بزرگترین راف الماس صورتی 300 سال اخیر در آنگولا کشف شد

بزرگترین راف الماس صورتی لولو رز در آنگولا
راف الماس صورتی 170 قیراطی Lulo Rose که در آنگولا یافت شده است. Photograph: Lucapa Diamond Company Limited/AFP/Getty Images

یک راف الماس صورتی به وزن 170 قیراط در آنگولا کشف شده است و ادعا می شود که بزرگترین سنگ راف الماس صورتی موجود در 300 سال اخیر است. مالک این معدن، شرکت الماس لوکاپا، روز چهارشنبه 5 مرداد 1400 ، در وب سایت خود اعلام کرد که این الماس باکیفیت type IIA که “لولو رز Lulo Rose” نام دارد، در معدن الماس آبرفتی لولو در منطقه غنی از الماس منطقه لوندا نورته آنگولا پیدا شد.

خوشحالی کمپانی لوکاپا و دولت آنگولا

از هر 10000 الماس فقط یکی صورتی رنگ است. استفن وترال، مدیر اجرایی لوکاپا (lucapa)، گفت: بنابراین وقتی الماس صورتی بسیار بزرگ را پیدا می کنید، مطمئناً به یک چیز بسیار نادر نگاه می کنید. انتظار می رود این سنگ صورتی هنگام حراج قیمت بسیار بالایی داشته باشد.

لولو یک معدن آبرفتی است، به این معنی که سنگ ها از بستر رودخانه استخراج می شوند. وترال که از دفتر مرکزی شرکت در استرالیا صحبت می‌کرد، گفت که شرکت لوکاپا در حال جستجوی ذخایر زیرزمینی، معروف به لوله‌های کیمبرلیت است که منبع اصلی الماس است.

وترال گفت:
ما به دنبال لوله‌های کیمبرلیت هستیم که این الماس‌ها را به سطح آورده است. وقتی این الماس‌های بزرگ با ارزش بالا را پیدا می‌کنید، مطمئناً از دیدگاه ما، هیجان را در شکار منبع اصلی افزایش می‌دهد.

او گفت که حدود 400 کارمند در معدن لولو مشغول به کار هستند، معدنی که در حال حاضر دو الماس بزرگ کشف شده در آنگولا از جمله یک الماس پاک 404 قیراطی را تولید کرده است.

بزرگترین راف الماس صورتی 170 قیراطی لولو رز در آنگولا
الماس صورتی 170 قیراطی رز لولو که در آنگولا یافت شده است. Photograph: Lucapa Diamond Company Limited/AFP/Getty Images

به گفته لوکاپا، این سنگ صورتی پنجمین الماس بزرگی است که در این معدن کشف شده است، جایی که 27 الماس 100 قیراط یا بیشتر در آن یافت شده است. معادن آنگولا این کشور را به یکی از 10 تولیدکننده برتر الماس در جهان تبدیل کرده است.

دولت آنگولا نیز از بازیابی “تاریخی” این گوهر استقبال کرد. دیامانتینو، وزیر منابع معدنی آنگولا گفت: «این رکورد و الماس صورتی تماشایی که از لولو بازیافت شده است، همچنان آنگولا را به عنوان یک بازیگر مهم در صحنه جهانی برای استخراج الماس به نمایش می گذارد و پتانسیل و پاداش برای تعهد و سرمایه گذاری در صنعت رو به رشد استخراج الماس ما را نشان می دهد. به نقل از سایت لوکاپا، آزودو.

قیمت الماس رز لولو چقدر می تواند باشد؟

الماس ها از نظر ارزش بر اساس چهار C درجه بندی می شوند – رنگ، پاکی، تراش و قیراط. وقتی بحث الماس های رنگی می شود ، به علت کمیاب آنها ، ارزش گذاری سخت و قیمت ها شیب صعودی می گیرند.

بزرگترین راف الماس صورتی لولو رز در آنگولا
بزرگترین الماس صورتی در 300 سال اخیر به نام لولو رز که در آنگولا کشف شد اعتبار: شرکت الماس لوکاپا  Photograph: Lucapa Diamond Company Limited/AFP/Getty Images

جوآنا هاردی، متخصص مستقل جواهرات گرانبها گفت که نمی‌توان حدس زد که قیمت رز لولو تا تراش نهایی چقدر خواهد بود. الماس ستاره صورتی تراش خورده با وزن 59.6 قیراطی که در سال 2017 در هنگ کنگ به قیمت 71.2 میلیون دلار به حراج گذاشته شد همچنان گران ترین الماس فروخته شده تا کنون است. با این حال، برای درک ارزش واقعی آن، رز لولو باید در فرآیندی برنامه ریزی شده برش و صیقل داده شود که الماس ها بعد از تراش معمولا تا نیمی از وزن خود را از دست می دهند.

این الماس صورتی از نظر اندازه چشمگیر است، اما بسیاری از الماس های شفاف بزرگتر از 1000 قیراط هستند. الماس کولینان که در سال 1905 در آفریقای جنوبی یافت شد، به 3106 قیراط می رسد و در عصای پادشاهی بریتانیا قرار دارد. الماس های صورتی معمولاً با معدن آرگیل در شمال غربی استرالیا مرتبط هستند که تخمین زده می شود 90 درصد از الماس های صورتی طبیعی جهان را تولید می کند. با این حال، آنها همچنین در برزیل، هند و تانزانیا و همچنین آنگولا یافت شده اند.

آیا الماس رز لولو رکورد الماس صورتی دریای نور را خواهد شکست؟

الماس صورتی دریای نور
الماس دریای نور

مطمئنا خیر. لازم به ذکر است اگرچه برخی از منابع از این الماس به عنوان بزرگترین الماس صورتی تاریخ نام برده اند ولی واژه درست بزرگترین “راف” الماس صورتی جهان (در 300 سال اخیر و بعد از نادر شاه!) است. درحقیقت بعد از تراش این الماس باز هم از الماس صورتی که در ایران هست کوچکتر خواهد شد (زیر 100 قیراط) . رکورد بزرگترین الماس صورتی تراش خورده جهان ، “الماس صورتی دریای نور” با وزن 182 قیراط بوده که یک الماس تاریخی بوده و هم اکنون در موزه جواهرات ملی ایران است.

2 دیدگاه برای “بزرگترین راف الماس صورتی 300 سال اخیر در آنگولا کشف شد

  1. Hdrkh گفته:

    سلام سنگهایی ک باتابش نور رنگهای متفاوتی میدن جز سنگهای قیمتی هستند یا خیر؟

    • حسن کرمی گفته:

      سلام اگر منظورتون سنگهایی با ویژگی کالرچنج هست ، بله و گرونن. با اینحال اگر طبیعی باشن چون شیشه های مصنوعی و یا سنتتیک نیز این ویژگی رو میتونن داشته باشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *