یاقوت سرخ استار راسر ریوز (The Rosser Reeves Ruby)

بزرگترین یاقوت سرخ استار راسر ریوز
یاقوت استار راسر ریوز با وزن 138.7 قیراط . عکس از موزه اسمیتسونیان . Chip Clark. Courtesy: Smithsonian Institution . CC0 . GUID (Link to Original Record)

یاقوت سرخ استار راسر ریوز (The Rosser Reeves Ruby) با وزن 138.70 قیراط یکی از بزرگترین و باکیفیت ترین یاقوت های استار جهان است. این روبی استار درشت که از سریلانکا یافت شده با ستاره 6 پر بی نقص خود، گواه زیبایی از شگفتی و جادوی طبیعت است. این سنگ به افتخار غول تبلیغاتی “راسر ریوز” نامگذاری شده است. ریوز که در سال 1965 این جواهر را به اسمیتسونیان اهدا کرد، آن را به عنوان یک سنگی که برایش شانس می آور حمل کرده بود و از آن به عنوان “بچه اش” یاد می کرد.

البته بنظر من کسی که چنین سنگی را حتی “لمس” هم کند، واقعا خوش شانس است. یاقوت های استار باکیفیت حتی در وزن های چند قیراطی نیز کمیاب و گرانبها هستند چه برسد به بالای 100 قیراط! . آنها پدیده استار خود را مدیون نیدلهای ریز روتایل خود هستند. اما بیایید ابتدا مردی را که در پشت یکی از مشهورترین یاقوت‌های استار جهان قرار دارد و اینکه چگونه با این سنگ قیمتی زیبا به شهرت رسید، بررسی کنیم.

راسر ریوز که بود؟

یاقوت ستاره ای راسر ریوز
تصویر راسر ریوز . عکس Рекламист ، ویکی پدیا CC BY-SA 4.0

راسر ریوز (Rosser Reeves) یک مرد تبلیغاتی در دهه 1950 و در صف مقدم کمپین های تبلیغاتی تلویزیونی بود. در حالی که ممکن است نام او را نشناسید، مطمئناً شعارهای او را خواهید دانست. عبارت تبلیغاتی معروف شکلات‌های M&Ms، “در دهان شما آب می شود، نه در دست شما” ساخته ریوز بود! این شکلات‌ها در دست آب نمی‌شوند و تنها هنگامی که در دهان قرار بگیرند با بزاق دهان حل می شوند و به همین علت طرفدارن بسیاری در جهان پیدا کرده‌اند.
به عنوان یک مدیر تبلیغات، ریوز کمپین ها و شعارهای موفق متعددی را ساخت.

با این حال، به همان اندازه که نوشته هایش معروف شد، بزرگترین ادعای شهرت او ربطی به تبلیغات نداشت. خوب، نه به طور مستقیم، حداقل. ریوز به دلیل داشتن یک سنگ قیمتی مشهور شد که بیشتر موفقیت و ثروت حرفه ای خود را به آن نسبت داد: “یک یاقوت سرخ استار با شکوه”. مقالاتی در “تلگرام نیویورک ورلد” و مجله “The Sun” در سال 1953 به این سنگ قیمتی افسانه ای اشاره کردند.

روبی استار راسر ریوز از کجا آمده بود؟

این یاقوت با رنگ قرمز ارغوانی متوسط خود در سریلانکا استخراج شده است، اگرچه تاریخ اصلی پیدایش آن مشخص نیست. ریوز اغلب ادعا می کرد که این سنگ را در یک حراجی در استانبول در اواسط دهه 1950 به دست آورده است. او در واقع این سنگ را از رابرت سی نلسون جونیور از شهر نیویورک خریداری کرده بود که به نمایندگی از Firestone & Parson از بوستون فعالیت می کرد. Firestone & Parson این جواهر را به فروشنده جواهر “پل فیشر” از نیویورک فروختند.

روبی استار معروف راسر ریوز
یاقوت Rosser Reeves با وزن 138.7 قیراط تحت نور شدید. عکس از موزه اسمیتسونیان . Dane Penland Courtesy: Smithsonian Institution . CC0 . GUID (Link to Original Record)

درواقع رابرت فیشر برای اولین بار این یاقوت درشت را در سال 1953 در یک حراجی در لندن خریداری کرد. یاقوت در ابتدا 140 قیراط (28 گرم) بود. با این حال، این سنگ با تراش دامله خود در ابتدا به دلیل خش داشتن و نقص سطحی باید اصلاح و صیقل می خورد. علاوه بر این، استار کاملاً در مرکز قرار نداشت. نتیجه کاهش وزن آن به 138.72 قیراط بود که هنوز هم یکی از بزرگترین یاقوت های استار جهان به حساب می آید!

این تغییرات یک تقارن و تعادل ایجاد کرد که در واقع ظاهر پدیده آستریزم (ستاره سانی) یاقوت را بهبود بخشید.
در اواخر دهه 1950، پسر فیشر این سنگ قیمتی غول آسا را به مرد تبلیغاتی “راسر ریوز” فروخت. از آن لحظه به بعد، ریوز لحن “گرانبها” را همه جا با خود به یدک می کشید و آن را فرزند و طلسم خوش شانسی خود می خواند. جالب اینکه ریوز نقشی در ارتقاء نامزد انتخاباتی دوایت دی. آیزنهاور تا موفقیت‌های بزرگ سی و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده داشت. آیا شانس ربطی به آن داشت؟ شاید نه، اما داشتن یاقوت سرخ ستاره ای در کنارش قطعاً به نقش او در کار و سیاست لطمه ای وارد نکرد.

یاقوت استار راسر ریوز اکنون کجاست؟

این روبی ستاره خیره کننده به قدری باشکوه بود که ریوز و همسرش آن را در سال 1965 به موزه ملی تاریخ طبیعی اسمیتسونیان در واشنگتن دی سی اهدا کردند. این یاقوت سرخ در تمام این سال ها در خانه جدید خود می درخشد و اکنون یکی از ارزشمندترین های این موزه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *