دابلت سرپانتین و یشم جیدیت

کاروینگ یشم جیدیت و سرپانتین دابلت شده
شکل1. این کاروینگ “یشم جیدیت” که برای شناسایی ارائه شده است ثابت شده است که یک دابلت (دو لایه چسبیده شده) یشم جیدیت و سرپانتین است. عکس توسط آزمایشگاه گوهر Lai Tai-An.

آزمایشگاه گوهرشناسی Lai Tai-An در تایپه به تازگی یک قطعه کاروینگ به عنوان یشم جیدیت (jadeite jade) دریافت کرد. قطعه سبز مستطیل شکل ناهموار که یک طرف کنده کاری شده اما پشت و کناره ها تقریباً مسطح و صاف است . وزن آن تقریباً 171.01 قیراط و ابعاد آن تقریباً 7.4× 39.9 × 50.4 میلی متر است (شکل 1). آزمایشات استاندارد گوهر شناسی نشان داد که ظریب شکست RI نقطه ای آن در ناحیه قسمت کاروینگ شده 1.66 است ، اما به طرز شگفت انگیزی به صورت آشکار و مشخص قادر به خواندن RI در قسمت سطوح صاف تر نبودند.

شکل 2. تجزیه و تحلیل FTIR فرورفتگی های جذب را در 1167 ، 1077 ، 962 ، 853 ، 665 ، 587 ، 529 ، 476 و 433 cm-1 نشان داد که در قسمت یشم جیدیت (طیف قرمز) و دره های 1001 ، 646 ، 557 و 460 cm -1 در قسمت سرپانتین (طیف سبز) می باشند.

مشاهده میکروسکوپی یک لایه پوشش را در مناطقی نشان داد که تلاش ها برای خواندن RI ناموفق بود. آزمایش تجزیه و تحلیل مادون قرمز ثابت کرد که قسمت کاروینگ شده به دلیل فرورفتگی های جذب مربوطه که در cm-1 1167 ، 1077 ، 962 ، 853 ، 665 ، 587 ، 529 ، 476 و 433 مشاهده شده است ، یشم جیدیت است. با این حال ، در نواحی چهار طرف و پشت سنگ، فرورفتگی‌های (دره ها) طیف جذبی اعدادcm-1 1001 ، 646 ، 557 و 460 آشکار کرد که با وجود پوشش سطحی مشاهده شده ، مشخصه سرپانتین است (شکل 2). مشتری به گوهرشناسان اجازه داد تا پوشش را بردارند تا نمونه را با جزئیات بیشتری تجزیه و تحلیل کنند. پس از برداشتن روکش کوتینگ، چهار طرف و پشت قطعه ، طیف روشن تری از رنگ سبز را نشان داد که خط افقی مرزی قابل مشاهده، جدا شده بود (شکل 3 ، B و D). قبل از برداشتن پوشش ، لایه بندی چندان واضح نبود (شکل 2 ، A و C). بزرگنمایی تأیید کرد که این قطعه از دو ماده مختلف تشکیل شده است.

تشخیص یشم جیدیت و سرپانتین دابلت
شکل 3. برداشتن روکش (کوتینگ) از چهار طرف و پشت قطعه، یک مرز مشخص بین دو ماده (B و D) را نمایان کرد. قبل از برداشتن کوتینگ (A و C) ، هیچ نشانه ای وجود نداشت که مربوط به دابلت باشد. تصاویر توسط آزمایشگاه گوهر Lai Tai-An.

آزمایش استاندارد گوهرشناسی از مواد با رنگ روشن تر ، RI های 1.56 را به دست آورد ، مطابق با مواردی که برای سرپانتین انتظار می رفت و توسط تجزیه و تحلیل FTIR و Raman نیز تایید می شد. یشم جیدیت و سرپانتین می توانند ظاهر بسیار مشابهی داشته باشند. شناسایی این قطعه خاص نسبتاً ساده به نظر می رسید ، اما اگر آن را در یک محیط بسته (مثل قاب گردنبند یا انگشتر) سوار کنند و فقط نمای تراشیده قابل مشاهده باشد ، احتمالا به راحتی یک خطای شناسایی پرهزینه ای برای آزمایشگاه گوهرشناسی ایجاد خواهد شد.

6 دیدگاه برای “دابلت سرپانتین و یشم جیدیت

 1. رضا گفته:

  سلام و درود بر شما ، آیا اگر یک رگه از سرپانتین در معرض دگرگونی قرار گیرد امکان دارد تبدیل به یشم بشود؟

 2. سیدkamal گفته:

  سلام من سنگ سرپانتین دارم ولی شک دارم بنظرم یشم باشه.شما میتونید تشخیص بدید اگه واستون نمونه بفرستم

 3. محمدرضا گفته:

  تشکر یا متشکرم واقعا ناچیزه در حق شما.
  امیدوارم همیشه سلامت باشید و مجددا تشکر بابت مطالب مفید در وبسایت سنگ شناس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *