سنگهای قیمتی

هولیت چیست؟ خواص سنگ هولیت و ویژگی های آن

هولیت (Howlite) اولین بار در کانادا و در سال 1868 توسط ” هنری هو Henry How ” زمین شناس، شیمی دان و کانی شناس اهل نوا اسکوشیای شناسایی شد. معدنکاران به گروهی از کانی های معدنی برخورده بودند که برای آنها دردسرساز بود زیرا از سنگ گچ سخت تر بودند. هنگامی آنها نمونه هایی از این سنگ را برای هنری هو آوردند، توجهش به آن جلب شد. آقای هو این کانی معدنی را “سیلیکو بورو کلسیت هیدراته” نامید ، اما بعداً توسط جیمز دوایت دانا ، زمین شناس و کانی شناس آمریکایی نام ” هاولیت” داده شد.

خصوصیات هولیت

سنگ هولیتهولیت از سختی کمی برخوردار است (3.5 در مقیاس موهس) ، اما هنوز هم سفتی قابل توجهی دارد. این سنگ دارای رنگ سفید مرمری است که رگه هایی با رنگ خاکستری، سیاه یا قهوه ای در سطح آن وجود دارد. همچنین کلیواژ ندارد. برخی اوقات هولیت زیر اشعه UV با طول موج کوتاه دارای فلورسانس آبی، سفید مایل به زرد میباشد.

جدول خصوصیات هولیت
ترکیب شیمیایی Ca2B5SiO9(OH)5
سیستم کریستالی مونوکلینیک
رنگ سفید – بی رنگ
رنگ خاکه سفید
شفافیت مات – اوپک
رخ ندارد
شکستگی صدفی – ناهموار
جلا نیمه شیشه ای، براقیت کم
ضریب شکست نور nα = 1.583 – 1.586 ، nβ= 1.596 – 1.598 ، nγ= 1.600
شکست دوگانه δ = 0.017
سختی موس 3.5
وزن مخصوص 2.59 – 2.53
فلورسانس آبی، سفید مایل به زرد در طول موج کوتاه

هولیت اغلب یک کانی معدنی گیج کننده برای طبقه بندی است. اتم سیلیکون در فرمول آن به طور معمول مستلزم به طبقه بندی آن به عنوان یک کانی معدنی سیلیکات دارد. اما برخی از طرح های طبقه بندی ، ترجیح می دهند که هولیت را با سایر کانی‌های معدنی بورات در کلاس کربناتها قرار دهند ، زیرا دارای پنج بور و تنها یک سیلیکون است و خصوصیات و تشکیل آن با سایر کانی های بورات مانند كولمانيت ، الکزیت ، براكس و کرنیت مطابقت دارد.

هولیت به عنوان سنگ بدل فیروزه

هولیت رنگ شده بدل فیروزههولیت یکی از این کانی های معدنی است که به دلیل استفاده به عنوان بدل سنگهای دیگر مانند فیروزه مشهور است. گرچه هولیت همیشه سفید یا خاکستری است ، اما بدلیل متخلل بودن و ضریب جذب بالا می تواند رنگها را به راحتی بپذیرد و به رنگ آبی فیروزه ای رنگ شود. شباهت آن به فیروزه، بخصوص رگه های سیاه آن به حدی خوب است که دلالان نادرست متأسفانه در این فریب موفق شده اند.فیروزه جعلی یا هولیت رنگ شده

هولیت رنگی، جایگزین مناسبی برای کاروینگ‌، مهره ، سنگ های صیقل داده و تراشهای بیضی فیروزه است. پولیش خوبی میگیرد و درخشش پورسلينی (نوعی چینی) آن جذاب است و حتی نمونه مهره ها و کارونیگ های رنگ نشده چشمگیر هستند.

نحوه تشکیل هولیت

هولیت در ذخایر تبخیری قاره با دیگر کانی‌های بورات و تبخیری یافت می شود. در ندول‌ها تشکیل میشوند و مانند سر گل کلم نامنظم ظاهر می شوند. برخی از هولیت ها در نوع خالص وجود دارند. وجه های بلوری روی ندول‌ها نادر هستند. ردآثار رگه های سیاه تارعنکبوتی مانند غالباً در تمام ندول‌ها در هم تنیده و مشبک از خصوصیات خاص هولیت است.سنگ هولیت

تخته‌سنگ‌های هولیت غالباً با دورنما و طرح هایی مزین هستند که از این رگ ها در هنر استفاده میشود. داتولیت و بِیکریت ، دو بورسیلیکای دیگر ، ندول‌هایی شبیه به هم دارند ، اما به طور قابل توجهی سخت‌تر هستند. مگنزیت توده ای همچنین می تواند با هولیت اشتباه گرفته شود اما دارای رخ‌های خوبی است.

معادن هولیت در جهان

این سنگ در مقادیر زیادی در ایالات متحده یافت میشود. کالیفرنیا دارای بیشترین ذخایر هولیت تجاری است که در آنجا ندول‌های آن تا یکصد کیلوگرم یافت شده است. در معدن Sterling Borax و Tick Canyon در لس آنجلس، گاور گولچ ، ایالت اینویو و داگت ، در ایالت سن برناردینو و سایر ذخایر بورات در اطراف کالیفرنیا. سایر ذخایر قابل توجه شامل مکانهایی نظیر Quarry Latonville ، Brookville ، ناحیه Windsor و Iona در نوا اسکوشیا و نیوفاند لند و نیوبرانزویک در کانادا است.

استفاده از هولیت در جواهرآلات

دستبند هولیتهولیت سنگی ارزان قیمت و در عین حال محبوب است. بیشترین استفاده آن به صورت رنگ کردن آن در رنگهای فیروزه ای است ولی دیگر رنگها نیز کاربرد دارد. به تازگی نوع بدون رنگ و سفید طرح دار آن در دستبندهای سنگی به صورت یکدست یا میکس مورد توجه قرار گرفته است. نوع قرمز آن احتمالا ما را به یاد سنگ مرجان می اندازد که در جواهرآلات نیز استفاده میشود.

خواص هولیت

هولیت چاکرای تاج و چم سوم را تقویت کرده و بنابراین دارای خواص فوق العاده ای از ویژگی های ذهنی و جسمی است. این یک سنگ بسیار آرامش بخش است. به صاحب آن حس صبر و شکیبایی می بخشد و به خلاص شدن از شر خشم و عصبانیت کمک می کند. از آنجا که این احساس آرامش را به وجود می آورد ، از آن به عنوان کمک در خواب استفاده می شود.خواص سنگ هولیت - آویز هولیت

در زیر بالش قرار می گیرد ، به صاحب آن اجازه می دهد خواب خوبی داشته باشد و ذهن پر تحرک شخص را که به او اجازه استراحت نمی دهد ، متوقف می کند. در همین روش ، از خواص سنگ هولیت برای مدیتیشن نیز استفاده می شود ، برای کسانی که در آرام کردن ذهن خود مشکل دارند.

‫2 دیدگاه ها

  1. باسلام خسته نباشید.
    بنده بیشتر مقالات واموزش شما را مطالعه میکنم وخیلی تشکر از شما مینمایم در مقالات ودروس بیشتر کلی وگزارش کونه هست خوب هست اما میشود مقداری اطلاعات را کمی بازتر وبیشر کرد تا مطالعه کنندگان که دسترسی به مراگز وازمایشگاه های شما ودیگران ندارن بتوانندحرکت مثبتی انجام دهند.
    مثال. اکثرا برای پیدا کردن دنبال سنگهایی هستند که خاصیت اهنربایش داشته باشند ایا واقعا همه سنگهای فضایی خاصیت اهنی دارند ایا میشود درباره سنگهای غیر اهنی فضایی بصورت تک تک وعکسهای از شکل کلی و برش خورده با توضیحات کمی عامیانه البته علمی راهنمایی شود وهمچنین برای کانی های ارزشمند وصنعتی باتشکر از کروه سنگ شناس .

    1. خاصیت مغناطیسی چیزی نیست که بشه در تشخیص تنها بهش اکتفا کرد. تازه گاهی برای شهابسنگ ها میتونن خاصیت مغناطیسی داشته باشن ولی اونقدر ضعیف که برای ما ملموس نباشه.
      متاسفانه کلیه مقالات رو خودم تنها مینویسم و زمان میبره نوشتنشون. شاید چند سال دیگه مقالاتم تکمیل بشن!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا