تاریخچه برند تیفانی (Tiffany & Co.) : شروع یک امپراتوری

تیفانی اند کو (Tiffany & Co.) یکی از نمادین ترین برندهای جواهرات در دنیا می باشد. داستان تیفانی از سال 1837 شروع شد، زمانی که چارلز لوئیس تیفانی 25 ساله و دوستش جان بی یانگ، با 1000 دلاری که چارلز لوئیس از پدرش قرض کرده بود یک فروشگاه کوچک لوازم التحریر و کالاهای لوکس را در شهر نیویورک، خیابان برادوی، شماره 259 افتتاح کردند.

چارلز لوئیس تیفانی
چارلز لوئیس تیفانی

کالاهای لوکسی که در کنار لوازم التحریر در این فروشگاه بفروش می رسید، اغلب ساعتهای خاص، ظروف تزئینی نقره، ظروف چینی و شیشه ایی بودند. اما دو سال بعد به دلیلی اینکه مردم می توانستند این محصولات را مستقیم از کشتیهایی که به بنادر نیویورک و شهرهای ساحلی اطراف خریداری کنند تیفانی در رقابت قیمتی شکست خورد.اولین فروشگاه تیفانیاین مطلب به قلم و ترجمه خانم علیرضایی ، نویسنده و محقق جواهرات از پیج اینستاگرام naericajewellery2 می باشد.

شراکت موفق ، شروعی پرقدرت

در سال 1841 تاجری به نام اِلیس با آنها شریک شد و نام فروشگاه انها به تیفانی و یونگ و اِلیس تغییر کرد. شریک جدید با ورود سرمایه نقدی به شرکت توانست تیفانی را به مهمترین پخش کننده ظروف چینی و کریستال و اقلامی مانند عطر و لوازم جانبی مرتبط با مد تبدیل کنند انها این محصولات را مستقیم از فرانسه وارد می کردند و به سرعت نامشان سر زبنها افتاد و زنان شیک پوش آن زمان نام تیفانی را به خوبی می شناختند. در اواسط دهه 1850 تیفانی و شرکا تصمیم به فروش جواهرات گرفتند و در سال 1845 آنها اولین کاتالوگ از محصولات را منتشر کردند که این نوآوری آنها برای اولین بار انجام می شد، آنها نام این کتاب را کتاب آبی گذاشتند و طیف کاملی از محصولاتشان را در آن معرفی کردند و این امکان را فراهم کردند که مشتریان برای دریافت این کاتالوگ آنرا از طریق پست سفارش بدهند و نیازی به مراجعه حضوری نبود.

کتاب آبی تیفانی و جعبه جواهرات خاص این برند
کتاب آبی تیفانی و جعبه جواهرات خاص این برند جالب است بدانید که رنگ آبی تیفانی در شرکت pantone به افتخار این برند به نام tiffany 1837 ثبت شده است، منبع الهام این رنگ تابلوی نقاشی مربوط به همسر ناپلئون سوم، ملکه یوجینی، بزرگترین نماد مد در قرن نوزدهم بوده است و زمانی که چارلز لوئیس این پرتره از او را دید متوجه شد که سایه آبی در لباس او بسیار جذاب است و بسیار محبوب خواهد شد و این رنگ را به عنوان رنگ تیفانی انتخاب کرد و تا کنون این رنگ بدون تغییر باقی مانده است.

خرید جواهرات سلطنتی

در سال 1848 با سقوط لوئی فیلیپ انقلاب دیگری در فرانسه اتفاق افتاد و جمهوری دوم با محوریت مبارزه با تجملات و اشرافی گرایی به پا شد، به همین دلیل در فرانسه تمام اشراف زادگان و درباریان در حال فرار بودند و فقط می توانستند اشیای قیمتی که کمتر جا میگیرند نظیر جواهرات را با خود ببرند و به همین دلیل تمایل زیادی داشتند تا جواهراتشان را بفروشند و تبدیل به پول نقد کنند.

عکسی از استودیوی طراحی تیفانی در فروشگاه Union Square که در سال 1887 گرفته شده است

با وجود اینکه شرایط در فرانسه پایدار نبود و حضور در پاریس می توانست خطرات زیادی به همراه داشته باشد شرکا تصمیم گرفتند که ازین موقعیت استفاده کنند و برای خرید این جواهرات با کیفیت و ارزشمند به آنجا بروند، یانگ به سرعت در پاریس مستقر شد و شروع به خرید این جواهرات عالی کرد و مدت کمی بعد این جواهرات روی پیشخوان فروشگاه برادوی نیویورک بود. با سود خوبی که خرید و فروش این جواهرات فرانسوی برای شرکت به همراه داشت آنها چندین مغازه جواهر فروشی افتتاح کردند.

سنجاق سینه ای الماس، زمرد و مروارید که در خرید جواهرات تاج فرانسوی توسط تیفانی در سال 1887 گنجانده شد.
سنجاق سینه ای الماس، زمرد و مروارید که در خرید جواهرات تاج فرانسوی توسط تیفانی در سال 1887 گنجانده شد.

همکاری برند تیفانی با نقره ساز معروف

در آن زمان تقاضا برای کالای نقره بسیار زیاد بود و آنها برای پاسخگویی به این تقاضا، چارلز تیفانی یک قرارداد انحصاری با جان سی مور، نقره ساز معروف نیویورک، امضا کرد و طبق این قرار داد جان سی مور می بایست نقره استرلینگ، نقره با درجه خلوص 925، برای شرکت تیفانی آماده کند. شرکت “تیفانی، یانگ و الیس” اولین شرکت جواهرسازی آمریکایی بود که از فلزی با چنین کیفیتی استفاده کرد که با تصمیم کنگره ایالات متحده در سال 1852 به عنوان استاندارد دولتی پذیرفته شد و شرکت تیفانی، یانگ و الیس به عنوان اولین عرضه کننده نقره با کیفیت در امریکا شناخته شد.طراحی تیفانی روی نقره و دلار آمریکا در سال 1885 امتیاز ضرب سکه ها و مهرهای دولت امریکا به تیفانی داده شد و وزیر امور خارجه درخواست کرد تا یک سری از اشتباهات در طرح قبلی اصلاح شود و James Horton Whitehouse طراح تیفانی طرح جدیدی را ارائه کرد و اکنون این طرح پشت اسکناسهای یک دلاری امریکا قابل مشاهده می باشد.

تغییر نام شرکت به Tiffany & Co

ساعت اطلس تیفانی
ساعت اطلس نه فوتی در بالای فروشگاه تیفانی

در سال 1850 شرکت “Tiffany, Reed & Co.” در پاریس افتتاح شد، Reed شریک فرانسوی آنها بود. در سال 1853 چارلز لوئیس سهام شرکا رو خریداری کرد و نام شرکت به “Tiffany & Co.” و فروشگاه نیویورک را به شماره 550 خیابان باردوی منتقل کرد. در این سال چارلز لوئیس تیفانی از یک ساعت اطلس نه فوتی در بالای فروشگاه تیفانی رونمایی کرد. امروزه این ساعت همچنان بالای در ورودی فروشگاه پرچمدار خیابان پنجم قرار دارد و قدیمی ترین ساعت عمومی در شهر نیویورک است. در سال 1860 تیفانی برای انجمن مسابقات بالتیمور یکی جام زیبا تهیه کرد که هنوز به عنوان زیباترین جام از آن یاد می شود. در سال 1861 آبراهام لینکلن برای همسرش مری تادلینکلن، سرویس مرواریدی از تیفانی خرید کرد و این یکی از بزرگترین افتخارات در آن زمان بود که نصیب شرکت تیفانی شد.

1862، رئیس جمهور آبراهام لینکلن، گردنبند و گوشواره مروارید دانه تیفانی را برای همسرش خریداری کرد که آنها را در مراسم جشن افتتاحیه می پوشاند.
سال 1862، رئیس جمهور آبراهام لینکلن، گردنبند و گوشواره مروارید دانه تیفانی را برای همسرش خریداری کرد که آنها را در مراسم جشن افتتاحیه می پوشاند.

در همین سال که جنگهای داخلی امریکا شروع شد تیفانی با هوشمندی توانست از نابودی نجات پیدا کند، تیفانی با احداث مرکزی از خارج از کشور سلاح های گرم و مهمات تهیه می کرد و به شمالی ها ارائه می کرد و همچنین شروع به ساخت ابزار جراحی و پرچم برای ارتش کرد و از طرفی قراردادی دولتی برای ساخت شمشیرهای تشریفاتی با سنگهای قیمتی برای دریاسالارها و ارتشی های دیگر را با ارتش منعقد کرد.

ساعت تیفانی برای رئیس جمهور رزولت
ساعت تیفانی که در سال 1945 به رئیس جمهور فرانکلین دی روزولت هدیه داده شد.

در سال 1867 تیفانی موفق به دریافت جایزه بزرگ صنعت نقره در نمایشگاه جهانی پاریس شد و به این ترتیب توانست در بین برندهای شناخته شده دنیا به رسمیت شناخته شود. در سال 1868 تیفانی اولین شعبه خود را در لندن افتتاح کرد و در سال 1870 شعبه جدیدی در منهتن افتتاح کرد و برای تجهیز فورشگاه منهتن حدود نیم میلیون دلار هزینه کرد که مبلغ هنگفتی بود و نیویورک تایمز فروشگاه جدید تیفانی را کاخ جواهرات نامید.

Charles Lewis

در سال 1871 تیفانی شروع به تولید ظروف نقره ای با سبک و سیاق و طرح های ژاپنی کرد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت تا جایی که موزه های جهان شروع به خریداری ظروف نقره تیفانی برای نمایش دائمی کردند. چارلز تیفانی یک جمله معروف داشت او می گفت: “طراحی خوب، یک بیزینس خوب است.”

تیفانی ، پادشاه الماس ها

چارلز تیفانی بعد از خرید خوبی که در فرانسه در خلال انقلاب دوم اجام داد، فهمیده بود که خرید سنگهای قیمتی با ارزش و کمیاب سودآوری زیادی برایش دارد و از همان زمان این کار را به طور جدی انجام می داد و در نهایت در سال 1878 توانست عنوان “پادشاه الماس ها” را از آن خود کند.

الماس زرد تیفانی
الماس زرد فنسی 128.54 قیراطی تیفانی

در سال 1877 در معادن الماس کیمبرلی در آفریقا الماس زردی با وزن حدود 287 قیراط کشف شد و یک سال بعد چارلز لوئیس تیفانی، بنایانگذار برند تیفانی، آن را به قیمت 18000 دلار خریداری کرد و شهرت خود را به عنوان “پادشاه الماسها” تثبیت کرد. الماس برای تراش به پاریس برده شد و توسط دکتر جورج فردریک کونز، گوهرشناس ارشد تیفانی به قطعه ایی 128 قیراطی و با 82 فست (24 تا بیشتر از حالت معمول) برش خورد. ارزش این الماس در سال 2019 حدود 30 میلیون دلار تخمین زده شد. تا کنون پنج زن در طول تاریخ موفق به استفاده از این الماس شده اند.

دوران تجدد گرایی تیفانی

در سال 1885 پسر چارلز تیفانی اقدام به تاسیس شرکت دیگری با محوریت شیشه های رنگی نمود و این شرکت با همان نام تیفانی، گلدان، چراغ و اکسسوریهایی از این قبیل را رائه می کرد و برای دوران تجدد گرایی آن زمان بسیار مناسب بود و مورد استقبال قرار گرفت. یکی از این چراغها بخاطر حضورش در یکی از عکسهای استیو جابز بسیار به یادماندنی است.در این عکس استیو جابز در یک اتاق نشیمن تقریبا خالی دیده می شود که به جز دستگاه ضبط صدا تنها یک آباژور تیفانی قرار گرفته است و او تنها این چراغ را شایسته محل اقامت خود می دانسته است.

انگشتر تیفانی با شش پایه
انگشتر الماس شش چنگ تیفانی

در سال 1886 این شرکت سفارش ساخت پایه هایی حکاکی شده برای دعوت به مراسم رونمایی از مجسمه آزادی را گرفت. در همین سال 1886 تیفانی یک پیشرفت واقعی در دنیای جواهرات ایجاد کرد. او طرح جدیدی برای حلقه های نامزدی ایجاد کرد که خیلی زود به آرزوی هر دختری تبدیل شد. در حلقه، الماس با شش چنگ ست می شد، تا قبل از آن الماسها با سه یا چهارچنگ روی کار سوار می شدند. این طرح عنوان “تیفانی ستینگ” یا همان چنگ گذاری تیفانی را گرفت و یکی از محبوب ترین طرح های حلقه نامزدی در جهان شد.

جواهرساز افسانه ای ژان شلمبرگر
جواهرساز افسانه ای ژان شلمبرگر، که به خاطر جواهرات الهام گرفته از طبیعت خود که اغلب دارای مینای لایه ای است که دو بار الماس زرد تیفانی را ست می کند، مشهور است.

چارلز لوئیس تا سال 1887 موفق شد تا یک سوم جواهرات سلطنتی فرانسه را جمع آوری کند و ازین بابت جهان را شوکه کرد. در سال 1889 و 1900 دو افتخارآفرینی دیگر برای تیفانی انجام شد. که هر دو بخاطر دو طرح از فارنهام، طراح تیفانی بود اولی خلق یک گل ارکیده که بسیار با آنچه در طبیعت بود شباهت داشت هم از نظر ظاهر و هم اندازه و دومی ساخت یک جام بسیار زیبا بود که هر دو باعث شدند تیفانی بیش از پیش معروف شود.

گیره Fleur de Mer از ژان شلمبرگر از الماس، یاقوت کبود، پلاتین و طلا از املاک الیزابت تیلور.

بعد از مرگ چارلز لوئیس تیفانی در سال 1902، پسرش، لوئیس کامفورت تیفانی، اولین مدیر طراحی رسمی شرکت تیفانی شد. در همان زمان جنبش Art Nouveau در حال افزایش بود و جواهرات ابتکاری و الهام گرفته از طبیعت لوئیس که با استفاده از موادی مانند شیشه، سنگ های قیمتی و مینا ساخته شده بودند، او را در خط مقدم خود قرار دادند.

نامگذاری های تجاری روی سنگهای جدید

فردریک کونز
فردریک کونز

تیفانی نوآوری های زیادی در زمینه جواهرات داشته است، حتی دنیا را با سنگهای قیمتی آشنا کرده که قبلا برای انسان شناخته شده نبود. در سال 1902 تیفانی از سنگی به نام کونزیت پرده برداری کرد سنگی که به افتخار گوهرشناس و گوهرتراش افسانه ایی تیفانی، جورج کونز، به نام او نامگذاری شد.

گردنبد مروارید و سنگ کونزیت 396 قیراطی تیفانی
گردنبد مروارید و سنگ کونزیت 396 قیراطی از مجموعه تیفانی

تیفانی همچنین مورگانیت را در ماداگاسکار در سال 1910 کشف کرد و آن را به افتخار یکی از وفادارترین مشتریان خود – سرمایه دار بانکی جان پیرپونت مورگان – نامگذاری کرد. پس از آنها تانزانیت در سال 1967 و گارنت ساوورایت در سال 1974 دنبال شد و امروزه گوهرشناسان تیفانی به سفر به دورافتاده ترین نقاط جهان برای تهیه دیدنی ترین سنگ های قیمتی ادامه می دهند.

طراحی ژان شلمبرگر برای سنجاق سینه دو میوه تیفانی که جان اف کندی دسال 1960 به همسرش جکی داد. ژان یکی را برای همسر کندی و دیگری را برای تیفانی طراحی کرد. یکی از آنها به قیمت 16250 دلار در کریستی در نیویورک در 16 آوریل 2013 فروخته شد.
طراحی ژان شلمبرگر برای سنجاق سینه دو میوه تیفانی که جان اف کندی دسال 1960 به همسرش جکی داد. ژان یکی را برای همسر کندی و دیگری را برای تیفانی طراحی کرد. یکی از آنها به قیمت 16250 دلار در کریستی در نیویورک در 16 آوریل 2013 فروخته شد.

برای جشن 175 سالگی خود در سال 2012، تیفانی مجموعه Legacy را ارائه کرد، مجموعه ای باشکوه از سنگ های قیمتی رنگی و الماس با طراحی های منحصر بفرد تیفانی. مجموعه چشمگیر خلاقیت های دیدنی شامل یک مجموعه گردنبند بی نظیر با مورگانیت 175 قیراطی ، گردنبندی با یک تانزانایت 175 قیراطی، آویزی با یک سنگ کونزایت 175 قیراطی و قطعات چشم نواز دیگری در این مجموعه خودنمایی می کردند.

آویز 175 قیراطی مورگانیت تیفانی
آویز 175 قیراطی مورگانیت تیفانی

تیفانی به مناسب جشن 175 سالگی برندش همچنین از یک آلیاژ فلزی منحصر بفرد به نام RUBEDO رونمایی کرد و خلاقیت و پیشگام بودن خود را در این صنعت بار دیگر به همگان ثابت کرد. این فلز با رنگ صورتی ملایم و در عین حال گرم طراحی شده است تا یادآور نور خورشید در اول سپیده دم باشد.

پالوما پیکاسو
پالوما پیکاسو

تیفانی در طول تاریخ خود با طراحان رویایی همچون السا پرتی، پالوما پیکاسو و ژان شلمبرگر همکاری داشته است. گردنبند Open Heart اثر Elsa Peretti بیش از 40 سال است که به هدیه ایی نمادین برای مناسبتهای مثل تولد 18 یا 21 سالگی و یا فارغ التحصیلی تبدیل شده است. انگشترهای تیفانی پالوما پیکاسو پوشیده شده از نگینهای سافایر صورتی و یا طرح های به یاد ماندنی از طراح تکرار نشدنی ژان شلمبرگر . در حال حاضر ارزش برند تیفانی حدود 5.5 میلیارد دلار آمریکا می باشد و بیش از 326 نمایندگی در سرتاسر جهان با بیشتر از 2200 کارمند را اداره نمی نماید. منبع تصاویر: some photos in this article is from tiffany &co.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *