سفایر آبی ملکه ماری؛ یکی از بزرگترین یاقوت‌های آبی تراشیده شده در جهان

یکی از بزرگترین یاقوتهای آبی (تراشیده شده) تاریخی در جهان فقط می تواند متعلق به دختر دوشس (همسر دوک) بزرگ رومانوف باشد. این یاقوت آبی زیبا سیلان با وزن 478 قیراط ، اولین بار در سال 1913 در کارگاه کارتیه (جواهر ساز افسانه ای) در پاریس نمایان شد. چنین سنگهای عظیم به راحتی سوار نمی شوند ، بنابراین قبل از نصب اجزا گردنبند و زنجیر الماسی، کارتیه را چندین بار از اول دوباره طراحی کرد تا برازنده آن باشد.یکی از بزرگترین یاقوت آبی تراشیده شده در جهان

در همان سال طراحی جواهر تغییر کرد و سفایرهای آبی کوچکتر از گردنبند جدا شدند تا تمرکز روی سفایر مرکزی باشد. طراحی این جواهر مجلل در سال 1919 دوباره تغییر کرد و به ارزشمندترین کالای کارتیه که در هتل ماریا کریستینا در نمایشگاه پاییزی خود در سن سباستین به نمایش گذاشته شد ، تبدیل شد. هنگامی که سخن آن در همه جای شهر پیپید، ملکه اسپانیا ، ویکتوریا یوژنیا ، ملکه ماریا کریستینا و شاهزاده خانم بوربون آمدند تا این جواهر با شکوه را مورد تحسین قرار دهند.

دو سال پس از نمایشگاه اسپانیا ، یاقوت کبود معلق در گردنبند الماس ، توسط پادشاه فردیناند از رومانی  برای همسرش ، ملکه ماری ادینبورگ (1975 – 1875) خریداری کرد. ملکه ماری  شخصیتی جذاب در تاریخ است، که از آن کتابهای زیادی نوشته شده و شخصیتی مثبت بوده است. حقیقت موضوع این است که ملکه ماری مورد علاقه مردم هموطنش و یک کلکسیونر جواهرات واقعی بود.بزرگترین یاقوت آبی در جهان

ملکه ماری زیبا، در آن زمان در اواسط چهل سالگی بود و به عنوان سفیر برای منافع فرهنگی رومانی مشهور بود، در هنگام خرید این یاقوت کبود ، او همچنین یک تاج مروارید را از کارتیه به دست آورد ، که به سبک “بیزانس” آن را می پوشید.

تاجگذاری پادشاه فردیناند در 15 اکتبر سال 1922 صورت گرفت و به عنوان بخشی از جواهرات وی ، ملکه ماری تاج با شکوه خود را که هنگام گریختنبزرگ دوشس ولادیمیر از روسیه خریداری کرده بود، با این گردنبند یاقوت آبی خارق العاده ای بود تکمیل کرد. اینها همچنین دو جواهری بودند که ملکه برای عکس پرتره خود توسط فیلیپ دو لازلو در سال 1924 به تن کرد.

ملکه ماری
تصویر پرتره ملکه ماری همراه گردنبند سفایر و تیارای خود

ملکه ماری دختر بزرگ هردو ملکه ویکتوریا از انگلیس و تزار الکساندر دوم روسیه بود ، دختر شاهزاده آلفرد ، دوک ساکس کوبورگ و گاتا و دوشیس بزرگ ماریا الکساندرونا از روسیه بود. در طول انقلاب بلشویکی رومانوف ها بیشتر جواهرات خود را از دست دادند. یاقوت آبی 478 قیراطی قطعه ای باشکوه برای بازیابی مجموعه و ارزشمندترین آیتم های گنج گمشده رومانوف بود. حتی فراتر از یاقوت کاترین کبیر که 337 قیراط است.

ملکه ماری این قطعه را بر روی گردنبند الماس بلند الماس پوشید و آن را در خانواده گذاشت ، اما با ازدواج نوه وی ، پادشاه مایکل در سال 1948 ، خانواده در تبعید شده از رومانی ، این سفایر فروخته شد (ظاهرا به هری وینستون).

ملکه فردریکا همراه یاقوت آبی بزرگ خود
ملکه فردریکا همراه گردنرند یاقوت آبی بزرگ خود

متعاقبا توسط یک شهروند ثروتمند یونانی خریداری شد و به عنوان هدیه خصوصی به ملکه فردریکاارائه شد. ظاهرا “آیرین” دختر فردریکا آخرین شخصی بود که با استفاده از گردنبند بدون سفایر و به عنوان یک تیارا الماس همراه مروارید شناخته شده است و بعدا از دید عمومی ناپدید شد. بعدها این سفایر دوباره برای حراج در کریستیز در سال 2003 ظاهر شد و در آن زمان با ارزشی معادن $1,482,089 فروخته شد.

آیرین دختر ملکه فردریکا همراه تاج خود
آیرین دختر ملکه فردریکا همراه تیارای خود شامل الماس و مروارید بدون سفایر

از نظر اندازه و تاریخی بودن ، دومین سفایر با نام سفایر لوگان ” Logan Sapphire ” با وزن 423 قیراط ، توسط خانم لوگان در سال 1960 به مؤسسه اسمیتسونیان اهدا شد. 

در این ویدئو در یوتیوب ملکه فردریکا با آویز یاقوت کبود گردنبند را پوشیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *