نیدلهای چوب شکل در عقیق الواری (Stick Agate)

عقیق الواری سوزنی stick agate
نمونه ای زیبا از عقیق الواری (stick agate) با آرایشی نسبتا هماهنگ از نیدل های سوزنی، تراش دامله قلبی.  نمونه از ایران، خراسان جنوبی . عکس از حسن کرمی

عقیق الواری (Stick Agate) نوع بسیار زیبایی از عقیق های سوزنی است که دارای نیدل هایی تیوبی شبیه به الوار چوب دارند. به همین دلیل واژه Stick به معنی الوار یا چوب در نام گذاری آن استفاده شده است. این نوع عقیق  صورت ندول و توپی در نقاط مختلفی از جهان دیده می شود. معروف ترین آنها که با نام عقیق الواری ترکی “turkish stick agate” است ، در ترکیه یافت می شود. با اینحال این نمونه ها در ایران فراوان یافت می شود و قیمتی اغلب ارزان و بسیار کم طرفدارند. شاید اگر ما برندسازی درست میکردیم و وصل به بازار جهانی بودیم ، persian stick agate نیز معروف می شد. البته ما ایرانی ها احتمالا اگر هم میخواستیم برندسازی کنیم احتمالا نامش را عقیق الواری یمنی میگذاشتیم! 

عقیق چوبی
پشت نمونه قلبی شکل عقیق الواری، درواقع رنگ سوسنی و قهوه ای تیره دارد. عکس و نمونه از حسن کرمی

چند روز قبل از نوشتن این مطلب یک نمونه عقیق الواری با تراش قلبی و پولیشی عالی دیدم و آن را با قیمت 300 هزار تومان خریدم. من بسیار به این نوع عقیق علاقه مند هستم. در کمتر نمونه ای معمولا نیدل های الوار مانند دارای نظم و جهت بندی درستی هستند. این قضیه گاها مربوط به ذات سنگ و البته بیشتر مربوط به هنر گوهرتراش است.

این نیدل های الواری و چوب شکل چه هستند؟

این نوع عقیق الواری درواقع نوعی عقیق سودومورف است. برخی منابع به طور محدود به آنها پرداخته اند و ذکر کرده اند که این نیدلها اغلب از گروه های آراگونیت/زئولیت بوده که سیلیکا به صورت سودومورف جایگزین آنها شده و به مرور زمان و با پر شدن منافذ خالی ، کل سنگ تبدیل به عقیق می شود که می بینیم. آنها نما و زیبایی خاصی به عقیق می دهند. من چند تصویر از دو نمونه گرفته ام امیدوارم لذت ببرید.

اینکلوژنهای عقیق الواری نیدلهای سوزنی stick agate
نیدلهای الوار مانند در عقیق سودومورف بعد از آراگونیت/زئولیت ، نمونه دامله قلبی شکل یاد شده. عکس از حسن کرمی
اینکلوژنهای عقیق الواری نیدلهای سوزنی stick agate
نمونه ای دیگر از عقیق سوزنی یا الواری که در فروشگاه سنگ شناس فروخته شد. عکس از حسن کرمی
اینکلوژنهای عقیق الواری نیدلهای سوزنی stick agate inclusion
اینکلوژنهای عقیق سودومورف بعد از آراگونیت/زئولیت در نگین دامله بیضی تصویر بالا، تحت بزرگنمایی. عکس و نمونه توسط حسن کرمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *