انواع یاقوت‌های (روبی) مناطق مختلف جهان

انواع یاقوت کشورهای مختلفیاقوت های سرخ نوع بلورین اکسید آلومینیوم هستند که با حضور میکروعناصر کروم ، رنگ قرمز خود را به دست می آورند. با این حال ، انواع یاقوت ها در طیف وسیعی از رنگ قرمز و تن رنگهای ثانویه متفاوت بوده و با توجه به نوع منطقه‌ استخراج طبقه بندی نامذاری میشوند.

یاقوتهای برمه (میانمار)

یاقوت های برمه (میانمار) نادرترین و کمیاب ترین نوع در بین یاقوت‌های سرخ هستند. اگرچه روبی از هر نقطه ای از جهان دارای نواقصی در خود هستند ، اما یاقوت های برمه در بین همه حداقل نقص و عیوب را دارند.

انگشتر یاقوت سرخ برمه
یاقوت کمیاب و بینظیر Sunrise (طلوع خورشید )، یک جواهر دیدنی از مجموعه خصوصی کارتیه در حراج ژنو Sotheby، به مبلغ 30.420.000 دلار فروخته شد که تاکنون این رکورد بی رقیب مانده است.

این سنگهای قیمتی به رنگ قرمز پرطراوت و اینکلوژن‌های کمتر معروفند. با این حال ، این یاقوتهای با کیفیت بالا همیشه دارای برخی اینکلوژنها هستند که نشانه اصالت آنها است. سایه قرمز عمیق در انواع یاقوت های برمه از مقادیر زیادی کروم موجود در آنها ناشی می شود. یاقوت های درشت و باکیفیت قدیمی برمه می توانند ارزشی معادل میلیون ها دلار داشته باشند.

یاقوتهای تایلند

یاقوت سرخ تایلند
یاقوت سرخ تایلند عکس از GIA

یاقوت های تایلند گوهرهایی استثنایی هستند که درست بعد از یاقوتهای برمه مقام دوم را به خود اختصاص می دهند. انواع یاقوت‌های تایلند سرشار از عناصر آهن و کرومیوم هستند. آنها در رنگهای تیره تر و دارای مقادیر اندکی تن رنگ قهوه ای و در نگ سرخ متمایل به قرمز به چشم می آیند. قسمت های جنوبی بانکوک از مناطق مهمی است که این یاقوت ها از آنجا استخراج می شوند.

یاقوت های تاجیکستان

راف یاقوت سرخ تاجیکستان
شکل 2. این راف‌های بلور روبی از کانسار اسنیژنُه میباشند. عکس زمان‌الدین ز نسریدینُو.

یاقوت‌‌های سرخ و سفایرهای ذخایر معدنی اسنیژنُه (Snezhnoe) که در اواخر دهه 1970 کشف شد ، تا زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق در اوایل دهه 1990 و بروز درگیری های منطقه ای فعال بود. هرچند که امروزه در بازار نادر یافت میشوند با این حال یاقوت های تاجیکستان در انواع رنگهای قرمز یافت میشوند. عامل رنگساز اصلی آنها معمولا +Cr3 است. غلظت بالاتر کروم باعث افزایش عمق رنگ قرمز از کمی صورتی به قرمز تیره تا قرمز روشن با مقدار جزئی نمای ارغوانی می شود.

یاقوت های ویتنام

راف یاقوت ویتنامی
لوک ین ، استان ینبائی ، ویتنام ، کریستال یاقوت دابل ترمینیت خالص 1.76 قیراطی. در زیر نور UV بسیار فلورسنت است.

تجارت سنگهای قیمتی در اواخر دهه 1980 با کشف یاقوت سرخ در ویتنام متحیر شد. در آنچه که مطمئنا باید به عنوان کشف قرن شناخته شود ، معدن کاران قلع و طلا یاقوتهایی با رنگ خوب در لوک ین ، شمال غربی هانوی در سال 1986 پیدا کردند. حدود 30٪ روبی و سفایر صورتی که از ویتنام استخراج می شود ، قابل تراش فست بوده و سنگ های تراش خورده تا اندازه 2-3 قیراطی را تولید می کند. هرچند که درصد کمی از این یاقوت ها کیفیت تجاری دارند ولی شباهت زیادی به نوع میانمار دارند ، با این تفاوت که به طور باورنکردنی ، تمایل دارند پاکی بهتری نسبت به سنگ های موگوک داشته باشند. یاقوت های سرخی که در لوک ین وجود دارد از کم رنگ ترین صورتی تا قرمز شدید غنی یافت میشوند.

یاقوتهای گرینلند

راف یاقوت گرینلند
راف یاقوت گرینلند

کشف یاقوت سرخ و سفایر با کیفیت گوهری در گرینلند ، نه تنها به دلیل مکان غیرمعمول آنها ، بلکه به دلیل اینکه آنها از سخت ترین ، متراکم ترین و با ارزش ترین گوهرهای جهان هستند ، باعث هیجان شد. این سنگ های قیمتی زیبا که در یک چشم انداز یخی و دور افتاده قرار گرفته اند ، در سنگ هایی یافت می شود که به عقیده زمین شناسان 3 میلیارد سال قدمت دارد یعنی قدیمی ترین تشکیل سنگ روی زمین. یاقوت های گرینلند از قرمز خون کفتری تا قرمز روشن مایل به صورتی و ارغوانی – دودی یافت میشوند.

یاقوت های هند

یاقوت هندی
یاقوت سرخ با منشا هند بدون بهسازی با سرتیفیکت GIA و وزن 2.36 

جنوب هند و کشمیر منابعی غنی از یاقوت هستند. از نظر کیفیت ، یاقوت هندی قادر به رقابت با یاقوتهای ماداگاسکار و برمه ای نیست. یاقوتهای تیره رنگ و یاقوتهای کم رنگ یافت می شوند که ارزان تر از مناطق ماداگاسکار و برمه ای هستند. با این حال ، چیزی که به نفع یاقوت هندی است ، ارزان تر بودن آن است. قیمت مناسب سنگ یاقوت باعث می شود تا اولین انتخاب متقاضیان جواهرات در هند باشند. از نظر کیفیت فقط یاقوتهای کشمیری از کیفیت بالایی برخوردارند و دارای استاندارد بالایی هستند. البته باید توجه داشته باشید هرچند ممکن است یاقوت های هندی اغلب ناپاک بنظر برسند ولی همیشه استثنا وجود دارد و برخی از موارد که کمتر یافت میشوند دارای کیفیت قابل قبولی نیز میباشند.

یاقوت افغان

یاقوت های سرخ افغان
یاقوت های سرخ افغان

یاقوت استخراج شده در افغانستان از رنگ روشن تا قرمز تیره متغیر است. ذخایر اصلی مناطق بدخشان و جاگدالک هستند. یاقوتهای جاگدالک از رنگهای کم رنگ تا قرمزهای عمیق به وجود می آیند و خصوصیاتی دارند که در هیچ جای دنیا یافت نمی شوند.

انواع یاقوت‌های‌ آفریقا

یاقوت های آفریقایی معمولاً به رنگ ارغوانی تا قرمز تیره دیده می شوند. با این حال ، بهترین رنگ یاقوت های آفریقایی رنگ قرمز تیره است. از آنجایی که آنها معمولاً به شدت ناپاکند می شوند ، این یاقوت ها غالباً در سایزهای مختلف یافت شده و به صورت کابوشن تراشیده می شوند. سنگهای یاقوت آفریقایی شفاف با تراش فست عرضه می شوند. در این میان معروف ترین یاقوت های آفریقایی عبارت اند از:

یاقوتهای سرخ ماداگاسکار

یاقوت ماداگاسکار
یاقوت ماداگاسکار سرتیفیکیت شده از IGI، با وزن 1.09 قیراط و بدون بهسازی ، رنگ خون کبوتری، قیمت 2000$

یاقوت سرخ ماداگاسکار در بازار کاملاً جدید است. آنها با در رنگ قرمز و ته‌رنگهای نارنجی و صورتی وجود دارند. اگرچه یاقوت های ماداگاسکار در صحنه جدید هستند اما به دلیل ترکیب رنگ های بی نظیرشان در صدر فهرست قرار دارند.

یاقوت های تانزانیا

یاقوت تانزانیا
یاقوت ماداگاسکار سرتیفیکیت شده از IGI، با وزن 5.21 قیراط و بدون بهسازی ، رنگ قوی قرمز مایل به صورتی، قیمت 21000$

یاقوت های تانزانیایی به دلیل پاکی استثنایی مشهور هستند و از قیمت یاقوتهای برمه و تایلند ارزان تر هستند. یاقوت استخراج شده از تانزانیا به دلیل رنگ زیبای خود بسیار شبیه به گارنت هسونیت است؛ با این حال ، شدت رنگ آنها با افزایش اندازه کاهش می یابد ، به این معنی که یاقوت های تانزانیایی کوچکتر با ارزش تر هستند.

یاقوت موزامبیک

روبی موزامبیک
راف یاقوت موزامبیک

موزامبیک انواع مختلفی از یاقوت های با کیفیت را تولید می کند اما به خاطر یاقوت های سرخ استار آنها که در مونتپوئز در قسمت شمالی این کشور کشف شده‌اند، بسیار مورد توجه میباشند. به طور کلی رنگ آنها از قرمز مایل به ارغوانی تا قرمز، گاهی با هاله نارنجی میباشند.

بهترین نوع رنگ یاقوت کدام است؟

رنگ مهمترین عامل کیفیت روبی است. برای اینکه بفهمیم کدام رنگ یاقوت سرخ بهترین است ، باید سه جزء را در نظر بگیریم – رنگ اصلی (Hue) ، درجه تن رنگ (tonal) و اشباعی رنگ (saturation). رنگ اصلی (Hue) نوع رنگ قرمز را توصیف می کند ، به این معنی که گوهر شما چقدر قرمز است و اینکه آیا علائمی از رنگ های دیگر مانند آبی ، قهوه ای یا زرد وجود دارد. به عنوان یک قاعده ، هرچه سنگ قرمز تر باشد ، بهتر.بهترین نوع رنگ یاقوت سرخ درجه تن رنگ (tonal) به سطح روشنی یا تیرگی قرمز اشاره دارد. بهترین یاقوت ها دارای رنگی یکدست هستند که خیلی تیره و روشن نیستند. هنگامی که رنگ یاقوت بسیار روشن باشد ، آنها به عنوان سفایر صورتی طبقه بندی می شوند ، اما مرز بین یاقوت های قرمز مایل به صورتی و سفایر صورتی به حدی ریزبینانه است که افراد می توانند ساعت ها بحث کنند که یک یاقوت سرخ، روبی نشود و تبدیل به سفایر صورتی شود. اشباعی رنگ (saturation) شدت رنگ یا خلوص اشاره دارد. این ویژگی مشخص می کند که آیا گوهر دارای رنگی ضعیف ، واضح ، قوی یا شدید است یا خیر. مطلوب ترین و پرطرفدارترین یاقوت ها رنگ قرمز خالص و قرمز با تن رنگ آبی است که به “خون کبوتر” نیز معروف است ، معمولاً در میانمار (برمه) این نوع رنگ یاقوت یافت میشود.

کدام نوع رنگ یاقوت با ارزش تر است؟

قیمت یاقوت های سرخ طبیعی عمدتا توسط رنگ آنها تعیین می شود. یاقوت با کیفیت بالا باید دارای یک رنگ قرمز واضح و زنده (vivid) خالص باشد ، نه خیلی تیره و نه خیلی روشن و بدون هیچگونه تن رنگ خاصی. اگرچه نواقص در یاقوت ها قابل تحمل است ، اما ترک های آشکار و ظاهر ابری همیشه سنگ را کم ارزش می کند. از آنجایی که یاقوت سرخ سنگی قیمتی و بسیار گرانبها است ، تراشکاران سنگ در تراش آنها بسیار مراقب هستند که کمترین هدر رفتگی را داشته باشد.کدام یاقوت با ارزش تر است یاقوت ها را به هر شکلی میتوان تراشید، اما تراشهای های گرد و بیضی محبوب ترین هستند زیرا این نوع تراشها قرمز و تلالو را برای سنگ به ارمغان می آورند. روبی باکیفیت در وزنهای بیش از 1 قیراط در نتیجه کمیاب‌تر و گرانتر هستند. با افزایش اندازه ، قیمت یاقوت سرخ به طرز چشمگیری افزایش می یابد. یاقوت سرخ 5 قیراطی ممکن است 25 برابر قیمت یک یاقوت 1 قیراطی در صورت برابر بودن تمام خصوصیات‌ها باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *