در خرید عقیق‌های نواری ماداگاسکار احتیاط کنید!

در ماداگاسکار انواع گوهرهای زیبا و کمیاب وجود دارد. عقیق به عنوان یک سنگ نیمه قیمتی نیز در انواع مختلف یافت میشود. یکی از این انواع عقیق های نواری که در حجم زیادی یافت میشود. منتهی بسیاری از این نوع باندی عقیق ماداگاسکار بهسازی و اساسا رنگ شده زیرا اغلب در طیف رنگهای سفید تا خاکستری یافت میشوند. وقتی به سطح این نوع عقیق رنگ شده دقت کنید میبنید که نوارها شکل متعارف عقیق بدون بهسازی را ندارند. همچنین رنگ آنها نیز زیادی اشباع و ناهماهنگ است. شاید در نگاه اول ترکیبی از کانلین و نوارهای ساردونیکس بنظر برسند. وقتی من بیشتر بررسی کردم متوجه شدم رنگ و طرح این نوع عقیق ماداگاسکار کلا رنگ شده هستند و به طور طبیعی در این شکل یافت نمیشوند. 

تشخیص عقیق بهسازی شده ماداگاسکار
همانطور که مشخص است رنگ داخلی با بیرونی عقیق کاملا متفاوت است و نشان از بهسازی بودن این عقیق است.

در تصویر بالا که یک خریدار آن را شکسته است متوجه میشوید که رنگ رویی آن با وسط آن که سفید است کاملا متفاوت است. هرچند رنگ به عمق سنگ نفوذ نکرده ولی یک بهسازی جذاب در نوع خود است. در این عقیق ماداگاسکار رنگ شده در تصویر زیر ، رنگ قرمز آن توسط محلول آهن – نیترات ایجاد شده است.

عقیق باندی رنگ شده ماداگاسکار
عقیق باندی رنگ شده ماداگاسکار با توجه به گفته فروشنده.

میزان نفوذ رنگ به لایه‌ها، بسته به میزان جذب سنگ متفاوت است. با یک سرچ ساده در گوگل میبینید همه آنها همین طرح و رنگ را دارند که برخی “منصف” ذکر کرده اند : Dyed به معنی رنگ شده و برخی نیز ذکر نکرده و صرفا گفته اند طبیعی که البته همه طبیعی هستند ولی بهسازی شده.عقیق رنگ شده نواری ماداگاسکار اگر عقیق های معروف دریاچه سوپریور در آمریکای شمالی را مشاهده کنید ، بافت طبیعی و نوارهای طبیعی و رنگی قابل پیشبینی و غیر شدید را در آنها خواهید دید.عقیق طبیعی دریاچه سوپریور شمال آمریکا بنظرم نزدیک ترین بافت و طرح به این نوع عقیق ماداگاسکار ، عقیق های معروف به Crazy Lace Agate باشد که مهمترین منبع آنها در شمال مکزیک است. با این حال اگر با بافت طبیعی عقیق آشنا باشید سریع متوجه تفاوت آنها با عقیق های بهسازی شده باندی ماداگاسکار خواهید شد. به میزان اشباعی رنگ بافت دوار که در عقیق های باباقوری نیز با عنوان “چشم” مشهورند ، در تصویر زیر توجه کنید.

تشخیص عقیق رنگ شده نواری
تصویر 1 بالا مربوط به عقیق دریاچه سوپریور طبیعی و بدون بهسازی. تصویر 2 پایین مربوط به عقیق ماداگاسکار طبیعی ولی رنگ شده .

وجود کلسدونی آبی کمرنگ بین نوارها ، میکروژئودها، اینکلوژنهای سوزنی/خزه‌ای ، رنگهایی نه چندان اشباع همگی دلالت بر طبیعی بودن عقیق تصویر بالادارند. شاید یکی از مهمترین دلایل اینکه چرا این عقیق های زیبای باندی ماداگاسکار با چنین قیمت ناچیزی ارائه میشوند نیز همین عامل بهسازی باشد. جالب اینجاست که وقتی در اینترنت جستجو کردم باز مثل همیشه پای تولیدات چین درمیان بود! . تقریبا همه نمونه ها به صورت تامبل شده و تراشی بی شکل هستند که مناسب استفاده به عنوان دکوری می باشند. لازم به ذکر است در ایران انواع عقیق های سفید نواری (سلیمانی) در تناژ بسیار بالا موجود است ولی به علت نداشتن نوآوری در بهسازی و عدم پیگیری، کسی به آنها توجه نکرده و اساسا باطله محسوب میشوند. حتی سلیمانی های زیبا نیز با قیمتی ناچیز خریدار ندارند!

عقیق رنگ شده ماداگاسکار
عقیق رنگ شده ماداگاسکار
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *