سنگ در نجف چیست؟ خواص در نجف و روش تشخیص در نجف اصل از بدل

علت نام گذاری سنگ در نجف

سنگ در نجفدُر به معنی مروارید (اشاره به پاکی و سفیدی این سنگ) و در نجف (Dur-e-Najaf) به معنی “مروارید نجف” است که در زبان فارسی نیز به این گونه کوارتزهای شفاف دُر کوهی می گوییم. در گذشته مردم آنجا آن را “گوهر گوهرسنگها” می خواندند.

در نجف چیست و منابع آن در کجا قرار دارند؟

در نجف درواقع گوهرسنگی از خوانواده کوارتز (دی اکسید سیلیسیوم) به رنگ سفید شفاف یا شیشه ای میباشد. شاید بتوان آنرا نوعی کریستال کوارتز شفاف و بی رنگ (Clear Quartz) نامید. هرچه پاکی و بی رنگی بودن آن بیشتر باشد ارزش و قیمت آن بالاتر می رود. معمولا آنهایی که از قسمت رودخانه استخراج می شوند شفافیت بالاتری نسبت به بقیه در زمین های دیگر آن منطقه دارند. همانند هر جای دیگر جهان بلورهای کوارتز در این منطقه بسته به کیفیتشان متفاوت اند و در این بین نوعی دیگر به اصطلاح مویی نجف وجود دارد که درواقع نوعی کریستال کوارتز با اینکلوژن‌هایی مویی شکل از کانی روتایل ، اکتینولیت ، تورمالین ، هورنبلند و.. هستند. 

چرا در نجف طرفداران زیادتری نسبت به کوراتزهای شفاف دیگر دارد؟!

از آنجایی که این سنگ فقط در منطقه بزرگ قبرستان وادی السلام و حوالی آن در نجف یافت می شود، منابع آن کمیاب و کشورهای دور کمتر با نام آن آشنایی دارند. وادی السلام در این شهر بین تپه ها و کوهها و محل عبور سیلاب مکانی با 5 میلون جسد بزرگترین گورستان در جهان است. جایی که نوح، هود، آدم و همچنین امام علی (ع) در آن دفن شده اند. بدیهی است که همین ویژگی های خاک وادی السلام با ذرات وجود این انسان های بزرگ سبب شده است که این گوهرسنگ نزد مسلمانان و بخصوص شیعیان اهمیت معنوی بالایی داشته باشد زیرا این سنگ طی هزاران سال در این خاک رشد کرده و به دست ما رسیده است. اغلب راف های کوارتز در حوالی وادی السلام بدلیل سیلاب های فصلی شسته شده و به عبارتی نیمه تامبل شده هستند. در بیشتر مناطق ایران و دیگر نقاط جهان نیز از این نوع کوارتز فراوان وجود دارد. در این ویدئو یوتیوب می بینید یک عراقی فعال در کار گوهرسنگ از شکار این کوارتز ها در حوالی قبرستان وادی السلام که فیلم گرفته است (به گفته خودش تیکه ای از مستندی تحقیقی) .

در حسینی نجف چیست؟

نوعی کوارتز وجود دارد که به در حسینی یا دُر خونی معروف است که درواقع از نظر علمی همان کوارتز توت فرنگی (Strawberry Quartz) بوده که به دلیل داشتن انواع میانباره های اکسید آهن در چهار فرم مختلف(مثل ترکیب اکسید آهن با گوتیت، لیمونیت، هماتیت و..) خطوط و رگه های رنگ قرمز داشته و خود سنگ نیز میتواند شفاف باشد که معمولا در بین کوارتز ها نمونه های باکیفیت آن کمیاب تر است. در خیلی از نقاط دنیا به خصوص قزاقستان و روسیه، برزیل یافت می شود. نمونه های سنتتیک و مصنوعی آن نیز  با نام Cherry Quartz یا کوارتز گیلاسی در بازار فروخته میشود که گاهی حتی صرفا شیشه هستند. ظاهرا این نمونه ها از اطراف نجف عراق آمده و با همین نام مشهور هستند.

شاید نام در حسینی به تشبیه قطرات خون حسین (ع)، در نجف به علت مکان مقدس آن و یا عقیق یمنی به همراه حدیث ها و روایات آن همگی سبب شده اند که برند آنها همواره با قیمت بالاتری به زائران و خریداران مسلمان فروخته شود. چه بسا بسیاری از نمونه های سنگهای ایرانی با همان کیفیت باید تحت نام آنها فروخته شوند!

از کجا می توان در نجف اصل تهیه کرد؟

تهیه انگشتر در نجف اصلیتقاضای بسیار این گوهرسنگ به همراه منابع بسیار محدود آن باعث شده سنگهای تقلبی از آن در بازارهای مختلف به وفور دیده شوند. از شیشه گرفته تا کوارتز شفاف که در ایران نیز بسیار فراوان است تا جایی که از کرمان یا خراسان نیز کوارتزهای شفاف را تراشیده و به نجف می فرستند و در آنجا به عنوان دُر نجف به زائران و خریداران با قیمت گزافی می فروشند! گاهی خود فروشندگان نیز در تعیین مکان استخراج این سنگ تردید دارند. چیزی که درباره این گوهرسنگ اهمیت دارد “منبع استخراج شده آن یعنی نجف” است زیرا برای خریدار بار معنوی خاصی به همراه دارد. یکی از بازارهای محلی که می توان در نجف اصل را تهیه کرد بازار قدیمی السوق الكبير در شهر نجف است. کریستال کوارتز شفاف بنظر من بهترین راه خرید راف یا سنگ خام از همان منطقه و سپس تراش است. شاید هم افراد معتبری وجود داشته باشند که بتوانید از آنها تهیه کنید.

روش تشخیص در نجف اصل از تقلبی

روش تشخیص در نجف اصل از بدلاین سنگ مشابه شیشه، کوارتز یا روتیل کوارتز (در مویی) معمول از مناطق دیگر و حتی مون استون (Moonstone) است. یکی از روشهای شناخت در نجف اصل از تقلبی می تواند قیمت آن باشد. تراش دامله، کاروینگ شده، پولیش داده شده و تمیز آن در بازار جهانی می تواند قیمتی بین 20 تا 30 دلار داشته باشد. وقتی این گوهرسنگ در رکاب نقره ای 100 تا 200 دلار نیز ارزش دارد. (قیمت صادراتی) درواقع هیچ راه و روش درستی برای تشخیص در نجف اصل از بدل و شناخته منطقه استخراج شده آن با چشم مسلح وجود ندارد. بیش از 99% فروشگاه های اینترنتی جواهرات در ایران نیز همان کوارتز شفاف واقع در کشور خودمان را با این نام می فروشند!

خواص سنگ در نجف از نظر باورهای مذهبی

خواص سنگ در نجفدر دین اسلام روایات متعددی راجب استفاده از این گوهرسنگ از زبان امام صادق نقل شده و سخنی نیز درباره مضرات در نجف دیده نشده است. در حلیه المتقین / 26 در باب خواص سنگ در نجف آمده است که :

هر که آنرا در دست کند به هر نظر کردنی به آن خداوند عالمیان زیارتی با حجی یا عمره ای در نامه او بنویسد که ثوابش ثواب پیغمبران و صالحان باشد و اگر خدا رحم نمی کرد بر شیعیان ما هر آیینه هر نگین آن به قیمت بسیار می رسید ولیکن خداوند آن را ارزان کرده است برای ایشان که توانگر و فقیر ایشان توانند در دست کرد. (امام صادق (ع)

به وضوح در این روایت مشخص می شود که این سنگ همانند عقیق دارای منابع زیادی بوده و هست. کمانکه در برزیل آمیتیست و یا سنگهای خانواده بریل و یا در ایران منبع فیروزه است. در جایی دیگر نیز امام صادق می فرماید: انگشتر در نجف سبب آسان شدن امور می شود (وسائل الشیعه). در برخی روایات دیگر نیز درباره خواص درمانی آن از نظر دور کردن انرژی منفی، احاطه بر دشمنان و پلیدی ها، ایجاد حس آرامش و رابطه با انرژی های معنوی والا اشاره شده است.

خواص در نجف از نظر ماورا

خواص سنگ در نجفاین سنگ به دلیل رنگ سفید و شفاف خود تمام چاکراها را تحت تاثیر قرار می دهد و تقریبا می تواند برای تمامی مقاصد متافیزیکی شامل درمانگری، گسترش هوشیاری، گشودن چاکرا، ارتباط با درک درونی، باز خوانی خاطرات نامحسوس، برقراری تعادل در قطبیت ها، ارتقای سطح مراقبه و رویابینی، جذب و ارسال عشق، خلق و کامیابی بکار رود. این سنگ به شکلی مفید با تمامی سنگهای دیگر هماهنگی دارد. هرچند این متن بیشتر شبیه به کارهای جادوگری باشد با این حال ما به لحاظ تاریخی آن را ذکر می کنیم. بلیناس در کتاب عجایب المخلوقات / 140 در باب خواص انگشتر در نجف (در کوهی) آورده است که:

هر کس بلور بستاند چنانکه قمر به مشتری نگردد و نگینی بکند و بر آن نقش کند صورت مردی بر کرکسی نشسته، چوبی در دست گرفته، در زیر کرکس این پنج حرف کرده (ب س ع ا ل) و این نگین بر انگشتری برنج نهد و قدری کافور در زیر این نگین نهد و در انگشت دارد پیش خلایق محبوب بود و نباید جامه سیاه بپوشد و بلوط نخورد و خود را پاکیزه نگه دارد. بلیناس

خواص درمانی در نجف از نظر متون کهن

از جواهر نامه درباره خواص سنگ در نجف یا همان دُر کوهی (اساسا بلور شفاف) آمده است که:

هر که بلور با خود دارد خواب های پریشان بشوراند و چنانچه با خویشتن داشته باشد از درد دندان ایمن بود. کتاب جواهرنامه

در مخزن الادویه ص 558 نیز گفته شده : طبیعت آن سرد و خشک است. زداینده و تحلیل برنده است. آشامیدن آن جهت خرد کردن سنگ مثانه و ادرار بول و ضماد آن بر پستان جهت زیادتی شیر می باشد. گفته شده جهت شارژ انرژی این سنگ می توانید ماهی یک یا دو بار در آب زلال از شب تا صبح زیر نور ماه قرار داده و سپس آنرا در مقابل خورشید قرار دهید تا خشک شود.

57 دیدگاه برای “سنگ در نجف چیست؟ خواص در نجف و روش تشخیص در نجف اصل از بدل

 1. M گفته:

  سلام وقتتون بخیر سنگ دُر نجف با ابعاد ۱۳ در ۱۰میلیمتر و با تراش بیضی شکل رو با قیمت ۳۰۰ تومن میخوام بخرم…باتوجه به قیمتش بنظرتون اصله؟

  • حسن کرمی گفته:

   هیچ بنی بشری نمی تونه ثابت کنه منشاش نجفه یا نه. اصلا همه نگین های کوارتز سایتم در نجفه. کی میتونه بگه نه؟

 2. امیر گفته:

  سلام و عرض ادب
  ببخشید آیا امکان داره که نگین در نجف خش برداره
  من یه نگینی دارم، روش خش برداشته
  یعنی اصل نیست؟!

 3. M گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  آیا سنگ دُر نجف همون سنگ
  کوارتز شیشه ای هستش؟یا دو سنگ متفاوت هستند؟

 4. ماهور گفته:

  سلام من سنگ در نجف هدیه آوردن برام خیلی شفاف هست اصل یانه؟!

 5. سیاوش گفته:

  به نظر من هیچ فرقی بین در نجف و دیگر منابع این در یا مثلا عقیق یمن و عقیق خراسان نیست برخی روایات به این دلیل شهر رو گفتند که بیشتر از اون شهر اون زمان سنگ استخراج میشده – پولتون رو بیخودی هدر ندید وقتی جنس یکی هست دیگه مفهومی نداره شهر و … مابه التفاوت رو صدقه در راه رضایت خدا بدید من اصل بودنش رو تضمین می کنم

 6. حسن مطاعی گفته:

  سلام. من ی نگین فیروزه اصل دارم متاسفانه چرب شده. میشه پاکسازیش کرد یا نه

  • حسن کرمی گفته:

   درود، اگر چربی تا عمق نفوذ کرده خیر . در صورت سطحی بودن میشه با پولیش دوباره و یا در معرض کاغذ های جاذب تا حدی کم کرد اثرش رو.

 7. سیدرضا گفته:

  عرض سلام و احترام خدمت برادر ارجمند آقای کرمی
  در خصوص سنگ دُرّ ، اگر دارای اینکلوژن مویی باشه ، آیا هر چقدر این مو ها نازک‌ تر و یکدست و طلایی باشه ارزش بیشتری داره ؟ همچنین نجف سنگ در مویی داره ؟

  • حسن کرمی گفته:

   سلام برعکس هرچه قدر بیشتر به چشم بیان روتایل ها و انعکاس طلایی بیشتری داشته باشن گرون تر میشه سنگ چون زیبا تر میشه. نجف هم شنیدم داره ولی عموما سنگهای شفاف کوارتز یافت میشه.

  • رضا گفته:

   سلام جناب کرمی خسته نباشید
   در نجفی که من دارم خیلی شفاف هست و البته ده بیست ثانیه فندک زیرش گرفتم و تغییری نکرد ولی شفافیت خیلی بالاش برای من شک برانگیز بود، میخواستم بدونم که چنین چیزی طبیعی هست؟ ممنونم

 8. نازنین گفته:

  سلام در نجف مال کدام ماه است ؟
  من در نجف دارم نباید جامه سیاه بپوشم ؟

 9. بهروز گفته:

  سلام استاد گرامی.اول ممنون از صداقتتون ک در بیان تشخیص اصل بودن و اینکه نخواستین تقلبی را جای اصل بدی به مشتری ها.دوم اینکه آیا شما خودتون اصل در را دارید؟با فرمایش شما هیچ فرقی در خصوصیات و کاراییش در کشورش نداره،فقط اصل در طبیعی باشه.ممنون میشم اگه جواب بدین.باسپاس

 10. یاحسین گفته:

  سلام دلیل کدر شدن و دوم دون شدن روی سطح در نجف چیه؟. و آیا با این خصوصیات نگین، در نجف است؟

 11. سهیلی گفته:

  سلام. در از نجف برای من آوردند بیضی شکل (یعنی تراش خورده بدون نوشته) هست و شفاف نیست.
  آیا کدر بودنش به معنای در نبودنش هست؟

 12. ستاره گفته:

  سلام من در نجفی دارم. مدتی حال روحی خیلی بدی داشتم اما از وقتی این انگشتر رو زدم حالم خوب شده. در نجف من شفاف بود اما چند روزی هست به رنگ شیری درآمده. دلیل چه چیزی میتونه باشه؟

  • Fatemeh گفته:

   در نجف اصل رو وقتی ۳۰ ثانیه آتش بزنید هیچ تغییری نمیکند.

 13. ابراهیم گفته:

  سلام جناب کرمی ایا درمویی که شما در سایت جهت فروش دارید در نجف است یا جاهی دیگر؟ ممنونم از پاسختون

 14. محمد حسین فضیلتی گفته:

  در یا همان کریستال کوارتز، برای هر جای جهان که باشه خاصیتی که گفته شده رو داره، فقط موضوع قداست قبرستان وادی السلام هست. پر انرژی ترین سنگ در تمام سنگها، تاثیرگذار بر روی هفت چاکرا که هیچ سنگی چنین خاصیتی نداره و ایجاد تعادل در تمامی چاکراها، ایجاد تعادل بین روح و جسم. طبعش هم سرده و واقعا کارها رو آسون میکنه.

 15. احمدرضا گفته:

  ولی خوب با این حال خواص در نجف از لحاظ اعتقادی بسیار بالا میباشد

 16. حمامی گفته:

  سپاس
  با سلام
  در نجف مغازه‌داری به عنوان تخفیف پارچه، دری دادند و گفتند: در نجف است؟

  آیا هست؟

  • سنگ شناس گفته:

   وقتی هیچ فرقی با کوارتزهای شفاف دیگه با در نجف نیست کی میتونه بگه آره یا نه؟

 17. عباس طوفان گفته:

  من این سنگ دارم عکس همان مرد سوار بر شاهین وهمان کلمات در زیر دارد ایا سنگی که دارم اصلی است یا نه

  • شاه مصباح گفته:

   خیلی دوس دارم در نجفه یکی دارم مثل آب شفافه خیلی دوسش دارم خیلی خیلی واقعا عالیه

  • حسن کرمی گفته:

   سلام همونطور که گفته شد در نجف اصلی رو بهتره خودتون به صورت سنگ خام از خود نجف بخرید. واقعا هیچ راهی نیست که کسی تشخیص و یا تضمین بده!

  • izaji گفته:

   سلام
   امسال توفیق زیارت عتبات روداشتم وسنگ طبیعی درنجف رو ازنجف برای مشتریان آوردم

 18. فرهاد میریانی گفته:

  سلام. ممنون میشوم آدرسی بدهید تا از سنگهای شما بازدید و یا قیمت یک کیلو از در نجف را بفرمایید. ارادتمندم

  • حسن کرمی گفته:

   سلام، ببینید در نجف اساسا بایستی قیمتش هم تراز کوارتزهای شفاف دیگه باشه. چیزی که قیمتش رو ناثبات و متغیر کرده فقط همون بحث اعتقادیشه. حالا ممکنه برین خود نجف بهتون یک کیلو سنگ خام در نجف بدن کیلویی پنج میلیون. ممکنه هم بدن ده میلیون. ولی درواقعیت یک کیلو راف کوارتز شفاف شاید قیمتی نهایتا یک میلیون داشته باشه.

  • درکوهی گفته:

   سلام یعی میفرمایید درنجف همان کوارتز شفاف هستش؟؟؟؟

  • حسن کرمی گفته:

   صدرصد. البته راف ها یا همون سنگ های خام کوارتز شفاف نجف شکلشون دفورمه و یا حالت بلوری نیستن. منتهی نتیجه کار بعد از تراش یه نگین کوارتز شفاف هست که هیچ فرقی با برزیل، ایران یا.. نداره و فقط همون بحث اعتقادیشه.

  • حمزه گفته:

   سلام، شما اطلاعاتت خوبه، آیا پیج یا منبعی دارید؟

  • مریم گفته:

   سلام سنگ در نجف صورتی هم هست؟ ینفر به سنگ صورتی بمن داده میگه در نجف…؟

 19. سید مصطفی حسینی گفته:

  تعدادی در نجف اصل اماده فروش تضمینی جهت اطلاعات بیشتر به این شماره پیام بدین سپاس

  • سیدعلی گفته:

   سلام آیا در نجف با تضمین وجدان خودتون و خدا پیغمبر دارید؟

 20. محسن طباطبایی گفته:

  سنگهای کوارتز که وسط آنها بلور باشد و اطرافش بسته را چگونه شناسایی میشود کرد با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *