الماس قرمز چیست؟ معادن ، شناسایی و قیمت آن

سنگ الماس قرمز کمیاب 1.56 قیراطی با نام ققنوس آرگیل
سنگ الماس قرمز 1.56 قیراطی با نام ققنوس آرگیل . عکس از GIA

الماس قرمز معمولاً به عنوان گران ترین و کمیاب ترین رنگ الماس در جهان شناخته می شود، حتی بیشتر از الماس های صورتی یا آبی، زیرا الماس های قرمز بسیار کمتر یافت شده اند. به لطف این کمیابی، قیمت آنها معمولاً در محدوده صدها هزار دلار تا چندین میلیون دلار در هر قیراط ارزش دارد. از آنجایی که آنها کمیاب ترین رنگ هستند، یافتن آنها در اندازه های درشت دشوار است و بیشتر در اندازه های کمتر از 1 قیراط یافت می شوند.

چرا الماس قرمز کمیاب است؟

الماس ها در سراسر جهان به دلیل کمیاب بودنشان ارزشمند هستند. الماس با کیفیت گوهری یکی از کمیاب ترین چیزهای موجود در طبیعت است. از بین تمام الماس های رنگی، یک رنگ به ویژه کمیاب‌ترین است: الماسی که عمدتاً قرمز است. “عمدتا قرمز” به این معنی است که قرمز رنگ اصلی است و هیچ رنگ ثانویه ای ندارد (مانند ارغوانی). در واقع، الماس های قرمز بسیار نادر هستند، به طوری که گزارشهای GIA نشان می دهد که طی یک دوره 30 ساله از سال 1957 تا 1987 هیچ اشاره ای به از این آزمایشگاه برای الماسی با “قرمز” به عنوان تنها واژه توصیفی نشده است. در واقع، طبق GIA، تنها 0.4 درصد از تمام الماس های طبیعی درجه بندی شده در بیست سال گذشته رنگ های فانتزی بوده اند. تنها 0.03 درصد از الماس‌هایی که هر سال استخراج می‌شوند صورتی هستند و بخش بسیار کوچک‌تری از آنها قرمز خالص هستند.

قیمت الماس قرمز چقدر است؟

قیمت الماس های قرمز
الماس های قرمز – عکس از Abcnews

مشابه دیگر الماس های رنگی ، الماس های قرمز نیز آ بر اساس چهار فاکتور 4C’s درجه‌بندی می‌شوند: رنگ، پاکی، تراش و وزن قیراط. در الماس های رنگی، ویژگی Color یا رنگ مهمترین مشخصه الماس در نظر گرفته می شود و تا حد زیادی ارزش آن را تعیین می کند. مهمترین ویژگی بعدی وزن قیراط الماس و به دنبال آن پاکی و تراش آن است. الماس های قرمز با توجه به کمیاب بودنشان، به طور متوسط جزو گران ترین سنگ های قیمتی جهان هستند. الماس قرمز می تواند حداقل 1 میلیون دلار برای هر قیراط قیمت داشته باشد و بیشتر نمونه های شناخته شده کمتر از نیم قیراط هستند.

تاثیر رنگ در قیمت الماس قرمز

رنگ در الماس قرمز با توجه به رنگ مایه و اشباعیت آن ارزیابی می شود. مانند اکثر الماس‌های رنگی فانتزی، این الماس‌ها را می‌توان در یک رنگ خالص، قرمز فانتزی، یا با رنگ‌های ثانویه یافت که شامل ارغوانی، قهوه‌ای و نارنجی می‌شود. برای مثال، در الماس «قرمز مایل به نارنجی فانتزی»، قرمز رنگ غالب است، اما نارنجی رنگ ثانویه است. بر خلاف بسیاری از ترکیب رنگ های الماس ، قرمز نمی تواند یک رنگ ثانویه باشد. علاوه بر این، الماس‌های قرمز بر خلاف دیگر رنگها هرگز با رنگ اصلاح‌کننده سوم ظاهر نمی‌شوند. 

بیشتر الماس‌های رنگی طبیعی در چندین سطح شدت مانند تند (intense)، پررنگ پویا (vivid) یا روشن (light) وجود دارند. یک مثال از این می‌تواند « fancy vivid pink» یا « fancy light yellow» باشد. با این حال، الماس های قرمز فقط در یک سطح شدت یافت می‌شوند: قرمز فانتزی. در واقع رنگ قرمز ، الماس را به تیره ترین رنگ صورتی ممکن تبدیل می کند، به همین دلیل است که تنها می تواند در یک شدت ظاهر شود. یک راه آسان برای تشخیص تقلبی بودن الماس قرمز این است که فروشنده آن را با درجه شدتی مانند سایر رنگ‌های الماس (Fancy Light، Fancy Intense، Fancy Vivid و غیره) عرضه کند.

میزان اشباعیت رنگ درالماس های فنسی صورتی
میزان اشباعیت رنگ در راف الماس های فنسی صورتی تا اشباع

مانند سایر رنگ‌های الماس، قیمت هر قیراط الماس قرمز خالص نسبت به الماسی با رنگ ثانویه بالاتر است. الماس‌های قرمز مایل به قهوه‌ای و قرمز نارنجی معمولاً در مقایسه با الماس‌های قرمز مایل به ارغوانی پایین‌تر هستند و بر این اساس قیمت‌گذاری می‌شوند. این رنگ ها می توانند به ازای هر قیراط 400000 دلار قیمت داشته باشند، اما یک الماس قرمز خالص می تواند به طور قابل توجهی به ازای هر قیراط قیمت بیشتری داشته باشد.

تاثیر پاکی روی قیمت الماس قرمز

برای تعیین پاکی یک الماس، آن را زیر یک لوپ 10X بررسی می کنند تا مشخص شود که آیا در قسمت سطح یا داخل آن اینکلوژن یا درونگیر وجود دارد یا خیر. پاکی الماس قرمز مانند تمام الماس های موجود در مقیاس از بی عیب و نقص ( Flawless ) تا حاوی درونگیر (Included) اندازه گیری می شود. بیشتر الماس های قرمز به دلیل ماهیت نحوه تشکیل آنها در محدوده VS1 – SI2 قرار می گیرند. با این حال، بزرگترین و معروف ترین الماس قرمز با نام قرمز موسایف، با درجه از درون بی عیب و نقص (Internally Flawless) درجه بندی شد.

پاکی الماس قرمز به دلیل کمیاب بودن رنگ تاثیر کمی بر ارزش آن دارد. احتمالا یک خریدار الماس قرمز به خلوص رنگ قرمز و اندازه قیراط علاقه بیشتری دارد تا در مورد مطلوبیت آن تصمیم بگیرد. این موضوع برای همه رنگ های الماس صادق نیست، اما به ویژه برای رنگ هایی نادر که بیشترین تقاضا را دارند، یعنی قرمز، صورتی و آبی صادق است. برای رنگ‌های ارزان‌تر، مانند زرد و قهوه‌ای، پاکی یک عامل تاثیر گذارتری نسبت به آنها خواهد بود.

تاثیر وزن قیراط روی قیمت الماس

الماس های قرمز به دلیل اندازه های کوچک خود شناخته می شوند. اکثر الماس های قرمز موجود در بازار کمتر از 1 قیراط وزن دارند. تنها 5 الماس قرمز بیش از 5 قیراط وزن در جهان وجود دارند که بزرگترین آنها 5.11 قیراط است. تنها تعداد انگشت شماری الماس قرمز به صورت سالانه در سراسر جهان کشف می شود که بیشتر آنها بیش از 1 قیراط نیستند. قیمت الماس قرمز مانند تمام الماس ها به ازای هر قیراط است و قیمت هر قیراط آنها 300 تا 400 درصد بالاتر از قیمت هر قیراط الماس های گران قیمت بعدی، الماس های صورتی و الماس های آبی است.

تاثیر تراش روی ارزش الماس قرمز

احتمالا تراش آخرین فاکتور تاثیر گذار روی ارزش الماس قرمز است. بسیار بعید است یک الماس قرمز بدست یک شرکت یا فرد معمولی تراش بخورد. بنابراین این نوع سنگها بدلیل ارزش بالا و کمیابی، بسیار با دقت و حرفه ای تراش خواهند خورد.

تاثیر فلورسانس روی ارزش الماس قرمز

بیشتر الماس های قرمز وقتی زیر نور UV قرار می گیرند فلورسانس را نشان می دهند. در مورد الماس های بی رنگ، وجود فلورسانس به طور کلی فاکتوری برای کاهش ارزش الماس در نظر گرفته می شود. البته این سلیقه ای است زیرا درخشش آبی ممکن است برای خریدار جذاب باشد یا نباشد، اما مطمئناً تأثیری بر ترکیب، دوام یا زیبایی یک الماس ندارد. با این حال، این یک تصور عمومی پذیرفته شده در دنیای ارزیابی الماس های بی رنگ این است که وجود فلورسانس قوی ارزش الماس بی رنگ را کاهش می دهد. درست مانند پاکی، در مورد الماس های رنگی فانتزی، اگر وجود داشته باشد، این ویژگی مخرب نیست. اگر یک الماس قرمز دارای فلورسانس باشد، به هیچ وجه ارزش یا ارزش فروش مجدد آن را اضافه یا کاهش نخواهد کرد.

عامل رنگ در الماس قرمز چیست؟

مجموعه الماس های قرمز و صورتی
مجموعه الماس های قرمز و صورتی از آرگیل عکس از argylepinkdiamonds.com.au

علیرغم چندین دهه تحقیق، دانشمندان هنوز در مورد منشا رنگ قرمز در الماس نتیجه محکمی بدست نیاورده اند. پذیرفته ترین نظریه این است که در هنگام تشکیل الماس، تغییر شکل پلاستیکی در ساختار شبکه بلوری ایجاد می شود. برخی از اتم ها با حرکت الماس از طریق رسوبات کیمبرلیتی به سمت بالا در جای خود قرار نمی گیرند و فشار شدید این حرکت باعث می شود سایه های مختلف صورتی یا قرمز ظاهر شود. این به این فرضیه اعتبار می دهد که گفته می شد الماس های قرمز درواقع نوعی الماس های صورتی تیره هستند و اینکه چرا تنها یک شدت رنگ ممکن است. الماس های قرمز را می توان با همان رنگ های ثانویه ای که در الماس های صورتی نیز یافت می شود تغییر داد. رنگ قرمز را می‌توان با تابش ذرات پرانرژی به الماس بی‌رنگ و سپس بازپخت آن در فشارهای بالا و دمای بالا تولید کرد.

مراحل شناسایی الماس قرمز

1- مشخصات استاندارد

با استفاده از یک رفرکتومتر استاندارد، الماس به عنوان بیش از حد (OTL) ثبت می شود. پراکندگی نوری یا دیسپرژن آنها که باعث ایجاد جرقه های آتشین چند رنگ زیبا می شود که الماس ها به آن معروف هستند 0.044 است. آنها دوشکستی (دابلینگ) را نشان نمی دهند و پلئوکروییک نیستند. در نهایت، وزن مخصوص آنها (SG) 3.52 (+/- 0.10) است.

طیف جذبی

یکی از مفیدترین روش های تجزیه و تحلیل الماس قرمز، بررسی طیف جذبی آن است. نگاه کردن به طیف برای الماس های قرمز یک باند شاخص در 550 نانومتر را نشان می دهد که در سنگ های صورتی نیز وجود دارد. این باند پهن نور را در طول موج‌های کوتاه‌تر جذب می‌کند در حالی که اجازه می‌دهد تا رنگ قرمز با طول موج بلندتر نمایان شود.

یکی دیگر از ویژگی هایی که گاهی اوقات می توان در طیف های الماس قرمز مشاهده کرد، خطی در 503.2 نانومتر است که توسط مراکز H3 ایجاد می شود. باور بر این است که مراکز H3 زمانی ایجاد می شوند که دو اتم نیتروژن در کنار یک فضای خالی کربن در حالت بار خنثی ظاهر شوند. این ممکن است به طور طبیعی اتفاق بیفتد، اما اغلب، زمانی که الماس تحت تابش قرار می گیرد و سپس بازپخت می شود یا تحت فشار بالا و دمای بالا (HPHT) بازپخت می شود، نیز ایجاد می شود. تصور می شود وجود مراکز H3 باعث تشدید رنگ قرمز سنگ می شود.
در سال 2018 یک مطالعه نشان داد که اکثریت قریب به اتفاق الماس های قرمزی که آنها تجزیه و تحلیل کردند مراکز Type IaBبیشتری نسبت به Type IaAداشتند. علاوه بر این، مقدار نیتروژن اندازه گیری شده در محدوده کم تا متوسط (20-100 ppm) در نظر گرفته می شود. اطلاعات بیشتر درباره تیپ بندی انواع الماس را در این مقاله مطالعه نمایید.

فلورسانس

در یک مطالعه که صد الماس قرمز را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و نشان داده شد که هر گوهر وقتی در معرض نور فرابنفش موج بلند قرار می‌گیرد فلورسان می‌کند. از این نمونه ها، 95 الماس قرمز به رنگ آبی درخشیدند و اکثر آنها یا واکنش متوسط (53) یا واکنش ضعیف (30) داشتند.

شاخص های پاکی

الماس های قرمز ممکن است حاوی بسیاری از اینکلوژنهایی باشند که در الماس های بی رنگ مشاهده خواهید کرد. رایج ترین گرافیت است که کربن تبدیل نشده است. به لطف تغییر شکل پلاستیکی، شکستگی های داخلی کوچک ممکن است وجود داشته باشد. همچنین ممکن است کریستال های دیگر مواد معدنی مانند گارنت، کوراندوم یا دیوپسید را پیدا کنید.

تشخیص الماس قرمز مصنوعی HPHT
یک اینکلوژن فلزی بزرگ در تیبل الماس مصنوعی قرمز فانتزی را شکافته است. این اینکلوژن و ابرهای متشکل از نقاط بسیار ریز در پس‌زمینه، ویژگی‌های شناسایی معمول الماس های مصنوعی HPHT هستند. فتومیکروگراف توسط Yixin (Jessie) Zhou; میدان دید 2.85 میلی متر

آیا الماس قرمز مصنوعی وجود دارد؟

همان روش‌هایی که برای ایجاد رنگ قرمز روی الماس‌های طبیعی اعمال می‌شود، روی سنگ‌های الماس مصنوعی نیز کار می‌کند. باز هم، بهسازی ها معمولاً شامل تابش و سپس بازپخت است.
دو روش برای رشد الماس وجود دارد: رسوب شیمیایی بخار (CVD) و فشار بالا/دمای بالا (HPHT). بر اساس مستندات، سنگهای CVD قهوه ای ممکن است پس از رشد با بازپخت بهسازی شوند و تابش می تواند آنها را قرمز کند. با اینحال الماس های قرمز CVD هنوز کمیاب هستند. به طور مشابه، سنگهای مصنوعی HPHT قرمز رنگ خود را مدیون تابش و بازپخت در دمای پایین هستند.

بهسازی الماس قرمز

از آنجایی که قرمز رنگ بسیار ارزشمند و مطلوبی است، جای تعجب نیست که مردم به دنبال راه هایی برای القا یا افزایش غلظت رنگ قرمز در سنگ های طبیعی باشند. برخی از بهترین نتایج از یک فرآیند چند مرحله‌ای به دست می‌آیند که شامل تابش و به دنبال آن بهسازی با فشار بالا و دمای بالا (متفاوت از فرآیند رشد HPHT) است که مراکز نیتروژن نوع IaB را ایجاد می‌کند. در نهایت، این الماس تحت بازپخت با دقت کنترل شده قرار می گیرد (فرایند تنظیم شده گرمایش و سرمایش). خوشبختانه، این نوع بهسازی سرنخ‌هایی را به جای می‌گذارد که می‌توان آنها را نسبتاً آسان شناسایی کرد که شامل بی‌نظمی‌ها در طیف جذبی مادون قرمز و مرئی است.

سایر روش‌های کمی ‌پیچیده‌تر برای ایجاد رنگ قرمز شامل پوشش نگین (که به مرور زمان سایئده می‌شود و تغییر رنگ می‌دهد) و پر کردن شکاف‌ها و ترکهای داخل سنگ الماس با پرکننده های رنگی است.

معادن الماس قرمز کجا یافت می شود؟

امروزه سه مکان اصلی وجود دارد که به عنوان معادن الماس قرمز شناخته می شوند.

معدن آرگیل، کیمبرلی، استرالیا

معدن الماس آرگیل
معدن آرگیل، در قسمت دورافتاده غرب استرالیا، 90 درصد از تولید الماس صورتی در سراسر جهان را تشکیل می دهد. Image courtesy of Dan Nelson | Flickr

اکثر الماس های قرمزی که هر ساله استخراج می شوند از معدن الماس آرگیل در کیمبرلی، استرالیای غربی می آیند. به طور کلی، الماس‌های قرمز در همان مکان‌هایی یافت می‌شوند که الماس‌های صورتی نیز کشف شده‌اند و اگر الماس صورتی در نزدیکی آن وجود نداشته باشد، یافت نمی‌شوند. از آنجایی که اکثر الماس‌های صورتی جهان در معدن آرگیل کشف می‌شوند، نتیجه می‌شود که اکثر الماس‌های قرمز نیز در آنجا کشف می‌شوند، اگرچه این موضوع منحصراً صادق نیست. با این حال، اگر یک الماس قرمز در معدن آرگیل ردیابی شود، ارزش بیشتری به قیمت الماس می دهد، همانطور که در مورد تمام الماس های آرگیل وجود دارد.

برزیل

کشور دیگری که الماس قرمز را به بازار عرضه می کند، برزیل است. تعدادی معدن در اطراف رودخانه آبائته وجود دارد که الماس های قرمز رنگی به دست آورده اند، اما بر خلاف معدن آرگیل استرالیا، این معادن برزیل جزئیات مربوط به اکتشافات را به خوبی مستند نکرده اند. این معادن متعلق به GAR Minerals است، شرکتی که توسط یک خانواده استخراج الماس نسل چهارم اداره می شود و انتظار می رود حداقل تا دو نسل دیگر به فعالیت خود ادامه دهند. امیدواریم در سال های آینده شاهد تعداد انگشت شماری الماس قرمز جدید از این مکان باشیم.

آفریقای جنوبی

با توجه به اینکه سالانه میلیون‌ها قیراط الماس در آفریقا استخراج می‌شود، جای تعجب نیست که برخی از رنگ‌های قرمز در آنجا یافت شود. به ویژه، آفریقای جنوبی چند الماس قرمز چشمگیر تولید کرده است.

دیگر منابع
برخی از کشورهای دیگر از جمله روسیه و هند تعداد انگشت شماری الماس قرمز تولید کرده اند، اما اینها یافته های منفردی در زمان های بسیار دور محسوب می شوند.

مشهورترین الماس های قرمز در جهان

در حال حاضر تخمین زده می شود که بین سی تا پنجاه الماس قرمز وجود داشته باشد، بنابراین هر یک از آنها جواهرات مهمی هستند. بیایید چند نمونه را بررسی کنیم.

الماس قرمز هنکاک

الماس قرمز هنکاک
الماس قرمز هنکاک

الماس قرمز هنکاک (THE HANCOCK) اولین الماس قرمز ثبت شده ای بود که به جهان معرفی شد. یک الماس تراش برلیانی گرد با وزن 0.95 قیراط که به افتخار کلکسیونر معروف وارن هنکاک نامگذاری شده است. این الماس قرمز فانتزی طبیعی به دلیل اندازه اش معروف نیست، بلکه به دلیل رنگ قرمز مایل به ارغوانی کمیاب آن مشهور است. در سال 1956، آقای هنکاک 13500 دلار برای این الماس پرداخت کرد و در سال 1987 به قیمت 880000 دلار فروخته شد.

الماس قرمز موسایف

 
الماس قرمز موسایف
الماس قرمز موسایف

الماس قرمز موسایف (Moussaieff Red Diamond) با وزن 5.11 قیراط و تراش سپری شکل، بزرگترین الماس قرمز جهان است که در دهه 1990 توسط یک کشاورز برزیلی در رودخانه Abaetezinho کشف شد. این الماس از یک راف 13.90 قیراطی به دست آمد. پس از مذاکره با مردی که الماس را کشف کرد، در نهایت توسط الماس تراش افسانه ای ویلیام گلدبرگ خریداری شد. پس از مطالعه، تجزیه و تحلیل و برنامه ریزی زیاد، گلدبرگ سرانجام این الماس را به ترا سه گوش برلیانی 5.11 قیراطی که امروزه می شناسیم برش داد و رسماً به بزرگترین الماس قرمز فانتزی تاریخ تبدیل شد.
در سال 2001، گلدبرگ الماس را به جواهرساز معروف لندنی شلومو موسایف فروخت که نام خود را از او گرفته است. مبلغ گزارش شده در آن زمان 8 میلیون دلار بود معامله ای بسیار خوب برای موسایف بود. از آن زمان تاکنون در نمایشگاه های موزه ای، از جمله نمایشگاه معروف “شکوه الماس” در اسمیتسونیان در سال 2003 (که یکی از مهم ترین نمایشگاه های الماس در تمام دوران تلقی می شود) حضور داشته است.

الماس قرمز کازانجیان

الماس قرمز کازانجیان
الماس قرمز کازانجیان

بر خلاف بسیاری از الماس های قرمز دیگر موجود در این لیست، کازانجیان (The Kazanjian Red Diamond) الماسی با سابقه است. این الماس که در اصل به سادگی به عنوان “الماس قرمز” شناخته می شد، 5.05 قیراط بود. این گوهر با تراش آشر از لیختنبرگ، آفریقای جنوبی در سال 1927 کشف شد. این سنگ که به عنوان دومین الماس بزرگ قرمز در جهان شناخته می شود، توسط نازی ها مصادره و در سال 1944 به آلمان آورده شد. آمریکایی ها بعداً این جواهر را در یک معدن نمک پنهان کردند. در سال 1970 توسط یک خریدار ناشناس خریداری شد و تا سال 2007 که توسط داگلاس کازانجیان، مدیرعامل کازانجیان خریداری شد و به نام او تغییر نام داد، نامشخص بود.

الماس آرگیل همیشه تابان (Argyle Everglow)

الماس آرگیل همیشه تابان
الماس آرگیل همیشه تابان

مانند بسیاری از الماس های قرمز مهم آرگیل، نام این سنگ (اورگلو آرگیل) نیز شامل عنوان معدن است. اکنون به 2.11 قیراط تبدیل شده است. این الماس با تراش radiant-cut در سال 2017 به قیمت نامعلومی فروخته شد. در حالی که دقیقاً نمی دانیم چه مبلغی پرداخت شده است، در آن زمان اعلام شد که این الماس با ارزش ترین جواهری بود که از آرگیل در کل تاریخ خود به دست آمد.

الماس راب قرمز

الماس راب قرمز
الماس راب قرمز

راب قرمز (The Rob Red) یک الماس اشکی شکل، قرمز فانتزی 0.59 قیراطی و پاکی VS1 است. کارشناسان آن را عنوان اشباع ترین و خالص ترین الماس قرمز تا به امروز در جهان که از نظر بصری و ابزار اندازه گیری شده است توصیف می کنند.

الماس بانوی قرمزپوش

الماس بانوی قرمزپوش
الماس بانوی قرمزپوش

بانوی قرمز پوش (The Lady in Red) یک الماس قرمز مایل به ارغوانی است که کمی بیش از نیم قیراط (0.54) وزن دارد. شایعه شده است که صاحب فعلی این جواهر برلیان گرد اخیراً پیشنهادهای “بیش از هفت رقم” را ارائه کرده است.

الماس قرمز ققنوس آرگیل

الماس قرمز ققنوس آرگیل (The Argyle Phoenix)
الماس قرمز ققنوس آرگیل (The Argyle Phoenix)

با قیمت فروش بیش از دو میلیون، ققنوس آرگیل (The Argyle Phoenix) درخشان گرد قرمز فانتزی 1.56 قیراطی در مناقصه 2013 به بالاترین قیمت به ازای هر قیراط در تاریخ فروش آرگیل فروخته شد. در سال 2024 ، حراجی فیلیپس در ژنو توانست این الماس را به مبلغ 4.2 میلیون دلار به گراف بفروشد. این رکورد بیشترین قیمت تمام شده یک الماس قرمز فانتزی در حراجی تاکنون و همچنین قیمت به ازای هر قیراط است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *