سرتیفیکیت الماس HRD : آیا شناسنامه الماس HRD قابل اعتماد است؟

هنگامی که میخواهید یک انگشتر الماس بخرید ، احتمالا میخواهید بدانید سنگ آن توسط متخصصان تایید شده است یا خیر. این تاییدیه یا سرتیفیکیت که در مورد الماس معمولا سراغ GIA می‌روند توسط دیگر لابراتورها با سیستم درجه بندی مشابه نیز انجام میشوند. HRD بلژیک یکی از این موارد است.

سرتیفیکیت الماس HRD : آیا شناسنامه الماس HRD (آنتورپ بلژیک) قابل اعتماد است؟
رونمایی از شناسنامه کارتی HRD که الماس در آن پلمپ امنیتی می شود.

با وجود اینکه بلژیک و هلند کشورهای کوچکی هستند (از نظر جغرافیایی) ، ولی به دلیل واردات و صادرات خود در صنعت الماس مشهوند. در حقیقت ، آیا می دانستید تعدادی از مشاغل و معاملات سطح بالای الماس در ارتباط با این 2 کشور وجود دارد؟ جدا از دو کمپانی بلژیکی Rapaport Group و De Beers (تصادفاً نام خانوادگی هلندی) ، HRD نیز در آنجا قرار دارد.

تاریخچه

HRD در سال 1973 با نام Hoge Raad voor Diamant (هنگامی که به انگلیسی ترجمه شود ، HRD به معنای واقعی کلمه به معنای عبارت: High Diamond Council است.) تأسیس شد و به عنوان پیشرو در صادر کردن سرتیفیکیت‌های الماس و سنگهای قیمتی در اروپا شناخته شده است. دفتر مرکزی HRD در آنتوِرپ بلژیک است و سهامدار اصلی آن مرکز الماس جهانی آنتورپ (AWDC) است. HRD که به طور کلی در ایالات متحده به عنوان یک جایگزین مشروع قلمداد نمی شود ، هنوز ادعا می کند که مرجع درجه بندی الماس در جهان است. آزمایشگاه صدور سرتیفیکیت الماس HRD مطابق با الزامات مندرج در “قوانین بین المللی درجه بندی الماس های پولیش شده” است که توسط IDC – شورای مستقل الماس ارائه شده است. یعنی آنها از سازوکارهای جهانی پیروی می کنند که توسط هر توزیع کننده یا خریدار اثبات و پذیرفته شده است.

گزارش درجه بندی HRD

سرتیفیکیت الماس HRD : آیا شناسنامه الماس HRD (آنتورپ بلژیک) قابل اعتماد است؟
فول ریپورت HRD

HRD یک گزارش کامل (full report) ارائه می دهد و هر الماس را در کیفیت ها و اینکلوژنهای مختلف ارزیابی می کند. در مورد درجه بندی الماس ، مهمترین جنبه هایی که باید مورد توجه قرار گیرد قوانین چهارگانه الماس یعنی 4C’s (تراش ، رنگ ، پاکی و قیراط) است. آنها هم الماس های طبیعی و هم سنتتیک را گرید بندی میکنند.

ناهماهنگی های شناسنامه HRD با GIA

در طول سالها ، ناهماهنگی هایی در درجه بندی HRD را دیده شده است. گریدبندی آنها گاهی میتواند غیر حرفه ای و دقیق باشد. آنها گاهی حدود یک درجه رنگ بالاتر از درجه GIA گرید بندی میکنند. به این معنا که اگر یک الماس توسط HRD به عنوان رنگ G درجه بندی شود ، من انتظار دارم که اگر GIA همان الماس را درجه بندی کند ، یک رنگ H باشد. وقتی بحث درجه بندی پاکی (Clarity) به میان می آید ، باور بر این است هنگام تعیین درجه بندی آن در موارد مرزی ، GIA سختگیرانه تر و یا محتاط تر از HRD است. فرض کنید پاکی یک الماس به دلیل وجود یک اینکلوژن Feather کوچک در نزدیکی کمربند ، در مرز بین VS1 و VS2 قرار دارد ، GIA این الماس را VS2 تعیین می کند در حالی که HRD ممکن است درجه VS1 را تعیین کند. درنتیجه الماس های درجه بندی شده توسط HRD معمولاً بسیار بیشتر از الماس های معادل درجه بندی شده توسط GIA قیمت میخورند. این اجازه می دهد تا سود قابل توجهی توسط شرکت های تجاری الماس به دست آید.

بررسی یک پژوهش توسط Rapaport

در سال 2013 ، راپاپورت مقاله ای با عنوان ” Grading the Graders” را منتشر کرد. در مقاله ، آنها آزمایشی را با ارسال 10 الماس به 6 آزمایشگاه مختلف انجام دادند. هرچند که با روشهای آنها کاملاً موافق نیستم (برای اولین بار ، آنها الماس را به سایر شعب IGI خارج از نیویورک ارسال نکرده اند) ، نتایج آنها در مقایسه HRD با GIA و سایر آزمایشگاهها قابل توجه است. در آن آزمایش ، آنها برای هر درجه رنگ و پاکی “یک مقدار عدد بدون واحد” تعیین کردند و به ازای هر درجه افزایش رنگ و پاکی یک درجه کاهش یافت. در بین 10 سنگ ، میانگین نمره سنگهای درجه بندی شده GIA برابر 14.8 و میانگین نمره برای سنگهای درجه HRD 16.3 بود – تفاوت 1.5. در این آزمایش ، HRD زیر (به ترتیب) GIA ، IGI و EGL USA رتبه بندی شدند. HRD فقط بالاتر از EGL هنگ کنگ و EGL اسرائیل قرار داشت (دو لابراتوری که اساساً در صنعت الماس در جهان شهرت خوبی ندارند). آزمایشی که یک تیم پژوهشی الماس در سوئیس انجام داد، آنها 4 الماس را به HRD و GIA ارسال کردند که نتایج زیر را داده است: از بین 4 الماس ، 3 مورد 2 درجه ارتقا یافت (همانطور که در بالا هشدار دادیم) و یک سنگ 1 درجه پایینتر شد. این دقیقاً همان چیزی است که در مورد HRD وجود دارد: درجه بندی کلی ضعیف تر و ناهماهنگ‌تر. به طور کلی توصیه می کنیم الماس با شناسنامه GIA یا AGS بگیرید. درغیر این صورت اگر به طور جدی قصد خرید الماس دارای شناسنامه HRD دارید ، ابتدا قیمتهای را هوشمندانه مقایسه کنید – و همیشه فرض کنید که الماس مورد نظر، معادل یک الماس GIA با یک درجه (رنگ و/یا پاکی) پایینتر است. البته در آزمایش Rapaport که ذکر کردیم، به طور مستقیم مشخص نکرده که یک الماس درجه بندی شده HRD در مقایسه با GIA دارای گریدهای بالاتر باشد ، اما می‌تواند یک سناریوی احتمالی باشد!

آیا در حالت یکسان ، الماس با شناسنامه GIA ارزش بیشتری از HRD دارد؟

اختلافات گزارش گریدبندی HRD در رابطه با GIA در صنعت الماس به خوبی شناخته شده است و در قیمت گذاری این صنعت به وضوح منعکس شده است. مقایسه قیمت الماس GIA/HRD در بزرگترین بازار بالقوه صنعت عمده فروشی الماس ، Rapnet ، این ادعا را تأیید می کند. نتایج بدست آمده با استفاده از ابزار “TradeScreen” نشان می دهد به طور متوسط ، سنگ های گرید بندی شده توسط GIA به مقدار 13٪ گران تر از الماس های دارای سرتیفکیت HRD بودند. ممکن است بگویید خوب اگر اینطور است چرا کسی که عمده فروشنده الماس با شناسنامه ارزان HRD است ، آن را به GIA نفرستد و 13 درصد افزایش قیمت بخورد؟ خوب فقط یک دلیل قانع کننده وجود دارد و آن هم این است که بازار این مسئله ناهماهنگی های درجه بندی HRD را میداند! .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *