پدیده چشم گربه در آکوامارین

آکوامارین چشم گربه ای گونه ای از بریل سبز-آبی است که پدیده نادری به نام شاتویانسی را نشان می دهد. شاتویانسی یک ویژگی اپتیکی است که با انعکاس نور از اینکلوژنهای سوزنی/فیبری مانند موازی، نمایی شبیه چشم گربه به ما نشان می دهد. این پدیده در تراش دامله و زیر نور مستقیم به بهترین شکل خود دیده می شود. جالب است بدانید پدیده استار نیز در آکوامارین رخ می دهد که بسیار نادر است.

آکوامارین با پدیده چشم گربه
آکوامارین طبیعی 2.3 قیراطی با پدیده چشم گربه 

هفت گذشته در حال خرید مقداری آکوامارین بودم که در تصویر کلی بارخانه، یک نمونه آن برجسته تر از بقیه بود. پدیده شاتویانسی داشت. با این حال نوع چشم گربه آن به صورت موازی با قاعده بیضی سنگ نبود و در واقع 90 درجه چرخش داشت. معمولا بهتر است چشم گربه در جهت تراش سنگ باشد و هرچه وسط تر و برجسته تر باشد، باارزش تر است. وقتی به فروشنده گفتم از این به صورت تکی برایم فیلم بگیرد، گفت استار نیست. من هم به او گفتم چشم گربه که هست! بهرحال ایشان لطف داشته و این نمونه را هدیه برایم فرستادند. وقتی این آکوامارین طبیعی و بدون بهسازی 2.3 قیراطی با تراش بیضی و دامله به دستم رسید ، چند تصویر زیر میکروسکوپ از آن گرفتم و دوست داشتم آنها را به اشتراک بگذارم.

پدیده چشم گربه در آکوامارین و بریل
پدیده چشم گربه در آکوامارین تحت بزرگنمایی . به نیدلهای موازی که عامل پدیده چشم گربه (شاتویانسی) هستند توجه کنید.

دقت کنید که برای عکس گرفتن از این پدیده نور باید از بالا وارد شود. نکته که قابل توجه بود انعکاس رنگی ناشی از این اینکلوژنهای تیوب مانند خطوط رشد آن است که به “بارش تیوب‌ها” یا “Rainfall Tubes” معروفند. همچنین اینکلوژنهای مایع و دوفازی نیز در این سنگ دیده می‌شد.

خطوط رشد نیدلی رنگین کمانی در آکوامارین چشم گربه
تحت نور مستقیم می توان خطوط رشد موازی تیوب مانند Rainfall Tubes و اینکلوژنهای سوزنی را دید که انعکاس شاتویانسی و رنگین کمانی (ناشی از انکسار نور بین آنها) ایجاد می کنند.

1 دیدگاه برای “پدیده چشم گربه در آکوامارین

  1. حسن گفته:

    بسیار عالی استاد پدیده شاتویونسی قابل بررسی است و زیبا موفق باشید سپاسگذارم🙏🙏🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *