بهترین زمردهای کلمبیا با جلوه GOTA DE ACEITE

ویژگی ای که نماینده بهترین کیفیت زمردها است

گاهی اوقات گفته می شود که مرغوب ترین و نادرترین زمردها دارای اثر اپتیکال به نام gota de aceite هستند. این اصطلاح جنبه ای از پاکی زمرد را توصیف می کند که با زمرد کلمبیا مرتبط است. با این حال استفاده بیش از حد ، این اصطلاح را از معنای واقعی آن جدا کرده است. این مقاله در مورد دلایل هندسی جلوه اپتیکی gota de aceite اطلاعاتی را ذکر و پدیده را تعریف می کند.

ویژگی درونی بهترین زمرد کلمبیا
اگر چنین ویژگی ای در زیر میکروسکوپ مشاهده کردید، احتمالا در حال مشاهده بهترین کیفیت زمرد کلمبیایی هستید! عکس از AIGS تایلند

معادن زمرد کلمبیا که تقریباً پنج قرن پیش توسط کشورگشایان اسپانیایی مشهور شده اند ، امروزه نیز سنگهایی مرغوب و باکیفیت تولید می کنند. مشهورترین آنها زمردهای منطقه موزو (Muzo) است که نه تنها این معدن بلکه معادن لاپیتا (La Pita)، کوسکوئز (Coscuez) و پنیاس بلانکاس (Peñas Blancas) را نیز در بر می گیرد. نامگذاری‌ای که برای برخی از زمردهای کلمبیا اعمال می شود معنای خاص و مفیدی دارد ، اما بسیاری از اصطلاحات با گذشت زمان دقت نظر خود را از دست داده‌اند.

زمرد کلمبیایی با ویژگی Gota de Aceite
شکل 1. در شش وجه فوقانی این زمرد کلمبیایی تراش قلبی شکل 9.20 قیراطی ، یک جلوه نرم ، تلاطم آبگونه به بافت سنگ می بخشد. این جلوه که gota de aceite نامیده می شود ، در نتیجه ساختارهای شفاف رشد درون زمرد است. عکس توسط R. Ringsrud.

Gota de aceite (اسپانیایی به معنی “قطره روغن” ، تلفظ “go-tuh day ah-say-tay”) یک پدیده قابل توجه را توصیف می کند که بسیار نادر و معمولاً فقط در بهترین زمردها اتفاق می افتد (شکل 1). زمردها با این جلوه ظاهری آشفته و متلاطم (Roiled Effect) دارند، مثل اینکه آب را بهم بزنید (به شکل 2 و 3 مراجعه کنید) که یادآور عسل یا روغن است – از این رو نام آن بدین معنی می باشد.

شکل 3. در این زمرد 2.77 قیراطی ، مناطق بازتابی داخلی دارای لبه های نرم هستند که وجود gota de aceite را نشان می دهد. همانطور که در این دو تصویر نشان داده شده است ، این پدیده با تکان دادن زمرد به جلو و عقب بهتر ارزیابی می شود. Photomicrographs توسط R. Ringsrud.

همچنین به این پدیده “جلوه بال پروانه” (efecto aleta de mariposa) گفته می شود. در حقیقت ، اصطلاح gota de aceite در کلمبیا تا حد زیادی مورد پسند واقع شده است ، که شاید به دلیل معنای منفی مرتبط با کلمه روغن (به دلیل استفاده از آن در پر کردن ترکهای زمرد) در دهه های اخیر برمی‌گردد. با این حال این عبارت حداقل توسط سه نسل از فروشندگان زمرد کلمبیایی استفاده شده است و این جلوه اپتیکی ممکن است ارزش سنگ را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

اینکلوژنهای زمرد طبیعی باکیفیت
شکل 4. این تصویر به طرز چشمگیری نشان می دهد که چگونه خاموش سازی در زمرد (منطقه تاریک بالای این سنگ 3.60 قیراطی) می تواند از طریق انتشار نرم نور ناشی از جلوه gota de aceite به این رنگ برسد. Photomicrograph توسط R. Ringsrud ؛ بزرگنمایی 20.

در طی شش سال مطالعه این پدیده ، محققی که در این باره نوشته است فقط از هر 1000 زمرد خوب یک مورد را کشف کرده است ، شخصاً حدود 18 نمونه غیر قابل تردید و 50 نمونه قابل قبول را مشاهده کرده است. سهم gota de aceite در مطلوبیت چنین سنگهایی مانند جلوه مخملی در یاقوت کبود کشمیر است. در هر دو حالت ، پراکندگی نور سطحی رنگ را گسترش می دهد ، بنابراین باعث می شود که از بین رفتن نور کاهش یابد (شکل 4).

Gota de Aceite چیست؟

شکل 5. اگرچه دکتر E. J. Gübelin به طور خاص از عبارت gota de aceite استفاده نکرده است ، اما عنوان شکل 36 او به "ظاهر روغنی" زمردی که او در دهه 1940 ثبت کرده اشاره دارد (گوبلین ، 1944-1945). این قابل مقایسه با متلاطم و آشفته (مانند آب در کنیاک) یک هسنیت است. دکتر گوبلین تشخیص داد که این اثر در برخی از بهترین زمردها وجود دارد.
شکل 5. اگرچه دکتر E. J. Gübelin به طور خاص از عبارت gota de aceite استفاده نکرده است ، اما عنوان شکل 36 او به “ظاهر روغنی” زمردی که او در دهه 1940 ثبت کرده اشاره دارد (گوبلین ، 1944-1945). این قابل مقایسه با متلاطم و آشفته (مانند آب در کنیاک) یک هسنیت است. دکتر گوبلین تشخیص داد که این جلوه در برخی از بهترین زمردها وجود دارد.

جلوه gota de aceite اولین بار در مقاله ای توسط E. J. Gübelin در زمستان 1944 ، مجله Gems & Gemologyشماره 45 ذکر شد (شکل 5). در آن زمان تصور می شد که این پدیده نتیجه ریزدانه های میکروسکوپی کلسیتی “غبار” درونی زمرد است که ساختارهای رشد را درهم می‌ریزد. دکتر گوبلین این نوع زمرد را بدینگونه توصیف کرد: “انبوهی از اینکلوژنهای کلسیت (احتمالاً رسوب شده طی رشد کانی معدنی میزبان) که عامل ظاهری روغنی از برخی زیباترین زمردهای کلمبیا با قیمت بالا است” (ص 179).

 
جلوه “Gota de aceite” در این زمرد کلمبیایی به صورت هگزاگونال و همراه با تعدادی تراپیچ رشد کرده است. تصویر در نور قطبنده متقاطع ناکامل . عکس از AIGS تایلند

از آن زمان ، اصطلاح ته نشست کلسیت نیز گاهی اوقات برای توصیف این پدیده استفاده می شود (Gübelin و Koivula ، 1986). با این حال ، مطالعات اخیر میکروسکوپی و میکروپروب توسط John I. Koivula نشان داده است که احتمالاً اینکلوژنهای کلسیت در ایجاد جلوه gota de aceite دخیل نیستند . در عوض ، بی نظمی های غیرمعمول در ساختار کریستال داخلی عامل پراکندگی این آشفتگی نور است. این ویژگی های میکروسکوپی ظاهراً نتیجه بی نظمی شرایط رشد در طی تبلور زمرد است که باعث زمینه سازی ایجاد ترمینیشن (خاتمه رشد بلور) هگزاگونال و فرو رفتگی های هندسی می شود.

شکل 6. این تصویر ساختارهای رشد هندسی را در یک زمرد gota de aceite نشان می دهد. به شباهت تصویر گوبلین توجه کنید (شکل 5 ، بالا). عکس- میکروگرافی توسط R. Ringsrud ؛ بزرگنمایی 30.
شکل 6. این تصویر ساختارهای رشد هندسی را در یک زمرد gota de aceite نشان می دهد. به شباهت تصویر گوبلین توجه کنید (شکل 5 ، بالا). عکس- میکروگرافی توسط R. Ringsrud ؛ بزرگنمایی 30.

پس از تشکیل ، این ساختارهای رشد بی رویه و متراکم با زمرد رشد می کنند. وقتی ساختار ستونی به موازات محور بلوری c مشاهده شود ، اشکال تقریباً شش وجهی هگزاگونال قابل مشاهده هستند (شکل های 6 و 7 ، سمت چپ). با این حال ، هنگامی که زمرد به صورت 90 درجه چرخانده و عمود بر محور c مشاهده شود (یعنی عمود بر فست پیشخوان (Table) زمرد) ، سطح مقطع باریک ساختار ستونی آشکار می شود (شکل 7 ، راست). آقای کوویولا همچنین گزارش داد که با استفاده از طیف سنجی رامان ، هیچ گونه اینکلوژنهای کلسیت را در دو زمرد با جلوه gota de aceite شناسایی نکرد. اگرچه این نویسنده نتوانسته است از منابع دیگری غیر از کلمبیا به زمردهایی با این افکت اشاره کند ، اما هیچ دلیل مشخصی وجود ندارد که چرا این ساختارهای رشد در زمردهای مکان‌های دیگر غیر از کلمبیا وجود ندارند. اینکلوژن مواج زمرد کلمبیایی

شکل 7. ساختارهای رشد که باعث ایجاد gota deceite می شوند می توانند بسختی در تصاویر یا فیلم ثبت و دیده میشوند. در عکس بالا، از روش سایه زنی برای آشکار کردن ویژگی های رشد هندسی (اما نه لزوماً هگزاگونال) که هنگام دیدن سنگ رو به پایین از محور بلوری c-axis مشاهده می شود ، استفاده شد. در پایین ، همان زمرد در نمای عمود بر محور c نشان داده شده است ، که باند باریک ساختار ستونی مرتبط با این پدیده را نشان می دهد. تصاویر توسط John I. Koivula ؛ میدان های دید 2.1 میلی متر.

جلوه های اپتیکی مشابه

برخی از زمردها ظاهر نرم جذابی دارند که ناشی از ساختارهای رشد gota deceite واقعی نیست. به عنوان مثال ، آقای John I. Koivula یک زمرد 3.07 قیراطی را مشاهده کرد که در ابتدا تصور می کرد gota de aceite دارد ، اما بررسی میکروسکوپی وجود یک فیلد بزرگ شامل اینکلوژنهای دو و سه فازی را نشان داد (شکل 8). از آنجا که این ترکیبات نیمه شفاف بودند ، به طور قابل توجهی از gota de aceite تقلید می کنند. چنین پدیده ای را می توان جلوه شبه gota de aceite نامید. همچنین لازم به ذکر است که جلوه gota de aceite در زمردهای باکیفیت کلمبیا ممکن است تا حدودی شبیه به زونینگ رشد آشفته‌وار (Roiled Effect) مشاهده شده در بسیاری از زمردهای سنتتیک رشد یافته به روش هیدروترمال ، به ویژه ساخته شده در روسیه باشد. بنابراین ، بررسی دقیق برای جلوگیری از شناسایی اشتباه احتمالی مهم است.

شکل 8. اگرچه در ابتدا تصور می شد که این زمرد 3.07 قیراطی (بالا) نشان دهنده gota de aceite است ، اما با بررسی میکروسکوپی بعدی مشخص شد که ظاهر نرم آن به دلیل فیلدی از اندکی اینکلوژن مایع ایجاد شده است (پایین؛ بزرگنمایی 22 ×). عکس: R. Ringsrud.

Gota de Aceite: استفاده و سو استفاده از این اصطلاح

اشتباهات نامگذاری در رابطه با gota de aceite دو حالت دارد. حالت اول از آنجا که این عبارت معمولاً فقط در مورد زمردهای بسیار خوب استفاده می شود ، برخی از سنگهای استثنایی با این اصطلاح برچسب گذاری می شوند ، حتی در واقع تاثیری هم ندارند. صرفاً خوب بودن زمرد اغلب به صاحب یا فروشنده سنگ انگیزه می دهد تا از gota de aceite به عنوان محرک مبالغه آمیز استفاده کند. حالت دوم در زمردهای “معدن قدیمی” سردرگمی وجود دارد. معدن قدیمی اصطلاح دیگری است که در زمردهای نادر و عالی استفاده می شود ، اما به منشا و سن زمرد اشاره دارد. به طور خاص ، این به زمردهای فرستاده شده توسط مستعمرات اسپانیا در دنیای جدید قرون 16 ، 17 و 18 به اروپا و آسیا و همچنین زمردهای دره سوات Swat و Habachtal مربوط به همان دوران برمیگردد . با این حال ، ممکن است وجود gota de aceite به اشتباه ، مالک یا فروشنده را تحریک کند که سنگ را “معدن قدیمی” بنامد. مکالمات با فروشندگان زمرد و متخصصان زمرد کلمبیا توافق مشترکی را نشان می دهد که تعریف سنتی Gota de aceite نیاز به وجود ساختارهای رشد ، زاویه ای یا هگزاگونال دارد ، همانطور که در شکل های 6 و 7 دیده می شود .

زمرد کلمبیا با بافت زیبای Gota de aceite
زمرد کلمبیا ، پر شده با روغن ، با جلوه Gota de Aceite ، ظاهری مواج به نمایش می گذارد.

طبق تعریف ، ساختارهای ایجاد کننده افکت باید شفاف باشند. به دلیل تغییرات در اندازه ساختارهای هگزاگونال و در ضخامت زون حاوی آنها ، قدرت این جلوه نیز کاملاً متغیر است. توصیه این است که متخصصان گوهرشناسی ، Gota de aceite را به عنوان “خاموشی های رنگ” ، “ملایم” یا “اینکلوژن” طبقه بندی کنند. برای در نظر گرفتن این “تمایز” ، این جلوه باید به وضوح با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشد زیرا سنگ به عقب و جلو تکان داده می شود. جابجایی سنگ برای آشکار کردن بافت نرم مایع مانندی است که از مشخصات برجسته Gota de aceite است مهم میباشد. اصطلاح gota de aceite به یک افکت نوری خاص اشاره دارد که بندرت در زمرد کلمبیا دیده می شود. این بدین معنی نیست که صرفا برای بازاریابی و یا مبالغه کردن استفاده شود. این مطلب امیدوار است تا از استفاده از این اصطلاح ، بی جهت در تجارت استفاده نشود و قبل از بکار بردن، حتما کارشناسی دقیق روی گوهر انجام شود. SOURCE:

Gübelin E.J. (1944–45) Gemstone inclusions. Gems & Gemology, Vol. 4, No. 12, pp. 174–179. Gübelin E.J., Koivula J.I. (1986) Photoatlas of Inclusions in Gemstones. ABC Edition, Zurich, Switzerland, p. 252. Schwarz D., Giuliani G. (2002) Emeralds from Asia. In G. Giuliani et al., Eds., Emeralds of the World, Lapis International, East Hampton, CT, pp. 62–63.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *