطمئن نبودند که واقعاً فیروزه‌ است، اما آزمایش‌های گوهرشناسی بعدی توسط صاحبان فعلی در سال 1999 تأیید کرد که واقعاً فیروزه‌ است.

دستبند فیروزه درای کریک
دستبند فیروزه آمریکایی از معدن درای کریک .

از نظر تئوری فیروزه رنگ خود را از وجود فلزات سنگین به ویژه آلومینیوم و مس می گیرد. هنگامی که مس بیشتر باشد، فیروزه آبی معمولاً مانند بیشتر فیروزه های آریزونا تولید می شود. وقتی آلومینیوم بیشتر باشد، فیروزه سبز مانند بسیاری از فیروزه های نوادا تولید می شود. فیروزه درای کریک کلا با غلظت کم هر دو فلز تشکیل می شود. این وضعیت بسیار نادر منجر به رنگ آبی بسیار کم رنگ موجود در فیروزه درای کریک می شود. بیشتر فیروزه‌های آبی کم‌رنگ، گچی هستند و خیلی نرم و بدون تثبیت سازی تراش داده می‌شوند. فیروزه درای کریک به طور طبیعی سخت است و جلا می دهد، بنابراین نیازی به بهسازی نیست. پس از فوت مالک چندین سال پیش، مواد معدن فیروزه “درای کریک” به دلیل اختلافات خانوادگی کمیاب شد. اکثر فیروزه های با کیفیت Dry Creek در بازار امروز در دهه 1990 استخراج شده اند.

5 دیدگاه برای “انواع فیروزه آمریکایی ؛ خصوصیات و معادن آنها

 1. علوی نیا گفته:

  سلام و سپاس فراوان از اینهمه صبر و حوصله و بیان مطلب.
  گوی های گرد فیروزه ای که به عنوان فیروزه امریکایی وجود دارند ،واقعا سنگ طبیعی هستند ،یعنی امکان دارد سنگ فیروزه امریکایی را به شکل گوی مثلا سه سانتی متری تراش داد؟

  • حسن کرمی گفته:

   بله.. در حد تسبیح و دستبند تا اونجا که دیدم و میگن، 90% شون بهسازی با روش زاچری هست. گرد کردنشون با دستگاه های مخصوصی هست که خیلی سریع گرد میکنن و در پیج اینستاگرام فیروزه کینگزمن دیده بودم.

 2. مومن نژاد گفته:

  در ۶.۱۴ Indian Mountain باید به کوه سرخپوست برگردان شود و کوه هندی نادرست است.

 3. عبداله گفته:

  سلام و عرض ادب
  بسیار مطالب آموزنده , کامل و مهمی بودند که 95 درصد آن را برای اولین مرتبه مشاهده و مطلع شدم.
  واقعا ممنون از زحمات شما … موفق باشید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *