الماس Triple X و نکاتی که باید در خرید چنین الماسی بدانید

الماس Triple X یک اصطلاح تجاری است که به الماسهای گرد برلیانی گفته می شود که هر سه گرید تراش ، پولیش و تقارن را با درجه بندی عالی Excellent در ریپورت GIA خود دارند. GIA از این اصطلاح استفاده نمی کند اما بسیاری از جواهرفروشان از آن استفاده می کنند. آیا درجه بندی Triple X اهمیت دارد و باید برای الماس Triple X هزینه بیشتری پرداخت کنید؟

الماس Triple X چیست؟

شناسنامه الماس triple X
ریپورت GIA یک الماس triple X

الماس Triple X یک اصطلاح تجاری برای الماس های برلیان گرد است که توسط GIA به عنوان تراش Excellent ، تقارن Excellent و پولیش Excellent درجه بندی شده است. X مخفف Excellent (درجه عالی) است ، بنابراین Triple X در واقع فقط به معنای Triple Excellent است. تراش ، تقارن و پولیش الماس نشانگر کیفیت ساخت گوهرتراش است که به تبدیل یک الماس راف به یک گوهر پولیش شده منجر می شود. هر سه بر تعامل یک الماس با نور تأثیر می گذارند و در شناسنامه درجه بندی الماس توسط GIA به عنوان عالی Excellent، بسیار خوب Very Good، خوب Good، نسبتا خوب Fair ، تا ضعیف Poor توصیف می شوند. بسیاری از خریداران الماس به دنبال الماس Triple Excellent هستند زیرا آنها خواهان الماس با بهترین مهارت ساخت هستند. استادکار گوهرتراش حرفه ای تضمین می کند که یک الماس در عین داشتن الگوی جذاب ، حداکثر نور و آتش fire را نیز می دهد.

تراش Excellent به چه معنا است؟

الماس 0.73 قیراطی دارای تراش Excellent ، رنگ J و پاکی VS1
این الماس 0.73 قیراطی دارای تراش Excellent ، رنگ J و پاکی VS1 است. یک تراش عالی می تواند به بهبود رنگ الماس کمک کند. عکس: کوین شوماخر / GIA.

تراش (Cut) مهمترین فاکتور الماس است. این فاکتور نسبت‌های الماس را تعیین می کند – عمق آن و زاویه های فست‌های آن – که به نوبه خود بر نحوه بازتاب نور در الماس تأثیر می گذارد. درجه تراش Excellent بدین معناست که سنگ در پارامترهایی تراش خورده است که به الماس امکان می دهد تابندگی ، جرقه‌ و تلالو و آتش شدید داشته باشد ، در حالی که دارای یک الگوی یکنواخت از مناطق روشن و تاریک دارد (scintillation). الماس هایی که ضعیف تراش خورده اند ، اغلب تکه های بزرگ روشن یا تیره دارند که باعث می شود سنگ برای چشم کسل کننده یا غیر جالب باشد.

مقایسه درجه تراش الماس
این سه الماس دلیل مهم بودن تراش را نشان می دهند. این الماس ها از چپ به راست درجات تراش Excellent – Good ، Poor را دارند. عکس: کوین شوماخر / GIA

تقارن Excellent چیست؟

فست های الماس
این تصویر گرافیکی ، فست‌های یک الماس برلیانی گرد و نحوه قرارگیری آنها را نشان می دهد. تصویرگری: Peter Johnston / GIA.

تقارن (Symmetry) در مورد دقیق بودن شکل الماس است. تقارن درواقع به جهت‌بندی و چیدمان فست‌ها و چگونگی یکسان بودن فست‌ها در اندازه ، شکل و نسبت اشاره دارد. در یک الماس با تقارن Excellent ، تمام فست‌های باید در کمربند (girdle وسیع ترین قسمت الماس) نشسته و نقاط فست‌های کایت شکلی روی تاج (بالای الماس) باید با نقاط فست‌های چند وجهی شکل در پاویلیون (پایین الماس) همسو باشد. فست بزرگ پیشخوان (Table) هشت ضلعی در بالا باید مرکز باشد ، در حالی که فست‌های پاویلیون در پایین باید در یک نقطه بی نقص در نوک الماس قرار بگیرند. تقارن Excellent بازگشت نور الماس را افزایش می دهد و می تواند الماس را برای چشم هماهنگ تر جلوه دهد. همانطور که در تصاویر زیر میبینید اگر تناسبات در الماس رعایت نشود میتواند زیبایی الماس را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

تراش ایده آل در الماس
Ideal Cut
تراش shallow تیره در الماس
Shallow Cut
اندازه تراش عمیق در الماس
Deep Cut

پولیش Excellent چیست؟

پولیش (پرداخت) کیفیت پایانی الماس یا میزان نرمی سطح الماس که صیقل خورده است. یک الماس با پولیش Excellent با بزرگنماییX 10 برابر هیچ نقص قابل مشاهده ای ندارد. نقص های کوچک سطحی ، مانند پیت‌ها و خطوط پولیش ، اغلب توسط صفحه سمباده در طول فرآیند پولیش ایجاد می شوند و معمولاً از طریق پولیش مجدد برطرف می شوند. در حالی که غالباً برای چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند اما نقص‌های سطحی زیادی، باعث تیره شدن یا مبهم شدن براقیت و تلالو سنگ می شود. فست‌های الماس را به عنوان آینه در نظر بگیرید.

سطح صاف تر ، بازتاب کامل تر است. الماس از طریق این آینه ها (فست‌ها) از اطراف ناظر نور را جمع می کند. وقتی الماس از تناسب و تقارن مناسبی برخوردار باشد ، آینه ها آن نور را به عنوان بازی خیره کننده ای از تابندگی ، آتش (fire) و چشمک‌زنی سیاه و سفید حین حرکت (scintillation) منعکس می کنند.

نقص خطوط ناشی از پولیش و تراش در الماس
این الماس دارای پولیش و تقارن Excellent است. حتی در بزرگنمایی 63 هیچ نقص قابل مشاهده ای وجود ندارد. با احترام: گری روزکین ، G.G., F.G.A.
نقص خطوط ناشی از پولیش و تراش در الماس
این الماس دارای خراش های دایره وار است. علت این امر داپ است که الماس را در حین پرداخت کمربند نگه می دارد. با احترام: گری روزکین ، G.G., F.G.A.
نقص خطوط ناشی از پولیش و تراش در الماس
این الماس خطوط پولیشی ایجاد شده در طی فرآیند پولیش را نشان می دهد. خطوط پولیش شفاف هستند اما هنگام بزرگنمایی در زیر نور بازتابی ، هنوز هم قابل مشاهده هستند. عکس: میچل مور / GIA. 
نقص خطوط ناشی از پولیش و تراش در الماس
به موج های روی فست این الماس “پوست مارمولکی” گفته می شود. پوست مارمولکی می تواند هنگام پولیش فستی که تقریباً موازی با فست اکتاهدرال ، که سخت ترین جهت بلوری الماس است ، ایجاد شود. به این الماس نمره Good برای پولیش داده شده است. با احترام: گری روزکین ، G.G., F.G.A.
نقص خطوط ناشی از پولیش و تراش در الماس
این الماس فستی سوخته دارد که ابری به نظر می رسد. علائم سوختگی هنگامی رخ می دهد که یک فست در معرض گرمای بیش از حد قرار گیرد و یا اینکه الماس خیلی سریع پولیش داده شود تا گرمای ناشی از اصطکاک آن را بسوزاند. عکس: جان I. Koivula/GIA .

آیا فقط باید الماس Triple X بخریم؟ یک الماس برای داشتن کیفیت بالا همیشه نیازی به Triple X بودن ندارد. در حالی که داشتن تقارن و پولیش هر دو بر درجه تراش کلی الماس تأثیر می گذارند ، اما برای دریافت الماس درجه تراش Excellent نیازی به درجه بندی Excellent ندارند. الماس های با تقارن یا پولیش Very Good هنوز هم می توانند درجه کلی تراش عالی داشته باشند. این موضوع به این دلیل است که تفاوت بین یک الماس با تقارن عالی و پولیش Excellent با یک الماس با تقارن یا پولیش Very Good فقط در زیر بزرگنمایی آشکار است. علاوه بر این ، یک الماس تراش خورده Triple X اگر دارای اینکلوژنهای قابل مشاهده با چشم یا فلورسانس بسیار قوی داشته باشد ، هنوز هم می تواند کسل کننده و تار به نظر برسد. درجه های تراش ، پولیش و تقارن باید در رابطه با سایر عوامل کیفیت در نظر گرفته شوند.

این انگشتر گرچه یک الماس Triple X نیست ، اما همچنان زیبا به نظر می رسد. الماس مرکزی 2.03 قیراطی دارای تراش Excellent ، پولیش Very Good و تقارن Very Good و رنگ G با پاکی VS2 است. با احترام: 1stdibs.com

آیا الماس Triple X نادر است؟

با توجه به پیشرفت های تکنولوژیکی و تقاضای مشتری ، یافتن یک الماسی که دارای سه درجه برابر است ، آسان میباشد. تولیدکنندگان الماس به طور معمول الماسها را با استانداردهای تراشی که GIA تعریف کرده تراش می دهند. هنگامی که GIA درجه تراش خود را برای الماس های برلیانی گرد در سال 2005 ایجاد کرد ، تحقیقات گسترده ای را در مورد الگوهای الگوهای چشمک زنی سیاه و سفید داینامیک (scintillation) الماس انجام داد که به نظر مردم جذاب بود و نسبت‌های الماس و پارامترهای تراش مورد استفاده برای ایجاد این الگوها را مستند کرد. این پارامترها سپس به مراکز گوهرتراشی داده شد که از آنها برای تراش الماس استفاده می کردند. از آن زمان به بعد ، این نسبت ها و پارامترها در صنعت استاندارد و گسترده شده است. بسیاری از شرکت ها دستگاه هایی دارند که به طور خودکار الماس را به بهترین نسبت ممکن تراش می دهند. بنابراین الماس Triple X به طور فزاینده ای رایج شده است.

آیا با نخریدن الماس Triple X می توانم پس انداز کنم؟

 

قیمت الماس با درجه تراش Excellent ، پولیش Very Good و تقارن Very Good ، کمتر از الماس Triple X است ، البته اگر همه موارد دیگر یکسان باشد. تفاوت بصری بین آنها و یک الماس Triple X بندرت برای چشم غیرمسلح مشهود خواهد بود. اما خریدارانی که واقعاً می خواهند در هزینه های یک الماس صرفه جویی کنند ، باید یک الماس با رنگ ، پاکی یا وزن قیراط کمتر را انتخاب کنند یا تهیه یک الماس با فلورسانس ضعیف یا متوسط را در نظر بگیرند. این کاهش ها ممکن است منجر به کاهش بیشتر قیمت شود بدون اینکه لزوماً از تأثیر بصری الماس کاسته شود. با این حال از تاثیر سه فاکتور دیگر بر زیبایی نباید گذشت:

  1. فاکتور رنگ (Color): رنگ ضعیف می تواند بر ظاهر الماس تأثیر منفی بگذارد ، حتی اگر آن را Triple X باشد. این امر به ویژه برای اشکال الماس که رنگ آنها را به خوبی پنهان نمی کنند ، مانند بسیاری از الماس های فنسی شکل، صادق است. شما باید به دنبال یک الماس با درجه رنگی باشید که باعث شود در رابطه با رکابی که روی آن سوار شده است ، بی رنگ به نظر برسد.
  2. پاکی (Clarity): یک الماس با درجه پاکی ضعیف می تواند اینکلوژنهای واضح و قابل مشاهده ای داشته باشد که بر ظاهر آن تأثیر بگذارد. حتی اگر یک الماس با تراش Triple X باشد ، می تواند کسل کننده و بی روح به نظر برسد.
  3. قیراط (Carat): اگرچه وزن قیراط “ایده آل” برای یک الماس وجود ندارد ، اما انتخاب شما در یک بودجه خاص، در زمینه رنگ و پاکی با میزان قیراط الماس تأثیرگذار است ، همانطور که در راهنمای وزن قیراط ما توضیح داده ایم.

در پایان ، کیفیت الماس باید با توجه به تمام فاکتورها (4Cs) در نظر گرفته شود. نام تجاری Triple X تنها در صورتی معنی دار است که الماس از رنگ و پاکی خوبی نیز برخوردار باشد. قیمت الماس Triple X اندکی بیشتر از الماسهایی با درجه تراش ، پولیش و تقارن کمتر است ، اما تفاوت قیمت برای خریداران حساس ممکن است ارزش آن را داشته باشد. به هر حال ، نام Triple X نشان می دهد که یک الماس با دقت و استادانه ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *