چاروئیت چیست؟ بررسی کانی شناسی و خواص چاروئیت

چاروئیت (Charoite) یک کانی معدنی سیلیکاتی ارغوانی تا بنفش است که رنگ بنفش پرطراوت آن همراه باندهای جالب ، چرخان با حالات شعاعی و موازی، توجه فرد را به خود جلب می کند. چاروئیت در مقادیر تجاری فقط در چند ذخایر کوچک و با نزدیکی جمهوری ساخا در شرق روسیه یافت می شود. این نام را از رودخانه چارا در آن منطقه جغرافیایی دریافت کرده است.چاروئیت قطعات با کیفیت بالا از چاروئیت را می توان با تراشهای کابوشن یا بیضی بنفش جذاب درآورد و یا از آن به عنوان سنگی برای روکش جعبه جواهرات خود استفاده می شود. درخشش مروارید یا چاتویانسی غالباً زیبایی این گوهر را افزایش می دهد.

جدول خصوصیات چاروئیت
ترکیب شیمیایی سیلیکاتی پیچیده
سیستم کریستالی مونوکلینیک
رنگ ارغوانی تا بنفش ، قهوه ای روشن. فرسایشی به رنگ سفید گچی ، عامل رنگ ناشی از وجود منگنز
رنگ خاکه سفید
شفافیت STL – اوپک
رخ سه جهت از کلیواژ، اما به دلیل بافت معدنی خود به ندرت دیده می شود
شکستگی تراشه وار
جلا شیشه ای – مرواریدی تا ابریشمی
ضریب شکست نور 1.559 – 1.550
شکست دوگانه 0.009
سختی موس 6 – 5
وزن مخصوص 2.6 – 2.5
فلورسانس در نمونه بنفش ، فلورسانس به دلیل فعال سازی منگنز قرمز است

چاروئیت ؛ گوهری منحصر به فرد

بافت زیبای چاروئیت
بافت زیبای سنگ چاروئیت

سنگهای قیمتی زیادی وجود دارند که به راحتی می توانید آنها را از نظر ظاهری باهم اشتباه بگیرید. با نگاهی گذرا و سریع ، به سختی می توان تفاوت توپاز سفید از یک زیرکن سفید یا یک اسپینل قرمز از یک یاقوت سرخ تشخیص داد. با این حال ، برخی از گوهرها وجود دارند که احتمالاً با هیچ چیز دیگری اشتباه گرفته نمی شوند. چاروئیت قطعاً در این دسته قرار می گیرد. با برخورداری از الگوهای طوفانی و جذاب ترین رنگ های بنفش خود، چاروئیت شبیه هیچ چیز دیگری در این سیاره نیست! نگران نباشید اگر تا کنون هرگز در مورد آن چیزی نشنیده اید، اکثر مردم هم همینطور هستند. چاروئیت در سال 1978 کشف شد و فقط از یک مکان می آید، یک ذخیره کوچک نزدیک به رودخانه چارا ، در نزدیکی شهر کوچک آلدن ، در سیبری ، روسیه کشف شد. به دلیل سرمازدگی شدید ، آنها فقط هر تابستان قادر به استخراج معدن برای چند ماه هستند زیرا در بیشتر مواقع این معدن با لایه ای از برف پوشانیده شده است.

چاروئیت چگونه در زمین تشکیل میشود؟

کریستال چاروئیت
چاروئیت با کیفیت و خالص

اگر عاشق رنگ بنفش و یا نقاشی های روغنی باشید ، عاشق چاروئیت نیز خواهید بود. مردم غالباً وقتی اولین بار این سنگ را می‌بینند تصور میکنند این گوهر خارق العاده طبیعی نیست. این تصور قابل بخشش است زیرا الگوهای بنفش پیچیده، چرخان و باریک با الگوهای اسطوخودوس و جلایی روغنی تا مرواریدی درخشان ، به نظر می رسد که این طرح‌ها روی آن نقاشی شده اند. اما این نمای جذاب در واقع ناشی از ترکیب شیمیایی پیچیده گوهر است. ترکیبی از پتاسیم ، کلسیم ، باریم ، سدیم ، استرانسیم ، هیدروژن ، سیلیکون و اکسیژن جای تعجب نیست که این گوهر زیبا فقط در یک مکان کشف شده است! تصور می شود که چاروئیت از ذخایر Sirenevy Kamen (“سنگ بنفش”) از شرق سیبری، هنگامی شکل گرفته است که گدازه‌رانی سی‌نيت قلیایی با جریان دولومیتی که حاوی مقدار قابل توجهی از رسوب آواری است روبرو شده است. نتیجه یک محیط ژئوشیمیایی پیچیده متاسوماتيسم مجاورتی هیدروترمال میشود.مهره چاروئیت مایعات غنی از مواد معدنی در دولومیت و حول سنگهای اطراف آن پخش و رسوخ کرده، چاروئیت و انواع دیگر کانی‌های معدنی کمیاب با ترکیبات شیمیایی پیچیده را تشکیل میدهند. چاروئیت موجود در این سنگها ناخالص است و ذاتا با ذرات میکروسکوپی سایر کانی‌های معدنی نادر مخلوط شده است. بدیهی است که این زیبایی منحصر به فرد مدیون همین تزریق این کانیها از سنگ میزبان به چاروئیت است.

ترکیب شیمیایی چاروئیتیت (Charoitite)

چاروئیت آبی با کیفیتچاروئیت نامی است برای سنگهایی که غنی از چاروئیت که با نام “چاروئیتیت” شناخته میشوند. اکثر افراد در تجارت گوهرها و تراش‌کاران‌سنگ با نام ساده “چاروئیت” از آنها یاد می کنند و ممکن است متوجه این موضوع نباشند که درحقیقت این (چاروئیتیت) سنگی است که حاوی انواع کانی های کمیاب میباشد. چاروئیتیت یک سنگ دگرگونی مجاورتی است که معمولاً حاوی انواع کانیهای فرعی سیلیکات کلسیم قلیایی است. این موارد می تواند شامل miserite ، benstonite ، canasite ، tinaksite ، pectolite و fedorite باشد. اینها معمولاً با انواع بافت چاروئیت همراه هستند و شامل: توده‌ای (miserite) ، فیبرهای موازی (بنستونیت) و فیبرهای شعاعی (کانازیت و تیناکسیت) هستند.دستبند چاروئیت چاروئیت یک کانی معدنی پیچیده سیلیکاتی است. ترکیبات شیمیایی منتشر شده با هم اختلاف نظر دارند. ما تعداد زیادی مراجع را بررسی کردیم و هرکدام ترکیب متفاوتی ارائه دادند. ترکیبات گزارش شده در زیر از واژه نامه زمین شناسی [3]، انجمن بین المللی کانی شناسی [4] و وبسایت [1] Mindat است. (K,Na)5(Ca,Ba,Sr)8Si8O46(OH,F)·nH2O [3] (K,Sr,Ba,Mn)15-16(Ca,Na)32[Si70(O,OH)180] (OH,F)4·nH2O [4] (K,Sr)15-16(Ca,Na)32[Si6O11(O,OH)6]2 [Si12O18(O,OH)12]2[Si17O25(O,OH)18]2 (OH,F)4·~3H2O [1]

تعیین یک ترکیب برای این کانی معدنی ممکن است به دو دلیل دشوار باشد:

  • 1) کریستال های خوش فرم و نمونه های چاروئیت خالص یافت نشده است.
  • 2) چاروئیت همیشه با بسیاری از مواد معدنی دیگر ارتباط نزدیک و رشد درونی یا باهم دارد.

پدیده‌ نوری در چاروئیت

راف چاروئیت طبیعیآیا تابحال عکسی از آبشار دیده اید که با نوردهی طولانی گرفته شده است؟ بنظر آب لحظه ای در زمان یخ زده و تقریباً جامد به نظر می رسد. این همان چیزی است که چاروئیت همیشه باعث می شود به آن فکر کنم. این یک ویژگی مرموز ، تقریبا ارواح گونه و واقعاً افسون کننده است. برای افزودن به ظاهر غیرمعمول این گوهر ، کمی هم دارای‌ رنگ‌ ودرخشندگيی متغير چاتویانسی است. این یک پدیده نوری است که به محض برخورد نور به گوهر ، از سطح آن منعکس می شود. در بسیاری از گوهرهای دیگر آشکارتر است مثلاً کریزوبریل و یا الکساندریت دارای پدیده چشم گربه (Cat’s Eye) یا چشم ببر هر دو از چاروئیت پدیده چاتویانسی بیشتری دارند هستند ، با کمی حرکت دادن چاروئیت زیر نور، این پدیده طراح های روی سنگ را میتواند ابرهای طوفانی در حال حرکت در آسمان را یادآوری کند. با ظاهری سورئال ، مواج و طوفانی ، برخلاف هر گوهر دیگری است.

چاروئیت در جواهرات

انگشتر چاروئیتقطعات با کیفیت بالا از چاروئیت را می توان با تراشهای کابوشن یا بیضی بنفش جذاب درآورد. درخشش مروارید یا چاتویانسی غالباً زیبایی این گوهر را افزایش می دهد. معمولا از این سنگ در دستبندها به صورت مهره و یا نگین درشت آویز نیز استفاده میشود. از آنجایی که سختی چاروییت پایین و در کمی بیشتر از سختی فیروزه است بنابراین باید در نگهداری از آن بسیار دقت کنید زیرا سنگهای سخت تر از آن میتوانند بر روی آن خش بیندازند. از چاروئیت‌های کم کیفیت تر برای ساخت مجسمه های کوچک و یا به عنوان روکش جعبه جواهرات و وسایل تزینی آنتیک نیز استفاده میشود. بیشتر راف ها و نمونه های آنتیک چاروئیت با کیفیت در خود بازار روسیه بفروش میرسند و در مارکت های دیگر به دلیل محدود بودن ذخایر و هزینه های آن آنچنان به چشم نمیخورند.

تشخیص چاروئیت اصل

چاروئیت بدلی
تصویر چارویت بدلی، طرح های روی سطح چاروئیت های طبیعی صاف صاف نیستند. همچنین بافت فیبر مانند در آنها باید مشاهده شود.

چاروئیت اصل و طبیعی دارای نقوش و لکه های راه راه است و میتواند حاوی تکه های سبز یا با داشتن ائوژیرین تکه های سیاه و یا حتی به علت حضور تیناکسیت دارای تکه های نارنجی روی خود باشد.

تشخیص سنگ چاروئیت
به بافت ورقه ای و نقاط سیاه و سبز روی چاروئیت دقت کنید

از آنجایی که ذخایر باکیفیت این سنگ کمیاب هستند، در بازار نمونه بدل های زیادی از آن میتوان دید. مثلا اغلب آنها را رنگ میکنند.  هرچند به طور کلی این سنگ نمیه قیمتی و کیفیت های متوسط آن در قیراطی یک دلار معامله میشود. دقت کنید که چاروئیت سنتتیک (مصنوعی) به علت پیچیدگی های ترکیب شیمیایی آن وجود ندارد و ظاهرا بهسازی خاصی روی آن انجام نمیشود.

خواص چاروئیت

خواص چاروئیتاین سنگ سبب تقویت چاکراهای چشم سوم (ششم)، تاج (هفتم) و ستاره روح (هشتم) میشود. چاروئیت میتواند حوزه انرژی را با دریافت و جانشینی بسامدهای بالای انرژی در ساختار جسمانی تقویت کند. از خواص چاروئیت میتوان به به کمک کردن فرد به رهایی از کابوس شبانه (بختک) ، غلبه بر ترس و عشق بی قید و شرط ، آغاز محافظت روانی اشاره کرد. استفاده از این سنگ در چاکرا درمانی میتواند احتمال همزمانی در زندگی فرد را افزایش دهد. اگر فرد بیاموزد که از اینها و پیام‌هایی که به آن اشاره میکند آگاهی یابد، میتواند در زندگی به گونه ای حرکت کند که گویی به وسیله یک ریسمان طلایی هدایت میشود، و مسیری بی جاده و ناشناخته از بالاترین توانایی های فردی برای وی آشکار خواهد شد.

3 دیدگاه برای “چاروئیت چیست؟ بررسی کانی شناسی و خواص چاروئیت

  1. احمد گفته:

    سلام من مقداری سنگ یافته ام که با همین رنگ و مشخصات هستن البته دارن محل معدن مس وطلا وجود دارد رگه فیروزه هم هست مشتری برا خرید دارید

  2. علی گفته:

    سلام دنباله سنگ چاروییت هستم برایه خرید میتونید کمک کنید استاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *