سافایرهای شمال اتیوپی

یاقوت کبود اتیوپی سافایر
معدنچیان و فروشندگان محلی و لما کهسای از وزارت معادن، نفت و گاز طبیعی اتیوپی، پاکی یاقوت کبود تازه استخراج شده را بررسی می کنند. عکس از Simon Bruce-Lockhart.

از فوریه 2017، شایعاتی مبنی بر کشف ذخایری از سافایر تازه کشف شده در شمال اتیوپی در بازار تجارت گوهرسنگها منتشر شد. بعد از آن ، کارشناسان از منطقه معدنی واقع در منطقه Tigray اتیوپی بازدید کردند. شهر آکسوم (Aksum)، در حدود 35 کیلومتری جنوب مرز اریتره، به عنوان مکانی برای تاجران گوهر استفاده می شود. معدنکاری و داد و ستد در اطراف شهر چیلا در 25 کیلومتری شمال غربی آکسوم متمرکز شده است.

بر اساس مطالعات پیشین، میدان بازالت قلیایی که سافایرها را تولید می کند تا اریتره امتداد دارد، اگرچه هیچ سافایری از آن منطقه به بازار نرسیده است. چندین سایت فعال هستند و حدود 5000 معدنچی مشغول کار بر روی این ذخایر بودند. همه ذخایر ذاتاً ثانویه هستند و بلورهایی گرد شده تولید می کنند. اکثریت راف آنها 2-3 گرم وزن دارد، اما بلورهای بیش از 50 گرم گزارش شده است. بزرگترها معمولا ترک خورده اند. آزمایش‌های بهسازی حرارتی در چانتابوری (تایلند) و برووالا (سری‌لانکا) انجام شد تا نحوه واکنش مواد را ببینند. تخمین زده می شود که 5 تا 10 درصد از سافایرهای آنجا نیازی به بهسازی حرارتی ندارند.

یاقوت های کبود اتیوپی سافایر
سافایرهای درشت از یک منبع جدید در نزدیکی چیلا، اتیوپی. عکس از Simon Bruce-Lockhart.

در همان موقع اولین نمونه ها به بانکوک رسید و GIA توانست نمونه‌های منتخب اهدا شده توسط کارشناسان را مطالعه کند. رنگ بلورها از تیره تا آبی روشن متغیر بود و بسیاری از آنها حاوی ذرات ریز روتایل بودند. برخی از سنگ ها طرحی شبیه تراپیچ داشتند. سنگ ها گهگاه رنگ سبز یا زردی را نشان می دادند که گاهی با آبی در سافایرهای دو رنگ ترکیب می شد. تمام سافایرهای مورد مطالعه توسط GIA، پلئوکرویسم (چند رنگ نمایی) آبی-سبز قوی نشان دادند. اینکلوژنهای اصلی صفحات دوقلو متقاطع ، همراه با کریستال ها، فینگرپرینت (اثر انگشت)، تیوب‌ها و باندهای ذرات روتایل بودند.

روش تشخیص یاقوت کبود اتیوپی اینکلوژنهایش
سمت چپ بالا: یک ویفر سافایر اتیوپی با دو پنجره صیقلی عمود بر محور c در زیر پلارایزرهای متقاطع دو مجموعه از صفحات دوقلو را نشان می دهد. سمت راست بالا: یک کریستال با جنس نامعلوم که با فینگرپرینت احاطه شده است. بسیاری از ذرات و فینگرپرینت های توری شکل ریز در سراسر سنگ در نور دارک فیلد دیده می شود. چپ پایین: تیوب های متقاطع مرتبط با انواع مختلف اثر انگشت، که در اینجا در نور فایبر اپتیک نشان داده شده است، همیشه در صفحات دوقلویی سافایر اتیوپی یافت می شد. سمت راست پایین: نوارهایی از ذرات روتیل که با فایبر اپتیک دیده می شوند. فتومیکروگراف های ویکتوریا رینود. Photo s by Victoria Raynaud . GIA.edu

از ماه مه 2017 به بعد، بسیاری از تاجران سریلانکایی برای خرید این نوع یاقوت های کبود به اتیوپی سفر کرده اند که باعث افزایش شدید قیمت آنها در بازارهای گوهرسنگ محلی شده است. تمام معادن اطراف چیلا به صورتی سنتی استخراج می شود، اما حجم زیادی از سافایرها در یک بازه زمانی کوتاه استخراج شده است. زمان و نتایج حاصل از بهسازی حرارتی، میزان تداوم و سودآوری این ذخایر را نشان خواهد داد.

source : Gems & Gemology, Summer 2017, Vol. 53, No. 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *