تسبیح کهربای پرشده با پلاستیک حاوی حشرات

تشخیص تسبیح کهربا حشره دار پر شده با رزین مصنوعی
شکل 1. قطر مهره های این تسبیح کهربای حشره دار تقریباً 12 میلی متر است. ©عکس از Sutas Singbamroong.

مرکز گوهرشناسی دوبی یک ریسه جالب از تسبیح اسلامی شبیه کهربا را آزمایش کردند (شکل 1). از 33 مهره زرد گرد به قطر تقریبی 12 میلی متر، دو جداکننده بیضی شکل و سر تسبیح با شکل فانتزی تشکیل شده بود. این قطعه به عنوان تسبیح کهربا از یک فروشنده در یک جشنواره سالانه در دبی خریداری شده بود.

دانه‌های گرد حاوی بقایای گیاهی قهوه‌ای تیره و انواع حشرات بود: مورچه‌ها، مگس‌ها و عنکبوت‌ها که همگی در شرایط خوبی بودند. سطوح مهره ها همچنین دارای مناطق دایره ای قابل توجهی بودند و هنگامی که در معرض تابش امواج UV بلند قرار می گرفتند، فلورسانس ضعیف و آبی و مناطق دایره ای آبی مایل به گچی متمایزی را نشان می دادند (شکل 2). مهره ها نسبت به اشعه UV موج کوتاه بی اثر بودند.

تشخیص فلورسانس تسبیح کهربا حشره دار پر شده با رزین مصنوعی
شکل 2. هنگامی که در معرض تابش امواج ماوراء بنفش با طول موج بلند قرار می گیرند، این دانه ها فلورسانس آبی ضعیف و مناطق دایره ای متمایز و آبی گچی را نشان می دهند. ©عکس از Sutas Singbamroong .

این ویژگی ها مشابه کوپال پر شده با پلاستیک بود (این مقاله در Winter 2010 GNI, pp. 326–328 منتشر شده است). قرائت نقطه ای ضریب شکست 1.52 در مناطق دایره ای و 1.54 در جاهای دیگر بدست آمد. سپس، تسبیح کهربا را با استفاده از طیف‌سنجی رامان با لیزر دایود 785 نانومتر آنالیز کردند. قطعه جداکننده مهره های تسبیح و بخش اصلی مهره‌ها پیک هایی را بین ۱۴۳۴ و ۱۶۴۴ (cm-1) نشان می‌دهند که با کهربا سازگار است. نوارهای قوی نواحی دایره ای در 623، 807، 1100 و 1599 (cm-1) با رزین اپوکسی مطابقت داشتند (شکل 3).

طیف سنجی کهربا
شکل 3. طیف رامان جمع‌آوری‌شده از بخش اصلی مهره‌ها با کهربا سازگار بود، در حالی که نواحی دایره‌ای یک رزین اپوکسی را نشان می‌دهند.

بررسی میکروسکوپی در حالت غوطه وری در آب نشان داد که تمام مهره های گرد از حشره مغزدار و با رزین پر شده اند (شکل 4). در نهایت مهره ها به صورت کهربایی پر شده از پلاستیک بی رنگ تا زرد روشن همراه حشرات برای شبیه شدن به کهربای حشره دار شناسایی شدند.

تشخیص تسبیح کهربا حشره دار پر شده با رزین مصنوعی
شکل 4. مشاهدات میکروسکوپی با غوطه ور شدن در آب به وضوح نشان می دهد که این دانه های کهربایی مغز دار شده و با پلاستیک بی رنگ تا زرد روشن حاوی حشرات پر شده اند. ©فتومیکروگراف های سوتاس سینگ بامرونگ; تقریباً 10× بزرگ شده است.

 

®منابع:

این مطلب ترجمه شده از gia.edu : Gems & Gemology, Fall 2013, Vol. 49, No. 3 و توسط Sutas Singbamroong می باشد.

2 دیدگاه برای “تسبیح کهربای پرشده با پلاستیک حاوی حشرات

  1. محمد گفته:

    سلام
    من شنیدم بعضی از سنگ های عقیق طبق فصل یا زمان لکه یا چشم روشون حرکت میکنه و جاش عوض میشه واقعیه؟
    اگه هست اسمش رو لطف کنید بگید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *