سنگ شناسی و گوهر شناسی

خارق العاده ترین الماس جهان یافت شد! خصوصیات این الماس عجیب را ببینید

الماسخارق العاده ترین الماس جهان در معدن نیوربا حوالی شهر یاکوتسک واقع شمال شرقی سیبریه روسیه یافت شد. این الماس عجیب که درونش الماس دیگری وجود دارد باعث شگفتی دنیای گوهر سنگها شده است زیرا تا کنون چنین الماسی یافت نشده بود. جالب است که این الماس کوچک درونی به صورت آزادانه در الماس بزرگتر حرکت میکند. به گفته دانشمندان سن تخمینی این الماس میتواند به بیشتر از 800 میلیون سال پیش برگردد.

البته این الماس بسیار کوچک بوده و فقط 0.62 قیراط وزن دارد. اندازه ابعاد آن 4.8 x 4.9 x 2.8 میلیمتر میباشد. الماس درونی آن به شکل قرصی با وزنی معادل 0.02 قیراط و ابعاد 1.9 × 2.1 × 0.6 میلیمتر را دارد. برای این شاهکار طبیعت قیمتی تعیین نشده زیرا اولین بار در تاریخ است که چنین چیزی دیده شده است.

تصویر اشعه ایکس الماس عجیب
تصویر گرفته شده با اشعه ایکس از الماس درونی این الماس عجیب

چطور چنین چیزی در طبیعت رخ داده است؟

معمولا در طبیعت مواد معدنی جایگزین مواد دیگر، بدون تشکیل حفره میشوند. نکته جالب اینجاست که چطور هوا بین دو الماس قرار گرفته است!؟ نظریه هایی وجود دارد که میگویند فضای بین این دو الماس طی چندین فرآیند بدین شکل درآمده است. بر طبق نظریه اول گفته شده ممکن است حین رشد الماس درونی پوسته ای روی آن را دربرگرفته که بعدها در سطح پوسته زمین حل شده است.

نظریه دیگر میگوید که لایه ای از ماده الماس پلی کریستالین دارای خلل و فرج به دلیل رشد خیلی سریع، حول الماس قرار گرفته و فرآیند های بعدی شدید پوسته آن را حل کرده است. به دلیل از بین رفتن این پوسته، فضایی توخالی در مرکز الماس قرار گرفته است. در ویدئو زیر در کانال یوتیوب سنگ شناس حرکت این الماس عجیب و منحصر به فرد را مشاهده کنید:

این الماس عجیب را ماتریوشکا نامگذاری کرده اند

الروسا (ALROSA) که در اکتبر 2019 این الماس منحصر به فرد را رونمایی کرده است نام “ماتریوشکا (Matryoshka)” را به آن داده است. دلیل این نام گذاری این است که ماتریوشکا یا عروسک روسی یا عروسک تودرتوی کشور روسیه، مجموعه‌ای از عروسکهای کوچک‌ شونده است که به ترتیب داخل دیگری قرار می‌گیرد.

دهانه لوله های کیمبرلیتی جهت استخراج الماس
دهانه لوله های کیمبرلیتی جهت استخراج الماس متعلق به شرکت دولتی الروسا

الروسا، شرکت استخراج معدن الماس روسی است، که در تاریخ ۱۹ فوریه ۱۹۹۲ تأسیس شده و در حال حاضر، به‌ عنوان بزرگترین تولیدکننده الماس در جهان شناخته می ‌شود. شرکت الروسا در زمینه اکتشاف، استخراج، تولید و فروش الماس فعالیت می‌کند. بخش اصلی عملیات این شرکت در جمهوری یاقوتستان، در منطقه یاکوتسک مستقر می ‌باشد.

منابع
alrosa diamond

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن