مورگانیت چیست؟ از تاریخچه تا کانی شناسی این گوهر را بیشتر بدانید

مقدمه

مورگانیت (Morganite) نام گوهری با رنگ صورتی تا نارنجی-صورتی است که از سال 2010 به میزان قابل توجهی محبوبیت یافته است. این سنگ نوعی بریل ، کانی معدنی سیلیکات آلومینیوم بریلیوم با دوام بالا است. مورگانیت با رنگ صورتی-نارنجی از انواع دیگر بریل متمایز می شود. بعد از سفایر ، مورگانیت دومین گوهر محبوب رنگی است که امروزه به عنوان سنگ مرکزی در حلقه های نامزدی استفاده می شود.

جدول خصوصیات مورگانیت
ترکیب شیمیایی Be3Al2Si6O18 – آلومینیوم بریلیم سیلیکات
سیستم کریستالی هگزاگونال
رنگ صورتی تا نارنجی- صورتی
رنگ خاکه ‌بی‌رنگ
شفافیت شفاف تا اوپک
رخ نامشخص
شکستگی صدفی تا نامنظم
جلا شیشه ای
ضریب شکست نور nω = 1.925 – 1.961 nε = 1.980 – 2.015
شکست دوگانه 0.007 – 0.008
سختی موس 7.5 – 8
وزن مخصوص 2.80 – 2.91
فلورسانس ضعیف: بنفش

تاریخچه کشف مورگانیت

سنگ مورگانیت چیستدر مقایسه با گوهرهایی که صدها یا هزاران سال شناخته شده و مورد توجه قرار گرفته اند ، مورگانیت یک محصول تازه وارد است. مقادیر تجاری بریل صورتی (نامی که در آن زمان به مورگانیت گفته می شد) با رنگ غنی اولین بار در ماداگاسکار در سال 1910 کشف شد. تقریباً در همان زمان ، این سنگ در شهرستان سن دیگو در جنوب کالیفرنیا نیز پیدا شد. جورج کانز ، ارشد تیفانی و کارشناس گوهرشناسی این شرکت ، نمونه هایی از این کانی را برای آزمایش کانی شناسی و گوهرشناسی بدست آورد و دریافت آنها استثنایی هستند.

نامگذاری: از بریل صورتی تا مورگانیت

راف مورگانیت صورتی همراه کوارتز
مورگانیت با کیفیت گوهری همراه کریستال کوارتز روی ماتریکس از Paprock افغانستان

جورج كونز تصمیم گرفت كه این گوهر را باید برای جان پیرپورت مورگان ، سرمایه دار و بانكدار آمریكایی نامگذاری كرد. در اوایل قرن بیستم ، J. P. Morgan به یکی از مهمترین جمع کننده های سنگهای قیمتی و کانی‌های معدنی تبدیل شده بود. این مجموعه با بیش از 1000 نمونه و گوهر ، در نمایشگاه جهانی پاریس در سال 1889 به نمایش گذاشته شد و دو جایزه دریافت کرد. متعاقباً آقای مورگان با كمك آقای كونز ، دو کلکسیون دیگر سنگهای قیمتی در سطح جهانی ساخت که شامل بهترین جواهرات به خصوص مورگانیت در نوع خود هستند. مجموعه های او به موزه تاریخ طبیعی آمریکا اهدا شد ، جایی که امروزه بسیاری از سنگهای قیمتی وی هنوز در معرض دید عموم قرار دارد. وقتی آقای كونز ، كه در تشخیص بریل صورتی تازه یافت شده نقش مهمی داشت ، نام مورگانیت را به احترام تلاش‌های مورگان در جهت شناخته کردن این گوهر در جهان پیشنهاد كرد.

قطعه کلکسیونی مورگانیت
پاریس ، فرانسه – 20 آوریل 2018morganite، albite، spodumene kunzite در موزه ملی تاریخ طبیعی پاریس.

مورگانیت با نام جدید خود ، سرانجام شروع به مشهور شدن توسط عموم مردم جهان شد، که بسیار هم شایسته آن است. این سنگ از آن زمان مورد علاقه طراحان تیفانی قرار گرفته است. جالب است بدانید آقای کونز که نام گوهر “کونزیت” نیز به افتخار وی گذاشته شده، در بازاریابی و شناخته شدن این سنگ در جهان نیز بسیار فعال بوده است.

مورگانیت: سنگی از خانواده بریل

بلور مورگانیت صورتی طبیعی
بلور Morganite صورتی از افعانستان (Mawi, Langhman Prov)

مورگانیت متعلق به گروه بسیار مهم بریل است. انواع مختلفی از گوهرهای عضو این خانواده وجود دارد که به طور معمول بر اساس رنگ یا ناخالصی طبقه بندی می شوند. برخی از بریل های معروف تر که مربوط به مورگانیت صورتی هستند عبارتند از زمرد سبز ، آکوامارین آبی ، گوشنیت سفید(بی رنگ) و بریل طلایی یا هلیودور. نادرترین بریل بیکسبیت قرمز است. این سنگ با رنگ لطیف خود را میتوان خواهر زمرد و یا آکومارین دانست. به عنوان یک جایگزین جواهر جدید هیجان انگیز برای سفایر صورتی ، تورمالین صورتی و کونزیت در نظر گرفته می شود. مورگانیت ممکن است گاهی اوقات به عنوان “زمرد صورتی” یا “بریل رز” شناخته شود ، اما اینها فقط نام‌هایی تجاری هستند.

انواع رنگ

رنگ مورگانیت در بازه نارنجی کمی مایل به زرد ، تا نارنجی ، تا صورتی نارنجی ، تا صورتی ، تا صورتی کمی مایل به ارغوانی متغیر است. این طیف رنگی نظر بسیاری از افراد را جلب می کند و در قرار دادن آن در جواهرات با رزگلد که محبوبیت آنها نیز افزایش یافته است ، ظاهری جذاب دارد. در حقیقت مقدار کمی از منگنز عامل ایجاد طبیعی این رنگ هلویی و صورتی در مورگانیت است. بیشتر مورگانیت‌ها با رنگ طبیعی دارای رنگی بسیار روشن هستند ، خصوصاً وقتی به گوهرهایی با وزن دو قیراط یا کمتر تراش داده می شوند. به عنوان یک راهنمای کلی ، برای بهترین شکل ظاهری ، اندازه سنگ باید حداقل دو قیراط باشد.

 

انگشتر مرگانیت با طلای صورتی این مورگانیت‌های کمرنگ، اغلب برای افزایش اشباع رنگ آنها، با حرارت (حدود 400 درجه سانتیگراد) یا تابش تحت بهسازی قرار می گیرند. این روش های بهسازی باعث جذابیت و فروش بیشتر در این گوهر می شود. برخی از این بهسازی‌ها سنگ را به سوی قسمت صورتی رنگ محدوده رنگ مورگانیت منتقل می کنند. این روشهای بهسازی ، معمول ، دائمی ، غیرقابل شناسایی و قابل قبول در بازار است. با این حال ، گوهرهای بهسازی شده باید همیشه با آشکارسازی کتبی یا زبانی فروخته شوند زیرا بسیاری از خریداران علاقه زیادی به گوهرهای بهسازی نشده دارند. مشتریانی که فقط سنگهای قیمتی بدون بهسازی می خواهند ، باید همیشه اطلاعات مربوط به روش های بهبود دهنده را از فروشنده بخواهند.

نحوه تراش مورگانیت

نگین مورگانیت جواهریمورگانیت یک گوهر با ویژگی چندرنگ‌نمایی (pleochroic) است. این بدان معناست که وقتی از جهات مختلف به آن نگاه کنید ، رنگهای آن کمی متفاوت است. وقتی از محور کریستالوگرافی “c” آن دیدن شود ، رنگ آن کمی غنی تر است. از آنجایی که بیشترین درخشش این سنگ در نوع تراش فست است، گوهرتراشان که راف را با دقت مطالعه می کنند و سنگ‌های با تراش فست را با محور c عمود بر Table نگین تعیین جهت میکنند. بدین ترتیب گوهرهایی تولید می کنند که هنگام مشاهده در حالت رو به بالا ، رنگ آنها غنی تر ، اغلب صورتی تر است.

دوام

سنگ مورگانیت طبیعی
بلور مورگانیت همراه اپیدوت

به عنوان نوعی بریل ، مورگانیت دارای سختی موهس 7.5 تا 8 است. این سختی نسبتا بالاست ولی از بیشتر سنگهای قیمتی محبوب (الماس ، یاقوت و توپاز) پایینتر است. بنابراین نباید در جواهر کار شده کنار سنگی سخت تر از خود قرار بگیرید زیرا ممکن است روی آن خش بیوفتد. این باعث می شود که مورگانیت یک سنگ عالی برای استفاده در انگشترهای نامزدی باشد. در مقایسه با زمرد ، انواع سبز نگین بریل ، مورگانیت نسبتاً عاری از ناپاکی و فرکچر (شکستگی داخلی) است. این باعث می شود که در استفاده از جواهرات با دوام تر از زمرد باشد.

محبوبیت

مورگانیت تا حدود سال 2011 تقریباً در مغازه های طلا فروشی ناشناخته بود. از آن زمان به بعد محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. این را می توان به وضوح با نمودار حجم جستجوگر موتور جستجو از Google Trends نشان داد (به نمودار بالا مراجعه کنید). امروزه مورگانیت را می توان در اکثر جواهرفروشی ها ، اغلب سوار شده روی طلای رز مشاهده کرد. بررسی سال 2019 توسط The Knot نشان داد که محبوب ترین سنگهای غیر الماس در انگشترهای نامزدی مویزنایت (19٪) ، سفایر (18٪) و مورگانیت (12٪) هستند. این یک محبوبیت چشمگیر برای جواهری است که فقط ده سال قبل در بازار بخوبی شناخته شده است.

اندازه بلورهای یافت شده

 
بلور بزرگ مورگانیت
بلورهای مورگانیت گاهی بسیار بزرگ هستند. – برندان لورس GIA

مانند بسیاری از سنگهای گوهر موجود در پگماتیت ها ، مورگانیت نیز می تواند بلورهای بزرگی تشکیل دهد. معدنچیان در برزیل بلورهایی به بزرگی 22 پوند (10 کیلوگرم) پیدا کرده اند. موسسه اسمیتسونیان در واشنگتن دی سی دو سنگ قیمتی با تراش فست با وزن 236 قیراطی و 250 قیراطی در مجموعه خود دارد. مجموعه موزه بریتانیا بزرگترین مورگانیت جهان با تراش فست از ماداگاسکار را دارد که نزدیک به 600 قیراط وزن دارد. اگرچه مورگانیت از آکوامارین نادرتر است ، سنگهای تراش خورده بزرگ به راحتی در بازار امروز موجود هستند. احتمالاً به این دلیل است که مورگانیت تقریباً به اندازه آکوامارین یا زمرد به خریداران جواهرات تبلیغ نشده است.

مورگانیت سنتتیک

مورگانیت سنتتیکده‌ها سال است که بریل مصنوعی تولید می شود. زمرد ساخته شده در آزمایشگاه برای دهه ها در مقادیر زیادی تولید شده است. هلیودور ، بریل قرمز و مورگانیت سنتتیک نیز شناخته شده اند. افزایش محبوبیت اخیر مورگانیت باید یک علامت احتیاط برای افرادی باشد که هزینه های زیادی را صرف خرید یک کار جواهراتی مورگانیت می کنند. این زمانی مناسب برای روانه شدن مواد مصنوعی به بازار است. گوهری كه می خريد سنتتیک است يا طبيعی؟ آیا فروشنده حتما می داند؟ آیا به فروشنده اعتماد دارید؟ اگر شک دارید این گوهر را می توانید برای شناسایی به آزمایشگاه گوهر شناسی ارسال کنید.

معادن

مورگانیت معدنیماداگاسکار اولین منبع مورگانیت با کیفیت گوهری شد و سنگهای تولید شده در آن از رنگ صورتی غنی بود. سایر ذخایر با کیفیت تجاری بعداً در افغانستان ، برزیل ، موزامبیک ، روسیه، چین ، نامیبیا و ایالات متحده (کالیفرنیا و ماین) یافت شد. امروزه بیشترین ذخایر مورگانیت در جهان در ایالت میناس گرایس ، برزیل استخراج می شود. مورگانیت معمولاً از مایعات آزاد شده ماگمائی سخت شده به نام پگماتیت استخراج می شود. در حال حاضر ، شرکت های استخراج معادن آفریقای جنوبی (بخصوص موزامبیک) و برزیل بسیار فعال هستند. در این مناطق مورگانیت اغلب در رگه های پگماتیت غنی از لیتیوم مرتبط با تورمالین البایت ، آپاتیت و کانزیت یافت می شود. به همین دلیل شرایط زمین شناسی برخی اوقات ، بلورهای راف مورگانيت حتی ممكن است حاوی اینکلوژن تورمالين نیز باشند.

خواص مورگانیت چیست؟

خواص مورگانیتمورگانیت چاکرای قلب را فعال میکند. این سنگ از قلب جسمانی و میدان انرژی آن حفاظت میکند. از خواص مورگانیت جهت تسکین روح (نفس) با عشق درونی ، کمک به غلبه بر غم و اندوه‌های قدیمی استفاد میشود. مورگانیت دارای هم کوکی با بسامد عشق درونی و جهانی است و سبب القای پیوند هیجان انگیز با عشق جهان شمول میشود. این سنگ میتواند در تشخیص الگوهای احساسی قضاوت، خودمراقبتی مبتنی بر ترس و دست اندازی هایی که روابط دوستانه پرکاربرد را دشوار میسازد فرد را یاری کند. این سنگ کمک میکند تا فرد همزاد خود را بیابد یا روابط دوستانه فعلی را عمق بخشد.

1 دیدگاه برای “مورگانیت چیست؟ از تاریخچه تا کانی شناسی این گوهر را بیشتر بدانید

  1. علی گفته:

    سلام وخسته نباشید خدمت شما عزیزان بزرگوار. بنده یک سنگ مورگانیت دارم باوزن حدود 400 گرم چنانچه از دوستان طالب بود در خدمتم. ممنون از شما عزیزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *